FM HALF MARATHON
Fargo, ND October 09, 2010
HALF MARATHON
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= =====
1 1/68 1 Eric Loeffler Fargo ND 33 M 1:12:44 5:34
2 1/12 844 Josh Yapp Fargo ND 19 M 1:20:06 6:07
3 1/107 259 Meg Grindall Moorhead MN 30 F 1:20:56 6:11
4 1/39 218 Mario Fonseca Winnipeg MB 39 M 1:24:04 6:25
5 1/32 859 Mark Landman Fargo ND 24 M 1:24:56 6:29
6 1/47 648 Mark Sailer Fargo ND 42 M 1:25:02 6:30
7 2/39 339 Troy Ivesdal Fargo ND 38 M 1:25:27 6:32
8 2/68 156 Jarrod Danuser Fargo ND 31 M 1:25:56 6:34
9 2/47 847 Brian Zastoupil Fargo ND 44 M 1:26:06 6:35
10 3/47 781 Tom Van De Meutter Bismarck ND 42 M 1:26:16 6:36
11 1/44 447 Steve Lindaas Moorhead MN 45 M 1:28:01 6:44
12 3/68 221 Paul Frank Fargo ND 31 M 1:28:58 6:48
13 4/47 99 David Breznay Fargo ND 40 M 1:29:28 6:50
14 2/44 135 Tom Clow Fargo ND 49 M 1:29:51 6:52
15 3/44 257 Brian Gregoire Larimore ND 47 M 1:29:59 6:53
16 2/32 693 Adam Smith Fargo ND 23 M 1:30:17 6:54
17 2/12 659 Austin Schieler Fargo ND 19 M 1:30:48 6:56
18 3/32 681 Paul Shol Fergus Falls MN 24 M 1:30:54 6:57
19 1/40 880 Adam Krueger Moorhead MN 29 M 1:30:55 6:57
20 2/40 717 Jeff Steen Minot ND 28 M 1:31:31 7:00
21 1/55 784 Anna Vanwechel Fergus Falls MN 22 F 1:32:00 7:02
22 5/47 683 Eugene Simon Fargo ND 44 M 1:32:29 7:04
23 4/68 755 Derek Thompson Fargo ND 34 M 1:32:38 7:05
24 4/44 27 Alexander Anis Winnipeg MB 45 M 1:32:52 7:06
25 4/32 630 Tyler Richter Moorhead MN 23 M 1:33:05 7:07
26 5/32 878 Steven Moser Fargo ND 23 M 1:33:09 7:07
27 6/32 215 Nicholas Flores Fargo ND 20 M 1:33:20 7:08
28 1/85 144 Casie Coulter Fargo ND 27 F 1:33:28 7:09
29 6/47 442 Syl Lemelin Winnipeg MB 42 M 1:34:03 7:11
30 3/12 382 Lucas Judd Fargo ND 19 M 1:34:03 7:11
31 3/39 904 Ryan Haug Fargo ND 39 M 1:34:28 7:13
32 5/68 28 Mark Archuleta Fargo ND 30 M 1:34:53 7:15
33 7/47 359 David Johnson Fargo ND 40 M 1:34:57 7:15
34 6/68 327 Ryan Hughes Thief River Fa MN 31 M 1:35:06 7:16
35 3/40 9 Thomas Agnello Sioux Falls SD 27 M 1:35:24 7:17
36 5/44 606 David Pratt Moorhead MN 46 M 1:35:24 7:17
37 4/39 58 Jim Benjamin Minot ND 37 M 1:35:43 7:19
38 4/12 541 Aaron Nissen Tenstrike MN 16 M 1:35:49 7:19
39 7/32 54 Cody Baxter Fargo ND 24 M 1:36:26 7:22
40 1/35 192 Gregory Endres Fargo ND 52 M 1:36:30 7:22
41 7/68 64 Travis Benz Jamestown ND 34 M 1:36:46 7:24
42 8/32 665 Zachary Schroeder Fargo ND 21 M 1:36:49 7:24
43 8/47 153 Peter Daggett Delano MN 44 M 1:36:51 7:24
44 4/40 532 Kinsey Nelson Saint Paul MN 29 M 1:37:14 7:26
45 9/47 258 Gerry Grensteiner Fargo ND 42 M 1:37:20 7:26
46 9/32 123 Matthew Chaput Langdon ND 22 M 1:37:31 7:27
47 5/40 355 Daniel Johnson Fargo ND 29 M 1:37:32 7:27
48 2/35 104 Vaun Bruhn Frazee MN 51 M 1:37:34 7:27
49 5/39 623 Jason Rehder Moorhead MN 39 M 1:37:47 7:28
50 1/18 588 Britney Pesek Bismarck ND 19 F 1:38:18 7:31
51 6/40 337 Craig Isakson Barnesville MN 28 M 1:38:21 7:31
52 6/39 462 James Manecke Lengby MN 38 M 1:38:27 7:31
53 3/35 148 Jean-Guy Crevier Portage La Pra MB 51 M 1:38:28 7:31
54 2/85 210 Fahtima Finley New Town ND 28 F 1:38:39 7:32
55 4/35 305 David Hill Thief River Fa MN 50 M 1:38:49 7:33
56 7/39 478 Jeff McKinnon Fargo ND 35 M 1:38:58 7:34
57 5/35 224 Pat Freese Kent MN 51 M 1:39:02 7:34
58 6/44 767 William Torvik Horace ND 45 M 1:39:02 7:34
59 1/21 578 Mark Pavicic Fargo ND 58 M 1:39:18 7:35
60 8/68 132 Paul Clark Minot ND 34 M 1:39:31 7:36
61 10/32 106 Tim Buchin Grand Forks ND 20 M 1:39:35 7:37
62 10/47 438 Paul Lean Fargo ND 42 M 1:39:42 7:37
63 1/79 524 Jamie Myran West Fargo ND 36 F 1:39:44 7:37
64 7/44 73 Keith Berndt Fargo Nd 5810 ND 49 M 1:39:48 7:38
65 2/21 637 Chuck Roos Fargo ND 56 M 1:40:05 7:39
66 8/39 163 Scott Dietrich Bismarck ND 39 M 1:40:10 7:39
67 8/44 573 Fred Paradis Warroad MN 47 M 1:40:22 7:40
68 9/44 732 David Strand Fargo ND 47 M 1:40:23 7:40
69 6/35 563 Jon Owen Luvurne ND 54 M 1:40:24 7:40
70 9/39 142 Brad Cook West Fargo ND 39 M 1:40:30 7:41
71 11/47 574 Brent Parsons East Grand For MN 40 M 1:40:35 7:41
72 3/21 59 Dave Bennett Newfolden MN 58 M 1:40:38 7:41
73 12/47 837 Drew Wrigley Fargo ND 44 M 1:40:46 7:42
74 9/68 429 Cody Larson Aberdeen SD 32 M 1:40:54 7:43
75 7/40 78 Conrad Binsfeld Fargo ND 29 M 1:41:17 7:44
76 1/40 638 Jodi Roper Fargo ND 40 F 1:42:01 7:48
77 11/32 745 Carl Tegtmeier Fargo ND 23 M 1:42:02 7:48
78 10/68 885 Jon Strand Fargo ND 31 M 1:42:12 7:49
79 11/68 869 John Arnquist West Fargo ND 31 M 1:42:15 7:49
80 8/40 398 Jon Kerzmann Fargo ND 28 M 1:42:22 7:49
81 3/85 98 Taryn Brenna Fargo ND 25 F 1:42:25 7:50
82 12/68 515 Colin Moran West Fargo ND 33 M 1:42:27 7:50
83 2/40 583 Jackie Pekarek Moorhead MN 42 F 1:42:27 7:50
84 7/35 290 David Hatten Fargo ND 54 M 1:42:38 7:51
85 2/55 613 Andrea Rader Fergus Falls MN 22 F 1:42:52 7:52
86 10/39 710 Keenan Spiess Fargo ND 39 M 1:42:53 7:52
87 3/40 280 Lynae Hansen-Lardy West Fargo ND 41 F 1:42:55 7:52
88 13/47 304 Shawn Hewitt West Fargo ND 43 M 1:42:55 7:52
89 9/40 618 Morgan Ranstrom Fargo ND 25 M 1:43:06 7:53
90 12/32 191 Mitchell Enderson Fargo ND 21 M 1:43:21 7:54
91 2/107 263 Lori Grover Warroad MN 33 F 1:43:29 7:54
92 4/85 247 Beth Graham West Fargo ND 29 F 1:43:46 7:56
93 11/39 477 Lee McDonald West Fargo ND 37 M 1:43:49 7:56
94 13/32 712 Andrew Sprague Fargo ND 23 M 1:44:13 7:58
95 14/47 559 Matthew Osborne Fargo ND 43 M 1:44:15 7:58
96 10/40 875 Tyler Johannes Fargo ND 27 M 1:44:32 7:59
97 3/107 868 Kendra McGregor Minneapolis MN 30 F 1:44:40 8:00
98 2/79 97 Kelly Brekke Fargo ND 37 F 1:44:43 8:00
99 15/47 285 Steve Hart Wales ND 40 M 1:44:54 8:01
100 10/44 763 Robin Tollefson Lake Park MN 49 M 1:44:59 8:01
101 4/107 491 Amy Miller Fargo ND 34 F 1:45:04 8:02
102 4/21 649 Steve Sakry Stafford VA 58 M 1:45:10 8:02
103 13/68 713 Justin Staehr West Fargo ND 30 M 1:45:20 8:03
104 16/47 323 Dan Howard Moorhead MN 43 M 1:45:21 8:03
105 14/32 719 Max Steffes Fargo ND 20 M 1:45:24 8:03
106 11/44 227 David Froslie Dilworth MN 46 M 1:45:33 8:04
107 17/47 21 Daryl Anderson Horace ND 40 M 1:45:36 8:04
108 1/26 552 Ingrid Olson Fargo ND 45 F 1:45:39 8:04
109 14/68 226 Greg Froehlich Fargo ND 30 M 1:45:44 8:05
110 5/107 632 Jennifer Rise Fargo ND 34 F 1:45:45 8:05
111 2/18 241 Mari Goldade Fargo ND 19 F 1:45:46 8:05
112 5/85 752 Sarah Thilmony Grand Forks ND 26 F 1:45:57 8:06
113 5/12 758 Art Thorsen Bismarck ND 18 M 1:45:58 8:06
114 15/68 794 Matthew Waldner Bismarck ND 31 M 1:46:01 8:06
115 15/32 744 James Taylor Moorhead MN 20 M 1:46:07 8:06
116 12/44 128 John Christen Fargo ND 46 M 1:46:07 8:06
117 6/85 182 Jennifer Eggert Westfargo ND 27 F 1:46:07 8:07
118 7/85 415 Vanessa Kovash Fargo ND 29 F 1:46:11 8:07
119 12/39 5 Carl Aakre Perham MN 35 M 1:46:18 8:07
120 13/44 230 Vijay Gaba Fargo ND 49 M 1:46:20 8:07
121 14/44 311 Lee Hoedl Fargo ND 47 M 1:46:32 8:08
122 16/68 8 Charlie Adams Fargo ND 33 M 1:46:34 8:09
123 13/39 620 Michael Raum Fargo ND 35 M 1:46:39 8:09
124 18/47 813 John Westereng Jamestown ND 43 M 1:46:39 8:09
125 15/44 855 Chris Zygarlicke Grand Forks ND 49 M 1:47:13 8:12
126 1/18 709 Cindy Spidahl Erhard MN 51 F 1:47:24 8:12
127 16/44 437 David Lean Moorhead MN 47 M 1:47:25 8:12
128 3/79 40 Michelle Bacon Grand Forks ND 39 F 1:47:31 8:13
129 17/44 3 Marvin Kanwischer Fargo ND 47 M 1:47:35 8:13
130 14/39 575 Everett Patterson Moorhead MN 37 M 1:47:38 8:13
131 6/107 879 Kelly Peratt Fargo ND 33 F 1:47:40 8:14
132 2/26 390 Kathy Kanwischer Fargo ND 47 F 1:47:40 8:14
133 11/40 61 Nico Bennett Thief River Fa MN 29 M 1:47:45 8:14
134 8/35 675 Jeff Seaver Moorhead MN 53 M 1:47:45 8:14
135 12/40 735 Derrick Sundeen Barnesville MN 27 M 1:47:47 8:14
136 4/40 655 Rachel Sauter West Fargo ND 42 F 1:47:47 8:14
137 17/68 383 Derick Jungling Fargo ND 34 M 1:47:50 8:14
138 6/12 197 Collin Esmay Fargo ND 19 M 1:48:21 8:17
139 18/68 599 Jason Pike West Fargo ND 31 M 1:48:32 8:18
140 13/40 176 Bradley Duerr Fargo ND 29 M 1:48:38 8:18
141 3/26 212 Rose Fitzsimmons Ashby MN 46 F 1:48:41 8:18
142 19/68 853 Aaron Zollner Alexandria MN 30 M 1:48:41 8:18
143 4/26 315 Sheri Hogenson Moorhead MN 46 F 1:48:52 8:19
144 5/26 167 Cindy Dobbs Fargo ND 47 F 1:49:04 8:20
145 7/12 2 John Devney Fargo ND 19 M 1:49:06 8:20
146 19/47 244 Mike Goroski Wahpeton ND 42 M 1:49:20 8:21
147 20/68 882 Chris Porter Rochester MN 31 M 1:49:27 8:22
148 20/47 660 Ted Schlepuetz Ypsilanti ND 40 M 1:49:30 8:22
149 6/26 131 Kimberly Christianson Fargo ND 47 F 1:49:30 8:22
150 4/79 453 Cheri Lyberg Humboldt MN 36 F 1:49:33 8:22
151 21/68 530 Josh Nelson Fergus Falls MN 34 M 1:49:38 8:23
152 18/44 569 Steve Paintner Grand Forks ND 45 M 1:49:48 8:23
153 15/39 734 Bob Suko Hutchinson MN 37 M 1:49:54 8:24
154 16/39 79 Cris Bitker Bemidji MN 39 M 1:49:58 8:24
155 5/79 636 Nicole Rohrbeck Kindred ND 37 F 1:49:58 8:24
156 3/55 127 Heidi Christen Moorhead MN 21 F 1:50:08 8:25
157 5/21 198 Leon Essler Bismarck ND 58 M 1:50:13 8:25
158 7/107 650 Kimberly Salander Hillsboro ND 34 F 1:50:13 8:25
159 8/12 196 Brink Esmay St Cloud MN 17 M 1:50:17 8:26
160 19/44 450 James Lindla Lindlauf Grand Forks ND 47 M 1:50:19 8:26
161 8/107 107 Sarah Bundy Fargo ND 30 F 1:50:20 8:26
162 5/40 251 Maryjo Gray Fargo ND 42 F 1:50:21 8:26
163 16/32 557 Dakota Orvedal Fargo ND 22 M 1:50:24 8:26
164 6/40 723 Cheryl Stetz Dilworth MN 42 F 1:50:24 8:26
165 9/107 700 Jessica Snyder Grand Forks ND 34 F 1:50:27 8:26
166 6/79 194 Kristin Engstrom West Fargo ND 36 F 1:50:39 8:27
167 22/68 264 Michael Grover Warroad MN 34 M 1:50:45 8:28
168 8/85 809 Megan Weleski Fargo ND 25 F 1:50:50 8:28
169 9/35 508 Devin Mogck Fargo ND 53 M 1:50:56 8:29
170 10/35 105 Dan Buchin Perham MN 52 M 1:51:00 8:29
171 17/39 525 Nels Myran West Fargo ND 36 M 1:51:11 8:30
172 14/40 671 Ben Schwarz Fargo ND 25 M 1:51:12 8:30
173 23/68 458 Stephen Madison Audubon MN 30 M 1:51:27 8:31
174 21/47 329 Jason Humpton Twin Brooks SD 40 M 1:51:29 8:31
175 7/40 730 Michelle Stover Horace ND 44 F 1:51:32 8:31
176 9/85 32 Kimberly Ault Plymouth MN 29 F 1:51:46 8:32
177 24/68 607 Jason Pratt Moorhead MN 33 M 1:51:49 8:33
178 7/79 233 Anna Garman Casselton ND 35 F 1:51:55 8:33
179 9/12 651 Bret Salter Glyndon MN 15 M 1:52:11 8:34
180 20/44 473 Jeffery Mathison Reiles Acres ND 47 M 1:52:17 8:35
181 21/44 231 Tim Gackle Fargo ND 45 M 1:52:32 8:36
182 25/68 395 Tim Kendall Winnipeg MB 30 M 1:52:32 8:36
183 18/39 200 Jj Fankhanel Pelican Rapids MN 35 M 1:52:35 8:36
184 2/18 361 Jennifer Johnson Larimore ND 50 F 1:52:35 8:36
185 26/68 46 Beau Bakken Hallock MN 30 M 1:52:37 8:36
186 7/26 865 Sandra Rather Breckenridge MN 48 F 1:52:43 8:37
187 22/44 33 Randy Ausk West Fargo ND 49 M 1:52:44 8:37
188 19/39 81 Wade Bloom Fargo ND 39 M 1:52:46 8:37
189 6/21 565 David Oxton McVille ND 56 M 1:53:09 8:39
190 20/39 836 Adrian Wortley Winnipeg MB 37 M 1:53:13 8:39
191 22/47 628 Andrew Richburg Moorhead MN 42 M 1:53:24 8:40
192 10/107 18 Angela Anderson Moorhead MN 30 F 1:53:24 8:40
193 4/55 793 Valerie Wahl Hannaford ND 23 F 1:53:28 8:40
194 8/79 186 Donna Elbert Horace ND 39 F 1:53:32 8:40
195 3/18 392 Lindsay Kautzman Fargo ND 19 F 1:53:32 8:40
196 4/18 692 Sadie Slind Jamestown ND 19 F 1:53:32 8:40
197 27/68 367 Kyle Johnson Moorhead MN 34 M 1:53:34 8:41
198 10/85 558 Ruth Orvik Moorhead MN 28 F 1:53:44 8:41
199 11/107 518 Marlee Morrison Walker MN 34 F 1:53:44 8:41
200 5/55 45 Amanda Bakken Moorhead MN 22 F 1:53:45 8:41
201 28/68 601 Darby Plath West Fargo ND 32 M 1:53:52 8:42
202 11/85 273 Anna Hall Grand Forks ND 27 F 1:53:52 8:42
203 17/32 124 Philip Chaput Landgon ND 20 M 1:53:52 8:42
204 23/47 769 Michael Toy West Fargo ND 44 M 1:54:02 8:43
205 23/44 356 Daryl Johnson Horace ND 46 M 1:54:09 8:43
206 24/47 861 Jeffrey Dostal Fargo ND 43 M 1:54:09 8:43
207 24/44 808 Craig Weiss Moorhead MN 49 M 1:54:09 8:43
208 8/26 595 Michele Peterson Grand Forks ND 46 F 1:54:09 8:43
209 25/44 603 John Pollard Fargo ND 49 M 1:54:30 8:45
210 26/44 113 Scott Carew Fargo ND 48 M 1:54:30 8:45
211 11/35 866 Shawn O'Laughlin Breckenridge MN 54 M 1:54:30 8:45
212 27/44 741 Peter Sykora Ellendale ND 45 M 1:54:39 8:46
213 7/21 556 Kerry Openshaw Bemidji MN 56 M 1:54:39 8:46
214 15/40 420 Canon Kroh West Fargo ND 28 M 1:54:40 8:46
215 28/44 272 Mark Halbakken Perham MN 47 M 1:54:43 8:46
216 16/40 776 Trevor Uhlir Forest River ND 25 M 1:54:46 8:46
217 29/68 749 Matt Thalman Fargo ND 32 M 1:54:50 8:46
218 25/47 50 Greg Ballard Circle Pines MN 44 M 1:54:51 8:47
219 9/79 36 Melissa Baasch Buffalo ND 36 F 1:55:05 8:48
220 12/107 845 Laurie Yliniemi Detroit Lakes MN 30 F 1:55:07 8:48
221 17/40 34 Cody Axness Madison WI 28 M 1:55:09 8:48
222 10/79 544 Anne Norris Mooorhead MN 39 F 1:55:16 8:48
223 13/107 168 Heather Docktor Fargo ND 34 F 1:55:17 8:48
224 26/47 328 Mitch Humann Fargo ND 44 M 1:55:25 8:49
225 29/44 816 John Wheeler Fargo ND 49 M 1:55:28 8:49
226 21/39 418 Brent Kriewald Fargo ND 39 M 1:55:32 8:50
227 8/21 490 Patrick Millard Fargo ND 55 M 1:55:34 8:50
228 14/107 511 Heather Molesworth Alexandria MN 31 F 1:55:39 8:50
229 11/79 703 Julie Sorby Fargo ND 37 F 1:55:39 8:50
230 15/107 686 Tressa Sjule Fargo ND 31 F 1:55:40 8:50
231 6/55 317 Katrina Holicky Le Center MN 22 F 1:55:40 8:50
232 16/107 408 Nicole Knudson Fargo ND 30 F 1:55:42 8:50
233 12/35 586 Ray Perhus Fargo ND 50 M 1:55:44 8:51
234 12/79 486 Michelle Meyer Barnesville MN 38 F 1:55:50 8:51
235 27/47 143 Greg Cook Fargo ND 44 M 1:55:53 8:51
236 18/40 656 Robert Scheer Fargo ND 26 M 1:55:56 8:51
237 30/68 857 Loren Som Fargo ND 31 M 1:56:00 8:52
238 22/39 169 Dan Doeden Fargo ND 37 M 1:56:03 8:52
239 31/68 184 Michael Ehresmann West Fargo ND 31 M 1:56:06 8:52
240 12/85 582 Amber Pedraza Hallock MN 27 F 1:56:08 8:52
241 13/85 680 Kristen Shenk Fargo ND 25 F 1:56:09 8:52
242 19/40 165 Jared Dion Fargo ND 28 M 1:56:21 8:53
243 32/68 283 Seth Hardley Eustis FL 31 M 1:56:21 8:53
244 8/40 570 Melissa Palicka Ramsey MN 43 F 1:56:42 8:55
245 23/39 506 Grant Moeckel Moorhead MN 35 M 1:56:55 8:56
246 14/85 507 Marie Moeckel Moorhead MN 29 F 1:56:55 8:56
247 33/68 476 Lee McClure Farmington MN 30 M 1:57:01 8:56
248 17/107 463 Staci Marich Walker MN 30 F 1:57:03 8:57
249 28/47 797 Troy Wangler Grand Forkds ND 42 M 1:57:04 8:57
250 34/68 788 Corey Vetter West Fargo ND 32 M 1:57:05 8:57
251 7/55 401 Brittany Kill Morris MN 24 F 1:57:11 8:57
252 18/32 639 Brady Rose Morris MN 23 M 1:57:11 8:57
253 13/79 288 Teresa Haseleu Lino Lakes MN 37 F 1:57:13 8:57
254 18/107 129 Timberly Christiansen Bemidji MN 34 F 1:57:13 8:57
255 19/107 777 Tosha Ulmer Fargo ND 33 F 1:57:14 8:57
256 15/85 373 Ali Jones West Fargo ND 29 F 1:57:16 8:58
257 20/107 362 Jennifer Johnson Harwood ND 32 F 1:57:17 8:58
258 29/47 7 Scott Adair W. Henrietta NY 44 M 1:57:17 8:58
259 21/107 24 Carrie Andrews Rochester NY 34 F 1:57:18 8:58
260 9/40 633 Jennie Rivard Fargo ND 43 F 1:57:39 8:59
261 24/39 118 Michael Carlson Fargo ND 39 M 1:57:42 9:00
262 22/107 626 Jamie Rerick Dickinson ND 31 F 1:57:44 9:00
263 35/68 397 Jeremy Kersey Grand Forks ND 34 M 1:57:55 9:01
264 23/107 440 Carmen Lee Fargo ND 33 F 1:57:57 9:01
265 19/32 180 Tyler Dykema Wahpeton ND 20 M 1:58:04 9:01
266 30/44 631 Peter Ringerud Fargo ND 48 M 1:58:05 9:01
267 9/26 644 Diane Rusness Fargo ND 48 F 1:58:09 9:02
268 36/68 72 Berny Berndt Breckenridge MN 30 M 1:58:15 9:02
269 24/107 17 Stephanie Andersen Fargo ND 34 F 1:58:17 9:02
270 37/68 764 Matthew Tompkins West Fargo ND 33 M 1:58:20 9:02
271 10/26 621 Kathleen Rausch Fergus Falls MN 46 F 1:58:36 9:04
272 25/107 587 Angie Perry Moorhead MN 32 F 1:58:36 9:04
273 20/32 326 Shane Howe Fargo ND 22 M 1:58:56 9:05
274 14/79 69 Dana Bergeron Argyle MN 39 F 1:59:01 9:06
275 9/21 488 Ken Mickelson Halstad MN 59 M 1:59:01 9:06
276 10/21 513 Roger Moltzan Frazee ND 56 M 1:59:03 9:06
277 38/68 698 Travis Smith Grygla MN 30 M 1:59:15 9:07
278 15/79 812 Luda Werner Moorhead MN 36 F 1:59:23 9:07
279 16/85 303 Sheila Hermanson West Fargo ND 27 F 1:59:25 9:07
280 25/39 479 Ryan Mears Casselton ND 35 M 1:59:31 9:08
281 39/68 146 Sam Cowart Grand Forks ND 31 M 1:59:44 9:09
282 10/40 51 Wendy Barta West Fargo ND 41 F 1:59:45 9:09
283 13/35 538 Tom Newberger Fargo ND 50 M 1:59:45 9:09
284 5/18 664 Meghan Schreier West Fargo ND 18 F 1:59:46 9:09
285 17/85 202 Chantal Faul Fargo ND 27 F 1:59:47 9:09
286 18/85 38 Lindsay Babb Fargo ND 27 F 1:59:47 9:09
287 21/32 748 Ashish Teotia Fargo ND 21 M 1:59:50 9:09
288 20/40 150 Benton Crooke Fargo ND 27 M 1:59:51 9:09
289 40/68 643 Tom Rudolph Fargo ND 34 M 1:59:56 9:10
290 30/47 647 Marius Rygg Fargo ND 44 M 1:59:58 9:10
291 22/32 29 Bryan Arroyo Grafton ND 24 M 2:00:09 9:11
292 26/107 514 Kandy Moose Viking MN 33 F 2:00:09 9:11
293 16/79 174 Kim Doyle Vergas MN 39 F 2:00:14 9:11
294 31/47 185 Daniel Eilertson Barnesville MN 40 M 2:00:16 9:11
295 14/35 481 Gary Meissner Bismarck ND 52 M 2:00:16 9:11
296 1/2 441 Jim Lee Dent MN 69 M 2:00:24 9:12
297 27/107 287 Cleo Hartung Park Rapids MI 34 F 2:00:24 9:12
298 21/40 381 Dustin Jostad Grand Forks ND 28 M 2:00:39 9:13
299 32/47 579 Dean Pawlowski Fergus Falls MN 44 M 2:00:49 9:14
300 28/107 706 Nicole Spelhaug Davenport ND 32 F 2:00:59 9:15
301 41/68 411 Joe Kolling Davenport ND 32 M 2:01:02 9:15
302 42/68 826 Jeff Williams Fargo ND 32 M 2:01:08 9:15
303 19/85 679 Carman Severson Fargo ND 28 F 2:01:08 9:15
304 31/44 783 Mark Van Overbeke Morris MN 49 M 2:01:12 9:16
305 43/68 368 Nick Johnson Fargo ND 32 M 2:01:13 9:16
306 29/107 678 Melissa Seiler Bismarck ND 33 F 2:01:13 9:16
307 11/21 65 Brian Berg Mayville ND 58 M 2:01:15 9:16
308 11/26 4 Susan Cote Fargo ND 48 F 2:01:16 9:16
309 15/35 336 Wayne Isaacson Sebeka MN 50 M 2:01:18 9:16
310 12/21 23 Leon Anderson Fergus Falls MN 55 M 2:01:24 9:16
311 16/35 526 Brian Natwick Fargo ND 51 M 2:01:26 9:17
312 30/107 320 Casey Hoover Dilworth MN 30 F 2:01:30 9:17
313 26/39 820 Peter White Lakeville MN 39 M 2:01:34 9:17
314 8/55 687 Kayla Skalsky Felton MN 22 F 2:01:36 9:17
315 31/107 151 Heather Curtis Fargo ND 31 F 2:01:36 9:17
316 17/35 725 Bruce Stoddard Vergas MN 51 M 2:01:45 9:18
317 9/55 22 Katie Anderson Fargo ND 22 F 2:01:45 9:18
318 44/68 414 John Kotaska Grand Forks ND 32 M 2:01:50 9:18
319 20/85 306 Amber Hilt Fargo ND 28 F 2:01:54 9:19
320 32/44 667 Patrick Schultz Fargo ND 46 M 2:01:56 9:19
321 33/44 365 Keith Johnson Wahpeton ND 45 M 2:01:58 9:19
322 22/40 510 Scott Mohr Urbandale IA 28 M 2:01:59 9:19
323 21/85 509 Megan Mohr Aberdeen SD 26 F 2:01:59 9:19
324 883 Carmen Leclair Washington DC F 2:02:08 9:20
325 23/32 642 Riley Rude Moorhead MN 24 M 2:02:14 9:20
326 11/40 746 Jodell Teiken Moorhead MN 42 F 2:02:18 9:21
327 27/39 209 Eltonjon Finck Fargo ND 37 M 2:02:19 9:21
328 10/55 546 Stacey Nygaard Jamestown ND 21 F 2:02:26 9:21
329 32/107 791 Leah Voll Watford City ND 34 F 2:02:35 9:22
330 33/47 387 Alan Kallmeyer Fargo ND 44 M 2:02:42 9:22
331 33/107 346 Brenda Jarolimek Fargo ND 32 F 2:02:44 9:23
332 11/55 785 Samantha Vanwechel Fergus Falls MN 23 F 2:02:50 9:23
333 24/32 389 Gautam Kandlikar Minneapolis MN 20 M 2:02:53 9:23
334 22/85 422 Jessica Kruse St. Paul MN 28 F 2:02:57 9:24
335 12/40 701 Lisa Soma Mandan ND 42 F 2:03:05 9:24
336 3/18 459 Rhonda Magel Fargo ND 54 F 2:03:05 9:24
337 34/107 256 Cori Greenstein Fargo ND 31 F 2:03:08 9:24
338 17/79 49 Anne Ballard Circle Pines MN 38 F 2:03:11 9:25
339 35/107 103 Meghan Brown New Rockford ND 31 F 2:03:14 9:25
340 23/85 114 Brekka Carlson Bismarck ND 27 F 2:03:23 9:26
341 24/85 31 Megan Askegaard Barnesville MN 26 F 2:03:29 9:26
342 18/79 765 Michelle Tonsfeldt Barnesville MN 39 F 2:03:29 9:26
343 19/79 122 Kristi Cassola West Fargo ND 35 F 2:03:34 9:26
344 25/85 690 Sarah Skolne Skolness Duluth MN 27 F 2:03:35 9:27
345 23/40 16 Erik Andersen Fargo ND 25 M 2:03:38 9:27
346 36/107 269 Faith Haaland Detroit Lakes MN 34 F 2:03:48 9:28
347 1/10 874 Penny Wolf Fargo ND 59 F 2:03:56 9:28
348 45/68 152 Daniel Cvijanovich West Fargo ND 30 M 2:03:58 9:28
349 12/55 629 Ashley Richter Moorhead MN 24 F 2:03:58 9:28
350 46/68 617 Jason Ranslow Barnesville MN 33 M 2:04:00 9:28
351 20/79 351 Mariah Jessen Moorhead MN 35 F 2:04:01 9:28
352 28/39 350 Jamey Jessen Moorhead MN 37 M 2:04:02 9:29
353 37/107 266 Julie Gullings Moorhead MN 34 F 2:04:19 9:30
354 13/40 374 Bridget Jones Thief River Fa MN 44 F 2:04:19 9:30
355 13/55 102 Laura Brown Perham MN 21 F 2:04:20 9:30
356 25/32 380 Brady Jorud Barnesville MN 21 M 2:04:21 9:30
357 34/47 363 Joe Johnson Vergas MN 40 M 2:04:26 9:30
358 35/47 412 Brian Korbel Fargo ND 42 M 2:04:31 9:31
359 34/44 172 Matt Donahue Fargo ND 45 M 2:04:35 9:31
360 4/18 175 Barb Dreyer Moorehad MN 50 F 2:04:43 9:32
361 26/85 293 Melissa Haugo Spirit Lake IA 28 F 2:04:54 9:32
362 14/55 884 Mallory Carlson Grand Forks ND 21 F 2:05:05 9:33
363 18/35 20 Brian Anderson Hawley MN 51 M 2:05:06 9:33
364 13/21 92 David Braaten Marshall MN 57 M 2:05:11 9:34
365 19/35 190 Dan Enderson Benson MN 54 M 2:05:19 9:34
366 27/85 835 Elizabeth Worth Fargo ND 28 F 2:05:20 9:35
367 28/85 841 Karen Wyatt Grand Forks ND 25 F 2:05:28 9:35
368 29/39 177 Craig Dummer Fargo ND 35 M 2:05:30 9:35
369 29/85 115 Kendra Carlson Fargo ND 26 F 2:05:33 9:36
370 21/79 413 Sandy Korbel Fargo ND 39 F 2:05:42 9:36
371 36/47 818 Les White Grand Forks ND 40 M 2:05:44 9:36
372 30/85 63 Marni Benson West Fargo ND 25 F 2:05:52 9:37
373 14/40 814 Lesa Whaley Fordville ND 42 F 2:05:54 9:37
374 12/26 457 Jill Mackenzie Fargo ND 45 F 2:06:00 9:38
375 38/107 756 Jenn Thompson Argyle MN 32 F 2:06:10 9:38
376 6/18 591 Breann Petermann Fargo ND 19 F 2:06:12 9:38
377 47/68 428 Jeffrey Lammers Moorhead MN 31 M 2:06:14 9:39
378 7/18 298 Nicole Heller Wahpeton ND 18 F 2:06:15 9:39
379 15/55 297 Ashley Heller Wahpeton ND 21 F 2:06:15 9:39
380 13/26 294 Mary Haugrud Fergus Falls MN 49 F 2:06:24 9:39
381 2/10 208 Marla Field Barnesville MN 57 F 2:06:24 9:39
382 26/32 877 Adam Gades Wolverton MN 23 M 2:06:30 9:40
383 24/40 468 Eric Martin Fargo ND 28 M 2:06:35 9:40
384 16/55 782 Jenessa Van Deen Fargo ND 24 F 2:06:44 9:41
385 39/107 731 Anita Strand West Fargo ND 33 F 2:06:49 9:41
386 31/85 640 Janna Roughead Grand Forks ND 26 F 2:06:50 9:41
387 17/55 472 Robyn Mathews Blue Earth MN 24 F 2:06:50 9:41
388 3/10 334 Susan Imbarrato Moorhead MN 55 F 2:06:54 9:42
389 14/26 838 Joan Wrolstad Fargo ND 49 F 2:07:00 9:42
390 48/68 867 Bob Erickson Fergus Falls MN 34 M 2:07:17 9:43
391 37/47 790 Toby Vetter West Fargo ND 44 M 2:07:19 9:44
392 15/40 768 Amy Toy Dayton OH 40 F 2:07:20 9:44
393 32/85 193 Heather Engelstad Fargo ND 28 F 2:07:33 9:45
394 33/85 743 Danelle Tate Fargo ND 27 F 2:07:44 9:46
395 38/47 581 Chad Pederson Moorhead MN 41 M 2:07:48 9:46
396 34/85 406 Amanda Klaman Fargo ND 26 F 2:07:52 9:46
397 16/40 616 Beth Randklev Moorhead MN 40 F 2:07:55 9:46
398 20/35 299 Tim Helt Thief River Fa MN 51 M 2:07:57 9:46
399 18/55 580 Laura Pearson Minneapolis MN 24 F 2:08:03 9:47
400 19/55 26 Sharon Andrews Sioux Falls SD 24 F 2:08:05 9:47
401 40/107 830 Jaime Wolf Bismarck ND 31 F 2:08:07 9:47
402 49/68 779 Bobby Valdez Moorhead MN 32 M 2:08:14 9:48
403 22/79 433 Mj Larson Moorhead MN 35 F 2:08:16 9:48
404 21/35 590 Mark Peske Bemidji MN 54 M 2:08:23 9:48
405 41/107 584 Dian Pendergrass Warroad MN 33 F 2:08:33 9:49
406 27/32 402 Dane Kipp Fergus Falls MN 21 M 2:08:33 9:49
407 42/107 246 Carissa Graff Fargo ND 33 F 2:08:37 9:50
408 43/107 77 Lindsey Bierdeman Fargo ND 30 F 2:08:43 9:50
409 8/18 284 Emily Harris Fargo ND 19 F 2:08:49 9:50
410 44/107 423 Angie Kulesa Ipswich SD 34 F 2:08:49 9:50
411 17/40 141 Shelly Connelly Sabin MN 40 F 2:08:54 9:51
412 15/26 211 Amy Fisher Fergus Falls MN 46 F 2:08:56 9:51
413 22/35 379 Scott Jorgenson Powers Lake ND 50 M 2:09:02 9:51
414 16/26 332 Beth Iliff Thief River Fa MN 47 F 2:09:06 9:52
415 23/79 76 Heidi Bierdeman Fargo ND 39 F 2:09:07 9:52
416 39/47 593 Tim Petersen Elbow Lake MN 42 M 2:09:09 9:52
417 45/107 702 Michelle Sonnenberg Frazee MN 30 F 2:09:17 9:53
418 35/85 195 Maggie Eppler Fargo ND 26 F 2:09:24 9:53
419 17/26 95 Teresa Brantner Felton MN 47 F 2:09:26 9:53
420 46/107 67 Vanessa Berg Barnesville MN 31 F 2:09:27 9:53
421 47/107 243 Anna Goodin-Hayes Moorhead MN 31 F 2:09:34 9:54
422 48/107 319 Jessica Hoornaert Hillsboro ND 34 F 2:09:37 9:54
423 30/39 804 John Watkin Fargo ND 37 M 2:09:38 9:54
424 35/44 376 Jeffrey Jones Fargo ND 46 M 2:09:43 9:55
425 24/79 30 Mary Asche Morris MN 37 F 2:09:44 9:55
426 28/32 870 Bobby Brand Fargo ND 24 M 2:09:44 9:55
427 18/40 340 Margaret Jackson Grand Forks ND 44 F 2:09:45 9:55
428 50/68 609 Jason Primus Sartell MN 30 M 2:09:46 9:55
429 36/44 333 Kevin Iliff Thief River Fa MN 48 M 2:09:53 9:55
430 36/85 668 Krista Schulz West Fargo ND 28 F 2:09:54 9:55
431 9/18 645 Kelsey Rydberg Minot ND 18 F 2:09:59 9:56
432 20/55 372 Kara Johnsrud Watford City ND 20 F 2:10:00 9:56
433 31/39 483 Shane Mercer Fargo ND 36 M 2:10:00 9:56
434 25/79 80 Jill Bitker Bemidji MN 37 F 2:10:01 9:56
435 37/44 393 Ed Keller Grand Fork Afb ND 48 M 2:10:16 9:57
436 32/39 112 Mark Cantrell Grand Forks Af ND 39 M 2:10:16 9:57
437 26/79 482 Amy Mercer Fargo ND 37 F 2:10:16 9:57
438 37/85 14 Yasmin Alvarez-Sanchez Grand Forks Af ND 28 F 2:10:16 9:57
439 51/68 203 Jose Favela Grand Forks ND 30 M 2:10:17 9:57
440 38/44 289 Richard Hatlevoll Fargo ND 49 M 2:10:20 9:57
441 21/55 707 Maria Spencer Perham MN 24 F 2:10:21 9:57
442 33/39 714 Bill Steen Moorhead MN 37 M 2:10:23 9:58
443 22/55 338 Wynter Isakson Detroit Lakes MN 20 F 2:10:24 9:58
444 23/55 455 Samantha Maasjo Moorhead MN 22 F 2:10:31 9:58
445 49/107 471 Janet Masseth Bismarck ND 32 F 2:10:38 9:59
446 52/68 358 David Johnson Harwood ND 31 M 2:10:43 9:59
447 19/40 456 Stephanie MacDonald Lakeville MN 41 F 2:11:02 10:01
448 20/40 245 Suanne Goroski Wahpeton ND 40 F 2:11:05 10:01
449 53/68 461 Luke Malheim Fargo ND 32 M 2:11:12 10:01
450 24/55 342 Rachel Jacobsen Moorhead MN 20 F 2:11:21 10:02
451 10/18 62 Margaret Benson Fargo ND 18 F 2:11:28 10:03
452 5/18 786 Cynthia Varriano Fargo ND 52 F 2:11:45 10:04
453 38/85 181 Rachel Ebeling Fargo ND 28 F 2:11:50 10:04
454 25/40 82 Kevin Boelke Saint Paul MN 26 M 2:11:52 10:04
455 18/26 470 Cindy Mason Prior Lake MN 46 F 2:11:57 10:05
456 14/21 792 Dave Vosseteig West Fargo ND 56 M 2:11:57 10:05
457 27/79 13 Nichole Allmendinger Fargo ND 35 F 2:12:01 10:05
458 28/79 596 Peni Peterson Watford City ND 38 F 2:12:14 10:06
459 21/40 800 Lori Warne Newfolden MN 41 F 2:12:17 10:06
460 40/47 799 Kent Warne Newfolden MN 42 M 2:12:17 10:06
461 26/40 489 Zakary Midthun Hawley MN 28 M 2:12:17 10:06
462 29/79 742 Heidi Sylte Ipswich SD 37 F 2:12:17 10:06
463 10/12 801 Ty Warne Newfolden MN 14 M 2:12:18 10:06
464 22/40 802 Jennifer Waters Hillsboro ND 41 F 2:12:20 10:07
465 29/32 657 Cory Scheving West Fargo ND 24 M 2:12:24 10:07
466 25/55 589 Katie Peske Moorhead MN 20 F 2:12:34 10:08
467 54/68 249 Lee Graves Coon Rapids MN 33 M 2:12:38 10:08
468 30/79 858 Jenn Faul Davenport ND 37 F 2:12:42 10:08
469 50/107 523 Miranda Muscha Kindred ND 33 F 2:12:43 10:08
470 31/79 715 Brenda Steen Dilworth MN 38 F 2:12:44 10:08
471 23/35 738 Scott Swanholm Fargo ND 52 M 2:12:45 10:08
472 51/107 750 Michelle Thalman Fargo ND 31 F 2:12:55 10:09
473 24/35 533 Lowell B. Nelson Grand Forks ND 54 M 2:12:57 10:09
474 55/68 545 Avery Nubson Moorhead MN 30 M 2:13:02 10:10
475 32/79 385 Monica Kaiser Pelican Rapids MN 37 F 2:13:08 10:10
476 26/55 789 Jamie Vetter Fargo ND 24 F 2:13:11 10:10
477 39/44 658 Dave Schick West Fargo ND 46 M 2:13:13 10:11
478 52/107 728 Dawn Stollenwerk Fargo ND 34 F 2:13:14 10:11
479 39/85 110 Kristin Cabler Carrington ND 25 F 2:13:14 10:11
480 40/85 864 Nikki Bruns Walker MN 26 F 2:13:17 10:11
481 41/85 542 Erin Nitschke West Fargo ND 26 F 2:13:36 10:12
482 33/79 811 Jill Wenger Moorhead MN 37 F 2:13:38 10:13
483 27/55 726 Heidi Stokka West Fargo ND 24 F 2:13:44 10:13
484 34/79 762 Leya Tod Winnipeg MB 36 F 2:13:45 10:13
