An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://www.onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=21726

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Indiana Middle School XC Championships 2011 - Junior Varsity Girls 3k Results


                  INDIANA MIDDLE SCHOOL XC CHAMPIONSHIPS
                              OCTOBER 1, 2011
                     *********** TEAM SCORE **********
                                Girls - JV

  1. NORTHSIDE MIDDLE SCHOOL          
            4    7   10   19   33  (40) (47) =    73
         Rebekah Albers, Anna Horak, Haley Duke, Emily Nelson, Marlee Reisinger,
         Katlin Meek, Claire Kraft
  2. WAWASEE MIDDLE SCHOOL            
            1    2   13   15   56            =    87
         Gabriel Waikel, Elizabeth Zorn, Katelyn Baker, Stephanie Mejia, Morgan
         Jones
  3. OTTER CREEK MIDDLE SCHOOL        
            5    8   16   24   36  (37) (48) =    89
         Corynn Christjansen, Kaitlin Rooksberry, Alex Hughes, Madison Unger,
         McKenzie Nail, Jerilynn Urton, Lauren Curley
  4. HEBRON MIDDLE SCHOOL             
           11   27   30   41   44  (49) (52) =   153
         Sarah Paskis, Madison Hall, Carli Sowonik, Morgann Gericke, Alyssa
         Noel, Amelia Riese, Carley Cox
  5. BROWNSBURG EAST MIDDLE SCHOOL    
            9   22   35   45   69  (71) (76) =   180
         REIS EHMAN, JESSICA MORRIS, CAROLINE JOHNSON, OLIVIA ZOOG, CECILIA
         RINGER, IZZY LEHN, STACEY POPENFOOSE
  6. EVANSVILLE CHRISTIAN SCHOOL      
           18   31   32   50   54  (60) (67) =   185
         GRACE OEDING, SHELBY LUKER, HOPE DODD, JOSIE RINEHART, BAYLOR CARTER,
         ALEXA BARKER, HOPE OEDING
  7. CLAY MIDDLE SCHOOL               
            6   29   46   58   59  (65) (97) =   198
         HANNAH JACKO, TENLEY MILESKI, CELIA MCGHIEY, SOPHIA MILLER, KATHERINE
         BLYSTONE, RACHEL GASTINEAU, FRANCES MILLER
  8. LASALLE ACADEMY                  
           14   25   28   62   70  (83)(100) =   199
         Isabella Griffin, Anna Eaton, Allison Walker, Willow Crisovan, Anna
         Jurgonski, Laurel Hiles, Alexis Jozwiak
  9. SOUTH DEARBORN                   
           20   26   39   57   80  (81)(102) =   222
         Michaela Sthelen, Erika Beil, Maria Lewis, Brenna Burke, Olivia
         Sizemore, Madison Van Winkle, Shelby Beil
 10. SOUTH KNOX MIDDLE SCHOOL         
            3   12   34   86   91  (95) (96) =   226
         Mykayla Couchenour, Anna Stanley, Jozie Gregg, Grace Carroll, Emily
         Blair, Jesse Stafford, Taylor Welton
 11. ZIONSVILLE WEST MIDDLE SCHOOL    
           17   51   53   64   66  (93) (94) =   251
         Kinley Longest, Linnea Benson, Payton Longest, Gaby Diagostino, Nicole
         Gavin, Sara King, Lizzy King
 12. BATESVILLE MIDDLE SCHOOL         
           21   23   72   85   88  (99)      =   289
         AUDREY WEIGEL, TAYLOR MEYERS, OLIVIANAH BAUGH, MCKENNA VIERLING,
         MADELINE GREENE, BAILEIGH HARTMAN
 13. MADISON JR. HIGH                 
           38   42   61   75   82  (92)      =   298
         ASHLEE ALLEN, Lindsay Seib, Hannah Brady, Nyla Dugle, Elizabeth Ray,
         Ainsly Liter
 14. CENTER GROVE MIDDLE SCHOOL NORTH 
           55   68   77   79   84  (87) (89) =   363
         ABBIGAIL WALKER, PEYTON STAAB, RACHEL KRAUS, ELIZA HARDING, ALLISON
         HUNT, LEXI GASPER, JAMISON TAYLOR
 15. WEST NOBLE                       
           43   63   73   98  104 (106)(108) =   381
         Brittany Pyle, Vicki Carrizales, Megan Rasnake, Yasmin Xique, Yvetter
         Cervantes, Abaranda Pizana, Selena Fasnaugh
 16. HIGHLAND HILLS MIDDLE SCHOOL     
           74   78   90  101  103 (105)(107) =   446
         Samanta Garcia, Kaitlyn Applegate, Miranda Roney, Samantha Robinson,
         Haley Palmer, Baily Roney, Taylor Elliott


