WASECA TRIATHLON
Clear Lake Park - Waseca, MN - August 2, 2009
1 Mile Swim - 33 Mile Bike - 8.8 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1/7 1 Dan Cohen 35 M Eden Prairie MN 7 26:41 1:29 0:45 1 1:16:43 26.0 0:42 4 53:35 6:06 2:38:25
2 1/15 4 Steve Sander 31 M Richfield MN 8 27:24 1:31 1:30 2 1:20:55 24.6 1:09 5 54:40 6:13 2:45:35
3 1/3 3 Doug Davis 42 M Lakeville MN 2 24:06 1:20 1:01 4 1:23:12 24.0 0:52 6 57:02 6:29 2:46:09
4 2/7 2 Brett Lovass 35 M Minnetonka MN 3 24:06 1:20 0:55 6 1:26:51 22.9 0:56 8 58:18 6:38 2:51:03
5 2/3 34 Kyle Vogt 42 M North Mankato MN 30 35:01 1:56 2:30 27 1:40:43 19.8 1:29 1 33:18 3:47 2:52:59
6 1/8 13 Kyle Fleener 26 M Austin MN 17 31:17 1:44 0:59 3 1:22:43 24.1 0:55 7 57:14 6:31 2:53:05
7 2/15 17 Robert Mitchell 30 M Rochester MN 19 31:46 1:46 1:42 11 1:29:42 22.2 1:12 3 52:47 6:00 2:57:06
8 1/3 49 Gregory Taylor 55 M Mankato MN 10 28:52 1:36 3:07 5 1:26:18 23.1 2:08 11 59:10 6:44 2:59:32
9 3/7 29 Tim Smit 39 M Burnsville MN 13 30:16 1:41 1:32 12 1:31:30 21.8 1:08 9 58:22 6:38 3:02:47
10 2/8 12 Ben Marvin 28 M Rochester MN 50 38:00 2:06 1:42 14 1:32:41 21.5 1:40 2 50:00 5:41 3:04:01
11 4/7 28 Ross Williams 38 M Albert Lea MN 6 26:16 1:27 1:28 10 1:28:51 22.4 1:35 23 1:06:01 7:31 3:04:09
12 3/15 23 Brenton Rains 34 M Sioux Falls SD 23 33:19 1:51 2:04 7 1:27:05 22.9 1:01 15 1:02:58 7:10 3:06:25
13 1/8 48 Brian Holthus 52 M Vadnais Heights MN 5 25:55 1:26 1:17 8 1:27:08 22.9 1:16 36 1:11:00 8:05 3:06:34
14 5/7 33 David Olsen 39 M Blue Earth MN 21 32:33 1:48 1:37 9 1:27:56 22.7 1:24 19 1:05:09 7:25 3:08:36
15 1/4 239 Shelley Nelson 30 F St Louis Park MN 25 33:27 1:51 1:20 13 1:32:11 21.6 1:03 14 1:01:17 6:58 3:09:16
16 3/8 10 Kristopher Koepp 27 M Rochester MN 1 23:03 1:17 1:15 20 1:34:36 21.1 1:11 31 1:09:32 7:54 3:09:35
17 4/8 11 Kameron Shahid 27 M Jersey City NJ 12 29:58 1:40 1:48 17 1:33:15 21.4 1:27 18 1:05:09 7:25 3:11:35
18 5/8 8 Mederic Hall 29 M Rochester MN 46 36:55 2:03 1:32 15 1:32:51 21.5 1:30 13 1:01:10 6:57 3:13:56
19 1/6 59 Suzie Finger 26 F St Loius Park MN 32 35:15 1:57 1:09 19 1:33:34 21.3 1:10 22 1:05:58 7:30 3:17:04
20 2/4 63 Katherine Schlaefer 31 F St Paul MN 11 29:19 1:37 1:26 25 1:39:51 20.0 1:06 25 1:06:32 7:34 3:18:11
21 1/3 72 Jennifer Bradt 40 F Chatfield MN 14 30:26 1:41 2:32 34 1:42:42 19.4 1:39 17 1:03:50 7:16 3:21:06
22 2/6 56 Joanna Hall 28 F Rochester MN 20 32:26 1:48 1:41 22 1:36:44 20.6 1:39 33 1:10:12 7:59 3:22:39
