LIBERTY TRIATHLON
Baker Park Reserve on Lake Independence - Maple Plain, MN - June 12, 2010
1.5k Swim, 40k Bike, 10k Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1/4 557 David Preston 23 M Minneapolis MN 3 21:14 1:18 1:17 1 59:44 26.1 0:47 2 37:49 6:06 2:00:50
2 1/18 407 Troy Anderson 39 M Big Lake MN 11 23:33 1:27 0:55 3 1:03:45 24.5 0:37 3 38:00 6:07 2:08:49
3 1/17 574 Jeffrey Shea 47 M Minneapolis MN 1 19:21 1:11 1:38 4 1:04:02 24.4 1:11 16 43:08 6:57 2:09:17
4 2/18 412 Ananda Bates 39 M Minneapolis MN 18 24:57 1:32 2:45 5 1:04:45 24.1 0:37 1 36:52 5:56 2:09:52
5 3/18 452 Harold Doise 37 M Maple Grove MN 7 23:20 1:26 1:35 2 1:03:09 24.7 0:42 17 43:09 6:57 2:11:53
6 1/6 477 Luke Gruhlke 17 M Monticello MN 4 21:25 1:19 1:23 13 1:06:43 23.4 1:03 23 44:18 7:08 2:14:51
7 2/4 550 Christian Osmundson 24 M Eden Prairie MN 23 25:09 1:32 1:41 11 1:06:22 23.5 1:04 7 41:18 6:39 2:15:31
8 1/6 581 Steve Stenzel 29 M St. Paul MN 56 27:34 1:41 1:45 18 1:07:07 23.2 0:59 4 38:14 6:10 2:15:37
9 1/10 486 Ben Hanson 32 M Princeton MN 46 27:13 1:40 1:20 6 1:05:02 24.0 0:43 10 42:14 6:48 2:16:30
10 4/18 507 Scott Klein 36 M Northfield MN 31 26:08 1:36 1:53 15 1:07:01 23.3 0:52 11 42:27 6:50 2:18:20
11 2/17 446 John Deering 45 M Minneapolis MN 52 27:25 1:41 2:20 9 1:05:48 23.7 1:35 8 41:30 6:41 2:18:36
12 1/14 570 Katherine Schlaefer 32 F Saint Paul MN 15 23:59 1:28 1:25 33 1:09:45 22.4 0:55 18 43:33 7:01 2:19:35
13 1/26 495 Chuck Jensen Ii 44 M Ramsey MN 9 23:23 1:26 2:04 24 1:08:12 22.9 1:45 26 44:49 7:13 2:20:09
14 1/3 532 Patrick McCann 56 M Hudson WI 34 26:23 1:37 2:12 17 1:07:04 23.3 1:45 22 43:59 7:05 2:21:20
15 2/6 433 Nick Chimerakis 28 M Saint Louis Park MN 32 26:08 1:36 3:14 7 1:05:12 23.9 2:29 25 44:45 7:13 2:21:45
16 5/18 497 Chad Johnson 36 M Minnetonka MN 16 24:12 1:29 2:29 10 1:05:55 23.7 2:00 51 47:19 7:37 2:21:53
17 3/17 526 Brian Maas 49 M Plymouth MN 43 27:01 1:39 2:39 26 1:08:15 22.9 1:32 13 42:39 6:52 2:22:03
18 1/7 531 Kelly McCann 24 F Hudson WI 13 23:48 1:28 1:33 37 1:10:02 22.3 1:05 32 45:39 7:21 2:22:04
19 3/4 451 Matt Dodds 22 M Apple Valley MN 84 29:43 1:49 1:51 32 1:09:05 22.6 1:02 6 41:11 6:38 2:22:51
20 2/10 428 Eric Carder 31 M Breezy Point MN 64 28:23 1:44 2:03 28 1:08:42 22.7 1:15 12 42:34 6:51 2:22:54
21 2/26 461 Mark Evans 42 M Minneapolis MN 101 30:50 1:53 1:40 29 1:08:56 22.6 1:04 5 40:55 6:36 2:23:22
22 2/14 614 Liv Williamsen 32 F Atan Hassan MN 6 23:13 1:25 1:32 54 1:11:20 21.9 1:02 41 46:22 7:28 2:23:28
23 3/26 517 Reese Lang 41 M Loretto MN 76 29:13 1:47 0:56 34 1:09:46 22.4 0:57 15 42:48 6:54 2:23:37
24 4/26 548 Greg Newman 40 M Madison WI 53 27:27 1:41 2:48 16 1:07:03 23.3 1:35 27 44:51 7:13 2:23:40
25 5/26 423 Jeffrey Brenneke 41 M Cottage Grove MN 48 27:15 1:40 1:36 12 1:06:38 23.4 1:06 31 45:37 7:21 2:24:10
26 3/6 499 Kristofer Johnson 28 M Minneapolis MN 12 23:42 1:27 1:06 42 1:10:26 22.1 1:25 55 47:36 7:40 2:24:13
27 2/3 572 Kent Schwitzer 57 M Minnetonka MN 36 26:36 1:38 1:20 14 1:06:44 23.4 1:27 60 48:20 7:47 2:24:24
28 3/14 543 Ann Moyer 31 F Rochester MN 49 27:15 1:40 1:42 31 1:09:05 22.6 1:23 28 45:30 7:20 2:24:53
29 4/6 593 Steven Voss 26 M Maple Grove MN 28 25:48 1:35 2:02 56 1:11:39 21.8 1:55 19 43:35 7:01 2:24:57
30 2/7 405 Katie Anderson 22 F Mahtomedi MN 47 27:14 1:40 1:53 23 1:08:06 22.9 1:04 48 47:03 7:35 2:25:16
31 1/7 586 David Swanson 53 M Saint Paul MN 61 28:13 1:44 2:03 27 1:08:31 22.8 1:08 30 45:33 7:20 2:25:26
32 6/18 566 Jason Riley 39 M Maple Grove MN 57 27:58 1:43 2:13 22 1:07:39 23.1 1:58 35 45:47 7:22 2:25:32
33 1/7 525 Julia Lyng 44 F Burnsville MN 38 26:41 1:38 1:40 71 1:13:27 21.2 1:06 20 43:54 7:04 2:26:45
34 1/13 430 Michelle Carlson 39 F Maple Grove MN 8 23:21 1:26 2:05 43 1:10:49 22.0 1:27 70 49:17 7:56 2:26:57
35 6/26 582 Neal Strand 41 M Woodbury MN 39 26:47 1:38 1:10 57 1:11:56 21.7 1:07 38 45:59 7:24 2:26:58
36 7/18 612 Mark Studebaker 36 M Mound MN 68 28:47 1:46 1:37 20 1:07:21 23.2 1:33 56 47:49 7:42 2:27:06
37 4/14 585 Laurel Sundberg 31 F Minnetonka MN 54 27:27 1:41 1:41 21 1:07:33 23.1 1:08 76 49:59 8:03 2:27:46
38 2/6 441 Kevin Coryell 16 M St Paul MN 33 26:20 1:37 1:18 46 1:10:58 22.0 2:21 47 47:00 7:34 2:27:55
39 5/14 565 Jen Rife 30 F St. Paul MN 74 29:08 1:47 2:09 52 1:11:17 21.9 1:12 24 44:35 7:11 2:28:19
40 3/10 630 Daniel Mueller 33 M Minneapolis MN 126 32:17 1:59 1:36 53 1:11:18 21.9 1:26 9 42:04 6:47 2:28:40
41 4/17 595 Michael Waldner 45 M Madison SD 69 28:49 1:46 1:43 38 1:10:06 22.3 1:01 54 47:31 7:39 2:29:07
42 8/18 560 Robert Raub 36 M St. Paul MN 62 28:16 1:44 3:06 67 1:13:08 21.3 1:59 14 42:39 6:52 2:29:07
43 2/13 491 Jill Hughes 37 F Medina MN 87 29:47 1:49 1:51 51 1:11:13 21.9 0:45 33 45:39 7:21 2:29:13
