FLASHROCK XC INVITE
SEPTEMBER 18, 2010
*********** TEAM SCORE **********
Division Blue - Boys
1. COLUMBUS NORTH
1 11 12 13 18 (22) (30) = 55
ANDREW DIEHN, GABE OCASIO, ANDREW BEIRIGER, TIM HOFMEISTER,
CHRISTOPHER KELSEY, MICHAEL SUBLETTE, DAVE POWELL
2. NOBLESVILLE
7 14 15 28 41 (50) (68) = 105
SAM ROUDEBUSH, COLIN GINEBAUGH, RYAN FERGUSON, CHRISTIAN BOWERS, NEAL
TARDY, JACOB SMALL, JACOB OVERTON
3. HAMILTON SOUTHEASTERN
16 17 20 26 33 (34) (40) = 112
SAWYER HITCHCOCK, PAT PARKS, WILL WARTENBERG, KYLE KNIGHT, JACK
ANDRITSCH, TROY REEDER, GREG MURPHY
4. WESTFIELD HIGH SCHOOL
6 25 27 35 43 (47) (52) = 136
CONNOR MARTIN, COLE TRIBBETT, KYLE DUVALL, COLIN RINNE, DANIEL DAY,
DYLAN SMITH, JOHN BURGE
5. ZIONSVILLE COMMUNITY
5 19 21 37 57 (76) (77) = 139
SAM BERGER, RYAN KELLY, GRAHAM BIXLER, MASON HERHUSKY, ERIC PETIT,
ANDREW BRAKE, MAX GERNHARD
6. BLOOMINGTON SOUTH
9 10 38 42 62 (73) (86) = 161
SMITH CARL, CHANDLER MARK, RICH-HARRIS KALEB, STATON MICHAEL, EHMAN
NICK, HUNTOON JORDAN, LOAR MARCUS
7. GUERIN CATHOLIC
3 29 39 60 89 (94)(103) = 220
KENT GARRETT, MARK BABBEY, AUSTIN GERULSKI, TROY CORNELL, ANDREW
ELSTON, JOEY MEWBORN, JOSEPH TAYLOR
8. CENTER GROVE HIGH SCHOOL
8 45 55 58 64 (83)(108) = 230
AUSTIN MUDD, JOEY PHILLIPS, RYAN MEYER, JACOB CUSHING, MARK DAIUTO,
TOM STEMNOCK, PARKER SETTLE
9. PERRY MERIDIAN HIGH SCHOOL
32 36 44 67 79 (84) (90) = 258
KAMERON CASEY, DANIEL SWEM, MATT TERLEP, ISAIAH WHITE, MARK ZIELES,
BRIAN CLARK, LARRY MANUEL
10. TERRE HAUTE SOUTH
24 48 65 70 91 (101)(105) = 298
TAYLOR HEAD, MATT COLLIER, LOGAN HAMBROCK, JACKSON BERTOLI, DALE YOUNG,
JERAD FUSON, DEVON FUSON
11. BEN DAVIS HIGH SCHOOL
4 53 66 88 98 (100)(107) = 309
LUKE BRAHM, DOMINIQUE SUGGS, DAVID BEHRMANN, ANTONIO FUTRELL, JACK
SHARKEY, COLIN HOLTSON, TYLER SUTTON
12. BROWNSBURG
49 56 71 93 104 (106)(109) = 373
WYATT RONDOT, BEN HENDRICKS, DANIEL PURDY, ALEK MINKIS, KURT DARLING,
JUSTIN HAYS, BRADLEY BOWLES
13. PLAINFIELD
46 80 82 99 110 (111)(114) = 417
JORDAN BROUILLARD, XAVIER HOPPER, JOEL THOMPSON, ZACH NAY, JOSH PAYNE,
ROBERT WEISBACH, JUSTIN PELKEY
14. SOUTHPORT HIGH SCHOOL
74 75 78 95 97 (112)(116) = 419
CLAYTON LESLIE, JACK THOMPSON, HARRISON WALDEN, STEPHEN MORRIS, JAKE
HALLY, CALEB CANTWELL, MATT PRATHER
15. FRANKLIN COMMUNITY
54 69 96 102 122 (124)(126) = 443
SIMON GAMBOA, JORDAN BANTISTA, CAMDEN MACLENNAN, REID BLAKLEY, JOSH
FORD, JACOB PITTS, AUSTIN HAVENER
16. DELTA HIGH SCHOOL
59 61 85 117 129 (133)(137) = 451
JOEL KELLER, SETH PRINCE, LOGAN RAYL, JEREMY PIERCE, ZACK MOORE, SAM
ZIMMERMAN, TRAVIS VANNATTA
17. UNION COUNTY
2 63 120 142 147 (148)(151) = 474
TATE SCHIENBEIN, JAKE GOECKE, JOHN GREGORY, JOEY MURRAY, LEE HARTMAN,
JC ROARK, CHANDLER CURRY
18. VINCENNES RIVET HIGH SCHOOL
23 92 113 145 146 (150)(152) = 519
NATHAN WESTFALL, COLIN VIEKE, GERARD WISE, JASHIN PATEL, TREVOR
CUMMINS, ALEX HALTER, LOGAN JOHNSON
19. NEW PALESTINE HIGH SCHOOL