23 4/15 223 Adam Starkey 30 M Rochester MN 18 31:29 1:45 1:30 18 1:33:27 21.3 1:46 44 1:15:49 8:37 3:24:00
24 5/15 25 John Freemore 34 M Rochester MN 9 28:38 1:35 2:32 39 1:45:50 18.8 0:50 24 1:06:32 7:34 3:24:20
25 6/8 14 Adam Shafer 29 M Sioux Falls SD 35 35:42 1:59 1:32 23 1:37:31 20.4 1:17 27 1:08:38 7:48 3:24:37
26 3/6 58 Christy Marvin 29 F Rochester MN 64 41:06 2:16 2:28 29 1:40:48 19.8 1:45 10 58:57 6:42 3:25:02
27 1/6 70 Suzie Olsen 39 F Blue Earth MN 33 35:19 1:57 1:24 30 1:41:45 19.6 1:40 20 1:05:33 7:27 3:25:39
28 1/1 54 Diana Koepp 24 F Rochester MN 4 24:22 1:21 1:44 53 1:50:38 18.0 1:10 32 1:09:40 7:55 3:27:31
29 2/6 66 Jennifer Chalmers 38 F Albert Lea MN 24 33:25 1:51 1:59 28 1:40:46 19.8 1:17 34 1:10:23 8:00 3:27:48
30 2/8 5 Glen Dornfeld 54 M Winona MN 16 30:56 1:43 1:12 16 1:33:00 21.4 1:24 54 1:21:28 9:16 3:27:56
31 6/15 15 Nate Edel 33 M Farmington MN 59 39:42 2:12 2:00 24 1:39:13 20.1 1:00 30 1:09:28 7:54 3:31:20
32 3/8 232 Charlie Roach 52 M Lakeville MN 31 35:06 1:57 1:46 56 1:53:45 17.5 1:51 12 59:43 6:48 3:32:08
33 1/2 40 Wiliam King 47 M Plymouth MN 27 33:45 1:52 1:29 26 1:40:24 19.9 1:06 52 1:18:57 8:59 3:35:38
34 6/7 32 David Chabot 38 M Owatonna MN 55 38:57 2:09 2:10 21 1:36:13 20.7 1:43 46 1:16:50 8:44 3:35:51
35 1/1 6 Alex Voigt 24 M Mankato MN 61 40:25 2:14 2:55 47 1:48:30 18.4 1:12 16 1:03:23 7:13 3:36:22
36 3/6 69 Jennifer Stark 38 F Fargo ND 41 36:34 2:01 2:37 46 1:48:13 18.4 2:38 26 1:06:45 7:36 3:36:44
37 4/8 46 Gordon Larrin 50 M Somerset WI 34 35:36 1:58 1:31 41 1:46:09 18.8 1:31 39 1:13:09 8:19 3:37:53
38 5/8 44 Adam Kuenzel 50 M Minneapolis MN 15 30:30 1:41 1:53 58 1:54:19 17.4 2:06 35 1:10:52 8:04 3:39:37
39 1/1 229 Maddie Stark 19 F Fargo ND 40 36:20 2:01 1:53 64 1:55:36 17.2 1:08 21 1:05:36 7:28 3:40:30
40 7/15 19 Thomas Olson 32 M Cannon Falls MN 22 33:10 1:50 3:26 33 1:42:35 19.4 2:34 51 1:18:54 8:58 3:40:36
41 2/3 224 Tammy Swenson 41 F Long Lake MN 44 36:54 2:03 2:34 52 1:50:37 18.0 1:58 28 1:08:41 7:49 3:40:41
42 4/6 240 Kristine Ponsolle 29 F Minnetonka MN 43 36:52 2:02 1:46 43 1:47:45 18.5 1:13 40 1:13:21 8:21 3:40:54
43 8/15 22 Chris Tanaka 34 M Elk River MN 47 36:56 2:03 2:42 45 1:48:12 18.4 2:01 37 1:12:01 8:11 3:41:50
44 2/3 247 Michael Costello 55 M 54 38:52 2:09 4:11 44 1:47:46 18.5 1:54 29 1:09:20 7:53 3:42:00
45 9/15 16 Jason Edge 32 M Sun Prairie WI 57 39:05 2:10 2:20 32 1:42:26 19.5 1:21 50 1:18:47 8:58 3:43:57
