GREEN LAKE TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN - August 14, 2011
3/4 Mile Swim - 28 Mile Bike - 6 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1/13 428 Marcus Stromberg 34 M Buffalo MN 1 16:34 1:16 1:22 2 1:04:51 25.9 0:53 2 37:37 6:17 2:01:14
2 1/10 421 Joe Schneiderhan 45 M Alexandria MN 27 20:48 1:35 1:14 4 1:06:57 25.1 0:48 1 35:52 5:59 2:05:36
3 2/13 368 Craig Desmet 33 M Bennington NE 23 20:11 1:32 1:38 1 1:04:20 26.1 0:51 6 38:47 6:28 2:05:46
4 1/8 457 Mike Ward 22 M Duluth MN 15 18:57 1:27 0:57 11 1:10:16 23.9 0:47 4 37:57 6:20 2:08:52
5 3/13 454 Jeff Peterson 33 M Bloomington MN 29 20:51 1:35 2:00 5 1:07:33 24.9 1:06 8 39:23 6:34 2:10:52
6 1/13 405 David Olsen 40 M Blue Earth MN 35 21:25 1:38 1:32 3 1:05:22 25.7 0:44 20 42:06 7:01 2:11:07
7 2/13 432 Bob Thompson 42 M Minneapolis MN 4 16:42 1:16 0:59 8 1:08:57 24.4 0:54 31 43:55 7:20 2:11:25
8 2/10 451 Keith Hansen 49 M Orangevale CA 7 17:45 1:21 1:23 17 1:11:19 23.6 1:04 15 40:01 6:41 2:11:30
9 1/10 382 Brian Holthus 53 M Vadnais Heights MN 5 16:46 1:17 0:57 6 1:07:41 24.8 1:01 38 45:25 7:35 2:11:49
10 1/4 458 Stephen Wilson 26 M Golden Valley MN 22 19:56 1:31 1:05 13 1:10:43 23.8 0:39 13 39:54 6:39 2:12:16
11 3/13 388 Todd King 42 M Andover MN 6 16:52 1:17 1:13 14 1:10:50 23.7 0:59 29 43:36 7:16 2:13:27
12 2/8 365 Brett Danielson 22 M Cokato MN 34 21:18 1:37 0:54 19 1:12:01 23.3 0:37 9 39:32 6:36 2:14:20
13 2/4 480 Joese Rosales-Yepez 25 M Mankato MN 2 16:35 1:16 0:55 24 1:14:18 22.6 0:33 28 43:33 7:16 2:15:52
14 1/17 399 Sean Maher 37 M St. Michael MN 30 20:57 1:36 1:06 12 1:10:27 23.8 1:06 26 42:52 7:09 2:16:25
15 4/13 379 Joseph Hill 42 M Sartell MN 55 23:45 1:48 1:14 10 1:09:35 24.1 1:17 18 40:37 6:47 2:16:27
16 1/4 479 Jessica Rossing 26 F Duluth MN 19 19:31 1:29 1:13 29 1:15:30 22.3 0:48 14 39:55 6:40 2:16:54
17 4/13 453 Aaron Madsen 31 M Willmar MN 52 23:16 1:46 1:24 15 1:10:50 23.7 1:10 17 40:27 6:45 2:17:05
18 5/13 385 Tim Jacobson 41 M Avon MN 26 20:39 1:34 1:27 25 1:14:30 22.6 1:08 10 39:45 6:38 2:17:28
19 3/10 384 Tom Idstrom 46 M St. Paul MN 16 18:58 1:27 0:50 22 1:12:37 23.1 0:51 36 44:24 7:24 2:17:37
20 6/13 452 Joe Litsey 41 M Minneapolis MN 40 22:04 1:41 1:29 23 1:13:37 22.8 1:27 12 39:52 6:39 2:18:26
21 3/8 373 Daniel Felt 21 M Mankato MN 3 16:36 1:16 1:08 34 1:16:25 22.0 0:38 33 44:07 7:22 2:18:53
22 2/17 412 Justin Pool 36 M Buffalo MN 20 19:44 1:30 1:22 16 1:10:54 23.7 1:02 45 46:18 7:43 2:19:18
23 3/17 402 Nathan Monette 36 M Finlayson MN 25 20:38 1:34 1:25 9 1:09:17 24.2 1:31 51 46:41 7:47 2:19:31
24 4/8 408 Lucas Pedersen 24 M Richfield MN 47 22:35 1:43 1:02 35 1:16:29 22.0 0:44 7 38:56 6:30 2:19:44
25 2/10 374 Dale Forde 53 M Golden Valley MN 28 20:48 1:35 1:02 32 1:16:24 22.0 1:49 16 40:25 6:45 2:20:26
26 3/4 367 Nicholas De Leeuw 26 M Minneapolis MN 17 19:15 1:28 0:55 40 1:17:27 21.7 1:09 22 42:20 7:04 2:21:04
27 7/13 411 Ryan Peterson 41 M Bluffton SC 58 23:56 1:49 1:05 27 1:14:56 22.4 1:03 19 40:50 6:49 2:21:48
28 4/17 417 Jeremy Rondorf 36 M Blaine MN 31 21:00 1:36 1:47 7 1:08:17 24.6 1:22 64 49:58 8:20 2:22:22
29 1/2 380 Nathaniel Hitt 19 M Shorewood MN 87 28:27 2:10 1:40 28 1:15:18 22.3 0:36 3 37:44 6:18 2:23:43
30 5/17 377 Michael Given 38 M North Port FL 37 21:49 1:40 1:22 26 1:14:49 22.5 1:05 37 45:12 7:32 2:24:16
31 5/13 414 Ryan Quinn 34 M Brooklyn NY 57 23:53 1:49 1:37 18 1:11:47 23.4 1:38 43 45:53 7:39 2:24:47
32 4/10 455 James Schultz 49 M Shorewood MN 39 21:58 1:40 2:49 20 1:12:22 23.2 2:44 40 45:45 7:38 2:25:36
33 1/3 406 Vicki Ostendorf 46 F St. Paul MN 46 22:34 1:43 1:41 41 1:17:43 21.6 1:18 25 42:33 7:06 2:25:47
34 3/10 396 Robert Lyng 53 M Burnsville MN 61 24:14 1:51 1:33 21 1:12:34 23.2 1:06 46 46:23 7:44 2:25:47
35 1/4 354 Margaret Baranwoski 35 F Golden Valley MN 18 19:27 1:29 0:52 37 1:17:01 21.8 0:58 56 47:45 7:58 2:26:01
36 1/2 456 Laurel Sundberg 32 F Minnetonka MN 38 21:57 1:40 1:36 31 1:16:00 22.1 0:56 41 45:51 7:39 2:26:16
37 2/3 395 Julia Lyng 45 F Burnsville MN 33 21:08 1:36 1:38 46 1:18:29 21.4 1:03 35 44:24 7:24 2:26:39
38 1/1 366 Greta Danielson 17 F St. Cloud MN 13 18:45 1:26 0:58 73 1:24:11 20.0 0:56 23 42:24 7:04 2:27:10
39 8/13 351 David Althoff 40 M St. Paul MN 24 20:25 1:33 2:30 38 1:17:09 21.8 1:15 48 46:34 7:46 2:27:52