72 81 119 123 125 (135)(139) = 520
SETH EAGLESON, AUSTIN DODD, DILLON PIKE, SAM JONES, SAM FULLER, ZACH
NAGEL, LOGAN LONG
20. INDIAN CREEK HIGH SCHOOL
31 121 128 130 136 (138)(143) = 546
MARCUS HOBBS, CONNOR MARLOW, JORDAN SAUCIER, BRETT DEHART, BRADY
DEVINE, ALEX RANGAZAS, NATHAN SPRATT
21. EAST CENTRAL HIGH SCHOOL
51 118 127 131 134 (140)(141) = 561
GAVIN RICH, A.J. GALLAGHER, TREY GELLERT, TREVOR MORRALL, NEIL HALTOM,
BAXTER MCCORY, NATHAN HALLMAN
22. BATESVILLE HIGH SCHOOL
87 115 132 144 149 = 627
COLLIN KOURY, NICK VODZAK, JAMES CALL, SCOTT GRYSPEERDT, IAN SCHMID
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======= =====
1 1 1223 Andrew Diehn JR Columbus North 15:17.9 4:57
2 2 1927 Tate Schienbein Union County 15:34.7 5:02
3 3 1424 Kent Garrett JR Guerin Catholic 15:39.0 5:03
4 4 992 Luke Brahm JR Ben Davis High School 15:39.2 5:03
5 5 1980 Sam Berger JR Zionsville Community 15:40.7 5:04
6 6 1963 Connor Martin SR Westfield High School 15:41.9 5:04
7 7 1672 Sam Roudebush JR Noblesville 15:44.7 5:05
8 8 1175 Austin Mudd SR Center Grove High School 15:47.5 5:06
9 9 1011 Smith Carl JR Bloomington South 15:49.1 5:07
10 10 1028 Chandler Mark JR Bloomington South 15:51.4 5:07
11 11 1238 Gabe Ocasio SR Columbus North 15:53.7 5:08
12 12 1217 Andrew Beiriger SR Columbus North 15:56.2 5:09
13 13 1230 Tim Hofmeister SR Columbus North 15:57.5 5:09
14 14 1659 Colin Ginebaugh SR Noblesville 16:05.0 5:12
15 15 1656 Ryan Ferguson SR Noblesville 16:05.1 5:12
16 16 1453 Sawyer Hitchcock JR Hamilton Southeastern 16:10.0 5:13
17 17 1468 Pat Parks SR Hamilton Southeastern 16:10.3 5:13
18 18 1232 Christopher Kelsey JR Columbus North 16:12.3 5:14
19 19 2005 Ryan Kelly SR Zionsville Community 16:13.5 5:15
20 20 1478 Will Wartenberg SR Hamilton Southeastern 16:14.5 5:15
21 21 1982 Graham Bixler JR Zionsville Community 16:15.2 5:15
22 22 1244 Michael Sublette JR Columbus North 16:15.4 5:15
23 23 1936 Nathan Westfall SR Vincennes Rivet High School 16:16.4 5:15
24 24 1903 Taylor Head SR Terre Haute South 16:19.8 5:17
25 25 1973 Cole Tribbett SR Westfield High School 16:20.5 5:17
26 26 1462 Kyle Knight JR Hamilton Southeastern 16:21.5 5:17
27 27 1958 Kyle Duvall SO Westfield High School 16:24.8 5:18
28 28 1651 Christian Bowers SR Noblesville 16:26.1 5:19
29 29 1415 Mark Babbey SR Guerin Catholic 16:26.2 5:19
30 30 1240 Dave Powell JR Columbus North 16:27.0 5:19
31 31 1515 Marcus Hobbs JR Indian Creek High School 16:29.4 5:20
32 1216 Jonathan Baldwin SR Columbus North 16:30.1 5:20
33 32 1740 Kameron Casey SR Perry Meridian High School 16:34.8 5:21
34 33 1437 Jack Andritsch JR Hamilton Southeastern 16:34.8 5:21
35 34 1471 Troy Reeder SO Hamilton Southeastern 16:35.2 5:22
36 35 1967 Colin Rinne FR Westfield High School 16:48.1 5:26
37 36 1750 Daniel Swem JR Perry Meridian High School 16:51.0 5:27
38 37 2000 Mason Herhusky SO Zionsville Community 16:51.5 5:27
