Powerman Alabama Duathlon
                                 4/18/2009


                                                MALE OVERALL WINNER
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    69 Philip Martindale         34   31:29  5:54    1:12 1:19:55  25.8    0:45   35:18  6:37         2:28:37 

                                               FEMALE OVERALL WINNER
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    79 Gail Kattouf              36   32:12  6:02    0:40                         37:17  6:59         2:40:08 

                                            MALE-MASTERS OVERALL WINNER
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   113 Keith Hollendonner        40   32:38  6:07    0:28 1:27:13  23.6    0:30   36:57  6:56         2:37:45 
    2   142 Lee Simril                44   32:55  6:10    0:30 1:29:46  23.0    0:33   35:45  6:42         2:39:28 
    3   139 James (jay) Sinclai       43   32:48  6:09    0:58 1:33:36  22.0    0:48   34:26  6:27         2:42:34 

                                           FEMALE-MASTERS OVERALL WINNER
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   122 Brenda Simril             42   39:36  7:25    0:49 1:34:50  21.7    0:33   41:29  7:47         2:57:14 
    2   106 Jennifer Christy          40   37:18  7:00    0:43 1:40:25  20.5    0:45   38:39  7:15         2:57:47 
    3   154 Karen Meadows             46   37:39  7:04    0:52 1:41:26  20.3    1:01   39:59  7:30         3:00:55 

                                           BEGINNER-MALE OVERALL WINNERS
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    58 Rudi Heinrich             31   38:52  7:17    1:03 1:41:38  20.3    0:49   39:36  7:25         3:01:57 
    2   195 Jimmy Hansel              55   40:11  7:32    1:50 1:41:14  20.4    1:29   44:37  8:22         3:09:18 
    3    52 Matt Backer               30   36:01  6:45    1:50 1:48:19  19.0    1:41   42:35  7:59         3:10:25 

                                          BEGINNER-FEMALE OVERALL WINNERS
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    55 Sara Hacker               31   40:09  7:31    1:26 1:47:13  19.2    0:53   42:43  8:00         3:12:21 
    2   152 Barbara Monaghan          46   43:39  8:11    2:05 1:53:45  18.1    1:37   52:59  9:56         3:34:03 
    3   105 Nivada Spurlock           40   46:09  8:39    1:36 1:52:45  18.3    1:00   52:51  9:54         3:34:19 

                                              MALE-PRO 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1     1 David Thompson            31   28:06  5:16    0:26 1:17:18  26.7    0:26   26:32  4:59         2:12:46 
    2     5 Dereck Treadwell          34   27:25  5:09    0:33 1:22:57  24.8    0:34   28:16  5:18         2:19:43 
    3     3 John Phillips             32   30:44  5:46    0:32                         33:04  6:12         2:23:44 
    4     2 Matthew Russell           26   28:53  5:25    0:31 1:24:03  24.5    0:37   30:33  5:44         2:24:35 
    5     4 Harrison Hungura          33   31:05  5:50    0:52 1:38:04  21.0    0:41   34:38  6:30         2:45:18 
    6     9 Guy Petruzzelli           36   33:16  6:14    0:42 1:33:27  22.1    0:54   37:57  7:07         2:46:14 

                                             FEMALE-PRO 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    10 Jessica Jacobs            33   31:01  5:49    0:43 1:24:44  24.3    0:44   33:16  6:14         2:30:25 
    2    14 Uli Bromme                28   31:09  5:50    0:39 1:29:10  23.1    0:41   33:37  6:18         2:35:14 
    3    11 Heidi Jane Sarna          27   31:24  5:53    0:34 1:31:54  22.4    0:32   35:20  6:37         2:39:42 
    4    12 Kathryn Kasischke         33   32:51  6:10    0:32 1:33:16  22.1    0:34   34:46  6:31         2:41:57 
    5    16 Anne Curi Basso           26   33:57  6:22    0:55 1:33:35  22.0    0:46   34:28  6:28         2:43:39 
    6    13 Anne Curi Preisig         42   32:35  6:07    0:34 1:32:24  22.3    0:37   38:05  7:08         2:44:13 
    7    15 Rachel Chambers           37   32:34  6:06    0:36 1:37:16  21.2    0:39   36:38  6:52         2:47:40 