40 6/17 394 William Lorenz 39 M Benson MN 53 23:17 1:46 1:34 49 1:18:55 21.3 0:51 30 43:37 7:17 2:28:12
41 5/8 438 Grant Williams 21 M Minneapolis MN 10 18:34 1:25 2:56 72 1:24:01 20.0 0:46 24 42:27 7:05 2:28:41
42 7/17 413 Mick Quinn 37 M Willmar MN 78 26:58 2:03 1:58 33 1:16:25 22.0 1:12 21 42:12 7:02 2:28:44
43 2/4 378 Janell Hibbard 26 F Rosemount MN 50 23:04 1:45 1:29 39 1:17:19 21.7 1:03 50 46:40 7:47 2:29:32
44 6/13 353 Mike Baranowski 32 M Golden Valley MN 41 22:11 1:41 1:08 52 1:19:24 21.2 0:52 44 46:03 7:41 2:29:36
45 5/10 392 Todd Lockwood 49 M Brooklynpark MN 43 22:15 1:42 1:59 47 1:18:30 21.4 1:48 42 45:52 7:39 2:30:21
46 7/13 419 Vahid Sadrzadeh 30 M Woodbury MN 14 18:49 1:26 1:42 71 1:23:38 20.1 1:21 39 45:30 7:35 2:30:58
47 4/10 418 Pete Royer 52 M Litchfield MN 63 24:22 1:51 1:17 44 1:18:19 21.5 1:12 53 46:59 7:50 2:32:07
48 6/10 387 Whitney Johnson 46 M Cold Spring MN 9 18:32 1:25 2:35 55 1:20:20 20.9 1:33 62 49:38 8:17 2:32:36
49 9/13 64 Patrick Exner 42 M Brooklyn Park MN 64 24:26 1:52 2:17 75 1:25:26 19.7 2:01 5 38:34 6:26 2:32:42
50 6/8 390 Tom Langmo 21 M Litchfield MN 51 23:15 1:46 2:13 30 1:15:36 22.2 2:32 59 49:19 8:14 2:32:52
51 7/8 375 Joseph Fragodt 23 M Benson MN 67 24:42 1:53 1:11 70 1:22:35 20.3 0:41 32 44:02 7:21 2:33:09
52 7/10 407 David Pace 47 M East Grand Forks MN 32 21:04 1:36 1:41 51 1:19:19 21.2 1:12 66 50:15 8:23 2:33:29
53 2/4 429 Jodi Sussner 35 F Chaska MN 62 24:19 1:51 1:23 50 1:19:08 21.2 1:29 55 47:42 7:57 2:33:58
54 8/13 391 Jason Laplant 32 M Minneapolis MN 21 19:51 1:31 1:38 43 1:18:13 21.5 2:10 74 52:29 8:45 2:34:18
55 2/2 436 Kyler Vossen 18 M Willmar MN 60 23:58 1:49 3:20 78 1:26:39 19.4 1:33 11 39:51 6:39 2:35:17
56 1/1 371 Megan Erlandson 21 F Minneapolis MN 49 22:57 1:45 2:03 68 1:22:33 20.4 1:15 52 46:50 7:49 2:35:35
57 2/2 393 Roxanne Lorenz 31 F Benson MN 48 22:48 1:44 1:25 57 1:20:59 20.7 1:26 58 49:18 8:13 2:35:54
58 4/4 420 Matt Schmidgall 29 M Hancock MN 59 23:57 1:49 1:45 36 1:16:38 21.9 1:42 73 52:26 8:45 2:36:26
59 9/13 439 Bryan Wilson 30 M Norfolk VA 80 27:34 2:06 2:42 64 1:22:12 20.4 1:40 27 42:56 7:10 2:37:01
60 10/13 362 Bret Busse 42 M Apple Valley MN 8 18:06 1:23 1:56 59 1:21:10 20.7 1:28 79 55:04 9:11 2:37:41
61 10/13 425 Ryan Stoneburner 32 M Paynesville MN 72 25:38 1:57 1:48 56 1:20:22 20.9 1:03 57 49:15 8:13 2:38:03
62 8/17 437 Lance Westerlund 36 M Saint Stephen MN 36 21:32 1:38 1:41 60 1:21:15 20.7 1:27 75 52:53 8:49 2:38:46
63 8/10 389 Randy Knutson 48 M Mankato MN 54 23:23 1:47 1:09 53 1:19:30 21.1 1:01 76 53:43 8:58 2:38:46
64 9/17 433 Christian Twigg 38 M Minneapolis MN 42 22:14 1:42 2:11 63 1:22:00 20.5 1:17 71 51:49 8:39 2:39:29
65 11/13 355 Hector Benavides 30 M Degraff MN 86 28:15 2:09 2:00 58 1:21:06 20.7 1:53 49 46:34 7:46 2:39:47
66 10/17 350 Scott Abrams 38 M Willmar MN 71 25:03 1:54 2:06 65 1:22:14 20.4 0:55 65 50:06 8:21 2:40:22
67 11/17 410 Jaun Pescado 37 M Sioux Falls SD 75 26:39 2:02 1:43 62 1:21:55 20.5 1:37 67 50:22 8:24 2:42:15
68 5/10 372 Patrick Erlandson 52 M Minneapolis MN 96 31:05 2:22 2:46 66 1:22:26 20.4 2:46 34 44:08 7:22 2:43:09
69 1/2 400 Carol Marston 51 F Mankato MN 82 27:55 2:07 1:37 61 1:21:23 20.6 1:37 69 51:00 8:30 2:43:29
70 12/13 364 Timothy Dahl 32 M Minneapolis MN 77 26:52 2:03 3:08 67 1:22:31 20.4 0:58 72 52:12 8:42 2:45:39
71 1/2 358 Mike Borneke 57 M Eagle Lake MN 89 28:45 2:11 2:13 54 1:20:14 20.9 1:17 78 54:32 9:06 2:46:58
72 8/8 426 Tom Stoneburner 24 M Fargo ND 95 30:28 2:19 1:28 42 1:17:48 21.6 1:01 84 56:53 9:29 2:47:36
73 13/13 361 Charles Brecht 32 M Richfield MN 65 24:31 1:52 1:07 74 1:25:21 19.7 1:24 80 55:18 9:13 2:47:38
74 6/10 381 Carl Hoang 51 M Maple Grove MN 79 27:20 2:05 2:08 48 1:18:44 21.3 2:01 85 57:39 9:37 2:47:50
75 12/17 423 Reese Seefeldt 37 M Hutchinson MN 12 18:44 1:26 1:39 69 1:22:35 20.3 1:48 90 1:04:20 10:44 2:49:04
76 2/2 430 David Teneyck 57 M Nisswa MN 44 22:17 1:42 3:44 79 1:26:48 19.4 2:07 77 54:11 9:02 2:49:05
77 7/10 360 Jonathan Bratt 50 M Bird Island MN 88 28:32 2:10 3:20 80 1:26:53 19.3 1:19 61 49:37 8:17 2:49:39
78 8/10 434 Glenn Voss 52 M Sioux Falls SD 83 27:59 2:08 1:55 45 1:18:21 21.4 1:54 88 1:00:51 10:09 2:50:57