44 3/13 421 Veronica Bond 38 F Rochester MN 35 26:33 1:38 1:41 45 1:10:52 22.0 1:34 66 48:43 7:51 2:29:20
45 7/26 419 Mike Blair 41 M Prior Lake MN 78 29:17 1:48 1:37 8 1:05:20 23.9 0:56 81 50:30 8:08 2:29:37
46 8/26 434 Don Clark 40 M Maple Grove MN 79 29:30 1:48 3:13 19 1:07:18 23.2 1:44 59 48:15 7:46 2:29:57
47 5/17 518 Michael Lawler 49 M Maple Grove MN 67 28:37 1:45 2:13 47 1:10:58 22.0 2:05 42 46:35 7:30 2:30:26
48 4/10 453 Jon Donaldson 31 M Minneapolis MN 63 28:19 1:44 1:31 39 1:10:11 22.2 1:36 68 49:00 7:54 2:30:35
49 9/26 559 Chase Sovell 44 M Minneapolis MN 44 27:05 1:40 1:52 78 1:13:53 21.1 1:17 43 46:42 7:31 2:30:45
50 3/7 417 Sarah Berger 24 F St. Paul MN 93 30:19 1:51 2:04 61 1:12:14 21.6 1:13 29 45:31 7:20 2:31:18
51 9/18 484 Chris Halloran 37 M Minneapolis MN 72 28:56 1:46 1:29 35 1:09:52 22.3 2:18 69 49:07 7:55 2:31:41
52 6/14 465 Kate Fisher 33 F Northfield MN 30 26:07 1:36 1:39 30 1:09:04 22.6 1:24 103 53:34 8:38 2:31:45
53 4/13 487 Deirdre Hassett 35 F Minneapolis MN 95 30:33 1:52 1:44 63 1:12:34 21.5 1:13 37 45:56 7:24 2:31:58
54 2/7 603 Dale Woodbeck 54 M Excelsior MN 42 27:00 1:39 2:28 40 1:10:20 22.2 1:15 87 51:25 8:17 2:32:26
55 10/26 604 Robert Younger 42 M Medina MN 50 27:16 1:40 3:37 64 1:12:47 21.4 2:30 46 46:52 7:33 2:33:00
56 10/18 558 Sean Puia 35 M Plymouth MN 71 28:50 1:46 2:29 62 1:12:22 21.6 1:20 62 48:28 7:48 2:33:26
57 6/17 420 Jaye Blanshan 49 M Eden Prairie MN 73 29:07 1:47 1:53 41 1:10:20 22.2 1:23 84 50:59 8:13 2:33:38
58 3/6 515 David Laberge 18 M Maple Grove MN 113 31:28 1:56 1:04 65 1:12:55 21.4 1:03 52 47:29 7:39 2:33:57
59 11/26 426 Bret Busse 42 M Apple Valley MN 17 24:23 1:30 2:09 87 1:15:30 20.7 2:09 79 50:07 8:04 2:34:16
60 7/17 488 Lee Hetherington 47 M Chaska MN 37 26:37 1:38 2:51 73 1:13:31 21.2 2:03 73 49:44 8:01 2:34:44
61 12/26 553 Damon Peters 43 M Richfield MN 110 31:16 1:55 2:57 60 1:12:11 21.6 1:18 50 47:16 7:37 2:34:56
62 8/17 605 Erich Zeitz 46 M Minnetonka MN 82 29:37 1:49 4:52 70 1:13:16 21.3 1:26 36 45:54 7:24 2:35:04
63 5/6 597 Adam Warden 29 M Maple Plain MN 102 30:58 1:54 2:49 44 1:10:51 22.0 1:23 72 49:21 7:57 2:35:21
64 11/18 549 Tom Olson 39 M Wayzata MN 29 25:57 1:35 3:30 89 1:15:35 20.6 2:04 64 48:31 7:49 2:35:34
65 4/7 541 Lauren Milne 24 F Minneapolis MN 45 27:11 1:40 2:42 88 1:15:35 20.6 1:00 71 49:18 7:56 2:35:44
66 13/26 529 Michael Marzolf 41 M Independence MN 89 29:55 1:50 4:19 36 1:09:58 22.3 1:54 78 50:06 8:04 2:36:09
67 14/26 500 Troy Johnson 44 M Lakeville MN 60 28:05 1:43 2:13 59 1:12:08 21.6 1:33 94 52:24 8:26 2:36:21
68 9/17 443 Erik Dalgaard 47 M Champlin MN 125 32:14 1:58 5:24 68 1:13:12 21.3 1:59 21 43:59 7:05 2:36:45
69 1/3 489 Lisa Hines 48 F Waite Park MN 100 30:47 1:53 1:50 100 1:17:30 20.1 1:04 40 46:08 7:26 2:37:16
70 5/10 450 Brendan Dillon 31 M Minneapolis MN 20 25:05 1:32 2:02 101 1:17:30 20.1 1:20 89 51:28 8:17 2:37:23
71 3/7 511 Philip Klitzke 51 M Minneapolis MN 24 25:35 1:34 2:10 55 1:11:25 21.8 2:06 120 56:12 9:03 2:37:26
72 5/13 504 Sheila Kelley 35 F Carlton MN 118 31:50 1:57 1:53 84 1:14:48 20.9 1:35 57 48:00 7:44 2:38:03
73 15/26 436 Bradley Close 42 M Orono MN 122 32:06 1:58 2:16 58 1:12:06 21.6 1:39 77 50:03 8:04 2:38:08
74 10/17 513 Marek Kostanecki 46 M Plymouth MN 80 29:32 1:49 4:44 93 1:16:07 20.5 1:46 39 46:02 7:25 2:38:10
75 11/17 601 Brian Wilson 49 M Chaska MN 90 30:01 1:50 2:13 72 1:13:27 21.2 1:21 88 51:27 8:17 2:38:26
76 12/18 615 Braden Dent 38 M Maple Grove MN 127 32:31 1:59 1:48 66 1:12:57 21.4 0:54 80 50:26 8:07 2:38:34
77 4/6 476 Pat Griffith 17 M Maple Grove MN 140 34:24 2:06 2:22 75 1:13:41 21.2 0:48 58 48:10 7:46 2:39:24
78 1/7 590 Katie Thompson 26 F Eden Prairie MN 146 34:47 2:08 1:58 90 1:15:39 20.6 1:25 34 45:45 7:22 2:39:32
79 13/18 528 Jason Markusen 36 M Fargo ND 92 30:17 1:51 4:39 80 1:14:18 21.0 2:39:33
80 1/5 592 Richard Vansickle 41 M Minneapolis MN 22 25:09 1:32 2:02 85 1:14:59 20.8 1:02 126 57:32 9:16 2:40:41
81 6/6 587 Eric Swanson 28 M Eau Claire WI 19 24:57 1:32 1:56 97 1:16:28 20.4 2:00 112 55:23 8:55 2:40:42
82 16/26 542 John Mitchell 42 M Maple Grove MN 112 31:18 1:55 3:50 48 1:11:01 22.0 2:10 96 52:41 8:29 2:40:57
83 7/14 522 Tara Liebergen 34 F Mpls MN 135 33:39 2:04 1:50 98 1:16:52 20.3 1:14 53 47:30 7:39 2:41:02
84 17/26 464 Tony Fiorillo 44 M Prior Lake MN 128 32:44 2:00 2:23 25 1:08:13 22.9 1:25 121 56:43 9:08 2:41:24
85 2/5 481 Steve Gunther 53 M Excelsior MN 27 25:46 1:35 1:47 77 1:13:51 21.1 0:56 136 59:34 9:36 2:41:51
86 18/26 494 Pete Jaros 42 M Sioux Falls SD 55 27:34 1:41 2:32 82 1:14:40 20.9 2:05 115 55:28 8:56 2:42:15
87 8/14 425 Elizabeth Brown 33 F St Louis Park MN 81 29:36 1:49 2:07 106 1:17:54 20.0 1:14 90 51:32 8:18 2:42:20
