Northern Lakes Run
White Bear Lake, MN May 12, 2012
10M
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time Pace
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= =====
1 1/11 3630 Jake Marotz 24 M Saint Paul MN 54:01 5:25
2 2/11 3624 Johnl Leaf 24 M Center City MN 54:44 5:29
3 1/13 3660 Brent Smith 56 M Esko MN 59:39 5:58
4 1/13 3764 Jerimy Hallsten 37 M Esko MN 1:01:32 6:10
5 1/1 3772 McKenzie Holt 16 F St. Cloud MN 1:03:10 6:19
6 3/11 3634 Peter Meinz 28 M Golden Valley MN 1:04:36 6:28
7 2/13 3698 Brian Bailey 36 M White Bear Lake MN 1:05:02 6:31
8 1/19 3760 Kim Anderson 47 F Chanhassen MN 1:05:50 6:35
9 3/13 3623 Dave Lane 30 M Hermantown MN 1:06:17 6:38
10 1/4 3758 Denny Jordan 60 M Roseville MN 1:06:22 6:39
11 2/13 3776 Ron Johnson 52 M Roseville MN 1:07:04 6:43
12 1/14 3754 Todd White 44 M Roseville MN 1:08:32 6:52
13 2/14 3735 Christopher Gerlach 42 M Woodbury MN 1:09:15 6:56
14 3/14 3745 Matt Otoole 43 M South St. Paul MN 1:09:28 6:57
15 4/14 3648 Jim Robin 44 M Minneapolis MN 1:10:15 7:02
16 4/11 3606 Ryan Hinz 27 M Brooklyn Park MN 1:12:07 7:13
17 4/13 3728 Sean Fitch 34 M Farmington MN 1:12:47 7:17
18 5/13 3715 Mike Cloutier 32 M Lakeville MN 1:12:47 7:17
19 2/19 3650 Stefanie Rose 43 F White Bear Lake MN 1:13:01 7:19
20 3/13 3694 Jack Ankrom 59 M Vadnais Heights MN 1:13:42 7:23
21 6/13 3762 Kevin Sternal 34 M Duluth MN 1:14:22 7:27
22 7/13 3688 Paul Schoeller 39 M Oakdale MN 1:15:20 7:32
23 3605 Ted Hewes 49 St. Paul MN 1:16:32 7:40
24 5/11 3661 Zachary Smith 29 M St.Louis Park MN 1:17:25 7:45
25 1/39 3749 Diane Weyrens 36 F Rosemount MN 1:17:25 7:45
26 4/13 3719 Jeff Daley 52 M Plymouth MN 1:17:27 7:45
27 5/14 3775 Duane Jacobson 45 M Minneapolis MN 1:17:42 7:47
28 3/19 3717 Amy Coulter 48 F White Bear Lake MN 1:17:51 7:48
29 2/39 3629 Jennifer Mader 38 F Hugo MN 1:17:51 7:48
30 3/39 3627 Kendra Liila 30 F Saint Michael MN 1:17:57 7:48
31 4/19 3727 Deborah Fideldy 43 F Maplewood MN 1:19:01 7:55
32 4/39 3740 Alana Hardt 30 F Lake Elmo MN 1:19:44 7:59
33 6/14 3684 William Gallagher 42 M St. Michael MN 1:19:52 8:00
34 5/39 3731 Kim Friedrich 36 F Jordan MN 1:20:02 8:01
35 7/14 3664 George Sprouse 48 M Saint Paul MN 1:20:03 8:01
36 6/39 5516 Marni Storey 39 F Plymouth MN 1:20:17 8:02
37 8/14 5518 Chad Hasenohrl 42 M Woodbury MN 1:20:32 8:04
38 5/19 3766 Molly Fliearman 43 F Bloomington MN 1:21:05 8:07
39 7/39 3711 Lara Christianson 30 F Woodbury MN 1:21:34 8:10