                                                MALE 1 - 19 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    23 Russ Cready               18   32:10  6:02    0:33 1:52:23  18.3    0:54   44:08  8:16         3:10:07 
    2    24 Max Spartz                19   43:06  8:05    2:51 1:49:42  18.8    2:53   47:29  8:54         3:25:58 
    3    22 John-Stewart Overto       13   44:27  8:20    0:36 2:07:28  16.2    0:41   50:42  9:30         3:43:53 

                                               FEMALE 1 - 19 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                               MALE 20 - 24 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    25 Matthew Stutz             21   33:09  6:13    0:52 1:38:46  20.9    0:54   34:20  6:26         2:47:59 
    2    29 Jacob Lyon                23   35:09  6:35    0:36 1:30:57  22.7    0:33   42:14  7:55         2:49:27 
    3    27 Alan Cease                23   38:51  7:17    1:01 1:57:12  17.6    0:54   51:38  9:41         3:29:36 
    4    26 Sean Morris               23   34:51  6:32    2:18 2:09:23  15.9    2:13   41:32  7:47         3:30:15 

                                              FEMALE 20 - 24 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    30 Jennifer Johnson          24   42:55  8:03    1:26 1:53:06  18.2    0:47   46:18  8:41         3:24:30 

                                               MALE 25 - 29 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    37 Aaron Ainsworth           27   31:21  5:53    0:31 1:26:48  23.7    0:32   34:35  6:29         2:33:45 
    2    33 Andrew Leonard            25   29:29  5:32    0:35 1:32:03  22.4    0:33   32:17  6:03         2:34:55 
    3    39 Louis Kirchner            27   35:23  6:38    1:08 1:23:16  24.8    0:57   35:45  6:42         2:36:27 
    4    40 Josh West                 27   31:23  5:53    0:43 1:26:27  23.8    0:40   34:42  6:30    4:00 2:37:53 
    5    51 David Gottlieb            29   35:08  6:35    0:48 1:28:39  23.2    0:41   37:51  7:06         2:43:04 
    6    38 Kenneth Bader             27   29:34  5:33    1:27 1:37:30  21.1    1:20   33:21  6:15         2:43:09 
    7    44 John Gregg                28   35:18  6:37    0:58 1:31:24  22.5    0:47   36:41  6:53         2:45:07 
    8    35 Emre Albayrak             26   36:29  6:50    0:40 1:30:12  22.8    0:37   38:10  7:09         2:46:06 
    9    49 Justin Andrews            29   32:15  6:03    0:31 1:34:59  21.7    0:31   42:19  7:56         2:50:34 
   10    32 Nathan Harper             25   35:13  6:36    1:54 1:47:43  19.1    0:54   44:00  8:15         3:09:42 
   11    50 Travis Lewis              29   40:31  7:36    1:31 1:42:36  20.1    1:19   45:54  8:36         3:11:49 
   12   214 Evan Thomas               25   36:45  6:53    1:48 1:53:09  18.2    1:24   44:11  8:17    4:00 3:21:17 
   13    48 Sean Miller               29   37:58  7:07    0:51 1:49:39  18.8    0:40   56:21 10:34         3:25:27 
   14   212 Matthew Hinshaw           25   44:13  8:17    1:01 2:01:49  16.9    0:41 1:08:29 12:50         3:56:10 