485 35/79 430 Heather Larson Grand Forks ND 39 F 2:14:04 10:15
486 36/79 716 Christie Steen Moorhead MN 37 F 2:14:16 10:15
487 23/40 460 Leah Magilke Bismarck ND 44 F 2:14:17 10:15
488 42/85 300 Janice Hendrickson Fergus Falls MN 26 F 2:14:18 10:16
489 43/85 262 Anna Gross Barnesville MN 29 F 2:14:18 10:16
490 37/79 335 Holly Inniger Barnesville MN 35 F 2:14:19 10:16
491 56/68 431 Jason Larson Moorhead MN 33 M 2:14:21 10:16
492 38/79 766 Tammy Torma Frazee MN 38 F 2:14:30 10:17
493 53/107 432 Laura Larson Aberdeen SD 32 F 2:14:33 10:17
494 39/79 417 Malynda Krieg Moorhead MN 38 F 2:14:39 10:17
495 24/40 253 Geralyn Green Fargo ND 43 F 2:14:42 10:17
496 40/79 817 Ellen White Lakeville MN 37 F 2:14:45 10:18
497 40/44 42 Brian Bakke Tower City ND 46 M 2:14:46 10:18
498 25/40 265 Monica Gullett Portage La Pra MB 43 F 2:14:47 10:18
499 1/1 444 Ada Letinsky Oakbank MB 72 F 2:14:51 10:18
500 41/79 366 Krista Johnson Fargo ND 36 F 2:15:07 10:19
501 28/55 6 Jenna Aanden Moorhead MN 24 F 2:15:09 10:19
502 26/40 831 Kara Wolfe Moorhead MN 40 F 2:15:09 10:19
503 57/68 863 Andrew Peterson Fargo ND 30 M 2:15:35 10:21
504 54/107 405 Rachel Kjonaas Fargo ND 30 F 2:15:36 10:22
505 44/85 229 Shea Fust Portage La Pra MB 26 F 2:15:41 10:22
506 45/85 740 Megan Swidnicki Portage La Pra MB 26 F 2:15:41 10:22
507 55/107 635 Amanda Robinette Fargo ND 31 F 2:15:51 10:23
508 56/107 464 Lisa Marquardson Winnipeg MB 30 F 2:15:56 10:23
509 58/68 223 Nick Fredrickson Powers Lake ND 34 M 2:15:57 10:23
510 27/40 370 Teri Johnson Paynesville MN 40 F 2:16:05 10:24
511 42/79 832 Tammy Wood West Fargo ND 39 F 2:16:09 10:24
512 57/107 316 Joy Holicky Minneapolis MN 32 F 2:16:10 10:24
513 41/44 348 Mark Jensen Fargo ND 47 M 2:16:14 10:24
514 34/39 567 Shane Paasch Fargo ND 36 M 2:16:20 10:25
515 58/107 829 Mindy Woidtke East Grand For MN 34 F 2:16:20 10:25
516 27/40 543 Mark Norgren Savage MN 28 M 2:16:36 10:26
517 43/79 255 Stephanie Greenman Watertown SD 36 F 2:16:36 10:26
518 25/35 52 Kevin Bartram Horace ND 51 M 2:16:43 10:27
519 59/107 205 Cassondra Felton-Tufty West Fargo ND 32 F 2:16:46 10:27
520 30/32 213 Jordan Flage Fargo ND 23 M 2:17:15 10:29
521 29/55 407 Heather Klun Fargo ND 22 F 2:17:15 10:29
522 15/21 662 Bruce Schoenwald Fargo ND 57 M 2:17:20 10:29
523 46/85 446 Anna Lichtsinn Fargo ND 28 F 2:17:25 10:30
524 60/107 846 Shannon Ysteboe Fargo ND 31 F 2:17:28 10:30
525 41/47 611 Corey Quinton Fargo ND 41 M 2:17:43 10:31
526 61/107 848 Angie Zerface Hope ND 32 F 2:17:43 10:31
527 47/85 232 Erin Gaddie Grand Forks ND 29 F 2:17:44 10:31
528 35/39 357 David Johnson Fargo ND 39 M 2:17:49 10:32
529 26/35 653 Marvin Sargent Fargo ND 50 M 2:17:57 10:32
530 48/85 773 Diana Trussell Bismarck ND 27 F 2:18:02 10:33
531 27/35 571 Craig Palmer Scottsdale AZ 54 M 2:18:16 10:34
532 6/18 500 Tammy Miller Scottsdale AZ 50 F 2:18:16 10:34
533 28/35 652 Antonio Santiago Grand Forks ND 53 M 2:18:16 10:34
534 49/85 214 Angela Flor White Bear Tow MN 26 F 2:18:38 10:35
535 50/85 821 Jacqueline Whiteford Fargo ND 25 F 2:18:39 10:35
536 11/18 568 Krista Padgett Fargo ND 19 F 2:18:53 10:37
537 7/18 688 Cindy Skjoiten Hatton ND 53 F 2:18:54 10:37
538 44/79 225 Anna Frenzel Dickinson ND 37 F 2:18:54 10:37
539 45/79 842 Libby Wynne Jamestown ND 35 F 2:18:59 10:37
540 19/26 57 Debbie Beiswenger Fisher MN 47 F 2:19:02 10:37
541 51/85 330 Erika Hunt Grand Forks ND 29 F 2:19:03 10:37
542 28/40 120 Jennifer Carney Moorhead MN 40 F 2:19:08 10:38
543 42/44 795 Kevin Wallis Portage La Pra MB 48 M 2:19:11 10:38
544 12/18 670 Nicki Schumacher Grand Forks ND 19 F 2:19:29 10:39
545 62/107 421 Jill Krone Moorhead MN 34 F 2:19:31 10:39
546 63/107 44 Mindy Bakke Ulen MN 34 F 2:19:32 10:40
547 30/55 39 Britney Bachmeier Jamestown ND 22 F 2:19:43 10:40
548 64/107 856 Kristina Funseth Minneapolis MN 30 F 2:19:43 10:40
549 4/10 677 Judy Seibel Fargo, Nd ND 58 F 2:19:43 10:40
550 46/79 416 Linda Kramer-Meier Fargo ND 39 F 2:20:13 10:43
551 36/39 480 Brian Meier Fargo ND 39 M 2:20:14 10:43
552 65/107 727 Andrea Stola Halstad MN 34 F 2:20:21 10:43
553 52/85 88 Laura Bourdon Fargo ND 29 F 2:20:31 10:44
554 5/10 528 Carol Neisen Mahnomen MN 55 F 2:20:33 10:44
555 66/107 527 Corinne Nei Maple Grove MN 30 F 2:20:37 10:44
556 47/79 117 Lisa Carlson Jamestown ND 38 F 2:20:40 10:45
557 48/79 566 Angel Paasch Fargo ND 37 F 2:20:45 10:45
558 29/35 597 Randy Peterson Alexandria MN 50 M 2:20:45 10:45
559 11/12 93 Chris Brakke Moorhead MN 19 M 2:21:03 10:46
560 67/107 236 Mandy George West Fargo ND 33 F 2:21:10 10:47
561 68/107 126 Shawna Chiasson Grand Forks Af ND 31 F 2:21:13 10:47
562 69/107 724 Ann Marie Stewart Fargo ND 30 F 2:21:15 10:47
563 29/40 139 Tracy Coffield Lancaster MN 40 F 2:21:18 10:48
564 30/40 138 Mendy Coffield Lake Bronson MN 40 F 2:21:18 10:48
565 28/40 60 Nathan Bennett Newfolden MN 25 M 2:21:22 10:48
566 8/18 37 Karen Babaian Winnipeg MB 53 F 2:21:28 10:48
567 29/40 364 Joshua Johnson Grand Forks ND 25 M 2:21:34 10:49
568 53/85 137 Courtney Cochran Fargo ND 29 F 2:21:52 10:50
569 12/12 517 Steve Moroz West Fargo ND 17 M 2:21:53 10:50
570 30/40 96 Eric Braun West Fargo ND 26 M 2:22:02 10:51
571 49/79 353 Amy Johnson Wahpeton ND 39 F 2:22:03 10:51
572 30/35 850 Tom Zimney West Fargo ND 54 M 2:22:07 10:51
573 59/68 840 James Wyatt Grand Forks ND 32 M 2:22:09 10:52
574 20/26 310 Gail Hodkin Portage La Pra MB 47 F 2:22:10 10:52
575 54/85 467 Ellen Martin Fargo ND 27 F 2:22:11 10:52
576 37/39 301 Chad Henrich Aberdeen SD 36 M 2:22:14 10:52
577 31/40 887 Evan Fonder Aberdeen SD 26 M 2:22:15 10:52
578 50/79 302 Kimberly Henrich Aberdeen SD 35 F 2:22:15 10:52
579 51/79 48 Michelle Bakken Thief River Fa MN 36 F 2:22:15 10:52
580 55/85 217 Ruth Fonder Aberdeen SD 26 F 2:22:16 10:52
581 70/107 74 Kristi Berndt Breckenridge MN 31 F 2:22:27 10:53
582 71/107 443 Jessie Lenarz Fargo ND 33 F 2:22:37 10:54
583 42/47 436 Mike Lawyer Cokato MN 42 M 2:22:42 10:54
584 72/107 100 Amy Brichacek Crystal MN 30 F 2:22:52 10:55
585 31/35 689 Tim Skjoiten Hatton ND 52 M 2:23:02 10:56
586 32/40 201 Daniel Farrell Fargo ND 25 M 2:23:03 10:56
587 56/85 219 Jessica Foss Moorhead MN 28 F 2:23:06 10:56
588 73/107 384 Amber Kaiser Jamestown ND 32 F 2:23:08 10:56
589 16/21 47 Ken Bakken Shafer MN 55 M 2:23:15 10:57
590 6/10 548 Cindy Odens Breckenridge MN 56 F 2:23:34 10:58
591 60/68 347 Joe Jaszkowiak Fargo ND 34 M 2:23:37 10:58
592 31/55 282 Becca Hanson Casselton ND 23 F 2:23:51 10:59
593 32/55 238 Alicia Goehring Crookston MN 23 F 2:24:05 11:00
594 61/68 549 Jason Ogaard Minot ND 31 M 2:24:10 11:01
595 52/79 798 Molly Wanner West Fargo ND 37 F 2:24:19 11:01
596 57/85 189 Heather Elseth West Fargo ND 28 F 2:24:19 11:01
597 53/79 697 Kelly Smith Headingley MB 36 F 2:24:23 11:02
598 58/85 585 Kelsey Pergande Fargo ND 25 F 2:24:28 11:02
599 9/18 271 Shawn Hagstrom Fargo ND 50 F 2:24:29 11:02
600 10/18 108 Terri Busch Fargo ND 53 F 2:24:41 11:03
601 74/107 313 Renee Hogan Winnipeg MB 34 F 2:24:42 11:03
602 75/107 250 Janine Gray Winnipeg MB 34 F 2:24:43 11:03
603 43/44 663 Tom Scholin Thief River Fa MN 48 M 2:24:58 11:04
604 54/79 516 Kelly Moroz West Fargo ND 38 F 2:25:01 11:05
605 33/55 199 Meghan Estenson Fargo ND 20 F 2:25:05 11:05
606 13/18 324 Mary Howard Fargo ND 19 F 2:25:07 11:05
607 34/55 770 Jessica Trautman Bismarck ND 23 F 2:25:45 11:08
608 31/32 625 John Rensberger Fargo ND 20 M 2:25:55 11:09
609 55/79 228 Tina Fugle Fargo ND 35 F 2:26:06 11:10
610 76/107 101 Carrie Brimhall Fergus Falls MN 33 F 2:26:08 11:10
611 56/79 369 Nicole Johnson Fargo ND 38 F 2:26:30 11:11
612 57/79 803 Amy Watkin Fargo ND 35 F 2:27:06 11:14
613 58/79 778 Amber Unser Moorhead MN 35 F 2:27:12 11:15
614 59/79 322 Gwen Horter Grafton ND 39 F 2:27:13 11:15
615 62/68 75 Dusty Bevins Elbow Lake ND 31 M 2:27:16 11:15
616 77/107 237 Sarah Gerhold Sisseton SD 32 F 2:27:25 11:16
617 17/21 252 David Green Fargo ND 58 M 2:27:41 11:17
618 35/55 561 Danika Owen Shoreview MN 23 F 2:27:43 11:17
619 33/40 562 Greg Owen Shoreview MN 26 M 2:27:43 11:17
620 78/107 598 Lashai Pfeifer Reiles Acres ND 32 F 2:27:48 11:17
621 79/107 377 Kaila Jones Twin Valley MN 31 F 2:27:50 11:18
622 18/21 805 Daryl Watson Cavalier ND 56 M 2:28:02 11:18
623 19/21 822 Tom Wichmann Durbin ND 55 M 2:28:07 11:19
624 59/85 179 Kristin Dyer Rochester MN 28 F 2:28:28 11:20
625 63/68 572 Jeff Palmer Fargo ND 31 M 2:29:02 11:23
626 80/107 134 Jody Claus Fargo ND 32 F 2:29:08 11:23
627 60/79 345 Tesha Jarmin Minot ND 38 F 2:29:13 11:24
628 44/44 747 Todd Telin Minot ND 45 M 2:29:13 11:24
629 60/85 577 Shauna Paulson Thief River Fa MN 29 F 2:29:27 11:25
630 11/18 512 Laverne Moltzan Frazee MN 52 F 2:29:30 11:25
631 14/18 378 Amy Jordahl Moorhead MN 19 F 2:29:32 11:25
632 64/68 739 Chris Swee West Fargo ND 31 M 2:29:40 11:26
633 21/26 41 Maria Baker Hickson ND 45 F 2:29:43 11:26
634 61/85 403 Erin Kitzman Fargo ND 29 F 2:29:53 11:27
635 61/79 492 Cathy Miller Kindred ND 37 F 2:29:56 11:27
636 62/79 68 Cindy Bergen Winnipeg MB 37 F 2:30:18 11:29
637 63/79 641 Cathleen Ruch Rosholt SD 37 F 2:30:20 11:29
638 36/55 600 Izzy Plankers Moorhead MN 20 F 2:30:22 11:29
639 7/10 537 Barb Neumiller Jamestown ND 59 F 2:30:23 11:29
640 31/40 388 Angela Kallmeyer Fargo ND 40 F 2:31:19 11:33
641 62/85 56 Sarah Beck Fargo ND 29 F 2:31:20 11:34
642 65/68 360 Jan Johnson Grand Forks ND 32 M 2:31:37 11:35
643 63/85 666 Natalee Schultz West Fargo ND 26 F 2:31:39 11:35
644 15/18 85 Emily Bond Fargo ND 19 F 2:31:41 11:35
645 64/79 608 Janice Price Fargo ND 36 F 2:31:45 11:36
646 12/18 614 Penny Railing Fargo ND 50 F 2:31:53 11:36
647 32/40 159 Laura Davison West Fargo ND 42 F 2:32:03 11:37
648 22/26 876 Lucy Vinych Fargo ND 45 F 2:32:07 11:37
649 33/40 296 Nancy Hebert Audubon MN 41 F 2:32:14 11:38
650 81/107 753 Kristi Thiseth Fargo ND 32 F 2:32:14 11:38
651 65/79 806 Christina Weber Fargo ND 38 F 2:32:20 11:38
652 43/47 495 John Miller Hillsboro ND 43 M 2:32:44 11:40
653 82/107 772 Leanne Truedson Kennedy MN 34 F 2:32:49 11:40
654 23/26 435 Christine Lawyer Cokato MN 45 F 2:32:50 11:40
655 13/18 220 Dianne Fox Audubon MN 50 F 2:32:50 11:40
656 34/40 240 Seth Goehring Crookston MN 25 M 2:33:04 11:41
657 32/35 852 Timothy Zoerb Eden Prairie MN 54 M 2:33:06 11:42
658 37/55 851 Jodi Zoerb Fargo ND 21 F 2:33:07 11:42
659 83/107 43 Dustie Bakke Menahga MN 32 F 2:33:34 11:44
660 84/107 843 Kelly Yanke Deltener Erie ND 33 F 2:33:35 11:44
661 64/85 242 Cathleen Golubski Roseville MN 25 F 2:33:42 11:44
662 34/40 170 Denise Doeling Fargo ND 41 F 2:33:46 11:45
663 8/10 66 Gail Berg Mayville ND 58 F 2:33:47 11:45
664 44/47 295 Eric Hausten Detroit Lakes MN 42 M 2:34:06 11:46
665 66/79 484 Tammy Merkins Detoit Lakes MN 37 F 2:34:06 11:46
666 85/107 539 Trista Nickelson Frederick SD 33 F 2:34:22 11:47
667 65/85 493 Dawn Miller Argusville ND 29 F 2:34:23 11:48
668 66/68 496 Jon Miller Argusville ND 32 M 2:34:23 11:48
669 67/68 274 Dustin Halle Fargo ND 31 M 2:34:24 11:48
670 66/85 759 Kelly Tibbetts Fargo ND 27 F 2:34:27 11:48
671 67/85 424 Valerie Kummer Minot ND 26 F 2:34:36 11:49
672 35/40 260 Colleen Gripentrog Breckenridge MN 44 F 2:34:38 11:49
673 67/79 341 Kristin Jacobson Fargo ND 39 F 2:34:39 11:49
674 68/79 70 Risa Bergquest Bismarck ND 35 F 2:34:39 11:49
675 45/47 425 Darrell Laducer Aberdeen SD 43 M 2:35:11 11:51
676 14/18 10 Tammy Akason West Fargo ND 52 F 2:35:19 11:52
677 69/79 661 Dawne Schmid Fargo ND 36 F 2:35:23 11:52
678 86/107 485 Andria Messelt Fargo ND 32 F 2:35:25 11:52
679 68/85 551 Erika Olson Eden Prairie MN 28 F 2:35:25 11:52
680 38/55 682 Tierney Silver-Goeden Fargo ND 21 F 2:35:27 11:52
681 46/47 158 Brent Davison West Fargo ND 43 M 2:35:32 11:53
682 39/55 164 Amanda Dimmer Fingal ND 21 F 2:35:34 11:53
683 69/85 91 Erica Boyle Fargo ND 27 F 2:35:35 11:53
684 87/107 810 Andrea Weller Bismarck ND 32 F 2:35:47 11:54
685 40/55 121 Amanda Cash Fargo ND 20 F 2:35:59 11:55
686 41/55 404 Steph Kitzman West Fargo ND 23 F 2:36:17 11:56
687 70/79 278 Brita Hampton Virginia Beach VA 37 F 2:36:21 11:57
688 36/40 775 Susan Turner Cooperstown ND 42 F 2:36:21 11:57
689 88/107 71 Tracy Bergsholm Fargo ND 30 F 2:36:48 11:59
690 89/107 873 Aarin Galzki Park Rapids MN 31 F 2:37:02 12:00
691 42/55 704 Heather Sorensen Fargo ND 24 F 2:37:22 12:01
692 32/32 536 William Nentl Minnetonka MN 23 M 2:37:23 12:01
693 90/107 691 Vanessa Skolness Glyndon MN 33 F 2:37:30 12:02
694 47/47 133 Colin Clarke Fargo ND 40 M 2:37:35 12:02
695 70/85 239 Angela Goehring Tower City ND 28 F 2:37:39 12:03
696 71/79 787 Kristi Velaski Fargo ND 38 F 2:37:43 12:03
697 24/26 673 Christine Schwendeman Lake Park MN 45 F 2:37:50 12:03
698 20/21 275 Bob Hamel Fargo ND 58 M 2:38:11 12:05
699 43/55 535 Wendy Nelson Alexandria MN 22 F 2:38:34 12:07
700 71/85 111 Nicole Campbell Sioux Falls SD 27 F 2:38:54 12:08
701 37/40 554 Stephanie Olson Wahpeton ND 43 F 2:38:54 12:08
702 91/107 833 Valarie Wood Grand Forks ND 32 F 2:38:56 12:08
703 92/107 901 Amity Johnson Davenport ND 30 F 2:39:09 12:09
704 72/85 291 Nicole Hatzenbeller Fargo ND 27 F 2:39:17 12:10
705 72/79 555 Mary Onungwe Fargo ND 38 F 2:39:20 12:10
706 44/55 325 Heather Howe Chokio MN 21 F 2:39:21 12:10
707 16/18 504 Kendra Moberg Clinton MN 17 F 2:39:21 12:10
708 38/40 646 Michelle Rydz Grand Forks ND 44 F 2:40:06 12:14
709 73/79 576 Staci Pauer Moorhead MN 39 F 2:40:14 12:14
710 35/40 94 Tyler Brandt Fargo ND 28 M 2:40:21 12:15
711 73/85 160 Jessi Debele Fargo ND 28 F 2:40:22 12:15
712 93/107 222 Suzie Franklin San Diego CA 30 F 2:40:53 12:17
713 74/85 173 Sarah Dottenwhy Moorhead MN 28 F 2:40:57 12:18
714 9/10 352 Penny Jessop Detroit Lakes MN 58 F 2:41:52 12:22
715 25/26 780 Rhonda Valentine East St. Paul, MB 48 F 2:42:15 12:24
716 15/18 162 Cindy Deuser Fargo ND 51 F 2:42:29 12:25
717 45/55 825 Nikki Willhoit Fargo ND 23 F 2:42:34 12:25
718 36/40 560 Paul Overman West Fargo ND 27 M 2:42:42 12:26
719 46/55 531 Kate Nelson Fargo ND 23 F 2:42:53 12:26
720 47/55 147 Amy Crawford Fargo ND 23 F 2:42:53 12:26
721 74/79 204 Carmen Felch Fargo ND 38 F 2:43:50 12:31
722 38/39 475 Bryan Maurstad Newfolden MN 36 M 2:44:14 12:33
723 94/107 449 Lori Lindholm Newfolden MN 32 F 2:44:15 12:33
724 95/107 454 Rachel Lyons Minot ND 30 F 2:45:16 12:37
725 1/1 343 Myron Jacobson West Fargo ND 60 M 2:45:18 12:38
726 75/85 872 Sarah Pierson Fargo ND 28 F 2:45:27 12:38
727 48/55 396 Sarah Kerns Eden Prairie MN 20 F 2:46:26 12:43
728 37/40 183 John Ehlen Fargo ND 28 M 2:46:50 12:45
729 38/40 84 Jacob Bollinger Valley City ND 28 M 2:47:02 12:45
730 96/107 619 Jennifer Rath Velva ND 34 F 2:47:18 12:47
731 76/85 465 Victoria Marsh Velva ND 29 F 2:47:18 12:47
732 21/21 881 Allen Aase Fergus Falls MN 55 M 2:47:51 12:49
733 97/107 827 Buffee Wiltse Fargo ND 30 F 2:47:52 12:49
734 75/79 12 Tanya Alexander Grand Forks ND 39 F 2:48:03 12:50
735 98/107 684 Jessica Siverson Hendricks MN 33 F 2:48:24 12:52
736 99/107 519 Crisa Mortenson Kennedy MN 32 F 2:48:43 12:53
737 17/18 634 Nicole Roberts Monticello MN 19 F 2:48:48 12:54
738 18/18 87 Alison Boock Breckenridge MN 17 F 2:48:50 12:54
739 10/10 718 Michelle Steen Lancaster MN 57 F 2:48:50 12:54
740 39/40 409 Rebecca Knutson Fargo ND 42 F 2:49:01 12:55
741 77/85 254 Natalie Green Grand Forks ND 27 F 2:49:04 12:55
742 49/55 807 Christina Weber Grand Forks ND 23 F 2:49:33 12:57
743 78/85 187 Lisa Ellis Grand Forks ND 29 F 2:49:34 12:57
744 26/26 331 Jane Hutzol Arvilla ND 45 F 2:49:48 12:58
745 2/2 277 Hugh Hammond Montezuma IA 65 M 2:50:17 13:00
746 68/68 860 Tobey Christmann Davenport ND 34 M 2:50:29 13:01
747 40/40 751 Synthia Thibert Winnipeg MB 40 F 2:50:57 13:03
748 76/79 534 Mary Nelson Moorhead MN 39 F 2:50:57 13:03
749 79/85 207 Sarah Fetsch St. Paul MN 28 F 2:51:01 13:04
750 50/55 615 Caitlin Rakow Fargo ND 23 F 2:51:02 13:04
751 16/18 705 Carla Sorvaag Fargo ND 54 F 2:51:08 13:04
752 33/35 696 Greg Smith Fargo ND 53 M 2:51:17 13:05
753 100/107 722 Jess Stenvold Jamestown ND 31 F 2:51:27 13:06
754 51/55 529 Chelsi Nelson Lake Bronson ND 22 F 2:51:29 13:06
755 101/107 466 Jessica Martensen Cushing MN 34 F 2:53:19 13:14
756 102/107 672 Stacy Schwarz Fargo ND 34 F 2:53:19 13:14
757 77/79 279 Kelly Haneca Moorhead MN 37 F 2:53:45 13:16
758 34/35 140 Donald Colbert Grand Forks ND 50 M 2:56:40 13:30
759 80/85 674 Allison Scott Thief River Fa MN 29 F 2:57:20 13:33
760 103/107 610 Rachel Prudhomme Thief River Fa MN 30 F 2:57:20 13:33
761 104/107 109 Kesha Byrne Fargo ND 32 F 2:57:51 13:35
762 105/107 276 Stephanie Hamm El Cajon CA 30 F 2:58:54 13:40
763 81/85 136 Tyson Cluever Benson MN 27 F 3:00:15 13:46
764 52/55 439 Britni Leclair Fargo ND 24 F 3:00:24 13:47
765 53/55 235 Jenna Gebeke Minneapolis MN 24 F 3:00:24 13:47
766 54/55 622 Elizabeth Raw Minneapolis MN 24 F 3:00:26 13:47
767 82/85 427 Stephanie Lamm Elk River MN 27 F 3:01:02 13:50
768 78/79 592 Leeann Peters Randolph MB 36 F 3:03:05 13:59
769 83/85 53 Crystal Bauer Moorhead MN 28 F 3:05:32 14:10
770 35/35 627 Larry Ressler Bismarck ND 54 M 3:05:40 14:11
771 39/40 669 Dustin Schulze Fargo ND 27 M 3:06:04 14:13
772 79/79 624 Shelby Reitmeier Crookston MN 36 F 3:06:06 14:13
773 17/18 499 Sheree Miller Moorhead MN 52 F 3:06:51 14:16
774 84/85 281 Amy Hanson Grand Forks ND 28 F 3:07:08 14:18
775 85/85 83 Corin Boese Fargo ND 29 F 3:08:36 14:24
776 1/1 550 Martha Olsen Fargo ND 61 F 3:10:50 14:35
777 40/40 307 Rob Hinrichs Roseville MN 25 M 3:27:17 15:50
778 18/18 308 Wanda Hinrichs Spring Lake Pa MN 51 F 3:27:18 15:50
779 55/55 834 Whitney Worley Roseville MN 24 F 3:27:18 15:50
780 106/107 161 Jill Denkinger Hoffman MN 31 F 3:31:45 16:10
781 107/107 154 Trudy Dallmann Jamestown ND 34 F 3:40:07 16:49
782 39/39 612 Don Raatz Dickinson ND 38 M 3:40:07 16:49
results by Pickle Events www.pickleevents.com
FM HALF MARATHON
Fargo, ND October 09, 2010
VISION IMPAIRED HALF MARATHON
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= =====
results by Pickle Events www.pickleevents.com
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH: HALF MARATHON
No. Name City St Age Sex Time Pace
==== ========================= ============== == === === ======= =====
116 Layne Carlson Jamestown ND 14 M 0:26 0:02
286 Brad Hartsoch Fargo ND 26 M 4:31 0:21
"HALF MARATHON" AGE-GROUP RESULTS
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 & - Under (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 844 Josh Yapp Fargo ND 19 1:20:06
2 659 Austin Schieler Fargo ND 19 1:30:48
3 382 Lucas Judd Fargo ND 19 1:34:03
4 541 Aaron Nissen Tenstrike MN 16 1:35:49
5 758 Art Thorsen Bismarck ND 18 1:45:58
6 197 Collin Esmay Fargo ND 19 1:48:21
7 2 John Devney Fargo ND 19 1:49:06
8 196 Brink Esmay St Cloud MN 17 1:50:17
9 651 Bret Salter Glyndon MN 15 1:52:11
10 801 Ty Warne Newfolden MN 14 2:12:18
11 93 Chris Brakke Moorhead MN 19 2:21:03
12 517 Steve Moroz West Fargo ND 17 2:21:53
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 & - Under (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 588 Britney Pesek Bismarck ND 19 1:38:18
2 241 Mari Goldade Fargo ND 19 1:45:46
3 392 Lindsay Kautzman Fargo ND 19 1:53:32
4 692 Sadie Slind Jamestown ND 19 1:53:32
5 664 Meghan Schreier West Fargo ND 18 1:59:46
6 591 Breann Petermann Fargo ND 19 2:06:12
7 298 Nicole Heller Wahpeton ND 18 2:06:15
8 284 Emily Harris Fargo ND 19 2:08:49
9 645 Kelsey Rydberg Minot ND 18 2:09:59
10 62 Margaret Benson Fargo ND 18 2:11:28
11 568 Krista Padgett Fargo ND 19 2:18:53
12 670 Nicki Schumacher Grand Forks ND 19 2:19:29
13 324 Mary Howard Fargo ND 19 2:25:07
14 378 Amy Jordahl Moorhead MN 19 2:29:32
15 85 Emily Bond Fargo ND 19 2:31:41
16 504 Kendra Moberg Clinton MN 17 2:39:21
17 634 Nicole Roberts Monticello MN 19 2:48:48
18 87 Alison Boock Breckenridge MN 17 2:48:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 859 Mark Landman Fargo ND 24 1:24:56
2 693 Adam Smith Fargo ND 23 1:30:17
3 681 Paul Shol Fergus Falls MN 24 1:30:54
4 630 Tyler Richter Moorhead MN 23 1:33:05
5 878 Steven Moser Fargo ND 23 1:33:09
6 215 Nicholas Flores Fargo ND 20 1:33:20
7 54 Cody Baxter Fargo ND 24 1:36:26
8 665 Zachary Schroeder Fargo ND 21 1:36:49
9 123 Matthew Chaput Langdon ND 22 1:37:31
10 106 Tim Buchin Grand Forks ND 20 1:39:35
11 745 Carl Tegtmeier Fargo ND 23 1:42:02
12 191 Mitchell Enderson Fargo ND 21 1:43:21
13 712 Andrew Sprague Fargo ND 23 1:44:13
14 719 Max Steffes Fargo ND 20 1:45:24
15 744 James Taylor Moorhead MN 20 1:46:07
16 557 Dakota Orvedal Fargo ND 22 1:50:24
17 124 Philip Chaput Landgon ND 20 1:53:52
18 639 Brady Rose Morris MN 23 1:57:11
19 180 Tyler Dykema Wahpeton ND 20 1:58:04
20 326 Shane Howe Fargo ND 22 1:58:56
21 748 Ashish Teotia Fargo ND 21 1:59:50
22 29 Bryan Arroyo Grafton ND 24 2:00:09
23 642 Riley Rude Moorhead MN 24 2:02:14
24 389 Gautam Kandlikar Minneapolis MN 20 2:02:53
25 380 Brady Jorud Barnesville MN 21 2:04:21
26 877 Adam Gades Wolverton MN 23 2:06:30
27 402 Dane Kipp Fergus Falls MN 21 2:08:33
28 870 Bobby Brand Fargo ND 24 2:09:44
29 657 Cory Scheving West Fargo ND 24 2:12:24
30 213 Jordan Flage Fargo ND 23 2:17:15
31 625 John Rensberger Fargo ND 20 2:25:55
32 536 William Nentl Minnetonka MN 23 2:37:23
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 784 Anna Vanwechel Fergus Falls MN 22 1:32:00
2 613 Andrea Rader Fergus Falls MN 22 1:42:52
3 127 Heidi Christen Moorhead MN 21 1:50:08
4 793 Valerie Wahl Hannaford ND 23 1:53:28
5 45 Amanda Bakken Moorhead MN 22 1:53:45
6 317 Katrina Holicky Le Center MN 22 1:55:40
7 401 Brittany Kill Morris MN 24 1:57:11
8 687 Kayla Skalsky Felton MN 22 2:01:36
9 22 Katie Anderson Fargo ND 22 2:01:45
10 546 Stacey Nygaard Jamestown ND 21 2:02:26
11 785 Samantha Vanwechel Fergus Falls MN 23 2:02:50
12 629 Ashley Richter Moorhead MN 24 2:03:58
13 102 Laura Brown Perham MN 21 2:04:20
14 884 Mallory Carlson Grand Forks ND 21 2:05:05
15 297 Ashley Heller Wahpeton ND 21 2:06:15
16 782 Jenessa Van Deen Fargo ND 24 2:06:44
17 472 Robyn Mathews Blue Earth MN 24 2:06:50
18 580 Laura Pearson Minneapolis MN 24 2:08:03
19 26 Sharon Andrews Sioux Falls SD 24 2:08:05
20 372 Kara Johnsrud Watford City ND 20 2:10:00
21 707 Maria Spencer Perham MN 24 2:10:21
22 338 Wynter Isakson Detroit Lakes MN 20 2:10:24
23 455 Samantha Maasjo Moorhead MN 22 2:10:31
24 342 Rachel Jacobsen Moorhead MN 20 2:11:21
25 589 Katie Peske Moorhead MN 20 2:12:34
26 789 Jamie Vetter Fargo ND 24 2:13:11
27 726 Heidi Stokka West Fargo ND 24 2:13:44
28 6 Jenna Aanden Moorhead MN 24 2:15:09
29 407 Heather Klun Fargo ND 22 2:17:15
30 39 Britney Bachmeier Jamestown ND 22 2:19:43
31 282 Becca Hanson Casselton ND 23 2:23:51
32 238 Alicia Goehring Crookston MN 23 2:24:05
33 199 Meghan Estenson Fargo ND 20 2:25:05
34 770 Jessica Trautman Bismarck ND 23 2:25:45
35 561 Danika Owen Shoreview MN 23 2:27:43
36 600 Izzy Plankers Moorhead MN 20 2:30:22
37 851 Jodi Zoerb Fargo ND 21 2:33:07
38 682 Tierney Silver-Goeden Fargo ND 21 2:35:27
39 164 Amanda Dimmer Fingal ND 21 2:35:34
40 121 Amanda Cash Fargo ND 20 2:35:59
41 404 Steph Kitzman West Fargo ND 23 2:36:17
42 704 Heather Sorensen Fargo ND 24 2:37:22
43 535 Wendy Nelson Alexandria MN 22 2:38:34
44 325 Heather Howe Chokio MN 21 2:39:21
45 825 Nikki Willhoit Fargo ND 23 2:42:34
46 531 Kate Nelson Fargo ND 23 2:42:53
47 147 Amy Crawford Fargo ND 23 2:42:53
48 396 Sarah Kerns Eden Prairie MN 20 2:46:26
49 807 Christina Weber Grand Forks ND 23 2:49:33
50 615 Caitlin Rakow Fargo ND 23 2:51:02
51 529 Chelsi Nelson Lake Bronson ND 22 2:51:29
52 439 Britni Leclair Fargo ND 24 3:00:24
53 235 Jenna Gebeke Minneapolis MN 24 3:00:24
54 622 Elizabeth Raw Minneapolis MN 24 3:00:26
55 834 Whitney Worley Roseville MN 24 3:27:18
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 880 Adam Krueger Moorhead MN 29 1:30:55
2 717 Jeff Steen Minot ND 28 1:31:31
3 9 Thomas Agnello Sioux Falls SD 27 1:35:24
4 532 Kinsey Nelson Saint Paul MN 29 1:37:14
5 355 Daniel Johnson Fargo ND 29 1:37:32
6 337 Craig Isakson Barnesville MN 28 1:38:21
7 78 Conrad Binsfeld Fargo ND 29 1:41:17
8 398 Jon Kerzmann Fargo ND 28 1:42:22
9 618 Morgan Ranstrom Fargo ND 25 1:43:06
10 875 Tyler Johannes Fargo ND 27 1:44:32
11 61 Nico Bennett Thief River Fa MN 29 1:47:45
12 735 Derrick Sundeen Barnesville MN 27 1:47:47
13 176 Bradley Duerr Fargo ND 29 1:48:38
14 671 Ben Schwarz Fargo ND 25 1:51:12
15 420 Canon Kroh West Fargo ND 28 1:54:40
16 776 Trevor Uhlir Forest River ND 25 1:54:46
17 34 Cody Axness Madison WI 28 1:55:09
18 656 Robert Scheer Fargo ND 26 1:55:56
19 165 Jared Dion Fargo ND 28 1:56:21
20 150 Benton Crooke Fargo ND 27 1:59:51
21 381 Dustin Jostad Grand Forks ND 28 2:00:39
22 510 Scott Mohr Urbandale IA 28 2:01:59
23 16 Erik Andersen Fargo ND 25 2:03:38
24 468 Eric Martin Fargo ND 28 2:06:35
25 82 Kevin Boelke Saint Paul MN 26 2:11:52
26 489 Zakary Midthun Hawley MN 28 2:12:17
27 543 Mark Norgren Savage MN 28 2:16:36
28 60 Nathan Bennett Newfolden MN 25 2:21:22
29 364 Joshua Johnson Grand Forks ND 25 2:21:34
30 96 Eric Braun West Fargo ND 26 2:22:02
31 887 Evan Fonder Aberdeen SD 26 2:22:15
32 201 Daniel Farrell Fargo ND 25 2:23:03
33 562 Greg Owen Shoreview MN 26 2:27:43
34 240 Seth Goehring Crookston MN 25 2:33:04
35 94 Tyler Brandt Fargo ND 28 2:40:21
36 560 Paul Overman West Fargo ND 27 2:42:42
37 183 John Ehlen Fargo ND 28 2:46:50
38 84 Jacob Bollinger Valley City ND 28 2:47:02
39 669 Dustin Schulze Fargo ND 27 3:06:04
40 307 Rob Hinrichs Roseville MN 25 3:27:17
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 144 Casie Coulter Fargo ND 27 1:33:28
2 210 Fahtima Finley New Town ND 28 1:38:39
3 98 Taryn Brenna Fargo ND 25 1:42:25
4 247 Beth Graham West Fargo ND 29 1:43:46
5 752 Sarah Thilmony Grand Forks ND 26 1:45:57
6 182 Jennifer Eggert Westfargo ND 27 1:46:07
7 415 Vanessa Kovash Fargo ND 29 1:46:11
8 809 Megan Weleski Fargo ND 25 1:50:50
9 32 Kimberly Ault Plymouth MN 29 1:51:46
10 558 Ruth Orvik Moorhead MN 28 1:53:44
11 273 Anna Hall Grand Forks ND 27 1:53:52
12 582 Amber Pedraza Hallock MN 27 1:56:08
13 680 Kristen Shenk Fargo ND 25 1:56:09
14 507 Marie Moeckel Moorhead MN 29 1:56:55
15 373 Ali Jones West Fargo ND 29 1:57:16
16 303 Sheila Hermanson West Fargo ND 27 1:59:25
17 202 Chantal Faul Fargo ND 27 1:59:47
18 38 Lindsay Babb Fargo ND 27 1:59:47
19 679 Carman Severson Fargo ND 28 2:01:08
20 306 Amber Hilt Fargo ND 28 2:01:54
21 509 Megan Mohr Aberdeen SD 26 2:01:59
22 422 Jessica Kruse St. Paul MN 28 2:02:57
23 114 Brekka Carlson Bismarck ND 27 2:03:23
24 31 Megan Askegaard Barnesville MN 26 2:03:29
25 690 Sarah Skolne Skolness Duluth MN 27 2:03:35
26 293 Melissa Haugo Spirit Lake IA 28 2:04:54
27 835 Elizabeth Worth Fargo ND 28 2:05:20
28 841 Karen Wyatt Grand Forks ND 25 2:05:28
29 115 Kendra Carlson Fargo ND 26 2:05:33
30 63 Marni Benson West Fargo ND 25 2:05:52
31 640 Janna Roughead Grand Forks ND 26 2:06:50
32 193 Heather Engelstad Fargo ND 28 2:07:33
33 743 Danelle Tate Fargo ND 27 2:07:44
34 406 Amanda Klaman Fargo ND 26 2:07:52
35 195 Maggie Eppler Fargo ND 26 2:09:24
36 668 Krista Schulz West Fargo ND 28 2:09:54
37 14 Yasmin Alvarez-Sanchez Grand Forks Af ND 28 2:10:16
38 181 Rachel Ebeling Fargo ND 28 2:11:50
39 110 Kristin Cabler Carrington ND 25 2:13:14
40 864 Nikki Bruns Walker MN 26 2:13:17
41 542 Erin Nitschke West Fargo ND 26 2:13:36
42 300 Janice Hendrickson Fergus Falls MN 26 2:14:18
43 262 Anna Gross Barnesville MN 29 2:14:18
44 229 Shea Fust Portage La Pra MB 26 2:15:41
45 740 Megan Swidnicki Portage La Pra MB 26 2:15:41
46 446 Anna Lichtsinn Fargo ND 28 2:17:25
47 232 Erin Gaddie Grand Forks ND 29 2:17:44
48 773 Diana Trussell Bismarck ND 27 2:18:02
49 214 Angela Flor White Bear Tow MN 26 2:18:38
50 821 Jacqueline Whiteford Fargo ND 25 2:18:39
51 330 Erika Hunt Grand Forks ND 29 2:19:03
52 88 Laura Bourdon Fargo ND 29 2:20:31
53 137 Courtney Cochran Fargo ND 29 2:21:52
54 467 Ellen Martin Fargo ND 27 2:22:11