39 38 1023 Rich-Harris Kaleb JR Bloomington South 16:51.6 5:27
40 39 1425 Austin Gerulski JR Guerin Catholic 16:52.2 5:27
41 40 1466 Greg Murphy SO Hamilton Southeastern 16:52.3 5:27
42 41 1682 Neal Tardy SR Noblesville 16:55.1 5:28
43 42 1031 Staton Michael JR Bloomington South 16:55.8 5:28
44 43 1957 Daniel Day SO Westfield High School 16:56.2 5:28
45 44 1751 Matt Terlep SR Perry Meridian High School 16:56.7 5:28
46 1482 Alex Zoumbaris SO Hamilton Southeastern 16:57.5 5:29
47 1441 Michael Burkert JR Hamilton Southeastern 16:58.1 5:29
48 45 1178 Joey Phillips JR Center Grove High School 16:58.1 5:29
49 46 1780 Jordan Brouillard SR Plainfield 16:58.8 5:29
50 1220 Kyle Burton SR Columbus North 16:59.9 5:29
51 47 1970 Dylan Smith SR Westfield High School 17:00.8 5:30
52 48 1895 Matt Collier SR Terre Haute South 17:02.8 5:30
53 49 1110 Wyatt Rondot JR Brownsburg 17:04.2 5:31
54 50 1677 Jacob Small SR Noblesville 17:04.6 5:31
55 51 1289 Gavin Rich SR East Central High School 17:05.7 5:31
56 52 1954 John Burge SR Westfield High School 17:06.6 5:32
57 53 1006 Dominique Suggs JR Ben Davis High School 17:06.7 5:32
58 54 1377 Simon Gamboa JR Franklin Community 17:07.2 5:32
59 55 1173 Ryan Meyer SR Center Grove High School 17:07.9 5:32
60 56 1103 Ben Hendricks JR Brownsburg 17:08.4 5:32
61 57 2012 Eric Petit SR Zionsville Community 17:08.6 5:32
62 58 1163 Jacob Cushing SO Center Grove High School 17:11.3 5:33
63 1971 Sam Sobczak JR Westfield High School 17:11.6 5:33
64 59 1267 Joel Keller JR Delta High School 17:12.8 5:34
65 60 1419 Troy Cornell FR Guerin Catholic 17:14.1 5:34
66 61 1272 Seth Prince SR Delta High School 17:14.6 5:34
67 62 1032 Ehman Nick SO Bloomington South 17:15.8 5:35
68 63 1922 Jake Goecke Union County 17:16.5 5:35
69 64 1165 Mark Daiuto SO Center Grove High School 17:17.1 5:35
70 65 1901 Logan Hambrock SO Terre Haute South 17:18.4 5:35
71 66 989 David Behrmann FR Ben Davis High School 17:19.9 5:36
72 67 1753 Isaiah White FR Perry Meridian High School 17:20.9 5:36
73 68 1667 Jacob Overton FR Noblesville 17:21.5 5:36
74 69 1372 Jordan Bantista SR Franklin Community 17:21.6 5:36
75 1968 Alex Schmidt SR Westfield High School 17:22.4 5:37
76 70 1894 Jackson Bertoli FR Terre Haute South 17:24.4 5:37
77 71 1108 Daniel Purdy SR Brownsburg 17:25.9 5:38
78 72 1631 Seth Eagleson FR New Palestine High School 17:26.4 5:38
79 73 1020 Huntoon Jordan SO Bloomington South 17:26.7 5:38
80 74 1868 Clayton Leslie SR Southport High School 17:27.1 5:38
81 75 1875 Jack Thompson SR Southport High School 17:27.1 5:38
82 1657 Geoffrey Gervase JR Noblesville 17:27.1 5:38
83 1458 Jason Kammeyer SR Hamilton Southeastern 17:30.5 5:39
84 76 1985 Andrew Brake FR Zionsville Community 17:31.1 5:40
85 1469 Chris Pendergraft SR Hamilton Southeastern 17:31.7 5:40
86 77 1996 Max Gernhard SO Zionsville Community 17:32.2 5:40
