PLATTE RIVER TRIATHLON
Strategic Air & Space Museum - Ashland, NE - October 4, 2009
9K Run - 7K Canoe - 20K Bike
Place Div/Tot Bib TEAM MEMBERS City ST Division Rank Run Pace Rank Canoe Rank Bike Rate Finish
===== ======== ==== ===================================== ================== == ======== ================== ============ ================== =======
1 1/16 209 Todd Nott, Scott Stopak Plattsmouth NE M 35 4 33:55 6:04 3 52:38 1 37:53 19.6 2:04:25
2 2/16 118 Jason Babcock, Todd Sandin Waverly NE M 35 5 34:13 6:07 4 52:56 2 37:55 19.6 2:05:03
3 3/16 126 Eric Pinkall, Mike Bartels Gretna NE M 35 9 37:23 6:41 2 51:32 3 38:26 19.4 2:07:20
4 4/16 111 Christopher Flint, David Spinar Blue Bell PA M 35 3 33:07 5:56 6 53:41 15 42:43 17.4 2:09:30
5 1/15 213 Thomas Woods, Marcy Woods Lincoln NE X O35 2 33:04 5:55 27 56:10 21 43:12 17.2 2:12:25
6 1/18 198 Ryan Regnier, Kenneth Lackey Lincoln NE M 25 1 32:18 5:47 23 55:45 28 44:52 16.6 2:12:55
7 2/18 206 Matthew Skradski, Samuel Oakes La Vista NE M 25 6 34:29 6:10 57 58:52 10 41:14 18.0 2:14:34
8 3/18 193 Shannon Moore, Tim O'Hara La Vista NE M 25 25 41:39 7:27 32 56:25 4 38:44 19.2 2:16:47
9 5/16 148 Kurt Beisch, Joe Savoie Omaha NE M 35 10 37:30 6:43 55 58:49 9 40:52 18.2 2:17:10
10 4/18 158 Dave McCollough, Chad Hoff Lincoln NE M 25 21 40:36 7:16 7 53:42 19 42:59 17.3 2:17:16
11 2/15 162 Tiff Elam, Michael Kussatz Lincoln NE X O35 52 45:02 8:04 12 54:22 6 39:37 18.8 2:19:01
12 1/16 127 Sarah Madsen, Cindy Arias Lincoln NE F 35U 35 43:15 7:44 8 53:46 14 42:38 17.5 2:19:38
13 1/6 112 Glen Moss, Dave Coleman Lincoln NE M 45 41 43:55 7:52 1 49:19 37 47:42 15.6 2:20:55
14 1/19 212 Tim Robinson, Patricia Brandner Omaha NE X 35U 11 37:33 6:43 16 54:44 46 48:54 15.2 2:21:10
15 2/6 124 Kraig Lofquist, Mick McGuire Omaha NE M 45 18 39:48 7:07 10 54:11 43 48:22 15.4 2:22:20
16 5/18 183 Mike Sears, Chris Cuciti Lincoln NE M 25 14 38:50 6:57 14 54:30 49 49:18 15.1 2:22:38
17 1/4 120 Kyle Lennemann, Brad Lennemann Garland NE M 24 71 49:10 8:48 5 53:36 7 39:57 18.6 2:22:42
18 2/19 109 Alec Gorynski, Ashlee Richardson Omaha NE X 35U 15 38:57 6:58 67 59:28 29 45:08 16.5 2:23:33
19 6/18 160 Roy Kotz, Craig Harding Papillion NE M 25 47 44:29 7:58 34 56:38 13 42:33 17.5 2:23:39
20 3/6 177 Dan Krick, Matt Heibel Lincoln NE M 45 56 45:42 8:11 15 54:36 23 43:26 17.1 2:23:43
21 7/18 189 Mark Trampe, Brian Schoenecker Omaha NE M 25 44 44:01 7:53 77 1:00:37 5 39:16 18.9 2:23:52
22 6/16 159 Robert Cusick, Shahab Abdessalam Omaha NE M 35 39 43:41 7:49 21 55:31 27 44:49 16.6 2:24:00