46 1/3 73 Susan Biasco 45 F Big Lake MN 26 33:36 1:52 1:55 51 1:50:32 18.0 1:36 47 1:16:51 8:44 3:44:27
47 10/15 18 Matthew Block 34 M Rochester MN 38 36:05 2:00 3:10 57 1:53:57 17.5 1:15 38 1:12:12 8:13 3:46:36
48 3/4 61 Beth Lacanne 32 F Rochester MN 71 45:30 2:31 2:10 36 1:43:28 19.3 1:46 42 1:15:30 8:35 3:48:21
49 7/7 31 Christopher Schrantz 35 M Menomonie WI 49 37:59 2:06 3:28 35 1:42:46 19.4 3:08 55 1:21:36 9:17 3:48:54
50 4/6 68 Daniell Ingram 37 F Minneapolis MN 28 33:50 1:52 2:48 38 1:45:48 18.8 2:23 60 1:24:41 9:38 3:49:27
51 5/6 57 Kathy Sherman 29 F Winona MN 29 34:14 1:54 1:43 63 1:55:26 17.3 1:52 48 1:17:36 8:50 3:50:48
52 11/15 24 John Richardson 33 M Minneapolis MN 48 37:56 2:06 3:29 61 1:54:51 17.4 1:11 41 1:15:08 8:33 3:52:33
53 6/8 41 Rick Gauger 52 M Menomonie WI 74 46:40 2:35 2:29 37 1:43:31 19.3 1:35 49 1:18:44 8:57 3:52:56
54 7/8 43 Dan Valentine 51 M Winona MN 70 43:48 2:25 4:41 49 1:49:58 18.1 1:47 43 1:15:46 8:37 3:55:57
55 1/3 76 Jamey Cox 52 F Cambridge IA 37 35:53 1:59 2:27 48 1:48:42 18.3 2:01 64 1:27:28 9:57 3:56:28
56 7/8 9 Matt Lilla 29 M Lakeville MN 42 36:51 2:02 2:01 31 1:42:18 19.5 1:25 69 1:34:18 10:43 3:56:49
57 2/3 75 Sharon Hobbs 50 F St Cloud MN 36 35:48 1:59 2:17 42 1:46:49 18.7 3:04 68 1:31:52 10:27 3:59:46
58 12/15 26 Grant Swenson 32 M Foley MN 53 38:49 2:09 2:14 55 1:53:37 17.5 1:55 62 1:25:22 9:42 4:01:53
59 2/3 230 Heidi McCabe 45 F Janesville MN 62 40:29 2:14 3:44 62 1:55:15 17.3 2:08 58 1:22:58 9:26 4:04:32
60 3/3 74 Caroline Hale-Coldwell 46 F Minneapolis MN 45 36:55 2:03 3:56 72 2:02:05 16.3 2:44 53 1:19:21 9:01 4:04:58
61 5/6 67 Kelly Jensen 35 F Jordan MN 66 41:43 2:18 2:51 71 2:01:57 16.3 2:21 45 1:16:38 8:43 4:05:25
62 8/8 7 David Mack 29 M Courtland MN 39 36:18 2:01 1:28 40 1:45:59 18.8 1:38 74 1:40:41 11:27 4:06:01
63 4/4 62 Elizabeth Brown 32 F St Louis Prk MN 63 40:48 2:15 1:42 70 2:01:12 16.4 1:27 59 1:23:05 9:27 4:08:11
64 3/3 50 Dennis Braunshausen 55 M Waseca MN 60 39:48 2:12 3:52 60 1:54:39 17.4 2:08 66 1:27:54 10:00 4:08:19
65 1/2 78 Melany Thull 27 F St Cloud MN 51 38:18 2:07 3:57 74 2:05:11 15.9 1:12 56 1:22:17 9:21 4:10:52
66 3/3 36 Matt Mosher 44 M Cottage Grove MN 68 42:05 2:20 2:50 73 2:02:17 16.3 3:45 57 1:22:41 9:24 4:13:36
67 3/3 71 Pattie Ekman 42 F West Concord MN 58 39:15 2:10 2:48 50 1:50:01 18.1 2:42 73 1:40:31 11:26 4:15:15
68 6/6 65 Karen Skjei 36 F Rochester MN 73 45:54 2:32 2:35 65 1:56:02 17.2 1:37 67 1:29:17 10:09 4:15:22