Place TmPl No.   Name                     Class      School                         Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======= ===== 
    1        313 Bridget Mallin           7          Helados Cc / Creekside         12:34.1  6:46 
    2         16 Rachael Wilson           5          Barr-Reeve Vikings             12:41.1  6:50 
    3    1   637 Gabriel Waikel           6          Wawasee Middle School          12:53.1  6:56 
    4    2   640 Elizabeth Zorn           7          Wawasee Middle School          12:55.6  6:57 
    5    3   573 Mykayla Couchenour       4          South Knox Middle School       12:55.8  6:58 
    6    4   459 Rebekah Albers           7          Northside Middle School        12:58.3  6:59 
    7    5   482 Corynn Christjansen      7          Otter Creek Middle School      12:59.4  7:00 
    8       1596 Maria Anderson           5          Legacy Christian School        13:03.6  7:02 
    9        282 Erin Shulk               7          Hamilton Southeastern Junior H 13:06.7  7:03 
   10    6   105 Hannah Jacko             7          Clay Middle School             13:08.3  7:04 
   11        139 Ellie Kight              7          Cougar Xc Club                 13:10.3  7:05 
   12    7   465 Anna Horak               8          Northside Middle School        13:11.7  7:06 
   13         11 Chole Knepp              5          Barr-Reeve Vikings             13:12.4  7:06 
   14    8   493 Kaitlin Rooksberry       6          Otter Creek Middle School      13:12.6  7:07 
   15    9    39 Reis Ehman               6          Brownsburg East Middle School  13:13.2  7:07 
   16   10   464 Haley Duke               8          Northside Middle School        13:14.3  7:08 
   17   11   296 Sarah Paskis             7          Hebron Middle School           13:15.1  7:08 
   18   12   589 Anna Stanley             5          South Knox Middle School       13:15.4  7:08 
   19        212 Claire Mehling           5          Forest Park                    13:17.5  7:09 
   20   13   630 Katelyn Baker            6          Wawasee Middle School          13:19.3  7:10 
   21       1715 Jordyn Boyer             5                                         13:19.4  7:10 
   22   14   382 Isabella Griffin         8          Lasalle Academy                13:23.3  7:12 
   23   15   635 Stephanie Mejia          7          Wawasee Middle School          13:26.5  7:14 
   24   16   485 Alex Hughes              8          Otter Creek Middle School      13:27.5  7:15 
   25        310 Liz Hamilton             7          Helados Cc / Creekside         13:28.0  7:15 
   26   17   714 Kinley Longest           6          Zionsville West Middle School  13:28.6  7:15 
   27   18   205 Grace Oeding             6          Evansville Christian School    13:31.2  7:17 
   28   19   472 Emily Nelson             7          Northside Middle School        13:31.6  7:17 
   29   20   561 Michaela Sthelen         7          South Dearborn                 13:32.4  7:17 
   30   21    30 Audrey Weigel            6          Batesville Middle School       13:33.4  7:18 
   31   22    47 Jessica Morris           6          Brownsburg East Middle School  13:34.0  7:18 
   32   23    26 Taylor Meyers            6          Batesville Middle School       13:34.3  7:18 
   33   24   500 Madison Unger            6          Otter Creek Middle School      13:34.7  7:18 
   34   25   381 Anna Eaton               8          Lasalle Academy                13:34.9  7:19 
   35   26   556 Erika Beil               8          South Dearborn                 13:35.7  7:19 
   36   27   291 Madison Hall             6          Hebron Middle School           13:35.7  7:19 
   37         93 Natalie Ferree           6          Christian Academy Of Indiana   13:35.8  7:19 
   38   28   387 Allison Walker           7          Lasalle Academy                13:35.8  7:19 