23 3/15 119 Laurie Rolfsmeyer, Mark Rolfsmeyer Seward NE X O35 81 49:40 8:53 9 54:10 8 40:47 18.2 2:24:36
24 3/19 214 Abby Knight, Michael Good Plattsmouth NE X 35U 7 35:11 6:18 80 1:01:00 48 48:58 15.2 2:25:07
25 4/6 165 Gregory Hattan, Michael Wendt Lincoln NE M 45 8 35:37 6:23 66 59:23 54 50:14 14.8 2:25:13
26 7/16 192 Hans Dethlefs, David Keller La Vista NE M 35 37 43:29 7:47 11 54:12 42 48:10 15.4 2:25:51
27 8/18 142 Andy Timm, Greg Howe Yutan NE M 25 27 41:58 7:31 62 59:11 31 45:46 16.3 2:26:54
28 2/4 169 Sam Skorepa, Dave Moore Council Bluffs IA M 24 45 44:02 7:53 22 55:38 35 47:32 15.7 2:27:11
29 8/16 113 Aaron Ost, Rod Wright Lincoln NE M 35 50 44:56 8:03 60 59:06 22 43:16 17.2 2:27:18
30 9/16 202 Eric Vacek, Chad Engle Lincoln NE M 35 61 46:39 8:21 45 57:31 20 43:11 17.2 2:27:20
31 5/6 149 Mike Griffiths, Pat Lorenze Lincoln NE M 45 32 42:32 7:37 68 59:32 30 45:21 16.4 2:27:24
32 1/5 101 Hollis Anderson, Ned Greene Lincoln NE M 55 66 47:01 8:25 48 57:47 18 42:54 17.3 2:27:42
33 10/16 106 Gary Bentrup, Michael Egger Lincoln NE M 35 84 49:51 8:55 26 56:07 12 41:55 17.7 2:27:52
34 4/15 203 Susie Smisek, Mark Siepker Omaha NE X O35 22 41:02 7:21 24 55:57 60 51:14 14.5 2:28:11
35 1/6 125 Julie Barr, Cynthia Bridge Papillion NE F O35 24 41:39 7:27 53 58:33 40 48:04 15.5 2:28:15
36 9/18 141 Eric Jacobs, Chad Nadgwick Lincoln NE M 25 48 44:42 8:00 36 56:45 34 47:02 15.8 2:28:28
37 6/6 117 Kevin Fink, Allen Kenny Omaha NE M 45 57 45:43 8:11 19 55:22 39 48:00 15.5 2:29:04
38 2/16 201 Christy Estlund, Sarah Anderson Papillion NE F 35U 23 41:38 7:27 28 56:13 61 51:15 14.5 2:29:05
39 2/6 188 Michelle Shaffer, Wendy Carraher Colorado City CO F O35 31 42:32 7:37 30 56:17 57 50:33 14.7 2:29:21
40 10/18 138 James Ward, Adam Hohbein Lincoln NE M 25 97 53:00 9:29 17 55:12 11 41:51 17.8 2:30:02
41 4/19 157 Kristen Ramm-Kuiken, Rick Kuiken Omaha NE X 35U 16 39:32 7:05 61 59:08 63 51:32 14.4 2:30:11
42 3/16 164 Shannon Josoff, Nicole Koch Manley NE F 35U 53 45:06 8:04 37 56:45 45 48:48 15.2 2:30:39
43 5/19 179 Tamra Trehearn, Distom Llewellyn Omaha NE X 35U 30 42:26 7:36 35 56:42 64 51:44 14.4 2:30:51
44 114 Jeff Johnston, Jeff Johnston Omaha NE M 55 45:30 8:09 89 1:02:45 16 42:43 17.4 2:30:58
45 5/15 167 Marika Stone, Peter Stone Omaha NE X O35 54 45:17 8:06 46 57:33 44 48:23 15.4 2:31:12
46 6/19 207 Ashley Brown, Dustin Roth Lincoln NE X 35U 75 49:24 8:50 49 58:03 24 43:47 17.0 2:31:13
47 11/18 186 Jeremy Campbell, Jeff Cassler Omaha NE M 25 38 43:41 7:49 71 59:52 41 48:05 15.5 2:31:37
48 11/16 152 Terry Merrihew, Tim Merrihew Omaha NE M 35 17 39:40 7:06 41 56:59 70 55:08 13.5 2:31:45
