----------------------------------------------------------------------------
IOWA HIGH SCHOOL ASSOCIATION BOYS Class 2A
State Cross Country Championships
Team Score Fort Dodge, Iowa OCTOBER 30, 2004
----------------------------------------------------------------------------
1. Regina Iowa City
12 27 28 33 36 (87) (100) = 136
2. Western Christian Hull
8 9 22 46 57 (70) (118) = 142
3. Monticello
3 5 6 62 94 (101) (102) = 170
4. Clarinda
2 21 58 60 77 (84) (97) = 218
5. St. Edmond Fort Dodge
13 17 55 63 74 (76) (90) = 222
6. Nodaway Valley
7 29 41 83 105 (120) = 265
7. Columbus Columbus Junction
18 47 50 75 79 (81) (89) = 269
8. Eagle Grove
15 39 66 71 78 (91) (106) = 269
9. Unity Christian Orange City
11 45 59 80 82 (108) (110) = 277
10. Sheldon
40 48 53 68 69 (96) (112) = 278
11. South Winneshiek Calmar
31 32 51 73 98 (103) (116) = 285
12. Danville-New London
10 52 72 85 95 (104) (114) = 314
13. Grundy Center
35 37 61 88 93 (115) (119) = 314
14. Ogden
24 54 67 86 92 (107) (117) = 323
15. Bennett-Durant
14 56 64 99 109 (111) (113) = 342
Page 1
IOWA HIGH SCHOOL ASSOCIATION
BOYS 2A - Cross Country Championships October 30, 2004
Place TmPl No. Name Cl School 1mile Time Pace
===== ==== ===== ====================== == ============================= ======= ======= =====
1 461 Dan Mayer JR West Central Valley Stuart 5:05 16:42 5:24
2 1 190 Danny Owens SO Clarinda 5:05 16:45 5:24
3 2 163 Josh Bader SR Monticello 5:06 16:50 5:26
4 449 Jake Heim SR Cascade Western Dubuque 5:07 16:51 5:27
5 3 162 Byron Manternach SR Monticello 5:04 16:52 5:27
6 4 164 Nathan Dotterweich FR Monticello 5:08 16:53 5:27
7 5 120 Mark Holan JR Nodaway Valley 5:05 16:55 5:28
8 6 155 Dalton Lems JR Western Christian Hull 5:07 16:58 5:29
9 7 156 Derek Kraayenbrink SR Western Christian Hull 5:07 16:59 5:29
10 8 169 Jaron Byrum SR Danville-New London 5:09 17:06 5:31
11 9 106 Tyler Mulder SR Unity Christian Orange City 5:06 17:10 5:33
12 10 114 Robert Ingram SO Regina Iowa City 5:10 17:15 5:34
13 11 128 Kyle Utley SR St. Edmond Fort Dodge 5:10 17:16 5:35
14 12 184 Alex Doane JR Bennett-Durant 5:12 17:20 5:36
15 13 134 Brandon Evje SR Eagle Grove 5:09 17:21 5:36
16 451 Eric Kellogg JR Dallas Center-Grimes 5:18 17:21 5:36
17 14 127 A.J. Kenny SR St. Edmond Fort Dodge 5:16 17:21 5:36
18 15 148 Mitch Staats SR Columbus Columbus Junction 5:08 17:21 5:36
19 457 Aaron Schut SO Solon 5:09 17:22 5:36
20 460 Austin Lyons SR Union LaPorte City 5:15 17:25 5:37
21 16 191 Hunter Driscoll SO Clarinda 5:09 17:25 5:38
22 17 158 Darin Keizer JR Western Christian Hull 5:10 17:28 5:38
23 464 Brian Gesink SO Sioux Center 5:17 17:30 5:39
24 18 204 Robert Alexander JR Ogden 5:22 17:31 5:39
25 450 Matt Nelson SR Cherokee 5:08 17:33 5:40
26 456 Kevin Baumhover SR Roland-Story Story City 5:22 17:34 5:40
27 19 115 Michael Sinkey SR Regina Iowa City 5:14 17:36 5:41
28 20 117 John Dwyer SR Regina Iowa City 5:11 17:36 5:41
29 21 121 Jeff Ohnemus SO Nodaway Valley 5:18 17:36 5:41
