Timm Lamb Cross Country Invitational
Thursday, September 16th, 2021
* Fort Madison, IA *
----------------------------------------------------------------------------
MIDDLE SCHOOL BOYS TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Fort Madison
1 2 3 15 19 (22) (23) = 40
Nolan Guzman, Mason McLey, Hunter Wiegand, Owen Menke, Jake Haessig,
Jackson Haessig, Riley Tripp
2. Washington Middle
4 9 12 21 26 (30) (39) = 72
Andrew Rees, Sawyer Tschantz, Drew Conrad, Fletcher Brower, Carson
Ryan, Ethan Hotchkiss, Ivan Rangel
3. Burlington Middle School
5 10 13 16 35 (40) (48) = 79
Austin Donahue, Michael Kantzazelous, Aaron Morehead, Carter Shinn,
Sam Kotlaba, Edward Bickle, Magnus Klatt
4. Mount Pleasant Middle School
7 11 29 31 32 (34) (37) = 110
Locken Henderson, Jude Dykstra, Oliver Rynders, Kolbein Ostby, Garrett
Landau, Gavin Slagel, Malachi Bracht-Wagner
5. Notre Dame
8 14 18 38 41 (47) (49) = 119
Michael Hadden, Gavin Stevens, Isaac Ducharme, Isaac Pratt, Jaeger
Illian, Prior Bowen, Caleb Bush
6. Columbus
17 20 28 43 45 (46) (51) = 153
Ellis Hills-Carrier, Alex Rees, Cade Storm, Drake Marin, Noah Razo,
Alex Hepker, Ryan Villa
6. Fairfield Middle School
24 25 27 33 44 (53) = 153
Brice Boatright, Drew Myers, Rowan Kness, Clae Cass, Jaxon Kurka,
Grayson Fox
8. Clark County
6 36 42 50 52 = 186
Mason McDaniel, Austin Ray, Axell King, Andrew Tappendorf, Braedyn
Clark
Timm Lamb Cross Country Invitational
Thursday, September 16th, 2021
* Fort Madison, IA *
Place TmPl No. Name School Class Time Pace
===== ==== ===== ======================= ======================================== ===== ======= =====
1 1 1231 Nolan Guzman Fort Madison 8 12:48.9 6:25
2 2 1238 Mason McLey Fort Madison 8 13:01.6 6:31
3 3 1249 Hunter Wiegand Fort Madison 7 13:08.0 6:34
4 4 1451 Andrew Rees Washington Middle 8 13:11.5 6:36
5 5 1412 Austin Donahue Burlington Middle School 8 13:30.9 6:46
6 6 1136 Mason McDaniel Clark County 8 13:43.0 6:52
7 7 1316 Locken Henderson Mount Pleasant Middle School 8 13:43.8 6:52
8 8 1392 Michael Hadden Notre Dame 8 13:59.3 7:00
9 9 1453 Sawyer Tschantz Washington Middle 8 14:04.8 7:03
10 1458 Thomson Bowen Winfield-Mt. Union 8 14:08.5 7:05
11 10 1474 Michael Kantzazelous Burlington Middle School 8 14:09.7 7:05
12 11 1315 Jude Dykstra Mount Pleasant Middle School 8 14:12.8 7:07
13 12 1446 Drew Conrad Washington Middle 8 14:13.0 7:07
14 13 1435 Aaron Morehead Burlington Middle School 8 14:14.9 7:08
15 14 1398 Gavin Stevens Notre Dame 8 14:18.0 7:09
16 15 1239 Owen Menke Fort Madison 7 14:18.8 7:10
17 16 1475 Carter Shinn Burlington Middle School 7 14:19.2 7:10
18 17 1163 Ellis Hills-Carrier Columbus 7 14:25.5 7:13
19 1463 Beeding Jaiden Winfield-Mt. Union 8 14:26.6 7:14
20 18 1390 Isaac Ducharme Notre Dame 8 14:34.6 7:18
21 1466 Sparrow Nicholas Winfield-Mt. Union 8 14:38.0 7:19
22 19 1233 Jake Haessig Fort Madison 8 14:41.1 7:21
23 20 1172 Alex Rees Columbus 8 14:45.3 7:23
24 21 1445 Fletcher Brower Washington Middle 7 14:47.6 7:24