49 6/15 204 Stacie Higgins, Dion Higgins Nebraska City NE X O35 94 52:12 9:20 20 55:26 26 44:29 16.7 2:32:07
50 12/16 196 Tom Bockman, Bryan Melvin Omaha NE M 35 60 46:34 8:20 52 58:25 36 47:41 15.6 2:32:38
51 7/19 115 Jennifer Gardner, James Grunkemeyer Omaha NE X 35U 46 44:17 7:56 59 58:58 52 49:36 15.0 2:32:50
52 7/15 156 Laura Cushing, David Cushing Omaha NE X O35 49 44:50 8:01 56 58:50 50 49:30 15.0 2:33:08
53 8/15 151 Kim Clouston, Lee Arten Lincoln NE X O35 62 46:40 8:21 69 59:36 33 46:57 15.8 2:33:12
54 9/15 103 Craig Pleskac, Christine Pleskac Lincoln NE X O35 19 40:21 7:13 79 1:00:56 65 51:56 14.3 2:33:12
55 12/18 215 Andrew Trumble, Craig Johnson Lincoln NE M 25 74 49:14 8:49 25 56:04 38 47:58 15.5 2:33:14
56 10/15 173 Katherine Nelson, Kevin Nelson Fort Calhoun NE X O35 43 44:00 7:52 33 56:32 66 53:03 14.0 2:33:34
57 13/18 132 Seth Groff, Ken Smith Lincoln NE M 25 12 37:34 6:43 42 57:04 84 59:24 12.5 2:34:00
58 2/5 146 Rick Jackson, John Sheeran Pawnee City NE M 55 42 43:59 7:52 29 56:16 68 53:59 13.8 2:34:14
59 11/15 116 Knut Haasch, Ann Haasch Omaha NE X O35 20 40:35 7:16 38 56:50 73 56:50 13.1 2:34:15
60 14/18 181 Adam Stroup, Rusty Cooper Council Bluffs IA M 25 70 48:15 8:38 18 55:19 58 50:47 14.7 2:34:20
61 13/16 185 Mike Schuster, Scott Norlen Grand Island NE M 35 99 53:47 9:37 13 54:27 32 46:09 16.1 2:34:22
62 4/16 176 Madison Braun, Julie Daugherty-Braun Bellevue NE F 35U 40 43:48 7:50 78 1:00:40 55 50:23 14.8 2:34:50
63 8/19 153 Michelle Ober, Jeff Sharp Lincoln NE X 35U 26 41:48 7:29 40 56:58 74 57:10 13.0 2:35:56
64 12/15 168 Tammie Burns, Richard Burns Lincoln NE X O35 83 49:49 8:55 44 57:20 47 48:54 15.2 2:36:02
65 15/18 130 Tim Janousek, Bill Rogers Seward NE M 25 33 42:38 7:38 39 56:51 76 58:04 12.8 2:37:32
66 9/19 150 Dave Pleskac, Kathryn Done Lincoln NE X 35U 90 50:55 9:07 95 1:04:27 17 42:53 17.3 2:38:14
67 3/5 145 Michael Purser, Harvey Fries Lincoln NE M 55 85 49:53 8:56 51 58:20 53 50:08 14.8 2:38:20
68 4/5 144 Marc Lebaron, Tom Henning Lincoln NE M 55 51 44:57 8:03 97 1:04:58 51 49:30 15.0 2:39:25
69 3/6 178 Molly Koehler, Beth Dawson Bellevue NE F O35 34 42:58 7:41 87 1:02:32 69 54:16 13.7 2:39:46
70 14/16 194 Brian Schlautman, Jeff Kostal Gretna NE M 35 65 46:54 8:24 88 1:02:33 56 50:27 14.7 2:39:54
71 10/19 208 Allison Dahl, Chris Dahl Omaha NE X 35U 82 49:43 8:54 63 59:16 59 51:03 14.6 2:40:02
72 16/18 105 Brad Oldfield, Aaron Tupa Lincoln NE M 25 13 38:26 6:53 58 58:56 92 1:03:24 11.7 2:40:45
73 5/16 108 Sarah Mancuso, Kathy Mancuso Omaha NE F 35U 29 42:21 7:35 76 1:00:36 81 58:37 12.7 2:41:33