88 5/7 418 Louise Bilek 24 F Minneapolis MN 5 22:28 1:23 2:32 104 1:17:45 20.1 1:20 134 58:36 9:26 2:42:38
89 19/26 546 Lawrence Nemecek 44 M Minnetrista MN 123 32:13 1:58 2:36 69 1:13:14 21.3 2:21 93 52:19 8:26 2:42:40
90 3/3 442 Scott Coryell 57 M St Paul MN 99 30:46 1:53 2:45 83 1:14:47 20.9 3:17 95 52:28 8:27 2:44:01
91 20/26 490 Robert Hubbard 42 M Orange City IA 10 23:30 1:26 2:55 135 1:23:47 18.6 1:55 91 52:09 8:24 2:44:15
92 21/26 432 Howard Chetek 43 M Rosemount MN 94 30:27 1:52 4:04 50 1:11:10 21.9 2:44 117 55:57 9:01 2:44:19
93 12/17 530 Joseph Mathison 47 M Minneapolis MN 137 34:02 2:05 3:53 107 1:18:02 20.0 1:35 44 46:51 7:33 2:44:21
94 1/3 568 Janice Ryan 50 F Thunder Bay ON 107 31:12 1:55 2:56 118 1:21:08 19.2 2:06 49 47:11 7:36 2:44:30
95 6/13 406 Kris Anderson 35 F Mankato MN 25 25:36 1:34 3:42 133 1:23:22 18.7 2:06 82 50:35 8:09 2:45:18
96 22/26 583 Jeff Streich 43 M Plymouth MN 138 34:09 2:05 2:50 81 1:14:21 21.0 1:51 92 52:15 8:25 2:45:24
97 4/7 444 Daniel Dean 50 M Cokato MN 21 25:07 1:32 2:46 76 1:13:46 21.1 2:36 145 1:01:19 9:52 2:45:31
98 1/2 502 Steve Kagol 64 M Deephaven MN 106 31:10 1:55 5:25 74 1:13:35 21.2 2:30 99 53:20 8:35 2:45:58
99 6/10 437 Chris Coleman 32 M Blaine MN 85 29:46 1:49 3:41 95 1:16:14 20.5 1:51 110 54:45 8:49 2:46:15
100 2/3 480 Helen Gunther 53 F Excelsior MN 98 30:40 1:53 1:58 103 1:17:34 20.1 1:42 108 54:33 8:47 2:46:25
101 14/18 547 Gordon Nesbit 36 M Lakeville MN 96 30:38 1:53 3:25 108 1:18:03 20.0 1:35 97 52:52 8:31 2:46:30
102 9/14 435 Amber Clay 34 F Grand Marais MN 66 28:36 1:45 2:17 137 1:24:20 18.5 1:52 75 49:51 8:02 2:46:54
103 5/6 563 Erik Rehnberg 16 M Edina MN 2 21:01 1:17 3:46 110 1:18:59 19.8 2:21 143 1:01:15 9:52 2:47:20
104 7/13 475 Melissa Gregory 37 F Minneapolis MN 40 26:58 1:39 3:14 138 1:24:49 18.4 1:50 83 50:57 8:12 2:47:46
105 13/17 411 Pete Bassett 45 M Lakeville MN 115 31:31 1:56 2:53 86 1:15:05 20.8 1:28 125 57:24 9:15 2:48:18
106 7/10 589 Matt Thell 32 M Plymouth MN 86 29:46 1:49 3:17 124 1:22:30 18.9 1:52 85 51:03 8:13 2:48:26
107 15/18 498 Jacob Johnson 35 M Medina MN 156 38:27 2:21 5:06 92 1:16:03 20.5 2:04 45 46:52 7:33 2:48:31
108 2/7 596 Mariane Walin 25 F Naperville IL 88 29:47 1:49 1:46 117 1:20:59 19.3 1:59 105 54:06 8:43 2:48:35
109 14/17 533 Todd McChesney 45 M Middleton WI 116 31:34 1:56 4:21 96 1:16:20 20.4 2:54 102 53:33 8:37 2:48:39
110 3/5 460 Jim Evans 46 M Edina MN 120 31:56 1:57 3:48 91 1:15:56 20.5 2:10 111 55:02 8:52 2:48:50
111 5/7 555 Chris Poferl 50 M Eden Prairie MN 134 33:33 2:03 2:47 49 1:11:05 21.9 2:00 135 59:33 9:35 2:48:54
112 23/26 493 David Jack 42 M Lake Elmo MN 121 31:58 1:57 3:10 79 1:14:07 21.0 2:30 129 57:46 9:18 2:49:29
113 16/18 580 Tony Stack 39 M Inver Grove Height MN 75 29:08 1:47 2:38 105 1:17:49 20.0 2:00 130 58:02 9:21 2:49:36
114 2/7 540 Sara Miller 44 F Shakopee MN 139 34:12 2:06 2:04 131 1:23:15 18.7 1:34 67 48:47 7:51 2:49:50
115 17/18 410 Kevin Ballinger 38 M Maple Grove MN 151 37:05 2:16 1:59 120 1:21:23 19.2 1:28 61 48:23 7:48 2:50:16
116 3/7 431 Clare Chandler 26 F Minneapolis MN 104 31:05 1:54 2:35 126 1:22:43 18.9 1:14 100 53:25 8:36 2:50:59
117 8/13 523 Charis Linebaugh 35 F New Hope MN 145 34:44 2:08 2:12 99 1:16:53 20.3 1:16 116 55:57 9:01 2:51:00
118 3/7 602 Lisa Wittmer 43 F Edina MN 103 30:59 1:54 3:33 94 1:16:10 20.5 2:04 133 58:19 9:24 2:51:03
119 6/7 401 Megan Albers 24 F Fargo ND 26 25:45 1:35 2:28 142 1:26:03 18.1 2:00 113 55:26 8:56 2:51:40
120 4/7 584 Julie Streich 40 F Plymouth MN 77 29:16 1:48 2:57 109 1:18:06 20.0 2:11 137 59:46 9:38 2:52:14
121 4/7 538 Kat Merrill 28 F Lincoln NE 142 34:34 2:07 4:16 134 1:23:23 18.7 1:37 65 48:39 7:50 2:52:26
122 1/1 599 Donald Welch 69 M Santiago Vitacura CH 117 31:48 1:57 3:33 119 1:21:16 19.2 1:50 106 54:07 8:43 2:52:30
123 8/10 554 Timothy Poeschl 34 M Bloomington MN 108 31:13 1:55 2:39 125 1:22:40 18.9 1:40 107 54:32 8:47 2:52:42
124 24/26 416 Gregory Beninato 40 M Omaha NE 109 31:14 1:55 2:50 127 1:22:48 18.8 2:31 104 54:04 8:43 2:53:25
125 9/13 567 Bridget Rosolanka 38 F Victoria MN 131 33:03 2:01 2:49 111 1:19:07 19.7 2:27 119 56:05 9:02 2:53:28
126 10/13 505 Ann Kirchner 39 F St. Louis Park MN 97 30:40 1:53 1:45 139 1:25:20 18.3 1:53 109 54:34 8:47 2:54:08
127 5/7 482 Karen Hafner 27 F Chaska MN 129 32:53 2:01 2:11 116 1:20:39 19.3 1:14 127 57:37 9:17 2:54:32
128 10/14 470 Katy Fraser 32 F St. Paul MN 141 34:33 2:07 2:17 136 1:23:57 18.6 2:17 98 53:02 8:33 2:56:04
129 25/26 503 Kevin Kehn 42 M Champlin MN 153 37:18 2:17 5:28 115 1:20:38 19.3 3:42 74 49:45 8:01 2:56:49
130 1/1 439 Elizabeth Connelly 60 F Cottage Grove MN 111 31:17 1:55 2:59 123 1:22:13 19.0 2:15 131 58:09 9:22 2:56:50