69 3/3 77 Judy Weller 50 F Rochester MN 72 45:36 2:31 2:58 69 2:00:47 16.5 2:37 65 1:27:34 9:57 4:19:29
70 2/2 246 Michael Mayer 47 M 52 38:38 2:08 2:55 54 1:52:50 17.7 4:50 72 1:40:24 11:25 4:19:34
71 1/1 51 Donald Swedberg 26 M Lake Crystal MN 77 58:20 3:14 3:19 59 1:54:22 17.4 1:04 61 1:25:13 9:41 4:22:15
72 8/8 45 Stephen Galvin 50 M Plymouth MN 76 48:56 2:42 5:40 68 1:59:54 16.6 2:43 63 1:25:44 9:45 4:22:54
73 6/6 55 Christine Brodeen 28 F Monticello MN 65 41:18 2:17 2:37 67 1:58:45 16.8 2:22 71 1:39:56 11:22 4:24:55
74 13/15 20 Alexander Zachary 34 M Minneapolis MN 56 38:59 2:09 3:36 66 1:57:27 17.0 2:48 77 1:57:51 13:24 4:40:38
75 14/15 21 Adrian Floren 30 M St Louis Park MN 69 43:37 2:25 2:11 75 2:08:43 15.5 2:17 76 1:47:51 12:16 4:44:37
76 2/2 249 Teri Fremling 42 F Fargo ND 67 41:51 2:19 4:12 76 2:10:02 15.3 4:36 75 1:44:39 11:54 4:45:17
77 15/15 27 Kuniaki Ota 32 M Rochester MN 75 48:10 2:40 5:23 173:46 70 1:35:09 10:49 5:17:03
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
MALE: OLYMPIC COURSE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 52 Engineering Majors : Peter Wenzel , Eric Clark , Evan Luccher
1 29:23 1:38 0:39 0:39 2 2:22:32 16:12 2:52:33
2 53 Team Meyer : Keith Meyer , Jeff Theis , Neis Anderson
2 31:02 1:43 0:53 1 1:38:10 20.3 0:41 1 1:19:05 9:00 3:29:49
FEMALE: OLYMPIC COURSE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 80 Who Let the Girls Out : Karen Pehrson , Becky Fitzsimmons , Kerry Smisek
1 32:05 1:47 1:15 1 1:52:02 17.8 0:52 1 1:17:38 8:50 3:43:51
MIXED: OLYMPIC COURSE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 222 Team Hughes : John Hughes , Jared Griffen , Diane Hughes
1 31:59 1:46 0:41 1 1:45:10 19.0 0:40 1 1:13:23 8:21 3:31:50
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
ELITE MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
ELITE FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
CLYDESDALE MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 51 Donald Swedberg 26 M Lake Crystal MN 1 58:20 3:14 3:19 1 1:54:22 17.4 1:04 1 1:25:13 9:41 4:22:15
ATHENA FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 78 Melany Thull 27 F St Cloud MN 1 38:18 2:07 3:57 1 2:05:11 15.9 1:12 1 1:22:17 9:21 4:10:52
2 249 Teri Fremling 42 F Fargo ND 2 41:51 2:19 4:12 2 2:10:02 15.3 4:36 2 1:44:39 11:54 4:45:17
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Kristopher Koepp Rochester MN 27 M 23:03 1:17
