Fred D. Martin Middle School XC Invitational
Oct 4th, 2014
Boys 1.5 Mile
1.49 Miles
#### INDIVIDUAL RESULTS ####
PLACE SCORE NAME SCHOOL BIB# G YEAR TIME PACE
===== ===== ===================== ======================================== ==== = ==== ======= =======
1 1 JOSH BODE TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1261 M 6 9:21.2 6:17.9
2 2 JIMMY MARTIN SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 884 M 8 9:23.7 6:19.5
3 3 JOSH HARDEN THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1217 M 8 9:28.9 6:23.0
4 4 GRANT HISKES SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 863 M 8 9:31.3 6:24.7
5 5 ZACH OLENEK ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1014 M 8 9:37.1 6:28.6
6 6 TOM EGGERT SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 845 M 8 9:38.0 6:29.2
7 7 SCOTT WATERS THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1257 M 8 9:38.6 6:29.6
8 8 ETHAN KAKAVETSIS SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 868 M 6 9:44.6 6:33.6
9 (<5) DANNY RIORDAN ST. ANDREWS - PARK RIDGE 956 M 6 9:46.0 6:34.6
10 9 ROBERT SBAROUNIS ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1018 M 8 9:50.7 6:37.7
11 10 CALEB MITCHELL TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1272 M 7 9:54.9 6:40.6
12 (<5) J. J. SERGEY ST. ANDREWS - PARK RIDGE 957 M 8 9:58.3 6:42.8
13 (<5) PETER WALSDORF ST. MARY CATHOLIC - WOODSTOCK 1033 M 6 9:58.7 6:43.1
14 11 MAX RADLICZ SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 903 M 7 10:01.0 6:44.7
15 12 ANDERS LEMPIA ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 770 M 8 10:03.1 6:46.1
16 13 IAN O\'MALLEY SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 894 M 7 10:06.9 6:48.6
17 14 MATTHEW MCALEER SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 885 M 7 10:11.1 6:51.5
18 15 DILLON MORETH LINCOLN - MT. PROSPECT 639 M 7 10:13.3 6:52.9
19 16 MATT BUTTERLY ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 744 M 5 10:15.9 6:54.7
20 17 DYLAN NORTON LINCOLN - MT. PROSPECT 641 M 7 10:16.3 6:55.0
21 18 VICTOR LOPEZ COOPER - BUFFALO GROVE 445 M 8 10:19.0 6:56.8
22 19 ANTHONY MORRIS ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 1142 M 6 10:21.4 6:58.4
23 20 CASEY HINTZ SS PETER AND PAUL - CARY 939 M 5 10:22.3 6:59.0
24 21 COLIN SAFFORD THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1240 M 7 10:22.8 6:59.3
25 (<5) COOPER HOFFMAN ST. JOHN - LOMBARD 989 M 4 10:23.4 6:59.7
26 22 MAX HANSON THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1216 M 7 10:23.9 7:00.1
27 23 BRAULIO MURO COOPER - BUFFALO GROVE 450 M 7 10:24.8 7:00.7
28 24 BRANDON WYDRA COOPER - BUFFALO GROVE 475 M 6 10:27.2 7:02.3
29 25 WILLIAM HUBER ST. PETER - GENEVA 1095 M 6 10:29.8 7:04.1
30 (>7) LUCAS FAHNOE SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 850 M 7 10:32.9 7:06.1
31 26 JAMES SHORNEY ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 799 M 6 10:33.4 7:06.5