                                              FEMALE 25 - 29 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    46 Carrie Andrews            29   33:45  6:20    0:39 1:35:14  21.6    0:35   36:14  6:48         2:46:25 
    2    42 Kinsey Snell              28   37:11  6:58    1:07 1:39:42  20.7    0:56   38:46  7:16         2:57:41 
    3    43 Micheline Meek            28   38:15  7:10    1:34 1:38:24  20.9    1:17   41:21  7:45         3:00:49 
    4    47 Nan Gelber                29   39:46  7:27    1:00 1:42:12  20.2    1:01   41:44  7:49         3:05:41 
    5    31 Naomi White               25   42:49  8:01    1:28 1:46:11  19.4    1:12   45:23  8:30         3:17:01 
    6    45 Dru Bredesen              29   48:29  9:05    2:01 2:03:05  16.7    1:43   51:13  9:36         3:46:30 

                                               MALE 30 - 34 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    59 Bo Parrish                31   34:11  6:24    1:05 1:33:33  22.0    0:51   35:22  6:38         2:45:00 
    2    66 Colin Soniat              33   35:08  6:35    0:49 1:31:46  22.5    0:41   37:00  6:56         2:45:21 
    3    68 Timothy Davis             34   34:21  6:26    1:01 1:37:53  21.1    0:46   38:06  7:08         2:52:04 
    4    54 Christian Maniscalc       30   39:18  7:22    0:50 1:38:09  21.0    1:09   40:14  7:32         2:59:37 
    5    53 Jonathan Dice             30   33:29  6:17    0:48 1:42:51  20.0    0:56   42:24  7:57         3:00:25 
    6    64 Bryan Freud               33   40:12  7:32    1:54 1:44:00  19.8    0:55   44:52  8:24         3:11:51 
    7    70 Diamond Vrocher           34   37:58  7:07    1:11 1:44:42  19.7    0:58   47:49  8:58    4:00 3:16:36 
    8    65 Ryan Austin               33   42:45  8:01    1:35 1:46:29  19.4    1:46   46:57  8:48         3:19:31 

                                              FEMALE 30 - 34 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    57 Kristen Klepfer           31   37:40  7:04    0:53 1:36:25  21.4    0:50   39:02  7:19         2:54:49 
    2    56 Charlotte Bialeschk       31   43:46  8:12    1:22 1:52:08  18.4    1:13   48:41  9:07         3:27:07 

                                               MALE 35 - 39 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    74 Kris Carpenter            35   32:04  6:01    0:26 1:25:04  24.2    0:30   33:37  6:18         2:31:40 
    2    97 Travis Grappo             38                       1:28:31  23.3    0:30   33:33  6:17         2:35:09 
    3    88 John Couzins              37   33:47  6:20    0:52 1:31:54  22.4    0:47   34:24  6:27         2:41:43 
    4    99 Lance Steele              38   34:56  6:33    0:57 1:31:53  22.4    0:36   36:04  6:46         2:44:24 
    5    75 Matt Denton               35   35:41  6:41    0:40 1:29:15  23.1    0:32   41:06  7:42         2:47:12 
    6    92 Bob Blong                 37   35:20  6:37    0:31 1:26:40  23.8    0:40   46:21  8:41         2:49:30 
    7    89 Charlie Adair             37   35:39  6:41    1:08 1:36:28  21.4    0:38   39:08  7:20         2:52:59 
    8    82 Ryan Collins              36   35:10  6:36    0:53 1:38:46  20.9    0:40   38:05  7:08         2:53:33 
    9    87 Justin Keeton             37   36:27  6:50    0:58 1:39:56  20.6    0:51   41:41  7:49         2:59:52 
   10    76 Chris Lewis               35   37:11  6:58    0:44 1:42:54  20.0    0:34   41:36  7:48         3:02:57 
   11    81 David Brush               36   38:13  7:10    1:08 1:42:42  20.1    1:26   40:12  7:32         3:03:39 
   12   202 Blake Andrews             39   42:35  7:59    2:37 1:41:19  20.3    1:52   44:52  8:24         3:13:12 
   13    98 Bryan Hancock             38   41:12  7:43    1:27 1:43:06  20.0    0:57   47:07  8:50         3:13:48 
   14   102 Darren Nettuno            39   48:37  9:07    0:43 1:39:04  20.8    0:40   47:54  8:59         3:16:56 
   15   100 Will Peveler              38   40:26  7:35    1:15 1:48:38  19.0    1:08   47:49  8:58         3:19:14 
   16   201 Stephan Thomas            37   48:36  9:06    1:04 1:57:03  17.6    0:55   48:19  9:03         3:35:54 
   17   104 Phillip Martin            39   46:00  8:37    1:12 1:53:25  18.2    1:30   55:15 10:21         3:37:21 
   18    78 Tim Akins                 35   45:07  8:27    3:27 1:51:01  18.6    2:23   57:29 10:46         3:39:25 
   19    73 Steve Davis               35   52:38  9:52    2:02 2:19:19  14.8    2:59 1:26:23 16:11         4:43:20 
   20    91 Greg Elsnic               37   34:14  6:25    0:32 1:10:18  29.3                                       