131 11/14 404 Corrine Anderson 30 F Bloomington MN 133 33:29 2:03 3:13 121 1:22:04 19.0 2:41 114 55:27 8:56 2:56:51
132 26/26 520 Jeff Lendino 40 M Chaska MN 157 39:01 2:23 2:58 141 1:25:50 18.2 1:15 63 48:29 7:49 2:57:31
133 15/17 479 Robert Gunderson 49 M Aberdeen SD 149 35:56 2:12 2:51 112 1:19:25 19.6 2:42 124 57:20 9:14 2:58:12
134 4/4 468 Brian Forman 22 M Austin MN 14 23:53 1:28 3:25 113 1:19:32 19.6 2:59 155 1:09:06 11:08 2:58:53
135 12/14 576 Becky Sluss 33 F Minneapolis MN 58 27:58 1:43 2:49 140 1:25:36 18.2 2:38 139 1:00:02 9:40 2:59:00
136 6/7 537 David Meline 53 M Minneapolis MN 41 26:59 1:39 3:57 132 1:23:20 18.7 2:48 149 1:02:56 10:08 2:59:57
137 6/6 429 Garrett Cardinal 19 M Champlin MN 70 28:49 1:46 3:00 144 1:26:21 18.1 2:39 138 59:53 9:39 3:00:41
138 4/5 514 Casey Kramer 24 M Fargo ND 91 30:07 1:51 2:50 114 1:19:33 19.6 2:34 152 1:05:42 10:35 3:00:43
139 1/2 594 Emily Waitz 33 F Hopkins MN 150 36:47 2:15 2:06 130 1:23:11 18.8 1:29 132 58:10 9:22 3:01:41
140 5/7 536 Isbely McKeen 41 F Woodbury MN 83 29:43 1:49 3:28 145 1:26:34 18.0 1:56 142 1:00:39 9:46 3:02:17
141 6/7 509 Carrie Kling 28 F Blaine MN 147 35:06 2:09 1:48 143 1:26:11 18.1 2:05 128 57:41 9:17 3:02:49
142 13/14 598 Kelly Warden 34 F St Louis Park MN 124 32:13 1:58 4:11 129 1:23:11 18.8 2:38 144 1:01:17 9:52 3:03:28
143 2/2 577 Jesaca Smith 38 F New Hope MN 152 37:17 2:17 2:35 122 1:22:08 19.0 1:34 140 1:00:09 9:41 3:03:41
144 7/7 561 Sarah Rauenhorst 24 F Denver CO 143 34:39 2:07 2:33 150 1:28:59 17.5 1:47 122 57:01 9:11 3:04:56
145 6/7 463 Colleen Finnegan 41 F Eden Prairie MN 51 27:24 1:41 5:12 157 1:33:41 16.7 3:30 118 55:58 9:01 3:05:43
146 16/17 409 Bruce Backlund 45 M St. Louis Park MN 159 41:30 2:32 3:16 146 1:26:44 18.0 1:32 101 53:29 8:37 3:06:29
147 1/1 569 Mary Ryan 55 F Minnetrista MN 148 35:20 2:10 3:51 159 1:34:54 16.4 1:51 86 51:13 8:15 3:07:06
148 11/13 535 Tiffany McGrath 35 F Minneapolis MN 114 31:28 1:56 3:01 154 1:32:05 16.9 1:13 146 1:01:48 9:57 3:09:33
149 18/18 456 Benjamin Duffy 37 M Minneapolis MN 119 31:55 1:57 2:17 155 1:32:28 16.9 2:37 141 1:00:28 9:44 3:09:43
150 2/2 478 Joe Gryskiewicz 62 M Edina MN 105 31:08 1:54 6:07 147 1:27:21 17.9 2:16 151 1:03:56 10:18 3:10:46
151 7/7 575 Stephanie Shuster 27 F Plymouth MN 65 28:35 1:45 3:05 151 1:29:16 17.5 1:42 154 1:08:56 11:06 3:11:31
152 14/14 610 Cindy Crecelius 34 F Farmington MN 162 42:59 2:38 3:30 102 1:17:33 20.1 2:53 153 1:06:31 10:43 3:13:24
153 9/10 473 Harlan Gallop 30 M Minnetonka MN 132 33:26 2:03 4:07 158 1:33:50 16.6 1:15 148 1:02:30 10:04 3:15:06
154 10/10 578 Jason Solberg 34 M Minneapolis MN 154 37:35 2:18 5:45 152 1:30:07 17.3 1:34 147 1:01:49 9:57 3:16:48
155 7/7 539 David Mikkelson 53 M Plymouth MN 161 42:35 2:36 2:27 128 1:22:59 18.8 1:52 156 1:10:35 11:22 3:20:25
156 5/5 573 Jason Seurer 40 M Independence MN 136 33:48 2:04 5:45 149 1:28:23 17.7 4:05 157 1:11:58 11:35 3:23:57
157 17/17 564 Kevin Rehnberg 47 M Edina MN 59 28:01 1:43 7:12 153 1:30:54 17.2 3:08 159 1:15:10 12:06 3:24:23
158 2/3 562 Cheryl Ready 48 F Thunder Bay, Ontar MN 144 34:40 2:07 5:39 161 1:38:56 15.8 1:41 150 1:03:50 10:17 3:24:44
159 7/7 485 Terri Haney 44 F Montgomery MN 163 43:53 2:41 3:54 160 1:37:40 16.0 2:05 123 57:14 9:13 3:24:44
160 1/1 492 Harvey Hutchings 70 M Rochester MN 160 41:51 2:34 5:41 148 1:27:38 17.8 3:12 158 1:12:15 11:38 3:30:35
161 12/13 552 Jennifer Pepperell 38 F North Mankato MN 155 38:23 2:21 5:53 156 1:33:18 16.7 4:46 160 1:15:56 12:14 3:38:14
162 13/13 440 Raquel Corpus 35 F Eagan MN 158 40:45 2:30 3:58 162 1:40:57 15.5 2:05 161 1:17:59 12:33 3:45:42
163 3/3 459 Laura Duvall 51 F Black River Falls WI 130 32:55 2:01 11:57 163 1:44:48 14.9 5:44 163 1:23:04 13:23 3:58:27
164 3/3 519 Leann Lehmann 47 F Ramsey MN 164 50:46 3:06 6:58 164 1:48:02 14.4 5:05 162 1:21:59 13:12 4:12:48
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 607 We Tri... Hard : Hans Arnesen , Chris Higg , Peter Tollefson
2 21:15 1:18 0:53 1 54:45 28.5 0:30 1 37:46 6:05 1:55:06
2 606 Splash, Slash and Da : Katy Shishilla , John Shishilla , Timm Stoffel
4 28:50 1:46 0:50 2 57:08 27.3 0:31 2 44:44 7:12 2:12:00
3 609 Unlikely Trio : Tony Wuollet , Dave Wood , Tom Ringold
3 24:49 1:31 1:21 3 1:12:37 21.5 0:46 3 48:07 7:45 2:27:37
4 608 Gany Green : Carolyn Klecker , Chris Guest , Jackie Kaiser
1 21:10 1:18 0:51 4 1:21:54 19.0 0:41 4 53:49 8:40 2:38:22
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
407 Troy Anderson 39 M Big Lake MN 2:00 5.10 Position
419 Mike Blair 41 M Prior Lake MN 2:00 5.10 position
423 Jeffrey Brenneke 41 M Cottage Grove MN 2:00 5.10 Drafting
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