32 27 VINCE CARIOTI LINCOLN - MT. PROSPECT 606 M 7 10:34.0 7:06.9
33 28 KYLE STEFANI THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1248 M 6 10:34.8 7:07.4
34 29 MICKEY FANELLA THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1207 M 6 10:35.6 7:08.0
35 30 ISAIAH KENT ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 768 M 5 10:36.6 7:08.6
36 31 JOHNNY MURRAY THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1231 M 6 10:38.1 7:09.6
37 32 KYLE ORTON ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 1143 M 7 10:38.7 7:10.1
38 (<5) MICHAEL HERNANDEZ ST. PAUL - MT. PROSPECT 1053 M 8 10:39.2 7:10.4
39 (>7) TYLER NISHIMURA THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1233 M 7 10:39.7 7:10.7
40 33 CHRIS WAGNER ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 1154 M 6 10:40.3 7:11.1
41 (>7) BEN CYZE THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1205 M 6 10:40.8 7:11.5
42 34 JULIAN LEMIEUX COOPER - BUFFALO GROVE 444 M 7 10:41.5 7:11.9
43 35 ASHBY JORDAN SS PETER AND PAUL - CARY 940 M 5 10:44.5 7:14.0
44 36 KEN GRANELL ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 1133 M 7 10:46.3 7:15.2
45 (>7) ALEX ESPINO SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 849 M 7 10:48.3 7:16.5
46 37 CONOR WERFELMANN ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1022 M 8 10:50.8 7:18.2
47 (>7) MATT SKIKO THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1244 M 7 10:51.6 7:18.7
48 (>7) RYAN LANDEWEER SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 876 M 7 10:54.2 7:20.5
49 38 PEARSE GORMAN ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 762 M 5 10:54.8 7:20.9
50 39 MITCH GATES ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 1129 M 6 10:55.7 7:21.5
51 40 RYAN LEONARD ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 772 M 5 10:59.4 7:24.0
52 41 BEN HITESMAN LINCOLN - MT. PROSPECT 622 M 7 11:00.8 7:24.9
53 (<5) JACOB RIEDL ST. PAUL - MT. PROSPECT 1074 M 7 11:01.4 7:25.3
54 (<5) TYLER HAAS ST. PAUL - MT. PROSPECT 1325 M 5 11:03.5 7:26.8
55 (<5) DARRYL NORWOOD GRACE LUTHERAN - RIVER FOREST 563 M 7 11:06.0 7:28.4
56 (>7) SAM STUBBS THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1251 M 7 11:06.5 7:28.8
57 42 SAM CARRICO ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1160 M 5 11:07.1 7:29.2
58 43 MITCHELL FISTER LONDON MS - WHEELING 668 M 7 11:12.4 7:32.7
59 44 CRISTIAN GOMEZ ZION - MARENGO 1302 M 6 11:15.6 7:34.9
60 45 ZACK PESHEK ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1177 M 5 11:17.0 7:35.8
61 46 TJ GARLAND ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1164 M 5 11:17.6 7:36.2
62 47 OWEN DETMER ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 755 M 5 11:18.2 7:36.7
63 48 BRIAN DINI LINCOLN - MT. PROSPECT 614 M 7 11:19.1 7:37.3
64 49 JASON DEL REAL COOPER - BUFFALO GROVE 427 M 7 11:22.1 7:39.3
65 (>7) WILLIAM GEARHART ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 760 M 5 11:23.2 7:40.0
