Waukee Ten - 2018
09/15/2018
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 10 MILE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 164 Tyson Wieland 24 Des Moines IA 56:12
2 182 Robert Robinson 35 Waukee IA 1:03:53
3 26 Keaton Cornish 31 Waukee IO 1:08:50
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 10 MILE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 112 Whitney Noe 30 Waukee IA 1:08:43
2 49 Bree Gaster 24 Clive IA 1:10:31
3 53 Vanessa Hamm 34 Urbandale IA 1:14:18
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 19 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 155 Kylie Winkler 14 Norwalk IO 1:49:19
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 19 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 176 Michael Bracco 18 Des Moines IA 1:16:07
2 21 Spencer Christensen 9 Lime Springs IO 1:26:10
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 170 Ryan Roberts 20 Montour IA 1:35:21
2 157 Shyannon Wolf 21 Tama IA 1:36:28
3 94 Jennifer Meyers 22 Dallas Center IO 1:37:40
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 60 Adam Henderson 24 Des Moines IA 1:22:01
2 154 Payton Whitebreast 20 Tama IA 1:43:38
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 91 Claire Mellick 28 Clive IA 1:23:41
2 168 Emily Feldkamp 28 Des Moines IA 1:26:32
3 68 Chelsey Johnk 29 West Des Moines IO 1:31:14
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 143 Alex Sullivan 26 Iowa City IO 1:27:31
2 23 Daniel Claussen 26 Ankeny IO 1:36:04
3 162 Evan Zepp 29 Grimes IA 1:38:17
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 102 Megan Mohr 34 Waukee IA 1:19:08
2 175 Kerry Gehrls 31 Waukee IA 1:19:35
3 95 Kelly Meyers 31 Dallas Center IO 1:22:45
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 42 Jonathan Fransen 32 West Des Moines IA 1:15:58
2 58 Scott Hayes 33 Waukee IA 1:24:53
3 127 Jason Rude 32 West Des Moines IA 1:25:52
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 39 Katy Essing 38 Urbandale IO 1:17:11
2 151 Kristin Vance 37 Ankeny IO 1:17:46
3 20 Olivia Christensen 38 Lime Springs IO 1:26:11
NUMBER OF FINISHERS: 20
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 149 Andrew Van Leeuwen 35 Waukee IO 1:12:14
2 125 Joe Richter 39 Waukee IO 1:13:29
3 50 Nick Gifford 37 Pleasant Hill IO 1:15:49
NUMBER OF FINISHERS: 17
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 59 Angie Heim 43 West Des Moines IO 1:20:29
2 185 Jenny Bucklin 42 Clive IA 1:31:37
3 61 Lori Henning 41 Urbandale IA 1:32:26
NUMBER OF FINISHERS: 9
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 104 Jeremy Mueller 41 Waukee IO 1:14:05
2 2 Chris Albright 43 Norwalk IO 1:17:20
3 25 Casey Cords 42 Waukee IA 1:21:09
NUMBER OF FINISHERS: 9
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 160 Annika Wulf 46 Des Moines IO 1:22:18
2 66 Sherri Ingle 49 Granger IO 1:35:46
3 16 Ana Bumgardner 46 Urbandale IA 1:40:42
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 136 Bradley Sik 47 Ottumwa IA 1:17:56
2 116 Ram Pathak 47 Waukee IA 1:19:16
3 131 Brian Schueller 45 Waukee IA 1:23:41
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 152 Kimberly Ward 50 Tama IA 1:48:48
2 63 Barbara Holland 51 West Des Moines IA 1:54:40
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 82 Mike Loss 52 West Des Moines IO 1:27:27
2 89 Tod McComb 53 Des Moines IO 1:44:41
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 45 Julie Fugenschuh 55 Urbandale IA 1:34:31
2 184 Lori McQuiston 55 1:36:29
3 5 Jan Atchison 59 Rhodes IO 1:37:33
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ========================= == =======
1 34 Ed Dieleman 73 Ankeny IA 1:51:58
NUMBER OF FINISHERS: 1