471 Christine Galbreath 42 F Victoria MN 1 28:14 1:44 2:13 2 1:46:52 14.6
472 Scott Galbreath 50 M Victoria MN 2 30:08 1:51 3:28 1 1:46:37 14.6
524 Angela Luther 52 F Saint Louis Park MN 3 32:24 1:59 6:22
600 Jeremy Wermerskirchen 35 M Plymouth MN 4 38:10 2:20 4:15
DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Jeffrey Shea Minneapolis MN 47 M 19:21 1:11
2 Erik Rehnberg Edina MN 16 M 21:01 1:17
3 David Preston Minneapolis MN 23 M 21:14 1:18
4 Luke Gruhlke Monticello MN 17 M 21:25 1:19
5 Louise Bilek Minneapolis MN 24 F 22:28 1:23
6 Liv Williamsen Atan Hassan MN 32 F 23:13 1:25
7 Harold Doise Maple Grove MN 37 M 23:20 1:26
8 Michelle Carlson Maple Grove MN 39 F 23:21 1:26
9 Chuck Jensen Ii Ramsey MN 44 M 23:23 1:26
10 Robert Hubbard Orange City IA 42 M 23:30 1:26
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 David Preston Minneapolis Mn 23 M 00:59:43 26.1
2 Harold Doise Maple Grove Mn 37 M 01:03:09 24.7
3 Troy Anderson Big Lake Mn 39 M 01:03:44 24.5
4 Jeffrey Shea Minneapolis Mn 47 M 01:04:01 24.4
5 Ananda Bates Minneapolis Mn 39 M 01:04:44 24.1
6 Ben Hanson Princeton Mn 32 M 01:05:02 24.0
7 Nick Chimerakis Saint Louis Pa Mn 28 M 01:05:11 23.9
8 Mike Blair Prior Lake Mn 41 M 01:05:19 23.9
9 John Deering Minneapolis Mn 45 M 01:05:47 23.7
10 Chad Johnson Minnetonka Mn 36 M 01:05:55 23.7
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Ananda Bates Minneapolis MN 39 M 36:52 5:56
2 David Preston Minneapolis MN 23 M 37:49 6:06
3 Troy Anderson Big Lake MN 39 M 38:00 6:07
4 Steve Stenzel St. Paul MN 29 M 38:14 6:10
5 Mark Evans Minneapolis MN 42 M 40:55 6:36
6 Matt Dodds Apple Valley MN 22 M 41:11 6:38
7 Christian Osmundson Eden Prairie MN 24 M 41:18 6:39
8 John Deering Minneapolis MN 45 M 41:30 6:41
9 Daniel Mueller Minneapolis MN 33 M 42:04 6:47
10 Ben Hanson Princeton MN 32 M 42:14 6:48
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 531 Kelly McCann 24 F Hudson WI 2 23:48 1:28 1:33 2 1:10:02 22.3 1:05 2 45:39 7:21 2:22:04
2 405 Katie Anderson 22 F Mahtomedi MN 5 27:14 1:40 1:53 1 1:08:06 22.9 1:04 3 47:03 7:35 2:25:16
3 417 Sarah Berger 24 F St. Paul MN 6 30:19 1:51 2:04 3 1:12:14 21.6 1:13 1 45:31 7:20 2:31:18
4 541 Lauren Milne 24 F Minneapolis MN 4 27:11 1:40 2:42 4 1:15:35 20.6 1:00 4 49:18 7:56 2:35:44
5 418 Louise Bilek 24 F Minneapolis MN 1 22:28 1:23 2:32 5 1:17:45 20.1 1:20 7 58:36 9:26 2:42:38
6 401 Megan Albers 24 F Fargo ND 3 25:45 1:35 2:28 6 1:26:03 18.1 2:00 5 55:26 8:56 2:51:40
7 561 Sarah Rauenhorst 24 F Denver CO 7 34:39 2:07 2:33 7 1:28:59 17.5 1:47 6 57:01 9:11 3:04:56
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 590 Katie Thompson 26 F Eden Prairie MN 6 34:47 2:08 1:58 1 1:15:39 20.6 1:25 1 45:45 7:22 2:39:32
2 596 Mariane Walin 25 F Naperville IL 2 29:47 1:49 1:46 3 1:20:59 19.3 1:59 4 54:06 8:43 2:48:35
3 431 Clare Chandler 26 F Minneapolis MN 3 31:05 1:54 2:35 4 1:22:43 18.9 1:14 3 53:25 8:36 2:50:59
4 538 Kat Merrill 28 F Lincoln NE 5 34:34 2:07 4:16 5 1:23:23 18.7 1:37 2 48:39 7:50 2:52:26
5 482 Karen Hafner 27 F Chaska MN 4 32:53 2:01 2:11 2 1:20:39 19.3 1:14 5 57:37 9:17 2:54:32
6 509 Carrie Kling 28 F Blaine MN 7 35:06 2:09 1:48 6 1:26:11 18.1 2:05 6 57:41 9:17 3:02:49
7 575 Stephanie Shuster 27 F Plymouth MN 1 28:35 1:45 3:05 7 1:29:16 17.5 1:42 7 1:08:56 11:06 3:11:31
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 570 Katherine Schlaefer 32 F Saint Paul MN 2 23:59 1:28 1:25 4 1:09:45 22.4 0:55 1 43:33 7:01 2:19:35
2 614 Liv Williamsen 32 F Atan Hassan MN 1 23:13 1:25 1:32 6 1:11:20 21.9 1:02 4 46:22 7:28 2:23:28
3 543 Ann Moyer 31 F Rochester MN 4 27:15 1:40 1:42 3 1:09:05 22.6 1:23 3 45:30 7:20 2:24:53
4 585 Laurel Sundberg 31 F Minnetonka MN 5 27:27 1:41 1:41 1 1:07:33 23.1 1:08 7 49:59 8:03 2:27:46
5 565 Jen Rife 30 F St. Paul MN 8 29:08 1:47 2:09 5 1:11:17 21.9 1:12 2 44:35 7:11 2:28:19
6 465 Kate Fisher 33 F Northfield MN 3 26:07 1:36 1:39 2 1:09:04 22.6 1:24 10 53:34 8:38 2:31:45
7 522 Tara Liebergen 34 F Mpls MN 12 33:39 2:04 1:50 7 1:16:52 20.3 1:14 5 47:30 7:39 2:41:02
8 425 Elizabeth Brown 33 F St Louis Park MN 9 29:36 1:49 2:07 9 1:17:54 20.0 1:14 8 51:32 8:18 2:42:20
9 435 Amber Clay 34 F Grand Marais MN 7 28:36 1:45 2:17 13 1:24:20 18.5 1:52 6 49:51 8:02 2:46:54
10 470 Katy Fraser 32 F St. Paul MN 13 34:33 2:07 2:17 12 1:23:57 18.6 2:17 9 53:02 8:33 2:56:04
11 404 Corrine Anderson 30 F Bloomington MN 11 33:29 2:03 3:13 10 1:22:04 19.0 2:41 11 55:27 8:56 2:56:51
12 576 Becky Sluss 33 F Minneapolis MN 6 27:58 1:43 2:49 14 1:25:36 18.2 2:38 12 1:00:02 9:40 2:59:00
13 598 Kelly Warden 34 F St Louis Park MN 10 32:13 1:58 4:11 11 1:23:11 18.8 2:38 13 1:01:17 9:52 3:03:28