79 13/17 431 Steven Thomas 39 M Waite Park MN 74 26:38 2:02 4:03 89 1:33:05 18.0 1:12 47 46:31 7:46 2:51:28
80 1/1 403 Amy Morrell 42 F Spicer MN 69 24:49 1:53 1:30 90 1:33:55 17.9 1:14 68 50:47 8:28 2:52:12
81 3/4 404 Megan Nelsen 25 F Bloomington MN 76 26:51 2:03 3:55 86 1:32:33 18.2 1:24 54 47:32 7:56 2:52:13
82 3/4 427 Becky Strand 35 F Virginia Beach MN 56 23:49 1:49 3:16 92 1:35:51 17.5 0:55 63 49:44 8:18 2:53:33
83 9/10 370 Dan Enderson 52 M Benson MN 70 24:54 1:54 2:20 94 1:37:21 17.3 0:52 60 49:26 8:15 2:54:50
84 4/4 386 Sarah Jagow 39 F Willmar MN 11 18:39 1:25 2:25 93 1:36:12 17.5 1:54 81 56:21 9:24 2:55:29
85 11/13 409 Robert Pederson 44 M Lakeville MN 92 29:04 2:13 2:24 81 1:27:06 19.3 1:30 82 56:37 9:27 2:56:38
86 10/10 397 Curt Mackedanz 52 M Spicer MN 93 29:21 2:14 3:01 88 1:32:43 18.1 1:17 70 51:07 8:32 2:57:27
87 14/17 422 Rob Schutz 37 M Hutchinson MN 45 22:28 1:43 2:21 77 1:26:29 19.4 2:01 91 1:04:44 10:48 2:58:01
88 9/10 416 Mike Rogers 46 M Minnetonka MN 85 28:09 2:08 2:29 82 1:28:12 19.0 2:10 86 57:57 9:40 2:58:56
89 12/13 401 David Moen 41 M Victoria MN 66 24:34 1:52 2:53 76 1:25:55 19.6 2:17 92 1:05:22 10:54 3:00:59
90 15/17 376 Dennis Gertgen 39 M Shakopee MN 91 28:52 2:12 2:25 83 1:28:55 18.9 1:54 89 1:03:02 10:31 3:05:06
91 16/17 352 Christopher Andersen 37 M St Paul MN 68 24:42 1:53 3:01 85 1:31:58 18.3 2:08 94 1:06:11 11:02 3:07:58
92 13/13 415 Ray Reinhart 40 M Maple Grove MN 94 29:32 2:15 3:10 91 1:34:07 17.9 2:26 87 59:45 9:58 3:08:58
93 17/17 369 Jason Elk 36 M Los Angeles CA 73 25:52 1:58 2:53 84 1:31:00 18.5 2:42 96 1:07:54 11:19 3:10:20
94 10/10 359 Mike Branch 48 M Lino Lakes MN 81 27:48 2:07 4:06 96 1:44:07 16.1 2:22 83 56:45 9:28 3:15:06
95 3/3 424 Claire Shannon 49 F Elgin IA 90 28:46 2:11 3:05 95 1:40:21 16.7 1:05 93 1:05:49 10:59 3:19:04
96 2/2 435 Mary Ann Voss 54 F Sioux Falls SD 84 28:02 2:08 3:01 87 1:32:38 18.1 2:00 97 1:14:44 12:28 3:20:22
97 4/4 363 Tyson Cluever 27 F Benson MN 97 34:47 2:39 2:37 97 1:51:11 15.1 2:32 95 1:07:43 11:18 3:38:47
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
OLYMPIC COURSE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 445 Engineered Chaos : Wesley Hompe , Jarrett Hubbard , Mike Heinen
1 18:43 1:26 0:50 3 1:17:56 21.6 0:32 1 35:17 5:53 2:13:15
2 443 Brown Duo : Corey Brown , Corey Brown , Nadine Brown
2 20:09 1:32 2:35 1 1:13:12 23.0 0:34 3 40:05 6:41 2:16:34
3 444 Dos Hombres y la Muchacha : Jenessa Pearson , Jeff Cruz , Andrew Pearson
5 24:12 1:50 0:44 2 1:14:18 22.6 0:38 2 39:56 6:40 2:19:46
4 449 Team Pokorney : Jeff Pokorney , Jeff Pokorney , John Pokorney
4 23:55 1:49 1:29 7 56:21 9:24 2:31:22
5 441 2/3s Bakers : Jaime Engle , Joe Baker , Brian Baker
8 29:00 2:12 0:41 4 1:21:47 20.5 0:33 4 45:18 7:33 2:37:16
6 446 Go out on a Limb and TRI : Marisa Provencher , Susan Alstrom , Carla Weikle
3 22:10 1:41 0:48 5 1:27:23 19.2 0:56 8 59:28 9:55 2:50:42
7 442 Afterstock : Stacy Zemlicka , Kyle Schow , Kim Koepke
9 31:25 2:23 0:52 6 1:31:12 18.4 0:50 5 51:40 8:37 2:55:56
8 450 WOLFFPAC - KCM : Kathy Klug , Carol Andrews , Melanie Tauring
6 26:26 2:01 1:26 7 1:35:40 17.6 0:47 6 52:54 8:49 2:57:10
9 447 Hey Norm! : Chris Jensen , Shannon Radabaugh , Jamie Radabaugh
7 28:02 2:08 0:56 8 1:50:14 15.2 0:55 9 1:04:02 10:41 3:24:06
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Marcus Stromberg Buffalo MN 34 M 16:34 1:16
2 Joese Rosales-Yepez Mankato MN 25 M 16:35 1:16
3 Daniel Felt Mankato MN 21 M 16:36 1:16
4 Bob Thompson Minneapolis MN 42 M 16:42 1:16
5 Brian Holthus Vadnais Height MN 53 M 16:46 1:17
6 Todd King Andover MN 42 M 16:52 1:17
7 Keith Hansen Orangevale CA 49 M 17:45 1:21
8 Bret Busse Apple Valley MN 42 M 18:06 1:23
9 Whitney Johnson Cold Spring MN 46 M 18:32 1:25
10 Grant Williams Minneapolis MN 21 M 18:34 1:25
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Craig Desmet Bennington Ne 33 M 01:04:20 26.1
2 Marcus Stromberg Buffalo Mn 34 M 01:04:51 25.9
3 David Olsen Blue Earth Mn 40 M 01:05:22 25.7
4 Joe Schneiderhan Alexandria Mn 45 M 01:06:57 25.1
5 Jeff Peterson Bloomington Mn 33 M 01:07:33 24.9
6 Brian Holthus Vadnais Height Mn 53 M 01:07:41 24.8
7 Jeremy Rondorf Blaine Mn 36 M 01:08:17 24.6
8 Bob Thompson Minneapolis Mn 42 M 01:08:57 24.4
9 Nathan Monette Finlayson Mn 36 M 01:09:17 24.2