2 Doug Davis Lakeville MN 42 M 24:06 1:20
3 Brett Lovass Minnetonka MN 35 M 24:06 1:20
4 Diana Koepp Rochester MN 24 F 24:22 1:21
5 Brian Holthus Vadnais Height MN 52 M 25:55 1:26
6 Ross Williams Albert Lea MN 38 M 26:16 1:27
7 Dan Cohen Eden Prairie MN 35 M 26:41 1:29
8 Steve Sander Richfield MN 31 M 27:24 1:31
9 John Freemore Rochester MN 34 M 28:38 1:35
10 Gregory Taylor Mankato MN 55 M 28:52 1:36
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Dan Cohen Eden Prairie Mn 35 M 01:16:43 26.0
2 Steve Sander Richfield Mn 31 M 01:20:55 24.6
3 Kyle Fleener Austin Mn 26 M 01:22:42 24.1
4 Doug Davis Lakeville Mn 42 M 01:23:12 24.0
5 Gregory Taylor Mankato Mn 55 M 01:26:17 23.1
6 Brett Lovass Minnetonka Mn 35 M 01:26:50 23.0
7 Brenton Rains Sioux Falls Sd 34 M 01:27:05 22.9
8 Brian Holthus Vadnais Height Mn 52 M 01:27:07 22.9
9 David Olsen Blue Earth Mn 39 M 01:27:55 22.7
10 Ross Williams Albert Lea Mn 38 M 01:28:51 22.4
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Kyle Vogt North Mankato MN 42 M 33:18 3:47
2 Ben Marvin Rochester MN 28 M 50:00 5:41
3 Robert Mitchell Rochester MN 30 M 52:47 6:00
4 Dan Cohen Eden Prairie MN 35 M 53:35 6:06
5 Steve Sander Richfield MN 31 M 54:40 6:13
6 Doug Davis Lakeville MN 42 M 57:02 6:29
7 Kyle Fleener Austin MN 26 M 57:14 6:31
8 Brett Lovass Minnetonka MN 35 M 58:18 6:38
9 Tim Smit Burnsville MN 39 M 58:22 6:38
10 Christy Marvin Rochester MN 29 F 58:57 6:42
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 229 Maddie Stark 19 F Fargo ND 1 36:20 2:01 1:53 1 1:55:36 17.2 1:08 1 1:05:36 7:28 3:40:30
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 54 Diana Koepp 24 F Rochester MN 1 24:22 1:21 1:44 1 1:50:38 18.0 1:10 1 1:09:40 7:55 3:27:31
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 59 Suzie Finger 26 F St Loius Park MN 3 35:15 1:57 1:09 1 1:33:34 21.3 1:10 2 1:05:58 7:30 3:17:04
2 56 Joanna Hall 28 F Rochester MN 1 32:26 1:48 1:41 2 1:36:44 20.6 1:39 3 1:10:12 7:59 3:22:39
3 58 Christy Marvin 29 F Rochester MN 5 41:06 2:16 2:28 3 1:40:48 19.8 1:45 1 58:57 6:42 3:25:02
4 240 Kristine Ponsolle 29 F Minnetonka MN 4 36:52 2:02 1:46 4 1:47:45 18.5 1:13 4 1:13:21 8:21 3:40:54
5 57 Kathy Sherman 29 F Winona MN 2 34:14 1:54 1:43 5 1:55:26 17.3 1:52 5 1:17:36 8:50 3:50:48
6 55 Christine Brodeen 28 F Monticello MN 6 41:18 2:17 2:37 6 1:58:45 16.8 2:22 6 1:39:56 11:22 4:24:55