14 610 Cindy Crecelius 34 F Farmington MN 14 42:59 2:38 3:30 8 1:17:33 20.1 2:53 14 1:06:31 10:43 3:13:24
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 430 Michelle Carlson 39 F Maple Grove MN 1 23:21 1:26 2:05 1 1:10:49 22.0 1:27 5 49:17 7:56 2:26:57
2 491 Jill Hughes 37 F Medina MN 5 29:47 1:49 1:51 3 1:11:13 21.9 0:45 1 45:39 7:21 2:29:13
3 421 Veronica Bond 38 F Rochester MN 3 26:33 1:38 1:41 2 1:10:52 22.0 1:34 4 48:43 7:51 2:29:20
4 487 Deirdre Hassett 35 F Minneapolis MN 6 30:33 1:52 1:44 4 1:12:34 21.5 1:13 2 45:56 7:24 2:31:58
5 504 Sheila Kelley 35 F Carlton MN 9 31:50 1:57 1:53 5 1:14:48 20.9 1:35 3 48:00 7:44 2:38:03
6 406 Kris Anderson 35 F Mankato MN 2 25:36 1:34 3:42 8 1:23:22 18.7 2:06 6 50:35 8:09 2:45:18
7 475 Melissa Gregory 37 F Minneapolis MN 4 26:58 1:39 3:14 9 1:24:49 18.4 1:50 7 50:57 8:12 2:47:46
8 523 Charis Linebaugh 35 F New Hope MN 11 34:44 2:08 2:12 6 1:16:53 20.3 1:16 9 55:57 9:01 2:51:00
9 567 Bridget Rosolanka 38 F Victoria MN 10 33:03 2:01 2:49 7 1:19:07 19.7 2:27 10 56:05 9:02 2:53:28
10 505 Ann Kirchner 39 F St. Louis Park MN 7 30:40 1:53 1:45 10 1:25:20 18.3 1:53 8 54:34 8:47 2:54:08
11 535 Tiffany McGrath 35 F Minneapolis MN 8 31:28 1:56 3:01 11 1:32:05 16.9 1:13 11 1:01:48 9:57 3:09:33
12 552 Jennifer Pepperell 38 F North Mankato MN 12 38:23 2:21 5:53 12 1:33:18 16.7 4:46 12 1:15:56 12:14 3:38:14
13 440 Raquel Corpus 35 F Eagan MN 13 40:45 2:30 3:58 13 1:40:57 15.5 2:05 13 1:17:59 12:33 3:45:42
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 525 Julia Lyng 44 F Burnsville MN 1 26:41 1:38 1:40 1 1:13:27 21.2 1:06 1 43:54 7:04 2:26:45
2 540 Sara Miller 44 F Shakopee MN 6 34:12 2:06 2:04 4 1:23:15 18.7 1:34 2 48:47 7:51 2:49:50
3 602 Lisa Wittmer 43 F Edina MN 5 30:59 1:54 3:33 2 1:16:10 20.5 2:04 5 58:19 9:24 2:51:03
4 584 Julie Streich 40 F Plymouth MN 3 29:16 1:48 2:57 3 1:18:06 20.0 2:11 6 59:46 9:38 2:52:14
5 536 Isbely McKeen 41 F Woodbury MN 4 29:43 1:49 3:28 5 1:26:34 18.0 1:56 7 1:00:39 9:46 3:02:17
6 463 Colleen Finnegan 41 F Eden Prairie MN 2 27:24 1:41 5:12 6 1:33:41 16.7 3:30 3 55:58 9:01 3:05:43
7 485 Terri Haney 44 F Montgomery MN 7 43:53 2:41 3:54 7 1:37:40 16.0 2:05 4 57:14 9:13 3:24:44
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 489 Lisa Hines 48 F Waite Park MN 1 30:47 1:53 1:50 1 1:17:30 20.1 1:04 1 46:08 7:26 2:37:16
2 562 Cheryl Ready 48 F Thunder Bay, Ontar MN 2 34:40 2:07 5:39 2 1:38:56 15.8 1:41 2 1:03:50 10:17 3:24:44
3 519 Leann Lehmann 47 F Ramsey MN 3 50:46 3:06 6:58 3 1:48:02 14.4 5:05 3 1:21:59 13:12 4:12:48
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 568 Janice Ryan 50 F Thunder Bay ON 2 31:12 1:55 2:56 2 1:21:08 19.2 2:06 1 47:11 7:36 2:44:30
2 480 Helen Gunther 53 F Excelsior MN 1 30:40 1:53 1:58 1 1:17:34 20.1 1:42 2 54:33 8:47 2:46:25
3 459 Laura Duvall 51 F Black River Falls WI 3 32:55 2:01 11:57 3 1:44:48 14.9 5:44 3 1:23:04 13:23 3:58:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 569 Mary Ryan 55 F Minnetrista MN 1 35:20 2:10 3:51 1 1:34:54 16.4 1:51 1 51:13 8:15 3:07:06
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 439 Elizabeth Connelly 60 F Cottage Grove MN 1 31:17 1:55 2:59 1 1:22:13 19.0 2:15 1 58:09 9:22 2:56:50
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 477 Luke Gruhlke 17 M Monticello MN 2 21:25 1:19 1:23 1 1:06:43 23.4 1:03 1 44:18 7:08 2:14:51
2 441 Kevin Coryell 16 M St Paul MN 3 26:20 1:37 1:18 2 1:10:58 22.0 2:21 2 47:00 7:34 2:27:55
3 515 David Laberge 18 M Maple Grove MN 5 31:28 1:56 1:04 3 1:12:55 21.4 1:03 3 47:29 7:39 2:33:57
4 476 Pat Griffith 17 M Maple Grove MN 6 34:24 2:06 2:22 4 1:13:41 21.2 0:48 4 48:10 7:46 2:39:24
5 563 Erik Rehnberg 16 M Edina MN 1 21:01 1:17 3:46 5 1:18:59 19.8 2:21 6 1:01:15 9:52 2:47:20
6 429 Garrett Cardinal 19 M Champlin MN 4 28:49 1:46 3:00 6 1:26:21 18.1 2:39 5 59:53 9:39 3:00:41
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 557 David Preston 23 M Minneapolis MN 1 21:14 1:18 1:17 1 59:44 26.1 0:47 1 37:49 6:06 2:00:50
2 550 Christian Osmundson 24 M Eden Prairie MN 3 25:09 1:32 1:41 2 1:06:22 23.5 1:04 3 41:18 6:39 2:15:31
3 451 Matt Dodds 22 M Apple Valley MN 4 29:43 1:49 1:51 3 1:09:05 22.6 1:02 2 41:11 6:38 2:22:51
4 468 Brian Forman 22 M Austin MN 2 23:53 1:28 3:25 4 1:19:32 19.6 2:59 4 1:09:06 11:08 2:58:53
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 581 Steve Stenzel 29 M St. Paul MN 5 27:34 1:41 1:45 2 1:07:07 23.2 0:59 1 38:14 6:10 2:15:37
2 433 Nick Chimerakis 28 M Saint Louis Park MN 4 26:08 1:36 3:14 1 1:05:12 23.9 2:29 3 44:45 7:13 2:21:45
3 499 Kristofer Johnson 28 M Minneapolis MN 1 23:42 1:27 1:06 3 1:10:26 22.1 1:25 4 47:36 7:40 2:24:13
4 593 Steven Voss 26 M Maple Grove MN 3 25:48 1:35 2:02 5 1:11:39 21.8 1:55 2 43:35 7:01 2:24:57