74 13/15 171 Angie Longe, Joe Eickhoff La Vista NE X O35 93 52:10 9:20 98 1:05:17 25 44:14 16.8 2:41:41
75 6/16 187 Jen Kreikemeier, Julie Groeteke West Point NE F 35U 92 51:06 9:09 64 59:19 62 51:19 14.5 2:41:43
76 15/16 134 Heith Fulmer, Joel Zinnecker Lincoln NE M 35 28 42:10 7:33 47 57:34 90 1:02:11 12.0 2:41:53
77 7/16 170 Gina Durr, Tracy Haefele Lincoln NE F 35U 64 46:53 8:23 54 58:42 72 56:27 13.2 2:42:01
78 8/16 175 Erica Eikmeier, Kiley Hansen Elkhorn NE F 35U 77 49:27 8:51 83 1:02:00 67 53:31 13.9 2:44:58
79 4/6 199 Susie Needham, Magaret Tharp Omaha NE F O35 67 47:06 8:26 72 59:58 80 58:36 12.7 2:45:39
80 11/19 174 Shaun Loeffelman, Katy Loeffelman Lincoln NE X 35U 59 46:30 8:19 84 1:02:01 75 57:39 12.9 2:46:09
81 16/16 200 Mike Morrow, Clint Anderson Malcolm NE M 35 63 46:53 8:23 73 1:00:14 89 1:01:43 12.1 2:48:49
82 17/18 123 David Jacobo, Lloyd McCarter Lincoln NE M 25 73 49:12 8:48 31 56:24 93 1:03:37 11.7 2:49:13
83 12/19 133 Jennifer Batty, Bruce Scheiber Lincoln NE X 35U 91 51:01 9:08 74 1:00:31 83 59:09 12.6 2:50:41
84 18/18 143 Tom Pryor, Seth Boynton Lincoln NE M 25 69 47:16 8:27 91 1:03:31 85 1:00:03 12.4 2:50:48
85 5/6 155 Joanne Farmer, Lilly Richardson-Severn Glenwood IA F O35 80 49:33 8:52 90 1:03:09 79 58:35 12.7 2:51:16
86 9/16 191 Kaela Prochaska, Jenna Muhlbach Lincoln NE F 35U 86 49:55 8:56 92 1:03:31 77 58:07 12.8 2:51:33
87 13/19 163 Tammy Sheldon, Chad Engel Lincoln NE X 35U 76 49:25 8:51 75 1:00:34 91 1:03:07 11.8 2:53:04
88 14/19 205 Christopher Dethlefs, Allison Dethlefs La Vista NE X 35U 36 43:29 7:47 82 1:02:00 99 1:07:55 11.0 2:53:23
89 15/19 140 Bruce Brady, Tracy Thatcher Lincoln NE X 35U 89 50:50 9:06 70 59:47 94 1:04:02 11.6 2:54:38
90 3/4 147 Rob Swerczek, Taylor Sutton Blair NE M 24 68 47:06 8:26 85 1:02:22 97 1:05:53 11.3 2:55:21
91 10/16 122 Ashley Blue, Peggy Chesen Omaha NE F 35U 72 49:12 8:48 101 1:07:19 86 1:00:43 12.3 2:57:13
92 16/19 195 Tracy Bohaboj, Matthew Bohaboj Lincoln NE X 35U 96 52:29 9:24 100 1:07:07 82 59:09 12.6 2:58:45
93 17/19 210 Tiffany Fritzinger, Jaime Lopez Lincoln NE X 35U 95 52:13 9:21 86 1:02:32 96 1:04:47 11.5 2:59:31
94 14/15 217 Russ Gillespie, Robin Hostetter Bellevue NE X O35 101 56:27 10:06 65 59:23 95 1:04:34 11.5 3:00:23
95 15/15 154 Andrea Thieman, Tod Thieman Raymond NE X O35 102 56:46 10:09 103 1:08:30 71 55:54 13.3 3:01:09
96 5/5 182 Ross Greathouse, Harry Barr Lincoln NE M 55 100 54:53 9:49 43 57:16 101 1:09:24 10.7 3:01:32
97 4/4 102 Dennis Kottwitz, Casey Pflanz Lincoln NE M 24 58 46:05 8:15 50 58:07 106 1:19:43 9.3 3:03:54