55 217 Ruth Fonder Aberdeen SD 26 2:22:16
56 219 Jessica Foss Moorhead MN 28 2:23:06
57 189 Heather Elseth West Fargo ND 28 2:24:19
58 585 Kelsey Pergande Fargo ND 25 2:24:28
59 179 Kristin Dyer Rochester MN 28 2:28:28
60 577 Shauna Paulson Thief River Fa MN 29 2:29:27
61 403 Erin Kitzman Fargo ND 29 2:29:53
62 56 Sarah Beck Fargo ND 29 2:31:20
63 666 Natalee Schultz West Fargo ND 26 2:31:39
64 242 Cathleen Golubski Roseville MN 25 2:33:42
65 493 Dawn Miller Argusville ND 29 2:34:23
66 759 Kelly Tibbetts Fargo ND 27 2:34:27
67 424 Valerie Kummer Minot ND 26 2:34:36
68 551 Erika Olson Eden Prairie MN 28 2:35:25
69 91 Erica Boyle Fargo ND 27 2:35:35
70 239 Angela Goehring Tower City ND 28 2:37:39
71 111 Nicole Campbell Sioux Falls SD 27 2:38:54
72 291 Nicole Hatzenbeller Fargo ND 27 2:39:17
73 160 Jessi Debele Fargo ND 28 2:40:22
74 173 Sarah Dottenwhy Moorhead MN 28 2:40:57
75 872 Sarah Pierson Fargo ND 28 2:45:27
76 465 Victoria Marsh Velva ND 29 2:47:18
77 254 Natalie Green Grand Forks ND 27 2:49:04
78 187 Lisa Ellis Grand Forks ND 29 2:49:34
79 207 Sarah Fetsch St. Paul MN 28 2:51:01
80 674 Allison Scott Thief River Fa MN 29 2:57:20
81 136 Tyson Cluever Benson MN 27 3:00:15
82 427 Stephanie Lamm Elk River MN 27 3:01:02
83 53 Crystal Bauer Moorhead MN 28 3:05:32
84 281 Amy Hanson Grand Forks ND 28 3:07:08
85 83 Corin Boese Fargo ND 29 3:08:36
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1 Eric Loeffler Fargo ND 33 1:12:44
2 156 Jarrod Danuser Fargo ND 31 1:25:56
3 221 Paul Frank Fargo ND 31 1:28:58
4 755 Derek Thompson Fargo ND 34 1:32:38
5 28 Mark Archuleta Fargo ND 30 1:34:53
6 327 Ryan Hughes Thief River Fa MN 31 1:35:06
7 64 Travis Benz Jamestown ND 34 1:36:46
8 132 Paul Clark Minot ND 34 1:39:31
9 429 Cody Larson Aberdeen SD 32 1:40:54
10 885 Jon Strand Fargo ND 31 1:42:12
11 869 John Arnquist West Fargo ND 31 1:42:15
12 515 Colin Moran West Fargo ND 33 1:42:27
13 713 Justin Staehr West Fargo ND 30 1:45:20
14 226 Greg Froehlich Fargo ND 30 1:45:44
15 794 Matthew Waldner Bismarck ND 31 1:46:01
16 8 Charlie Adams Fargo ND 33 1:46:34
17 383 Derick Jungling Fargo ND 34 1:47:50
18 599 Jason Pike West Fargo ND 31 1:48:32
19 853 Aaron Zollner Alexandria MN 30 1:48:41
20 882 Chris Porter Rochester MN 31 1:49:27
21 530 Josh Nelson Fergus Falls MN 34 1:49:38
22 264 Michael Grover Warroad MN 34 1:50:45
23 458 Stephen Madison Audubon MN 30 1:51:27
24 607 Jason Pratt Moorhead MN 33 1:51:49
25 395 Tim Kendall Winnipeg MB 30 1:52:32
26 46 Beau Bakken Hallock MN 30 1:52:37
27 367 Kyle Johnson Moorhead MN 34 1:53:34
28 601 Darby Plath West Fargo ND 32 1:53:52
29 749 Matt Thalman Fargo ND 32 1:54:50
30 857 Loren Som Fargo ND 31 1:56:00
31 184 Michael Ehresmann West Fargo ND 31 1:56:06
32 283 Seth Hardley Eustis FL 31 1:56:21
33 476 Lee McClure Farmington MN 30 1:57:01
34 788 Corey Vetter West Fargo ND 32 1:57:05
35 397 Jeremy Kersey Grand Forks ND 34 1:57:55
36 72 Berny Berndt Breckenridge MN 30 1:58:15
37 764 Matthew Tompkins West Fargo ND 33 1:58:20
38 698 Travis Smith Grygla MN 30 1:59:15
39 146 Sam Cowart Grand Forks ND 31 1:59:44
40 643 Tom Rudolph Fargo ND 34 1:59:56
41 411 Joe Kolling Davenport ND 32 2:01:02
42 826 Jeff Williams Fargo ND 32 2:01:08
43 368 Nick Johnson Fargo ND 32 2:01:13
44 414 John Kotaska Grand Forks ND 32 2:01:50
45 152 Daniel Cvijanovich West Fargo ND 30 2:03:58
46 617 Jason Ranslow Barnesville MN 33 2:04:00
47 428 Jeffrey Lammers Moorhead MN 31 2:06:14
48 867 Bob Erickson Fergus Falls MN 34 2:07:17
49 779 Bobby Valdez Moorhead MN 32 2:08:14
50 609 Jason Primus Sartell MN 30 2:09:46
51 203 Jose Favela Grand Forks ND 30 2:10:17
52 358 David Johnson Harwood ND 31 2:10:43
53 461 Luke Malheim Fargo ND 32 2:11:12
54 249 Lee Graves Coon Rapids MN 33 2:12:38
55 545 Avery Nubson Moorhead MN 30 2:13:02
56 431 Jason Larson Moorhead MN 33 2:14:21
57 863 Andrew Peterson Fargo ND 30 2:15:35
58 223 Nick Fredrickson Powers Lake ND 34 2:15:57
59 840 James Wyatt Grand Forks ND 32 2:22:09
60 347 Joe Jaszkowiak Fargo ND 34 2:23:37
61 549 Jason Ogaard Minot ND 31 2:24:10
62 75 Dusty Bevins Elbow Lake ND 31 2:27:16
63 572 Jeff Palmer Fargo ND 31 2:29:02
64 739 Chris Swee West Fargo ND 31 2:29:40
65 360 Jan Johnson Grand Forks ND 32 2:31:37
66 496 Jon Miller Argusville ND 32 2:34:23
67 274 Dustin Halle Fargo ND 31 2:34:24
68 860 Tobey Christmann Davenport ND 34 2:50:29
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 259 Meg Grindall Moorhead MN 30 1:20:56
2 263 Lori Grover Warroad MN 33 1:43:29
3 868 Kendra McGregor Minneapolis MN 30 1:44:40
4 491 Amy Miller Fargo ND 34 1:45:04
5 632 Jennifer Rise Fargo ND 34 1:45:45
6 879 Kelly Peratt Fargo ND 33 1:47:40
7 650 Kimberly Salander Hillsboro ND 34 1:50:13
8 107 Sarah Bundy Fargo ND 30 1:50:20
9 700 Jessica Snyder Grand Forks ND 34 1:50:27
10 18 Angela Anderson Moorhead MN 30 1:53:24
11 518 Marlee Morrison Walker MN 34 1:53:44
12 845 Laurie Yliniemi Detroit Lakes MN 30 1:55:07
13 168 Heather Docktor Fargo ND 34 1:55:17
14 511 Heather Molesworth Alexandria MN 31 1:55:39
15 686 Tressa Sjule Fargo ND 31 1:55:40
16 408 Nicole Knudson Fargo ND 30 1:55:42
17 463 Staci Marich Walker MN 30 1:57:03
18 129 Timberly Christiansen Bemidji MN 34 1:57:13
19 777 Tosha Ulmer Fargo ND 33 1:57:14
20 362 Jennifer Johnson Harwood ND 32 1:57:17
21 24 Carrie Andrews Rochester NY 34 1:57:18
22 626 Jamie Rerick Dickinson ND 31 1:57:44
23 440 Carmen Lee Fargo ND 33 1:57:57
24 17 Stephanie Andersen Fargo ND 34 1:58:17
25 587 Angie Perry Moorhead MN 32 1:58:36
26 514 Kandy Moose Viking MN 33 2:00:09
27 287 Cleo Hartung Park Rapids MI 34 2:00:24
28 706 Nicole Spelhaug Davenport ND 32 2:00:59
29 678 Melissa Seiler Bismarck ND 33 2:01:13
30 320 Casey Hoover Dilworth MN 30 2:01:30
31 151 Heather Curtis Fargo ND 31 2:01:36
32 791 Leah Voll Watford City ND 34 2:02:35
33 346 Brenda Jarolimek Fargo ND 32 2:02:44
34 256 Cori Greenstein Fargo ND 31 2:03:08
35 103 Meghan Brown New Rockford ND 31 2:03:14
36 269 Faith Haaland Detroit Lakes MN 34 2:03:48
37 266 Julie Gullings Moorhead MN 34 2:04:19
38 756 Jenn Thompson Argyle MN 32 2:06:10
39 731 Anita Strand West Fargo ND 33 2:06:49
40 830 Jaime Wolf Bismarck ND 31 2:08:07
41 584 Dian Pendergrass Warroad MN 33 2:08:33
42 246 Carissa Graff Fargo ND 33 2:08:37
43 77 Lindsey Bierdeman Fargo ND 30 2:08:43
44 423 Angie Kulesa Ipswich SD 34 2:08:49
45 702 Michelle Sonnenberg Frazee MN 30 2:09:17
46 67 Vanessa Berg Barnesville MN 31 2:09:27
47 243 Anna Goodin-Hayes Moorhead MN 31 2:09:34
48 319 Jessica Hoornaert Hillsboro ND 34 2:09:37
49 471 Janet Masseth Bismarck ND 32 2:10:38
50 523 Miranda Muscha Kindred ND 33 2:12:43
51 750 Michelle Thalman Fargo ND 31 2:12:55
52 728 Dawn Stollenwerk Fargo ND 34 2:13:14
53 432 Laura Larson Aberdeen SD 32 2:14:33
54 405 Rachel Kjonaas Fargo ND 30 2:15:36
55 635 Amanda Robinette Fargo ND 31 2:15:51
56 464 Lisa Marquardson Winnipeg MB 30 2:15:56
57 316 Joy Holicky Minneapolis MN 32 2:16:10
58 829 Mindy Woidtke East Grand For MN 34 2:16:20
59 205 Cassondra Felton-Tufty West Fargo ND 32 2:16:46
60 846 Shannon Ysteboe Fargo ND 31 2:17:28
61 848 Angie Zerface Hope ND 32 2:17:43
62 421 Jill Krone Moorhead MN 34 2:19:31
63 44 Mindy Bakke Ulen MN 34 2:19:32
64 856 Kristina Funseth Minneapolis MN 30 2:19:43
65 727 Andrea Stola Halstad MN 34 2:20:21
66 527 Corinne Nei Maple Grove MN 30 2:20:37
67 236 Mandy George West Fargo ND 33 2:21:10
68 126 Shawna Chiasson Grand Forks Af ND 31 2:21:13
69 724 Ann Marie Stewart Fargo ND 30 2:21:15
70 74 Kristi Berndt Breckenridge MN 31 2:22:27
71 443 Jessie Lenarz Fargo ND 33 2:22:37
72 100 Amy Brichacek Crystal MN 30 2:22:52
73 384 Amber Kaiser Jamestown ND 32 2:23:08
74 313 Renee Hogan Winnipeg MB 34 2:24:42
75 250 Janine Gray Winnipeg MB 34 2:24:43
76 101 Carrie Brimhall Fergus Falls MN 33 2:26:08
77 237 Sarah Gerhold Sisseton SD 32 2:27:25
78 598 Lashai Pfeifer Reiles Acres ND 32 2:27:48
79 377 Kaila Jones Twin Valley MN 31 2:27:50
80 134 Jody Claus Fargo ND 32 2:29:08
81 753 Kristi Thiseth Fargo ND 32 2:32:14
82 772 Leanne Truedson Kennedy MN 34 2:32:49
83 43 Dustie Bakke Menahga MN 32 2:33:34
84 843 Kelly Yanke Deltener Erie ND 33 2:33:35
85 539 Trista Nickelson Frederick SD 33 2:34:22
86 485 Andria Messelt Fargo ND 32 2:35:25
87 810 Andrea Weller Bismarck ND 32 2:35:47
88 71 Tracy Bergsholm Fargo ND 30 2:36:48
89 873 Aarin Galzki Park Rapids MN 31 2:37:02
90 691 Vanessa Skolness Glyndon MN 33 2:37:30
91 833 Valarie Wood Grand Forks ND 32 2:38:56
92 901 Amity Johnson Davenport ND 30 2:39:09
93 222 Suzie Franklin San Diego CA 30 2:40:53
94 449 Lori Lindholm Newfolden MN 32 2:44:15
95 454 Rachel Lyons Minot ND 30 2:45:16
96 619 Jennifer Rath Velva ND 34 2:47:18
97 827 Buffee Wiltse Fargo ND 30 2:47:52
98 684 Jessica Siverson Hendricks MN 33 2:48:24
99 519 Crisa Mortenson Kennedy MN 32 2:48:43
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 218 Mario Fonseca Winnipeg MB 39 1:24:04
2 339 Troy Ivesdal Fargo ND 38 1:25:27
3 904 Ryan Haug Fargo ND 39 1:34:28
4 58 Jim Benjamin Minot ND 37 1:35:43
5 623 Jason Rehder Moorhead MN 39 1:37:47
6 462 James Manecke Lengby MN 38 1:38:27
7 478 Jeff McKinnon Fargo ND 35 1:38:58
8 163 Scott Dietrich Bismarck ND 39 1:40:10
9 142 Brad Cook West Fargo ND 39 1:40:30
10 710 Keenan Spiess Fargo ND 39 1:42:53
11 477 Lee McDonald West Fargo ND 37 1:43:49
12 5 Carl Aakre Perham MN 35 1:46:18
13 620 Michael Raum Fargo ND 35 1:46:39
14 575 Everett Patterson Moorhead MN 37 1:47:38
15 734 Bob Suko Hutchinson MN 37 1:49:54
16 79 Cris Bitker Bemidji MN 39 1:49:58
17 525 Nels Myran West Fargo ND 36 1:51:11
18 200 Jj Fankhanel Pelican Rapids MN 35 1:52:35
19 81 Wade Bloom Fargo ND 39 1:52:46
20 836 Adrian Wortley Winnipeg MB 37 1:53:13
21 418 Brent Kriewald Fargo ND 39 1:55:32
22 169 Dan Doeden Fargo ND 37 1:56:03
23 506 Grant Moeckel Moorhead MN 35 1:56:55
24 118 Michael Carlson Fargo ND 39 1:57:42
25 479 Ryan Mears Casselton ND 35 1:59:31
26 820 Peter White Lakeville MN 39 2:01:34
27 209 Eltonjon Finck Fargo ND 37 2:02:19
28 350 Jamey Jessen Moorhead MN 37 2:04:02
29 177 Craig Dummer Fargo ND 35 2:05:30
30 804 John Watkin Fargo ND 37 2:09:38
31 483 Shane Mercer Fargo ND 36 2:10:00
32 112 Mark Cantrell Grand Forks Af ND 39 2:10:16
33 714 Bill Steen Moorhead MN 37 2:10:23
34 567 Shane Paasch Fargo ND 36 2:16:20
35 357 David Johnson Fargo ND 39 2:17:49
36 480 Brian Meier Fargo ND 39 2:20:14
37 301 Chad Henrich Aberdeen SD 36 2:22:14
38 475 Bryan Maurstad Newfolden MN 36 2:44:14
39 612 Don Raatz Dickinson ND 38 3:40:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 524 Jamie Myran West Fargo ND 36 1:39:44
2 97 Kelly Brekke Fargo ND 37 1:44:43
3 40 Michelle Bacon Grand Forks ND 39 1:47:31
4 453 Cheri Lyberg Humboldt MN 36 1:49:33
5 636 Nicole Rohrbeck Kindred ND 37 1:49:58
6 194 Kristin Engstrom West Fargo ND 36 1:50:39
7 233 Anna Garman Casselton ND 35 1:51:55
8 186 Donna Elbert Horace ND 39 1:53:32
9 36 Melissa Baasch Buffalo ND 36 1:55:05
10 544 Anne Norris Mooorhead MN 39 1:55:16
11 703 Julie Sorby Fargo ND 37 1:55:39
12 486 Michelle Meyer Barnesville MN 38 1:55:50
13 288 Teresa Haseleu Lino Lakes MN 37 1:57:13
14 69 Dana Bergeron Argyle MN 39 1:59:01
15 812 Luda Werner Moorhead MN 36 1:59:23
16 174 Kim Doyle Vergas MN 39 2:00:14
17 49 Anne Ballard Circle Pines MN 38 2:03:11
18 765 Michelle Tonsfeldt Barnesville MN 39 2:03:29
19 122 Kristi Cassola West Fargo ND 35 2:03:34
20 351 Mariah Jessen Moorhead MN 35 2:04:01
21 413 Sandy Korbel Fargo ND 39 2:05:42
22 433 Mj Larson Moorhead MN 35 2:08:16
23 76 Heidi Bierdeman Fargo ND 39 2:09:07
24 30 Mary Asche Morris MN 37 2:09:44
25 80 Jill Bitker Bemidji MN 37 2:10:01
26 482 Amy Mercer Fargo ND 37 2:10:16
27 13 Nichole Allmendinger Fargo ND 35 2:12:01
28 596 Peni Peterson Watford City ND 38 2:12:14
29 742 Heidi Sylte Ipswich SD 37 2:12:17
30 858 Jenn Faul Davenport ND 37 2:12:42
31 715 Brenda Steen Dilworth MN 38 2:12:44
32 385 Monica Kaiser Pelican Rapids MN 37 2:13:08
33 811 Jill Wenger Moorhead MN 37 2:13:38
34 762 Leya Tod Winnipeg MB 36 2:13:45
35 430 Heather Larson Grand Forks ND 39 2:14:04
36 716 Christie Steen Moorhead MN 37 2:14:16
37 335 Holly Inniger Barnesville MN 35 2:14:19
38 766 Tammy Torma Frazee MN 38 2:14:30
39 417 Malynda Krieg Moorhead MN 38 2:14:39
40 817 Ellen White Lakeville MN 37 2:14:45
41 366 Krista Johnson Fargo ND 36 2:15:07
42 832 Tammy Wood West Fargo ND 39 2:16:09
43 255 Stephanie Greenman Watertown SD 36 2:16:36
44 225 Anna Frenzel Dickinson ND 37 2:18:54
45 842 Libby Wynne Jamestown ND 35 2:18:59
46 416 Linda Kramer-Meier Fargo ND 39 2:20:13
47 117 Lisa Carlson Jamestown ND 38 2:20:40
48 566 Angel Paasch Fargo ND 37 2:20:45
49 353 Amy Johnson Wahpeton ND 39 2:22:03
50 302 Kimberly Henrich Aberdeen SD 35 2:22:15
51 48 Michelle Bakken Thief River Fa MN 36 2:22:15
52 798 Molly Wanner West Fargo ND 37 2:24:19
53 697 Kelly Smith Headingley MB 36 2:24:23
54 516 Kelly Moroz West Fargo ND 38 2:25:01
55 228 Tina Fugle Fargo ND 35 2:26:06
56 369 Nicole Johnson Fargo ND 38 2:26:30
57 803 Amy Watkin Fargo ND 35 2:27:06
58 778 Amber Unser Moorhead MN 35 2:27:12
59 322 Gwen Horter Grafton ND 39 2:27:13
60 345 Tesha Jarmin Minot ND 38 2:29:13
61 492 Cathy Miller Kindred ND 37 2:29:56
62 68 Cindy Bergen Winnipeg MB 37 2:30:18
63 641 Cathleen Ruch Rosholt SD 37 2:30:20
64 608 Janice Price Fargo ND 36 2:31:45
65 806 Christina Weber Fargo ND 38 2:32:20
66 484 Tammy Merkins Detoit Lakes MN 37 2:34:06
67 341 Kristin Jacobson Fargo ND 39 2:34:39
68 70 Risa Bergquest Bismarck ND 35 2:34:39
69 661 Dawne Schmid Fargo ND 36 2:35:23
70 278 Brita Hampton Virginia Beach VA 37 2:36:21
71 787 Kristi Velaski Fargo ND 38 2:37:43
72 555 Mary Onungwe Fargo ND 38 2:39:20
73 576 Staci Pauer Moorhead MN 39 2:40:14
74 204 Carmen Felch Fargo ND 38 2:43:50
75 12 Tanya Alexander Grand Forks ND 39 2:48:03
76 534 Mary Nelson Moorhead MN 39 2:50:57
77 279 Kelly Haneca Moorhead MN 37 2:53:45
78 592 Leeann Peters Randolph MB 36 3:03:05
79 624 Shelby Reitmeier Crookston MN 36 3:06:06
80 685 Lan Sivertson Moorhead MN 39
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 648 Mark Sailer Fargo ND 42 1:25:02
2 847 Brian Zastoupil Fargo ND 44 1:26:06
3 781 Tom Van De Meutter Bismarck ND 42 1:26:16
4 99 David Breznay Fargo ND 40 1:29:28
5 683 Eugene Simon Fargo ND 44 1:32:29
6 442 Syl Lemelin Winnipeg MB 42 1:34:03
7 359 David Johnson Fargo ND 40 1:34:57
8 153 Peter Daggett Delano MN 44 1:36:51
9 258 Gerry Grensteiner Fargo ND 42 1:37:20
10 438 Paul Lean Fargo ND 42 1:39:42
11 574 Brent Parsons East Grand For MN 40 1:40:35
12 837 Drew Wrigley Fargo ND 44 1:40:46
13 304 Shawn Hewitt West Fargo ND 43 1:42:55
14 559 Matthew Osborne Fargo ND 43 1:44:15
15 285 Steve Hart Wales ND 40 1:44:54
16 323 Dan Howard Moorhead MN 43 1:45:21
17 21 Daryl Anderson Horace ND 40 1:45:36
18 813 John Westereng Jamestown ND 43 1:46:39
19 244 Mike Goroski Wahpeton ND 42 1:49:20
20 660 Ted Schlepuetz Ypsilanti ND 40 1:49:30
21 329 Jason Humpton Twin Brooks SD 40 1:51:29
22 628 Andrew Richburg Moorhead MN 42 1:53:24
23 769 Michael Toy West Fargo ND 44 1:54:02
24 861 Jeffrey Dostal Fargo ND 43 1:54:09
25 50 Greg Ballard Circle Pines MN 44 1:54:51
26 328 Mitch Humann Fargo ND 44 1:55:25
27 143 Greg Cook Fargo ND 44 1:55:53
28 797 Troy Wangler Grand Forkds ND 42 1:57:04
29 7 Scott Adair W. Henrietta NY 44 1:57:17
30 647 Marius Rygg Fargo ND 44 1:59:58
31 185 Daniel Eilertson Barnesville MN 40 2:00:16
32 579 Dean Pawlowski Fergus Falls MN 44 2:00:49
33 387 Alan Kallmeyer Fargo ND 44 2:02:42
34 363 Joe Johnson Vergas MN 40 2:04:26
35 412 Brian Korbel Fargo ND 42 2:04:31
36 818 Les White Grand Forks ND 40 2:05:44
37 790 Toby Vetter West Fargo ND 44 2:07:19
38 581 Chad Pederson Moorhead MN 41 2:07:48
39 593 Tim Petersen Elbow Lake MN 42 2:09:09
40 799 Kent Warne Newfolden MN 42 2:12:17
41 611 Corey Quinton Fargo ND 41 2:17:43
42 436 Mike Lawyer Cokato MN 42 2:22:42
43 495 John Miller Hillsboro ND 43 2:32:44
44 295 Eric Hausten Detroit Lakes MN 42 2:34:06
45 425 Darrell Laducer Aberdeen SD 43 2:35:11
46 158 Brent Davison West Fargo ND 43 2:35:32
47 133 Colin Clarke Fargo ND 40 2:37:35
48 862 Yuri Nakasato West Fargo ND 41
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 638 Jodi Roper Fargo ND 40 1:42:01
2 583 Jackie Pekarek Moorhead MN 42 1:42:27
3 280 Lynae Hansen-Lardy West Fargo ND 41 1:42:55
4 655 Rachel Sauter West Fargo ND 42 1:47:47
5 251 Maryjo Gray Fargo ND 42 1:50:21
6 723 Cheryl Stetz Dilworth MN 42 1:50:24
7 730 Michelle Stover Horace ND 44 1:51:32
8 570 Melissa Palicka Ramsey MN 43 1:56:42
9 633 Jennie Rivard Fargo ND 43 1:57:39
10 51 Wendy Barta West Fargo ND 41 1:59:45
11 746 Jodell Teiken Moorhead MN 42 2:02:18
12 701 Lisa Soma Mandan ND 42 2:03:05
13 374 Bridget Jones Thief River Fa MN 44 2:04:19
14 814 Lesa Whaley Fordville ND 42 2:05:54
15 768 Amy Toy Dayton OH 40 2:07:20
16 616 Beth Randklev Moorhead MN 40 2:07:55
17 141 Shelly Connelly Sabin MN 40 2:08:54
18 340 Margaret Jackson Grand Forks ND 44 2:09:45
19 456 Stephanie MacDonald Lakeville MN 41 2:11:02
20 245 Suanne Goroski Wahpeton ND 40 2:11:05
21 800 Lori Warne Newfolden MN 41 2:12:17
22 802 Jennifer Waters Hillsboro ND 41 2:12:20
23 460 Leah Magilke Bismarck ND 44 2:14:17
24 253 Geralyn Green Fargo ND 43 2:14:42
25 265 Monica Gullett Portage La Pra MB 43 2:14:47
26 831 Kara Wolfe Moorhead MN 40 2:15:09
27 370 Teri Johnson Paynesville MN 40 2:16:05
28 120 Jennifer Carney Moorhead MN 40 2:19:08
29 139 Tracy Coffield Lancaster MN 40 2:21:18
30 138 Mendy Coffield Lake Bronson MN 40 2:21:18
31 388 Angela Kallmeyer Fargo ND 40 2:31:19
32 159 Laura Davison West Fargo ND 42 2:32:03
33 296 Nancy Hebert Audubon MN 41 2:32:14
34 170 Denise Doeling Fargo ND 41 2:33:46
35 260 Colleen Gripentrog Breckenridge MN 44 2:34:38
36 775 Susan Turner Cooperstown ND 42 2:36:21
37 554 Stephanie Olson Wahpeton ND 43 2:38:54
38 646 Michelle Rydz Grand Forks ND 44 2:40:06
39 409 Rebecca Knutson Fargo ND 42 2:49:01
40 751 Synthia Thibert Winnipeg MB 40 2:50:57
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 447 Steve Lindaas Moorhead MN 45 1:28:01
2 135 Tom Clow Fargo ND 49 1:29:51
3 257 Brian Gregoire Larimore ND 47 1:29:59
4 27 Alexander Anis Winnipeg MB 45 1:32:52
5 606 David Pratt Moorhead MN 46 1:35:24
6 767 William Torvik Horace ND 45 1:39:02
7 73 Keith Berndt Fargo Nd 5810 ND 49 1:39:48
8 573 Fred Paradis Warroad MN 47 1:40:22
9 732 David Strand Fargo ND 47 1:40:23
10 763 Robin Tollefson Lake Park MN 49 1:44:59
11 227 David Froslie Dilworth MN 46 1:45:33
12 128 John Christen Fargo ND 46 1:46:07
13 230 Vijay Gaba Fargo ND 49 1:46:20
14 311 Lee Hoedl Fargo ND 47 1:46:32
15 855 Chris Zygarlicke Grand Forks ND 49 1:47:13
16 437 David Lean Moorhead MN 47 1:47:25
17 3 Marvin Kanwischer Fargo ND 47 1:47:35
18 569 Steve Paintner Grand Forks ND 45 1:49:48
19 450 James Lindla Lindlauf Grand Forks ND 47 1:50:19
20 473 Jeffery Mathison Reiles Acres ND 47 1:52:17
21 231 Tim Gackle Fargo ND 45 1:52:32
22 33 Randy Ausk West Fargo ND 49 1:52:44
23 356 Daryl Johnson Horace ND 46 1:54:09
24 808 Craig Weiss Moorhead MN 49 1:54:09
25 603 John Pollard Fargo ND 49 1:54:30
26 113 Scott Carew Fargo ND 48 1:54:30
27 741 Peter Sykora Ellendale ND 45 1:54:39
28 272 Mark Halbakken Perham MN 47 1:54:43
29 816 John Wheeler Fargo ND 49 1:55:28
30 631 Peter Ringerud Fargo ND 48 1:58:05
31 783 Mark Van Overbeke Morris MN 49 2:01:12
32 667 Patrick Schultz Fargo ND 46 2:01:56
33 365 Keith Johnson Wahpeton ND 45 2:01:58
34 172 Matt Donahue Fargo ND 45 2:04:35
35 376 Jeffrey Jones Fargo ND 46 2:09:43
36 333 Kevin Iliff Thief River Fa MN 48 2:09:53
37 393 Ed Keller Grand Fork Afb ND 48 2:10:16
38 289 Richard Hatlevoll Fargo ND 49 2:10:20
39 658 Dave Schick West Fargo ND 46 2:13:13
40 42 Brian Bakke Tower City ND 46 2:14:46
41 348 Mark Jensen Fargo ND 47 2:16:14
42 795 Kevin Wallis Portage La Pra MB 48 2:19:11
43 663 Tom Scholin Thief River Fa MN 48 2:24:58
44 747 Todd Telin Minot ND 45 2:29:13
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 552 Ingrid Olson Fargo ND 45 1:45:39
2 390 Kathy Kanwischer Fargo ND 47 1:47:40
3 212 Rose Fitzsimmons Ashby MN 46 1:48:41
4 315 Sheri Hogenson Moorhead MN 46 1:48:52
5 167 Cindy Dobbs Fargo ND 47 1:49:04
6 131 Kimberly Christianson Fargo ND 47 1:49:30
7 865 Sandra Rather Breckenridge MN 48 1:52:43
8 595 Michele Peterson Grand Forks ND 46 1:54:09
9 644 Diane Rusness Fargo ND 48 1:58:09
10 621 Kathleen Rausch Fergus Falls MN 46 1:58:36
11 4 Susan Cote Fargo ND 48 2:01:16
12 457 Jill Mackenzie Fargo ND 45 2:06:00
13 294 Mary Haugrud Fergus Falls MN 49 2:06:24
14 838 Joan Wrolstad Fargo ND 49 2:07:00
15 211 Amy Fisher Fergus Falls MN 46 2:08:56
16 332 Beth Iliff Thief River Fa MN 47 2:09:06
17 95 Teresa Brantner Felton MN 47 2:09:26
18 470 Cindy Mason Prior Lake MN 46 2:11:57
19 57 Debbie Beiswenger Fisher MN 47 2:19:02
20 310 Gail Hodkin Portage La Pra MB 47 2:22:10
21 41 Maria Baker Hickson ND 45 2:29:43
22 876 Lucy Vinych Fargo ND 45 2:32:07
23 435 Christine Lawyer Cokato MN 45 2:32:50
24 673 Christine Schwendeman Lake Park MN 45 2:37:50
25 780 Rhonda Valentine East St. Paul, MB 48 2:42:15
26 331 Jane Hutzol Arvilla ND 45 2:49:48
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 192 Gregory Endres Fargo ND 52 1:36:30
2 104 Vaun Bruhn Frazee MN 51 1:37:34
3 148 Jean-Guy Crevier Portage La Pra MB 51 1:38:28
4 305 David Hill Thief River Fa MN 50 1:38:49
5 224 Pat Freese Kent MN 51 1:39:02
6 563 Jon Owen Luvurne ND 54 1:40:24
7 290 David Hatten Fargo ND 54 1:42:38
8 675 Jeff Seaver Moorhead MN 53 1:47:45
9 508 Devin Mogck Fargo ND 53 1:50:56
10 105 Dan Buchin Perham MN 52 1:51:00
11 866 Shawn O'Laughlin Breckenridge MN 54 1:54:30
12 586 Ray Perhus Fargo ND 50 1:55:44
13 538 Tom Newberger Fargo ND 50 1:59:45
14 481 Gary Meissner Bismarck ND 52 2:00:16
15 336 Wayne Isaacson Sebeka MN 50 2:01:18
16 526 Brian Natwick Fargo ND 51 2:01:26
17 725 Bruce Stoddard Vergas MN 51 2:01:45
18 20 Brian Anderson Hawley MN 51 2:05:06
19 190 Dan Enderson Benson MN 54 2:05:19
20 299 Tim Helt Thief River Fa MN 51 2:07:57
21 590 Mark Peske Bemidji MN 54 2:08:23
22 379 Scott Jorgenson Powers Lake ND 50 2:09:02
23 738 Scott Swanholm Fargo ND 52 2:12:45
24 533 Lowell B. Nelson Grand Forks ND 54 2:12:57
25 52 Kevin Bartram Horace ND 51 2:16:43
26 653 Marvin Sargent Fargo ND 50 2:17:57
27 571 Craig Palmer Scottsdale AZ 54 2:18:16
28 652 Antonio Santiago Grand Forks ND 53 2:18:16
29 597 Randy Peterson Alexandria MN 50 2:20:45
30 850 Tom Zimney West Fargo ND 54 2:22:07
31 689 Tim Skjoiten Hatton ND 52 2:23:02
32 852 Timothy Zoerb Eden Prairie MN 54 2:33:06
33 696 Greg Smith Fargo ND 53 2:51:17
34 140 Donald Colbert Grand Forks ND 50 2:56:40
35 627 Larry Ressler Bismarck ND 54 3:05:40
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 709 Cindy Spidahl Erhard MN 51 1:47:24
2 361 Jennifer Johnson Larimore ND 50 1:52:35
3 459 Rhonda Magel Fargo ND 54 2:03:05
4 175 Barb Dreyer Moorehad MN 50 2:04:43
5 786 Cynthia Varriano Fargo ND 52 2:11:45
6 500 Tammy Miller Scottsdale AZ 50 2:18:16
7 688 Cindy Skjoiten Hatton ND 53 2:18:54
8 37 Karen Babaian Winnipeg MB 53 2:21:28
9 271 Shawn Hagstrom Fargo ND 50 2:24:29
10 108 Terri Busch Fargo ND 53 2:24:41
11 512 Laverne Moltzan Frazee MN 52 2:29:30
12 614 Penny Railing Fargo ND 50 2:31:53
13 220 Dianne Fox Audubon MN 50 2:32:50
14 10 Tammy Akason West Fargo ND 52 2:35:19
15 162 Cindy Deuser Fargo ND 51 2:42:29
16 705 Carla Sorvaag Fargo ND 54 2:51:08
17 499 Sheree Miller Moorhead MN 52 3:06:51
18 308 Wanda Hinrichs Spring Lake Pa MN 51 3:27:18
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 578 Mark Pavicic Fargo ND 58 1:39:18
2 637 Chuck Roos Fargo ND 56 1:40:05
3 59 Dave Bennett Newfolden MN 58 1:40:38
4 649 Steve Sakry Stafford VA 58 1:45:10
5 198 Leon Essler Bismarck ND 58 1:50:13
6 565 David Oxton McVille ND 56 1:53:09
7 556 Kerry Openshaw Bemidji MN 56 1:54:39
8 490 Patrick Millard Fargo ND 55 1:55:34
9 488 Ken Mickelson Halstad MN 59 1:59:01
10 513 Roger Moltzan Frazee ND 56 1:59:03
11 65 Brian Berg Mayville ND 58 2:01:15
12 23 Leon Anderson Fergus Falls MN 55 2:01:24
13 92 David Braaten Marshall MN 57 2:05:11
14 792 Dave Vosseteig West Fargo ND 56 2:11:57
15 662 Bruce Schoenwald Fargo ND 57 2:17:20
16 47 Ken Bakken Shafer MN 55 2:23:15
17 252 David Green Fargo ND 58 2:27:41
18 805 Daryl Watson Cavalier ND 56 2:28:02
19 822 Tom Wichmann Durbin ND 55 2:28:07
20 275 Bob Hamel Fargo ND 58 2:38:11
21 881 Allen Aase Fergus Falls MN 55 2:47:51
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 874 Penny Wolf Fargo ND 59 2:03:56
2 208 Marla Field Barnesville MN 57 2:06:24
3 334 Susan Imbarrato Moorhead MN 55 2:06:54
4 677 Judy Seibel Fargo, Nd ND 58 2:19:43
5 528 Carol Neisen Mahnomen MN 55 2:20:33
6 548 Cindy Odens Breckenridge MN 56 2:23:34
7 537 Barb Neumiller Jamestown ND 59 2:30:23
8 66 Gail Berg Mayville ND 58 2:33:47
9 352 Penny Jessop Detroit Lakes MN 58 2:41:52
10 718 Michelle Steen Lancaster MN 57 2:48:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 343 Myron Jacobson West Fargo ND 60 2:45:18
2 520 Peter Moynihan Fargo ND 61
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 550 Martha Olsen Fargo ND 61 3:10:50
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 441 Jim Lee Dent MN 69 2:00:24
2 277 Hugh Hammond Montezuma IA 65 2:50:17
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - 74 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - 74 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 444 Ada Letinsky Oakbank MB 72 2:14:51
================================================================================
MALE AGE GROUP 75 - 79 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 75 - 79 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 80 & - UP (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 80 & - UP (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
Total Registered: 887
Total Number of Individual Finishers: 782
Number of Male Finishers: 341
Number of Female Finishers: 441
Did not Finish Race or Did Not Start: 100
FM HALF MARATHON
Fargo, ND October 09, 2010
10K
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= =====
1 1/19 2033 James Schanandore Fargo ND 24 M 32:23 5:13
2 2/19 1762 Christopher Johnson Fargo ND 24 M 37:59 6:07
3 1/109 902 Gina Aalgaard Kelly Lisbon ND 34 F 38:47 6:15
4 1/15 1865 Brian Maas Plymouth MN 49 M 39:40 6:23
5 1/26 2000 Michael Quamme Fargo ND 25 M 41:41 6:43
6 2/26 1884 Darrell McDonald Winnipeg MB 25 M 42:39 6:52
7 3/26 1626 Scott Doheny Fargo ND 25 M 44:15 7:08
8 1/50 1997 Tricia Promersberger Fargo ND 40 F 44:40 7:12
9 3/19 1744 Jamison Huber Fargo ND 23 M 44:58 7:15
10 1/103 1749 Jill Hutchinson Gilby ND 26 F 45:22 7:19
11 2/103 1855 Miriam Lombardozzi Billings MT 25 F 45:41 7:22
12 1/15 1838 Karl Larson Osakis MN 52 M 46:03 7:25
13 2/15 1809 Kurt Kooyer West Fargo ND 48 M 46:03 7:25
14 1/30 1593 Dana Cirks Moorhead MN 38 M 46:16 7:27
15 2/50 1815 Sonia Kraft Grand Forks ND 40 F 46:57 7:34
16 1/21 2097 Byron Sundbom Fargo ND 43 M 47:09 7:36
17 3/103 1740 Kari Holmstrom Ada MN 25 F 47:25 7:38
18 4/19 1977 Juan Perez Lakeville MN 24 M 47:25 7:38
19 4/103 1668 Kayla Foltz Fargo ND 26 F 47:30 7:39
20 2/30 1756 Paul Jeffries Fargo ND 36 M 47:34 7:40
21 4/26 1805 Mack Knott Twin Valley MN 25 M 47:41 7:41
22 5/19 2104 Brent Templin Maple Grove MN 21 M 47:48 7:42
23 3/50 2172 Lynn Wolters Fergus Falls MN 44 F 47:52 7:43
24 1/34 2158 Maria Weller West Fargo ND 46 F 47:58 7:44
25 2/34 1983 Susan Peterson Maple Grove MN 45 F 48:04 7:45
26 3/30 1676 Dean Froslie Moorhead MN 36 M 48:13 7:46
27 3/15 2180 Paul Delva Cape Elizabeth ME 47 M 48:22 7:47
28 2/21 1817 Curt Kram Wales ND 40 M 48:32 7:49
29 5/26 1979 Joseph Petersen Fergus Falls MN 28 M 48:33 7:49
30 4/50 2208 Sue Olsen Moorhead MN 44 F 48:41 7:50