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 239 Shelley Nelson 30 F St Louis Park MN 2 33:27 1:51 1:20 1 1:32:11 21.6 1:03 1 1:01:17 6:58 3:09:16
2 63 Katherine Schlaefer 31 F St Paul MN 1 29:19 1:37 1:26 2 1:39:51 20.0 1:06 2 1:06:32 7:34 3:18:11
3 61 Beth Lacanne 32 F Rochester MN 4 45:30 2:31 2:10 3 1:43:28 19.3 1:46 3 1:15:30 8:35 3:48:21
4 62 Elizabeth Brown 32 F St Louis Prk MN 3 40:48 2:15 1:42 4 2:01:12 16.4 1:27 4 1:23:05 9:27 4:08:11
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 70 Suzie Olsen 39 F Blue Earth MN 3 35:19 1:57 1:24 2 1:41:45 19.6 1:40 1 1:05:33 7:27 3:25:39
2 66 Jennifer Chalmers 38 F Albert Lea MN 1 33:25 1:51 1:59 1 1:40:46 19.8 1:17 3 1:10:23 8:00 3:27:48
3 69 Jennifer Stark 38 F Fargo ND 4 36:34 2:01 2:37 4 1:48:13 18.4 2:38 2 1:06:45 7:36 3:36:44
4 68 Daniell Ingram 37 F Minneapolis MN 2 33:50 1:52 2:48 3 1:45:48 18.8 2:23 5 1:24:41 9:38 3:49:27
5 67 Kelly Jensen 35 F Jordan MN 5 41:43 2:18 2:51 6 2:01:57 16.3 2:21 4 1:16:38 8:43 4:05:25
6 65 Karen Skjei 36 F Rochester MN 6 45:54 2:32 2:35 5 1:56:02 17.2 1:37 6 1:29:17 10:09 4:15:22
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 72 Jennifer Bradt 40 F Chatfield MN 1 30:26 1:41 2:32 1 1:42:42 19.4 1:39 1 1:03:50 7:16 3:21:06
2 224 Tammy Swenson 41 F Long Lake MN 2 36:54 2:03 2:34 3 1:50:37 18.0 1:58 2 1:08:41 7:49 3:40:41
3 71 Pattie Ekman 42 F West Concord MN 3 39:15 2:10 2:48 2 1:50:01 18.1 2:42 3 1:40:31 11:26 4:15:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 73 Susan Biasco 45 F Big Lake MN 1 33:36 1:52 1:55 1 1:50:32 18.0 1:36 1 1:16:51 8:44 3:44:27
2 230 Heidi McCabe 45 F Janesville MN 3 40:29 2:14 3:44 2 1:55:15 17.3 2:08 3 1:22:58 9:26 4:04:32
3 74 Caroline Hale-Coldwell 46 F Minneapolis MN 2 36:55 2:03 3:56 3 2:02:05 16.3 2:44 2 1:19:21 9:01 4:04:58
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 76 Jamey Cox 52 F Cambridge IA 2 35:53 1:59 2:27 2 1:48:42 18.3 2:01 1 1:27:28 9:57 3:56:28
2 75 Sharon Hobbs 50 F St Cloud MN 1 35:48 1:59 2:17 1 1:46:49 18.7 3:04 3 1:31:52 10:27 3:59:46
3 77 Judy Weller 50 F Rochester MN 3 45:36 2:31 2:58 3 2:00:47 16.5 2:37 2 1:27:34 9:57 4:19:29
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 6 Alex Voigt 24 M Mankato MN 1 40:25 2:14 2:55 1 1:48:30 18.4 1:12 1 1:03:23 7:13 3:36:22
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 13 Kyle Fleener 26 M Austin MN 3 31:17 1:44 0:59 1 1:22:43 24.1 0:55 2 57:14 6:31 2:53:05
2 12 Ben Marvin 28 M Rochester MN 8 38:00 2:06 1:42 2 1:32:41 21.5 1:40 1 50:00 5:41 3:04:01