98 11/16 136 Wendy Cole, Amanda Crume Lincoln NE F 35U 104 59:01 10:34 93 1:03:40 88 1:01:18 12.1 3:03:58
99 6/6 184 Elly Hardekopf, Teresa Triplett Lincoln NE F O35 79 49:29 8:51 81 1:01:37 104 1:13:51 10.1 3:04:57
100 12/16 135 Shannon Smith, Megan Jones Lincoln NE F 35U 103 58:27 10:27 104 1:08:39 78 58:08 12.8 3:05:12
101 18/19 166 Ingrid Wadell, Lee Dunham Omaha NE X 35U 98 53:18 9:32 94 1:03:49 100 1:09:01 10.8 3:06:07
102 13/16 129 Liz Hoffman, Taylor Stovall Lincoln NE F 35U 87 50:29 9:02 96 1:04:55 103 1:11:02 10.5 3:06:26
103 14/16 131 Megan Ludwickson, Megan Hitch Lincoln NE F 35U 88 50:34 9:03 99 1:06:21 102 1:09:44 10.7 3:06:38
104 15/16 128 Tuesday Hofts, Kellsi Mezger Lincoln NE F 35U 105 1:02:49 11:14 102 1:08:29 98 1:06:23 11.2 3:17:39
105 19/19 161 Deb Jones, Paul Harrison Lincoln NE X 35U 78 49:28 8:51 105 1:15:08 105 1:18:15 9.5 3:22:50
106 16/16 137 Stephanie Campbell, Candice Lukassen Lincoln NE F 35U 106 1:09:39 12:28 106 1:17:51 87 1:01:02 12.2 3:28:31
DID NOT FINISH
Bib Team Members Team Div City St Rank Run Pace Rank Canoe Rank Bike Rate Finish
==== ====================================== ==== === ================== == ================== ============ ================== =======
139 Kathy Lebaron, Lisa Smith F O35 Lincoln NE 2 54:00 9:40 1 1:02:11
197 Chris Thompson, Andrew Koerner M 24 Lincoln NE 1 34:52 6:15 2 1:02:53
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE SEX Time Pace
===== ===================== ============== == === === ===========
1 Ryan Regnier Lincoln NE 33 32:18 5:47
2 Thomas Woods Lincoln NE 38 33:04 5:55
3 Christopher Flint Blue Bell PA 38 33:07 5:56
4 Todd Nott Plattsmouth NE 45 33:55 6:04
5 Jason Babcock Waverly NE 37 34:13 6:07
6 Matthew Skradski La Vista NE 29 34:29 6:10
7 Chris Thompson Lincoln NE 26 34:52 6:15
8 Abby Knight Plattsmouth NE 25 35:11 6:18
9 Gregory Hattan Lincoln NE 47 35:37 6:23
10 Eric Pinkall Gretna NE 41 37:23 6:41
TOP TEN CANOE TIMES
Canoe
PLACE TEAM MEMBERS CITY ST DIVISION Time
===== ============================================= ================ == ======== ========
1 Glen Moss, Dave Coleman Lincoln NE M 45 49:19
2 Eric Pinkall, Mike Bartels Gretna NE M 35 51:32
3 Todd Nott, Scott Stopak Plattsmouth NE M 35 52:38
4 Jason Babcock, Todd Sandin Waverly NE M 35 52:56
5 Kyle Lennemann, Brad Lennemann Garland NE M 24 53:36
6 Christopher Flint, David Spinar Blue Bell PA M 35 53:41
7 Dave McCollough, Chad Hoff Lincoln NE M 25 53:42
8 Sarah Madsen, Cindy Arias Lincoln NE F 35U 53:46
9 Laurie Rolfsmeyer, Mark Rolfsmeyer Seward NE X O35 54:10