31 3/21 1519 Scott Barglof Fargo ND 42 M 48:41 7:50
32 1/27 1612 Matthew De Vries West Fargo ND 31 M 48:42 7:51
33 2/27 2177 Kelly Zimbelman Austin MN 33 M 48:44 7:51
34 6/19 1649 Sean Elsner Fargo ND 23 M 48:53 7:53
35 6/26 1890 Joe Meissner Fargo ND 26 M 48:56 7:53
36 1/50 1648 Paige Elsner Fargo ND 22 F 49:00 7:54
37 5/103 2101 Tiffany Tang Detroit Lakes MN 29 F 49:02 7:54
38 6/103 2189 Megan Slater Minneapolis MN 28 F 49:12 7:55
39 7/19 2182 Kevin Nelson Brandon MN 23 M 49:16 7:56
40 4/21 2063 Philip Simon Fargo ND 40 M 49:17 7:56
41 3/27 1852 Terrance Lochthowe West Fargo ND 33 M 49:32 7:59
42 5/21 1783 Kirby Kassenborg Moorhead MN 43 M 49:34 7:59
43 7/103 1764 Dayna Johnson Valley City ND 27 F 49:37 7:59
44 2/50 1716 Brooke Harris Fargo ND 23 F 49:38 8:00
45 4/27 1686 Gabe Gietzen Fargo ND 34 M 49:51 8:02
46 7/26 2169 Jered Woidtke Moorhead MN 29 M 49:51 8:02
47 8/103 2197 Karie Visness Gilbert AZ 26 F 49:56 8:03
48 2/15 2185 Kevin Sweeney Moorhead MN 53 M 50:01 8:03
49 8/19 1930 Jordan Nelson Plymouth MN 20 M 50:05 8:04
50 4/30 2179 Tyler Zimmerman Leonard ND 35 M 50:25 8:07
51 1/58 2072 Sherry Smith Cooperstown ND 38 F 50:47 8:11
52 3/50 1655 Tiffany Eslinger Fargo ND 22 F 50:47 8:11
53 9/19 2175 William Young Louisville KY 20 M 50:54 8:12
54 2/109 1583 Rachel Carriveau Argusville ND 32 F 50:58 8:13
55 5/30 1511 Layne Anderson Fargo ND 39 M 51:05 8:14
56 5/27 1733 Brent Herman Moorhead MN 31 M 51:11 8:15
57 4/50 1702 Corin Gunderson Ada MN 20 F 51:25 8:17
58 3/109 1912 Ruth Moe Fargo ND 31 F 51:33 8:18
59 4/109 1697 Melissa Groven Annandale MN 34 F 51:35 8:19
60 6/30 1509 Jeff Anderson Reiles Acres ND 36 M 51:37 8:19
61 5/109 2043 Jill Schroeder Fargo ND 34 F 51:42 8:20
62 5/50 1741 Deerae Honl Fargo ND 23 F 51:42 8:20
63 9/103 1700 Julie Gundersen Fargo ND 26 F 51:44 8:20
64 6/109 1877 Gwen Mars Fargo ND 33 F 51:48 8:21
65 7/30 1570 Brady Burnside Waubun MN 39 M 51:52 8:21
66 7/109 1786 Anne Keating Fargo ND 33 F 51:53 8:21
67 8/30 1956 Chad Olschlager Moorhead MN 38 M 51:54 8:22
68 4/15 1608 Jonathan Danielson Detroit Lakes MN 46 M 52:00 8:23
69 6/50 2006 Jenny Reemtsma Maple Grove MN 20 F 52:04 8:23
70 6/27 1634 Kevin Dryden Jamestown ND 33 M 52:09 8:24
71 5/15 1560 Brad Brown West Fargo ND 48 M 52:15 8:25
72 2/58 1771 Patty Johnson Battle Lake MN 35 F 52:29 8:27
73 5/50 1963 Pam Osmundson Wahpeton ND 43 F 52:30 8:27
74 7/27 1611 Cory Davidson Bismarck ND 30 M 52:31 8:27
75 3/58 1957 Shanna Olschlager Moorhead MN 35 F 52:36 8:28
76 6/21 2103 Brent Teiken Moorhead MN 40 M 52:37 8:28
77 9/30 2199 Ben Norris Moorhead MN 37 M 52:37 8:29
78 8/109 1851 Jessica Lochthowe West Fargo ND 31 F 52:38 8:29
79 10/103 2192 Christa Evert Moorhead MN 29 F 52:40 8:29
80 11/103 1753 Crystal Jahner Dickinson ND 29 F 52:43 8:29
81 3/15 1765 Dennis Johnson Crookston MN 54 M 52:45 8:30
82 4/15 1748 Don Huot Moorhead MN 54 M 52:45 8:30
83 9/109 1563 Lynelle Bryan Bloomington MN 32 F 52:45 8:30
84 1/17 2125 Leah Tunseth Grand Forks ND 19 F 52:46 8:30
85 10/109 2167 Anna Wittrock Moorhead MN 31 F 52:47 8:30
86 7/50 1796 Nikki Kieffer Grand Forks ND 24 F 53:03 8:33
87 10/30 1968 Jerry Oye Harwood ND 35 M 53:07 8:33
88 8/26 1925 Jake Natwick Fargo ND 25 M 53:09 8:34
89 11/109 1537 Tarah Bjorem Fargo ND 33 F 53:10 8:34
90 8/27 1580 Grady Carlson Moorhead MN 33 M 53:12 8:34
91 12/103 2032 Briana Scearcy Moorhead MN 28 F 53:20 8:35
92 9/26 1918 Aaron Murra Fargo ND 29 M 53:22 8:36
93 12/109 1872 Jill Manners Coon Rapids MN 31 F 53:22 8:36
94 13/103 1919 Melanie Murra Fargo ND 28 F 53:23 8:36
95 9/27 1541 Jason Bolte West Fargo ND 34 M 53:29 8:37
96 1/25 1644 Bonnie Eide Fergus Falls MN 51 F 53:37 8:38
97 14/103 1743 Joni Howe Fargo ND 25 F 53:37 8:38
98 10/26 1853 Andy Locken Denver CO 27 M 53:38 8:38
99 11/26 2051 Kyle Sell Fargo ND 26 M 53:41 8:39
100 10/27 2078 Ryan Spiekermeier Shakopee MN 34 M 53:44 8:39
101 11/27 1943 Nate Nieman Fargo ND 31 M 53:45 8:39
102 8/50 2150 Lindsey Wanek Minnetonka MN 23 F 53:51 8:40
103 15/103 2184 Piper Devapointe Fargo ND 25 F 53:55 8:41
104 11/30 1674 Peter Fritch-Gallatin Scandia MN 38 M 53:55 8:41
105 1/4 1572 Dennis Bushy Moorhead MN 63 M 53:55 8:41
106 4/58 2008 Jamie Reimche Moorhead MN 35 F 53:56 8:41
107 2183 Max Velo Fargo ND M 53:57 8:41
108 9/50 1691 Alison Green Ulen MN 21 F 53:58 8:42
109 10/19 1547 Bryan Boucher Crookston MN 23 M 54:02 8:42
110 16/103 1615 Alicia Delapointe Moorhead MN 29 F 54:03 8:42
111 5/15 1628 Mark Dooley Casselton ND 52 M 54:06 8:43
112 17/103 1878 Amy Martin Grand Forks ND 27 F 54:07 8:43
113 11/19 2218 Brendan Morrison Erskine MN 23 M 54:14 8:44
114 12/27 2200 Kelly Gefroh Moorhead MN 32 M 54:16 8:44
115 12/26 1776 Bryant Kaden Brooten MN 28 M 54:23 8:45
116 1/7 2070 Jess Smith Hankinson ND 57 M 54:27 8:46
117 13/109 1917 Sarah Mueller Bismarck ND 31 F 54:34 8:47
118 14/109 2102 Angela Tangen Fargo ND 31 F 54:40 8:48
119 2/25 1914 Karen Molmen Grand Forks ND 52 F 54:44 8:49
120 13/27 1840 Matt Larson Minnesota MN 30 M 54:45 8:49
121 12/19 2207 Gabriel Irvis West Fargo ND 24 M 54:46 8:49
122 14/27 1826 Brandon Lage Cavalier ND 32 M 54:48 8:50
123 7/21 2089 Craig Stephenson Moorhead MN 40 M 54:53 8:50
124 18/103 1540 Sarah Bohn Moorhead MN 29 F 54:53 8:50
125 1/12 1643 Pat Egeberg Valley City ND 57 F 54:54 8:50
126 19/103 1699 Leane Guerrero Moorhead MN 28 F 54:54 8:51
127 13/19 1976 Luke Peltier Fargo ND 24 M 54:56 8:51
128 6/50 1564 Jodi Buchholz Horace ND 41 F 54:56 8:51
129 3/34 2059 Jill Shafer Grand Forks ND 49 F 55:00 8:51
130 20/103 1882 Elizabeth McCarty Fargo ND 25 F 55:04 8:52
131 12/30 1591 Eric Christeson Fargo ND 35 M 55:07 8:53
132 4/34 1575 Kari Callahan Fargo ND 46 F 55:09 8:53
133 8/21 1607 Jarrod Dale Inkster ND 43 M 55:09 8:53
134 10/50 1732 Kaira Henze Fargo ND 20 F 55:11 8:53
135 11/50 1619 Brooke Dettler Langdon ND 21 F 55:13 8:54
136 15/109 1682 Kileigh Gard Fargo ND 31 F 55:15 8:54
137 12/50 2163 Kara Wiebe Valley City ND 24 F 55:16 8:54
138 16/109 1522 Laurie Bauer Horace ND 33 F 55:17 8:54
139 2196 Bruce Johnson Moorhead MN M 55:21 8:55
140 5/34 1693 Joy Green Ulen MN 48 F 55:30 8:56
141 6/15 2011 Mark Rerick Fargo ND 50 M 55:32 8:57
142 13/50 1670 Danielle Forner Fargo ND 22 F 55:34 8:57
143 7/50 2201 Laura Johnsrud Watford City ND 40 F 55:35 8:57
144 2/7 1793 Stephen Kennedy Watertown SD 58 M 55:35 8:57
145 17/109 1964 Katie Oster West Fargo ND 34 F 55:38 8:58
146 13/26 1757 Matt Jensen Valley City ND 29 M 55:38 8:58
147 13/30 1998 Val Pulsinelli Fargo ND 37 M 55:45 8:59
148 5/58 903 Kim St Germain Argyle MN 36 F 55:46 8:59
149 6/58 2002 Brenda Ragan Verona ND 36 F 55:47 8:59
150 15/27 1873 Zach Manners Coon Rapids MN 30 M 55:55 9:00
151 14/50 2028 Heidi Sakrismo St. Cloud MN 20 F 55:56 9:00
152 6/34 1790 Linda Keller Crookston MN 48 F 56:00 9:01
153 18/109 1849 Jenny Lettenmaier Litchville ND 33 F 56:06 9:02
154 14/30 1739 Dave Hokstad West Fargo ND 35 M 56:06 9:02
155 15/30 1985 James Pfeifer Fargo ND 35 M 56:09 9:03
156 19/109 1557 Fiona Brendemuhl Moorhead MI 32 F 56:10 9:03
157 8/50 1613 Susan Dealing Moorhead MN 44 F 56:12 9:03
158 16/27 1871 Zoltan Majdik Fargo ND 31 M 56:13 9:03
159 21/103 1993 Carrie Anne Platt Fargo ND 29 F 56:13 9:03
160 14/19 1510 Joel Anderson Fargo ND 24 M 56:15 9:04
161 1/8 2212 Julia Johnson Park River ND 12 F 56:18 9:04
162 2/8 2214 Jessica Johnson Park River ND 12 F 56:18 9:04
163 22/103 2004 Sarah Rasmussen Moorhead MN 28 F 56:19 9:04
164 15/50 2129 Caitlin Valencsin Minneapolis MN 24 F 56:23 9:05
165 20/109 2039 Heather Schlagel West Fargo ND 30 F 56:23 9:05
166 17/27 1623 Leo Dignan Horace ND 34 M 56:24 9:05
167 9/50 1709 Kim Hall West Fargo ND 41 F 56:30 9:06
168 9/21 1718 John Hartl Devils Lake ND 40 M 56:30 9:06
169 7/58 1719 Kristi Hartl Devils Lake ND 39 F 56:30 9:06
170 16/30 1954 Mark Olafson West Fargo ND 35 M 56:30 9:06
171 16/50 1966 Sarah Overby Langdon ND 24 F 56:33 9:06
172 17/30 1787 Bryon Keil Fargo ND 35 M 56:33 9:07
173 8/58 1578 Melissa Campbell Horace ND 38 F 56:35 9:07
174 23/103 1656 Diane Evans Plymouth MN 29 F 56:35 9:07
175 6/15 1685 John Gibbs Reiles Acres ND 45 M 56:38 9:07
176 7/34 2086 Kelly Steffes Fargo ND 46 F 56:39 9:07
177 2/17 2021 Ashley Ruth Fargo ND 19 F 56:39 9:07
178 7/15 1592 Roger Christianson Fargo ND 48 M 56:43 9:08
179 2/12 1907 Linda Miller Wahpeton ND 59 F 56:45 9:08
180 24/103 2130 Tara Van Inwagen Fargo ND 25 F 56:51 9:09
181 9/58 1938 Audrey Newman Fargo ND 38 F 56:51 9:09
182 10/21 1690 Ty Goschen Fargo ND 42 M 56:52 9:09
183 18/30 1807 John Koloch Argusville ND 38 M 56:52 9:10
184 10/50 2096 Kristi Sturn West Fargo ND 42 F 56:53 9:10
185 25/103 1797 Kayla Killoran Fargo ND 27 F 56:54 9:10
186 11/50 1609 Lori Danner Detroit Lakes MN 44 F 56:56 9:10
187 8/15 1638 Jim Dunkel West Fargo ND 46 M 56:59 9:11
188 9/15 1574 Lowell Buysse Moorhead MN 46 M 57:04 9:11
189 10/58 2203 Cindy Carter Mandan ND 35 F 57:05 9:12
190 26/103 1539 Sarah Boese Grafton ND 26 F 57:09 9:12
191 15/19 1752 Ben Jacobson Fargo ND 20 M 57:09 9:12
192 17/50 1538 Alyssa Black Moorhead MN 20 F 57:09 9:12
193 21/109 1729 Heidi Henegar-Olson Moorhead MN 30 F 57:10 9:12
194 8/34 1681 Anu Gaba Fargo ND 45 F 57:10 9:12
195 14/26 2217 Tyler Rupp Mandan ND 26 M 57:11 9:13
196 27/103 2216 Kim Lohse Mandan ND 26 F 57:12 9:13
197 18/50 1553 Amanda Brateng Moorhead MN 21 F 57:12 9:13
198 3/25 1725 Linda Haverkamp Detroit Lakes MN 53 F 57:24 9:15
199 12/50 1946 Bunnie Novak Fargo ND 40 F 57:28 9:15
200 22/109 1622 Jonie Dignan Horace ND 33 F 57:29 9:16
201 13/50 2003 Janet Rasmussen West Fargo ND 40 F 57:31 9:16
202 3/8 2213 Kirsten Whaley Fordville ND 13 F 57:40 9:17
203 9/34 1548 Karen Boucher Crookston MN 46 F 57:48 9:19
204 14/50 1595 Tracy Clow Fargo ND 41 F 57:51 9:19
205 3/12 2010 Lynn Rerick Ashley ND 56 F 57:52 9:19
206 15/26 2154 Frank Watkins Moorhead MN 26 M 57:52 9:19
207 19/30 1816 Kent Kraiter Harwood ND 36 M 57:53 9:19
208 23/109 2085 Alissa Stavenger Moorhead MN 31 F 57:54 9:19
209 19/50 1617 Nicollette Desautel West Fargo ND 24 F 57:55 9:20
210 16/19 1571 Tyler Burslie Fargo ND 24 M 57:55 9:20
211 24/109 2188 Ashley Metcalf Alexandria MN 30 F 57:57 9:20
212 11/21 2198 Tom Noah Fargo ND 44 M 58:04 9:21
213 20/50 2117 Stephani Thykeson Fargo ND 23 F 58:05 9:21
214 3/17 2148 Sarah Wambheim Apple Valley MN 19 F 58:12 9:22
215 28/103 2123 Jessica Tryan Bathgate ND 26 F 58:14 9:23
216 29/103 1778 Jill Kalsow West Fargo ND 27 F 58:16 9:23
217 25/109 1867 Jamie Machayya West Fargo ND 33 F 58:17 9:23
218 26/109 1736 Tori Hockert Wahpeton ND 33 F 58:19 9:23
219 15/50 2012 Patty Riely Wahpeton ND 42 F 58:21 9:24
220 12/21 1982 Sean Peterson Fosston MN 44 M 58:31 9:26
221 11/58 1581 Shelly Carlson Moorhead MN 39 F 58:34 9:26
222 20/30 2114 Richard Thune Moorhead MN 36 M 58:35 9:26
223 3/7 1503 Nuru Ahmed Fargo ND 57 M 58:36 9:26
224 30/103 2060 Leslie Shirek Barnesville ND 29 F 58:37 9:26
225 27/109 1669 Joann Ford Fargo ND 32 F 58:37 9:26
226 4/25 1731 Darin Henze Fargo ND 51 F 58:40 9:27
227 21/30 1520 Bryan Bartz Fargo ND 38 M 58:42 9:27
228 22/30 1795 Kris Kevorkian Fargo ND 35 M 58:45 9:28
229 16/50 1620 Joell Diamond West Fargo ND 42 F 58:54 9:29
230 21/50 1505 Alicia Alverson Minneapolis MN 23 F 58:56 9:29
231 28/109 1555 Holly Braun Litchville ND 31 F 58:57 9:30
232 12/58 1535 Rachel Bickett Carrington ND 39 F 58:59 9:30
233 17/50 1722 Teia Hastings-Rowe Fargo ND 42 F 59:03 9:31
234 29/109 1992 Andrea Plath West Fargo ND 30 F 59:06 9:31
235 18/50 2110 Michelle Thompson Page ND 43 F 59:08 9:31
236 4/8 1596 Haley Coffield Lancaster MN 14 F 59:09 9:31
237 4/17 2156 Chelsie Weeding Grand Forks ND 19 F 59:12 9:32
238 31/103 1763 Dawn Johnson Kindred ND 27 F 59:16 9:33
239 18/27 1891 John Melland Fargo ND 32 M 59:17 9:33
240 32/103 1715 Stefanie Hardy Fargo ND 27 F 59:17 9:33
241 33/103 2017 Rebekah Rounds Fargo ND 26 F 59:18 9:33
242 34/103 1614 Dana Dean Cloquet MN 29 F 59:19 9:33
243 30/109 1984 Erin Pettigrew Moorhead MN 30 F 59:20 9:33
244 19/50 2190 Val Luistro West Fargo ND 44 F 59:20 9:33
245 31/109 1565 Lisa Budeau West Fargo ND 32 F 59:21 9:34
246 5/25 1988 Cathy Piatt Fargo ND 53 F 59:22 9:34
247 32/109 1879 Helen Martinez Fargo ND 33 F 59:22 9:34
248 4/7 2099 Brad Swenson Fargo ND 59 M 59:28 9:35
249 35/103 2087 Sheri Steidl Fargo ND 29 F 59:28 9:35
250 33/109 1970 Katie Palinski Moorhead MN 34 F 59:29 9:35
251 7/15 1926 Jeff Nehring West Fargo ND 53 M 59:41 9:37
252 36/103 1906 Leanne Miller Fergus Falls MN 25 F 59:43 9:37
253 13/21 2181 Greg Mastrud West Fargo ND 40 M 59:45 9:37
254 16/26 2191 Mike Wolf West Fargo ND 28 M 59:45 9:37
255 34/109 1727 Amy Hendrickson Roseau MN 33 F 59:46 9:38
256 22/50 2105 Elizabeth Terfehr Valley City ND 22 F 59:48 9:38
257 37/103 2064 April Sinner West Fargo ND 29 F 59:53 9:39
258 35/109 2035 Amanda Schauer Fargo ND 30 F 59:53 9:39
259 19/27 2056 Cory Severson Fargo ND 33 M 59:55 9:39
260 36/109 2057 Krysta Severson Fargo ND 32 F 59:57 9:39
261 4/12 1827 Judy Lage Cavalier ND 58 F 59:58 9:39
262 38/103 1768 Jocelyn Johnson Kindred ND 29 F 1:00:00 9:40
263 20/27 1504 Andrew Altringer Roseville MN 30 M 1:00:01 9:40
264 37/109 2176 Jill Zimbelman Austin MN 30 F 1:00:03 9:40
265 13/58 1523 Cheryl Bauer-Olson Fargo ND 35 F 1:00:04 9:40
266 38/109 1848 Allison Lerfald Fargo ND 30 F 1:00:04 9:41
267 5/17 1971 Laura Pancoast Moorhead MN 19 F 1:00:07 9:41
268 39/109 2135 Dana Viken West Fargo ND 33 F 1:00:07 9:41
269 23/30 2155 Jon Webb Fargo ND 38 M 1:00:09 9:41
270 40/109 1967 Jennifer Ovsak Frazee MN 30 F 1:00:14 9:42
271 21/27 2211 Lee Pritchard Fargo ND 32 M 1:00:14 9:42
272 39/103 1928 Emily Nelson Fargo ND 29 F 1:00:15 9:42
273 14/21 1841 Ray Larson Moorhead MN 42 M 1:00:18 9:43
274 14/58 1837 Jodi Larson Moorhead MN 37 F 1:00:18 9:43
275 41/109 1834 Christa Larson Argusville ND 33 F 1:00:20 9:43
276 42/109 1854 Stacey Lockwood Fargo ND 33 F 1:00:28 9:44
277 6/25 1932 Tammy Nelson Hillsboro ND 51 F 1:00:28 9:44
278 2/4 1673 Tom Friend Pelican Rapids MN 62 M 1:00:33 9:45
279 20/50 2144 Sarah Wagner Fisher MN 40 F 1:00:35 9:45
280 40/103 1666 Stephanie Flyger Grand Forks ND 25 F 1:00:38 9:46
281 21/50 2106 Stacy Teubner Fargo ND 40 F 1:00:39 9:46
282 41/103 1586 Christie Chappell Fargo ND 27 F 1:00:42 9:47
283 42/103 1755 Staci Janeshek Minneapolis MN 25 F 1:00:42 9:47
284 43/103 1915 Alison Monke Fargo ND 25 F 1:00:45 9:47
285 44/103 1678 Kara Fuhrman Bismarck ND 29 F 1:00:49 9:48
286 6/17 1921 Erica Myers Ada MN 18 F 1:00:50 9:48
287 45/103 1936 Elysia Neubert Fargo ND 28 F 1:00:50 9:48
288 17/26 1980 Daniel Peterson Fargo ND 28 M 1:00:52 9:48
289 23/50 1569 Erin Burns Fargo ND 23 F 1:00:53 9:48
290 22/50 2159 Sonja Wentling Fargo ND 42 F 1:00:56 9:49
291 22/27 1687 Grant Gigstad Fargo ND 30 M 1:00:59 9:49
292 8/15 1836 Ed Larson Moorhead MA 50 M 1:01:06 9:50
293 7/17 1839 Leanne Larson Moorhead MN 15 F 1:01:07 9:51
294 10/15 1640 Al Edenloff Alexandria MN 49 M 1:01:08 9:51
295 46/103 2062 Kadee Simensen Minot ND 29 F 1:01:09 9:51
296 15/58 1961 Sara Opheim Fargo ND 38 F 1:01:10 9:51
297 24/50 1577 Melissa Campbell Grafton ND 24 F 1:01:13 9:52
298 43/109 2094 Sheryl Struble Lakeville MN 34 F 1:01:15 9:52
299 23/50 2204 Susy Lemar Casselton ND 43 F 1:01:17 9:52
300 25/50 1588 Natalie Ching Fargo ND 21 F 1:01:21 9:53
301 8/17 1543 Katelynn Bondy Moorhead MN 19 F 1:01:22 9:53
302 3/4 1969 Dick Paige Mohall ND 60 M 1:01:24 9:53
303 47/103 1556 Jessica Braun Crookston MN 26 F 1:01:26 9:54
304 24/30 1552 David Brandenburg Moorhead MN 36 M 1:01:28 9:54
305 5/7 1944 Steve Norgren Moorhead MN 58 M 1:01:30 9:54
306 16/58 1828 Ranita Lahaise Fargo ND 39 F 1:01:30 9:54
307 7/25 1559 Karla Brogren Detroit Lakes MN 51 F 1:01:34 9:55
308 17/58 1935 Megan Nettum Harwood ND 35 F 1:01:38 9:55
309 24/50 1818 Angela Krause Harwood ND 40 F 1:01:38 9:56
310 10/34 1863 Carnalee Lykken West Fargo ND 47 F 1:01:39 9:56
311 44/109 1843 Jessica Lee West Fargo ND 31 F 1:01:46 9:57
312 45/109 1714 Carla Hardy Carrington ND 34 F 1:01:52 9:58
313 17/19 1747 Jake Hughes Fargo ND 23 M 1:01:54 9:58
314 9/15 1568 Jeff Burgess Grand Forks ND 50 M 1:01:55 9:58
315 25/30 1677 John Fugle Fargo ND 35 M 1:02:05 10:00
316 11/34 1526 Leticia Benjamin Minot ND 45 F 1:02:05 10:00
317 48/103 2100 Jessica Sylte Ipswich SD 28 F 1:02:06 10:00
318 12/34 1801 Carrie Kinsella West Fargo ND 49 F 1:02:10 10:01
319 8/25 2157 Lori Weeding Menahga MN 50 F 1:02:10 10:01
320 49/103 1680 Lizabeth Fundingsland Eden Prairie MN 28 F 1:02:11 10:01
321 50/103 1939 Molly Nicholls Eden Prairie MN 29 F 1:02:13 10:01
322 26/50 1527 Koty Berg Moorhead MN 22 F 1:02:13 10:01
323 5/12 1789 Laura Keller Sioux Falls SD 58 F 1:02:19 10:02
324 10/15 2132 Brad Vangerud West Fargo ND 51 M 1:02:31 10:04
325 46/109 1745 Beret Huck Fargo ND 31 F 1:02:32 10:04
326 18/58 1945 Stacey Nosbusch Hillsboro ND 38 F 1:02:33 10:04
327 51/103 1554 Amanda Braud Fargo ND 25 F 1:02:33 10:04
328 52/103 1529 Jenna Berlinger Glyndon ND 26 F 1:02:34 10:05
329 53/103 1991 Abby Pitsenbarger West Fagro ND 25 F 1:02:34 10:05
330 27/50 1663 Elizabeth Fleming Fargo ND 24 F 1:02:38 10:05
331 26/30 1823 Mike Kunkel Fargo ND 37 M 1:02:41 10:06
332 25/50 1604 Michelle Cremers Grand Forks ND 43 F 1:02:43 10:06
333 54/103 2058 Nicole Seyfried West Fargo ND 26 F 1:02:44 10:06
334 28/50 1860 Jamie Lund Fargo ND 23 F 1:02:47 10:07
335 47/109 1605 Sena Dahl Inver Grove He MN 32 F 1:02:51 10:07
336 19/58 1959 Sharla Olson Fargo ND 39 F 1:02:52 10:08
337 55/103 1627 Sara Doll Mandan ND 29 F 1:02:53 10:08
338 56/103 2001 Rebecca Quamme Fargo ND 26 F 1:02:55 10:08
339 11/15 2068 Duane Smith Fargo ND 48 M 1:02:57 10:08
340 48/109 1652 Holly Erickson Moorhead MN 30 F 1:02:58 10:08
341 49/109 2095 Stephanie Strum Moorhead MN 34 F 1:02:59 10:09
342 13/34 2118 Judy Tollefson Lake Park MN 49 F 1:03:03 10:09
343 18/26 1664 Tom Fleming Fargo ND 27 M 1:03:05 10:10
344 50/109 2013 Allison Rivard Fargo ND 31 F 1:03:08 10:10
345 29/50 1587 Denise Ching Fargo ND 21 F 1:03:13 10:11
346 20/58 2036 Darcy Schenck Hawley MN 36 F 1:03:13 10:11
347 5/8 1550 Christine Boyle West Fargo ND 10 F 1:03:14 10:11
348 26/50 1975 Sheri Paulson Galesburg ND 43 F 1:03:14 10:11
349 6/12 1684 Linda Gerhold Castlewood SD 55 F 1:03:14 10:11
350 51/109 1624 Autumn Dinnel Moorhead MN 34 F 1:03:18 10:12
351 21/58 1856 Heather Lowry Horace ND 35 F 1:03:23 10:12
352 27/50 1545 Lisa Bortnem-Wiser Hawley MN 44 F 1:03:24 10:13
353 57/103 2194 Nicole Oldham West Fargo ND 28 F 1:03:28 10:13
354 9/25 1767 Jo Johnson Crookston MN 53 F 1:03:29 10:13
355 22/58 1582 Amy Carlsrud West Fargo ND 39 F 1:03:33 10:14
356 23/58 2139 Aimee Volk Fargo ND 37 F 1:03:33 10:14
357 14/34 2022 Lisa Rygg Fargo ND 45 F 1:03:41 10:15
358 24/58 1791 Buffy Kemnitz Rosholt SD 37 F 1:03:42 10:15
359 58/103 1665 Megan Flom Grand Forks ND 29 F 1:03:59 10:18
360 59/103 1518 Jackie Baird Grafton ND 26 F 1:04:01 10:19
361 25/58 1704 Melanie Haagenson Grafton ND 35 F 1:04:01 10:19
362 1811 Janna Kortan Moorhead MN F 1:04:02 10:19
363 11/15 2042 Timothy Schoonhoven Alexandria MN 51 M 1:04:05 10:19
364 28/50 1810 Valerie Koppang Walcott ND 42 F 1:04:07 10:20
365 27/30 1561 Chad Brown Fargo ND 37 M 1:04:08 10:20
366 30/50 1973 Sarah Parkhouse West Fargo ND 21 F 1:04:12 10:20
367 7/12 1770 Marti Johnson Moorhead MN 56 F 1:04:14 10:21
368 15/34 1937 Karla Neunsinger Hillsboro ND 45 F 1:04:26 10:23
369 10/25 2147 Theresa Walter Doran MN 52 F 1:04:30 10:23
370 60/103 2079 Brittany Spitzer Fargo ND 25 F 1:04:35 10:24
371 61/103 1683 Ashley Gehlhar West Fargo ND 26 F 1:04:35 10:24
372 62/103 1734 Crystal Herman Wendell MN 27 F 1:04:47 10:26
373 16/34 1598 Brenda Collins Fargo ND 46 F 1:04:48 10:26
374 9/17 2091 Elizabeth Strom Fargo ND 17 F 1:04:56 10:27
375 29/50 1960 Tara Olson Bismarck ND 41 F 1:04:58 10:28
376 26/58 1803 Nichoel Klinghagen Moorhead MN 39 F 1:04:59 10:28
377 30/50 2031 Dawn Sauer Bismarck ND 42 F 1:05:05 10:29
378 31/50 1701 Brittany Gunderson Fargo ND 22 F 1:05:10 10:30
379 10/17 2120 Kelsey Toy West Fargo ND 16 F 1:05:11 10:30
380 15/21 2119 Dan Toy Dayton OH 41 M 1:05:14 10:30
381 19/26 1713 Ethan Hanson Blanchard ND 29 M 1:05:14 10:30
382 52/109 2170 Joni Woidtke Moorhead MN 30 F 1:05:16 10:31
383 32/50 1794 Karalyn Kester Moorhead MN 21 F 1:05:21 10:32
384 53/109 2209 Sarah Baun Fargo ND 31 F 1:05:24 10:32
385 54/109 2030 Erica Satter Hendricks Fargo ND 30 F 1:05:24 10:32
386 23/27 1728 Luke Hendrickson Fargo ND 31 M 1:05:24 10:32
387 27/58 1978 Dusty Perkins Detroit Lakes MN 35 F 1:05:27 10:32
388 63/103 1645 Adrienne Eider Fargo ND 28 F 1:05:28 10:33
389 31/50 2084 Elise Stannard Alvarado MN 43 F 1:05:29 10:33
390 64/103 2136 April Vincent Fargo ND 29 F 1:05:31 10:33
391 20/26 2092 Bryan Stromberg Jamestown ND 27 M 1:05:31 10:33
392 21/26 1866 Timothy Maas Fargo ND 26 M 1:05:33 10:33
393 33/50 2045 Anna Schultz Fargo ND 23 F 1:05:33 10:33
394 24/27 1908 James Miller III Fargo ND 34 M 1:05:34 10:34
395 55/109 1900 Allison Miller Fargo ND 33 F 1:05:35 10:34
396 28/58 2048 Danette Schumacher Sioux Falls SD 39 F 1:05:36 10:34
397 1/3 2007 Ken Reid Valley City ND 68 M 1:05:37 10:34
398 65/103 1990 Mindy Pierson Fargo ND 29 F 1:05:42 10:35
399 29/58 2041 Vicki Schneider Fargo ND 35 F 1:05:42 10:35
400 66/103 1813 Amanda Krabbenhoft Moorhead MN 29 F 1:05:43 10:35
401 34/50 1695 Andrea Grondahl Barnesville MN 23 F 1:05:45 10:35
402 35/50 1696 Jessica Grondahl Detroit Lakes MN 24 F 1:05:46 10:35
403 56/109 1517 Jodi Backman Bismarck ND 34 F 1:05:49 10:36
404 16/21 1781 Earl Karboviak Lancaster MN 41 M 1:05:56 10:37
405 36/50 2165 Shannon Willer Fargo ND 24 F 1:05:56 10:37
406 28/30 1761 Chris Johnson Fargo ND 35 M 1:06:05 10:39
407 67/103 1777 Lindy Kaden Brooten MN 29 F 1:06:08 10:39
408 1/2 1717 Cora Harris Fargo ND 60 F 1:06:09 10:39
409 29/30 1829 Kevin Lahlum West Fargo ND 38 M 1:06:15 10:40
410 68/103 1705 Jennifer Hahn Grand Forks ND 26 F 1:06:20 10:41
411 30/58 2162 Jennifer White Gwinner ND 38 F 1:06:24 10:42
412 32/50 2153 Tracey Waswick Gwinner ND 43 F 1:06:24 10:42
413 6/7 2138 John Vincent Minot ND 59 M 1:06:26 10:42
414 12/15 1698 Prabhakar Guduru Fargo ND 53 M 1:06:27 10:42
415 31/58 1862 Jennifer Luther Olson Fargo ND 35 F 1:06:27 10:42
416 69/103 1720 Ashley Haseleu Fargo ND 26 F 1:06:29 10:42
417 11/17 2067 Bethany Smith Fargo ND 16 F 1:06:30 10:43
418 33/50 1724 Debra Hatzenbeller Casselton ND 41 F 1:06:40 10:44
419 12/15 1913 Tim` Moen West Fargo ND 48 M 1:06:45 10:45
420 37/50 2009 Elizabeth Rerick Bismarck ND 22 F 1:06:50 10:46
421 57/109 1895 Kari Metcalf Moorhead MN 32 F 1:07:00 10:47
422 70/103 1974 Jamie Passanante Moorhead MN 27 F 1:07:00 10:47
423 58/109 2093 Carolina Stromberg Jamestown ND 30 F 1:07:08 10:49
424 71/103 2071 Sarah Smith West Fargo ND 29 F 1:07:15 10:50
425 34/50 1994 Michelle Poissant Fertile MN 41 F 1:07:19 10:51
426 32/58 1721 Heidi Hassler Fargo ND 36 F 1:07:29 10:52
427 17/34 1633 Jodi Dragseth Eldred MN 45 F 1:07:32 10:52
428 59/109 1929 Jill Nelson Moorhead MN 31 F 1:07:40 10:54
429 72/103 1688 Elizabeth Goetz Fargo ND 29 F 1:07:40 10:54
430 60/109 2160 Laura Werk Fargo ND 31 F 1:07:40 10:54
431 61/109 1530 Stephanie Bernstrom Moorhead MN 32 F 1:07:50 10:55
432 33/58 1870 Sheila Madson Glyndon MN 39 F 1:07:50 10:55
433 34/58 1742 Carrie Houska Dilworth MN 37 F 1:07:50 10:55
434 4/4 1773 William Johnson Moorhead MO 63 M 1:07:52 10:56
435 18/34 1788 Carmen Keller Fargo ND 47 F 1:07:56 10:56
436 19/34 1621 Kim Dienslake Fargo ND 48 F 1:07:57 10:57
437 62/109 1546 Lee Bostrom Fargo ND 34 F 1:07:57 10:57
438 35/58 2168 Karen Witzel Georgetown MN 37 F 1:08:00 10:57
439 63/109 2115 Maranda Thureen Moorhead MN 32 F 1:08:34 11:03
440 64/109 1712 Chelsa Haney Moorhead MN 34 F 1:08:35 11:03
441 65/109 1910 Kara Misemer Fargo ND 33 F 1:08:36 11:03
442 73/103 2075 Kayla Soper Farog ND 26 F 1:08:37 11:03
443 74/103 1896 Desirae Metzger Fargo ND 27 F 1:08:37 11:03
444 11/25 2066 Barb Smith Hankinson ND 54 F 1:08:46 11:04
445 36/58 2076 Jane Sorby Eagan MN 38 F 1:08:49 11:05
446 35/50 2161 Amelia Wethern Moorhead MN 44 F 1:08:53 11:06
447 66/109 1774 Tiffanie Jones Grand Forks ND 33 F 1:08:55 11:06
448 2/2 2187 Rennae Gruchalla Fargo ND 60 F 1:08:58 11:06
449 75/103 2133 Jane Vangsness Frisch Dumont MN 27 F 1:09:00 11:07
450 37/58 1641 Celeste Edenloff Alexandria MN 38 F 1:09:19 11:10
451 12/17 2047 Molly Schultz Fargo ND 17 F 1:09:24 11:10
452 76/103 1962 Suzi Orlopp Jamestown ND 28 F 1:09:27 11:11
453 77/103 2112 Sarah Ann Thomson Centerville SD 26 F 1:09:27 11:11
454 67/109 1934 Missy Netland Moorhead MN 31 F 1:09:29 11:11
455 8/12 1965 Barbara Otto Mohall ND 55 F 1:09:37 11:13
456 36/50 1822 Kelly Kukowski Moorhead MN 42 F 1:09:44 11:14
457 38/58 1660 Alanna Fink Fargo ND 35 F 1:09:45 11:14
458 9/12 1902 Danelle Miller Hallock MN 59 F 1:09:46 11:14
459 68/109 2113 Aarika Thornton Valley City ND 30 F 1:09:49 11:15
460 78/103 1533 Erika Beseler Thompson Fargo ND 27 F 1:09:53 11:15
461 79/103 1672 Robin Fried West Fargo ND 27 F 1:09:53 11:15
462 38/50 1775 Ciarra Jorgenson Fargo ND 20 F 1:09:53 11:15
463 20/34 2109 Asunta Thompson Barnesville MN 49 F 1:10:03 11:17
464 37/50 1948 Sonja Nyhof West Fargo ND 40 F 1:10:11 11:18
465 69/109 1515 Kari Appletoft West Fargo ND 30 F 1:10:14 11:19
466 2/3 1874 Jim Marchand Fargo ND 66 M 1:10:14 11:19
467 70/109 2205 Margaret Standifer Fargo ND 34 F 1:10:17 11:19
468 38/50 1996 Brenda Prochnow Wahpeton ND 44 F 1:10:18 11:19
469 22/26 1606 David Dahlstrom Grand Forks ND 28 M 1:10:22 11:20
470 71/109 2127 Robyn Ullrich Fargo ND 32 F 1:10:24 11:20
471 80/103 1808 Tracy Konickson Fargo ND 29 F 1:10:26 11:21
472 39/58 1689 Erika Gomez Fargo ND 35 F 1:10:27 11:21
473 39/50 2171 Lindsey Wolsky Fargo ND 21 F 1:10:38 11:22
474 40/50 2034 Jenna Scharmer Grand Forks ND 21 F 1:10:38 11:22
475 81/103 2173 Maren Wright West Fargo ND 28 F 1:10:39 11:23
476 72/109 1512 Rachelle Anderson Fargo ND 30 F 1:10:41 11:23
477 82/103 2049 Erica Schumacher Grafton ND 29 F 1:10:42 11:23
478 21/34 1920 Sheila Muus Moorhead MN 45 F 1:10:42 11:23
479 73/109 1531 Jaime Berry Fargo ND 31 F 1:10:44 11:23
480 13/15 1875 Douglas Marcussen Ada MN 47 M 1:10:55 11:25
481 39/50 1876 Gena Marcussen Ada MN 41 F 1:10:55 11:25
482 40/58 1905 Jamie Miller Ada MN 36 F 1:11:06 11:27
483 41/58 1819 Carolyn Kueber Aneta ND 38 F 1:11:20 11:29
484 23/26 1887 Matthew McMillan Fargo ND 26 M 1:11:24 11:30
485 40/50 1508 Gerice Anderson Horace ND 43 F 1:11:25 11:30
486 74/109 1528 Laura Bergh Forman ND 34 F 1:11:29 11:31
487 41/50 2050 Jolene Schwalk Milnor ND 43 F 1:11:30 11:31
488 75/109 2023 Alicia Ryland Fargo ND 33 F 1:11:42 11:33
489 42/58 1501 Julie Aas Tenstrike MN 39 F 1:11:51 11:34
490 83/103 2055 Anna Senn Moorhead MN 26 F 1:11:53 11:34
491 1/2 1544 Jordan Bortnem Hawley MN 13 M 1:11:57 11:35
492 43/58 2018 Staci Rudolph Jamestown ND 36 F 1:12:07 11:37
493 76/109 1662 Shara Fischer Fargo ND 33 F 1:12:17 11:38
494 84/103 2005 Kayla Redlin Fargo ND 25 F 1:12:18 11:39
495 85/103 2052 Heather Sellden Fargo ND 29 F 1:12:20 11:39
496 77/109 1940 Tracy Nicholson Fargo ND 31 F 1:12:22 11:39
497 6/8 1602 Aly Corbid Fargo ND 13 F 1:12:27 11:40
498 78/109 1893 Jennifer Messelt East Grand For MN 33 F 1:12:29 11:40
499 41/50 1707 Kari Halgunseth Fargo ND 21 F 1:12:34 11:41
500 42/50 1735 Kathy Hersch Fargo ND 41 F 1:12:39 11:42
501 22/34 1671 Tracey Frei Fargo ND 49 F 1:12:52 11:44
502 12/25 1995 Sharon Pollard Fargo ND 50 F 1:12:52 11:44
503 23/34 2107 Joan Thiel Casselton ND 46 F 1:13:04 11:46
504 44/58 2027 Penny Saewert Durbin ND 37 F 1:13:05 11:46
505 86/103 1831 Molly Landecker Fargo ND 28 F 1:13:07 11:46
506 13/17 1800 Sarah Kindem Bemidji MN 19 F 1:13:09 11:47
507 13/25 1584 Carrie Carter West Fargo ND 50 F 1:13:09 11:47
508 79/109 1859 Donni Luecke Fargo ND 31 F 1:13:10 11:47
509 87/103 1654 Lisa Erickson Wadena MN 26 F 1:13:10 11:47