                                              FEMALE 35 - 39 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    84 Rebecca Villers           37   34:50  6:32    0:38 1:35:46  21.5    1:05   36:50  6:54         2:49:07 
    2    85 Andra Bruce               37   38:23  7:12    1:37 1:38:56  20.8    2:04   41:44  7:49         3:02:43 
    3    93 Tanya Beck                38   47:32  8:55    1:42 2:03:00  16.8    1:10   50:48  9:31         3:44:11 
    4   101 Amy Anderson              39   46:52  8:47    2:00 2:29:00  13.8    2:16   58:14 10:55         4:18:20 

                                               MALE 40 - 44 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   128 Kerry Blount              42   34:31  6:28    1:01 1:32:30  22.3    0:52   37:35  7:03         2:46:27 
    2   115 Tim Gorman                40   37:23  7:00    0:56 1:29:09  23.1    1:22   39:27  7:24         2:48:16 
    3   112 Tom Malin                 40   37:19  7:00    1:02 1:33:54  21.9    0:59   42:25  7:57         2:55:37 
    4   126 Shayne Kondor             42   36:13  6:47    0:47 1:34:21  21.8    0:42   45:06  8:27         2:57:07 
    5   132 Stephen Willis            42   38:10  7:09    1:23 1:36:46  21.3    1:09   42:05  7:53         2:59:31 
    6   144 Chris Davis               44   39:16  7:22    1:12 1:38:28  20.9    1:02   40:27  7:35         3:00:22 
    7   116 Theodore Bear             40   40:06  7:31    0:59 1:32:59  22.2    0:56   46:04  8:38         3:01:02 
    8   138 Jeff Cunningham           43   39:57  7:29    1:10 1:36:11  21.4    2:15   46:15  8:40         3:05:46 
    9   213 Doug Renfro               43   39:23  7:23    1:02 1:43:09  20.0    0:42   43:38  8:11         3:07:51 
   10   131 David Maguirk             42   40:35  7:36    0:45 1:42:03  20.2    0:49   45:37  8:33         3:09:47 
   11   114 Anthony Moore             40   37:52  7:06    1:08 1:41:46  20.3    1:56   50:02  9:23         3:12:42 
   12   134 Damon Grimes              43   39:16  7:22    1:06 1:46:38  19.3    0:51   44:57  8:25         3:12:46 
   13   121 Chad Hathorne             41   38:41  7:15    0:49 1:44:52  19.7    0:54   49:38  9:18         3:14:52 
   14   119 Bradley Spenney           41   40:19  7:33    1:49 1:48:01  19.1    1:13   45:09  8:28         3:16:29 
   15   127 Joseph Matchette          42   44:13  8:17    1:20 1:48:04  19.1    1:45   43:14  8:06         3:18:35 
   16   129 Al Schlosser              42   47:48  8:58    0:56 1:42:26  20.1    0:47   54:02 10:07         3:25:57 
   17   120 Greg Brown                41   44:05  8:16    0:57 1:48:00  19.1    1:12   54:14 10:10         3:28:26 
   18   137 Alan Christian            43   40:16  7:33    1:57 1:57:00  17.6    1:07   48:19  9:03         3:28:37 
   19   111 Dale Cameron              40   44:43  8:23    4:10 2:05:28  16.4    2:10   46:39  8:45         3:43:08 
   20   110 Nick Callahan             40   38:29  7:13    0:42                                                     