10 Kraig Lofquist, Mick McGuire Omaha NE M 45 54:11
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST TEAM DIV Time mph
===== ==================== ================ == ==== === ==============
1 Scott Stopak Plattsmouth NE M 35 37:53 19.6
2 Todd Sandin Waverly NE M 35 37:55 19.6
3 Mike Bartels Gretna NE M 35 38:26 19.4
4 Tim O'Hara La Vista NE M 25 38:44 19.2
5 Brian Schoenecker Omaha NE M 25 39:16 18.9
6 Michael Kussatz Lincoln NE X O35 39:37 18.8
7 Brad Lennemann Garland NE M 24 39:57 18.6
8 Mark Rolfsmeyer Seward NE X O35 40:47 18.2
9 Joe Savoie Omaha NE M 35 40:52 18.2
10 Samuel Oakes La Vista NE M 25 41:14 18.0
================================================================================
MALE 24 AND UNDER DIVISION
================================================================================
1 Kyle Lennemann, Brad Lennemann Garland NE 2:22:42
2 Sam Skorepa, Dave Moore Council Bluffs IA 2:27:11
3 Rob Swerczek, Taylor Sutton Blair NE 2:55:21
4 Dennis Kottwitz, Casey Pflanz Lincoln NE 3:03:54
================================================================================
MALE 25 - 34 DIVISION
================================================================================
1 Ryan Regnier, Kenneth Lackey Lincoln NE 2:12:55
2 Matthew Skradski, Samuel Oakes La Vista NE 2:14:34
3 Shannon Moore, Tim O'Hara La Vista NE 2:16:47
4 Dave McCollough, Chad Hoff Lincoln NE 2:17:16
5 Mike Sears, Chris Cuciti Lincoln NE 2:22:38
6 Roy Kotz, Craig Harding Papillion NE 2:23:39
7 Mark Trampe, Brian Schoenecker Omaha NE 2:23:52
8 Andy Timm, Greg Howe Yutan NE 2:26:54
9 Eric Jacobs, Chad Nadgwick Lincoln NE 2:28:28
10 James Ward, Adam Hohbein Lincoln NE 2:30:02
11 Jeremy Campbell, Jeff Cassler Omaha NE 2:31:37
12 Andrew Trumble, Craig Johnson Lincoln NE 2:33:14
13 Seth Groff, Ken Smith Lincoln NE 2:34:00
14 Adam Stroup, Rusty Cooper Council Bluffs IA 2:34:20
15 Tim Janousek, Bill Rogers Seward NE 2:37:32
16 Brad Oldfield, Aaron Tupa Lincoln NE 2:40:45
17 David Jacobo, Lloyd McCarter Lincoln NE 2:49:13
18 Tom Pryor, Seth Boynton Lincoln NE 2:50:48
================================================================================
MALE 35 - 44 DIVISION
================================================================================
1 Todd Nott, Scott Stopak Plattsmouth NE 2:04:25
2 Jason Babcock, Todd Sandin Waverly NE 2:05:03
3 Eric Pinkall, Mike Bartels Gretna NE 2:07:20
4 Christopher Flint, David Spinar Blue Bell PA 2:09:30
5 Kurt Beisch, Joe Savoie Omaha NE 2:17:10
6 Robert Cusick, Shahab Abdessalam Omaha NE 2:24:00
7 Hans Dethlefs, David Keller La Vista NE 2:25:51