510 13/15 1950 Marvin Nysetvold Slayton MN 50 M 1:13:11 11:47
511 24/34 1951 Theresa Nysetvold Slayton MN 48 F 1:13:12 11:47
512 25/34 1799 Miriam Kindem Bemidji MN 49 F 1:13:12 11:47
513 42/50 1507 Allison Anderson Fargo ND 24 F 1:13:15 11:48
514 80/109 1675 Molly Froemke Moorhead MN 31 F 1:13:17 11:48
515 14/25 1952 Pamela O'Leary Fargo ND 52 F 1:13:17 11:48
516 81/109 1933 Stephanie Ness Valley City ND 32 F 1:13:20 11:49
517 45/58 1927 Christina Nelson Fargo ND 35 F 1:13:21 11:49
518 43/50 1881 Katie Matson Fargo ND 24 F 1:13:24 11:49
519 82/109 1750 Kari Irvis West Fargo ND 33 F 1:13:25 11:49
520 14/17 1987 Shelby Pfingsten Fargo ND 18 F 1:13:33 11:51
521 14/15 1986 Dalon Pfingsten Fargo ND 50 M 1:13:33 11:51
522 46/58 1981 Luanne Peterson West Fargo ND 37 F 1:13:36 11:51
523 47/58 2111 Susan Thompson Fargo ND 38 F 1:13:42 11:52
524 26/34 1785 Tanya Kath Campbell MN 47 F 1:13:50 11:53
525 25/27 1804 Tyler Klose Moorhead MN 30 M 1:14:02 11:55
526 2/2 2141 Joey Votava Grand Forks ND 9 M 1:14:03 11:55
527 17/21 2142 Randy Votava Grand Forks ND 41 M 1:14:03 11:55
528 27/34 2116 Karla Thykeson Portland ND 48 F 1:14:09 11:56
529 83/109 2069 Heather Smith Fargo ND 31 F 1:14:09 11:56
530 44/50 2040 Emma Schmit Fargo ND 24 F 1:14:14 11:57
531 43/50 1751 Janet Iverson Horace ND 43 F 1:14:14 11:57
532 84/109 1525 Renee Belzer Fargo ND 32 F 1:14:22 11:58
533 26/27 1524 Josh Belzer Fargo ND 32 M 1:14:22 11:59
534 45/50 1903 Dani Miller Fargo ND 22 F 1:14:23 11:59
535 88/103 2140 Jade Volk Carrington ND 26 F 1:14:23 11:59
536 28/34 1532 Terri Bertsch Fargo ND 46 F 1:14:24 11:59
537 85/109 1516 Erika Azure Portland ND 34 F 1:14:26 11:59
538 18/21 2015 Steve Roesler Moorhead MN 43 M 1:14:27 11:59
539 89/103 1625 Jessica Dodd Fargo ND 28 F 1:14:34 12:00
540 29/34 1730 Pamela Henricks West Fargo ND 45 F 1:14:34 12:01
541 14/15 1847 Bruce Leochko East St/ Paul MB 48 M 1:14:36 12:01
542 90/103 1506 Christy Ambrose Fargo ND 28 F 1:14:38 12:01
543 19/21 1931 Kyle Nelson Fargo ND 43 M 1:14:51 12:03
544 44/50 2166 Collette Winfrey Fargo ND 40 F 1:14:54 12:04
545 86/109 2073 Heather Soens Dilworth MN 32 F 1:14:56 12:04
546 24/26 2210 Troy Reimche Fargo ND 29 M 1:14:56 12:04
547 91/103 1635 Tara Dubord Fargo ND 28 F 1:15:06 12:06
548 20/21 1597 Tom Coffield Lancaster MN 40 M 1:15:10 12:06
549 92/103 1999 Tracy Quick Newburg ND 29 F 1:15:16 12:07
550 93/103 1864 Amy Lynne Fargo ND 26 F 1:15:19 12:08
551 45/50 1824 Jeri Kuntz Fargo ND 42 F 1:15:25 12:09
552 94/103 1708 Sara Halgunseth Fargo ND 25 F 1:16:01 12:14
553 15/25 1706 Cathy Halgunseth Fargo ND 51 F 1:16:01 12:14
554 7/8 2083 Tina Staloch Fargo ND 13 F 1:16:13 12:16
555 7/7 1898 Tom Mickelson Thief River Fa MN 55 M 1:16:28 12:19
556 87/109 1769 Kristie Johnson Fargo ND 32 F 1:16:33 12:20
557 30/34 1897 Donna Mickelson Thief River Fa MN 48 F 1:16:46 12:22
558 25/26 1630 John Dougan Mt Vernon SD 28 M 1:16:47 12:22
559 88/109 1631 Melissa Dougan Mt Vernon SD 31 F 1:16:47 12:22
560 31/34 2143 Naomi Wadena Leonard ND 46 F 1:17:15 12:26
561 95/103 1618 Chelce Detert Fargo ND 26 F 1:17:17 12:27
562 89/109 1942 Amanda Nieman Fargo ND 31 F 1:17:26 12:28
563 90/109 2077 Rhianna Spiekermeier Shakopee MN 31 F 1:17:26 12:28
564 48/58 2315 Angie Boisjolie Fargo ND 36 F 1:17:32 12:29
565 91/109 1551 Darlene Boyle West Fargo ND 32 F 1:17:38 12:30
566 92/109 2082 Melody Staebner Fargo ND 34 F 1:17:39 12:30
567 96/103 2128 Megan Ulmer Fargo ND 25 F 1:17:40 12:30
568 93/109 1814 Kristi Krabbenhoft Moorhead MN 31 F 1:17:43 12:31
569 94/109 1792 Kristen Kempel Bismarck ND 34 F 1:17:43 12:31
570 49/58 1886 Marla McIntyre Fargo ND 38 F 1:17:44 12:31
571 95/109 1601 Amie Cooper Rochester MN 34 F 1:17:44 12:31
572 46/50 1989 Catlin Piatz Kindred ND 22 F 1:17:52 12:32
573 16/25 2014 Polly Roe Fargo ND 54 F 1:17:52 12:32
574 50/58 1846 Sheree Lenz Detroit Lakes MN 39 F 1:18:18 12:36
575 32/34 1639 Tammy Easton West Fargo ND 48 F 1:18:19 12:37
576 46/50 1653 Karen Erickson Glyndon MN 40 F 1:18:19 12:37
577 96/109 1883 Erica McDaniels Horace ND 31 F 1:18:21 12:37
578 47/50 1585 Molly Chandler Fargo ND 23 F 1:18:21 12:37
579 48/50 1949 Joanna Nysetvold Slayton MN 20 F 1:18:45 12:41
580 18/19 1692 Blaine Green Alexandria MN 20 M 1:18:46 12:41
581 51/58 1845 Janelle Leiseth Moorhead MN 35 F 1:19:27 12:48
582 3/3 1726 Bill Henderson Lisbon ND 65 M 1:19:27 12:48
583 97/109 1694 Bonnie Greuel Leonard ND 30 F 1:19:31 12:48
584 98/109 1600 Marta Cooke Saint Paul MN 33 F 1:19:54 12:52
585 97/103 2090 Jennifer Stokes Grand Forks ND 26 F 1:20:20 12:56
586 15/15 1904 George Miller Fargo ND 51 M 1:20:33 12:58
587 52/58 2186 Lucia Anderson Detroit Lakes MN 35 F 1:20:47 13:01
588 10/12 1534 Barb Beug Detroit Lakes MN 55 F 1:20:48 13:01
589 47/50 2152 Mari Wanzek Moorhead MN 41 F 1:21:45 13:10
590 99/109 2145 Alicia Waldoch Fargo ND 34 F 1:21:46 13:10
591 49/50 2065 Solveig Skolness Fargo ND 21 F 1:22:10 13:14
592 50/50 1842 Holly Lavecchia Moorhead MN 22 F 1:22:24 13:16
593 19/19 2044 Justin Schroepfer Moorhead MN 21 M 1:22:24 13:16
594 27/27 1802 Chad Kjelgaard Moorhead MN 31 M 1:22:34 13:18
595 100/109 1502 Carolyn Abraham Hannaford ND 31 F 1:22:49 13:20
596 53/58 1894 Chris Messer Barnesville MN 39 F 1:22:50 13:20
597 17/25 1513 Susan Anderson Finley ND 50 F 1:23:01 13:22
598 101/109 2074 Lindsey Solberg Fargo ND 34 F 1:23:11 13:24
599 98/103 1667 Erin Foley Fargo ND 28 F 1:24:24 13:35
600 18/25 1972 Sara Parke Dilworth MN 52 F 1:24:33 13:37
601 102/109 2046 Josi Schultz West Fargo ND 32 F 1:24:37 13:37
602 19/25 1825 Belinda Lacina Valley City ND 53 F 1:24:48 13:39
603 54/58 1567 Lynette Burgan West Fargo ND 37 F 1:25:03 13:42
604 20/25 1922 Lisa Myers Ada MN 50 F 1:25:53 13:50
605 48/50 1703 Sandy Gunderson Ada MN 44 F 1:25:54 13:50
606 26/26 2459 Lance Gulleson Lisbon ND 28 M 1:26:16 13:53
607 103/109 2400 Natalie Else Chaska MN 31 F 1:26:16 13:53
608 99/103 1737 Demi Hoffmann Fargo ND 27 F 1:26:21 13:54
609 15/17 1658 Kassy Ferguson Portland ND 15 F 1:26:55 14:00
610 104/109 1738 Heidi Hohn Moorhead MN 34 F 1:27:37 14:06
611 55/58 1958 Jody Olson Albert Lea MN 35 F 1:27:37 14:06
612 100/103 1880 Amanda Martinson Moorhead MN 27 F 1:27:53 14:09
613 33/34 1579 Patty Carew Fargo ND 49 F 1:27:58 14:10
614 101/103 1858 Danielle Luebke Wyndmere ND 28 F 1:28:17 14:13
615 21/21 1616 Ken Denman Grand Forks ND 44 M 1:28:46 14:18
616 16/17 1573 Chelsey Buth Fargo ND 17 F 1:28:48 14:18
617 105/109 2026 Melanie Ryttie Minneapolis MN 34 F 1:28:51 14:18
618 30/30 1657 Jared Ferguson Portland ND 37 M 1:29:02 14:20
619 17/17 2024 Jessa Ryttie Fargo ND 15 F 1:30:08 14:31
620 106/109 2151 Anne Wang Fargo ND 30 F 1:32:37 14:55
621 21/25 1536 Gretchen Bjerken Felton MN 51 F 1:33:59 15:08
622 56/58 1916 Marcie Morse Fargo ND 39 F 1:34:36 15:14
623 107/109 1610 Sara Daugherty Grand Forks ND 32 F 1:34:52 15:16
624 102/103 1885 Misty McIntosh East Grand For MN 28 F 1:34:52 15:16
625 57/58 2149 Jennifer Wanek Fargo ND 38 F 1:37:47 15:45
626 11/12 2053 Linette Senger Fargo ND 56 F 1:37:58 15:46
627 12/12 2054 Patty Senger Moorhead MN 58 F 1:37:59 15:46
628 22/25 2137 Dorothy Vincent Felton MN 54 F 1:39:59 16:06
629 23/25 1820 Kathryn Kuhlmey Duluth MN 50 F 1:40:01 16:06
630 108/109 2088 Katie Steig Casselton ND 31 F 1:40:17 16:09
631 49/50 2174 Katherine Young Prairie Rose ND 44 F 1:42:33 16:31
632 58/58 1594 Tammi Cleem Cavalier ND 38 F 1:42:33 16:31
633 50/50 2025 Jill Ryttie Fargo ND 41 F 1:46:06 17:05
634 24/25 1832 Sharon Lane Fargo ND 54 F 1:46:42 17:11
635 103/103 1909 Kathryn Mischke West Fargo ND 27 F 1:46:42 17:11
636 109/109 2202 Sarah Knievel Rochester MN 31 F 1:49:49 17:41
637 8/8 1542 Krissa Boman Duluth MN 14 F 1:52:05 18:03
638 15/15 1821 Kristopher Kuhlmey Duluth MN 48 M 1:52:07 18:03
639 25/25 1923 Faylin Myhre Abercrombie ND 52 F 2:12:12 21:17
640 34/34 1924 Bev Nash Wahpeton ND 48 F 2:12:13 21:17
results by Pickle Events www.pickleevents.com
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH: 10K
No. Name City St Age Sex Time Pace
==== ========================= ============== == === === ======= =====
================================================================================
MALE AGE GROUP 14 & - Under (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1544 Jordan Bortnem Hawley MN 13 1:11:57
2 2141 Joey Votava Grand Forks ND 9 1:14:03
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 14 & - Under (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2212 Julia Johnson Park River ND 12 56:18
2 2214 Jessica Johnson Park River ND 12 56:18
3 2213 Kirsten Whaley Fordville ND 13 57:40
4 1596 Haley Coffield Lancaster MN 14 59:09
5 1550 Christine Boyle West Fargo ND 10 1:03:14
6 1602 Aly Corbid Fargo ND 13 1:12:27
7 2083 Tina Staloch Fargo ND 13 1:16:13
8 1542 Krissa Boman Duluth MN 14 1:52:05
================================================================================
MALE AGE GROUP 15 - 19 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2125 Leah Tunseth Grand Forks ND 19 52:46
2 2021 Ashley Ruth Fargo ND 19 56:39
3 2148 Sarah Wambheim Apple Valley MN 19 58:12
4 2156 Chelsie Weeding Grand Forks ND 19 59:12
5 1971 Laura Pancoast Moorhead MN 19 1:00:07
6 1921 Erica Myers Ada MN 18 1:00:50
7 1839 Leanne Larson Moorhead MN 15 1:01:07
8 1543 Katelynn Bondy Moorhead MN 19 1:01:22
9 2091 Elizabeth Strom Fargo ND 17 1:04:56
10 2120 Kelsey Toy West Fargo ND 16 1:05:11
11 2067 Bethany Smith Fargo ND 16 1:06:30
12 2047 Molly Schultz Fargo ND 17 1:09:24
13 1800 Sarah Kindem Bemidji MN 19 1:13:09
14 1987 Shelby Pfingsten Fargo ND 18 1:13:33
15 1658 Kassy Ferguson Portland ND 15 1:26:55
16 1573 Chelsey Buth Fargo ND 17 1:28:48
17 2024 Jessa Ryttie Fargo ND 15 1:30:08
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2033 James Schanandore Fargo ND 24 32:23
2 1762 Christopher Johnson Fargo ND 24 37:59
3 1744 Jamison Huber Fargo ND 23 44:58
4 1977 Juan Perez Lakeville MN 24 47:25
5 2104 Brent Templin Maple Grove MN 21 47:48
6 1649 Sean Elsner Fargo ND 23 48:53
7 2182 Kevin Nelson Brandon MN 23 49:16
8 1930 Jordan Nelson Plymouth MN 20 50:05
9 2175 William Young Louisville KY 20 50:54
10 1547 Bryan Boucher Crookston MN 23 54:02
11 2218 Brendan Morrison Erskine MN 23 54:14
12 2207 Gabriel Irvis West Fargo ND 24 54:46
13 1976 Luke Peltier Fargo ND 24 54:56
14 1510 Joel Anderson Fargo ND 24 56:15
15 1752 Ben Jacobson Fargo ND 20 57:09
16 1571 Tyler Burslie Fargo ND 24 57:55
17 1747 Jake Hughes Fargo ND 23 1:01:54
18 1692 Blaine Green Alexandria MN 20 1:18:46
19 2044 Justin Schroepfer Moorhead MN 21 1:22:24
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1648 Paige Elsner Fargo ND 22 49:00
2 1716 Brooke Harris Fargo ND 23 49:38
3 1655 Tiffany Eslinger Fargo ND 22 50:47
4 1702 Corin Gunderson Ada MN 20 51:25
5 1741 Deerae Honl Fargo ND 23 51:42
6 2006 Jenny Reemtsma Maple Grove MN 20 52:04
7 1796 Nikki Kieffer Grand Forks ND 24 53:03
8 2150 Lindsey Wanek Minnetonka MN 23 53:51
9 1691 Alison Green Ulen MN 21 53:58
10 1732 Kaira Henze Fargo ND 20 55:11
11 1619 Brooke Dettler Langdon ND 21 55:13
12 2163 Kara Wiebe Valley City ND 24 55:16
13 1670 Danielle Forner Fargo ND 22 55:34
14 2028 Heidi Sakrismo St. Cloud MN 20 55:56
15 2129 Caitlin Valencsin Minneapolis MN 24 56:23
16 1966 Sarah Overby Langdon ND 24 56:33
17 1538 Alyssa Black Moorhead MN 20 57:09
18 1553 Amanda Brateng Moorhead MN 21 57:12
19 1617 Nicollette Desautel West Fargo ND 24 57:55
20 2117 Stephani Thykeson Fargo ND 23 58:05
21 1505 Alicia Alverson Minneapolis MN 23 58:56
22 2105 Elizabeth Terfehr Valley City ND 22 59:48
23 1569 Erin Burns Fargo ND 23 1:00:53
24 1577 Melissa Campbell Grafton ND 24 1:01:13
25 1588 Natalie Ching Fargo ND 21 1:01:21
26 1527 Koty Berg Moorhead MN 22 1:02:13
27 1663 Elizabeth Fleming Fargo ND 24 1:02:38
28 1860 Jamie Lund Fargo ND 23 1:02:47
29 1587 Denise Ching Fargo ND 21 1:03:13
30 1973 Sarah Parkhouse West Fargo ND 21 1:04:12
31 1701 Brittany Gunderson Fargo ND 22 1:05:10
32 1794 Karalyn Kester Moorhead MN 21 1:05:21
33 2045 Anna Schultz Fargo ND 23 1:05:33
34 1695 Andrea Grondahl Barnesville MN 23 1:05:45
35 1696 Jessica Grondahl Detroit Lakes MN 24 1:05:46
36 2165 Shannon Willer Fargo ND 24 1:05:56
37 2009 Elizabeth Rerick Bismarck ND 22 1:06:50
38 1775 Ciarra Jorgenson Fargo ND 20 1:09:53
39 2171 Lindsey Wolsky Fargo ND 21 1:10:38
40 2034 Jenna Scharmer Grand Forks ND 21 1:10:38
41 1707 Kari Halgunseth Fargo ND 21 1:12:34
42 1507 Allison Anderson Fargo ND 24 1:13:15
43 1881 Katie Matson Fargo ND 24 1:13:24
44 2040 Emma Schmit Fargo ND 24 1:14:14
45 1903 Dani Miller Fargo ND 22 1:14:23
46 1989 Catlin Piatz Kindred ND 22 1:17:52
47 1585 Molly Chandler Fargo ND 23 1:18:21
48 1949 Joanna Nysetvold Slayton MN 20 1:18:45
49 2065 Solveig Skolness Fargo ND 21 1:22:10
50 1842 Holly Lavecchia Moorhead MN 22 1:22:24
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2000 Michael Quamme Fargo ND 25 41:41
2 1884 Darrell McDonald Winnipeg MB 25 42:39
3 1626 Scott Doheny Fargo ND 25 44:15
4 1805 Mack Knott Twin Valley MN 25 47:41
5 1979 Joseph Petersen Fergus Falls MN 28 48:33
6 1890 Joe Meissner Fargo ND 26 48:56
7 2169 Jered Woidtke Moorhead MN 29 49:51
8 1925 Jake Natwick Fargo ND 25 53:09
9 1918 Aaron Murra Fargo ND 29 53:22
10 1853 Andy Locken Denver CO 27 53:38
11 2051 Kyle Sell Fargo ND 26 53:41
12 1776 Bryant Kaden Brooten MN 28 54:23
13 1757 Matt Jensen Valley City ND 29 55:38
14 2217 Tyler Rupp Mandan ND 26 57:11
15 2154 Frank Watkins Moorhead MN 26 57:52
16 2191 Mike Wolf West Fargo ND 28 59:45
17 1980 Daniel Peterson Fargo ND 28 1:00:52
18 1664 Tom Fleming Fargo ND 27 1:03:05
19 1713 Ethan Hanson Blanchard ND 29 1:05:14
20 2092 Bryan Stromberg Jamestown ND 27 1:05:31
21 1866 Timothy Maas Fargo ND 26 1:05:33
22 1606 David Dahlstrom Grand Forks ND 28 1:10:22
23 1887 Matthew McMillan Fargo ND 26 1:11:24
24 2210 Troy Reimche Fargo ND 29 1:14:56
25 1630 John Dougan Mt Vernon SD 28 1:16:47
26 2459 Lance Gulleson Lisbon ND 28 1:26:16
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1749 Jill Hutchinson Gilby ND 26 45:22
2 1855 Miriam Lombardozzi Billings MT 25 45:41
3 1740 Kari Holmstrom Ada MN 25 47:25
4 1668 Kayla Foltz Fargo ND 26 47:30
5 2101 Tiffany Tang Detroit Lakes MN 29 49:02
6 2189 Megan Slater Minneapolis MN 28 49:12
7 1764 Dayna Johnson Valley City ND 27 49:37
8 2197 Karie Visness Gilbert AZ 26 49:56
9 1700 Julie Gundersen Fargo ND 26 51:44
10 2192 Christa Evert Moorhead MN 29 52:40
11 1753 Crystal Jahner Dickinson ND 29 52:43
12 2032 Briana Scearcy Moorhead MN 28 53:20
13 1919 Melanie Murra Fargo ND 28 53:23
14 1743 Joni Howe Fargo ND 25 53:37
15 2184 Piper Devapointe Fargo ND 25 53:55
16 1615 Alicia Delapointe Moorhead MN 29 54:03
17 1878 Amy Martin Grand Forks ND 27 54:07
18 1540 Sarah Bohn Moorhead MN 29 54:53
19 1699 Leane Guerrero Moorhead MN 28 54:54
20 1882 Elizabeth McCarty Fargo ND 25 55:04
21 1993 Carrie Anne Platt Fargo ND 29 56:13
22 2004 Sarah Rasmussen Moorhead MN 28 56:19
23 1656 Diane Evans Plymouth MN 29 56:35
24 2130 Tara Van Inwagen Fargo ND 25 56:51
25 1797 Kayla Killoran Fargo ND 27 56:54
26 1539 Sarah Boese Grafton ND 26 57:09
27 2216 Kim Lohse Mandan ND 26 57:12
28 2123 Jessica Tryan Bathgate ND 26 58:14
29 1778 Jill Kalsow West Fargo ND 27 58:16
30 2060 Leslie Shirek Barnesville ND 29 58:37
31 1763 Dawn Johnson Kindred ND 27 59:16
32 1715 Stefanie Hardy Fargo ND 27 59:17
33 2017 Rebekah Rounds Fargo ND 26 59:18
34 1614 Dana Dean Cloquet MN 29 59:19
35 2087 Sheri Steidl Fargo ND 29 59:28
36 1906 Leanne Miller Fergus Falls MN 25 59:43
37 2064 April Sinner West Fargo ND 29 59:53
38 1768 Jocelyn Johnson Kindred ND 29 1:00:00
39 1928 Emily Nelson Fargo ND 29 1:00:15
40 1666 Stephanie Flyger Grand Forks ND 25 1:00:38
41 1586 Christie Chappell Fargo ND 27 1:00:42
42 1755 Staci Janeshek Minneapolis MN 25 1:00:42
43 1915 Alison Monke Fargo ND 25 1:00:45
44 1678 Kara Fuhrman Bismarck ND 29 1:00:49
45 1936 Elysia Neubert Fargo ND 28 1:00:50
46 2062 Kadee Simensen Minot ND 29 1:01:09
47 1556 Jessica Braun Crookston MN 26 1:01:26
48 2100 Jessica Sylte Ipswich SD 28 1:02:06
49 1680 Lizabeth Fundingsland Eden Prairie MN 28 1:02:11
50 1939 Molly Nicholls Eden Prairie MN 29 1:02:13
51 1554 Amanda Braud Fargo ND 25 1:02:33
52 1529 Jenna Berlinger Glyndon ND 26 1:02:34
53 1991 Abby Pitsenbarger West Fagro ND 25 1:02:34
54 2058 Nicole Seyfried West Fargo ND 26 1:02:44
55 1627 Sara Doll Mandan ND 29 1:02:53
56 2001 Rebecca Quamme Fargo ND 26 1:02:55
57 2194 Nicole Oldham West Fargo ND 28 1:03:28
58 1665 Megan Flom Grand Forks ND 29 1:03:59
59 1518 Jackie Baird Grafton ND 26 1:04:01
60 2079 Brittany Spitzer Fargo ND 25 1:04:35
61 1683 Ashley Gehlhar West Fargo ND 26 1:04:35
62 1734 Crystal Herman Wendell MN 27 1:04:47
63 1645 Adrienne Eider Fargo ND 28 1:05:28
64 2136 April Vincent Fargo ND 29 1:05:31
65 1990 Mindy Pierson Fargo ND 29 1:05:42
66 1813 Amanda Krabbenhoft Moorhead MN 29 1:05:43
67 1777 Lindy Kaden Brooten MN 29 1:06:08
68 1705 Jennifer Hahn Grand Forks ND 26 1:06:20
69 1720 Ashley Haseleu Fargo ND 26 1:06:29
70 1974 Jamie Passanante Moorhead MN 27 1:07:00
71 2071 Sarah Smith West Fargo ND 29 1:07:15
72 1688 Elizabeth Goetz Fargo ND 29 1:07:40
73 2075 Kayla Soper Farog ND 26 1:08:37
74 1896 Desirae Metzger Fargo ND 27 1:08:37
75 2133 Jane Vangsness Frisch Dumont MN 27 1:09:00
76 1962 Suzi Orlopp Jamestown ND 28 1:09:27
77 2112 Sarah Ann Thomson Centerville SD 26 1:09:27
78 1533 Erika Beseler Thompson Fargo ND 27 1:09:53
79 1672 Robin Fried West Fargo ND 27 1:09:53
80 1808 Tracy Konickson Fargo ND 29 1:10:26
81 2173 Maren Wright West Fargo ND 28 1:10:39
82 2049 Erica Schumacher Grafton ND 29 1:10:42
83 2055 Anna Senn Moorhead MN 26 1:11:53
84 2005 Kayla Redlin Fargo ND 25 1:12:18
85 2052 Heather Sellden Fargo ND 29 1:12:20
86 1831 Molly Landecker Fargo ND 28 1:13:07
87 1654 Lisa Erickson Wadena MN 26 1:13:10
88 2140 Jade Volk Carrington ND 26 1:14:23
89 1625 Jessica Dodd Fargo ND 28 1:14:34
90 1506 Christy Ambrose Fargo ND 28 1:14:38
91 1635 Tara Dubord Fargo ND 28 1:15:06
92 1999 Tracy Quick Newburg ND 29 1:15:16
93 1864 Amy Lynne Fargo ND 26 1:15:19
94 1708 Sara Halgunseth Fargo ND 25 1:16:01
95 1618 Chelce Detert Fargo ND 26 1:17:17
96 2128 Megan Ulmer Fargo ND 25 1:17:40
97 2090 Jennifer Stokes Grand Forks ND 26 1:20:20
98 1667 Erin Foley Fargo ND 28 1:24:24
99 1737 Demi Hoffmann Fargo ND 27 1:26:21
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1612 Matthew De Vries West Fargo ND 31 48:42
2 2177 Kelly Zimbelman Austin MN 33 48:44
3 1852 Terrance Lochthowe West Fargo ND 33 49:32
4 1686 Gabe Gietzen Fargo ND 34 49:51
5 1733 Brent Herman Moorhead MN 31 51:11
6 1634 Kevin Dryden Jamestown ND 33 52:09
7 1611 Cory Davidson Bismarck ND 30 52:31
8 1580 Grady Carlson Moorhead MN 33 53:12
9 1541 Jason Bolte West Fargo ND 34 53:29
10 2078 Ryan Spiekermeier Shakopee MN 34 53:44
11 1943 Nate Nieman Fargo ND 31 53:45
12 2200 Kelly Gefroh Moorhead MN 32 54:16
13 1840 Matt Larson Minnesota MN 30 54:45
14 1826 Brandon Lage Cavalier ND 32 54:48
15 1873 Zach Manners Coon Rapids MN 30 55:55
16 1871 Zoltan Majdik Fargo ND 31 56:13
17 1623 Leo Dignan Horace ND 34 56:24
18 1891 John Melland Fargo ND 32 59:17
19 2056 Cory Severson Fargo ND 33 59:55
20 1504 Andrew Altringer Roseville MN 30 1:00:01
21 2211 Lee Pritchard Fargo ND 32 1:00:14
22 1687 Grant Gigstad Fargo ND 30 1:00:59
23 1728 Luke Hendrickson Fargo ND 31 1:05:24
24 1908 James Miller III Fargo ND 34 1:05:34
25 1804 Tyler Klose Moorhead MN 30 1:14:02
26 1524 Josh Belzer Fargo ND 32 1:14:22
27 1802 Chad Kjelgaard Moorhead MN 31 1:22:34
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 902 Gina Aalgaard Kelly Lisbon ND 34 38:47
2 1583 Rachel Carriveau Argusville ND 32 50:58
3 1912 Ruth Moe Fargo ND 31 51:33
4 1697 Melissa Groven Annandale MN 34 51:35
5 2043 Jill Schroeder Fargo ND 34 51:42
6 1877 Gwen Mars Fargo ND 33 51:48
7 1786 Anne Keating Fargo ND 33 51:53
8 1851 Jessica Lochthowe West Fargo ND 31 52:38
9 1563 Lynelle Bryan Bloomington MN 32 52:45
10 2167 Anna Wittrock Moorhead MN 31 52:47
11 1537 Tarah Bjorem Fargo ND 33 53:10
12 1872 Jill Manners Coon Rapids MN 31 53:22
13 1917 Sarah Mueller Bismarck ND 31 54:34
14 2102 Angela Tangen Fargo ND 31 54:40
15 1682 Kileigh Gard Fargo ND 31 55:15
16 1522 Laurie Bauer Horace ND 33 55:17
17 1964 Katie Oster West Fargo ND 34 55:38
18 1849 Jenny Lettenmaier Litchville ND 33 56:06
19 1557 Fiona Brendemuhl Moorhead MI 32 56:10
20 2039 Heather Schlagel West Fargo ND 30 56:23
21 1729 Heidi Henegar-Olson Moorhead MN 30 57:10
22 1622 Jonie Dignan Horace ND 33 57:29
23 2085 Alissa Stavenger Moorhead MN 31 57:54
24 2188 Ashley Metcalf Alexandria MN 30 57:57
25 1867 Jamie Machayya West Fargo ND 33 58:17
26 1736 Tori Hockert Wahpeton ND 33 58:19
27 1669 Joann Ford Fargo ND 32 58:37
28 1555 Holly Braun Litchville ND 31 58:57
29 1992 Andrea Plath West Fargo ND 30 59:06
30 1984 Erin Pettigrew Moorhead MN 30 59:20
31 1565 Lisa Budeau West Fargo ND 32 59:21
32 1879 Helen Martinez Fargo ND 33 59:22
33 1970 Katie Palinski Moorhead MN 34 59:29
34 1727 Amy Hendrickson Roseau MN 33 59:46
35 2035 Amanda Schauer Fargo ND 30 59:53
36 2057 Krysta Severson Fargo ND 32 59:57
37 2176 Jill Zimbelman Austin MN 30 1:00:03
38 1848 Allison Lerfald Fargo ND 30 1:00:04
39 2135 Dana Viken West Fargo ND 33 1:00:07
40 1967 Jennifer Ovsak Frazee MN 30 1:00:14
41 1834 Christa Larson Argusville ND 33 1:00:20
42 1854 Stacey Lockwood Fargo ND 33 1:00:28
43 2094 Sheryl Struble Lakeville MN 34 1:01:15
44 1843 Jessica Lee West Fargo ND 31 1:01:46
45 1714 Carla Hardy Carrington ND 34 1:01:52
46 1745 Beret Huck Fargo ND 31 1:02:32
47 1605 Sena Dahl Inver Grove He MN 32 1:02:51
48 1652 Holly Erickson Moorhead MN 30 1:02:58
49 2095 Stephanie Strum Moorhead MN 34 1:02:59
50 2013 Allison Rivard Fargo ND 31 1:03:08
51 1624 Autumn Dinnel Moorhead MN 34 1:03:18
52 2170 Joni Woidtke Moorhead MN 30 1:05:16
53 2209 Sarah Baun Fargo ND 31 1:05:24
54 2030 Erica Satter Hendricks Fargo ND 30 1:05:24
55 1900 Allison Miller Fargo ND 33 1:05:35
56 1517 Jodi Backman Bismarck ND 34 1:05:49
57 1895 Kari Metcalf Moorhead MN 32 1:07:00
58 2093 Carolina Stromberg Jamestown ND 30 1:07:08
59 1929 Jill Nelson Moorhead MN 31 1:07:40
60 2160 Laura Werk Fargo ND 31 1:07:40
61 1530 Stephanie Bernstrom Moorhead MN 32 1:07:50
62 1546 Lee Bostrom Fargo ND 34 1:07:57
63 2115 Maranda Thureen Moorhead MN 32 1:08:34
64 1712 Chelsa Haney Moorhead MN 34 1:08:35
65 1910 Kara Misemer Fargo ND 33 1:08:36
66 1774 Tiffanie Jones Grand Forks ND 33 1:08:55
67 1934 Missy Netland Moorhead MN 31 1:09:29
68 2113 Aarika Thornton Valley City ND 30 1:09:49
69 1515 Kari Appletoft West Fargo ND 30 1:10:14
70 2205 Margaret Standifer Fargo ND 34 1:10:17
71 2127 Robyn Ullrich Fargo ND 32 1:10:24
72 1512 Rachelle Anderson Fargo ND 30 1:10:41
73 1531 Jaime Berry Fargo ND 31 1:10:44
74 1528 Laura Bergh Forman ND 34 1:11:29
75 2023 Alicia Ryland Fargo ND 33 1:11:42
76 1662 Shara Fischer Fargo ND 33 1:12:17
77 1940 Tracy Nicholson Fargo ND 31 1:12:22
78 1893 Jennifer Messelt East Grand For MN 33 1:12:29
79 1859 Donni Luecke Fargo ND 31 1:13:10
80 1675 Molly Froemke Moorhead MN 31 1:13:17
81 1933 Stephanie Ness Valley City ND 32 1:13:20
82 1750 Kari Irvis West Fargo ND 33 1:13:25
83 2069 Heather Smith Fargo ND 31 1:14:09
84 1525 Renee Belzer Fargo ND 32 1:14:22
85 1516 Erika Azure Portland ND 34 1:14:26
86 2073 Heather Soens Dilworth MN 32 1:14:56
87 1769 Kristie Johnson Fargo ND 32 1:16:33
88 1631 Melissa Dougan Mt Vernon SD 31 1:16:47
89 1942 Amanda Nieman Fargo ND 31 1:17:26
90 2077 Rhianna Spiekermeier Shakopee MN 31 1:17:26
91 1551 Darlene Boyle West Fargo ND 32 1:17:38
92 2082 Melody Staebner Fargo ND 34 1:17:39
93 1814 Kristi Krabbenhoft Moorhead MN 31 1:17:43
94 1792 Kristen Kempel Bismarck ND 34 1:17:43
95 1601 Amie Cooper Rochester MN 34 1:17:44
96 1883 Erica McDaniels Horace ND 31 1:18:21
97 1694 Bonnie Greuel Leonard ND 30 1:19:31
98 1600 Marta Cooke Saint Paul MN 33 1:19:54
99 2145 Alicia Waldoch Fargo ND 34 1:21:46
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1593 Dana Cirks Moorhead MN 38 46:16
2 1756 Paul Jeffries Fargo ND 36 47:34
3 1676 Dean Froslie Moorhead MN 36 48:13
4 2179 Tyler Zimmerman Leonard ND 35 50:25
5 1511 Layne Anderson Fargo ND 39 51:05
6 1509 Jeff Anderson Reiles Acres ND 36 51:37
7 1570 Brady Burnside Waubun MN 39 51:52
8 1956 Chad Olschlager Moorhead MN 38 51:54
9 2199 Ben Norris Moorhead MN 37 52:37
10 1968 Jerry Oye Harwood ND 35 53:07
11 1674 Peter Fritch-Gallatin Scandia MN 38 53:55
12 1591 Eric Christeson Fargo ND 35 55:07
13 1998 Val Pulsinelli Fargo ND 37 55:45
14 1739 Dave Hokstad West Fargo ND 35 56:06
15 1985 James Pfeifer Fargo ND 35 56:09
16 1954 Mark Olafson West Fargo ND 35 56:30
17 1787 Bryon Keil Fargo ND 35 56:33
18 1807 John Koloch Argusville ND 38 56:52
19 1816 Kent Kraiter Harwood ND 36 57:53
20 2114 Richard Thune Moorhead MN 36 58:35
21 1520 Bryan Bartz Fargo ND 38 58:42
22 1795 Kris Kevorkian Fargo ND 35 58:45
23 2155 Jon Webb Fargo ND 38 1:00:09
24 1552 David Brandenburg Moorhead MN 36 1:01:28
25 1677 John Fugle Fargo ND 35 1:02:05
26 1823 Mike Kunkel Fargo ND 37 1:02:41
27 1561 Chad Brown Fargo ND 37 1:04:08
28 1761 Chris Johnson Fargo ND 35 1:06:05
29 1829 Kevin Lahlum West Fargo ND 38 1:06:15
30 1657 Jared Ferguson Portland ND 37 1:29:02
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2072 Sherry Smith Cooperstown ND 38 50:47
2 1771 Patty Johnson Battle Lake MN 35 52:29
3 1957 Shanna Olschlager Moorhead MN 35 52:36
4 2008 Jamie Reimche Moorhead MN 35 53:56
5 903 Kim St Germain Argyle MN 36 55:46
6 2002 Brenda Ragan Verona ND 36 55:47
7 1719 Kristi Hartl Devils Lake ND 39 56:30
8 1578 Melissa Campbell Horace ND 38 56:35
9 1938 Audrey Newman Fargo ND 38 56:51
10 2203 Cindy Carter Mandan ND 35 57:05
11 1581 Shelly Carlson Moorhead MN 39 58:34
12 1535 Rachel Bickett Carrington ND 39 58:59
13 1523 Cheryl Bauer-Olson Fargo ND 35 1:00:04
14 1837 Jodi Larson Moorhead MN 37 1:00:18
15 1961 Sara Opheim Fargo ND 38 1:01:10
16 1828 Ranita Lahaise Fargo ND 39 1:01:30
17 1935 Megan Nettum Harwood ND 35 1:01:38
18 1945 Stacey Nosbusch Hillsboro ND 38 1:02:33
19 1959 Sharla Olson Fargo ND 39 1:02:52
20 2036 Darcy Schenck Hawley MN 36 1:03:13
21 1856 Heather Lowry Horace ND 35 1:03:23
22 1582 Amy Carlsrud West Fargo ND 39 1:03:33
23 2139 Aimee Volk Fargo ND 37 1:03:33
24 1791 Buffy Kemnitz Rosholt SD 37 1:03:42
25 1704 Melanie Haagenson Grafton ND 35 1:04:01
26 1803 Nichoel Klinghagen Moorhead MN 39 1:04:59
27 1978 Dusty Perkins Detroit Lakes MN 35 1:05:27
28 2048 Danette Schumacher Sioux Falls SD 39 1:05:36
29 2041 Vicki Schneider Fargo ND 35 1:05:42
30 2162 Jennifer White Gwinner ND 38 1:06:24
31 1862 Jennifer Luther Olson Fargo ND 35 1:06:27
32 1721 Heidi Hassler Fargo ND 36 1:07:29
33 1870 Sheila Madson Glyndon MN 39 1:07:50
34 1742 Carrie Houska Dilworth MN 37 1:07:50
35 2168 Karen Witzel Georgetown MN 37 1:08:00
36 2076 Jane Sorby Eagan MN 38 1:08:49
37 1641 Celeste Edenloff Alexandria MN 38 1:09:19
38 1660 Alanna Fink Fargo ND 35 1:09:45
39 1689 Erika Gomez Fargo ND 35 1:10:27
40 1905 Jamie Miller Ada MN 36 1:11:06
41 1819 Carolyn Kueber Aneta ND 38 1:11:20
42 1501 Julie Aas Tenstrike MN 39 1:11:51
43 2018 Staci Rudolph Jamestown ND 36 1:12:07
44 2027 Penny Saewert Durbin ND 37 1:13:05
45 1927 Christina Nelson Fargo ND 35 1:13:21
46 1981 Luanne Peterson West Fargo ND 37 1:13:36
47 2111 Susan Thompson Fargo ND 38 1:13:42
48 2315 Angie Boisjolie Fargo ND 36 1:17:32
49 1886 Marla McIntyre Fargo ND 38 1:17:44
50 1846 Sheree Lenz Detroit Lakes MN 39 1:18:18
51 1845 Janelle Leiseth Moorhead MN 35 1:19:27
52 2186 Lucia Anderson Detroit Lakes MN 35 1:20:47
53 1894 Chris Messer Barnesville MN 39 1:22:50
54 1567 Lynette Burgan West Fargo ND 37 1:25:03
55 1958 Jody Olson Albert Lea MN 35 1:27:37