                                              FEMALE 40 - 44 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   140 Kathy Poston              44   38:31  7:13    0:48 1:39:47  20.7    0:47   41:56  7:52         3:01:48 
    2   125 Tanya Nix                 42   55:33 10:25    1:27 1:23:36  24.7    1:49 1:02:31 11:43         3:24:54 
    3   133 Angela Pewitt             43   43:41  8:11    1:21 1:50:58  18.6    1:08   48:27  9:05         3:25:33 
    4   118 Suzanne Kazo              41   45:55  8:36    2:27 1:55:21  17.9    2:00   52:14  9:47         3:37:54 
    5   123 Lynne Williamson          42   48:36  9:06    1:19 2:00:04  17.2    1:12   56:08 10:31         3:47:17 

                                               MALE 45 - 49 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   157 Carlos Espinoza           46   33:37  6:18    0:43 1:31:57  22.4    0:40   36:33  6:51         2:43:29 
    2   168 Scott Murr                48   33:11  6:13    0:50 1:33:32  22.0    0:45   35:15  6:36         2:43:30 
    3   149 Wesley Williamson         45   36:14  6:47    0:48 1:29:08  23.1    1:09   39:06  7:20         2:46:23 
    4   173 Jim Moore                 49   34:04  6:23    0:57 1:35:27  21.6    0:51   39:42  7:26         2:51:00 
    5   169 Jim Meadows               48   33:19  6:15    1:07 1:40:16  20.6    1:32   35:43  6:42         2:51:54 
    6   163 Michael McGee             47   35:26  6:38    0:43 1:36:24  21.4    1:01   39:59  7:30         2:53:30 
    7   176 Michael Clancy            49   34:14  6:25    1:09 1:41:13  20.4    1:00   37:20  7:00         2:54:54 
    8   160 James MacMillan           47   36:25  6:50    0:47 1:38:34  20.9    0:50   41:57  7:52         2:58:30 
    9   148 Donald Hellen             45   38:04  7:08    1:45 1:37:10  21.2    1:22   42:15  7:55         3:00:34 
   10   150 Kevin Wilson              45   37:31  7:02    1:08 1:44:42  19.7    1:16   39:36  7:25         3:04:11 
   11   151 James Harris              45   41:37  7:48    1:56 1:43:04  20.0    1:08   43:26  8:09         3:11:09 
   12   164 Timothy J Carroll         47   41:00  7:41    1:08 1:37:31  21.1    1:41   51:47  9:42         3:13:05 
   13   174 Mark Evans                49   44:39  8:22    1:12 1:41:20  20.3    1:18   46:13  8:40         3:14:39 
   14   166 Mike Sells                47   40:01  7:30    1:29 1:46:47  19.3    1:37   44:59  8:26         3:14:52 
   15   156 Chris Farrington          46   45:17  8:29    2:49 1:49:39  18.8    2:03   42:51  8:02         3:22:37 
   16   165 James Collins             47   45:50  8:35    2:17 1:51:44  18.4    1:53   46:51  8:47         3:28:34 
   17   159 Brad Siegal               46   48:02  9:00    1:52 1:48:08  19.1    1:52 1:01:04 11:27         3:40:56 
   18   167 John Lossie               48   49:30  9:17    1:07 1:57:32  17.5    1:24 1:02:03 11:38         3:51:33 
   19   147 Brian Pisarsky            45   48:46  9:08    1:32 2:03:25  16.7    1:22   57:14 10:44         3:52:17 