8 Aaron Ost, Rod Wright Lincoln NE 2:27:18
9 Eric Vacek, Chad Engle Lincoln NE 2:27:20
10 Gary Bentrup, Michael Egger Lincoln NE 2:27:52
11 Terry Merrihew, Tim Merrihew Omaha NE 2:31:45
12 Tom Bockman, Bryan Melvin Omaha NE 2:32:38
13 Mike Schuster, Scott Norlen Grand Island NE 2:34:22
14 Brian Schlautman, Jeff Kostal Gretna NE 2:39:54
15 Heith Fulmer, Joel Zinnecker Lincoln NE 2:41:53
16 Mike Morrow, Clint Anderson Malcolm NE 2:48:49
================================================================================
MALE 45 - 54 DIVISION
================================================================================
1 Glen Moss, Dave Coleman Lincoln NE 2:20:55
2 Kraig Lofquist, Mick McGuire Omaha NE 2:22:20
3 Dan Krick, Matt Heibel Lincoln NE 2:23:43
4 Gregory Hattan, Michael Wendt Lincoln NE 2:25:13
5 Mike Griffiths, Pat Lorenze Lincoln NE 2:27:24
6 Kevin Fink, Allen Kenny Omaha NE 2:29:04
================================================================================
MALE 55 AND OVER DIVISION
================================================================================
1 Hollis Anderson, Ned Greene Lincoln NE 2:27:42
2 Rick Jackson, John Sheeran Pawnee City NE 2:34:14
3 Michael Purser, Harvey Fries Lincoln NE 2:38:20
4 Marc Lebaron, Tom Henning Lincoln NE 2:39:25
5 Ross Greathouse, Harry Barr Lincoln NE 3:01:32
================================================================================
FEMALE 35 AND UNDER DIVISION
================================================================================
1 Sarah Madsen, Cindy Arias Lincoln NE 2:19:38
2 Christy Estlund, Sarah Anderson Papillion NE 2:29:05
3 Shannon Josoff, Nicole Koch Manley NE 2:30:39
4 Madison Braun, Julie Daugherty-Braun Bellevue NE 2:34:50
5 Sarah Mancuso, Kathy Mancuso Omaha NE 2:41:33
6 Jen Kreikemeier, Julie Groeteke West Point NE 2:41:43
7 Gina Durr, Tracy Haefele Lincoln NE 2:42:01
8 Erica Eikmeier, Kiley Hansen Elkhorn NE 2:44:58
9 Kaela Prochaska, Jenna Muhlbach Lincoln NE 2:51:33
10 Ashley Blue, Peggy Chesen Omaha NE 2:57:13
11 Wendy Cole, Amanda Crume Lincoln NE 3:03:58
12 Shannon Smith, Megan Jones Lincoln NE 3:05:12
13 Liz Hoffman, Taylor Stovall Lincoln NE 3:06:26
14 Megan Ludwickson, Megan Hitch Lincoln NE 3:06:38
15 Tuesday Hofts, Kellsi Mezger Lincoln NE 3:17:39
16 Stephanie Campbell, Candice Lukassen Lincoln NE 3:28:31
================================================================================
FEMALE OVER 35 DIVISION
================================================================================
1 Julie Barr, Cynthia Bridge Papillion NE 2:28:15