5 597 Adam Warden 29 M Maple Plain MN 6 30:58 1:54 2:49 4 1:10:51 22.0 1:23 5 49:21 7:57 2:35:21
6 587 Eric Swanson 28 M Eau Claire WI 2 24:57 1:32 1:56 6 1:16:28 20.4 2:00 6 55:23 8:55 2:40:42
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 486 Ben Hanson 32 M Princeton MN 2 27:13 1:40 1:20 1 1:05:02 24.0 0:43 2 42:14 6:48 2:16:30
2 428 Eric Carder 31 M Breezy Point MN 4 28:23 1:44 2:03 2 1:08:42 22.7 1:15 3 42:34 6:51 2:22:54
3 630 Daniel Mueller 33 M Minneapolis MN 8 32:17 1:59 1:36 4 1:11:18 21.9 1:26 1 42:04 6:47 2:28:40
4 453 Jon Donaldson 31 M Minneapolis MN 3 28:19 1:44 1:31 3 1:10:11 22.2 1:36 4 49:00 7:54 2:30:35
5 450 Brendan Dillon 31 M Minneapolis MN 1 25:05 1:32 2:02 6 1:17:30 20.1 1:20 6 51:28 8:17 2:37:23
6 437 Chris Coleman 32 M Blaine MN 5 29:46 1:49 3:41 5 1:16:14 20.5 1:51 8 54:45 8:49 2:46:15
7 589 Matt Thell 32 M Plymouth MN 6 29:46 1:49 3:17 7 1:22:30 18.9 1:52 5 51:03 8:13 2:48:26
8 554 Timothy Poeschl 34 M Bloomington MN 7 31:13 1:55 2:39 8 1:22:40 18.9 1:40 7 54:32 8:47 2:52:42
9 473 Harlan Gallop 30 M Minnetonka MN 9 33:26 2:03 4:07 10 1:33:50 16.6 1:15 10 1:02:30 10:04 3:15:06
10 578 Jason Solberg 34 M Minneapolis MN 10 37:35 2:18 5:45 9 1:30:07 17.3 1:34 9 1:01:49 9:57 3:16:48
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 407 Troy Anderson 39 M Big Lake MN 2 23:33 1:27 0:55 2 1:03:45 24.5 0:37 2 38:00 6:07 2:08:49
2 412 Ananda Bates 39 M Minneapolis MN 4 24:57 1:32 2:45 3 1:04:45 24.1 0:37 1 36:52 5:56 2:09:52
3 452 Harold Doise 37 M Maple Grove MN 1 23:20 1:26 1:35 1 1:03:09 24.7 0:42 5 43:09 6:57 2:11:53
4 507 Scott Klein 36 M Northfield MN 6 26:08 1:36 1:53 5 1:07:01 23.3 0:52 3 42:27 6:50 2:18:20
5 497 Chad Johnson 36 M Minnetonka MN 3 24:12 1:29 2:29 4 1:05:55 23.7 2:00 8 47:19 7:37 2:21:53
6 566 Jason Riley 39 M Maple Grove MN 7 27:58 1:43 2:13 7 1:07:39 23.1 1:58 6 45:47 7:22 2:25:32
7 612 Mark Studebaker 36 M Mound MN 9 28:47 1:46 1:37 6 1:07:21 23.2 1:33 9 47:49 7:42 2:27:06
8 560 Robert Raub 36 M St. Paul MN 8 28:16 1:44 3:06 11 1:13:08 21.3 1:59 4 42:39 6:52 2:29:07
9 484 Chris Halloran 37 M Minneapolis MN 11 28:56 1:46 1:29 8 1:09:52 22.3 2:18 13 49:07 7:55 2:31:41
10 558 Sean Puia 35 M Plymouth MN 10 28:50 1:46 2:29 9 1:12:22 21.6 1:20 11 48:28 7:48 2:33:26
11 549 Tom Olson 39 M Wayzata MN 5 25:57 1:35 3:30 13 1:15:35 20.6 2:04 12 48:31 7:49 2:35:34
12 615 Braden Dent 38 M Maple Grove MN 16 32:31 1:59 1:48 10 1:12:57 21.4 0:54 14 50:26 8:07 2:38:34
13 528 Jason Markusen 36 M Fargo ND 13 30:17 1:51 4:39 12 1:14:18 21.0 2:39:33
14 547 Gordon Nesbit 36 M Lakeville MN 14 30:38 1:53 3:25 16 1:18:03 20.0 1:35 15 52:52 8:31 2:46:30
15 498 Jacob Johnson 35 M Medina MN 18 38:27 2:21 5:06 14 1:16:03 20.5 2:04 7 46:52 7:33 2:48:31
16 580 Tony Stack 39 M Inver Grove Height MN 12 29:08 1:47 2:38 15 1:17:49 20.0 2:00 16 58:02 9:21 2:49:36
17 410 Kevin Ballinger 38 M Maple Grove MN 17 37:05 2:16 1:59 17 1:21:23 19.2 1:28 10 48:23 7:48 2:50:16
18 456 Benjamin Duffy 37 M Minneapolis MN 15 31:55 1:57 2:17 18 1:32:28 16.9 2:37 17 1:00:28 9:44 3:09:43
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 495 Chuck Jensen Ii 44 M Ramsey MN 1 23:23 1:26 2:04 5 1:08:12 22.9 1:45 3 44:49 7:13 2:20:09
2 461 Mark Evans 42 M Minneapolis MN 16 30:50 1:53 1:40 7 1:08:56 22.6 1:04 1 40:55 6:36 2:23:22
3 517 Reese Lang 41 M Loretto MN 11 29:13 1:47 0:56 8 1:09:46 22.4 0:57 2 42:48 6:54 2:23:37
4 548 Greg Newman 40 M Madison WI 8 27:27 1:41 2:48 3 1:07:03 23.3 1:35 4 44:51 7:13 2:23:40
5 423 Jeffrey Brenneke 41 M Cottage Grove MN 6 27:15 1:40 1:36 2 1:06:38 23.4 1:06 5 45:37 7:21 2:24:10
6 582 Neal Strand 41 M Woodbury MN 4 26:47 1:38 1:10 12 1:11:56 21.7 1:07 6 45:59 7:24 2:26:58
7 419 Mike Blair 41 M Prior Lake MN 12 29:17 1:48 1:37 1 1:05:20 23.9 0:56 16 50:30 8:08 2:29:37
8 434 Don Clark 40 M Maple Grove MN 13 29:30 1:48 3:13 4 1:07:18 23.2 1:44 10 48:15 7:46 2:29:57
9 559 Chase Sovell 44 M Minneapolis MN 5 27:05 1:40 1:52 18 1:13:53 21.1 1:17 7 46:42 7:31 2:30:45
10 604 Robert Younger 42 M Medina MN 7 27:16 1:40 3:37 16 1:12:47 21.4 2:30 8 46:52 7:33 2:33:00
11 426 Bret Busse 42 M Apple Valley MN 3 24:23 1:30 2:09 22 1:15:30 20.7 2:09 15 50:07 8:04 2:34:16
12 553 Damon Peters 43 M Richfield MN 18 31:16 1:55 2:57 15 1:12:11 21.6 1:18 9 47:16 7:37 2:34:56
13 529 Michael Marzolf 41 M Independence MN 14 29:55 1:50 4:19 9 1:09:58 22.3 1:54 14 50:06 8:04 2:36:09
14 500 Troy Johnson 44 M Lakeville MN 10 28:05 1:43 2:13 14 1:12:08 21.6 1:33 20 52:24 8:26 2:36:21
15 436 Bradley Close 42 M Orono MN 21 32:06 1:58 2:16 13 1:12:06 21.6 1:39 13 50:03 8:04 2:38:08
16 542 John Mitchell 42 M Maple Grove MN 19 31:18 1:55 3:50 10 1:11:01 22.0 2:10 21 52:41 8:29 2:40:57