   39   29   109 Tenley Mileski           6          Clay Middle School             13:37.0  7:20 
   40   30   302 Carli Sowonik            7          Hebron Middle School           13:37.8  7:20 
   41       1735 Gabrielle Gagnon         6                                         13:38.9  7:21 
   42   31   204 Shelby Luker             4          Evansville Christian School    13:39.3  7:21 
   43         12 Mary Lang                6          Barr-Reeve Vikings             13:40.8  7:22 
   44       1582 Paityn Hill              6          Pendleton Heights Middle Schoo 13:41.0  7:22 
   45   32   203 Hope Dodd                4          Evansville Christian School    13:41.2  7:22 
   46   33   474 Marlee Reisinger         8          Northside Middle School        13:43.0  7:23 
   47   34   578 Jozie Gregg              5          South Knox Middle School       13:44.1  7:24 
   48   35    42 Caroline Johnson         7          Brownsburg East Middle School  13:45.6  7:24 
   49   36   491 McKenzie Nail            7          Otter Creek Middle School      13:46.1  7:25 
   50        363 Madie Logsdon            8          Jackson Intermediate Center    13:47.1  7:25 
   51   37   501 Jerilynn Urton           6          Otter Creek Middle School      13:48.6  7:26 
   52   38   403 Ashlee Allen             8          Madison Jr. High               13:49.7  7:27 
   53   39   559 Maria Lewis              8          South Dearborn                 13:50.7  7:27 
   54   40   470 Katlin Meek              7          Northside Middle School        13:51.8  7:28 
   55   41   290 Morgann Gericke          7          Hebron Middle School           13:52.5  7:28 
   56   42   410 Lindsay Seib             8          Madison Jr. High               13:52.9  7:28 
   57   43   668 Brittany Pyle            8          West Noble                     13:53.4  7:29 
   58   44   295 Alyssa Noel              7          Hebron Middle School           13:54.8  7:29 
   59   45    56 Olivia Zoog              7          Brownsburg East Middle School  13:55.3  7:30 
   60   46   107 Celia McGhiey            8          Clay Middle School             13:55.7  7:30 
   61   47   467 Claire Kraft             7          Northside Middle School        13:56.8  7:30 
   62   48   483 Lauren Curley            7          Otter Creek Middle School      13:59.6  7:32 
   63        497 Anna Sumansky            6          Otter Creek Middle School      14:00.0  7:32 
   64   49   298 Amelia Riese             7          Hebron Middle School           14:00.2  7:32 
   65   50   207 Josie Rinehart           8          Evansville Christian School    14:01.0  7:33 
   66         95 Hannah Powell            6          Christian Academy Of Indiana   14:01.1  7:33 
   67   51   707 Linnea Benson            7          Zionsville West Middle School  14:01.7  7:33 
   68   52   287 Carley Cox               8          Hebron Middle School           14:02.8  7:34 
   69        494 Marissa Scheid           8          Otter Creek Middle School      14:03.1  7:34 
   70        489 Sydney Miller            6          Otter Creek Middle School      14:03.4  7:34 
   71        503 Britini Vanvolkenburg    6          Otter Creek Middle School      14:07.7  7:36 
   72   53   715 Payton Longest           8          Zionsville West Middle School  14:10.5  7:38 
   73   54   202 Baylor Carter            6          Evansville Christian School    14:10.9  7:38 
   74   55    83 Abbigail Walker          7          Center Grove Middle School Nor 14:11.0  7:38 
   75   56   632 Morgan Jones             6          Wawasee Middle School          14:14.4  7:40 
   76        484 Kaitlin Hankins          6          Otter Creek Middle School      14:14.6  7:40 
   77   57   558 Brenna Burke             8          South Dearborn                 14:15.2  7:40 