56 1916 Marcie Morse Fargo ND 39 1:34:36
57 2149 Jennifer Wanek Fargo ND 38 1:37:47
58 1594 Tammi Cleem Cavalier ND 38 1:42:33
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2097 Byron Sundbom Fargo ND 43 47:09
2 1817 Curt Kram Wales ND 40 48:32
3 1519 Scott Barglof Fargo ND 42 48:41
4 2063 Philip Simon Fargo ND 40 49:17
5 1783 Kirby Kassenborg Moorhead MN 43 49:34
6 2103 Brent Teiken Moorhead MN 40 52:37
7 2089 Craig Stephenson Moorhead MN 40 54:53
8 1607 Jarrod Dale Inkster ND 43 55:09
9 1718 John Hartl Devils Lake ND 40 56:30
10 1690 Ty Goschen Fargo ND 42 56:52
11 2198 Tom Noah Fargo ND 44 58:04
12 1982 Sean Peterson Fosston MN 44 58:31
13 2181 Greg Mastrud West Fargo ND 40 59:45
14 1841 Ray Larson Moorhead MN 42 1:00:18
15 2119 Dan Toy Dayton OH 41 1:05:14
16 1781 Earl Karboviak Lancaster MN 41 1:05:56
17 2142 Randy Votava Grand Forks ND 41 1:14:03
18 2015 Steve Roesler Moorhead MN 43 1:14:27
19 1931 Kyle Nelson Fargo ND 43 1:14:51
20 1597 Tom Coffield Lancaster MN 40 1:15:10
21 1616 Ken Denman Grand Forks ND 44 1:28:46
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1997 Tricia Promersberger Fargo ND 40 44:40
2 1815 Sonia Kraft Grand Forks ND 40 46:57
3 2172 Lynn Wolters Fergus Falls MN 44 47:52
4 2208 Sue Olsen Moorhead MN 44 48:41
5 1963 Pam Osmundson Wahpeton ND 43 52:30
6 1564 Jodi Buchholz Horace ND 41 54:56
7 2201 Laura Johnsrud Watford City ND 40 55:35
8 1613 Susan Dealing Moorhead MN 44 56:12
9 1709 Kim Hall West Fargo ND 41 56:30
10 2096 Kristi Sturn West Fargo ND 42 56:53
11 1609 Lori Danner Detroit Lakes MN 44 56:56
12 1946 Bunnie Novak Fargo ND 40 57:28
13 2003 Janet Rasmussen West Fargo ND 40 57:31
14 1595 Tracy Clow Fargo ND 41 57:51
15 2012 Patty Riely Wahpeton ND 42 58:21
16 1620 Joell Diamond West Fargo ND 42 58:54
17 1722 Teia Hastings-Rowe Fargo ND 42 59:03
18 2110 Michelle Thompson Page ND 43 59:08
19 2190 Val Luistro West Fargo ND 44 59:20
20 2144 Sarah Wagner Fisher MN 40 1:00:35
21 2106 Stacy Teubner Fargo ND 40 1:00:39
22 2159 Sonja Wentling Fargo ND 42 1:00:56
23 2204 Susy Lemar Casselton ND 43 1:01:17
24 1818 Angela Krause Harwood ND 40 1:01:38
25 1604 Michelle Cremers Grand Forks ND 43 1:02:43
26 1975 Sheri Paulson Galesburg ND 43 1:03:14
27 1545 Lisa Bortnem-Wiser Hawley MN 44 1:03:24
28 1810 Valerie Koppang Walcott ND 42 1:04:07
29 1960 Tara Olson Bismarck ND 41 1:04:58
30 2031 Dawn Sauer Bismarck ND 42 1:05:05
31 2084 Elise Stannard Alvarado MN 43 1:05:29
32 2153 Tracey Waswick Gwinner ND 43 1:06:24
33 1724 Debra Hatzenbeller Casselton ND 41 1:06:40
34 1994 Michelle Poissant Fertile MN 41 1:07:19
35 2161 Amelia Wethern Moorhead MN 44 1:08:53
36 1822 Kelly Kukowski Moorhead MN 42 1:09:44
37 1948 Sonja Nyhof West Fargo ND 40 1:10:11
38 1996 Brenda Prochnow Wahpeton ND 44 1:10:18
39 1876 Gena Marcussen Ada MN 41 1:10:55
40 1508 Gerice Anderson Horace ND 43 1:11:25
41 2050 Jolene Schwalk Milnor ND 43 1:11:30
42 1735 Kathy Hersch Fargo ND 41 1:12:39
43 1751 Janet Iverson Horace ND 43 1:14:14
44 2166 Collette Winfrey Fargo ND 40 1:14:54
45 1824 Jeri Kuntz Fargo ND 42 1:15:25
46 1653 Karen Erickson Glyndon MN 40 1:18:19
47 2152 Mari Wanzek Moorhead MN 41 1:21:45
48 1703 Sandy Gunderson Ada MN 44 1:25:54
49 2174 Katherine Young Prairie Rose ND 44 1:42:33
50 2025 Jill Ryttie Fargo ND 41 1:46:06
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1865 Brian Maas Plymouth MN 49 39:40
2 1809 Kurt Kooyer West Fargo ND 48 46:03
3 2180 Paul Delva Cape Elizabeth ME 47 48:22
4 1608 Jonathan Danielson Detroit Lakes MN 46 52:00
5 1560 Brad Brown West Fargo ND 48 52:15
6 1685 John Gibbs Reiles Acres ND 45 56:38
7 1592 Roger Christianson Fargo ND 48 56:43
8 1638 Jim Dunkel West Fargo ND 46 56:59
9 1574 Lowell Buysse Moorhead MN 46 57:04
10 1640 Al Edenloff Alexandria MN 49 1:01:08
11 2068 Duane Smith Fargo ND 48 1:02:57
12 1913 Tim` Moen West Fargo ND 48 1:06:45
13 1875 Douglas Marcussen Ada MN 47 1:10:55
14 1847 Bruce Leochko East St/ Paul MB 48 1:14:36
15 1821 Kristopher Kuhlmey Duluth MN 48 1:52:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2158 Maria Weller West Fargo ND 46 47:58
2 1983 Susan Peterson Maple Grove MN 45 48:04
3 2059 Jill Shafer Grand Forks ND 49 55:00
4 1575 Kari Callahan Fargo ND 46 55:09
5 1693 Joy Green Ulen MN 48 55:30
6 1790 Linda Keller Crookston MN 48 56:00
7 2086 Kelly Steffes Fargo ND 46 56:39
8 1681 Anu Gaba Fargo ND 45 57:10
9 1548 Karen Boucher Crookston MN 46 57:48
10 1863 Carnalee Lykken West Fargo ND 47 1:01:39
11 1526 Leticia Benjamin Minot ND 45 1:02:05
12 1801 Carrie Kinsella West Fargo ND 49 1:02:10
13 2118 Judy Tollefson Lake Park MN 49 1:03:03
14 2022 Lisa Rygg Fargo ND 45 1:03:41
15 1937 Karla Neunsinger Hillsboro ND 45 1:04:26
16 1598 Brenda Collins Fargo ND 46 1:04:48
17 1633 Jodi Dragseth Eldred MN 45 1:07:32
18 1788 Carmen Keller Fargo ND 47 1:07:56
19 1621 Kim Dienslake Fargo ND 48 1:07:57
20 2109 Asunta Thompson Barnesville MN 49 1:10:03
21 1920 Sheila Muus Moorhead MN 45 1:10:42
22 1671 Tracey Frei Fargo ND 49 1:12:52
23 2107 Joan Thiel Casselton ND 46 1:13:04
24 1951 Theresa Nysetvold Slayton MN 48 1:13:12
25 1799 Miriam Kindem Bemidji MN 49 1:13:12
26 1785 Tanya Kath Campbell MN 47 1:13:50
27 2116 Karla Thykeson Portland ND 48 1:14:09
28 1532 Terri Bertsch Fargo ND 46 1:14:24
29 1730 Pamela Henricks West Fargo ND 45 1:14:34
30 1897 Donna Mickelson Thief River Fa MN 48 1:16:46
31 2143 Naomi Wadena Leonard ND 46 1:17:15
32 1639 Tammy Easton West Fargo ND 48 1:18:19
33 1579 Patty Carew Fargo ND 49 1:27:58
34 1924 Bev Nash Wahpeton ND 48 2:12:13
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1838 Karl Larson Osakis MN 52 46:03
2 2185 Kevin Sweeney Moorhead MN 53 50:01
3 1765 Dennis Johnson Crookston MN 54 52:45
4 1748 Don Huot Moorhead MN 54 52:45
5 1628 Mark Dooley Casselton ND 52 54:06
6 2011 Mark Rerick Fargo ND 50 55:32
7 1926 Jeff Nehring West Fargo ND 53 59:41
8 1836 Ed Larson Moorhead MA 50 1:01:06
9 1568 Jeff Burgess Grand Forks ND 50 1:01:55
10 2132 Brad Vangerud West Fargo ND 51 1:02:31
11 2042 Timothy Schoonhoven Alexandria MN 51 1:04:05
12 1698 Prabhakar Guduru Fargo ND 53 1:06:27
13 1950 Marvin Nysetvold Slayton MN 50 1:13:11
14 1986 Dalon Pfingsten Fargo ND 50 1:13:33
15 1904 George Miller Fargo ND 51 1:20:33
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1644 Bonnie Eide Fergus Falls MN 51 53:37
2 1914 Karen Molmen Grand Forks ND 52 54:44
3 1725 Linda Haverkamp Detroit Lakes MN 53 57:24
4 1731 Darin Henze Fargo ND 51 58:40
5 1988 Cathy Piatt Fargo ND 53 59:22
6 1932 Tammy Nelson Hillsboro ND 51 1:00:28
7 1559 Karla Brogren Detroit Lakes MN 51 1:01:34
8 2157 Lori Weeding Menahga MN 50 1:02:10
9 1767 Jo Johnson Crookston MN 53 1:03:29
10 2147 Theresa Walter Doran MN 52 1:04:30
11 2066 Barb Smith Hankinson ND 54 1:08:46
12 1995 Sharon Pollard Fargo ND 50 1:12:52
13 1584 Carrie Carter West Fargo ND 50 1:13:09
14 1952 Pamela O'Leary Fargo ND 52 1:13:17
15 1706 Cathy Halgunseth Fargo ND 51 1:16:01
16 2014 Polly Roe Fargo ND 54 1:17:52
17 1513 Susan Anderson Finley ND 50 1:23:01
18 1972 Sara Parke Dilworth MN 52 1:24:33
19 1825 Belinda Lacina Valley City ND 53 1:24:48
20 1922 Lisa Myers Ada MN 50 1:25:53
21 1536 Gretchen Bjerken Felton MN 51 1:33:59
22 2137 Dorothy Vincent Felton MN 54 1:39:59
23 1820 Kathryn Kuhlmey Duluth MN 50 1:40:01
24 1832 Sharon Lane Fargo ND 54 1:46:42
25 1923 Faylin Myhre Abercrombie ND 52 2:12:12
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2070 Jess Smith Hankinson ND 57 54:27
2 1793 Stephen Kennedy Watertown SD 58 55:35
3 1503 Nuru Ahmed Fargo ND 57 58:36
4 2099 Brad Swenson Fargo ND 59 59:28
5 1944 Steve Norgren Moorhead MN 58 1:01:30
6 2138 John Vincent Minot ND 59 1:06:26
7 1898 Tom Mickelson Thief River Fa MN 55 1:16:28
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1643 Pat Egeberg Valley City ND 57 54:54
2 1907 Linda Miller Wahpeton ND 59 56:45
3 2010 Lynn Rerick Ashley ND 56 57:52
4 1827 Judy Lage Cavalier ND 58 59:58
5 1789 Laura Keller Sioux Falls SD 58 1:02:19
6 1684 Linda Gerhold Castlewood SD 55 1:03:14
7 1770 Marti Johnson Moorhead MN 56 1:04:14
8 1965 Barbara Otto Mohall ND 55 1:09:37
9 1902 Danelle Miller Hallock MN 59 1:09:46
10 1534 Barb Beug Detroit Lakes MN 55 1:20:48
11 2053 Linette Senger Fargo ND 56 1:37:58
12 2054 Patty Senger Moorhead MN 58 1:37:59
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1572 Dennis Bushy Moorhead MN 63 53:55
2 1673 Tom Friend Pelican Rapids MN 62 1:00:33
3 1969 Dick Paige Mohall ND 60 1:01:24
4 1773 William Johnson Moorhead MO 63 1:07:52
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1717 Cora Harris Fargo ND 60 1:06:09
2 2187 Rennae Gruchalla Fargo ND 60 1:08:58
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2007 Ken Reid Valley City ND 68 1:05:37
2 1874 Jim Marchand Fargo ND 66 1:10:14
3 1726 Bill Henderson Lisbon ND 65 1:19:27
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - 74 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - 74 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 75 - 79 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 75 - 79 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 80 & - UP (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 80 & - UP (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
Total Registered: 717
Total Number of Individual Finishers: 640
Number of Male Finishers: 171
Number of Female Finishers: 469
Did not Finish Race or Did Not Start: 77
FM HALF MARATHON
Fargo, ND October 09, 2010
5K
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ========================= ============== == === === ======= =====
1 1/8 2444 Jamison Gehrig West Fargo ND 18 M 16:49 5:25
2 1/20 1294 Mike Reponen Moorhead MN 22 M 17:50 5:45
3 1/14 188 Tom Smith Fargo ND 44 M 17:54 5:46
4 1/36 2268 David E Anderson Dilworth MN 34 M 18:34 5:59
5 2/14 1030 Joe Palicka Ramsey MN 40 M 18:55 6:06
6 1/26 2519 Chris Howell West Fargo ND 28 M 19:24 6:15
7 2/20 2439 Gavin Ganab Fargo ND 24 M 19:30 6:17
8 2/8 1278 Travis Mack Devils Lake ND 19 M 19:55 6:25
9 1/22 1308 Alex Klever Fargo ND 14 M 20:19 6:33
10 1/100 2274 Jenny Aune Fargo ND 34 F 20:24 6:34
11 2/36 2594 John Koo Minneapolis MN 33 M 20:33 6:37
12 3/20 2516 Zachary Hovelson Hawley MN 22 M 20:56 6:44
13 3/36 1276 Justin Gall Fargo ND 31 M 20:58 6:45
14 1/11 2363 Rick Crume Glyndon MN 49 M 21:02 6:46
15 1/7 1247 John Wilke Phillips WI 61 M 21:03 6:47
16 4/20 2364 Tom Curley Fargo ND 23 M 21:06 6:48
17 3/8 2339 Derek Burchill Valley City ND 18 M 21:32 6:56
18 5/20 2396 Charles Elhard Bismarck ND 23 M 21:35 6:57
19 2/100 2266 Brenda L Anderson Dilworth MN 32 F 21:36 6:57
20 6/20 1232 Jered Wambach Fargo ND 21 M 21:39 6:58
21 4/36 2442 Casey Garman Casselton ND 34 M 22:03 7:06
22 2/22 1004 Andrew Nissen Tenstrike MN 13 M 22:14 7:10
23 5/36 1264 Chad Zander Barnesville MN 33 M 22:17 7:11
24 3/22 1078 Jacob Rieth Fargo ND 10 M 22:18 7:11
25 6/36 2487 Ben Heidenreich San Antonio TX 32 M 23:09 7:27
26 2/7 2523 Jerry Huebsch Perham MN 62 M 23:25 7:33
27 3/100 1040 Sara Pender Detroit Lakes MN 33 F 23:38 7:37
28 1/27 2493 Patty Hendricksen Moorhead MN 57 F 23:53 7:42
29 7/36 2413 Justin Ertelt Fargo ND 32 M 24:08 7:47
30 4/22 1017 Evan Olson Fargo ND 12 M 24:18 7:50
31 2/26 1307 Eric Wayne Moorhead MN 29 M 24:36 7:55
32 1/60 1151 Susie Sikorski Roseau MN 37 F 24:36 7:55
33 1/11 1296 Mike O'Leary Fargo ND 51 M 24:42 7:57
34 3/26 1322 Aaron Wimmer Fargo ND 28 M 24:45 7:58
35 4/26 2310 Gregory Bodensteiner Fargo ND 28 M 24:53 8:01
36 1/12 1287 Dennis Nelson Fargo ND 55 M 24:58 8:03
37 8/36 2399 John Ellingsberg Moorhead MN 34 M 25:00 8:03
38 4/100 2533 Celena Jensen Roseau MN 33 F 25:03 8:04
39 2/12 2319 Jim Bovre Alexandria MN 58 M 25:07 8:05
40 9/36 1214 Ronny Torgerson Horace ND 32 M 25:19 8:09
41 7/20 1309 Cole Kyser Erie ND 23 M 25:22 8:10
42 8/20 1199 Jared Swanson Arthur ND 22 M 25:23 8:10
43 3/12 1240 Paul Werner Moorhead MN 55 M 25:23 8:10
44 3/7 2425 Ralph Fiskness Moorhead MN 61 M 25:26 8:11
45 1/67 1286 Abby Callahan Fargo ND 21 F 25:26 8:11
46 5/26 1182 Ben Stecher Moorhead MN 28 M 25:27 8:12
47 1/50 1045 Tracy Peters Moorhead MN 43 F 25:28 8:12
48 5/22 1076 Jacob Richter Detroit Lakes MN 13 M 25:29 8:12
49 9/20 1306 Michael Benedict Fargo ND 22 M 25:29 8:12
50 6/26 2373 Lucas Danuser Fargo ND 26 M 25:35 8:15
51 2/50 1075 Doreen Richter Detroit Lakes MN 44 F 25:37 8:15
52 4/8 2635 Daniel Lundell Fargo ND 19 M 25:45 8:18
53 1/108 2676 Jenny Mondry Fargo ND 27 F 25:48 8:19
54 2/60 1261 Cassie Wulfekuhle Colfax ND 37 F 25:55 8:21
55 1/14 2695 Leah Nelson Fargo ND 19 F 25:58 8:22
56 7/26 1100 Jesse Sand Dilworth MN 27 M 26:03 8:24
57 1/26 2280 Gladys Bakken Crookston MN 50 F 26:07 8:25
58 3/60 2680 Lynn Motteberg Fargo ND 37 F 26:11 8:26
59 8/26 1260 Ryan Wuellner Brookings SD 29 M 26:13 8:27
60 1/22 1189 Brittany Strom Kennedy MN 14 F 26:25 8:31
61 9/26 1164 Brian Sommerfeld Fargo ND 28 M 26:26 8:31
62 5/100 1223 Angie Vanyo West Fargo ND 32 F 26:29 8:32
63 3/14 2510 David Hollingshead Moorhead MN 42 M 26:39 8:35
64 2/108 2256 Kellie Albrecht Horace ND 28 F 26:40 8:35
65 5/8 1268 Daman Zimbelman Austin MN 16 M 26:42 8:36
66 2/67 2611 Beci Lambrecht Lisbon ND 24 F 26:55 8:40
67 4/14 2480 Wayne Haug Fargo ND 44 M 26:56 8:40
68 4/12 2394 Curt Eide Fergus Falls MN 55 M 27:00 8:42
69 3/108 1154 Breann Skalsky Fargo ND 28 F 27:03 8:43
70 4/108 1889 Anna Meissner Fargo ND 26 F 27:15 8:46
71 5/108 1327 Jill Carter Mandan ND 27 F 27:18 8:47
72 2/11 2378 Chalmer Dettler Langdon ND 53 M 27:19 8:48
73 10/36 2571 Ryan Kelly New Brighton MN 33 M 27:27 8:50
74 6/100 2515 Rebekah Hoos Fargo ND 30 F 27:29 8:51
75 3/67 2661 Kayla Mellgren Fargo ND 21 F 27:37 8:54
76 4/67 2437 Jennifer Furniss Fargo ND 23 F 27:39 8:54
77 6/108 2555 Jennifer Jorissen Bismarck ND 26 F 27:43 8:55
78 7/108 2544 Jessica Johnson Roseau MN 29 F 27:43 8:56
79 6/22 2639 Graham Maas Plymouth MN 10 M 27:48 8:57
80 4/60 2590 Heather Knutson Lakeville ND 35 F 27:50 8:58
81 11/36 2317 Mike Booth Dent MN 34 M 27:54 8:59
82 10/26 1293 Samuel Leadens Fargo ND 29 M 28:01 9:02
83 7/100 2622 Aimee Limke Bismarck ND 34 F 28:05 9:03
84 8/108 1069 Ashley Reinke Fargo ND 25 F 28:05 9:03
85 1/31 2640 Jackie Maas Plymouth MN 45 F 28:11 9:05
86 10/20 2397 Benjamin Ellenson Grand Forks ND 22 M 28:11 9:05
87 2/27 2546 Kristin Johnson Detroit Lakes MN 56 F 28:14 9:06
88 5/67 2483 Rachel Havelka Dickinson ND 21 F 28:15 9:06
89 12/36 1321 Peter Blaine Fargo ND 32 M 28:15 9:06
90 5/14 1161 John Snyder Fargo ND 40 M 28:16 9:06
91 1/21 2697 Tommy Nelson Fargo ND 37 M 28:17 9:07
92 8/100 2581 Molly Klein Moorhead MN 33 F 28:18 9:07
93 11/20 2674 Paul Miller Moorhead MN 23 M 28:20 9:08
94 13/36 2499 Matthew Herberg Fargo ND 32 M 28:22 9:08
95 12/20 2699 Derek Neu Fargo ND 21 M 28:25 9:09
96 9/108 1065 Megan Rath Wishek ND 25 F 28:33 9:12
97 10/108 2252 Lindsey Abeln West Fargo ND 28 F 28:33 9:12
98 6/14 2659 Jim McTavish Glyndon MN 43 M 28:35 9:12
99 11/26 2311 Everette Boehm Fargo ND 26 M 28:36 9:13
100 11/108 2475 Allison Harder Badger MN 29 F 28:38 9:13
101 6/67 1127 Jena Schroeder Fargo ND 21 F 28:38 9:13
102 7/67 1290 Cari Jehlik Fargo ND 23 F 28:40 9:14
103 2/22 1318 Hope Lyberg Humboldt MN 9 F 28:41 9:14
104 13/20 1314 Brett Kyser Erie ND 21 M 28:41 9:14
105 3/50 2390 Kelli Dronen Moorhead MN 40 F 28:42 9:15
106 2/14 2512 Therese Holm Hallock MN 16 F 28:43 9:15
107 3/14 1024 Natalie Osowski Hallock MN 17 F 28:43 9:15
108 8/67 1023 Kaylee Osowski Hallock MN 20 F 28:43 9:15
109 9/100 1193 Sarah Suchy Alexandria MN 30 F 28:44 9:15
110 14/36 2270 Jeff Anderson West Fargo ND 31 M 28:50 9:17
111 7/22 2558 Jackson Judisch Moorhead MN 14 M 28:55 9:19
112 12/108 1285 Katie Gruchalla Fargo ND 27 F 28:57 9:19
113 6/8 2265 Brad Anderson Hatton ND 15 M 28:58 9:20
114 4/50 1139 Marci Schuster Fargo ND 43 F 29:04 9:22
115 8/22 1171 Treyton Soydara Fergus Falls MN 8 M 29:07 9:23
116 4/14 1098 Sawyer Salter Glyndon MN 15 F 29:08 9:23
117 2/11 2458 Donn Groth Fargo ND 46 M 29:19 9:27
118 2/31 1087 Sharon Roethel Detroit Lakes MN 47 F 29:20 9:27
119 5/50 2692 Beth Nelson Lisbon ND 40 F 29:20 9:27
120 3/22 1122 Kelly Schreiner Hunter ND 11 F 29:21 9:27
121 12/26 2281 Stefan Balaz Minneapolis MN 27 M 29:22 9:27
122 13/26 2567 Bob Karppinen West Fargo ND 29 M 29:22 9:28
123 15/36 2307 Jon Blomquist Crookston MN 33 M 29:25 9:28
124 6/50 1123 Kim Schreiner Harwood ND 40 F 29:27 9:29
125 2/21 2636 Jeremy Lykken Fargo ND 35 M 29:28 9:29
126 14/26 2392 Quinn Eggert West Fargo ND 28 M 29:28 9:29
127 9/67 2665 Rebecca Mertens Fargo ND 22 F 29:30 9:30
128 7/50 2302 Kelli Bjornson Spiritwood ND 40 F 29:34 9:31
129 3/31 2534 Kari Joachim Fargo ND 46 F 29:36 9:32
130 4/31 1203 Mona Tedford Fargo ND 45 F 29:36 9:32
131 16/36 2522 Jason Huck Fargo ND 31 M 29:46 9:35
132 17/36 1015 Darin Okland Fargo ND 31 M 29:48 9:36
133 10/67 2366 April Currier Dent MN 21 F 29:56 9:38
134 13/108 2688 Ashley Nadeau Valley City ND 26 F 29:56 9:38
135 4/22 2620 Kerstyn Lill Brooks MN 14 F 29:58 9:39
136 14/108 2328 Chelsey Brenno Fargo ND 28 F 29:59 9:39
137 15/108 2417 Ali Faught Fargo ND 29 F 30:04 9:41
138 10/100 1212 Jill Thomson Horace ND 32 F 30:08 9:42
139 5/31 1302 Gail-Ann Mitchell Fargo ND 45 F 30:23 9:47
140 3/11 2368 Dirk Currier Dent MN 47 M 30:27 9:48
141 14/20 2333 Dillon Brown Fargo ND 21 M 30:27 9:48
142 11/67 2334 Kasey Brown Fargo ND 21 F 30:27 9:48
143 7/8 2592 Alex Koenig West Fargo ND 15 M 30:33 9:50
144 3/11 1192 Paul Stynsberg Roseau MN 53 M 30:33 9:50
145 3/27 2540 Claudia Johnson Grand Forks ND 59 F 30:34 9:51
146 15/20 2374 Justin Dathe Fergus Falls MN 22 M 30:38 9:52
147 12/67 2295 Amanda Bellefeuille Barnesville MN 24 F 30:42 9:53
148 16/108 2316 Dawn Boom Fargo ND 27 F 30:42 9:53
149 11/100 1063 Kimberly Rasmusson-Anders Glyndon MN 33 F 30:44 9:54
150 15/26 1252 Kenny Wold West Fargo ND 26 M 30:44 9:54
151 13/67 1057 Kelsey Qualley Moorhead MN 22 F 30:51 9:56
152 14/67 1168 Dana Sorenson Argyle MN 22 F 30:51 9:56
153 4/11 1113 Dan Schoonhoven West Fargo ND 48 M 30:52 9:56
154 6/31 1112 Becky Schoonhoven West Fargo ND 47 F 30:52 9:56
155 7/31 2340 Karen Burchill Valley City ND 49 F 30:53 9:57
156 15/67 1205 Paige Thiele Grand Forks ND 21 F 30:54 9:57
157 16/67 2299 Laura Beyer Bismarck ND 21 F 30:54 9:57
158 18/36 2564 Matt Kalbus West Fargo ND 31 M 30:54 9:57
159 17/108 2574 Kimberly Kemppanion Fargo ND 27 F 30:56 9:58
160 17/67 2503 Brianne Heupel Valley City ND 23 F 30:57 9:58
161 18/108 2338 Shanda Bultsma Fargo ND 26 F 30:57 9:58
162 5/60 1049 Susan Pfeifer Valley City ND 38 F 30:57 9:58
163 9/22 2595 William Kooyer West Fargo ND 14 M 30:57 9:58
164 16/26 1239 Stephen Wells Fargo ND 29 M 30:58 9:58
165 17/26 2553 Aaran Joneson Fargo ND 29 M 31:01 9:59
166 7/14 2267 David Anderson Hatton ND 42 M 31:07 10:01
167 8/31 1295 Lori Goeson Moorhead MN 45 F 31:07 10:01
168 4/27 2428 Cheryl Foell Valley City ND 59 F 31:13 10:03
169 19/36 1178 Brian Stavenger Moorhead MN 32 M 31:13 10:03
170 20/36 1103 Chris Savageau Glyndon MN 34 M 31:16 10:04
171 19/108 2325 Shanna Brech Pierre SD 25 F 31:18 10:05
172 12/100 1060 Amber Raile Fargo ND 32 F 31:20 10:05
173 13/100 1256 Maren Wolsky Fargo ND 32 F 31:20 10:05
174 18/67 2482 Jacinta Havelka Bismarck ND 23 F 31:24 10:07
175 16/20 1175 Brett Stanhope Neche ND 23 M 31:33 10:10
176 5/11 2414 Michael Fallon Fargo ND 48 M 31:37 10:11
177 14/100 1046 Becky Peterson Thief River Fa MN 31 F 31:39 10:12
178 20/108 2545 Josie Johnson Frazee MN 26 F 31:43 10:13
179 3/21 1136 Brandon Schultz Moorhead MN 37 M 31:46 10:14
180 8/50 2275 Gail Bach Fergus Falls MN 42 F 31:49 10:15
181 21/108 2387 Elizabeth Donahue Fargo ND 25 F 31:51 10:15
182 4/21 2615 Ron Larson Fargo ND 36 M 31:51 10:15
183 19/67 1047 Holly Peterson Fargo ND 24 F 31:52 10:16
184 2/26 2599 Colleen Kranda Mandan ND 50 F 31:54 10:16
185 9/50 2577 Tammy King Moorhead MN 42 F 31:55 10:17
186 15/100 1185 Melissa Steiner Fargo ND 30 F 31:55 10:17
187 9/31 2681 Terrijann Mueller Dahlber Moorhead MN 46 F 31:56 10:17
188 20/67 1144 Alaina Seeley Fargo ND 24 F 31:57 10:17
189 21/67 2301 Emily Bjornson Mandan ND 24 F 32:02 10:19
190 18/26 2632 Jon Lowry Fargo ND 28 M 32:03 10:19
191 16/100 1255 Alison Wolf Fargo ND 32 F 32:03 10:19
192 17/100 1160 Kristi Smith Moorhead MN 31 F 32:03 10:19
193 6/60 2675 Heather Mitzel Fargo ND 39 F 32:03 10:19
194 7/60 2253 Nicole Achter West Fargo ND 37 F 32:03 10:19
195 22/108 1096 Jodi Sailer Fargo ND 28 F 32:04 10:20
196 3/26 1147 Sheree Setterholm Argyle MN 53 F 32:05 10:20
197 21/36 2362 Brian Cox Fargo ND 30 M 32:06 10:20
198 18/100 2501 Jody Herrmann Bismarck ND 34 F 32:08 10:21
199 19/100 2644 Alyssa Manning West Fargo ND 34 F 32:09 10:21
200 20/100 2629 Amanda Lowry Madison MN 33 F 32:11 10:22
201 5/21 2443 Matthew Gasper Fargo ND 36 M 32:12 10:22
202 10/31 1157 Linda Skunberg Fargo ND 45 F 32:14 10:23
203 8/60 2306 Rachel Bleick West Fargo ND 38 F 32:14 10:23
204 4/11 2298 Ken Bertsch West Fargo ND 52 M 32:17 10:24
205 22/67 1036 Nicole Paulson Fargo ND 23 F 32:18 10:24
206 23/108 2531 Tina Janezich Chisholm MN 29 F 32:19 10:24
207 21/100 1131 Jenny Schroetter Hibbing MN 30 F 32:19 10:24
208 9/60 2666 Kim Meshefski Mayville ND 39 F 32:20 10:25
209 10/60 1102 Shelly Sandstrom Fargo ND 36 F 32:22 10:26
210 24/108 2638 Jericka Lyon Fargo ND 27 F 32:24 10:26
211 25/108 2260 Holly Altendorf Fargo ND 28 F 32:25 10:26
212 23/67 2344 Taryn Cameron Fargo ND 23 F 32:25 10:26
213 11/60 2677 Maureen Monson Grygla MN 37 F 32:29 10:28
214 24/67 1257 Leslie Wood Moorhead MN 20 F 32:30 10:28
215 25/67 2287 Kari Bartholome Moorhead MN 20 F 32:30 10:28
216 22/100 2525 Jessica Huseby Fargo ND 31 F 32:32 10:29
217 26/108 1051 Amy Pinkney Pinkney Moorhead MN 28 F 32:39 10:31
218 5/14 2388 Lizzie Donovan Moorhead MN 19 F 32:42 10:32
219 6/14 2476 Lia Harris Missoula MT 19 F 32:42 10:32
220 10/22 1118 Brian Schreiner Hunter ND 13 M 32:42 10:32
221 23/100 1064 Michelle Rassier Clearwater MN 32 F 32:42 10:32
222 24/100 1289 Shelby Tersnip Fargo ND 33 F 32:44 10:32
223 11/31 2433 Nancy Frid Fargo ND 46 F 32:48 10:34
224 26/67 1323 Amber Brandenburger Fargo ND 21 F 32:53 10:36
225 27/108 2686 Erica Murie West Fargo ND 25 F 32:58 10:37
226 22/36 1267 Brent Zimbelman Fargo ND 30 M 32:59 10:37
227 27/67 2308 Kelsie Blume Fargo ND 24 F 33:00 10:38
228 10/50 1153 Sue Sip Ada MN 43 F 33:02 10:38
229 28/67 1027 Candace Ottoson Wahpeton ND 24 F 33:06 10:40
230 28/108 1107 Kristi Schlauderaff Detroit Lakes MN 26 F 33:06 10:40
231 29/67 1025 Jeanette Ostlie Wahpeton ND 23 F 33:07 10:40
232 12/60 1272 Christy Zingraf Hawley MN 39 F 33:09 10:41
233 23/36 2642 Nathan Mack Kensal ND 30 M 33:10 10:41
234 30/67 1176 Jennifer Stanhope Neche ND 23 F 33:10 10:41
235 29/108 2342 Elizabeth Burslie Fargo ND 25 F 33:13 10:42
236 30/108 2687 Abby Nack St. Cloud MN 28 F 33:16 10:43
237 6/21 2255 Jared Aelony Detroit Lakes MN 37 M 33:16 10:43
238 13/60 2370 Jennifer Dablow Fargo ND 39 F 33:22 10:45
239 11/50 2604 Stacy Kruger Ulen MN 41 F 33:24 10:45
240 24/36 1104 David Savageau Moorhead MN 32 M 33:28 10:47
241 4/26 2518 Sharon Howe Grand Forks ND 53 F 33:28 10:47
242 31/108 2474 Melanie Hanson Moorhead MN 29 F 33:30 10:47
243 32/108 2309 Mackenzie Blume West Fargo ND 29 F 33:31 10:48
244 25/100 1242 Leanne Westgard West Fargo ND 31 F 33:31 10:48
245 14/60 2411 Taryn Erickson West Fargo ND 35 F 33:31 10:48
246 5/22 1317 Brooke Lyberg Humboldt MN 11 F 33:33 10:48
247 12/50 2381 Stephanie Differding Fargo ND 42 F 33:39 10:50
248 7/14 1195 Kirsten Svaleson Fargo ND 19 F 33:41 10:51
249 31/67 1196 Marissa Svaleson West Fargo ND 22 F 33:42 10:51
250 26/100 2645 Ana Markel Mandan ND 32 F 33:52 10:54
251 32/67 2603 Elena Kroeger Fargo ND 22 F 33:53 10:55
252 5/27 2351 Randi Charleston Moorhead MN 58 F 33:53 10:55
253 33/67 2290 Alyssa Beasley West Fargo ND 20 F 33:54 10:55
254 25/36 2385 Tom Doll Mandan ND 30 M 33:54 10:55
255 34/67 2673 Jenna Miller Moorhead MN 20 F 33:55 10:55
256 35/67 2566 Courtney Kappes Moorhead MN 20 F 33:55 10:55
257 36/67 2481 Kira Hausauer Moorhead MN 20 F 33:56 10:56
258 33/108 2451 Erin Gores Fargo ND 27 F 33:56 10:56
259 1/11 2538 Anne Johnson Moorhead MN 60 F 33:56 10:56
260 12/31 2502 Patty Hetland Fargo ND 46 F 33:58 10:56
261 13/50 2407 Theresa Erdmann Fargo ND 43 F 33:59 10:57
262 37/67 2479 Kaia Hassel Fargo ND 21 F 34:01 10:57
263 34/108 2641 Kelsee Macintosh-Ellig Baker MN 29 F 34:01 10:57
264 38/67 2691 Tonya Neisen Fargo ND 24 F 34:01 10:57
265 35/108 1105 Nicole Schell Fargo ND 29 F 34:02 10:57
266 14/50 2662 Karen Mellum Moorhead MN 43 F 34:03 10:58
267 36/108 1016 Andrena Olson Fargo ND 26 F 34:05 10:59
268 37/108 1221 Kayla Vanlaecken Fargo ND 25 F 34:06 10:59
269 39/67 2646 Kassie Martin Moorhead MN 22 F 34:08 11:00
270 7/21 1156 Jason Skiple Fargo ND 39 M 34:16 11:02
271 11/22 2671 Ben Miller Fargo ND 9 M 34:16 11:02
272 8/14 2273 David Artz Fargo ND 44 M 34:17 11:02
273 5/26 2643 Denise Magnusson Pelican Rapids MN 53 F 34:18 11:03
274 5/11 2672 Gary Miller Fargo ND 53 M 34:21 11:04
275 8/14 1034 Emily Paulson Moorhead MN 19 F 34:23 11:04
276 38/108 2610 Heidi Laho Fargo ND 25 F 34:23 11:04
277 40/67 2532 Jaime Jarmin Kindred ND 20 F 34:27 11:06
278 39/108 2215 Amanda Riegel Beulah ND 29 F 34:29 11:06
279 6/11 1033 Dan Paulson Moorhead MN 49 M 34:30 11:07
280 27/100 2537 Melissa Johnsen Grand Forks ND 33 F 34:32 11:07
281 15/60 1090 Julie Rosenfeldt Dilworth MN 36 F 34:35 11:08
282 16/60 1163 Joanna Solhjem Kindred ND 38 F 34:35 11:08
283 40/108 1207 Erin Thompson Fargo ND 29 F 34:35 11:08
284 17/60 1312 Jodi Seidel Moorhead MN 39 F 34:35 11:08
285 28/100 1313 Jessica Stephens Fargo ND 33 F 34:35 11:08
286 4/7 2552 Harlan Jones Fergus Falls MN 63 M 34:36 11:08
287 41/67 2404 Kelsey Erbes West Fargo ND 24 F 34:37 11:09
288 8/21 2460 Derrick Haaland Detroit Lakes MN 39 M 34:40 11:10
289 6/22 1298 Breahn Reveling Moorhead MN 10 F 34:43 11:11
290 26/36 1211 Jesse Thomson Horace ND 33 M 34:51 11:13
291 41/108 2679 Jodi Morrison Fargo ND 25 F 34:51 11:13
292 42/108 2597 Janelle Kotta Fargo ND 25 F 34:51 11:13
293 29/100 2349 Andrea Chaney Fargo ND 34 F 34:53 11:14
294 13/31 1169 Lisa Sorenson Argyle MN 46 F 34:59 11:16
295 30/100 1093 Kendra Routh Moorhead MN 30 F 35:01 11:17
296 43/108 2427 Tracy Fixen West Fargo ND 27 F 35:01 11:17
297 44/108 1197 Kelly Sveum Plymouth MN 29 F 35:04 11:18
298 18/60 1108 Vikki Schneeberger Fargo ND 36 F 35:09 11:19
299 31/100 2369 Ria Czichotzki Moorhead MN 34 F 35:09 11:19
300 45/108 2528 Lacey Igo Fargo ND 28 F 35:10 11:19
301 46/108 1077 Megan Riegel Fargo ND 29 F 35:18 11:22
302 9/14 2535 Damon Job Fargo ND 44 M 35:18 11:22
303 6/11 1150 David Shultz Fargo ND 51 M 35:21 11:23
304 47/108 2294 Robin Bednarek Marshall MN 29 F 35:22 11:23
305 32/100 1219 Nancy Tykwinski West Fargo ND 31 F 35:24 11:24
306 19/60 2292 Sara Beaudrie Velva ND 37 F 35:32 11:26
307 33/100 2524 Adriane Huschka Fargo ND 30 F 35:32 11:27
308 1/7 1320 Joanne Drenkow Fargo ND 68 F 35:34 11:27
309 48/108 2612 Rayna Langseth Fargo ND 26 F 35:38 11:28
310 15/50 2386 Janet Dolva Hawley MN 42 F 35:38 11:29
311 19/26 2376 Jarod Dcamp Fargo ND 28 M 35:44 11:30
312 27/36 2377 Scott Dcamp Fargo ND 31 M 35:44 11:31
313 34/100 1311 Kimberly Veiss Fargo ND 31 F 35:45 11:31
314 35/100 1310 Chalcee Fingarson West Fargo ND 30 F 35:46 11:31
315 36/100 2563 Anna Kalbus West Fargo ND 30 F 35:48 11:32
316 49/108 2398 Ann Elling Fargo ND 26 F 35:50 11:32
317 16/50 2678 Lorraine Moore Mahnomen MN 42 F 35:53 11:33
318 17/50 2669 Tina Miesen Fargp ND 40 F 35:54 11:34
319 20/26 1134 Jonathan Schuler West Fargo ND 25 M 35:54 11:34
320 50/108 2341 Josie Burke Grand Forks ND 25 F 35:55 11:34
321 51/108 2282 Sumona Balla Fargo ND 29 F 36:01 11:36
322 52/108 2568 Meridith Karppinen West Fargo ND 29 F 36:01 11:36