3 10 Kristopher Koepp 27 M Rochester MN 1 23:03 1:17 1:15 5 1:34:36 21.1 1:11 6 1:09:32 7:54 3:09:35
4 11 Kameron Shahid 27 M Jersey City NJ 2 29:58 1:40 1:48 4 1:33:15 21.4 1:27 4 1:05:09 7:25 3:11:35
5 8 Mederic Hall 29 M Rochester MN 7 36:55 2:03 1:32 3 1:32:51 21.5 1:30 3 1:01:10 6:57 3:13:56
6 14 Adam Shafer 29 M Sioux Falls SD 4 35:42 1:59 1:32 6 1:37:31 20.4 1:17 5 1:08:38 7:48 3:24:37
7 9 Matt Lilla 29 M Lakeville MN 6 36:51 2:02 2:01 7 1:42:18 19.5 1:25 7 1:34:18 10:43 3:56:49
8 7 David Mack 29 M Courtland MN 5 36:18 2:01 1:28 8 1:45:59 18.8 1:38 8 1:40:41 11:27 4:06:01
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 4 Steve Sander 31 M Richfield MN 1 27:24 1:31 1:30 1 1:20:55 24.6 1:09 2 54:40 6:13 2:45:35
2 17 Robert Mitchell 30 M Rochester MN 4 31:46 1:46 1:42 3 1:29:42 22.2 1:12 1 52:47 6:00 2:57:06
3 23 Brenton Rains 34 M Sioux Falls SD 6 33:19 1:51 2:04 2 1:27:05 22.9 1:01 3 1:02:58 7:10 3:06:25
4 223 Adam Starkey 30 M Rochester MN 3 31:29 1:45 1:30 4 1:33:27 21.3 1:46 9 1:15:49 8:37 3:24:00
5 25 John Freemore 34 M Rochester MN 2 28:38 1:35 2:32 8 1:45:50 18.8 0:50 4 1:06:32 7:34 3:24:20
6 15 Nate Edel 33 M Farmington MN 13 39:42 2:12 2:00 5 1:39:13 20.1 1:00 5 1:09:28 7:54 3:31:20
7 19 Thomas Olson 32 M Cannon Falls MN 5 33:10 1:50 3:26 7 1:42:35 19.4 2:34 11 1:18:54 8:58 3:40:36
8 22 Chris Tanaka 34 M Elk River MN 8 36:56 2:03 2:42 9 1:48:12 18.4 2:01 6 1:12:01 8:11 3:41:50
9 16 Jason Edge 32 M Sun Prairie WI 12 39:05 2:10 2:20 6 1:42:26 19.5 1:21 10 1:18:47 8:58 3:43:57
10 18 Matthew Block 34 M Rochester MN 7 36:05 2:00 3:10 11 1:53:57 17.5 1:15 7 1:12:12 8:13 3:46:36
11 24 John Richardson 33 M Minneapolis MN 9 37:56 2:06 3:29 12 1:54:51 17.4 1:11 8 1:15:08 8:33 3:52:33
12 26 Grant Swenson 32 M Foley MN 10 38:49 2:09 2:14 10 1:53:37 17.5 1:55 12 1:25:22 9:42 4:01:53
13 20 Alexander Zachary 34 M Minneapolis MN 11 38:59 2:09 3:36 13 1:57:27 17.0 2:48 15 1:57:51 13:24 4:40:38
14 21 Adrian Floren 30 M St Louis Park MN 14 43:37 2:25 2:11 14 2:08:43 15.5 2:17 14 1:47:51 12:16 4:44:37
15 27 Kuniaki Ota 32 M Rochester MN 15 48:10 2:40 5:23 173:46 13 1:35:09 10:49 5:17:03
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1 Dan Cohen 35 M Eden Prairie MN 3 26:41 1:29 0:45 1 1:16:43 26.0 0:42 1 53:35 6:06 2:38:25
2 2 Brett Lovass 35 M Minnetonka MN 1 24:06 1:20 0:55 2 1:26:51 22.9 0:56 2 58:18 6:38 2:51:03