87 78 1876 Harrison Walden FR Southport High School 17:33.0 5:40
88 79 1754 Mark Zieles SR Perry Meridian High School 17:34.2 5:41
89 80 1783 Xavier Hopper FR Plainfield 17:34.7 5:41
90 81 1629 Austin Dodd SO New Palestine High School 17:35.7 5:41
91 1237 Bryce Nystrom SO Columbus North 17:35.8 5:41
92 82 1793 Joel Thompson FR Plainfield 17:40.6 5:43
93 1964 Graham Martin SO Westfield High School 17:40.7 5:43
94 1960 Ben Finley SR Westfield High School 17:41.8 5:43
95 1438 Drew Barclay FR Hamilton Southeastern 17:42.0 5:43
96 83 1184 Tom Stemnock JR Center Grove High School 17:42.0 5:43
97 84 1741 Brian Clark SR Perry Meridian High School 17:44.1 5:44
98 85 1273 Logan Rayl JR Delta High School 17:44.7 5:44
99 86 1027 Loar Marcus JR Bloomington South 17:44.8 5:44
100 87 983 Collin Koury SR Batesville High School 17:47.8 5:45
101 1245 Karson Tays SO Columbus North 17:48.3 5:45
102 88 996 Antonio Futrell FR Ben Davis High School 17:48.3 5:45
103 1992 Austin Fair SR Zionsville Community 17:49.1 5:45
104 1666 Philip Neuzerling SR Noblesville 17:49.7 5:46
105 1974 Ethan Worthington FR Westfield High School 17:49.9 5:46
106 89 1421 Andrew Elston JR Guerin Catholic 17:50.1 5:46
107 90 1746 Larry Manuel JR Perry Meridian High School 17:50.5 5:46
108 91 1912 Dale Young SR Terre Haute South 17:51.6 5:46
109 92 1934 Colin Vieke SO Vincennes Rivet High School 17:52.8 5:47
110 1021 Heinrich Joseph FR Bloomington South 17:57.9 5:48
111 1749 Casey Rohl JR Perry Meridian High School 18:00.0 5:49
112 93 1106 Alek Minkis SO Brownsburg 18:02.0 5:50
113 1983 Beau Boggs FR Zionsville Community 18:02.6 5:50
114 94 1430 Joey Mewborn SO Guerin Catholic 18:03.7 5:50
115 95 1872 Stephen Morris JR Southport High School 18:04.8 5:50
116 96 1383 Camden MacLennan FR Franklin Community 18:04.9 5:50
117 97 1864 Jake Hally SO Southport High School 18:07.4 5:51
118 1676 Rich Sellers SO Noblesville 18:08.4 5:52
119 98 1003 Jack Sharkey SO Ben Davis High School 18:08.5 5:52
120 99 1789 Zach Nay JR Plainfield 18:08.8 5:52
121 100 997 Colin Holtson SR Ben Davis High School 18:09.2 5:52
122 101 1899 Jerad Fuson FR Terre Haute South 18:09.4 5:52
123 102 1374 Reid Blakley JR Franklin Community 18:12.4 5:53
124 103 1433 Joseph Taylor FR Guerin Catholic 18:12.8 5:53
125 104 1098 Kurt Darling SR Brownsburg 18:13.6 5:53
126 1747 Ryan Meyers SR Perry Meridian High School 18:14.2 5:53
127 105 1898 Devon Fuson SO Terre Haute South 18:14.6 5:54
128 106 1102 Justin Hays SO Brownsburg 18:18.5 5:55
129 2017 Brian Rice FR Zionsville Community 18:19.0 5:55
130 107 1007 Tyler Sutton JR Ben Davis High School 18:19.3 5:55
131 1241 Kevin Rudzinski SO Columbus North 18:20.4 5:55
132 108 1183 Parker Settle JR Center Grove High School 18:20.4 5:55
133 109 1097 Bradley Bowles SO Brownsburg 18:20.5 5:55
134 1025 Vidaurri Lalo JR Bloomington South 18:21.5 5:56
135 1010 Henderson Bo SR Bloomington South 18:23.7 5:57