66 50 KYLE STROM ST. PETER - SCHAUMBURG 1119 M 5 11:24.5 7:40.9
67 (<5) CHRISTIAN FIGUERORA ST. PAUL - MT. PROSPECT 1048 M 8 11:25.6 7:41.6
68 51 ALEX MITCHELL TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1271 M 7 11:28.9 7:43.9
69 52 NATHAN KOWALSKI LINCOLN - MT. PROSPECT 633 M 8 11:30.9 7:45.2
70 53 MICHAEL ROBERTS COOPER - BUFFALO GROVE 463 M 7 11:32.2 7:46.1
71 54 BRYCE KIM ST. PETER - SCHAUMBURG 1116 M 5 11:33.3 7:46.8
72 (>7) THEO LINDSTROM SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 882 M 7 11:34.2 7:47.4
73 (>7) MERIC FARAG THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1208 M 6 11:34.9 7:47.9
74 (>7) SAM HOUSEAL ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 766 M 6 11:35.6 7:48.4
75 (>7) TYLER MCMILLIN SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 886 M 7 11:37.1 7:49.4
76 (<5) BROCKTON FRANCIS BETHANY LUTHERAN - NAPERVILLE 405 M 5 11:38.6 7:50.4
77 (>7) CHRIS STEFANI THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1247 M 6 11:40.1 7:51.4
78 55 JAKE GOLLIHER ST. PETER - SCHAUMBURG 1114 M 8 11:41.2 7:52.1
79 (>7) RYAN STOGA THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1250 M 7 11:48.5 7:57.1
80 56 PATRICK ASHBROOK ST. PETER - GENEVA 1086 M 6 11:53.0 8:00.1
81 57 NATE CIESLAK ZION - MARENGO 1301 M 5 11:53.9 8:00.7
82 58 JOHN URGO LONDON MS - WHEELING 693 M 6 11:55.8 8:02.0
83 59 JUSTIN SUNVOLD ST. PETER - SCHAUMBURG 1121 M 6 11:59.9 8:04.7
84 60 BEN MEHALIC ST. PETER - GENEVA 1100 M 5 12:01.2 8:05.6
85 61 JOSH CALI ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1007 M 6 12:03.8 8:07.4
86 62 LIAM KELLER ZION - MARENGO 1308 M 5 12:05.4 8:08.4
87 63 JASON SOLIS LONDON MS - WHEELING 689 M 6 12:06.0 8:08.8
88 (>7) LIAM CARR ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 749 M 6 12:06.8 8:09.4
89 64 PATRICK CASPER ZION - MARENGO 1299 M 8 12:07.6 8:09.9
90 (>7) MAX MEYER ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 779 M 7 12:10.9 8:12.1
91 65 EMMAN LLAUDERES ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1013 M 5 12:11.7 8:12.7
92 66 RACE MEDEMA DEER PATH - LAKE FOREST 504 M 6 12:12.4 8:13.1
93 67 AKHIL NALLACHERUVU LONDON MS - WHEELING 679 M 7 12:18.0 8:16.9
94 (>7) AIDAN DORN ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 756 M 6 12:24.0 8:21.0
95 68 EDDIE MILLS ST. PETER - GENEVA 1101 M 5 12:25.1 8:21.7
96 69 DOMINIC GERRARD SS PETER AND PAUL - CARY 934 M 5 12:28.3 8:23.9
97 70 BRANDON HOEKSTRA TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1267 M 7 12:31.7 8:26.1
98 71 JOSHUA WEINSTOCK LONDON MS - WHEELING 696 M 7 12:36.1 8:29.1
99 (>7) MAARTEN LEMPIA ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 771 M 6 12:40.8 8:32.3
100 72 RYAN TUOHEY ZION - MARENGO 1322 M 5 12:41.5 8:32.7
101 (<5) LUKE GAVIN BETHANY LUTHERAN - NAPERVILLE 406 M 5 12:42.2 8:33.2
102 73 BRYDEN STEELE ZION - MARENGO 1321 M 5 12:42.9 8:33.7