3 29 Tim Smit 39 M Burnsville MN 4 30:16 1:41 1:32 5 1:31:30 21.8 1:08 3 58:22 6:38 3:02:47
4 28 Ross Williams 38 M Albert Lea MN 2 26:16 1:27 1:28 4 1:28:51 22.4 1:35 5 1:06:01 7:31 3:04:09
5 33 David Olsen 39 M Blue Earth MN 5 32:33 1:48 1:37 3 1:27:56 22.7 1:24 4 1:05:09 7:25 3:08:36
6 32 David Chabot 38 M Owatonna MN 7 38:57 2:09 2:10 6 1:36:13 20.7 1:43 6 1:16:50 8:44 3:35:51
7 31 Christopher Schrantz 35 M Menomonie WI 6 37:59 2:06 3:28 7 1:42:46 19.4 3:08 7 1:21:36 9:17 3:48:54
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 3 Doug Davis 42 M Lakeville MN 1 24:06 1:20 1:01 1 1:23:12 24.0 0:52 2 57:02 6:29 2:46:09
2 34 Kyle Vogt 42 M North Mankato MN 2 35:01 1:56 2:30 2 1:40:43 19.8 1:29 1 33:18 3:47 2:52:59
3 36 Matt Mosher 44 M Cottage Grove MN 3 42:05 2:20 2:50 3 2:02:17 16.3 3:45 3 1:22:41 9:24 4:13:36
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 40 Wiliam King 47 M Plymouth MN 1 33:45 1:52 1:29 1 1:40:24 19.9 1:06 1 1:18:57 8:59 3:35:38
2 246 Michael Mayer 47 M 2 38:38 2:08 2:55 2 1:52:50 17.7 4:50 2 1:40:24 11:25 4:19:34
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 48 Brian Holthus 52 M Vadnais Heights MN 1 25:55 1:26 1:17 1 1:27:08 22.9 1:16 3 1:11:00 8:05 3:06:34
2 5 Glen Dornfeld 54 M Winona MN 3 30:56 1:43 1:12 2 1:33:00 21.4 1:24 7 1:21:28 9:16 3:27:56
3 232 Charlie Roach 52 M Lakeville MN 4 35:06 1:57 1:46 6 1:53:45 17.5 1:51 1 59:43 6:48 3:32:08
4 46 Gordon Larrin 50 M Somerset WI 5 35:36 1:58 1:31 4 1:46:09 18.8 1:31 4 1:13:09 8:19 3:37:53
5 44 Adam Kuenzel 50 M Minneapolis MN 2 30:30 1:41 1:53 7 1:54:19 17.4 2:06 2 1:10:52 8:04 3:39:37
6 41 Rick Gauger 52 M Menomonie WI 7 46:40 2:35 2:29 3 1:43:31 19.3 1:35 6 1:18:44 8:57 3:52:56
7 43 Dan Valentine 51 M Winona MN 6 43:48 2:25 4:41 5 1:49:58 18.1 1:47 5 1:15:46 8:37 3:55:57
8 45 Stephen Galvin 50 M Plymouth MN 8 48:56 2:42 5:40 8 1:59:54 16.6 2:43 8 1:25:44 9:45 4:22:54
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 49 Gregory Taylor 55 M Mankato MN 1 28:52 1:36 3:07 1 1:26:18 23.1 2:08 1 59:10 6:44 2:59:32
2 247 Michael Costello 55 M 2 38:52 2:09 4:11 2 1:47:46 18.5 1:54 2 1:09:20 7:53 3:42:00
3 50 Dennis Braunshausen 55 M Waseca MN 3 39:48 2:12 3:52 3 1:54:39 17.4 2:08 3 1:27:54 10:00 4:08:19
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 91
Total Number of Individual Finishers: 77
Total Number of Relay Finishers: 4
Number of Male Finishers: 48
Number of Female Finishers: 29
Did not Finish Race or Did Not Start: 10