136 110 1790 Josh Payne JR Plainfield 18:24.1 5:57
137 111 1794 Robert Weisbach SO Plainfield 18:24.6 5:57
138 112 1860 Caleb Cantwell JR Southport High School 18:24.6 5:57
139 113 1937 Gerard Wise SR Vincennes Rivet High School 18:25.6 5:57
140 1160 Jacob Catt SO Center Grove High School 18:25.8 5:57
141 114 1791 Justin Pelkey FR Plainfield 18:26.3 5:57
142 115 987 Nick Vodzak FR Batesville High School 18:27.7 5:58
143 116 1873 Matt Prather SR Southport High School 18:28.7 5:58
144 1902 Jack Harbough FR Terre Haute South 18:29.1 5:58
145 117 1271 Jeremy Pierce JR Delta High School 18:30.9 5:59
146 118 1281 A.J. Gallagher SO East Central High School 18:31.5 5:59
147 119 1642 Dillon Pike JR New Palestine High School 18:31.6 5:59
148 1863 Stephen Gearhart SR Southport High School 18:32.7 5:59
149 1162 Daniel Coley JR Center Grove High School 18:32.7 5:59
150 1012 Crowley Connor SO Bloomington South 18:33.5 6:00
151 1981 Sam Bewley SR Zionsville Community 18:33.5 6:00
152 1859 Clayton Bowey FR Southport High School 18:35.2 6:00
153 1426 Jacob Greene FR Guerin Catholic 18:35.8 6:00
154 1752 Evan Vernon SO Perry Meridian High School 18:37.6 6:01
155 120 1923 John Gregory Union County 18:41.3 6:02
156 1004 James Sims SO Ben Davis High School 18:41.4 6:02
157 121 1517 Connor Marlow SO Indian Creek High School 18:42.7 6:03
158 122 1376 Josh Ford FR Franklin Community 18:42.8 6:03
159 1166 Vincent Defabis SO Center Grove High School 18:43.1 6:03
160 123 1636 Sam Jones SO New Palestine High School 18:43.3 6:03
161 124 1385 Jacob Pitts JR Franklin Community 18:43.6 6:03
162 125 1633 Sam Fuller SR New Palestine High School 18:44.3 6:03
163 1742 Alex Eckert SO Perry Meridian High School 18:46.3 6:04
164 2003 Tyler Keen SO Zionsville Community 18:48.2 6:04
165 1911 Isaac Wonderlin SO Terre Haute South 18:50.1 6:05
166 1896 Jakob Decker SO Terre Haute South 18:52.0 6:06
167 126 1380 Austin Havener FR Franklin Community 18:52.5 6:06
168 127 1282 Trey Gellert JR East Central High School 18:53.3 6:06
169 990 Frank Bonner JR Ben Davis High School 18:53.6 6:06
170 128 1521 Jordan Saucier SO Indian Creek High School 18:54.8 6:07
171 129 1270 Zack Moore JR Delta High School 18:55.4 6:07
172 1429 Patrick Martin FR Guerin Catholic 18:56.9 6:07
173 130 1512 Brett Dehart FR Indian Creek High School 18:57.6 6:07
174 1382 Skyler Lykins FR Franklin Community 18:58.3 6:08
175 131 1288 Trevor Morrall SR East Central High School 18:58.8 6:08
176 1792 Yusaf Qureshi SO Plainfield 19:00.3 6:08
177 1171 Nick Marley JR Center Grove High School 19:00.6 6:08
178 132 981 James Call SR Batesville High School 19:01.0 6:09
179 133 1276 Sam Zimmerman SO Delta High School 19:03.5 6:09
180 1893 Jeasie Bender SR Terre Haute South 19:05.6 6:10
181 1417 Luke Burrows SO Guerin Catholic 19:06.8 6:10
182 1001 Matt Millard JR Ben Davis High School 19:07.4 6:11
