PUP RUNNING - SPRING SEASON
May 7, 2011
*********** TEAM SCORE **********
4th Grade Boys
1. CHERRY TREE
1 2 4 13 40 (50) (55) = 60
CHARLES MURPHY, ZACH WILSON, BRENDAN MUDD, JACKSON SEAGRAVE, TIM
METKEN, ANTHONY CLIFFORD, OLLIE DORN
2. MOHAWK TRAILS
5 7 11 19 20 (32) (38) = 62
CALVIN BATES, THOMAS GASTINEAU, JAKE GREEN, CHRIS PERRY, JACK HELDT,
JACK CRAWFORD, CHRISTOPHER LAYFIELD
3. WEST CLAY
8 10 22 24 28 (30) (36) = 92
JOSEPH STEELE, JAMES STIGGLEMAN, JAKOB PEARSON, ADAM RATZMAN, ISAAC
MANLICK, SIDDHARTH SOMASI, BEN CLIFFORD
4. SMOKY ROW
9 12 18 27 31 (33) = 97
CONNOR WEMHOFF, KYLE HOLMAN, BLAKE TRENT, BENJAMIN WESTERKAMM, SEAN
REIMER, CAMERON BUCKLES
5. CARMEL
3 14 25 34 41 (46) (49) = 117
GARRETT POLLARD, SAM STAGE, BRENT BORLIK, JOHN MICHAEL MULLOY, ANTHONY
BENEDETTI, ALEX WADE, JARED ASHBURN
6. PRAIRIE TRACE
6 16 17 39 42 (43) (44) = 120
TIM DIXON, NEIL-WALKER SIMMONS, JOSEPH KWEDER, TRSTAN GEORGE, TAO JI,
PARKER LAWRENCE, JENSON FEYS
7. FOREST DALE
21 23 35 37 45 (47) (52) = 161
PATRICK CAVANAUGH, SEIGO TOMOZAWA, BAILEY MANGUS, THOMAS DZIWLIK, WILL
BRUNE, COREY VARNAU, BEN PIHA
8. WOODBROOK
15 26 29 48 51 (53) (54) = 169
BRADY FIRENZE, WILL HURDLE, ALEX BALDWIN, NOAH VERTESCH, JACOB ZIMMER,
BEAU ROBBINS, AIDAN ACTON
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======= =====
1 1 74 Charles Murphy 4TH Cherry Tree 7:43.8 6:15
2 2 79 Zach Wilson 4TH Cherry Tree 7:53.2 6:22
3 3 31 Garrett Pollard 4TH Carmel 7:55.7 6:24
4 4 73 Brendan Mudd 4TH Cherry Tree 8:12.4 6:38
5 5 225 Calvin Bates 4TH Mohawk Trails 8:12.5 6:38
6 6 308 Tim Dixon 4TH Prairie Trace 8:29.8 6:52
7 7 232 Thomas Gastineau 4TH Mohawk Trails 8:30.5 6:52
8 8 463 Joseph Steele 4TH West Clay 8:35.4 6:56
9 9 359 Connor Wemhoff 4TH Smoky Row 8:35.8 6:56
10 10 464 James Stiggleman 4TH West Clay 8:39.3 6:59
11 11 234 Jake Green 4TH Mohawk Trails 8:39.5 6:59
12 12 355 Kyle Holman 4TH Smoky Row 8:41.0 7:01
13 13 76 Jackson Seagrave 4TH Cherry Tree 8:42.4 7:02
14 14 33 Sam Stage 4TH Carmel 8:44.1 7:03
15 15 512 Brady Firenze 4TH Woodbrook 8:50.5 7:08
16 16 319 Neil-Walker Simmons 4TH Prairie Trace 8:54.0 7:11
17 17 314 Joseph Kweder 4TH Prairie Trace 8:55.5 7:12
18 18 358 Blake Trent 4TH Smoky Row 8:57.1 7:14
19 19 243 Chris Perry 4TH Mohawk Trails 8:58.2 7:14
20 20 235 Jack Heldt 4TH Mohawk Trails 8:59.4 7:15