2 Michelle Shaffer, Wendy Carraher Colorado City CO 2:29:21
3 Molly Koehler, Beth Dawson Bellevue NE 2:39:46
4 Susie Needham, Magaret Tharp Omaha NE 2:45:39
5 Joanne Farmer, Lilly Richardson-Severn Glenwood IA 2:51:16
6 Elly Hardekopf, Teresa Triplett Lincoln NE 3:04:57
================================================================================
MIXED 35 AND UNDER DIVISION
================================================================================
1 Tim Robinson, Patricia Brandner Omaha NE 2:21:10
2 Alec Gorynski, Ashlee Richardson Omaha NE 2:23:33
3 Abby Knight, Michael Good Plattsmouth NE 2:25:07
4 Kristen Ramm-Kuiken, Rick Kuiken Omaha NE 2:30:11
5 Tamra Trehearn, Distom Llewellyn Omaha NE 2:30:51
6 Ashley Brown, Dustin Roth Lincoln NE 2:31:13
7 Jennifer Gardner, James Grunkemeyer Omaha NE 2:32:50
8 Michelle Ober, Jeff Sharp Lincoln NE 2:35:56
9 Dave Pleskac, Kathryn Done Lincoln NE 2:38:14
10 Allison Dahl, Chris Dahl Omaha NE 2:40:02
11 Shaun Loeffelman, Katy Loeffelman Lincoln NE 2:46:09
12 Jennifer Batty, Bruce Scheiber Lincoln NE 2:50:41
13 Tammy Sheldon, Chad Engel Lincoln NE 2:53:04
14 Christopher Dethlefs, Allison Dethlefs La Vista NE 2:53:23
15 Bruce Brady, Tracy Thatcher Lincoln NE 2:54:38
16 Tracy Bohaboj, Matthew Bohaboj Lincoln NE 2:58:45
17 Tiffany Fritzinger, Jaime Lopez Lincoln NE 2:59:31
18 Ingrid Wadell, Lee Dunham Omaha NE 3:06:07
19 Deb Jones, Paul Harrison Lincoln NE 3:22:50
================================================================================
MIXED OVER 35 DIVISION
================================================================================
1 Thomas Woods, Marcy Woods Lincoln NE 2:12:25
2 Tiff Elam, Michael Kussatz Lincoln NE 2:19:01
3 Laurie Rolfsmeyer, Mark Rolfsmeyer Seward NE 2:24:36
4 Susie Smisek, Mark Siepker Omaha NE 2:28:11
5 Marika Stone, Peter Stone Omaha NE 2:31:12
6 Stacie Higgins, Dion Higgins Nebraska City NE 2:32:07
7 Laura Cushing, David Cushing Omaha NE 2:33:08
8 Kim Clouston, Lee Arten Lincoln NE 2:33:12
9 Craig Pleskac, Christine Pleskac Lincoln NE 2:33:12
10 Katherine Nelson, Kevin Nelson Fort Calhoun NE 2:33:34
11 Knut Haasch, Ann Haasch Omaha NE 2:34:15
12 Tammie Burns, Richard Burns Lincoln NE 2:36:02
13 Angie Longe, Joe Eickhoff La Vista NE 2:41:41
14 Russ Gillespie, Robin Hostetter Bellevue NE 3:00:23
15 Andrea Thieman, Tod Thieman Raymond NE 3:01:09
Total Registered: 114
Total Number of TEAM Finishers: 106
Number of Male Team Finishers: 50
Number of Female Team Finishers: 22
Number of Mixed Team Finishers: 34
Did not Finish Race or Did Not Start: 8