   78        441 Samantha Mikesell        7          Noblesville Millers            14:15.2  7:40 
   79   58   111 Sophia Miller            6          Clay Middle School             14:15.5  7:40 
   80        297 Brooke Phelps            8          Hebron Middle School           14:16.5  7:41 
   81   59    96 Katherine Blystone       7          Clay Middle School             14:16.6  7:41 
   82        306 Rachel Carfagna          8          Helados Cc / Creekside         14:17.3  7:41 
   83         64 Kristie Schroder         7          Castle Cross Country Club      14:17.7  7:42 
   84        317 Hana Shafique            6          Helados Cc / Creekside         14:18.3  7:42 
   85   60   201 Alexa Barker             7          Evansville Christian School    14:18.4  7:42 
   86   61   404 Hannah Brady             8          Madison Jr. High               14:20.2  7:43 
   87        304 Taylor Wheeler           7          Hebron Middle School           14:20.7  7:43 
   88        168 Meghan Underwood         8          Crestview Middle School        14:21.5  7:44 
   89        495 Maureen Sotak            7          Otter Creek Middle School      14:22.0  7:44 
   90   62   380 Willow Crisovan          6          Lasalle Academy                14:22.7  7:44 
   91        153 Peyton Smith             7          Cougar Xc Club                 14:24.4  7:45 
   92   63   661 Vicki Carrizales         8          West Noble                     14:25.3  7:46 
   93   64   708 Gaby Diagostino          8          Zionsville West Middle School  14:25.5  7:46 
   94   65   103 Rachel Gastineau         6          Clay Middle School             14:27.2  7:47 
   95        473 Sarah Pankratz           7          Northside Middle School        14:28.4  7:47 
   96   66   710 Nicole Gavin             8          Zionsville West Middle School  14:29.0  7:48 
   97        471 Megan Miller             8          Northside Middle School        14:31.6  7:49 
   98   67   206 Hope Oeding              4          Evansville Christian School    14:34.8  7:51 
   99   68    81 Peyton Staab             6          Center Grove Middle School Nor 14:35.1  7:51 
  100       1602 Emma Young               6          Pendleton Heights Middle Schoo 14:36.8  7:52 
  101   69    49 Cecilia Ringer           7          Brownsburg East Middle School  14:37.3  7:52 
  102        283 Abby Stansberry          7          Hamilton Southeastern Junior H 14:38.1  7:53 
  103         15 Mikayla Taylor           8          Barr-Reeve Vikings             14:38.7  7:53 
  104       1604 Sydney Lubinski          8          Jackson Intermediate Center    14:38.7  7:53 
  105        390 Brittany Lamb            6          MacOnaquah                     14:39.7  7:53 
  106   70   385 Anna Jurgonski           6          Lasalle Academy                14:39.8  7:53 
  107   71    45 Izzy Lehn                7          Brownsburg East Middle School  14:40.6  7:54 
  108   72    17 Olivianah Baugh          6          Batesville Middle School       14:41.7  7:55 
  109   73   669 Megan Rasnake            8          West Noble                     14:42.0  7:55 
  110   74   328 Samanta Garcia           7          Highland Hills Middle School   14:42.1  7:55 
  111   75   405 Nyla Dugle               7          Madison Jr. High               14:42.2  7:55 
  112   76    48 Stacey Popenfoose        6          Brownsburg East Middle School  14:42.9  7:55 
  113        286 Darlene Chenault         8          Hebron Middle School           14:43.2  7:55 
  114        276 Ashley Cox               8          Hamilton Southeastern Junior H 14:45.1  7:56 
  115         51 Taylor Syoen             6          Brownsburg East Middle School  14:45.7  7:57 
  116        520 Macey Emmons             5          Perry Central                  14:45.9  7:57 
  117   77    77 Rachel Kraus             6          Center Grove Middle School Nor 14:46.3  7:57 