183 1414 Jack Anderson FR Guerin Catholic 19:07.6 6:11
184 134 1284 Neil Haltom JR East Central High School 19:11.9 6:12
185 135 1640 Zach Nagel JR New Palestine High School 19:12.6 6:12
186 1188 Damon Webb SO Center Grove High School 19:14.5 6:13
187 1865 Eathan Hawes JR Southport High School 19:14.7 6:13
188 136 1513 Brady Devine FR Indian Creek High School 19:17.1 6:14
189 1745 Josh Hart SO Perry Meridian High School 19:19.5 6:15
190 1870 Aidan McCleery FR Southport High School 19:20.6 6:15
191 137 1274 Travis Vannatta JR Delta High School 19:23.7 6:16
192 1436 Marcos Zatkulak SO Guerin Catholic 19:26.3 6:17
193 138 1520 Alex Rangazas SO Indian Creek High School 19:26.6 6:17
194 139 1638 Logan Long JR New Palestine High School 19:28.4 6:17
195 1647 Kyle Willits SR New Palestine High School 19:29.0 6:18
196 140 1287 Baxter McCory FR East Central High School 19:32.7 6:19
197 141 1283 Nathan Hallman SR East Central High School 19:37.6 6:20
198 1278 Chris Brown SR East Central High School 19:39.8 6:21
199 142 1925 Joey Murray Union County 19:41.7 6:22
200 1877 Nick Whitmore FR Southport High School 19:42.7 6:22
201 143 1523 Nathan Spratt SO Indian Creek High School 19:43.5 6:22
202 1786 Andy Kain JR Plainfield 19:47.2 6:23
203 1386 D.J. Smith FR Franklin Community 19:48.6 6:24
204 1634 Drew Gohmann FR New Palestine High School 19:49.7 6:24
205 1787 Matt Marshal FR Plainfield 20:06.9 6:30
206 144 982 Scott Gryspeerdt SR Batesville High School 20:13.5 6:32
207 1637 Mitchell Lawson SO New Palestine High School 20:24.0 6:35
208 1630 Jacob Donovan FR New Palestine High School 20:25.3 6:36
209 145 1932 Jashin Patel SR Vincennes Rivet High School 20:27.2 6:36
210 1265 Landon Carpenter SO Delta High School 20:29.9 6:37
211 1522 Marc Spratt SO Indian Creek High School 20:34.0 6:39
212 146 1928 Trevor Cummins JR Vincennes Rivet High School 20:34.2 6:39
213 147 1924 Lee Hartman Union County 20:39.9 6:40
214 1626 Dominic Bascino FR New Palestine High School 20:40.2 6:41
215 1266 Jacob Carter SO Delta High School 20:42.5 6:41
216 1381 Brent Hukill SR Franklin Community 20:42.9 6:41
217 148 1926 Jc Roark Union County 20:44.1 6:42
218 1781 Nolan Buckner SR Plainfield 20:48.2 6:43
219 1291 Austin Whitton JR East Central High School 21:06.0 6:49
220 1524 Adam Teeters SR Indian Creek High School 21:09.2 6:50
221 1788 Josh Meacham SO Plainfield 21:14.0 6:51
222 149 986 Ian Schmid SO Batesville High School 21:15.3 6:52
223 150 1929 Alex Halter FR Vincennes Rivet High School 22:49.1 7:22
224 151 1921 Chandler Curry Union County 22:54.7 7:24
225 1275 Alex Zimmerman SR Delta High School 22:55.8 7:24
226 1264 Nathan Bowers SO Delta High School 25:01.2 8:05
227 152 1930 Logan Johnson JR Vincennes Rivet High School 25:39.5 8:17
228 1931 Tyler Mayles FR Vincennes Rivet High School 27:47.8 8:58
229 1933 Alec Pratt SO Vincennes Rivet High School 29:20.8 9:28