An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://www.onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=13055

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Old Hickory Lake Triathlon - Awards Results


                                             Old Hickory Lake Triathlon
                                                     6/26/2010


                                                MALE OVERALL WINNER
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    44 Tommy Nettleton       49             Columbia  TN 1:00:01 
    2    56 Sean Torr             38       Goodlettsville  TN 1:00:20 
    3    54 Alec Hembree          19         Collierville  TN 1:00:49 

                                               FEMALE OVERALL WINNER
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    10 Mindy Craven          29            Nashville  TN 1:06:45 
    2    33 Melissa Steinhart     37              Lebanon  TN 1:07:39 
    3    84 Luzmaria Ronse        39            Brentwood  TN 1:09:23 

                                            MALE-MASTERS OVERALL WINNER
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    98 Timothy O''leary      48              Antioch  TN 1:00:49 

                                           FEMALE-MASTERS OVERALL WINNER
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   154 Ginny Wood            58              Cordova  TN 1:10:06 

                                           BEGINNER-MALE OVERALL WINNERS
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    58 Nickolas Schimmel     33       Hendersonville  TN 1:11:00 
    2   262 Jim Smith             41       Hendersonville  TN 1:11:33 
    3   173 Bill Findeisen        38       Hendersonville  TN 1:11:56 

                                          BEGINNER-FEMALE OVERALL WINNERS
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    11 Amy Roberts           26            Knoxville  TN 1:16:04 
    2   395 Jamie Abbott          37             Gallatin  TN 1:17:36 
    3    55 Erin Kadeg            26            Nashville  TN 1:18:00 

                                                MALE 1 - 12 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 

                                               FEMALE 1 - 12 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 

                                               MALE 13 - 15 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    16 Brock Bolton          14             Franklin  TN 1:14:08 
    2   289 Patrick Maddux        15            Nashville  TN 1:14:11 
    3    95 Daniel Byers          15            Brentwood  TN 1:20:34 

                                              FEMALE 13 - 15 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   129 Rayah Kirby           15          Mcminnville  TN 1:32:34 

                                               MALE 16 - 19 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   177 Stefan Poikonen       19        Elizabethtown  KY 1:10:06 
    2   144 Mitchell Henry        16          Spring Hill  TN 1:13:29 
    3     7 Colton Whited         17             Franklin  TN 1:14:46 

                                              FEMALE 16 - 19 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 

                                               MALE 20 - 24 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   348 Jonathan Foti         20         Murfreesboro  TN 1:27:16 
    2   310 Orion Smith           20         Murfreesboro  TN 1:29:45 

                                              FEMALE 20 - 24 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   125 Kat Sweatt            24           Birmingham  AL 1:10:26 
    2    47 Ashley Evans          24              Jackson  TN 1:10:44 
    3   353 Amanda Brinsko        23            Nashville  TN 1:21:03 

                                               MALE 25 - 29 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    63 Josh Axe              29          Nolensville  TN 1:04:51 
    2   136 Abdios Lopez          25           Cottontown  TN 1:11:50 
    3    70 Michael Acker         27             Franklin  TN 1:13:20 

                                              FEMALE 25 - 29 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   176 Kailin Acheson        27            Brentwood  TN 1:10:45 
    2    38 Ellen Crosby          25             Franklin  TN 1:19:04 
    3   346 Jo Marie Thompson     27            Nashville  TN 1:21:20 

                                               MALE 30 - 34 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1     9 David Karkau          32            Nashville  TN 1:03:41 
    2    93 Jason Tant            30            Nashville  TN 1:05:08 
    3   407 Eric Hardesty         34            Nashville  TN 1:07:42 

                                              FEMALE 30 - 34 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   226 Katie Byrd            30           Birmingham  AL 1:14:57 
    2   104 Season Kaminski       31       Hendersonville  TN 1:15:12 
    3   106 Dory Ainsworth        32           Birmingham  AL 1:16:20 

                                               MALE 35 - 39 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   115 Jonathan Whitacre     38             Franklin  TN 1:02:35 
    2    75 Trent Batey           36       Hendersonville  TN 1:04:16 
    3    97 Kody Sanderfer        35       Hendersonville  TN 1:07:19 

                                              FEMALE 35 - 39 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    37 Tammy Rutherford      37            Nashville  TN 1:09:57 
    2    86 Picaboo Brahm         39              Memphis  TN 1:10:13 
    3    26 Hope Walker           38            Nashville  TN 1:10:25 

                                               MALE 40 - 44 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    52 Richard Kenmuir       42            Brentwood  TN 1:01:01 
    2    22 Andrew Willingham     42       Hendersonville  TN 1:04:08 
    3    73 J.R. Deal             44               Marion  AR 1:04:59 

                                              FEMALE 40 - 44 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   210 Jodie Gleason         43            Nashville  TN 1:12:23 
    2   130 Stephne Hanscom       41             Franklin  TN 1:15:53 
    3   221 Lora Fox              40            Nashville  TN 1:15:57 