10 Joseph Hill Sartell Mn 42 M 01:09:35 24.1
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Joe Schneiderhan Alexandria MN 45 M 35:52 5:59
2 Marcus Stromberg Buffalo MN 34 M 37:37 6:17
3 Nathaniel Hitt Shorewood MN 19 M 37:44 6:18
4 Mike Ward Duluth MN 22 M 37:57 6:20
5 Patrick Exner Brooklyn Park MN 42 M 38:34 6:26
6 Craig Desmet Bennington NE 33 M 38:47 6:28
7 Lucas Pedersen Richfield MN 24 M 38:56 6:30
8 Jeff Peterson Bloomington MN 33 M 39:23 6:34
9 Brett Danielson Cokato MN 22 M 39:32 6:36
10 Tim Jacobson Avon MN 41 M 39:45 6:38
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 428 Marcus Stromberg 34 M Buffalo MN 1 16:34 1:16 1:22 2 1:04:51 25.9 0:53 2 37:37 6:17 2:01:14
2 421 Joe Schneiderhan 45 M Alexandria MN 23 20:48 1:35 1:14 4 1:06:57 25.1 0:48 1 35:52 5:59 2:05:36
3 368 Craig Desmet 33 M Bennington NE 19 20:11 1:32 1:38 1 1:04:20 26.1 0:51 6 38:47 6:28 2:05:46
4 457 Mike Ward 22 M Duluth MN 13 18:57 1:27 0:57 11 1:10:16 23.9 0:47 4 37:57 6:20 2:08:52
5 454 Jeff Peterson 33 M Bloomington MN 25 20:51 1:35 2:00 5 1:07:33 24.9 1:06 8 39:23 6:34 2:10:52
6 405 David Olsen 40 M Blue Earth MN 30 21:25 1:38 1:32 3 1:05:22 25.7 0:44 19 42:06 7:01 2:11:07
7 432 Bob Thompson 42 M Minneapolis MN 4 16:42 1:16 0:59 8 1:08:57 24.4 0:54 28 43:55 7:20 2:11:25
8 451 Keith Hansen 49 M Orangevale CA 7 17:45 1:21 1:23 17 1:11:19 23.6 1:04 14 40:01 6:41 2:11:30
9 382 Brian Holthus 53 M Vadnais Heights MN 5 16:46 1:17 0:57 6 1:07:41 24.8 1:01 34 45:25 7:35 2:11:49
10 458 Stephen Wilson 26 M Golden Valley MN 18 19:56 1:31 1:05 13 1:10:43 23.8 0:39 13 39:54 6:39 2:12:16
11 388 Todd King 42 M Andover MN 6 16:52 1:17 1:13 14 1:10:50 23.7 0:59 26 43:36 7:16 2:13:27
12 365 Brett Danielson 22 M Cokato MN 29 21:18 1:37 0:54 19 1:12:01 23.3 0:37 9 39:32 6:36 2:14:20
13 480 Joese Rosales-Yepez 25 M Mankato MN 2 16:35 1:16 0:55 24 1:14:18 22.6 0:33 25 43:33 7:16 2:15:52
14 399 Sean Maher 37 M St. Michael MN 26 20:57 1:36 1:06 12 1:10:27 23.8 1:06 23 42:52 7:09 2:16:25
15 379 Joseph Hill 42 M Sartell MN 45 23:45 1:48 1:14 10 1:09:35 24.1 1:17 17 40:37 6:47 2:16:27
16 453 Aaron Madsen 31 M Willmar MN 42 23:16 1:46 1:24 15 1:10:50 23.7 1:10 16 40:27 6:45 2:17:05
17 385 Tim Jacobson 41 M Avon MN 22 20:39 1:34 1:27 25 1:14:30 22.6 1:08 10 39:45 6:38 2:17:28
18 384 Tom Idstrom 46 M St. Paul MN 14 18:58 1:27 0:50 22 1:12:37 23.1 0:51 32 44:24 7:24 2:17:37
19 452 Joe Litsey 41 M Minneapolis MN 34 22:04 1:41 1:29 23 1:13:37 22.8 1:27 12 39:52 6:39 2:18:26
20 373 Daniel Felt 21 M Mankato MN 3 16:36 1:16 1:08 32 1:16:25 22.0 0:38 30 44:07 7:22 2:18:53
21 412 Justin Pool 36 M Buffalo MN 16 19:44 1:30 1:22 16 1:10:54 23.7 1:02 40 46:18 7:43 2:19:18
22 402 Nathan Monette 36 M Finlayson MN 21 20:38 1:34 1:25 9 1:09:17 24.2 1:31 45 46:41 7:47 2:19:31
23 408 Lucas Pedersen 24 M Richfield MN 40 22:35 1:43 1:02 33 1:16:29 22.0 0:44 7 38:56 6:30 2:19:44
24 374 Dale Forde 53 M Golden Valley MN 24 20:48 1:35 1:02 30 1:16:24 22.0 1:49 15 40:25 6:45 2:20:26
25 367 Nicholas De Leeuw 26 M Minneapolis MN 15 19:15 1:28 0:55 36 1:17:27 21.7 1:09 21 42:20 7:04 2:21:04
26 411 Ryan Peterson 41 M Bluffton SC 47 23:56 1:49 1:05 27 1:14:56 22.4 1:03 18 40:50 6:49 2:21:48
27 417 Jeremy Rondorf 36 M Blaine MN 27 21:00 1:36 1:47 7 1:08:17 24.6 1:22 52 49:58 8:20 2:22:22
28 380 Nathaniel Hitt 19 M Shorewood MN 71 28:27 2:10 1:40 28 1:15:18 22.3 0:36 3 37:44 6:18 2:23:43
29 377 Michael Given 38 M North Port FL 32 21:49 1:40 1:22 26 1:14:49 22.5 1:05 33 45:12 7:32 2:24:16
30 414 Ryan Quinn 34 M Brooklyn NY 46 23:53 1:49 1:37 18 1:11:47 23.4 1:38 38 45:53 7:39 2:24:47
31 455 James Schultz 49 M Shorewood MN 33 21:58 1:40 2:49 20 1:12:22 23.2 2:44 36 45:45 7:38 2:25:36
32 396 Robert Lyng 53 M Burnsville MN 50 24:14 1:51 1:33 21 1:12:34 23.2 1:06 41 46:23 7:44 2:25:47
33 351 David Althoff 40 M St. Paul MN 20 20:25 1:33 2:30 35 1:17:09 21.8 1:15 43 46:34 7:46 2:27:52
34 394 William Lorenz 39 M Benson MN 43 23:17 1:46 1:34 43 1:18:55 21.3 0:51 27 43:37 7:17 2:28:12
35 438 Grant Williams 21 M Minneapolis MN 10 18:34 1:25 2:56 62 1:24:01 20.0 0:46 22 42:27 7:05 2:28:41
36 413 Mick Quinn 37 M Willmar MN 64 26:58 2:03 1:58 31 1:16:25 22.0 1:12 20 42:12 7:02 2:28:44