17 464 Tony Fiorillo 44 M Prior Lake MN 23 32:44 2:00 2:23 6 1:08:13 22.9 1:25 25 56:43 9:08 2:41:24
18 494 Pete Jaros 42 M Sioux Falls SD 9 27:34 1:41 2:32 21 1:14:40 20.9 2:05 23 55:28 8:56 2:42:15
19 546 Lawrence Nemecek 44 M Minnetrista MN 22 32:13 1:58 2:36 17 1:13:14 21.3 2:21 19 52:19 8:26 2:42:40
20 490 Robert Hubbard 42 M Orange City IA 2 23:30 1:26 2:55 25 1:23:47 18.6 1:55 17 52:09 8:24 2:44:15
21 432 Howard Chetek 43 M Rosemount MN 15 30:27 1:52 4:04 11 1:11:10 21.9 2:44 24 55:57 9:01 2:44:19
22 583 Jeff Streich 43 M Plymouth MN 24 34:09 2:05 2:50 20 1:14:21 21.0 1:51 18 52:15 8:25 2:45:24
23 493 David Jack 42 M Lake Elmo MN 20 31:58 1:57 3:10 19 1:14:07 21.0 2:30 26 57:46 9:18 2:49:29
24 416 Gregory Beninato 40 M Omaha NE 17 31:14 1:55 2:50 24 1:22:48 18.8 2:31 22 54:04 8:43 2:53:25
25 503 Kevin Kehn 42 M Champlin MN 25 37:18 2:17 5:28 23 1:20:38 19.3 3:42 12 49:45 8:01 2:56:49
26 520 Jeff Lendino 40 M Chaska MN 26 39:01 2:23 2:58 26 1:25:50 18.2 1:15 11 48:29 7:49 2:57:31
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 574 Jeffrey Shea 47 M Minneapolis MN 1 19:21 1:11 1:38 1 1:04:02 24.4 1:11 3 43:08 6:57 2:09:17
2 446 John Deering 45 M Minneapolis MN 4 27:25 1:41 2:20 2 1:05:48 23.7 1:35 1 41:30 6:41 2:18:36
3 526 Brian Maas 49 M Plymouth MN 3 27:01 1:39 2:39 3 1:08:15 22.9 1:32 2 42:39 6:52 2:22:03
4 595 Michael Waldner 45 M Madison SD 7 28:49 1:46 1:43 4 1:10:06 22.3 1:01 9 47:31 7:39 2:29:07
5 518 Michael Lawler 49 M Maple Grove MN 6 28:37 1:45 2:13 6 1:10:58 22.0 2:05 7 46:35 7:30 2:30:26
6 420 Jaye Blanshan 49 M Eden Prairie MN 8 29:07 1:47 1:53 5 1:10:20 22.2 1:23 11 50:59 8:13 2:33:38
7 488 Lee Hetherington 47 M Chaska MN 2 26:37 1:38 2:51 10 1:13:31 21.2 2:03 10 49:44 8:01 2:34:44
8 605 Erich Zeitz 46 M Minnetonka MN 10 29:37 1:49 4:52 8 1:13:16 21.3 1:26 5 45:54 7:24 2:35:04
9 443 Erik Dalgaard 47 M Champlin MN 14 32:14 1:58 5:24 7 1:13:12 21.3 1:59 4 43:59 7:05 2:36:45
10 513 Marek Kostanecki 46 M Plymouth MN 9 29:32 1:49 4:44 12 1:16:07 20.5 1:46 6 46:02 7:25 2:38:10
11 601 Brian Wilson 49 M Chaska MN 11 30:01 1:50 2:13 9 1:13:27 21.2 1:21 12 51:27 8:17 2:38:26
12 530 Joseph Mathison 47 M Minneapolis MN 15 34:02 2:05 3:53 14 1:18:02 20.0 1:35 8 46:51 7:33 2:44:21
13 411 Pete Bassett 45 M Lakeville MN 12 31:31 1:56 2:53 11 1:15:05 20.8 1:28 16 57:24 9:15 2:48:18
14 533 Todd McChesney 45 M Middleton WI 13 31:34 1:56 4:21 13 1:16:20 20.4 2:54 14 53:33 8:37 2:48:39
15 479 Robert Gunderson 49 M Aberdeen SD 16 35:56 2:12 2:51 15 1:19:25 19.6 2:42 15 57:20 9:14 2:58:12
16 409 Bruce Backlund 45 M St. Louis Park MN 17 41:30 2:32 3:16 16 1:26:44 18.0 1:32 13 53:29 8:37 3:06:29
17 564 Kevin Rehnberg 47 M Edina MN 5 28:01 1:43 7:12 17 1:30:54 17.2 3:08 17 1:15:10 12:06 3:24:23
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 586 David Swanson 53 M Saint Paul MN 5 28:13 1:44 2:03 1 1:08:31 22.8 1:08 1 45:33 7:20 2:25:26
2 603 Dale Woodbeck 54 M Excelsior MN 4 27:00 1:39 2:28 2 1:10:20 22.2 1:15 2 51:25 8:17 2:32:26
3 511 Philip Klitzke 51 M Minneapolis MN 2 25:35 1:34 2:10 4 1:11:25 21.8 2:06 3 56:12 9:03 2:37:26
4 444 Daniel Dean 50 M Cokato MN 1 25:07 1:32 2:46 5 1:13:46 21.1 2:36 5 1:01:19 9:52 2:45:31
5 555 Chris Poferl 50 M Eden Prairie MN 6 33:33 2:03 2:47 3 1:11:05 21.9 2:00 4 59:33 9:35 2:48:54
6 537 David Meline 53 M Minneapolis MN 3 26:59 1:39 3:57 7 1:23:20 18.7 2:48 6 1:02:56 10:08 2:59:57
7 539 David Mikkelson 53 M Plymouth MN 7 42:35 2:36 2:27 6 1:22:59 18.8 1:52 7 1:10:35 11:22 3:20:25
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 532 Patrick McCann 56 M Hudson WI 1 26:23 1:37 2:12 2 1:07:04 23.3 1:45 1 43:59 7:05 2:21:20
2 572 Kent Schwitzer 57 M Minnetonka MN 2 26:36 1:38 1:20 1 1:06:44 23.4 1:27 2 48:20 7:47 2:24:24
3 442 Scott Coryell 57 M St Paul MN 3 30:46 1:53 2:45 3 1:14:47 20.9 3:17 3 52:28 8:27 2:44:01
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 502 Steve Kagol 64 M Deephaven MN 2 31:10 1:55 5:25 1 1:13:35 21.2 2:30 1 53:20 8:35 2:45:58
2 478 Joe Gryskiewicz 62 M Edina MN 1 31:08 1:54 6:07 2 1:27:21 17.9 2:16 2 1:03:56 10:18 3:10:46
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 599 Donald Welch 69 M Santiago Vitacura CH 1 31:48 1:57 3:33 1 1:21:16 19.2 1:50 1 54:07 8:43 2:52:30
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 492 Harvey Hutchings 70 M Rochester MN 1 41:51 2:34 5:41 1 1:27:38 17.8 3:12 1 1:12:15 11:38 3:30:35
MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 216
Total Number of Individual Finishers: 234
Total Number of Relay Finishers: 4
Number of Male Finishers: 106
Number of Female Finishers: 58
Did not Finish Race or Did Not Start: 44