30 452 Brandon Rook SR Davis County Bloomfield 5:11 17:39 5:42
31 22 197 Glen Elsbernd SR South Winneshiek Calmar 5:18 17:41 5:43
32 23 198 Robbie Teff JR South Winneshiek Calmar 5:16 17:43 5:43
33 24 116 Jeff Ross FR Regina Iowa City 5:15 17:43 5:43
34 463 John Vaubel SR Okoboji Milford 5:09 17:43 5:43
35 25 176 Taylor Schupbach SR Grundy Center 5:11 17:45 5:44
36 26 113 Tom Ries JR Regina Iowa City 5:14 17:45 5:44
37 27 177 Dana Schmidt SO Grundy Center 5:20 17:46 5:44
38 454 Derek York SR Missouri Valley 5:21 17:47 5:45
39 28 135 Ryan Bell JR Eagle Grove 5:21 17:48 5:45
40 29 142 Nate Ahlers SR Sheldon 5:18 17:48 5:45
41 30 122 James Armstead SR Nodaway Valley 5:13 17:49 5:45
42 455 Justin Akers FR Red Oak 5:24 17:52 5:46
43 458 Carl Raum JR Sumner-Fredericksburg 5:10 17:56 5:47
44 462 Aaron Eldal JR Okoboji Milford 5:08 17:57 5:48
45 31 107 Derek De Groot SR Unity Christian Orange City 5:25 17:58 5:48
46 32 159 Keith Faber SO Western Christian Hull 5:12 17:58 5:48
47 33 150 Richard Rocha SR Columbus Columbus Junction 5:27 18:02 5:49
48 34 144 Tony Sniderderman JR Sheldon 5:25 18:03 5:50
49 453 Casey Goranson SR Hampton-Dumont 5:19 18:03 5:50
50 35 152 Tyler Travis JR Columbus Columbus Junction 5:26 18:07 5:51
51 36 199 Adam Hageman SO South Winneshiek Calmar 5:23 18:07 5:51
52 37 171 Nathan Schmitt SR Danville-New London 5:21 18:07 5:51
53 38 141 Anthony Heibult SR Sheldon 5:22 18:07 5:51
54 39 205 Jacob Van Sickle JR Ogden 5:26 18:08 5:51
55 40 129 Ben Ostrander SR St. Edmond Fort Dodge 5:22 18:10 5:52
Page 2
IOWA HIGH SCHOOL ASSOCIATION
BOYS 2A - Cross Country Championships October 30, 2004
Place TmPl No. Name Cl School 1mile Time Pace
===== ==== ===== ====================== == ============================= ======= ======= =====
56 41 183 Brandon Keese JR Bennett-Durant 5:19 18:10 5:52
57 42 160 Aaron Teerink SR Western Christian Hull 5:12 18:11 5:52
58 43 192 Dustin Sunderman SR Clarinda 5:13 18:11 5:52
59 44 111 Keith De Jong JR Unity Christian Orange City 5:36 18:11 5:52
60 45 196 Kale Manuel SO Clarinda 5:23 18:12 5:53
61 46 178 Emmanuel Lohitai JR Grundy Center 5:21 18:13 5:53
62 47 165 Tim Peters FR Monticello 5:30 18:14 5:53
63 48 131 Thomas Ostrander FR St. Edmond Fort Dodge 5:26 18:14 5:53
64 49 185 John Flack FR Bennett-Durant 5:27 18:15 5:53
65 459 Kevin Davis SR Tipton 5:20 18:15 5:54
66 50 137 Joe Reichenauer SR Eagle Grove 5:24 18:16 5:54
67 51 206 Paul Branaman FR Ogden 5:30 18:17 5:54
68 52 146 Robben Schat SR Sheldon 5:25 18:17 5:54
69 53 145 John Doely JR Sheldon 5:25 18:18 5:54
70 54 161 Josh Van Gouw SO Western Christian Hull 5:27 18:18 5:55
71 55 138 Jared Burres SO Eagle Grove 5:29 18:20 5:55
72 56 172 Zach Beversdorf SR Danville-New London 5:15 18:21 5:55
73 57 200 Sam Hogenson SO South Winneshiek Calmar 5:34 18:21 5:56
74 58 133 Adam Bianchi SR St. Edmond Fort Dodge 5:26 18:23 5:56
75 59 149 Joe Jay JR Columbus Columbus Junction 5:11 18:24 5:56
