MORA VASALOPPET 35km FREESTYLE
AWARDS LIST
3/28/2007 4:24PM
=============================================================================
TOP 3 OVERALL
=============================================================================
1 BJORN H BATDORF MINNEAPOLIS MN 23 M 1:08:58
2 ANDREW L VOELTZ-SCHAKEL MINNEAPOLIS MN 32 M 1:09:21
3 JAY R WENNER ST PAUL MN 45 M 1:11:02
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 1 14 UNDER (3)
================================================================================
1 ANNA L TODEY MAPLE GROVE MN 14 F 1:43:10.7
2 JULIA N HARRISON MINNETRISTA MN 14 F 1:46:24.7
3 NARA L TASHJIAN RIVER FALLS WI 14 F 2:47:55.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 1 14 UNDER (3)
================================================================================
1 JAKE J BROWN EDEN PRAIRIE MN 14 M 1:21:15.3
2 ELI D FARK ST CLOUD MN 14 M 1:27:00.7
3 BOB S CARTER COLERAINE MN 14 M 1:30:48.8
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 2 15-16 (3)
================================================================================
1 MEGAN R TRUMPER STILLWATER MN 15 F 1:44:48.3
2 LAURA C KOSOWSKI MINNEAPOLIS MN 16 F 1:58:16.4
3 ELLEN ROY ARDEN HILLS MN 15 F 2:04:48.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 2 15-16 (3)
================================================================================
1 REID A GILBERTSON LAKE ELMO MN 16 M 1:17:32.7
2 ISAAC M REICH STILLWATER MN 16 M 1:22:41.1
3 ANDERS S BOWMAN PLYMOUTH MN 16 M 1:24:49.3
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 3 17-18 (3)
================================================================================
1 AMY V FRITZ EAGAN MN 17 F 1:36:42.8
2 JESSICA M SIMMONS CHANHASSEN MN 17 F 1:39:54.4
3 SARAH E VAN ETTEN SARONA WI 18 F 1:41:08.8
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 3 17-18 (3)
================================================================================
1 PETER A ENZ ST LOUIS PARK MN 17 M 1:22:47.3
2 SEAN R SKOW ST CLOUD MN 17 M 1:27:07.4
3 HANS MOST HASTINGS MN 18 M 1:28:00.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 4 19-24 (3)
================================================================================
1 MELEAH J MURPHY MINNEAPOLIS MN 22 F 1:22:48.6
2 HANNAH SPECHT NORTHFIELD MN 20 F 1:31:48.6
3 KELLIE J CARIM WEST ST PAUL MN 22 F 1:32:22.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 4 19-24 (3)
================================================================================
1 BJORN H BATDORF MINNEAPOLIS MN 23 M 1:08:57.4
2 ERIC D OLSON MORA MN 22 M 1:14:04.6
3 PER J BATDORF DULUTH MN 21 M 1:15:46.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 5 25-29 (3)
================================================================================
1 MARIA STEWART MINNEAPOLIS MN 25 F 1:17:44.1
2 LAUREN W NEWCOMB MADISON WI 27 F 1:26:11.2
3 KATIE M GRYSKIEWICZ RICHFIELD MN 27 F 1:38:13.3
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 5 25-29 (3)
================================================================================
1 PAT W LORENTZ HASTINGS MN 27 M 1:15:36.3
2 JOHN P KEANE MINNEAPOLIS MN 26 M 1:15:45.9
3 PAUL A OLSON LINO LAKES MN 26 M 1:20:20.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 6 30-34 (3)
================================================================================
1 KARA K BANCROFT EDEN PRAIRIE MN 31 F 1:25:08.7
2 SARAH C ROHWEDDER MINNEAPOLIS MN 33 F 1:31:49.4
3 JANICE V NOGGLE MINNEAPOLIS MN 30 F 1:48:40.4
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 6 30-34 (3)
================================================================================
1 ANDREW L VOELTZ-SCHAKEL MINNEAPOLIS MN 32 M 1:09:20.2
2 W BRODIE RAU HOPKINS MN 30 M 1:14:31.5
3 DENNY R GREEN ELK RIVER MN 31 M 1:20:13.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 7 35-39 (3)
================================================================================
1 KIM E RUDD PLYMOUTH MN 35 F 1:17:48.9
2 PETRA CERVENKOVA GRAND RAPIDS MN 39 F 1:28:02.6
3 SUSIE E NEWMAN ROGERS MN 35 F 1:31:00.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 7 35-39 (3)
================================================================================
1 MARC BEITZ MINNEAPOLIS MN 37 M 1:12:50.7
2 TIM M TRUDEAU MINNEAPOLIS MN 37 M 1:15:29.6