37 353 Mike Baranowski 32 M Golden Valley MN 35 22:11 1:41 1:08 45 1:19:24 21.2 0:52 39 46:03 7:41 2:29:36
38 392 Todd Lockwood 49 M Brooklynpark MN 37 22:15 1:42 1:59 41 1:18:30 21.4 1:48 37 45:52 7:39 2:30:21
39 419 Vahid Sadrzadeh 30 M Woodbury MN 12 18:49 1:26 1:42 61 1:23:38 20.1 1:21 35 45:30 7:35 2:30:58
40 418 Pete Royer 52 M Litchfield MN 51 24:22 1:51 1:17 39 1:18:19 21.5 1:12 46 46:59 7:50 2:32:07
41 387 Whitney Johnson 46 M Cold Spring MN 9 18:32 1:25 2:35 48 1:20:20 20.9 1:33 51 49:38 8:17 2:32:36
42 64 Patrick Exner 42 M Brooklyn Park MN 52 24:26 1:52 2:17 64 1:25:26 19.7 2:01 5 38:34 6:26 2:32:42
43 390 Tom Langmo 21 M Litchfield MN 41 23:15 1:46 2:13 29 1:15:36 22.2 2:32 48 49:19 8:14 2:32:52
44 375 Joseph Fragodt 23 M Benson MN 55 24:42 1:53 1:11 60 1:22:35 20.3 0:41 29 44:02 7:21 2:33:09
45 407 David Pace 47 M East Grand Forks MN 28 21:04 1:36 1:41 44 1:19:19 21.2 1:12 54 50:15 8:23 2:33:29
46 391 Jason Laplant 32 M Minneapolis MN 17 19:51 1:31 1:38 38 1:18:13 21.5 2:10 60 52:29 8:45 2:34:18
47 436 Kyler Vossen 18 M Willmar MN 49 23:58 1:49 3:20 67 1:26:39 19.4 1:33 11 39:51 6:39 2:35:17
48 420 Matt Schmidgall 29 M Hancock MN 48 23:57 1:49 1:45 34 1:16:38 21.9 1:42 59 52:26 8:45 2:36:26
49 439 Bryan Wilson 30 M Norfolk VA 66 27:34 2:06 2:42 55 1:22:12 20.4 1:40 24 42:56 7:10 2:37:01
50 362 Bret Busse 42 M Apple Valley MN 8 18:06 1:23 1:56 51 1:21:10 20.7 1:28 65 55:04 9:11 2:37:41
51 425 Ryan Stoneburner 32 M Paynesville MN 59 25:38 1:57 1:48 49 1:20:22 20.9 1:03 47 49:15 8:13 2:38:03
52 437 Lance Westerlund 36 M Saint Stephen MN 31 21:32 1:38 1:41 52 1:21:15 20.7 1:27 61 52:53 8:49 2:38:46
53 389 Randy Knutson 48 M Mankato MN 44 23:23 1:47 1:09 46 1:19:30 21.1 1:01 62 53:43 8:58 2:38:46
54 433 Christian Twigg 38 M Minneapolis MN 36 22:14 1:42 2:11 54 1:22:00 20.5 1:17 57 51:49 8:39 2:39:29
55 355 Hector Benavides 30 M Degraff MN 70 28:15 2:09 2:00 50 1:21:06 20.7 1:53 44 46:34 7:46 2:39:47
56 350 Scott Abrams 38 M Willmar MN 58 25:03 1:54 2:06 56 1:22:14 20.4 0:55 53 50:06 8:21 2:40:22
57 410 Jaun Pescado 37 M Sioux Falls SD 62 26:39 2:02 1:43 53 1:21:55 20.5 1:37 55 50:22 8:24 2:42:15
58 372 Patrick Erlandson 52 M Minneapolis MN 79 31:05 2:22 2:46 57 1:22:26 20.4 2:46 31 44:08 7:22 2:43:09
59 364 Timothy Dahl 32 M Minneapolis MN 63 26:52 2:03 3:08 58 1:22:31 20.4 0:58 58 52:12 8:42 2:45:39
60 358 Mike Borneke 57 M Eagle Lake MN 73 28:45 2:11 2:13 47 1:20:14 20.9 1:17 64 54:32 9:06 2:46:58
61 426 Tom Stoneburner 24 M Fargo ND 78 30:28 2:19 1:28 37 1:17:48 21.6 1:01 69 56:53 9:29 2:47:36
62 361 Charles Brecht 32 M Richfield MN 53 24:31 1:52 1:07 63 1:25:21 19.7 1:24 66 55:18 9:13 2:47:38
63 381 Carl Hoang 51 M Maple Grove MN 65 27:20 2:05 2:08 42 1:18:44 21.3 2:01 70 57:39 9:37 2:47:50
64 423 Reese Seefeldt 37 M Hutchinson MN 11 18:44 1:26 1:39 59 1:22:35 20.3 1:48 75 1:04:20 10:44 2:49:04
65 430 David Teneyck 57 M Nisswa MN 38 22:17 1:42 3:44 68 1:26:48 19.4 2:07 63 54:11 9:02 2:49:05
66 360 Jonathan Bratt 50 M Bird Island MN 72 28:32 2:10 3:20 69 1:26:53 19.3 1:19 50 49:37 8:17 2:49:39
67 434 Glenn Voss 52 M Sioux Falls SD 68 27:59 2:08 1:55 40 1:18:21 21.4 1:54 73 1:00:51 10:09 2:50:57
68 431 Steven Thomas 39 M Waite Park MN 61 26:38 2:02 4:03 76 1:33:05 18.0 1:12 42 46:31 7:46 2:51:28
69 370 Dan Enderson 52 M Benson MN 57 24:54 1:54 2:20 78 1:37:21 17.3 0:52 49 49:26 8:15 2:54:50
70 409 Robert Pederson 44 M Lakeville MN 75 29:04 2:13 2:24 70 1:27:06 19.3 1:30 67 56:37 9:27 2:56:38
71 397 Curt Mackedanz 52 M Spicer MN 76 29:21 2:14 3:01 75 1:32:43 18.1 1:17 56 51:07 8:32 2:57:27
72 422 Rob Schutz 37 M Hutchinson MN 39 22:28 1:43 2:21 66 1:26:29 19.4 2:01 76 1:04:44 10:48 2:58:01
73 416 Mike Rogers 46 M Minnetonka MN 69 28:09 2:08 2:29 71 1:28:12 19.0 2:10 71 57:57 9:40 2:58:56
74 401 David Moen 41 M Victoria MN 54 24:34 1:52 2:53 65 1:25:55 19.6 2:17 77 1:05:22 10:54 3:00:59
75 376 Dennis Gertgen 39 M Shakopee MN 74 28:52 2:12 2:25 72 1:28:55 18.9 1:54 74 1:03:02 10:31 3:05:06
76 352 Christopher Andersen 37 M St Paul MN 56 24:42 1:53 3:01 74 1:31:58 18.3 2:08 78 1:06:11 11:02 3:07:58
77 415 Ray Reinhart 40 M Maple Grove MN 77 29:32 2:15 3:10 77 1:34:07 17.9 2:26 72 59:45 9:58 3:08:58
78 369 Jason Elk 36 M Los Angeles CA 60 25:52 1:58 2:53 73 1:31:00 18.5 2:42 79 1:07:54 11:19 3:10:20