103 74 NICHOLAS CARRERA ST. PETER - GENEVA 1090 M 5 12:44.7 8:34.9
104 (>7) JACK GILLESPIE THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 1213 M 7 12:47.8 8:37.0
105 75 TOMMY MURSCHEL COOPER - BUFFALO GROVE 451 M 7 12:49.2 8:37.9
106 76 BRANDON BURTSCHI SS PETER AND PAUL - CARY 929 M 5 12:51.3 8:39.3
107 77 LUCAS KASCHER SS PETER AND PAUL - CARY 941 M 5 12:54.5 8:41.5
108 78 JUSTIN VOSS TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1282 M 7 12:55.5 8:42.2
109 79 TYLER VOSS TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1283 M 7 12:56.1 8:42.6
110 (>7) AIDAN PAVLIK COOPER - BUFFALO GROVE 458 M 7 12:57.6 8:43.6
111 80 ADAM TERSTEEG ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1019 M 5 13:03.3 8:47.4
112 (<5) ANDREW STEFFES ST. MARY CATHOLIC - WOODSTOCK 1029 M 6 13:04.4 8:48.2
113 81 RYAN PRETE ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1180 M 6 13:05.4 8:48.8
114 82 JOE THIEL ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1185 M 5 13:06.8 8:49.8
115 (>7) SULEYMAN AHMED ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 738 M 7 13:09.3 8:51.5
116 83 ANDREW ROTH SS PETER AND PAUL - CARY 945 M 5 13:15.7 8:55.8
117 84 TOM FOLEY DEER PATH - LAKE FOREST 487 M 5 13:17.5 8:57.0
118 (<5) JOSHUA DAHLSTROM GRACE LUTHERAN - RIVER FOREST 540 M 7 13:20.9 8:59.3
119 85 DANIEL HORI ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1009 M 5 13:21.5 8:59.7
120 86 GUY BLACKBURN DEER PATH - LAKE FOREST 481 M 7 13:22.2 9:00.2
121 (>7) NICK GREAZEL SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 857 M 7 13:22.8 9:00.6
122 (>7) MIKEY KEELEY COOPER - BUFFALO GROVE 440 M 8 13:25.6 9:02.4
123 (>7) REID BUTTERLY ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 745 M 5 13:29.1 9:04.8
124 (>7) BEN WANG ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 807 M 5 13:31.2 9:06.2
125 87 NICHOLAS FARDELLA ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1163 M 5 13:32.3 9:07.0
126 88 WILLIAM GHERLEIN DEER PATH - LAKE FOREST 491 M 6 13:35.1 9:08.8
127 89 JACKSON LEPKOWSKI DEER PATH - LAKE FOREST 498 M 6 13:37.2 9:10.3
128 90 THANO DOVULKAS ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 1128 M 7 13:38.3 9:11.0
129 91 ZACK STROM ST. PETER - SCHAUMBURG 1120 M 7 13:41.1 9:12.9
130 (>7) PATRICK KUMM ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 1012 M 5 13:45.3 9:15.7
131 (>7) MAX CAGNINA ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 746 M 6 13:47.1 9:16.9
132 (>7) MICHAEL DRIKER COOPER - BUFFALO GROVE 430 M 7 14:07.3 9:30.5
133 92 DYLAN PRETE ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 1179 M 6 14:28.6 9:44.9
134 (<5) TREY GEBHARDT BETHANY LUTHERAN - NAPERVILLE 407 M 6 14:37.8 9:51.1
135 93 ALEXANDER PUCH DEER PATH - LAKE FOREST 512 M 5 14:49.1 9:58.7
136 94 RYAN HAMMOND TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 1266 M 7 14:55.3 10:02.8
137 95 KEVAN MCGARRIGLE DEER PATH - LAKE FOREST 503 M 7 15:05.1 10:09.4