76 60 130 Tim Hancock SR St. Edmond Fort Dodge 5:26 18:24 5:56
77 61 193 Brian Sunderman FR Clarinda 5:19 18:25 5:57
78 62 136 Jeff Reed JR Eagle Grove 5:23 18:29 5:58
79 63 151 Kory Krenz JR Columbus Columbus Junction 5:27 18:31 5:59
80 64 109 Matt Postma SR Unity Christian Orange City 5:28 18:32 5:59
81 65 154 Adam Chaney FR Columbus Columbus Junction 5:35 18:32 5:59
82 66 108 Joel Ayee SR Unity Christian Orange City 5:27 18:33 5:59
83 67 125 David Schildberg SR Nodaway Valley 5:32 18:33 5:59
84 68 195 Zach Wiebesiek SO Clarinda 5:23 18:35 6:00
85 69 170 Mark Manske SR Danville-New London 5:15 18:35 6:00
86 70 207 Eric Pierce JR Ogden 5:29 18:36 6:00
87 71 119 Tyler Sullivan JR Regina Iowa City 5:16 18:37 6:01
88 72 180 John Pratt SO Grundy Center 5:25 18:38 6:01
89 73 153 Casey Humbert SR Columbus Columbus Junction 5:34 18:39 6:01
90 74 132 Jake Sells SR St. Edmond Fort Dodge 5:30 18:41 6:02
91 75 140 Andrew Thompson SR Eagle Grove 5:25 18:42 6:02
92 76 209 Tyler Johnson JR Ogden 5:42 18:46 6:04
93 77 179 Elliott McDowell SO Grundy Center 5:25 18:52 6:05
94 78 166 Matt Lee FR Monticello 5:32 18:53 6:06
95 79 174 Travis McCallister SR Danville-New London 5:31 18:57 6:07
96 80 143 Jesse Wassenaar JR Sheldon 5:25 18:58 6:07
97 81 194 Josh Falk JR Clarinda 5:19 19:04 6:09
98 82 201 Dan Stee SR South Winneshiek Calmar 5:44 19:08 6:11
99 83 186 Mitchel Schutz SO Bennett-Durant 5:51 19:09 6:11
100 84 118 Bryan McGivern SO Regina Iowa City 5:41 19:09 6:11
101 85 167 Scott Wenger SO Monticello 5:41 19:09 6:11
102 86 168 Zack Starks JR Monticello 5:32 19:12 6:12
103 87 202 Mike Schwan FR South Winneshiek Calmar 5:54 19:13 6:12
104 88 173 Alan Wilkins FR Danville-New London 5:33 19:15 6:13
105 89 124 Adam Hight FR Nodaway Valley 5:47 19:16 6:13
106 90 139 James Washington JR Eagle Grove 5:49 19:17 6:13
107 91 208 Treynor Reis SR Ogden 5:49 19:21 6:15
108 92 110 Andrew Reichert JR Unity Christian Orange City 5:37 19:26 6:16
109 93 187 Conner Wakefield FR Bennett-Durant 5:53 19:27 6:17
110 94 112 Josh Bakker JR Unity Christian Orange City 5:41 19:30 6:18
Page 3
IOWA HIGH SCHOOL ASSOCIATION
BOYS 2A - Cross Country Championships October 30, 2004
Place TmPl No. Name Cl School 1mile Time Pace
===== ==== ===== ====================== == ============================= ======= ======= =====
111 95 188 William Tuthill SR Bennett-Durant 5:48 19:32 6:19
112 96 147 Nathan Mueting SO Sheldon 5:46 19:34 6:19
113 97 189 Chris Pelzer SO Bennett-Durant 5:52 19:37 6:20
114 98 175 Josh Schneiderman SR Danville-New London 5:35 19:52 6:25
115 99 181 Cory Sents JR Grundy Center 5:42 20:01 6:28
116 100 203 Troy Hageman FR South Winneshiek Calmar 5:57 20:02 6:28
117 101 210 Jacob Thompson FR Ogden 6:17 20:28 6:37
118 102 157 Zach Van Ginkel JR Western Christian Hull 5:40 20:33 6:38
119 103 182 Zach Swalley JR Grundy Center 5:57 20:33 6:38
120 104 126 Nick Brown JR Nodaway Valley 6:13 21:17 6:52
121 105 123 Ethan Warrior FR Nodaway Valley 6:01