21 21 156 Patrick Cavanaugh 4TH Forest Dale 9:04.6 7:20
22 110 Carson Walton 4TH College Wood 9:07.3 7:22
23 22 457 Jakob Pearson 4TH West Clay 9:08.3 7:23
24 23 177 Seigo Tomozawa 4TH Forest Dale 9:10.9 7:25
25 24 460 Adam Ratzman 4TH West Clay 9:17.9 7:30
26 25 16 Brent Borlik 4TH Carmel 9:20.5 7:33
27 26 513 Will Hurdle 4TH Woodbrook 9:25.0 7:36
28 27 360 Benjamin Westerkamm 4TH Smoky Row 9:34.2 7:44
29 398 Jayden George 4TH Towne Meadow 9:36.0 7:45
30 109 Andrew Hudson 4TH College Wood 9:37.6 7:46
31 28 456 Isaac Manlick 4TH West Clay 9:38.3 7:47
32 29 505 Alex Baldwin 4TH Woodbrook 9:38.7 7:47
33 392 Ryan Morris 4TH Towne Meadow 9:42.0 7:50
34 30 462 Siddharth Somasi 4TH West Clay 9:44.8 7:52
35 31 357 Sean Reimer 4TH Smoky Row 9:45.4 7:53
36 32 231 Jack Crawford 4TH Mohawk Trails 9:46.3 7:53
37 33 354 Cameron Buckles 4TH Smoky Row 9:47.7 7:54
38 274 Aj Rossano 4TH Orchard Park 9:48.3 7:55
39 34 30 John Michael Mulloy 4TH Carmel 9:53.8 7:59
40 35 165 Bailey Mangus 4TH Forest Dale 9:57.7 8:03
41 36 449 Ben Clifford 4TH West Clay 9:59.0 8:04
42 37 158 Thomas Dziwlik 4TH Forest Dale 10:01.8 8:06
43 38 238 Christopher Layfield 4TH Mohawk Trails 10:02.6 8:06
44 39 310 Trstan George 4TH Prairie Trace 10:03.1 8:07
45 455 Hank Lazzara 4TH West Clay 10:04.2 8:08
46 40 72 Tim Metken 4TH Cherry Tree 10:08.1 8:11
47 452 Austin Hollingswort 4TH West Clay 10:12.9 8:15
48 41 15 Anthony Benedetti 4TH Carmel 10:15.3 8:17
49 42 313 Tao Ji 4TH Prairie Trace 10:17.0 8:18
50 43 315 Parker Lawrence 4TH Prairie Trace 10:19.3 8:20
51 107 Anthony Edmonds 4TH College Wood 10:20.7 8:21
52 239 Cameron Lewis 4TH Mohawk Trails 10:21.8 8:22
53 44 309 Jenson Feys 4TH Prairie Trace 10:22.1 8:22
54 241 Kellan Meeker 4TH Mohawk Trails 10:25.8 8:25
55 45 155 Will Brune 4TH Forest Dale 10:30.2 8:29
56 453 Lant Jenkins 4TH West Clay 10:32.4 8:30
57 302 Erik Allen 4TH Prairie Trace 10:34.0 8:32
58 46 35 Alex Wade 4TH Carmel 10:37.3 8:34
59 317 Alex Nakeeb 4TH Prairie Trace 10:38.2 8:35
60 47 179 Corey Varnau 4TH Forest Dale 10:40.6 8:37
61 401 Reece Raduchel 4TH Towne Meadow 10:48.2 8:43
62 48 519 Noah Vertesch 4TH Woodbrook 10:49.7 8:44
63 267 Charlie Moyer 4TH Orchard Park 10:53.4 8:47
64 49 13 Jared Ashburn 4TH Carmel 10:54.6 8:48
65 50 69 Anthony Clifford 4TH Cherry Tree 10:56.6 8:50