323 28/36 2634 Nate Lubarski Crookston MN 34 M 36:07 11:38
324 20/60 1039 Lori Pederson Hatton ND 36 F 36:17 11:41
325 6/27 2318 Jenice Boulger Fargo ND 59 F 36:21 11:42
326 17/20 2391 Anthony Duchene Ada MN 22 M 36:23 11:43
327 42/67 1059 Casey Radenic Fargo ND 22 F 36:23 11:43
328 14/31 1220 Betty Van Overbeke Morris MN 46 F 36:30 11:45
329 53/108 2320 Tara Bowlus Dilworth MN 25 F 36:31 11:46
330 18/50 1174 Vickie Standfield Dilworth MN 44 F 36:32 11:46
331 6/26 2484 Joann Hawkinson Britton SD 50 F 36:34 11:47
332 43/67 1246 Casey Wilke Fargo ND 24 F 36:36 11:47
333 54/108 2347 Diane Carlson Mapleton ND 29 F 36:37 11:47
334 7/26 2536 Wanda Job Fargo ND 50 F 36:41 11:49
335 7/11 2389 Mitch Drobnick Mahnomen MN 46 M 36:43 11:49
336 37/100 2626 Kim Longtine Moorhead MN 32 F 36:45 11:50
337 9/21 1297 Jeff Reveling Horace ND 37 M 36:49 11:51
338 44/67 2654 Jennifer McCracken West Fargo ND 22 F 36:50 11:52
339 7/22 2305 Jillyan Bledsoe West Fargo ND 11 F 36:50 11:52
340 38/100 2332 Brandii Brown Moorhead MN 31 F 36:51 11:52
341 55/108 2346 Breanne Carlson Lisbon ND 25 F 36:51 11:52
342 56/108 1055 Angie Qual Lisbon ND 27 F 36:52 11:52
343 21/26 1056 Mark Qual Lisbon ND 28 M 36:53 11:53
344 8/22 1002 Tori Neustel Fargo ND 13 F 36:54 11:53
345 21/60 2421 Anita Finck-Pearson Fargo ND 35 F 36:54 11:53
346 22/60 2314 Shelly Boice Havana ND 38 F 36:55 11:53
347 10/21 2700 Michael Neustel Fargo ND 39 M 36:55 11:53
348 23/60 1001 Shannon Neustel Fargo ND 36 F 36:55 11:53
349 19/50 1190 Nancy Sturman Warren MN 43 F 36:58 11:54
350 8/26 2683 Debra Mund Moorhead ND 51 F 36:58 11:54
351 39/100 1043 Lindsay Perlenfein Fargo ND 30 F 36:59 11:54
352 24/60 2548 Merri Johnson Leeds ND 38 F 37:01 11:55
353 11/21 2271 John Anderson Mankato MN 37 M 37:01 11:55
354 12/21 1101 Doug Sandstrom Fargo ND 39 M 37:03 11:56
355 20/50 2605 Lauri Kupitz Valley City ND 42 F 37:08 11:57
356 40/100 1079 Kara Ringdahl Fergus Falls MN 32 F 37:09 11:58
357 57/108 2582 Alyssa Klever West Fargo ND 29 F 37:12 11:59
358 29/36 2324 John Braun West Fargo ND 34 M 37:12 11:59
359 45/67 1243 Aimee White Fargo ND 22 F 37:15 12:00
360 9/14 2478 Briana Hartog Fargo ND 18 F 37:18 12:01
361 21/50 1128 Jodi Schroeder Elbow Lake MN 40 F 37:19 12:01
362 22/50 2685 Patty Munro Page ND 40 F 37:19 12:01
363 23/50 2430 Tricia Fossen Fargo ND 40 F 37:27 12:03
364 41/100 1099 Jenny Samarzja Horace ND 33 F 37:27 12:04
365 58/108 2466 Melissa Halsa Moorhead MN 29 F 37:31 12:05
366 59/108 1249 Brook Williamson Wahpeton ND 26 F 37:34 12:06
367 12/22 1299 Bryce Reveling Moorhead MN 7 M 37:34 12:06
368 25/60 2517 Kimberly Hovland Alexandria MN 36 F 37:36 12:07
369 60/108 2543 Jenna Johnson Fargo ND 25 F 37:38 12:07
370 61/108 1222 Tressa Vanray Pettibone ND 25 F 37:39 12:08
371 24/50 2455 Sue Goschen Fargo ND 41 F 37:44 12:09
372 7/27 1179 Marcia Stavenger Moorhead MN 57 F 37:44 12:09
373 26/60 1325 Vanessa Veflin Wilmot SD 36 F 37:50 12:11
374 15/31 2591 Brenda Koch Bottineau ND 45 F 37:53 12:12
375 13/22 2286 Noah Balvik Fargo ND 8 M 37:53 12:12
376 2/11 2285 Arlene Balvik Halstad MN 60 F 37:53 12:12
377 9/26 2336 Cindy Buchanan Mandan ND 50 F 37:54 12:12
378 46/67 1054 Kayla Prosser Fargo ND 22 F 37:59 12:14
379 62/108 1149 Reshma Shrestha Valley City ND 29 F 38:04 12:15
380 10/26 1035 Lori Paulson Galesburg ND 51 F 38:06 12:16
381 5/12 2511 James Holloway Fargo ND 58 M 38:07 12:17
382 47/67 1073 Whitney Rheault West Fargo ND 24 F 38:07 12:17
383 11/26 1283 Lisa Edison-Smith Fargo ND 50 F 38:08 12:17
384 42/100 1284 Leah Warner Fargo ND 34 F 38:08 12:17
385 43/100 2618 Sarah Lee Fargo ND 33 F 38:12 12:18
386 44/100 1279 Chaycie Kramer Fargo ND 32 F 38:12 12:18
387 45/100 1072 Alanna Rerick West Fargo ND 33 F 38:18 12:20
388 25/50 2491 Judy Hein Morris MN 44 F 38:18 12:20
389 63/108 2278 Trisha Baker Fargo ND 28 F 38:20 12:21
390 9/22 2403 Sydney Engel Moorhead MN 9 F 38:23 12:21
391 27/60 2621 Pamela Lill Brooks MN 35 F 38:25 12:22
392 46/100 2382 Dana Dobbs Fargo ND 32 F 38:38 12:27
393 13/21 2616 John Leaf Moorhead MN 39 M 38:40 12:27
394 64/108 1062 Rachel Rasmusson Grand Forks ND 26 F 38:40 12:27
395 28/60 2530 Karla Jalbert Ada MN 35 F 38:41 12:27
396 65/108 2486 Bethany Heggen Fargo ND 28 F 38:44 12:28
397 2/7 1194 Katherine Suda Borup MS 65 F 38:45 12:29
398 66/108 2449 Lindsey Glaspell Fargo ND 29 F 38:46 12:29
399 29/60 2529 Shannon Indovina Lakeville MN 37 F 38:50 12:30
400 30/60 2559 Jayne Judisch Hunter ND 38 F 38:56 12:32
401 47/100 1152 Jennifer Silva Fargo ND 32 F 38:56 12:32
402 3/11 2383 Shirley Doepke West Fargo ND 63 F 38:57 12:33
403 48/100 1138 Amy Schulz Wahpeton ND 33 F 38:58 12:33
404 14/21 1263 Ryan Younggren Fargo ND 35 M 38:59 12:33
405 15/21 1262 Holly Younggren Fargo ND 36 M 38:59 12:33
406 67/108 1037 Jessica Pavlat Crookston MN 27 F 39:02 12:34
407 31/60 2402 Stephanie Engel Moorhead MN 38 F 39:04 12:35
408 10/22 2401 Kylee Engel Moprhead MN 6 F 39:05 12:35
409 49/100 2456 Amber Gossen Marshall MN 30 F 39:07 12:36
410 50/100 1038 Jessica Pearson Fargo ND 33 F 39:10 12:37
411 32/60 2329 Rachel Bridgeford East Grand For MN 37 F 39:11 12:37
412 51/100 1226 Kelly Vigness Minot ND 30 F 39:11 12:37
413 11/22 2438 Nishita Gaba Fargo ND 9 F 39:15 12:38
414 4/11 1166 Linda Sommerfeld Fort Dodge IA 61 F 39:16 12:39
415 52/100 2667 Teri Metz Sisseton SD 30 F 39:21 12:40
416 53/100 1209 Keilah Thompson Fargo ND 30 F 39:22 12:41
417 10/14 1109 Robb Schobinger Fargo ND 43 M 39:24 12:41
418 16/31 2367 Bobbie Currier Dent MN 47 F 39:25 12:42
419 26/50 1292 Tamara Vik Hawley MN 40 F 39:29 12:43
420 27/50 2291 Dawn Beasley West Fargo ND 43 F 39:31 12:43
421 48/67 1215 Katie Torkelson Jamestown ND 22 F 39:34 12:44
422 49/67 2670 Amy Miller Fargo ND 24 F 39:38 12:46
423 33/60 1233 Stephanie Wangen Carrington ND 36 F 39:48 12:49
424 68/108 2541 Erica Johnson West Fargo ND 28 F 39:56 12:52
425 12/26 1088 Cece Rohwedder Fargo ND 52 F 39:57 12:52
426 54/100 1010 Tamara Oberg Warren MN 34 F 39:58 12:52
427 13/26 2261 Jane Amble Moorhead MN 52 F 39:59 12:52
428 34/60 1231 Pam Waite Gardner ND 37 F 40:03 12:54
429 12/22 2424 Elizabeth Fisher Fargo ND 12 F 40:05 12:54
430 50/67 2416 Alexandra Farren Fargo ND 24 F 40:05 12:54
431 11/14 1013 Louis Ochoa Dilworth MN 44 M 40:09 12:56
432 51/67 2472 Emily Hanson Fargo ND 23 F 40:15 12:58
433 6/12 2423 Dan Fisher Fargo ND 56 M 40:16 12:58
434 30/36 2300 Gregory Bissel Fargo ND 30 M 40:16 12:58
435 55/100 2269 Janet Anderson Mankato MN 33 F 40:29 13:02
436 16/21 1068 Travis Reimche Moorhead MN 38 M 40:29 13:02
437 13/22 1067 Madysen Reimche Moorhead MN 8 F 40:29 13:02
438 56/100 1032 Lindsay Parsley West Fargo ND 32 F 40:40 13:06
439 52/67 2490 Deidre Hein Moorhead MN 23 F 40:44 13:07
440 14/22 1110 Kayden Scholin Thief River Fa MN 7 M 40:49 13:09
441 14/26 1111 Lucy Scholin Thief River Fa MN 52 F 40:49 13:09
442 22/26 2649 Josh Maynard Fargo ND 27 M 41:01 13:13
443 53/67 2393 Jaclyn Eichele Jamestown ND 22 F 41:03 13:13
444 69/108 2617 Marlene Lee West Fargo ND 29 F 41:14 13:17
445 57/100 1319 Allison Demmer Hawley MN 30 F 41:14 13:17
446 1/2 1041 Marge Perkins Glyndon MN 72 F 41:21 13:19
447 28/50 2655 Jodee McCracken West Fargo ND 42 F 41:22 13:19
448 29/50 2652 Ann McCracken West Fargo NC 44 F 41:22 13:19
449 8/27 2509 Susan Hogen Fargo ND 57 F 41:26 13:21
450 7/12 1254 Peter Wold Fargo ND 55 M 41:30 13:22
451 31/36 1248 Jacob Williams Fargo ND 30 M 41:35 13:23
452 70/108 1003 Anna Neyens Fargo ND 26 F 41:35 13:23
453 3/7 2429 Mary Fornes Fargo ND 67 F 41:37 13:24
454 58/100 1130 Tanya Schroeder Fargo ND 30 F 41:40 13:25
455 32/36 2601 Matthew Krier White Bear Lak MN 33 M 41:40 13:25
456 9/27 1094 Brenda Rowe Pembina ND 56 F 41:40 13:25
457 4/7 2375 Joann Davis West Fargo ND 65 F 41:54 13:29
458 59/100 2513 Stephanie Holscher Moorhead MN 33 F 41:55 13:30
459 60/100 1173 Melissa St Michaels Jordan MN 33 F 41:55 13:30
460 35/60 2409 Julie Erickson West Fargo ND 39 F 41:56 13:30
461 71/108 1095 Amanda Rubis West Fargo ND 27 F 41:57 13:30
462 15/26 1224 Cary Verdi Fargo ND 53 F 42:08 13:34
463 61/100 1170 Jennifer Soydara Fergus Falls MN 34 F 42:12 13:35
464 62/100 1058 Laura Rach Fargo ND 30 F 42:14 13:36
465 54/67 2361 Ashley Cox Fargo ND 23 F 42:19 13:37
466 55/67 2598 Lauren Kramer Fargo ND 24 F 42:27 13:40
467 72/108 2431 Melissa Foster Jamestown ND 28 F 42:27 13:40
468 63/100 2473 Lisa Hanson Grand Forks ND 34 F 42:32 13:42
469 64/100 1141 Tammy Schwarz St. Cloud MN 31 F 42:32 13:42
470 17/21 1305 Michael Johannes Fargo ND 36 M 42:33 13:42
471 36/60 1303 Simone Rojas Fargo ND 35 F 42:33 13:42
472 73/108 1238 Sherry Wells Fargo ND 29 F 42:34 13:42
473 37/60 2650 Diablo McCord Fargo ND 39 F 42:34 13:42
474 74/108 2619 Jennifer Lein Dilworth MN 26 F 42:43 13:45
475 65/100 1086 Michelle Roeszler Fargo ND 32 F 42:46 13:46
476 5/7 2408 John Erickson Fargo ND 64 M 42:47 13:46
477 10/27 2410 Lyn Erickson Fargo ND 55 F 42:47 13:47
478 10/14 2313 Lora Boice Havana ND 19 F 42:54 13:49
479 8/12 2432 Doug Franke Moorhead MN 56 M 42:57 13:50
480 11/27 1114 Kathy Schoonhoven Alexandria MN 59 F 42:59 13:51
481 66/100 2380 Hollie Diederick West Fargo ND 31 F 43:08 13:53
482 75/108 2446 Tawna Giffey Fargo ND 27 F 43:10 13:54
483 67/100 1106 Naomi Schempp Fargo ND 30 F 43:11 13:54
484 23/26 2527 Chris Huus Fargo ND 29 M 43:12 13:55
485 18/21 1291 Mitch Taragos Fargo ND 35 M 43:12 13:55
486 76/108 2613 Tammy Larck Fargo ND 29 F 43:13 13:55
487 77/108 2578 Jenna Kirbyj Fargo ND 25 F 43:13 13:55
488 38/60 2602 Jen Kritzberger Hillsboro ND 35 F 43:15 13:55
489 15/22 1281 Gavin Brosowske Moorhead MN 10 M 43:15 13:56
490 68/100 2575 Missy Ketterl Hillsboro ND 34 F 43:15 13:56
491 69/100 2434 Jennifer Friesen Moorhead MN 31 F 43:15 13:56
492 24/26 2358 Josh Collins Fargo ND 28 M 43:16 13:56
493 14/22 1050 Layla Pilon Moorhead MN 9 F 43:16 13:56
494 17/31 1092 Michelle Rothwell Detroit Lakes MN 48 F 43:19 13:57
495 9/12 1091 Kurt Rothwell Detroit Lakes MN 57 M 43:20 13:57
496 39/60 2694 Jill Nelson Fargo ND 38 F 43:28 14:00
497 78/108 1251 Jackie Wold West Fargo ND 26 F 43:33 14:01
498 79/108 2258 Anne Alonto Fargo ND 29 F 43:36 14:02
499 19/21 2259 Augusto Alonto Fargo ND 38 M 43:36 14:02
500 70/100 1200 Sheri Sweere Fargo ND 34 F 43:38 14:03
501 40/60 2436 Kristine Funk Sioux Falls SD 37 F 43:38 14:03
502 18/31 2690 Susan Nehring Fargo ND 45 F 43:45 14:05
503 41/60 2668 Gina Meyer Fargo ND 35 F 43:50 14:07
504 11/14 2651 Allyson McCracken West Fargo ND 19 F 43:53 14:08
505 15/22 2304 Jessieca Bledsoe West Fargo ND 13 F 43:55 14:08
506 5/11 1210 Leanne Thompson Sartell MN 61 F 43:56 14:09
507 56/67 1280 Pamela Klein Fargo ND 22 F 43:56 14:09
508 57/67 1282 Laura Sitz Moorhead MN 24 F 43:57 14:09
509 80/108 1208 Jenny Thompson Dilworth MN 26 F 44:04 14:11
510 30/50 1014 Tanya Ochoa Dilworth MN 41 F 44:11 14:14
511 33/36 1236 Troy Weber Barnesville MN 31 M 44:12 14:14
512 42/60 1155 Anita Skiple Fargo ND 38 F 44:13 14:14
513 71/100 1159 Janelle Smith Donnelly MN 33 F 44:13 14:14
514 16/22 1012 Alison Ochoa Dilworth MN 10 F 44:23 14:18
515 81/108 2653 Elizabeth McCracken West Fargo ND 25 F 44:29 14:20
516 10/12 2488 Kyle Heidenreich Fargo ND 58 M 44:31 14:20
517 82/108 2345 Julie Campbell Fargo ND 28 F 44:32 14:20
518 72/100 1129 Melissa Schroeder Aberdeen SD 33 F 44:38 14:22
519 73/100 2500 Michelle Hernandez Moorhead MN 31 F 44:39 14:22
520 74/100 2637 Niki Lynnes Moorhead MN 30 F 44:42 14:23
521 83/108 1225 Jessica Verdi Fargo ND 29 F 44:44 14:24
522 75/100 1188 Amber Stroh Fargo ND 30 F 44:44 14:24
523 76/100 1162 Sharon Solberg Fargo ND 30 F 44:49 14:26
524 77/100 2323 Day Braun West Fargo ND 34 F 44:51 14:26
525 16/22 2322 Brady Braun West Fargo ND 8 M 44:51 14:26
526 17/22 1011 Alex Ochoa Dilworth MN 13 M 44:53 14:27
527 84/108 2583 Nicole Klose Moorhead MN 25 F 45:02 14:30
528 2647 Kristin Martin Fargo ND F 45:04 14:31
529 8/8 1115 Adam Schreiner Hunter ND 15 M 45:07 14:32
530 12/14 2658 Staci McPherson Fargo ND 19 F 45:13 14:34
531 43/60 2450 Errin Glines Wahpeton ND 38 F 45:31 14:39
532 18/22 2693 Brenner Nelson Fargo ND 7 M 45:37 14:41
533 44/60 1250 Karla Winandy Fargo ND 36 F 45:47 14:45
534 78/100 2520 Brandee Hoyt Jamestown ND 32 F 45:51 14:46
535 45/60 2418 Terra Fennern West Fargo ND 36 F 45:52 14:46
536 31/50 2505 Tarra Hilde Moorhead MN 40 F 46:04 14:50
537 79/100 2435 Heather Fuchs Moorhead MN 33 F 46:04 14:50
538 46/60 2660 Julie Mecham Nelson Fargo ND 37 F 46:11 14:52
539 80/100 2560 Chasidey Jurek Northwood ND 34 F 46:28 14:58
540 58/67 2588 Elisabeth Knapp Fargo ND 23 F 46:32 14:59
541 17/22 2609 Erika Laducer Aberdeen SD 8 F 46:33 14:59
542 19/31 1266 Ann Zetocha Oakes ND 46 F 46:37 15:01
543 18/22 2607 Catherine Laducer Aberdeen SD 6 F 46:47 15:04
544 32/50 2608 Dawn Laducer Aberdeen SD 40 F 46:51 15:05
545 81/100 2554 Jody Jordet Dilworth MN 34 F 46:55 15:07
546 6/7 1165 Gene Sommerfeld Fort Dodge IA 61 M 46:58 15:07
547 59/67 2589 Carmen Knott Fargo ND 24 F 47:09 15:11
548 60/67 1300 Katie Althoff Fargo ND 24 F 47:13 15:12
549 12/27 2277 Joan Baker Mandaree ND 59 F 47:18 15:14
550 82/100 2276 Jennifer Baker Fargo ND 34 F 47:18 15:14
551 16/26 1326 Becky Fisher Fargo ND 53 F 47:19 15:14
552 34/36 1019 Kirk Olson Moorhead MN 32 M 47:25 15:16
553 83/100 1018 Katie Olson Moorhead MN 31 F 47:26 15:16
554 47/60 1143 Stacey Sebille Fargo ND 37 F 47:32 15:18
555 20/31 1234 Colette Weatherstone Sisseton SD 45 F 47:48 15:23
556 85/108 2471 Carrie Hanson Sisseton SD 29 F 47:49 15:24
557 21/31 1089 Sharon Rolstad Sisseton SD 46 F 47:50 15:24
558 48/60 1148 Teri Shepher Fargo ND 37 F 48:06 15:29
559 84/100 2682 Jenelle Mulvaney West Fargo ND 31 F 48:06 15:29
560 86/108 2579 Theresa Kjelgaard Moorhead MN 29 F 48:07 15:30
561 13/27 1201 Jocelyn Tang Detroit Lakes MN 55 F 48:10 15:30
562 14/27 2415 Janet Farmen Wahpeton ND 55 F 48:19 15:33
563 15/27 2570 Cathy Keller Fargo ND 55 F 48:19 15:33
564 19/22 1120 Elizabeth Schreiner Hunter ND 8 F 48:21 15:34
565 19/22 1315 Aiden Munro Page ND 7 M 48:22 15:34
566 20/22 2684 Brady Munro Page ND 13 M 48:24 15:35
567 61/67 1116 Amber Schreiner Hunter ND 21 F 48:25 15:35
568 6/11 1142 Sheila Sears Moorhead MN 61 F 48:53 15:45
569 49/60 2521 Kristen Hoyt Tower City ND 36 F 48:59 15:46
570 33/50 2547 Leanne Johnson Fargo ND 43 F 49:19 15:53
571 50/60 1202 Dotti Taylor Fargo ND 37 F 49:19 15:53
572 17/26 1082 Elizabeth Robinson Roseau MN 50 F 49:38 15:59
573 87/108 1083 Holly Robinson Stephen MN 26 F 49:38 15:59
574 51/60 2357 Jennifer Cole Salol MN 35 F 49:39 15:59
575 34/50 2371 Tanya Dahl Salol MN 40 F 49:40 15:59
576 25/26 1172 David Spickler Riverdale ND 28 M 49:47 16:02
577 8/11 2557 Duane Judisch Hunter ND 45 M 49:47 16:02
578 20/22 2556 Danielle Judisch Hunter ND 13 F 49:48 16:02
579 21/22 2454 Mary Goroski Wahpeton ND 9 F 49:50 16:03
580 52/60 2327 Stacey Brekke Fargo ND 37 F 49:52 16:03
581 12/14 2452 David Goroski Wahpeton ND 40 M 49:56 16:05
582 20/21 2631 Jason Lowry Horace ND 36 M 49:59 16:06
583 53/60 2630 Jami Lowry Ronan MT 38 F 50:00 16:06
584 22/22 1125 Samantha Schreiner Fargo ND 8 F 50:03 16:07
585 54/60 1126 Shelly Schreiner Fargo ND 37 F 50:04 16:07
586 35/50 2272 Tonja Anderson Moorhead MN 42 F 50:05 16:08
587 88/108 2321 Nicole Bratlie Casselton ND 26 F 50:08 16:08
588 55/60 2263 Denielle Amundson Moorhead MN 37 F 50:09 16:09
589 62/67 2628 Gina Louden Casselton ND 23 F 50:09 16:09
590 13/14 2359 Cassie Cook Fargo ND 18 F 50:24 16:14
591 22/31 2360 Janine Cook Fargo ND 45 F 50:27 16:15
592 21/21 2420 Michael Finch Fargo ND 36 M 50:31 16:16
593 89/108 2419 Meghan Finch Fargo ND 28 F 50:31 16:16
594 90/108 2331 Becky Brown Fargo ND 26 F 50:35 16:17
595 26/26 2330 Anthony Brown Fargo ND 25 M 50:36 16:17
596 91/108 2494 Jill Hendrickson Lakefield MN 27 F 50:38 16:18
597 36/50 2507 Julie Hillesland Northwood ND 43 F 50:40 16:19
598 37/50 2506 Heidi Hillesland Aneta ND 43 F 50:40 16:19
599 85/100 1061 Tammi Randolph Bismarck ND 31 F 50:44 16:20
600 7/11 2352 Douglas Ching Dempster SD 54 M 50:48 16:22
601 92/108 2586 Cecilia Knapp Fargo ND 25 F 50:54 16:23
602 5/7 2587 Christina Knapp Fargo ND 65 F 50:54 16:23
603 63/67 1167 Marysa Sommerfeld West Fargo ND 22 F 51:05 16:27
604 18/20 1253 Michael Wold Fargo ND 20 M 51:05 16:27
605 38/50 2262 Chris Amundson Moorhead MN 43 F 51:08 16:28
606 39/50 2551 Gerri Jones Dilworth MN 44 F 51:10 16:28
607 16/27 1020 Marian Olson Moorhead MN 55 F 51:10 16:29
608 8/11 1244 Chris White Eden Prairie MN 52 M 51:12 16:29
609 18/26 1245 Fran White Eden Prairie MN 52 F 51:14 16:30
610 9/11 1124 Patrick Schreiner Hunter ND 47 M 51:19 16:32
611 19/20 1119 Clayton Schreiner Hunter ND 22 M 51:21 16:32
612 23/31 1121 Karen Schreiner Hunter ND 46 F 51:22 16:32
613 13/14 1117 Bob Schreiner Harwood ND 42 M 51:25 16:33
614 86/100 1227 Roxanne Visser Ada MN 32 F 51:26 16:34
615 87/100 2326 Jami Bredman Ada MN 32 F 51:26 16:34
616 56/60 1241 Julie Werre Ellendale ND 35 F 51:26 16:34
617 88/100 2584 Amy Kluth West Fargo ND 31 F 51:28 16:34
618 93/108 2627 Brittany Lothspeich Fargo ND 25 F 51:34 16:36
619 94/108 2465 Michele Haider Fargo ND 25 F 51:34 16:36
620 89/100 1235 Heather Weber Barnesville MN 33 F 51:39 16:38
621 90/100 2593 Heidi Koepplin Fargo ND 34 F 51:46 16:40
622 95/108 2372 Erin Danduran Fargo ND 28 F 51:46 16:40
623 17/27 1029 Vickie Paige Mohall ND 59 F 52:08 16:47
624 40/50 2462 Kathy Haaland West Fargo ND 41 F 52:12 16:48
625 41/50 2264 Carrol Andersen West Fargo ND 40 F 52:17 16:50
626 24/31 1181 Janet Stebner West Fargo ND 47 F 52:19 16:51
627 42/50 1052 Connie Poehls Detroit Lakes MN 44 F 52:20 16:51
628 96/108 2296 Jamie Benson Fargo ND 27 F 52:20 16:51
629 14/14 1259 Shawn Worley Fargo ND 44 M 52:51 17:01
630 43/50 1258 Annette Worley Fargo ND 44 F 52:52 17:01
631 97/108 2633 Amy Lubarski Crookston MN 28 F 52:57 17:03
632 98/108 1097 Sarah Sakrison Fargo ND 29 F 53:11 17:07
633 99/108 2569 Kaja Kaste Fargo ND 25 F 53:11 17:07
634 18/27 2514 Kathy Hoos Fargo ND 55 F 53:12 17:08
635 35/36 2508 Christopher Hoffart Grand Forks ND 33 M 53:35 17:15
636 19/26 1204 Deb Tendeland Fargo ND 53 F 53:41 17:17
637 44/50 2542 Gayle Johnson West Fargo ND 42 F 53:42 17:18
638 36/36 1137 Jason Schultz West Fargo ND 34 M 53:47 17:19
639 91/100 1135 Amy Schultz West Fargo ND 32 F 53:47 17:19
640 19/27 1218 Marti Trussell Fargo ND 55 F 53:51 17:20
641 11/12 1217 Howard Trussell Fargo ND 56 M 53:53 17:21
642 57/60 1237 Nicole Weiss Moorhead MN 37 F 53:56 17:22
643 7/11 2614 Maryls Larson Fargo ND 62 F 53:56 17:22
644 45/50 1074 Pam Richards Sisseton SD 43 F 54:02 17:24
645 25/31 2526 Annette Hutchins Sisseton SD 45 F 54:02 17:24
646 26/31 2606 Lori Kuschel Browns Valley MN 45 F 54:02 17:24
647 46/50 2365 Amy Currence Sisseton SD 41 F 54:02 17:24
648 47/50 1177 Julie Stapleton Sisseton SD 41 F 54:03 17:24
649 27/31 2422 Sue Fischer Sisseton SD 45 F 54:03 17:24
650 58/60 1228 Stephanie Volk Carrington ND 35 F 54:03 17:24
651 100/108 2656 Stephanie McDonald Larimore ND 26 F 54:13 17:28
652 28/31 2657 Valerie McDonald Larimore ND 48 F 54:14 17:28
653 48/50 1206 Karla Thoennes Fargo ND 44 F 54:17 17:29
654 101/108 1187 Erin Storhoff Mapleton ND 29 F 55:16 17:48
655 6/7 1229 Claudia Von Bank Buffalo ND 69 F 55:17 17:48
656 7/7 1140 Carol Schwartz Beulah ND 66 F 55:17 17:48
657 8/11 2580 Gayle Klefstad Tolna ND 63 F 55:18 17:48
658 9/11 2497 Debbie Hentges Atwater MN 61 F 55:18 17:48
659 102/108 1186 Andrea Stewart Bismarck ND 29 F 55:18 17:48
660 103/108 2572 Jenny Kelsch Bismarck ND 28 F 55:18 17:48
661 104/108 2498 Jessica Hentges Fargo ND 27 F 55:19 17:49
662 20/27 2283 Kathy Balliet Bismarck ND 59 F 55:19 17:49
663 92/100 2561 Jana Kaess Andover MN 32 F 55:23 17:50
664 93/100 2303 Gena Blaine Fargo ND 33 F 55:23 17:50
665 94/100 2470 Jill Hankey Grand Forks ND 32 F 55:24 17:50
666 95/100 1085 Janet Rodman Maplewood MN 32 F 55:24 17:50
667 96/100 2440 Beth Gardner Fargo ND 32 F 55:24 17:50
668 97/100 1031 Leah Parmer Fargo ND 33 F 55:25 17:50
669 105/108 2539 Ashley Johnson Mapleton ND 25 F 55:28 17:52
670 29/31 2485 Sonja Hefta Mayville ND 48 F 55:34 17:53
671 49/50 2623 Jill Lindaas Mayville ND 44 F 55:34 17:53
672 21/27 1071 Connie Renshaw Ada MN 58 F 56:13 18:06
673 59/60 2585 Kimberly Knain Fargo ND 37 F 56:51 18:18
674 64/67 1288 Chelsea Larsen Winnipeg MB 24 F 56:59 18:21
675 50/50 1042 Pam Perleberg Fargo ND 40 F 58:04 18:42
676 65/67 1277 Kayla Goebel West Fargo ND 22 F 58:23 18:48
677 2353 Vicky Ching Dempster SD F 59:01 19:00
678 9/11 2496 Kent Heneman Fargo ND 54 M 59:05 19:01
679 22/27 2495 Barb Heneman Fargo ND 57 F 59:06 19:02
680 20/26 2384 Avis Dolan Fargo ND 54 F 59:07 19:02
681 98/100 1304 Nyasia Wiggins Fargo ND 32 F 59:44 19:14
682 66/67 2355 Amanda Clemens Fargo ND 24 F 1:00:22 19:26
683 10/11 1270 Jerome Zimmerman Spiritwood ND 48 M 1:00:25 19:27
684 21/22 1269 Dylan Zimmerman Spiritwood ND 14 M 1:00:40 19:32
685 106/108 2448 Amanda Gill Moorhead MN 27 F 1:00:43 19:33
686 23/27 2469 Pamela Hancock Fargo ND 57 F 1:00:50 19:35
687 30/31 1271 Lynn Zimmerman Spiritwood ND 46 F 1:00:52 19:36
688 21/26 2356 Barb Clemens Jamestown ND 53 F 1:00:53 19:36
689 24/27 2489 Sue Heidenreich Fargo ND 57 F 1:00:55 19:37
690 22/26 2477 Sharon Hartley West Fargo ND 50 F 1:01:04 19:40
691 23/26 2354 Sue Christiansen Bowbells ND 50 F 1:01:04 19:40
692 25/27 2284 Paula Balliet Fargo ND 58 F 1:01:05 19:40
693 99/100 2467 Kim Halvorson Fargo ND 33 F 1:01:05 19:40
694 24/26 2254 Pam Adrian Binford ND 51 F 1:01:08 19:41
695 10/11 1006 Teri Nordby Moorhead MN 61 F 1:01:09 19:41
696 107/108 2576 Amber Kienenberger Fargo ND 28 F 1:01:24 19:46
697 108/108 1081 Sarah Roberts Moorhead MN 25 F 1:01:25 19:46
698 26/27 1184 Karen Steele West Fargo ND 59 F 1:02:28 20:07
699 100/100 1183 Janine Steele West Fargo ND 30 F 1:02:29 20:07
700 14/14 2562 Chelsea Kaiser Fargo ND 19 F 1:03:25 20:25
701 31/31 1022 Jennifer Oney Fargo ND 47 F 1:03:25 20:25
702 60/60 1180 Tracy Stebleton Christine ND 37 F 1:03:56 20:35
703 2/2 2257 Bea Alderman Fargo ND 73 F 1:04:14 20:41
704 1/1 2565 Estella Kamphaugh Fargo ND 87 F 1:04:14 20:41
705 25/26 1132 Tammy Schuette Fargo ND 50 F 1:04:15 20:41
706 26/26 1274 Valerie Zoller Fargo ND 51 F 1:04:17 20:42
707 12/12 1316 Tim Kremer Fargo ND 58 M 1:04:20 20:43
708 10/11 1273 Gary Zoller Fargo ND 52 M 1:04:20 20:43
709 7/7 1084 Clifton Rodenburg Fargo ND 61 M 1:04:20 20:43
710 11/11 1265 Sheryl Zaun Bismarck ND 61 F 1:04:21 20:43
711 11/11 2624 Evan Lipp Fargo ND 52 M 1:04:21 20:43
712 67/67 1009 Gift Obembe Fargo ND 20 F 1:05:32 21:06
713 20/20 1008 Christopher Obembe Fargo ND 24 M 1:05:40 21:09
714 22/22 2453 Jonathan Goroski Wahpeton ND 12 M 1:07:53 21:51
715 11/11 1191 Todd Stutzman Fargo ND 49 M 1:10:01 22:32
716 27/27 1230 Marcie Voss Hawley MN 59 F 1:13:16 23:35
results by Pickle Events www.pickleevents.com
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH: 5K
No. Name City St Age Sex Time Pace
==== ========================= ============== == === === ======= =====
1301 John Gowin Fargo ND 12 M 24:09 7:47
2193 Mitchell Drozdowicz Grand Forks ND 22 M 26:57 8:41
1590 James Christensen Grand Forks ND 23 M 26:57 8:41
"HALF MARATHON" AGE-GROUP RESULTS
================================================================================
MALE AGE GROUP 14 & - Under (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1308 Alex Klever Fargo ND 14 20:19
2 1004 Andrew Nissen Tenstrike MN 13 22:14
3 1078 Jacob Rieth Fargo ND 10 22:18
4 1017 Evan Olson Fargo ND 12 24:18
5 1076 Jacob Richter Detroit Lakes MN 13 25:29
6 2639 Graham Maas Plymouth MN 10 27:48
7 2558 Jackson Judisch Moorhead MN 14 28:55
8 1171 Treyton Soydara Fergus Falls MN 8 29:07
9 2595 William Kooyer West Fargo ND 14 30:57
10 1118 Brian Schreiner Hunter ND 13 32:42
11 2671 Ben Miller Fargo ND 9 34:16
12 1299 Bryce Reveling Moorhead MN 7 37:34
13 2286 Noah Balvik Fargo ND 8 37:53
14 1110 Kayden Scholin Thief River Fa MN 7 40:49
15 1281 Gavin Brosowske Moorhead MN 10 43:15
16 2322 Brady Braun West Fargo ND 8 44:51
17 1011 Alex Ochoa Dilworth MN 13 44:53
18 2693 Brenner Nelson Fargo ND 7 45:37
19 1315 Aiden Munro Page ND 7 48:22
20 2684 Brady Munro Page ND 13 48:24
21 1269 Dylan Zimmerman Spiritwood ND 14 1:00:40
22 2453 Jonathan Goroski Wahpeton ND 12 1:07:53
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 14 & - Under (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1189 Brittany Strom Kennedy MN 14 26:25
2 1318 Hope Lyberg Humboldt MN 9 28:41
3 1122 Kelly Schreiner Hunter ND 11 29:21
4 2620 Kerstyn Lill Brooks MN 14 29:58
5 1317 Brooke Lyberg Humboldt MN 11 33:33
6 1298 Breahn Reveling Moorhead MN 10 34:43
7 2305 Jillyan Bledsoe West Fargo ND 11 36:50
8 1002 Tori Neustel Fargo ND 13 36:54
9 2403 Sydney Engel Moorhead MN 9 38:23
10 2401 Kylee Engel Moprhead MN 6 39:05
11 2438 Nishita Gaba Fargo ND 9 39:15
12 2424 Elizabeth Fisher Fargo ND 12 40:05
13 1067 Madysen Reimche Moorhead MN 8 40:29
14 1050 Layla Pilon Moorhead MN 9 43:16
15 2304 Jessieca Bledsoe West Fargo ND 13 43:55
16 1012 Alison Ochoa Dilworth MN 10 44:23
17 2609 Erika Laducer Aberdeen SD 8 46:33
18 2607 Catherine Laducer Aberdeen SD 6 46:47
19 1120 Elizabeth Schreiner Hunter ND 8 48:21
20 2556 Danielle Judisch Hunter ND 13 49:48
21 2454 Mary Goroski Wahpeton ND 9 49:50
22 1125 Samantha Schreiner Fargo ND 8 50:03
================================================================================
MALE AGE GROUP 15 - 19 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2444 Jamison Gehrig West Fargo ND 18 16:49
2 1278 Travis Mack Devils Lake ND 19 19:55
3 2339 Derek Burchill Valley City ND 18 21:32
4 2635 Daniel Lundell Fargo ND 19 25:45
5 1268 Daman Zimbelman Austin MN 16 26:42
6 2265 Brad Anderson Hatton ND 15 28:58
7 2592 Alex Koenig West Fargo ND 15 30:33
8 1115 Adam Schreiner Hunter ND 15 45:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2695 Leah Nelson Fargo ND 19 25:58
2 2512 Therese Holm Hallock MN 16 28:43
3 1024 Natalie Osowski Hallock MN 17 28:43
4 1098 Sawyer Salter Glyndon MN 15 29:08
5 2388 Lizzie Donovan Moorhead MN 19 32:42
6 2476 Lia Harris Missoula MT 19 32:42
7 1195 Kirsten Svaleson Fargo ND 19 33:41
8 1034 Emily Paulson Moorhead MN 19 34:23
9 2478 Briana Hartog Fargo ND 18 37:18
10 2313 Lora Boice Havana ND 19 42:54
11 2651 Allyson McCracken West Fargo ND 19 43:53
12 2658 Staci McPherson Fargo ND 19 45:13
13 2359 Cassie Cook Fargo ND 18 50:24
14 2562 Chelsea Kaiser Fargo ND 19 1:03:25
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 24 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1294 Mike Reponen Moorhead MN 22 17:50
2 2439 Gavin Ganab Fargo ND 24 19:30
3 2516 Zachary Hovelson Hawley MN 22 20:56
4 2364 Tom Curley Fargo ND 23 21:06
5 2396 Charles Elhard Bismarck ND 23 21:35
6 1232 Jered Wambach Fargo ND 21 21:39
7 1309 Cole Kyser Erie ND 23 25:22
8 1199 Jared Swanson Arthur ND 22 25:23
9 1306 Michael Benedict Fargo ND 22 25:29
10 2397 Benjamin Ellenson Grand Forks ND 22 28:11
11 2674 Paul Miller Moorhead MN 23 28:20
12 2699 Derek Neu Fargo ND 21 28:25
13 1314 Brett Kyser Erie ND 21 28:41
14 2333 Dillon Brown Fargo ND 21 30:27
15 2374 Justin Dathe Fergus Falls MN 22 30:38
16 1175 Brett Stanhope Neche ND 23 31:33
17 2391 Anthony Duchene Ada MN 22 36:23
18 1253 Michael Wold Fargo ND 20 51:05
19 1119 Clayton Schreiner Hunter ND 22 51:21
20 1008 Christopher Obembe Fargo ND 24 1:05:40
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1286 Abby Callahan Fargo ND 21 25:26
2 2611 Beci Lambrecht Lisbon ND 24 26:55
3 2661 Kayla Mellgren Fargo ND 21 27:37
4 2437 Jennifer Furniss Fargo ND 23 27:39
5 2483 Rachel Havelka Dickinson ND 21 28:15
6 1127 Jena Schroeder Fargo ND 21 28:38
7 1290 Cari Jehlik Fargo ND 23 28:40
8 1023 Kaylee Osowski Hallock MN 20 28:43
9 2665 Rebecca Mertens Fargo ND 22 29:30
10 2366 April Currier Dent MN 21 29:56