79 359 Mike Branch 48 M Lino Lakes MN 67 27:48 2:07 4:06 79 1:44:07 16.1 2:22 68 56:45 9:28 3:15:06
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 479 Jessica Rossing 26 F Duluth MN 4 19:31 1:29 1:13 1 1:15:30 22.3 0:48 1 39:55 6:40 2:16:54
2 406 Vicki Ostendorf 46 F St. Paul MN 7 22:34 1:43 1:41 5 1:17:43 21.6 1:18 3 42:33 7:06 2:25:47
3 354 Margaret Baranwoski 35 F Golden Valley MN 3 19:27 1:29 0:52 3 1:17:01 21.8 0:58 10 47:45 7:58 2:26:01
4 456 Laurel Sundberg 32 F Minnetonka MN 6 21:57 1:40 1:36 2 1:16:00 22.1 0:56 5 45:51 7:39 2:26:16
5 395 Julia Lyng 45 F Burnsville MN 5 21:08 1:36 1:38 6 1:18:29 21.4 1:03 4 44:24 7:24 2:26:39
6 366 Greta Danielson 17 F St. Cloud MN 2 18:45 1:26 0:58 11 1:24:11 20.0 0:56 2 42:24 7:04 2:27:10
7 378 Janell Hibbard 26 F Rosemount MN 10 23:04 1:45 1:29 4 1:17:19 21.7 1:03 6 46:40 7:47 2:29:32
8 429 Jodi Sussner 35 F Chaska MN 12 24:19 1:51 1:23 7 1:19:08 21.2 1:29 9 47:42 7:57 2:33:58
9 371 Megan Erlandson 21 F Minneapolis MN 9 22:57 1:45 2:03 10 1:22:33 20.4 1:15 7 46:50 7:49 2:35:35
10 393 Roxanne Lorenz 31 F Benson MN 8 22:48 1:44 1:25 8 1:20:59 20.7 1:26 11 49:18 8:13 2:35:54
11 400 Carol Marston 51 F Mankato MN 15 27:55 2:07 1:37 9 1:21:23 20.6 1:37 14 51:00 8:30 2:43:29
12 403 Amy Morrell 42 F Spicer MN 13 24:49 1:53 1:30 14 1:33:55 17.9 1:14 13 50:47 8:28 2:52:12
13 404 Megan Nelsen 25 F Bloomington MN 14 26:51 2:03 3:55 12 1:32:33 18.2 1:24 8 47:32 7:56 2:52:13
14 427 Becky Strand 35 F Virginia Beach MN 11 23:49 1:49 3:16 15 1:35:51 17.5 0:55 12 49:44 8:18 2:53:33
15 386 Sarah Jagow 39 F Willmar MN 1 18:39 1:25 2:25 16 1:36:12 17.5 1:54 15 56:21 9:24 2:55:29
16 424 Claire Shannon 49 F Elgin IA 17 28:46 2:11 3:05 17 1:40:21 16.7 1:05 16 1:05:49 10:59 3:19:04
17 435 Mary Ann Voss 54 F Sioux Falls SD 16 28:02 2:08 3:01 13 1:32:38 18.1 2:00 18 1:14:44 12:28 3:20:22
18 363 Tyson Cluever 27 F Benson MN 18 34:47 2:39 2:37 18 1:51:11 15.1 2:32 17 1:07:43 11:18 3:38:47
FEMALE AGE GROUP RESULTS 2 - 15
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 366 Greta Danielson 17 F St. Cloud MN 1 18:45 1:26 0:58 1 1:24:11 20.0 0:56 1 42:24 7:04 2:27:10
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 371 Megan Erlandson 21 F Minneapolis MN 1 22:57 1:45 2:03 1 1:22:33 20.4 1:15 1 46:50 7:49 2:35:35
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 479 Jessica Rossing 26 F Duluth MN 1 19:31 1:29 1:13 1 1:15:30 22.3 0:48 1 39:55 6:40 2:16:54
2 378 Janell Hibbard 26 F Rosemount MN 2 23:04 1:45 1:29 2 1:17:19 21.7 1:03 2 46:40 7:47 2:29:32
3 404 Megan Nelsen 25 F Bloomington MN 3 26:51 2:03 3:55 3 1:32:33 18.2 1:24 3 47:32 7:56 2:52:13
4 363 Tyson Cluever 27 F Benson MN 4 34:47 2:39 2:37 4 1:51:11 15.1 2:32 4 1:07:43 11:18 3:38:47
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 456 Laurel Sundberg 32 F Minnetonka MN 1 21:57 1:40 1:36 1 1:16:00 22.1 0:56 1 45:51 7:39 2:26:16
2 393 Roxanne Lorenz 31 F Benson MN 2 22:48 1:44 1:25 2 1:20:59 20.7 1:26 2 49:18 8:13 2:35:54
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 354 Margaret Baranwoski 35 F Golden Valley MN 2 19:27 1:29 0:52 1 1:17:01 21.8 0:58 2 47:45 7:58 2:26:01
2 429 Jodi Sussner 35 F Chaska MN 4 24:19 1:51 1:23 2 1:19:08 21.2 1:29 1 47:42 7:57 2:33:58
3 427 Becky Strand 35 F Virginia Beach MN 3 23:49 1:49 3:16 3 1:35:51 17.5 0:55 3 49:44 8:18 2:53:33
4 386 Sarah Jagow 39 F Willmar MN 1 18:39 1:25 2:25 4 1:36:12 17.5 1:54 4 56:21 9:24 2:55:29
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 403 Amy Morrell 42 F Spicer MN 1 24:49 1:53 1:30 1 1:33:55 17.9 1:14 1 50:47 8:28 2:52:12
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 406 Vicki Ostendorf 46 F St. Paul MN 2 22:34 1:43 1:41 1 1:17:43 21.6 1:18 1 42:33 7:06 2:25:47
2 395 Julia Lyng 45 F Burnsville MN 1 21:08 1:36 1:38 2 1:18:29 21.4 1:03 2 44:24 7:24 2:26:39
3 424 Claire Shannon 49 F Elgin IA 3 28:46 2:11 3:05 3 1:40:21 16.7 1:05 3 1:05:49 10:59 3:19:04
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 400 Carol Marston 51 F Mankato MN 1 27:55 2:07 1:37 1 1:21:23 20.6 1:37 1 51:00 8:30 2:43:29
2 435 Mary Ann Voss 54 F Sioux Falls SD 2 28:02 2:08 3:01 2 1:32:38 18.1 2:00 2 1:14:44 12:28 3:20:22
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 2 - 15