  118   78   318 Kaitlyn Applegate        7          Highland Hills Middle School   14:46.8  7:57 
  119        528 Ah'tahja Smith           6          Plaza Park                     14:48.9  7:58 
  120   79    73 Eliza Harding            7          Center Grove Middle School Nor 14:49.9  7:59 
  121   80   560 Olivia Sizemore          8          South Dearborn                 14:51.1  8:00 
  122   81   564 Madison Van Winkle       8          South Dearborn                 14:51.9  8:00 
  123   82   409 Elizabeth Ray            7          Madison Jr. High               14:52.4  8:00 
  124   83   383 Laurel Hiles             5          Lasalle Academy                15:01.7  8:05 
  125         43 Makenzie Johnson         7          Brownsburg East Middle School  15:02.6  8:06 
  126   84    74 Allison Hunt             8          Center Grove Middle School Nor 15:03.5  8:06 
  127         53 Kierstyn U'Ren           6          Brownsburg East Middle School  15:09.2  8:09 
  128         40 Grace Esterline          7          Brownsburg East Middle School  15:10.3  8:10 
  129       1580 Kaylee Dugger            7          Noblesville Millers            15:11.5  8:11 
  130   85    29 McKenna Vierling         8          Batesville Middle School       15:11.7  8:11 
  131   86   571 Grace Carroll            5          South Knox Middle School       15:11.9  8:11 
  132        245 Delaney Bruns            6          Greensburg Junior High         15:12.2  8:11 
  133   87    72 Lexi Gasper              7          Center Grove Middle School Nor 15:12.9  8:11 
  134   88    20 Madeline Greene          6          Batesville Middle School       15:13.2  8:11 
  135   89    82 Jamison Taylor           6          Center Grove Middle School Nor 15:13.3  8:11 
  136   90   341 Miranda Roney            8          Highland Hills Middle School   15:14.0  8:12 
  137       1727 Kayli Comstock           7                                         15:15.0  8:12 
  138   91   567 Emily Blair              3          South Knox Middle School       15:15.4  8:13 
  139       1763 Meghan Leppert           5                                         15:17.7  8:14 
  140        154 Catherine Stahly         6          Cougar Xc Club                 15:17.8  8:14 
  141        443 Alivia Pavich            8          Noblesville Millers            15:18.7  8:14 
  142   92   407 Ainsly Liter             6          Madison Jr. High               15:19.7  8:15 
  143        429 McKylee Meyer            5          Milan                          15:20.6  8:15 
  144   93   712 Sara King                8          Zionsville West Middle School  15:22.8  8:17 
  145   94   711 Lizzy King               8          Zionsville West Middle School  15:24.1  8:17 
  146        292 Alexa Hansen             8          Hebron Middle School           15:26.8  8:19 
  147        362 Abigail Rose Grantz      6          Jackson Intermediate Center    15:29.1  8:20 
  148   95   588 Jesse Stafford           3          South Knox Middle School       15:31.6  8:21 
  149   96   592 Taylor Welton            6          South Knox Middle School       15:34.5  8:23 
  150        576 Maddie Flaningam         4          South Knox Middle School       15:35.9  8:24 
  151       1572 Sarah Goodrich           7          Jackson Creek Middle School    15:37.3  8:24 
  152        701 Kara Lynch               6          Zionsville Middle School       15:37.3  8:24 
  153        523 Madeline Labhart         5          Perry Central                  15:38.7  8:25 
  154        575 Sarah Farley             6          South Knox Middle School       15:41.9  8:27 
  155        577 Kristen Goodman          6          South Knox Middle School       15:43.2  8:28 
  156        704 Riley Stehr              8          Zionsville Middle School       15:43.9  8:28 