3 CRAIG S RUDD PLYMOUTH MN 37 M 1:17:28.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 8 40-44 (3)
================================================================================
1 MARY BETH TUTTLE PINE SPRINGS MN 43 F 1:15:48.1
2 MICHELE A OJA RIVER FALLS WI 42 F 1:25:12.2
3 SHERYL A GOLIN MEDINA MN 40 F 1:27:30.7
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 8 40-44 (3)
================================================================================
1 PETER A HANSON MINNEAPOLIS MN 41 M 1:12:53.9
2 SILVIO M MOULSOFF ST PAUL MN 43 M 1:15:43.5
3 JAY JORGENSON OSAGE MN 41 M 1:18:35.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 9 45-49 (3)
================================================================================
1 CHERYL K DUBOIS NORTH OAKS MN 45 F 1:19:31.4
2 KERRY JUNG BOGENREIF LINO LAKES MN 46 F 1:29:12.8
3 PATRICIA A STOVEY HOLMEN WI 46 F 1:32:02.9
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 9 45-49 (3)
================================================================================
1 JAY R WENNER ST PAUL MN 45 M 1:11:01.1
2 JONATHAN H SANBORN MAPLE GROVE MN 45 M 1:13:51.7
3 JACK E BAKER GRANITE FALLS MN 49 M 1:15:37.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 10 50-54 (3)
================================================================================
1 CHERI L UELMEN EAU CLAIRE WI 51 F 1:32:09.7
2 MARY K MENK MADISON LAKE MN 51 F 1:43:56.9
3 MADELINE A MC ALISTER MINNEAPOLIS MN 54 F 1:44:21.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 10 50-54 (3)
================================================================================
1 MARTIN C RICHMOND MINNEAPOLIS MN 53 M 1:19:19.0
2 GENE R SHAW MARSHFIELD WI 50 M 1:23:38.6
3 GREGORY C PRATT MINNEAPOLIS MN 54 M 1:23:53.2
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 11 55-59 (3)
================================================================================
1 JO-ELLEN V ABRAHAM EAGAN MN 58 F 1:53:12.7
2 ELIZABETH C GREGORY PORTAGE WI 56 F 2:09:51.0
3 GERI STARK APPLETON WI 58 F 2:12:44.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 11 55-59 (3)
================================================================================
1 CHRIS RANSOM LAKE MILLS WI 55 M 1:14:14.6
2 DAVID A CHRISTOPHERSON ST ANTHONY MN 56 M 1:14:14.9
3 GARY P GROSS ROCHESTER MN 59 M 1:25:16.0
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 12 60-64 (3)
================================================================================
1 CAROLINE M KOSTROSKI WHITE BEAR LAK MN 61 F 2:13:59.7
2 SALLY S HARRIS BAYPORT MN 60 F 2:17:36.1
3 MARGARET M MAC GREGOR ST PAUL MN 60 F 2:25:36.0
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 12 60 64 (3)
================================================================================
1 TERRY J HOLM BRAINERD MN 62 M 1:25:00.9
2 AHVO TAIPALE ST PAUL MN 60 M 1:32:13.7
3 DOUG J BERG EXCELSIOR MN 63 M 1:37:35.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 13 65-69 (3)
================================================================================
1 LINDA P COOK SPRINGBROOK WI 67 F 2:07:45.2
2 KAREN A PETERS MINNEAPOLIS MN 66 F 3:33:51.5
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 14 65-69 (3)
================================================================================
1 ODD OSLAND APPLE VALLEY MN 65 M 1:25:01.4
2 BOB WHEELER MINNEAPOLIS MN 65 M 1:32:14.4
3 WILL D GOSNOLD GRAND FORKS ND 66 M 1:35:53.9
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 14 70-74 (3)
================================================================================
1 JANET N GREEN BLOOMINGTON MN 70 F 2:26:03.1
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 14 70-74 (3)
================================================================================
1 DICK H HEDENSTROM ST PAUL MN 72 M 1:26:06.6
2 MONTE W MILLER MAPLE GROVE MN 70 M 1:39:17.6
3 DICK GREEN BLOOMINGTON MN 72 M 1:55:22.1
================================================================================
FEMALE AGE GROUP CLASS - 15 75 UP (3)
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP CLASS - 15 75 UP (3)
================================================================================
1 BJORN LASSERUD MINNEAPOLIS MN 77 M 1:50:39.9
2 ALFRED G WELLNITZ BLOOMINGTON MN 79 M 2:02:34.0
3 ROY M CARLSTED ST PAUL MN 83 M 2:04:28.5