                                               MALE 45 - 49 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    39 Brad Loucks           46            Owensboro  KY 1:03:01 
    2    79 William King          48             Gallatin  TN 1:08:12 
    3   190 Larry Cook            46        Bowling Green  KY 1:12:08 

                                              FEMALE 45 - 49 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   170 Janet Byers           45            Brentwood  TN 1:15:37 
    2    31 Nancy Throckmorton    47              Lebanon  TN 1:17:47 
    3   223 Susan Taplin          46       Hendersonville  TN 1:22:43 

                                               MALE 50 - 54 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    42 Murray Scott          54         Collierville  TN 1:09:20 
    2   218 Jerry Brickett        50            Brentwood  TN 1:10:30 
    3   263 Pat McCauslin         51             Franklin  TN 1:12:31 

                                              FEMALE 50 - 54 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1     4 Melissa Foster        51             Franklin  TN 1:14:51 
    2   259 Lisa Evans            51              Jackson  TN 1:15:58 
    3   317 Judy Aberg            51             Franklin  TN 1:23:11 

                                               MALE 55 - 59 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    61 Bruce Coleman         56         Murfreesboro  TN 1:06:43 
    2   323 Tom Riesterer         55             Gallatin  TN 1:25:40 
    3   202 Dan Devonce           56            Hermitage  TN 1:26:39 

                                              FEMALE 55 - 59 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   207 Cathy Parker          58             Franklin  TN 1:42:23 
    2   364 Lynn Rotter           59             Franklin  TN 1:42:34 
    3   374 Mary Cay Koen         55       Goodlettsville  TN 2:20:25 

                                               MALE 60 - 64 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   107 Bob Frankland III     61             Franklin  TN 1:17:32 
    2   327 Paul Matrisian        61            Nashville  TN 1:20:41 
    3   362 Trevor Torr           64       Hendersonville  TN 1:20:50 

                                              FEMALE 60 - 64 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   363 Cheryl Torr           60       Hendersonville  TN 1:33:36 

                                               MALE 65 - 69 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   320 Tomas De Paulis       67            Hermitage  TN 1:21:14 
    2   134 Larry Nelson          66                Hixon  TN 1:22:54 
    3   279 Kinji Tanaka          69            Nashville  TN 1:24:20 

                                              FEMALE 65 - 69 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   334 Janet Jernigan        66           Bradyville  TN 1:34:15 

                                               MALE 70 - 74 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   308 Gary Anderson         70              Lebanon  TN 1:23:43 

                                              FEMALE 70 - 74 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 

                                             CLYDESDALE 1 - 39 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1   175 Paul Kassebaum        31        Fort Campbell  KY 1:06:33 
    2    49 Robert Kurtts         30          Clarksville  TN 1:13:25 
    3    62 Chris Young           39           Mt. Juliet  TN 1:14:03 

                                            CLYDESDALE 40 - 98 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    32 Tommy Borrelli        44            Nashville  TN 1:14:43 
    2   336 Shan Carpenter        40             Franklin  TN 1:15:05 
    3    64 Parrish Freeman       41             Franklin  TN 1:15:16 

                                               ATHENA 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 
    1    66 Marne McLyman         30            Nashville  TN 1:19:13 
    2   239 Melissa McGee         39              Antioch  TN 1:26:04 
    3   155 Leah Fisher           42       Hendersonville  TN 1:26:58 

                                          ParaTriathlete-M 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 

                                          ParaTriathlete-F 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                 Usa City                 Sta Final   
===== ===== ==================== === ======================== ======= 

                                             Old Hickory Lake Triathlon
                                                     6/26/2010

                                                                                                               Page 1

                                                     MALE TEAM
Place No.   Team Name                City                 Sta Final   
===== ===== ======================== ======================== ======= 
    1   412 Brad and Martin                     Nashville  TN 1:00:53 
    2    20 Franklin Elite                       Franklin  TN 1:04:13 
    3     5 Team ACME                      Hendersonville  TN 1:09:04 
                                                                                                               Page 1

                                                    FEMALE TEAM
Place No.   Team Name                City                 Sta Final   
===== ===== ======================== ======================== ======= 
    1   396 Haulin Ace                     Hendersonville  TN 1:15:41 
    2   193 Team HK                            Birmingham  AL 1:19:02 
    3   304 JAM 'N' Mom                    Hendersonville  TN 1:22:59 
                                                                                                               Page 1

                                                     COED TEAM
Place No.   Team Name                City                 Sta Final   
===== ===== ======================== ======================== ======= 
    1   131 Team Injury                    Hendersonville  TN 1:18:18 
    2    92 Team Kohring                        Knoxville  TN 1:18:27 
    3   345 Herringtons                          Gallatin  TN 1:30:37 
                                                                                                               Page 1

                                                    FAMILY TEAM
Place No.   Team Name                City                 Sta Final   
===== ===== ======================== ======================== ======= 
                                                                                                               Page 1

                                                   CORPORATE TEAM
Place No.   Team Name                City                 Sta Final   
===== ===== ======================== ======================== =======