25 22 1232 Jackson Haessig Fort Madison 8 14:50.9 7:26
26 23 1248 Riley Tripp Fort Madison 8 14:53.0 7:27
27 24 1205 Brice Boatright Fairfield Middle School 7 15:04.8 7:33
28 25 1210 Drew Myers Fairfield Middle School 8 15:09.4 7:35
29 26 1452 Carson Ryan Washington Middle 8 15:29.5 7:45
30 27 1208 Rowan Kness Fairfield Middle School 7 15:32.8 7:47
31 28 1173 Cade Storm Columbus 7 15:34.2 7:48
32 29 1320 Oliver Rynders Mount Pleasant Middle School 7 15:34.8 7:48
33 30 1449 Ethan Hotchkiss Washington Middle 7 15:35.9 7:48
34 31 1319 Kolbein Ostby Mount Pleasant Middle School 8 15:36.4 7:49
35 1261 Tanner Williams Holy Trinity Catholic 7 15:40.6 7:51
36 1241 Logan Pomberg Fort Madison 8 15:42.5 7:52
37 32 1318 Garrett Landau Mount Pleasant Middle School 8 15:44.9 7:53
38 33 1206 Clae Cass Fairfield Middle School 8 15:45.9 7:53
39 34 1321 Gavin Slagel Mount Pleasant Middle School 8 15:46.6 7:54
40 35 1476 Sam Kotlaba Burlington Middle School 7 16:06.0 8:03
41 36 1141 Austin Ray Clark County 8 16:13.0 8:07
42 1290 Shawn Griffis Mediapolis 7 16:19.6 8:10
43 1258 Layne Rung Holy Trinity Catholic 8 16:29.8 8:15
44 1243 Jonah Santiago Fort Madison 7 17:04.0 8:32
45 37 1314 Malachi Bracht-Wagner Mount Pleasant Middle School 8 17:20.9 8:41
46 1293 Mason Lindeen Mediapolis 7 17:27.5 8:44
47 1257 Caleb Rea Holy Trinity Catholic 7 17:37.3 8:49
48 1234 Charley Huebner Fort Madison 7 17:41.3 8:51
49 38 1395 Isaac Pratt Notre Dame 7 17:42.5 8:52
50 1289 Brandt Eberhardt Mediapolis 8 18:22.8 9:12
51 1254 Gavin Peitz Holy Trinity Catholic 7 18:37.6 9:19
52 39 1450 Ivan Rangel Washington Middle 8 18:43.5 9:22
53 40 1479 Edward Bickle Burlington Middle School 7 18:43.7 9:22
54 1454 Carsten Wilson Washington Middle 8 19:18.5 9:40
55 41 1393 Jaeger Illian Notre Dame 8 19:20.5 9:41
56 42 1135 Axell King Clark County 8 19:38.0 9:49
57 43 1167 Drake Marin Columbus 7 19:43.6 9:52
58 44 1209 Jaxon Kurka Fairfield Middle School 7 20:01.7 10:01
59 45 1171 Noah Razo Columbus 7 20:06.3 10:04
60 46 1162 Alex Hepker Columbus 8 20:07.4 10:04
61 1317 Cody Johnson Mount Pleasant Middle School 8 20:10.8 10:06
62 47 1387 Prior Bowen Notre Dame 7 20:32.0 10:16
63 1101 Aaron Greenhalge Dallas City 8 21:28.1 10:45
64 48 1478 Magnus Klatt Burlington Middle School 7 21:28.4 10:45
65 49 1388 Caleb Bush Notre Dame 8 21:44.1 10:52
66 50 1143 Andrew Tappendorf Clark County 7 22:12.6 11:07
67 1242 Torey Potter Fort Madison 7 22:25.9 11:13
68 51 1175 Ryan Villa Columbus 7 22:35.7 11:18
69 1161 Mason Hardy Columbus 7 22:42.7 11:22
70 1477 Cam Anderson Burlington Middle School 7 22:56.7 11:29
71 1399 Sam Yonker Notre Dame 7 22:59.3 11:30
72 1447 Quintyn Garibay Washington Middle 8 23:19.4 11:40
73 52 1132 Braedyn Clark Clark County 7 23:38.4 11:50
74 1322 Michael Tansey Mount Pleasant Middle School 7 26:15.5 13:08
75 1170 Geovanny Martinez Columbus 7 26:40.0 13:20
76 53 1207 Grayson Fox Fairfield Middle School 7 27:17.0 13:39
77 1480 Loma L Burlington Middle School 7 27:30.6 13:46
78 1473 Elijah Stewart Dallas City 5 30:28.9 15:15