                                              FEMALE 45 - 49 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   153 Janie Davis               46   39:02  7:19    0:47 1:40:17  20.6    0:45   42:53  8:02         3:03:42 
    2   146 Susan Ford                45   41:34  7:47    0:55 1:47:51  19.1    0:46   43:43  8:12         3:14:47 
    3   171 Terri Wilson              49   43:20  8:07    1:23 1:42:25  20.1    0:51   48:13  9:02         3:16:10 
    4   155 Melanie Dakin             46   44:49  8:24    1:30 1:45:12  19.6    1:28   50:17  9:25         3:23:13 

                                               MALE 50 - 54 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   190 Tony Robbins              51   33:22  6:15    1:03 1:33:52  22.0    0:43   34:55  6:33         2:43:55 
    2   188 Geoff Case                51   35:28  6:39    0:56 1:29:57  22.9    1:04   40:43  7:38         2:48:06 
    3   181 Dave Park                 50   36:35  6:52    0:38 1:31:31  22.5    0:44   37:18  7:00    4:00 2:50:46 
    4   189 David Phares              51   39:30  7:24    0:48 1:35:45  21.5    0:35   42:16  7:55         2:58:53 
    5   191 Dan Newton                52   36:12  6:47    2:00 1:39:34  20.7    2:10   41:15  7:44         3:01:10 
    6   186 Jay Reilly                51   39:36  7:25    2:17 1:47:01  19.3    1:59   43:38  8:11         3:14:28 
    7   180 Jeff Beasley              50   39:45  7:27    0:50 1:43:01  20.0    1:00   51:29  9:39         3:16:03 
    8   193 Floyd Coleman             53   46:34  8:44    0:45 1:39:22  20.7    1:18   48:55  9:10         3:16:53 
    9   192 Jeff Scott                53   45:00  8:26    1:08 1:43:20  19.9    0:55   48:13  9:02         3:18:34 
   10   187 Carl Sloan                51   42:06  7:53    1:27 1:53:06  18.2    1:06   48:24  9:04         3:26:08 
   11   185 Daniel Shartle            51   39:33  7:25    1:27 2:00:10  17.2    1:19   43:42  8:11         3:26:09 
   12   179 Steven Watkins            50   53:37 10:03    3:28 2:11:22  15.7    2:31 1:07:50 12:43         4:18:46 
   13   182 Ray Hubbard               50   52:40  9:52    2:59 2:18:16  14.9    3:20 1:26:02 16:07         4:43:16 

                                              FEMALE 50 - 54 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   178 Squealy Mason             50   47:15  8:51    1:41 1:52:47  18.3    1:09   53:47 10:05         3:36:37 
    2   177 Liz Wilson                50   45:36  8:33    1:37 2:01:29  17.0    1:26   55:03 10:19         3:45:08 
    3   194 Nancy Myers               54   53:02  9:56    3:03 1:55:42  17.8    3:28   56:45 10:38         3:51:57 

                                               MALE 55 - 59 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   199 Jeffrey Timm              57   37:00  6:56    0:38 1:31:28  22.5    0:31   40:56  7:40         2:50:31 
    2   196 David Gregory             55   42:44  8:01    1:34 1:42:14  20.2    1:37   42:25  7:57         3:10:32 
    3   198 Scott Dickson             57   41:33  7:47    4:05 1:59:16  17.3    2:03   46:21  8:41         3:33:16 
    4   200 Phil Scott                58   49:11  9:13    1:01 1:54:08  18.1    1:32   54:51 10:17         3:40:42 

                                              FEMALE 55 - 59 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   197 Adri Herman               57   44:36  8:22    1:43 1:57:45  17.5    1:15   49:46  9:20         3:35:03 