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 380 Nathaniel Hitt 19 M Shorewood MN 2 28:27 2:10 1:40 1 1:15:18 22.3 0:36 1 37:44 6:18 2:23:43
2 436 Kyler Vossen 18 M Willmar MN 1 23:58 1:49 3:20 2 1:26:39 19.4 1:33 2 39:51 6:39 2:35:17
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 457 Mike Ward 22 M Duluth MN 3 18:57 1:27 0:57 1 1:10:16 23.9 0:47 1 37:57 6:20 2:08:52
2 365 Brett Danielson 22 M Cokato MN 4 21:18 1:37 0:54 2 1:12:01 23.3 0:37 3 39:32 6:36 2:14:20
3 373 Daniel Felt 21 M Mankato MN 1 16:36 1:16 1:08 4 1:16:25 22.0 0:38 6 44:07 7:22 2:18:53
4 408 Lucas Pedersen 24 M Richfield MN 5 22:35 1:43 1:02 5 1:16:29 22.0 0:44 2 38:56 6:30 2:19:44
5 438 Grant Williams 21 M Minneapolis MN 2 18:34 1:25 2:56 8 1:24:01 20.0 0:46 4 42:27 7:05 2:28:41
6 390 Tom Langmo 21 M Litchfield MN 6 23:15 1:46 2:13 3 1:15:36 22.2 2:32 7 49:19 8:14 2:32:52
7 375 Joseph Fragodt 23 M Benson MN 7 24:42 1:53 1:11 7 1:22:35 20.3 0:41 5 44:02 7:21 2:33:09
8 426 Tom Stoneburner 24 M Fargo ND 8 30:28 2:19 1:28 6 1:17:48 21.6 1:01 8 56:53 9:29 2:47:36
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 458 Stephen Wilson 26 M Golden Valley MN 3 19:56 1:31 1:05 1 1:10:43 23.8 0:39 1 39:54 6:39 2:12:16
2 480 Joese Rosales-Yepez 25 M Mankato MN 1 16:35 1:16 0:55 2 1:14:18 22.6 0:33 3 43:33 7:16 2:15:52
3 367 Nicholas De Leeuw 26 M Minneapolis MN 2 19:15 1:28 0:55 4 1:17:27 21.7 1:09 2 42:20 7:04 2:21:04
4 420 Matt Schmidgall 29 M Hancock MN 4 23:57 1:49 1:45 3 1:16:38 21.9 1:42 4 52:26 8:45 2:36:26
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 428 Marcus Stromberg 34 M Buffalo MN 1 16:34 1:16 1:22 2 1:04:51 25.9 0:53 1 37:37 6:17 2:01:14
2 368 Craig Desmet 33 M Bennington NE 4 20:11 1:32 1:38 1 1:04:20 26.1 0:51 2 38:47 6:28 2:05:46
3 454 Jeff Peterson 33 M Bloomington MN 5 20:51 1:35 2:00 3 1:07:33 24.9 1:06 3 39:23 6:34 2:10:52
4 453 Aaron Madsen 31 M Willmar MN 7 23:16 1:46 1:24 4 1:10:50 23.7 1:10 4 40:27 6:45 2:17:05
5 414 Ryan Quinn 34 M Brooklyn NY 8 23:53 1:49 1:37 5 1:11:47 23.4 1:38 7 45:53 7:39 2:24:47
6 353 Mike Baranowski 32 M Golden Valley MN 6 22:11 1:41 1:08 7 1:19:24 21.2 0:52 8 46:03 7:41 2:29:36
7 419 Vahid Sadrzadeh 30 M Woodbury MN 2 18:49 1:26 1:42 12 1:23:38 20.1 1:21 6 45:30 7:35 2:30:58
8 391 Jason Laplant 32 M Minneapolis MN 3 19:51 1:31 1:38 6 1:18:13 21.5 2:10 12 52:29 8:45 2:34:18
9 439 Bryan Wilson 30 M Norfolk VA 12 27:34 2:06 2:42 10 1:22:12 20.4 1:40 5 42:56 7:10 2:37:01
10 425 Ryan Stoneburner 32 M Paynesville MN 10 25:38 1:57 1:48 8 1:20:22 20.9 1:03 10 49:15 8:13 2:38:03
11 355 Hector Benavides 30 M Degraff MN 13 28:15 2:09 2:00 9 1:21:06 20.7 1:53 9 46:34 7:46 2:39:47
12 364 Timothy Dahl 32 M Minneapolis MN 11 26:52 2:03 3:08 11 1:22:31 20.4 0:58 11 52:12 8:42 2:45:39
13 361 Charles Brecht 32 M Richfield MN 9 24:31 1:52 1:07 13 1:25:21 19.7 1:24 13 55:18 9:13 2:47:38
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 399 Sean Maher 37 M St. Michael MN 4 20:57 1:36 1:06 3 1:10:27 23.8 1:06 2 42:52 7:09 2:16:25
2 412 Justin Pool 36 M Buffalo MN 2 19:44 1:30 1:22 4 1:10:54 23.7 1:02 5 46:18 7:43 2:19:18
3 402 Nathan Monette 36 M Finlayson MN 3 20:38 1:34 1:25 2 1:09:17 24.2 1:31 7 46:41 7:47 2:19:31
4 417 Jeremy Rondorf 36 M Blaine MN 5 21:00 1:36 1:47 1 1:08:17 24.6 1:22 8 49:58 8:20 2:22:22
5 377 Michael Given 38 M North Port FL 7 21:49 1:40 1:22 5 1:14:49 22.5 1:05 4 45:12 7:32 2:24:16
6 394 William Lorenz 39 M Benson MN 10 23:17 1:46 1:34 7 1:18:55 21.3 0:51 3 43:37 7:17 2:28:12
7 413 Mick Quinn 37 M Willmar MN 16 26:58 2:03 1:58 6 1:16:25 22.0 1:12 1 42:12 7:02 2:28:44
8 437 Lance Westerlund 36 M Saint Stephen MN 6 21:32 1:38 1:41 8 1:21:15 20.7 1:27 12 52:53 8:49 2:38:46
9 433 Christian Twigg 38 M Minneapolis MN 8 22:14 1:42 2:11 10 1:22:00 20.5 1:17 11 51:49 8:39 2:39:29
10 350 Scott Abrams 38 M Willmar MN 12 25:03 1:54 2:06 11 1:22:14 20.4 0:55 9 50:06 8:21 2:40:22
11 410 Jaun Pescado 37 M Sioux Falls SD 15 26:39 2:02 1:43 9 1:21:55 20.5 1:37 10 50:22 8:24 2:42:15
12 423 Reese Seefeldt 37 M Hutchinson MN 1 18:44 1:26 1:39 12 1:22:35 20.3 1:48 14 1:04:20 10:44 2:49:04
13 431 Steven Thomas 39 M Waite Park MN 14 26:38 2:02 4:03 17 1:33:05 18.0 1:12 6 46:31 7:46 2:51:28