138 96 HERNAN MENDEZ LONDON MS - WHEELING 678 M 6 17:44.5 11:56.8
139 (<5) CHRISTOPHER SCHECK LUTHERAN UNITY - CHICAGO 704 M 5 18:54.1 12:43.7
#### TEAM RESULTS ####
PLACE SCORE SCHOOL (Top 5 Times) Total, Average, Split
===== ===== ======================================== ========================================
1. 31 SOUTH MS - ARLINGTON HEIGHTS 48:18.6, 9:39.7, 0:37.3
2 4 6 8 11 (13) (14)
JIMMY MARTIN, GRANT HISKES, TOM EGGERT, ETHAN KAKAVETSIS,
MAX RADLICZ, IAN O\'MALLEY, MATTHEW MCALEER,
2. 81 THOMAS - ARLINGTON HEIGHTS 50:29.0, 10:05.8, 1:05.9
3 7 21 22 28 (29) (31)
JOSH HARDEN, SCOTT WATERS, COLIN SAFFORD, MAX HANSON, KYLE STEFANI,
MICKEY FANELLA, JOHNNY MURRAY,
3. 122 ROOSEVELT MS - RIVER FOREST 52:23.8, 10:28.7, 0:51.7
12 16 26 30 38 (40) (47)
ANDERS LEMPIA, MATT BUTTERLY, JAMES SHORNEY, ISAIAH KENT,
PEARSE GORMAN, RYAN LEONARD, OWEN DETMER,
4. 148 LINCOLN - MT. PROSPECT 53:23.5, 10:40.7, 1:05.8
15 17 27 41 48 (52)
DILLON MORETH, DYLAN NORTON, VINCE CARIOTI, BEN HITESMAN,
BRIAN DINI, NATHAN KOWALSKI,
5. 148 COOPER - BUFFALO GROVE 53:14.6, 10:38.9, 1:03.1
18 23 24 34 49 (53) (75)
VICTOR LOPEZ, BRAULIO MURO, BRANDON WYDRA, JULIAN LEMIEUX,
JASON DEL REAL, MICHAEL ROBERTS, TOMMY MURSCHEL,
6. 159 ST. PETER LUTHERAN - ARLINGTON HEIGHTS 53:22.4, 10:40.4, 0:34.3
19 32 33 36 39 (90)
ANTHONY MORRIS, KYLE ORTON, CHRIS WAGNER, KEN GRANELL, MITCH GATES,
THANO DOVULKAS,
7. 177 ST. MARGARET MARY - ALGONQUIN 54:34.1, 10:54.8, 2:34.6
5 9 37 61 65 (80) (85)
ZACH OLENEK, ROBERT SBAROUNIS, CONOR WERFELMANN, JOSH CALI,
EMMAN LLAUDERES, ADAM TERSTEEG, DANIEL HORI,
8. 210 TIMOTHY CHRISTIAN - ELMHURST 56:12.2, 11:14.4, 3:34.3
1 10 51 70 78 (79) (94)
JOSH BODE, CALEB MITCHELL, ALEX MITCHELL, BRANDON HOEKSTRA,
JUSTIN VOSS, TYLER VOSS, RYAN HAMMOND,
9. 277 SS PETER AND PAUL - CARY 59:20.9, 11:52.1, 2:32.2
20 35 69 76 77 (83)
CASEY HINTZ, ASHBY JORDAN, DOMINIC GERRARD, BRANDON BURTSCHI,
LUCAS KASCHER, ANDREW ROTH,
10. 283 ST. PETER - GENEVA 59:33.8, 11:54.7, 2:14.9
25 56 60 68 74
WILLIAM HUBER, PATRICK ASHBROOK, BEN MEHALIC, EDDIE MILLS,
NICHOLAS CARRERA,
11. 296 ST. RAYMOND - MT. PROSPECT 59:53.9, 11:58.7, 1:59.7
42 45 46 81 82 (87) (92)
SAM CARRICO, ZACK PESHEK, TJ GARLAND, RYAN PRETE, JOE THIEL,
NICHOLAS FARDELLA, DYLAN PRETE,
12. 299 ZION - MARENGO 1:00:04.0, 12:00.8, 1:25.9
44 57 62 64 72 (73)
CRISTIAN GOMEZ, NATE CIESLAK, LIAM KELLER, PATRICK CASPER,
RYAN TUOHEY, BRYDEN STEELE,
13. 302 LONDON MS - WHEELING 1:00:08.3, 12:01.6, 1:23.7
43 58 63 67 71 (96)
MITCHELL FISTER, JOHN URGO, JASON SOLIS, AKHIL NALLACHERUVU,
JOSHUA WEINSTOCK, HERNAN MENDEZ,
14. 309 ST. PETER - SCHAUMBURG 1:00:20.0, 12:04.0, 2:16.6
50 54 55 59 91
KYLE STROM, BRYCE KIM, JAKE GOLLIHER, JUSTIN SUNVOLD, ZACK STROM,
15. 413 DEER PATH - LAKE FOREST 1:06:04.4, 13:12.8, 1:24.8
66 84 86 88 89 (93) (95)
RACE MEDEMA, TOM FOLEY, GUY BLACKBURN, WILLIAM GHERLEIN,
JACKSON LEPKOWSKI, ALEXANDER PUCH, KEVAN MCGARRIGLE,