66 51 521 Jacob Zimmer 4TH Woodbrook 11:04.2 8:56
67 28 Max McTigue 4TH Carmel 11:06.7 8:58
68 19 Calvin Chen 4TH Carmel 11:07.7 8:59
69 303 Jake Baker 4TH Prairie Trace 11:11.1 9:02
70 52 171 Ben Piha 4TH Forest Dale 11:12.3 9:03
71 163 Noah Lichtenberg 4TH Forest Dale 11:13.8 9:04
72 237 Cameron Khan 4TH Mohawk Trails 11:16.6 9:06
73 273 Adam Johnson 4TH Orchard Park 11:20.8 9:09
74 242 Nate Miller 4TH Mohawk Trails 11:21.9 9:10
75 14 Elliott Baskett 4TH Carmel 11:22.4 9:11
76 26 Andreas Lejohn 4TH Carmel 11:23.3 9:12
77 53 518 Beau Robbins 4TH Woodbrook 11:27.0 9:14
78 451 Garrett Hendrick 4TH West Clay 11:31.7 9:18
79 228 Ian Boleman 4TH Mohawk Trails 11:42.7 9:27
80 164 Jack Loub 4TH Forest Dale 11:45.9 9:30
81 32 Evan Rohan 4TH Carmel 11:50.0 9:33
82 54 504 Aidan Acton 4TH Woodbrook 11:56.9 9:39
83 548 Ranse Garner 4TH Carmel Elementary 11:58.6 9:40
84 226 Zach Beeler 4TH Mohawk Trails 11:59.3 9:41
85 36 Nathan Wade 4TH Carmel 12:03.9 9:44
86 24 Jacob Kobza 4TH Carmel 12:09.8 9:49
87 316 Diego Membreno 4TH Prairie Trace 12:10.2 9:49
88 514 Jonathan Krueger 4TH Woodbrook 12:14.2 9:53
89 509 Trey Brown 4TH Woodbrook 12:19.8 9:57
90 240 Ryan Mahoney 4TH Mohawk Trails 12:29.2 10:05
91 18 Jayden Carpenter 4TH Carmel 12:38.9 10:12
92 168 Grant Penman 4TH Forest Dale 12:41.0 10:14
93 29 Aaron Miller 4TH Carmel 12:46.5 10:19
94 227 Jacob Bell 4TH Mohawk Trails 12:51.9 10:23
95 55 70 Ollie Dorn 4TH Cherry Tree 13:08.0 10:36
96 20 Winter Cross 4TH Carmel 13:18.0 10:44
97 23 Seong Hyeon (sam) Kim 4TH Carmel 13:19.3 10:45
98 170 Mitch Phillips 4TH Forest Dale 13:31.7 10:55
99 21 Noah Cummings 4TH Carmel 13:32.8 10:56
100 106 Ritwik Bag 4TH College Wood 13:46.8 11:07
101 515 Chase Laplante 4TH Woodbrook 13:56.4 11:15
102 511 Connor Buczek 4TH Woodbrook 14:00.2 11:18
103 175 Alexander Stuhr 4TH Forest Dale 14:00.8 11:19
104 520 Austin Vertesch 4TH Woodbrook 14:15.6 11:30
105 161 Robert Graham 4TH Forest Dale 14:18.8 11:33
106 174 Edward Schaefer 4TH Forest Dale 14:21.7 11:35
107 169 Zachary Pferrer 4TH Forest Dale 15:16.8 12:20
108 34 Aidan Tellez 4TH Carmel 15:22.0 12:24
109 22 Thomas Hutchens 4TH Carmel 15:25.5 12:27
110 166 Hunter McClintock 4TH Forest Dale 15:26.9 12:28
111 162 Mason Kniola 4TH Forest Dale 16:22.5 13:13
112 506 Trevor Berridge 4TH Woodbrook 17:54.6 14:27