14 422 Rob Schutz 37 M Hutchinson MN 9 22:28 1:43 2:21 13 1:26:29 19.4 2:01 15 1:04:44 10:48 2:58:01
15 376 Dennis Gertgen 39 M Shakopee MN 17 28:52 2:12 2:25 14 1:28:55 18.9 1:54 13 1:03:02 10:31 3:05:06
16 352 Christopher Andersen 37 M St Paul MN 11 24:42 1:53 3:01 16 1:31:58 18.3 2:08 16 1:06:11 11:02 3:07:58
17 369 Jason Elk 36 M Los Angeles CA 13 25:52 1:58 2:53 15 1:31:00 18.5 2:42 17 1:07:54 11:19 3:10:20
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 405 David Olsen 40 M Blue Earth MN 6 21:25 1:38 1:32 1 1:05:22 25.7 0:44 6 42:06 7:01 2:11:07
2 432 Bob Thompson 42 M Minneapolis MN 1 16:42 1:16 0:59 2 1:08:57 24.4 0:54 8 43:55 7:20 2:11:25
3 388 Todd King 42 M Andover MN 2 16:52 1:17 1:13 4 1:10:50 23.7 0:59 7 43:36 7:16 2:13:27
4 379 Joseph Hill 42 M Sartell MN 8 23:45 1:48 1:14 3 1:09:35 24.1 1:17 4 40:37 6:47 2:16:27
5 385 Tim Jacobson 41 M Avon MN 5 20:39 1:34 1:27 6 1:14:30 22.6 1:08 2 39:45 6:38 2:17:28
6 452 Joe Litsey 41 M Minneapolis MN 7 22:04 1:41 1:29 5 1:13:37 22.8 1:27 3 39:52 6:39 2:18:26
7 411 Ryan Peterson 41 M Bluffton SC 9 23:56 1:49 1:05 7 1:14:56 22.4 1:03 5 40:50 6:49 2:21:48
8 351 David Althoff 40 M St. Paul MN 4 20:25 1:33 2:30 8 1:17:09 21.8 1:15 9 46:34 7:46 2:27:52
9 64 Patrick Exner 42 M Brooklyn Park MN 10 24:26 1:52 2:17 10 1:25:26 19.7 2:01 1 38:34 6:26 2:32:42
10 362 Bret Busse 42 M Apple Valley MN 3 18:06 1:23 1:56 9 1:21:10 20.7 1:28 10 55:04 9:11 2:37:41
11 409 Robert Pederson 44 M Lakeville MN 12 29:04 2:13 2:24 12 1:27:06 19.3 1:30 11 56:37 9:27 2:56:38
12 401 David Moen 41 M Victoria MN 11 24:34 1:52 2:53 11 1:25:55 19.6 2:17 13 1:05:22 10:54 3:00:59
13 415 Ray Reinhart 40 M Maple Grove MN 13 29:32 2:15 3:10 13 1:34:07 17.9 2:26 12 59:45 9:58 3:08:58
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 421 Joe Schneiderhan 45 M Alexandria MN 4 20:48 1:35 1:14 1 1:06:57 25.1 0:48 1 35:52 5:59 2:05:36
2 451 Keith Hansen 49 M Orangevale CA 1 17:45 1:21 1:23 2 1:11:19 23.6 1:04 2 40:01 6:41 2:11:30
3 384 Tom Idstrom 46 M St. Paul MN 3 18:58 1:27 0:50 4 1:12:37 23.1 0:51 3 44:24 7:24 2:17:37
4 455 James Schultz 49 M Shorewood MN 6 21:58 1:40 2:49 3 1:12:22 23.2 2:44 4 45:45 7:38 2:25:36
5 392 Todd Lockwood 49 M Brooklynpark MN 7 22:15 1:42 1:59 5 1:18:30 21.4 1:48 5 45:52 7:39 2:30:21
6 387 Whitney Johnson 46 M Cold Spring MN 2 18:32 1:25 2:35 8 1:20:20 20.9 1:33 6 49:38 8:17 2:32:36
7 407 David Pace 47 M East Grand Forks MN 5 21:04 1:36 1:41 6 1:19:19 21.2 1:12 7 50:15 8:23 2:33:29
8 389 Randy Knutson 48 M Mankato MN 8 23:23 1:47 1:09 7 1:19:30 21.1 1:01 8 53:43 8:58 2:38:46
9 416 Mike Rogers 46 M Minnetonka MN 10 28:09 2:08 2:29 9 1:28:12 19.0 2:10 10 57:57 9:40 2:58:56
10 359 Mike Branch 48 M Lino Lakes MN 9 27:48 2:07 4:06 10 1:44:07 16.1 2:22 9 56:45 9:28 3:15:06
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 382 Brian Holthus 53 M Vadnais Heights MN 1 16:46 1:17 0:57 1 1:07:41 24.8 1:01 3 45:25 7:35 2:11:49
2 374 Dale Forde 53 M Golden Valley MN 2 20:48 1:35 1:02 3 1:16:24 22.0 1:49 1 40:25 6:45 2:20:26
3 396 Robert Lyng 53 M Burnsville MN 3 24:14 1:51 1:33 2 1:12:34 23.2 1:06 4 46:23 7:44 2:25:47
4 418 Pete Royer 52 M Litchfield MN 4 24:22 1:51 1:17 4 1:18:19 21.5 1:12 5 46:59 7:50 2:32:07
5 372 Patrick Erlandson 52 M Minneapolis MN 10 31:05 2:22 2:46 7 1:22:26 20.4 2:46 2 44:08 7:22 2:43:09
6 381 Carl Hoang 51 M Maple Grove MN 6 27:20 2:05 2:08 6 1:18:44 21.3 2:01 9 57:39 9:37 2:47:50
7 360 Jonathan Bratt 50 M Bird Island MN 8 28:32 2:10 3:20 8 1:26:53 19.3 1:19 7 49:37 8:17 2:49:39
8 434 Glenn Voss 52 M Sioux Falls SD 7 27:59 2:08 1:55 5 1:18:21 21.4 1:54 10 1:00:51 10:09 2:50:57
9 370 Dan Enderson 52 M Benson MN 5 24:54 1:54 2:20 10 1:37:21 17.3 0:52 6 49:26 8:15 2:54:50
10 397 Curt Mackedanz 52 M Spicer MN 9 29:21 2:14 3:01 9 1:32:43 18.1 1:17 8 51:07 8:32 2:57:27
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 358 Mike Borneke 57 M Eagle Lake MN 2 28:45 2:11 2:13 1 1:20:14 20.9 1:17 2 54:32 9:06 2:46:58
2 430 David Teneyck 57 M Nisswa MN 1 22:17 1:42 3:44 2 1:26:48 19.4 2:07 1 54:11 9:02 2:49:05
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 111
Total Number of Individual Finishers: 97
Total Number of Relay Finishers: 9
Number of Male Finishers: 79
Number of Female Finishers: 18
Did not Finish Race or Did Not Start: 5