  157   97   110 Frances Miller           6          Clay Middle School             15:45.3  8:29 
  158        112 Zoe Mulpagano            6          Clay Middle School             15:46.3  8:29 
  159        570 Hayden Brown             6          South Knox Middle School       15:47.2  8:30 
  160        585 Madelyn Robbins          4          South Knox Middle School       15:50.6  8:32 
  161        595 Jeana Friedersdorf       5          Southwood                      15:53.8  8:33 
  162   98   673 Yasmin Xique             6          West Noble                     15:54.4  8:34 
  163   99    22 Baileigh Hartman         6          Batesville Middle School       16:06.2  8:40 
  164  100   384 Alexis Jozwiak           6          Lasalle Academy                16:10.5  8:42 
  165  101   338 Samantha Robinson        7          Highland Hills Middle School   16:12.2  8:43 
  166  102   557 Shelby Beil              7          South Dearborn                 16:12.2  8:43 
  167         98 Emma Capelli             6          Clay Middle School             16:14.3  8:44 
  168       1818 Sarah Waterson           6                                         16:14.9  8:45 
  169  103   336 Haley Palmer             7          Highland Hills Middle School   16:16.6  8:46 
  170         44 Misty Lebeter            8          Brownsburg East Middle School  16:22.2  8:49 
  171        244 Miranda Brandes          6          Greensburg Junior High         16:27.5  8:51 
  172         36 Hannah Birge             6          Brownsburg East Middle School  16:29.2  8:52 
  173  104   662 Yvetter Cervantes        7          West Noble                     16:30.9  8:53 
  174        167 Michelle R Stallsmith    6          Crestview Middle School        16:32.9  8:54 
  175  105   340 Baily Roney              7          Highland Hills Middle School   16:33.8  8:55 
  176        116 Lauren Taylor            6          Clay Middle School             16:41.7  8:59 
  177       1560 Rachel Moore             6          Crestview Middle School        16:49.6  9:03 
  178  106   667 Abaranda Pizana          6          West Noble                     16:59.5  9:09 
  179         55 Caroline Wagner          7          Brownsburg East Middle School  17:00.9  9:09 
  180       1587 Erin Lehner              4          Southwood                      17:07.7  9:13 
  181  107   325 Taylor Elliott           6          Highland Hills Middle School   17:10.1  9:14 
  182        572 Hannah Coffman           5          South Knox Middle School       17:18.1  9:19 
  183        702 Kathleen Neal            7          Zionsville Middle School       17:27.2  9:24 
  184        391 Taylor O'Donnell         6          MacOnaquah                     17:42.5  9:32 
  185        323 Phoebe Conrad            6          Highland Hills Middle School   18:00.5  9:41 
  186        581 Madison Martens          4          South Knox Middle School       18:15.7  9:50 
  187        339 Anna Rogers              7          Highland Hills Middle School   18:27.6  9:56 
  188        569 Hope Blair               5          South Knox Middle School       18:43.8 10:05 
  189        591 Sophie Thomas            5          South Knox Middle School       18:45.1 10:05 
  190        568 Faith Blair              5          South Knox Middle School       19:02.5 10:15 
  191        584 Marcie Phillippe         6          South Knox Middle School       19:03.5 10:15 
  192       1598 Olivia Steenberg         6          Legacy Christian School        19:15.5 10:22 
  193        219 Taylor Cawthorn          6          Frankton                       19:43.0 10:36 
  194        163 Taylor Johnson           8          Crestview Middle School        19:54.5 10:43 
  195  108   665 Selena Fasnaugh          6          West Noble                     21:43.0 11:41