                                               MALE 60 - 64 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   211 David Tusch               60   37:52  7:06    2:01 1:44:12  19.8    1:29   41:13  7:44         3:06:45 
    2   205 Phillip Davis             63   42:12  7:55    1:16 1:36:50  21.3    1:26   46:51  8:47         3:08:33 
    3   204 John Triggs               63   43:08  8:05    2:03 1:55:32  17.8    1:42   48:34  9:06         3:30:57 
    4   210 Joseph Street             62   45:11  8:28    1:54 1:53:07  18.2    1:37   52:54  9:55         3:34:41 

                                              FEMALE 60 - 64 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   206 Nancy Mallon              64   49:23  9:15    1:33 1:58:58  17.3    1:30   56:22 10:34         3:47:44 
    2   203 Sandra Davis              63   57:24 10:45    3:18 1:58:07  17.4    3:18                               

                                               MALE 65 - 69 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                              FEMALE 65 - 69 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                               MALE 70 - 74 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                              FEMALE 70 - 74 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                               MALE 75 - 79 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                              FEMALE 75 - 79 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                               MALE 80 - 84 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                              FEMALE 80 - 84 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                               MALE 85 - 98 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                              FEMALE 85 - 98 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                             CLYDESDALE 1 - 39 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    34 Micah Greer               26   32:44  6:08    0:59 1:33:19  22.1    1:02   42:35  7:59         2:50:37 
    2    96 Jason Nelson              38   38:51  7:17    1:21 1:36:30  21.4    1:25   43:43  8:12         3:01:48 
    3    86 Brad Wilkinson            37   44:39  8:22    1:10 1:39:50  20.6    1:11   46:10  8:39         3:12:58 
    4    80 Josh Beck                 36   44:51  8:24    0:57 1:40:12  20.6    0:44   48:22  9:04         3:15:04 

                                            CLYDESDALE 40 - 98 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1   107 Eddie Thomas              40                       1:30:10  22.9    0:39   37:54  7:06         2:44:08 
    2   109 Philip Heidrich           40   34:53  6:32    0:55 1:32:20  22.3    0:42   36:51  6:55         2:45:39 
    3   172 Rick (rocketman Mor       49   39:24  7:23    1:28 1:36:41  21.3    0:56   45:47  8:35         3:04:14 
    4   184 David Regan               51   40:27  7:35    1:31 1:46:55  19.3    1:06   50:21  9:26         3:20:18 
    5   141 Andrew Chicoine           44   51:58  9:44    2:01 1:44:18  19.8    1:52   55:26 10:23         3:35:32 
    6   108 Jerry Appleby             40   47:51  8:58    2:23 1:52:38  18.3    1:51   56:38 10:37         3:41:18 
    7   135 Kevin Overton             43   49:44  9:19    1:23 1:55:49  17.8    0:58   56:32 10:36         3:44:24 

                                               ATHENA 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                           AQUABIKE-MALE 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                          AQUABIKE-FEMALE 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                            PHYS-CHAL-M 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                            PHYS-CHAL-F 1 - 99 DIVISION
Place No.   Name                Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== =================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                                     MALE TEAM
Place No.   Team Name            Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== ==================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                                    FEMALE TEAM
Place No.   Team Name            Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== ==================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                                     COED TEAM
Place No.   Team Name            Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== ==================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 
    1    21 Elvis & Priscilla          41   38:04  7:08    0:31 1:35:06  21.7    0:35   40:19  7:33         2:54:33 
    2    20 Team East Nasty            52   41:16  7:44    0:50 1:46:47  19.3    0:45   43:45  8:12         3:13:20 

                                                    FAMILY TEAM
Place No.   Team Name            Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== ==================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= ======= 

                                                   CORPORATE TEAM
Place No.   Team Name            Usat Age    Run1 Pace   T1     Bike    Rate    T2      Run2 Pace  Penalty Final   
===== ===== ==================== ======== ======= ===== ======= ======= ==== ======= ======= ===== ======= =======