11 2334 Kasey Brown Fargo ND 21 30:27
12 2295 Amanda Bellefeuille Barnesville MN 24 30:42
13 1057 Kelsey Qualley Moorhead MN 22 30:51
14 1168 Dana Sorenson Argyle MN 22 30:51
15 1205 Paige Thiele Grand Forks ND 21 30:54
16 2299 Laura Beyer Bismarck ND 21 30:54
17 2503 Brianne Heupel Valley City ND 23 30:57
18 2482 Jacinta Havelka Bismarck ND 23 31:24
19 1047 Holly Peterson Fargo ND 24 31:52
20 1144 Alaina Seeley Fargo ND 24 31:57
21 2301 Emily Bjornson Mandan ND 24 32:02
22 1036 Nicole Paulson Fargo ND 23 32:18
23 2344 Taryn Cameron Fargo ND 23 32:25
24 1257 Leslie Wood Moorhead MN 20 32:30
25 2287 Kari Bartholome Moorhead MN 20 32:30
26 1323 Amber Brandenburger Fargo ND 21 32:53
27 2308 Kelsie Blume Fargo ND 24 33:00
28 1027 Candace Ottoson Wahpeton ND 24 33:06
29 1025 Jeanette Ostlie Wahpeton ND 23 33:07
30 1176 Jennifer Stanhope Neche ND 23 33:10
31 1196 Marissa Svaleson West Fargo ND 22 33:42
32 2603 Elena Kroeger Fargo ND 22 33:53
33 2290 Alyssa Beasley West Fargo ND 20 33:54
34 2673 Jenna Miller Moorhead MN 20 33:55
35 2566 Courtney Kappes Moorhead MN 20 33:55
36 2481 Kira Hausauer Moorhead MN 20 33:56
37 2479 Kaia Hassel Fargo ND 21 34:01
38 2691 Tonya Neisen Fargo ND 24 34:01
39 2646 Kassie Martin Moorhead MN 22 34:08
40 2532 Jaime Jarmin Kindred ND 20 34:27
41 2404 Kelsey Erbes West Fargo ND 24 34:37
42 1059 Casey Radenic Fargo ND 22 36:23
43 1246 Casey Wilke Fargo ND 24 36:36
44 2654 Jennifer McCracken West Fargo ND 22 36:50
45 1243 Aimee White Fargo ND 22 37:15
46 1054 Kayla Prosser Fargo ND 22 37:59
47 1073 Whitney Rheault West Fargo ND 24 38:07
48 1215 Katie Torkelson Jamestown ND 22 39:34
49 2670 Amy Miller Fargo ND 24 39:38
50 2416 Alexandra Farren Fargo ND 24 40:05
51 2472 Emily Hanson Fargo ND 23 40:15
52 2490 Deidre Hein Moorhead MN 23 40:44
53 2393 Jaclyn Eichele Jamestown ND 22 41:03
54 2361 Ashley Cox Fargo ND 23 42:19
55 2598 Lauren Kramer Fargo ND 24 42:27
56 1280 Pamela Klein Fargo ND 22 43:56
57 1282 Laura Sitz Moorhead MN 24 43:57
58 2588 Elisabeth Knapp Fargo ND 23 46:32
59 2589 Carmen Knott Fargo ND 24 47:09
60 1300 Katie Althoff Fargo ND 24 47:13
61 1116 Amber Schreiner Hunter ND 21 48:25
62 2628 Gina Louden Casselton ND 23 50:09
63 1167 Marysa Sommerfeld West Fargo ND 22 51:05
64 1288 Chelsea Larsen Winnipeg MB 24 56:59
65 1277 Kayla Goebel West Fargo ND 22 58:23
66 2355 Amanda Clemens Fargo ND 24 1:00:22
67 1009 Gift Obembe Fargo ND 20 1:05:32
================================================================================
MALE AGE GROUP 25 - 29 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2519 Chris Howell West Fargo ND 28 19:24
2 1307 Eric Wayne Moorhead MN 29 24:36
3 1322 Aaron Wimmer Fargo ND 28 24:45
4 2310 Gregory Bodensteiner Fargo ND 28 24:53
5 1182 Ben Stecher Moorhead MN 28 25:27
6 2373 Lucas Danuser Fargo ND 26 25:35
7 1100 Jesse Sand Dilworth MN 27 26:03
8 1260 Ryan Wuellner Brookings SD 29 26:13
9 1164 Brian Sommerfeld Fargo ND 28 26:26
10 1293 Samuel Leadens Fargo ND 29 28:01
11 2311 Everette Boehm Fargo ND 26 28:36
12 2281 Stefan Balaz Minneapolis MN 27 29:22
13 2567 Bob Karppinen West Fargo ND 29 29:22
14 2392 Quinn Eggert West Fargo ND 28 29:28
15 1252 Kenny Wold West Fargo ND 26 30:44
16 1239 Stephen Wells Fargo ND 29 30:58
17 2553 Aaran Joneson Fargo ND 29 31:01
18 2632 Jon Lowry Fargo ND 28 32:03
19 2376 Jarod Dcamp Fargo ND 28 35:44
20 1134 Jonathan Schuler West Fargo ND 25 35:54
21 1056 Mark Qual Lisbon ND 28 36:53
22 2649 Josh Maynard Fargo ND 27 41:01
23 2527 Chris Huus Fargo ND 29 43:12
24 2358 Josh Collins Fargo ND 28 43:16
25 1172 David Spickler Riverdale ND 28 49:47
26 2330 Anthony Brown Fargo ND 25 50:36
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2676 Jenny Mondry Fargo ND 27 25:48
2 2256 Kellie Albrecht Horace ND 28 26:40
3 1154 Breann Skalsky Fargo ND 28 27:03
4 1889 Anna Meissner Fargo ND 26 27:15
5 1327 Jill Carter Mandan ND 27 27:18
6 2555 Jennifer Jorissen Bismarck ND 26 27:43
7 2544 Jessica Johnson Roseau MN 29 27:43
8 1069 Ashley Reinke Fargo ND 25 28:05
9 1065 Megan Rath Wishek ND 25 28:33
10 2252 Lindsey Abeln West Fargo ND 28 28:33
11 2475 Allison Harder Badger MN 29 28:38
12 1285 Katie Gruchalla Fargo ND 27 28:57
13 2688 Ashley Nadeau Valley City ND 26 29:56
14 2328 Chelsey Brenno Fargo ND 28 29:59
15 2417 Ali Faught Fargo ND 29 30:04
16 2316 Dawn Boom Fargo ND 27 30:42
17 2574 Kimberly Kemppanion Fargo ND 27 30:56
18 2338 Shanda Bultsma Fargo ND 26 30:57
19 2325 Shanna Brech Pierre SD 25 31:18
20 2545 Josie Johnson Frazee MN 26 31:43
21 2387 Elizabeth Donahue Fargo ND 25 31:51
22 1096 Jodi Sailer Fargo ND 28 32:04
23 2531 Tina Janezich Chisholm MN 29 32:19
24 2638 Jericka Lyon Fargo ND 27 32:24
25 2260 Holly Altendorf Fargo ND 28 32:25
26 1051 Amy Pinkney Pinkney Moorhead MN 28 32:39
27 2686 Erica Murie West Fargo ND 25 32:58
28 1107 Kristi Schlauderaff Detroit Lakes MN 26 33:06
29 2342 Elizabeth Burslie Fargo ND 25 33:13
30 2687 Abby Nack St. Cloud MN 28 33:16
31 2474 Melanie Hanson Moorhead MN 29 33:30
32 2309 Mackenzie Blume West Fargo ND 29 33:31
33 2451 Erin Gores Fargo ND 27 33:56
34 2641 Kelsee Macintosh-Ellig Baker MN 29 34:01
35 1105 Nicole Schell Fargo ND 29 34:02
36 1016 Andrena Olson Fargo ND 26 34:05
37 1221 Kayla Vanlaecken Fargo ND 25 34:06
38 2610 Heidi Laho Fargo ND 25 34:23
39 2215 Amanda Riegel Beulah ND 29 34:29
40 1207 Erin Thompson Fargo ND 29 34:35
41 2679 Jodi Morrison Fargo ND 25 34:51
42 2597 Janelle Kotta Fargo ND 25 34:51
43 2427 Tracy Fixen West Fargo ND 27 35:01
44 1197 Kelly Sveum Plymouth MN 29 35:04
45 2528 Lacey Igo Fargo ND 28 35:10
46 1077 Megan Riegel Fargo ND 29 35:18
47 2294 Robin Bednarek Marshall MN 29 35:22
48 2612 Rayna Langseth Fargo ND 26 35:38
49 2398 Ann Elling Fargo ND 26 35:50
50 2341 Josie Burke Grand Forks ND 25 35:55
51 2282 Sumona Balla Fargo ND 29 36:01
52 2568 Meridith Karppinen West Fargo ND 29 36:01
53 2320 Tara Bowlus Dilworth MN 25 36:31
54 2347 Diane Carlson Mapleton ND 29 36:37
55 2346 Breanne Carlson Lisbon ND 25 36:51
56 1055 Angie Qual Lisbon ND 27 36:52
57 2582 Alyssa Klever West Fargo ND 29 37:12
58 2466 Melissa Halsa Moorhead MN 29 37:31
59 1249 Brook Williamson Wahpeton ND 26 37:34
60 2543 Jenna Johnson Fargo ND 25 37:38
61 1222 Tressa Vanray Pettibone ND 25 37:39
62 1149 Reshma Shrestha Valley City ND 29 38:04
63 2278 Trisha Baker Fargo ND 28 38:20
64 1062 Rachel Rasmusson Grand Forks ND 26 38:40
65 2486 Bethany Heggen Fargo ND 28 38:44
66 2449 Lindsey Glaspell Fargo ND 29 38:46
67 1037 Jessica Pavlat Crookston MN 27 39:02
68 2541 Erica Johnson West Fargo ND 28 39:56
69 2617 Marlene Lee West Fargo ND 29 41:14
70 1003 Anna Neyens Fargo ND 26 41:35
71 1095 Amanda Rubis West Fargo ND 27 41:57
72 2431 Melissa Foster Jamestown ND 28 42:27
73 1238 Sherry Wells Fargo ND 29 42:34
74 2619 Jennifer Lein Dilworth MN 26 42:43
75 2446 Tawna Giffey Fargo ND 27 43:10
76 2613 Tammy Larck Fargo ND 29 43:13
77 2578 Jenna Kirbyj Fargo ND 25 43:13
78 1251 Jackie Wold West Fargo ND 26 43:33
79 2258 Anne Alonto Fargo ND 29 43:36
80 1208 Jenny Thompson Dilworth MN 26 44:04
81 2653 Elizabeth McCracken West Fargo ND 25 44:29
82 2345 Julie Campbell Fargo ND 28 44:32
83 1225 Jessica Verdi Fargo ND 29 44:44
84 2583 Nicole Klose Moorhead MN 25 45:02
85 2471 Carrie Hanson Sisseton SD 29 47:49
86 2579 Theresa Kjelgaard Moorhead MN 29 48:07
87 1083 Holly Robinson Stephen MN 26 49:38
88 2321 Nicole Bratlie Casselton ND 26 50:08
89 2419 Meghan Finch Fargo ND 28 50:31
90 2331 Becky Brown Fargo ND 26 50:35
91 2494 Jill Hendrickson Lakefield MN 27 50:38
92 2586 Cecilia Knapp Fargo ND 25 50:54
93 2627 Brittany Lothspeich Fargo ND 25 51:34
94 2465 Michele Haider Fargo ND 25 51:34
95 2372 Erin Danduran Fargo ND 28 51:46
96 2296 Jamie Benson Fargo ND 27 52:20
97 2633 Amy Lubarski Crookston MN 28 52:57
98 1097 Sarah Sakrison Fargo ND 29 53:11
99 2569 Kaja Kaste Fargo ND 25 53:11
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 34 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2268 David E Anderson Dilworth MN 34 18:34
2 2594 John Koo Minneapolis MN 33 20:33
3 1276 Justin Gall Fargo ND 31 20:58
4 2442 Casey Garman Casselton ND 34 22:03
5 1264 Chad Zander Barnesville MN 33 22:17
6 2487 Ben Heidenreich San Antonio TX 32 23:09
7 2413 Justin Ertelt Fargo ND 32 24:08
8 2399 John Ellingsberg Moorhead MN 34 25:00
9 1214 Ronny Torgerson Horace ND 32 25:19
10 2571 Ryan Kelly New Brighton MN 33 27:27
11 2317 Mike Booth Dent MN 34 27:54
12 1321 Peter Blaine Fargo ND 32 28:15
13 2499 Matthew Herberg Fargo ND 32 28:22
14 2270 Jeff Anderson West Fargo ND 31 28:50
15 2307 Jon Blomquist Crookston MN 33 29:25
16 2522 Jason Huck Fargo ND 31 29:46
17 1015 Darin Okland Fargo ND 31 29:48
18 2564 Matt Kalbus West Fargo ND 31 30:54
19 1178 Brian Stavenger Moorhead MN 32 31:13
20 1103 Chris Savageau Glyndon MN 34 31:16
21 2362 Brian Cox Fargo ND 30 32:06
22 1267 Brent Zimbelman Fargo ND 30 32:59
23 2642 Nathan Mack Kensal ND 30 33:10
24 1104 David Savageau Moorhead MN 32 33:28
25 2385 Tom Doll Mandan ND 30 33:54
26 1211 Jesse Thomson Horace ND 33 34:51
27 2377 Scott Dcamp Fargo ND 31 35:44
28 2634 Nate Lubarski Crookston MN 34 36:07
29 2324 John Braun West Fargo ND 34 37:12
30 2300 Gregory Bissel Fargo ND 30 40:16
31 1248 Jacob Williams Fargo ND 30 41:35
32 2601 Matthew Krier White Bear Lak MN 33 41:40
33 1236 Troy Weber Barnesville MN 31 44:12
34 1019 Kirk Olson Moorhead MN 32 47:25
35 2508 Christopher Hoffart Grand Forks ND 33 53:35
36 1137 Jason Schultz West Fargo ND 34 53:47
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2274 Jenny Aune Fargo ND 34 20:24
2 2266 Brenda L Anderson Dilworth MN 32 21:36
3 1040 Sara Pender Detroit Lakes MN 33 23:38
4 2533 Celena Jensen Roseau MN 33 25:03
5 1223 Angie Vanyo West Fargo ND 32 26:29
6 2515 Rebekah Hoos Fargo ND 30 27:29
7 2622 Aimee Limke Bismarck ND 34 28:05
8 2581 Molly Klein Moorhead MN 33 28:18
9 1193 Sarah Suchy Alexandria MN 30 28:44
10 1212 Jill Thomson Horace ND 32 30:08
11 1063 Kimberly Rasmusson-Anders Glyndon MN 33 30:44
12 1060 Amber Raile Fargo ND 32 31:20
13 1256 Maren Wolsky Fargo ND 32 31:20
14 1046 Becky Peterson Thief River Fa MN 31 31:39
15 1185 Melissa Steiner Fargo ND 30 31:55
16 1255 Alison Wolf Fargo ND 32 32:03
17 1160 Kristi Smith Moorhead MN 31 32:03
18 2501 Jody Herrmann Bismarck ND 34 32:08
19 2644 Alyssa Manning West Fargo ND 34 32:09
20 2629 Amanda Lowry Madison MN 33 32:11
21 1131 Jenny Schroetter Hibbing MN 30 32:19
22 2525 Jessica Huseby Fargo ND 31 32:32
23 1064 Michelle Rassier Clearwater MN 32 32:42
24 1289 Shelby Tersnip Fargo ND 33 32:44
25 1242 Leanne Westgard West Fargo ND 31 33:31
26 2645 Ana Markel Mandan ND 32 33:52
27 2537 Melissa Johnsen Grand Forks ND 33 34:32
28 1313 Jessica Stephens Fargo ND 33 34:35
29 2349 Andrea Chaney Fargo ND 34 34:53
30 1093 Kendra Routh Moorhead MN 30 35:01
31 2369 Ria Czichotzki Moorhead MN 34 35:09
32 1219 Nancy Tykwinski West Fargo ND 31 35:24
33 2524 Adriane Huschka Fargo ND 30 35:32
34 1311 Kimberly Veiss Fargo ND 31 35:45
35 1310 Chalcee Fingarson West Fargo ND 30 35:46
36 2563 Anna Kalbus West Fargo ND 30 35:48
37 2626 Kim Longtine Moorhead MN 32 36:45
38 2332 Brandii Brown Moorhead MN 31 36:51
39 1043 Lindsay Perlenfein Fargo ND 30 36:59
40 1079 Kara Ringdahl Fergus Falls MN 32 37:09
41 1099 Jenny Samarzja Horace ND 33 37:27
42 1284 Leah Warner Fargo ND 34 38:08
43 2618 Sarah Lee Fargo ND 33 38:12
44 1279 Chaycie Kramer Fargo ND 32 38:12
45 1072 Alanna Rerick West Fargo ND 33 38:18
46 2382 Dana Dobbs Fargo ND 32 38:38
47 1152 Jennifer Silva Fargo ND 32 38:56
48 1138 Amy Schulz Wahpeton ND 33 38:58
49 2456 Amber Gossen Marshall MN 30 39:07
50 1038 Jessica Pearson Fargo ND 33 39:10
51 1226 Kelly Vigness Minot ND 30 39:11
52 2667 Teri Metz Sisseton SD 30 39:21
53 1209 Keilah Thompson Fargo ND 30 39:22
54 1010 Tamara Oberg Warren MN 34 39:58
55 2269 Janet Anderson Mankato MN 33 40:29
56 1032 Lindsay Parsley West Fargo ND 32 40:40
57 1319 Allison Demmer Hawley MN 30 41:14
58 1130 Tanya Schroeder Fargo ND 30 41:40
59 2513 Stephanie Holscher Moorhead MN 33 41:55
60 1173 Melissa St Michaels Jordan MN 33 41:55
61 1170 Jennifer Soydara Fergus Falls MN 34 42:12
62 1058 Laura Rach Fargo ND 30 42:14
63 2473 Lisa Hanson Grand Forks ND 34 42:32
64 1141 Tammy Schwarz St. Cloud MN 31 42:32
65 1086 Michelle Roeszler Fargo ND 32 42:46
66 2380 Hollie Diederick West Fargo ND 31 43:08
67 1106 Naomi Schempp Fargo ND 30 43:11
68 2575 Missy Ketterl Hillsboro ND 34 43:15
69 2434 Jennifer Friesen Moorhead MN 31 43:15
70 1200 Sheri Sweere Fargo ND 34 43:38
71 1159 Janelle Smith Donnelly MN 33 44:13
72 1129 Melissa Schroeder Aberdeen SD 33 44:38
73 2500 Michelle Hernandez Moorhead MN 31 44:39
74 2637 Niki Lynnes Moorhead MN 30 44:42
75 1188 Amber Stroh Fargo ND 30 44:44
76 1162 Sharon Solberg Fargo ND 30 44:49
77 2323 Day Braun West Fargo ND 34 44:51
78 2520 Brandee Hoyt Jamestown ND 32 45:51
79 2435 Heather Fuchs Moorhead MN 33 46:04
80 2560 Chasidey Jurek Northwood ND 34 46:28
81 2554 Jody Jordet Dilworth MN 34 46:55
82 2276 Jennifer Baker Fargo ND 34 47:18
83 1018 Katie Olson Moorhead MN 31 47:26
84 2682 Jenelle Mulvaney West Fargo ND 31 48:06
85 1061 Tammi Randolph Bismarck ND 31 50:44
86 1227 Roxanne Visser Ada MN 32 51:26
87 2326 Jami Bredman Ada MN 32 51:26
88 2584 Amy Kluth West Fargo ND 31 51:28
89 1235 Heather Weber Barnesville MN 33 51:39
90 2593 Heidi Koepplin Fargo ND 34 51:46
91 1135 Amy Schultz West Fargo ND 32 53:47
92 2561 Jana Kaess Andover MN 32 55:23
93 2303 Gena Blaine Fargo ND 33 55:23
94 2470 Jill Hankey Grand Forks ND 32 55:24
95 1085 Janet Rodman Maplewood MN 32 55:24
96 2440 Beth Gardner Fargo ND 32 55:24
97 1031 Leah Parmer Fargo ND 33 55:25
98 1304 Nyasia Wiggins Fargo ND 32 59:44
99 2467 Kim Halvorson Fargo ND 33 1:01:05
================================================================================
MALE AGE GROUP 35 - 39 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2697 Tommy Nelson Fargo ND 37 28:17
2 2636 Jeremy Lykken Fargo ND 35 29:28
3 1136 Brandon Schultz Moorhead MN 37 31:46
4 2615 Ron Larson Fargo ND 36 31:51
5 2443 Matthew Gasper Fargo ND 36 32:12
6 2255 Jared Aelony Detroit Lakes MN 37 33:16
7 1156 Jason Skiple Fargo ND 39 34:16
8 2460 Derrick Haaland Detroit Lakes MN 39 34:40
9 1297 Jeff Reveling Horace ND 37 36:49
10 2700 Michael Neustel Fargo ND 39 36:55
11 2271 John Anderson Mankato MN 37 37:01
12 1101 Doug Sandstrom Fargo ND 39 37:03
13 2616 John Leaf Moorhead MN 39 38:40
14 1263 Ryan Younggren Fargo ND 35 38:59
15 1262 Holly Younggren Fargo ND 36 38:59
16 1068 Travis Reimche Moorhead MN 38 40:29
17 1305 Michael Johannes Fargo ND 36 42:33
18 1291 Mitch Taragos Fargo ND 35 43:12
19 2259 Augusto Alonto Fargo ND 38 43:36
20 2631 Jason Lowry Horace ND 36 49:59
21 2420 Michael Finch Fargo ND 36 50:31
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1151 Susie Sikorski Roseau MN 37 24:36
2 1261 Cassie Wulfekuhle Colfax ND 37 25:55
3 2680 Lynn Motteberg Fargo ND 37 26:11
4 2590 Heather Knutson Lakeville ND 35 27:50
5 1049 Susan Pfeifer Valley City ND 38 30:57
6 2675 Heather Mitzel Fargo ND 39 32:03
7 2253 Nicole Achter West Fargo ND 37 32:03
8 2306 Rachel Bleick West Fargo ND 38 32:14
9 2666 Kim Meshefski Mayville ND 39 32:20
10 1102 Shelly Sandstrom Fargo ND 36 32:22
11 2677 Maureen Monson Grygla MN 37 32:29
12 1272 Christy Zingraf Hawley MN 39 33:09
13 2370 Jennifer Dablow Fargo ND 39 33:22
14 2411 Taryn Erickson West Fargo ND 35 33:31
15 1090 Julie Rosenfeldt Dilworth MN 36 34:35
16 1163 Joanna Solhjem Kindred ND 38 34:35
17 1312 Jodi Seidel Moorhead MN 39 34:35
18 1108 Vikki Schneeberger Fargo ND 36 35:09
19 2292 Sara Beaudrie Velva ND 37 35:32
20 1039 Lori Pederson Hatton ND 36 36:17
21 2421 Anita Finck-Pearson Fargo ND 35 36:54
22 2314 Shelly Boice Havana ND 38 36:55
23 1001 Shannon Neustel Fargo ND 36 36:55
24 2548 Merri Johnson Leeds ND 38 37:01
25 2517 Kimberly Hovland Alexandria MN 36 37:36
26 1325 Vanessa Veflin Wilmot SD 36 37:50
27 2621 Pamela Lill Brooks MN 35 38:25
28 2530 Karla Jalbert Ada MN 35 38:41
29 2529 Shannon Indovina Lakeville MN 37 38:50
30 2559 Jayne Judisch Hunter ND 38 38:56
31 2402 Stephanie Engel Moorhead MN 38 39:04
32 2329 Rachel Bridgeford East Grand For MN 37 39:11
33 1233 Stephanie Wangen Carrington ND 36 39:48
34 1231 Pam Waite Gardner ND 37 40:03
35 2409 Julie Erickson West Fargo ND 39 41:56
36 1303 Simone Rojas Fargo ND 35 42:33
37 2650 Diablo McCord Fargo ND 39 42:34
38 2602 Jen Kritzberger Hillsboro ND 35 43:15
39 2694 Jill Nelson Fargo ND 38 43:28
40 2436 Kristine Funk Sioux Falls SD 37 43:38
41 2668 Gina Meyer Fargo ND 35 43:50
42 1155 Anita Skiple Fargo ND 38 44:13
43 2450 Errin Glines Wahpeton ND 38 45:31
44 1250 Karla Winandy Fargo ND 36 45:47
45 2418 Terra Fennern West Fargo ND 36 45:52
46 2660 Julie Mecham Nelson Fargo ND 37 46:11
47 1143 Stacey Sebille Fargo ND 37 47:32
48 1148 Teri Shepher Fargo ND 37 48:06
49 2521 Kristen Hoyt Tower City ND 36 48:59
50 1202 Dotti Taylor Fargo ND 37 49:19
51 2357 Jennifer Cole Salol MN 35 49:39
52 2327 Stacey Brekke Fargo ND 37 49:52
53 2630 Jami Lowry Ronan MT 38 50:00
54 1126 Shelly Schreiner Fargo ND 37 50:04
55 2263 Denielle Amundson Moorhead MN 37 50:09
56 1241 Julie Werre Ellendale ND 35 51:26
57 1237 Nicole Weiss Moorhead MN 37 53:56
58 1228 Stephanie Volk Carrington ND 35 54:03
59 2585 Kimberly Knain Fargo ND 37 56:51
60 1180 Tracy Stebleton Christine ND 37 1:03:56
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 44 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 188 Tom Smith Fargo ND 44 17:54
2 1030 Joe Palicka Ramsey MN 40 18:55
3 2510 David Hollingshead Moorhead MN 42 26:39
4 2480 Wayne Haug Fargo ND 44 26:56
5 1161 John Snyder Fargo ND 40 28:16
6 2659 Jim McTavish Glyndon MN 43 28:35
7 2267 David Anderson Hatton ND 42 31:07
8 2273 David Artz Fargo ND 44 34:17
9 2535 Damon Job Fargo ND 44 35:18
10 1109 Robb Schobinger Fargo ND 43 39:24
11 1013 Louis Ochoa Dilworth MN 44 40:09
12 2452 David Goroski Wahpeton ND 40 49:56
13 1117 Bob Schreiner Harwood ND 42 51:25
14 1259 Shawn Worley Fargo ND 44 52:51
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1045 Tracy Peters Moorhead MN 43 25:28
2 1075 Doreen Richter Detroit Lakes MN 44 25:37
3 2390 Kelli Dronen Moorhead MN 40 28:42
4 1139 Marci Schuster Fargo ND 43 29:04
5 2692 Beth Nelson Lisbon ND 40 29:20
6 1123 Kim Schreiner Harwood ND 40 29:27
7 2302 Kelli Bjornson Spiritwood ND 40 29:34
8 2275 Gail Bach Fergus Falls MN 42 31:49
9 2577 Tammy King Moorhead MN 42 31:55
10 1153 Sue Sip Ada MN 43 33:02
11 2604 Stacy Kruger Ulen MN 41 33:24
12 2381 Stephanie Differding Fargo ND 42 33:39
13 2407 Theresa Erdmann Fargo ND 43 33:59
14 2662 Karen Mellum Moorhead MN 43 34:03
15 2386 Janet Dolva Hawley MN 42 35:38
16 2678 Lorraine Moore Mahnomen MN 42 35:53
17 2669 Tina Miesen Fargp ND 40 35:54
18 1174 Vickie Standfield Dilworth MN 44 36:32
19 1190 Nancy Sturman Warren MN 43 36:58
20 2605 Lauri Kupitz Valley City ND 42 37:08
21 1128 Jodi Schroeder Elbow Lake MN 40 37:19
22 2685 Patty Munro Page ND 40 37:19
23 2430 Tricia Fossen Fargo ND 40 37:27
24 2455 Sue Goschen Fargo ND 41 37:44
25 2491 Judy Hein Morris MN 44 38:18
26 1292 Tamara Vik Hawley MN 40 39:29
27 2291 Dawn Beasley West Fargo ND 43 39:31
28 2655 Jodee McCracken West Fargo ND 42 41:22
29 2652 Ann McCracken West Fargo NC 44 41:22
30 1014 Tanya Ochoa Dilworth MN 41 44:11
31 2505 Tarra Hilde Moorhead MN 40 46:04
32 2608 Dawn Laducer Aberdeen SD 40 46:51
33 2547 Leanne Johnson Fargo ND 43 49:19
34 2371 Tanya Dahl Salol MN 40 49:40
35 2272 Tonja Anderson Moorhead MN 42 50:05
36 2507 Julie Hillesland Northwood ND 43 50:40
37 2506 Heidi Hillesland Aneta ND 43 50:40
38 2262 Chris Amundson Moorhead MN 43 51:08
39 2551 Gerri Jones Dilworth MN 44 51:10
40 2462 Kathy Haaland West Fargo ND 41 52:12
41 2264 Carrol Andersen West Fargo ND 40 52:17
42 1052 Connie Poehls Detroit Lakes MN 44 52:20
43 1258 Annette Worley Fargo ND 44 52:52
44 2542 Gayle Johnson West Fargo ND 42 53:42
45 1074 Pam Richards Sisseton SD 43 54:02
46 2365 Amy Currence Sisseton SD 41 54:02
47 1177 Julie Stapleton Sisseton SD 41 54:03
48 1206 Karla Thoennes Fargo ND 44 54:17
49 2623 Jill Lindaas Mayville ND 44 55:34
50 1042 Pam Perleberg Fargo ND 40 58:04
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 49 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2363 Rick Crume Glyndon MN 49 21:02
2 2458 Donn Groth Fargo ND 46 29:19
3 2368 Dirk Currier Dent MN 47 30:27
4 1113 Dan Schoonhoven West Fargo ND 48 30:52
5 2414 Michael Fallon Fargo ND 48 31:37
6 1033 Dan Paulson Moorhead MN 49 34:30
7 2389 Mitch Drobnick Mahnomen MN 46 36:43
8 2557 Duane Judisch Hunter ND 45 49:47
9 1124 Patrick Schreiner Hunter ND 47 51:19
10 1270 Jerome Zimmerman Spiritwood ND 48 1:00:25
11 1191 Todd Stutzman Fargo ND 49 1:10:01
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2640 Jackie Maas Plymouth MN 45 28:11
2 1087 Sharon Roethel Detroit Lakes MN 47 29:20
3 2534 Kari Joachim Fargo ND 46 29:36
4 1203 Mona Tedford Fargo ND 45 29:36
5 1302 Gail-Ann Mitchell Fargo ND 45 30:23
6 1112 Becky Schoonhoven West Fargo ND 47 30:52
7 2340 Karen Burchill Valley City ND 49 30:53
8 1295 Lori Goeson Moorhead MN 45 31:07
9 2681 Terrijann Mueller Dahlber Moorhead MN 46 31:56
10 1157 Linda Skunberg Fargo ND 45 32:14
11 2433 Nancy Frid Fargo ND 46 32:48
12 2502 Patty Hetland Fargo ND 46 33:58
13 1169 Lisa Sorenson Argyle MN 46 34:59
14 1220 Betty Van Overbeke Morris MN 46 36:30
15 2591 Brenda Koch Bottineau ND 45 37:53
16 2367 Bobbie Currier Dent MN 47 39:25
17 1092 Michelle Rothwell Detroit Lakes MN 48 43:19
18 2690 Susan Nehring Fargo ND 45 43:45
19 1266 Ann Zetocha Oakes ND 46 46:37
20 1234 Colette Weatherstone Sisseton SD 45 47:48
21 1089 Sharon Rolstad Sisseton SD 46 47:50
22 2360 Janine Cook Fargo ND 45 50:27
23 1121 Karen Schreiner Hunter ND 46 51:22
24 1181 Janet Stebner West Fargo ND 47 52:19
25 2526 Annette Hutchins Sisseton SD 45 54:02
26 2606 Lori Kuschel Browns Valley MN 45 54:02
27 2422 Sue Fischer Sisseton SD 45 54:03
28 2657 Valerie McDonald Larimore ND 48 54:14
29 2485 Sonja Hefta Mayville ND 48 55:34
30 1271 Lynn Zimmerman Spiritwood ND 46 1:00:52
31 1022 Jennifer Oney Fargo ND 47 1:03:25
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1296 Mike O'Leary Fargo ND 51 24:42
2 2378 Chalmer Dettler Langdon ND 53 27:19
3 1192 Paul Stynsberg Roseau MN 53 30:33
4 2298 Ken Bertsch West Fargo ND 52 32:17
5 2672 Gary Miller Fargo ND 53 34:21
6 1150 David Shultz Fargo ND 51 35:21
7 2352 Douglas Ching Dempster SD 54 50:48
8 1244 Chris White Eden Prairie MN 52 51:12
9 2496 Kent Heneman Fargo ND 54 59:05
10 1273 Gary Zoller Fargo ND 52 1:04:20
11 2624 Evan Lipp Fargo ND 52 1:04:21
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2280 Gladys Bakken Crookston MN 50 26:07
2 2599 Colleen Kranda Mandan ND 50 31:54
3 1147 Sheree Setterholm Argyle MN 53 32:05
4 2518 Sharon Howe Grand Forks ND 53 33:28
5 2643 Denise Magnusson Pelican Rapids MN 53 34:18
6 2484 Joann Hawkinson Britton SD 50 36:34
7 2536 Wanda Job Fargo ND 50 36:41
8 2683 Debra Mund Moorhead ND 51 36:58
9 2336 Cindy Buchanan Mandan ND 50 37:54
10 1035 Lori Paulson Galesburg ND 51 38:06
11 1283 Lisa Edison-Smith Fargo ND 50 38:08
12 1088 Cece Rohwedder Fargo ND 52 39:57
13 2261 Jane Amble Moorhead MN 52 39:59
14 1111 Lucy Scholin Thief River Fa MN 52 40:49
15 1224 Cary Verdi Fargo ND 53 42:08
16 1326 Becky Fisher Fargo ND 53 47:19
17 1082 Elizabeth Robinson Roseau MN 50 49:38
18 1245 Fran White Eden Prairie MN 52 51:14
19 1204 Deb Tendeland Fargo ND 53 53:41
20 2384 Avis Dolan Fargo ND 54 59:07
21 2356 Barb Clemens Jamestown ND 53 1:00:53
22 2477 Sharon Hartley West Fargo ND 50 1:01:04
23 2354 Sue Christiansen Bowbells ND 50 1:01:04
24 2254 Pam Adrian Binford ND 51 1:01:08
25 1132 Tammy Schuette Fargo ND 50 1:04:15
26 1274 Valerie Zoller Fargo ND 51 1:04:17
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 59 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1287 Dennis Nelson Fargo ND 55 24:58
2 2319 Jim Bovre Alexandria MN 58 25:07
3 1240 Paul Werner Moorhead MN 55 25:23
4 2394 Curt Eide Fergus Falls MN 55 27:00
5 2511 James Holloway Fargo ND 58 38:07
6 2423 Dan Fisher Fargo ND 56 40:16
7 1254 Peter Wold Fargo ND 55 41:30
8 2432 Doug Franke Moorhead MN 56 42:57
9 1091 Kurt Rothwell Detroit Lakes MN 57 43:20
10 2488 Kyle Heidenreich Fargo ND 58 44:31
11 1217 Howard Trussell Fargo ND 56 53:53
12 1316 Tim Kremer Fargo ND 58 1:04:20
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2493 Patty Hendricksen Moorhead MN 57 23:53
2 2546 Kristin Johnson Detroit Lakes MN 56 28:14
3 2540 Claudia Johnson Grand Forks ND 59 30:34
4 2428 Cheryl Foell Valley City ND 59 31:13
5 2351 Randi Charleston Moorhead MN 58 33:53
6 2318 Jenice Boulger Fargo ND 59 36:21
7 1179 Marcia Stavenger Moorhead MN 57 37:44
8 2509 Susan Hogen Fargo ND 57 41:26
9 1094 Brenda Rowe Pembina ND 56 41:40
10 2410 Lyn Erickson Fargo ND 55 42:47
11 1114 Kathy Schoonhoven Alexandria MN 59 42:59
12 2277 Joan Baker Mandaree ND 59 47:18
13 1201 Jocelyn Tang Detroit Lakes MN 55 48:10
14 2415 Janet Farmen Wahpeton ND 55 48:19
15 2570 Cathy Keller Fargo ND 55 48:19
16 1020 Marian Olson Moorhead MN 55 51:10
17 1029 Vickie Paige Mohall ND 59 52:08
18 2514 Kathy Hoos Fargo ND 55 53:12
19 1218 Marti Trussell Fargo ND 55 53:51
20 2283 Kathy Balliet Bismarck ND 59 55:19
21 1071 Connie Renshaw Ada MN 58 56:13
22 2495 Barb Heneman Fargo ND 57 59:06
23 2469 Pamela Hancock Fargo ND 57 1:00:50
24 2489 Sue Heidenreich Fargo ND 57 1:00:55
25 2284 Paula Balliet Fargo ND 58 1:01:05
26 1184 Karen Steele West Fargo ND 59 1:02:28
27 1230 Marcie Voss Hawley MN 59 1:13:16
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 64 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1247 John Wilke Phillips WI 61 21:03
2 2523 Jerry Huebsch Perham MN 62 23:25
3 2425 Ralph Fiskness Moorhead MN 61 25:26
4 2552 Harlan Jones Fergus Falls MN 63 34:36
5 2408 John Erickson Fargo ND 64 42:47
6 1165 Gene Sommerfeld Fort Dodge IA 61 46:58
7 1084 Clifton Rodenburg Fargo ND 61 1:04:20
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2538 Anne Johnson Moorhead MN 60 33:56
2 2285 Arlene Balvik Halstad MN 60 37:53
3 2383 Shirley Doepke West Fargo ND 63 38:57
4 1166 Linda Sommerfeld Fort Dodge IA 61 39:16
5 1210 Leanne Thompson Sartell MN 61 43:56
6 1142 Sheila Sears Moorhead MN 61 48:53
7 2614 Maryls Larson Fargo ND 62 53:56
8 2580 Gayle Klefstad Tolna ND 63 55:18
9 2497 Debbie Hentges Atwater MN 61 55:18
10 1006 Teri Nordby Moorhead MN 61 1:01:09
11 1265 Sheryl Zaun Bismarck ND 61 1:04:21
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1320 Joanne Drenkow Fargo ND 68 35:34
2 1194 Katherine Suda Borup MS 65 38:45
3 2429 Mary Fornes Fargo ND 67 41:37
4 2375 Joann Davis West Fargo ND 65 41:54
5 2587 Christina Knapp Fargo ND 65 50:54
6 1229 Claudia Von Bank Buffalo ND 69 55:17
7 1140 Carol Schwartz Beulah ND 66 55:17
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - 74 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - 74 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 1041 Marge Perkins Glyndon MN 72 41:21
2 2257 Bea Alderman Fargo ND 73 1:04:14
================================================================================
MALE AGE GROUP 75 - 79 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 75 - 79 (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 80 & - UP (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 80 & - UP (Top 3 Receive Awards)
================================================================================
1 2565 Estella Kamphaugh Fargo ND 87 1:04:14
Total Registered: 778
Total Number of Individual Finishers: 716
Number of Male Finishers: 188
Number of Female Finishers: 528
Did not Finish Race or Did Not Start: 59