40 8/39 3723 Katie Dornfeld 31 F Woodbury MN 1:21:34 8:10
41 5/13 3774 James Johnson 50 M Hudson WI 1:22:02 8:13
42 6/19 3701 Jacquelyn Bowman 42 F Spring Valley WI 1:22:19 8:14
43 9/14 3671 Dane Taival 43 M Lake Elmo MN 1:22:25 8:15
44 9/39 3763 Kelly Erickson 34 F Coon Rapids MN 1:23:19 8:20
45 1/26 3748 Katie Olson 29 F White Bear Lake MN 1:23:31 8:22
46 1/3 3613 Gloria Jansen 64 F White Bear Lake MN 1:23:37 8:22
47 8/13 3657 Eric Singer 33 M Columbia Heights MN 1:23:52 8:24
48 7/19 3617 Corey Johnson 48 F Woodbury MN 1:24:21 8:27
49 10/39 3757 Julia Conkel 30 F St. Paul MN 1:24:23 8:27
50 6/13 3777 Jack Shoveln 53 M North Oaks MN 1:24:23 8:27
51 2/26 3626 Lindsay Lentini 25 F Mounds View MN 1:24:29 8:27
52 6/11 3604 Eric Herzog 28 M Mounds View MN 1:24:29 8:27
53 3/26 3773 Priscilla Conway 29 F St. Paul MN 1:24:54 8:30
54 11/39 3716 Renee Corneille 36 F St. Anthony MN 1:25:22 8:33
55 12/39 3724 Michelle Dunaski 38 F Oakdale MN 1:25:23 8:33
56 10/14 3746 Joe Trepanier 48 M Lakeville MN 1:25:24 8:33
57 11/14 3656 Ron Seifried 43 M White Bear Townshi MN 1:25:40 8:34
58 2/4 3755 Don Dornfield 68 M St. Paul MN 1:25:42 8:35
59 8/19 3683 Kristin Brandt 43 F Roseville MN 1:26:07 8:37
60 1/8 3767 Lori Beck 51 F Edina MN 1:26:13 8:38
61 9/19 3620 Diane Kiesow 43 F Hudson WI 1:26:29 8:39
62 7/11 3619 Stephen Kemp 23 M Eden Prairie MN 1:26:38 8:40
63 2/8 3750 Barb Sugden 58 F Circle Pines MN 1:26:46 8:41
64 7/13 3676 Gerald Weightman 57 M White Bear Lake MN 1:26:49 8:41
65 12/14 3732 Jay Frohrip 45 M Duluth MN 1:27:09 8:43
66 4/26 3725 Anna Elgersma 28 F Shoreview MN 1:27:37 8:46
67 5/26 3720 Heidi Delesha 27 F Eagan MN 1:28:48 8:53
68 13/14 3768 Gerald Salmon 47 M 1:28:51 8:54
69 8/13 3771 Doug Meslow 52 M Stillwater MN 1:29:18 8:56
70 6/26 3662 Krista Sorensen 23 F Superior WI 1:31:05 9:07
71 10/19 3765 Deanna Tangwall 47 F Gem Lake MN 1:31:12 9:08
72 13/39 3612 Christie Jansen 35 F Minneapolis MN 1:31:22 9:09
73 11/19 3733 Shelly Frohrip 41 F Duluth MN 1:31:25 9:09
74 9/13 3645 Gustavo Quesda 35 M Roseville MN 1:31:36 9:10
75 7/26 3707 Megan Carlson 23 F Pine City MN 1:31:37 9:10
76 8/26 3706 Arrin Carlson 28 F St. Paul MN 1:31:52 9:12
77 14/39 3640 Alison Peterson 37 F White Bear Lake MN 1:31:53 9:12
78 15/39 3659 Keri Skinner 35 F Saint Anthony MN 1:31:53 9:12
79 8/11 3639 Casey Parrott 25 M Rosemount MN 1:32:18 9:14
80 10/13 3610 Dan Hurley 32 M Duluth MN 1:32:20 9:14
81 9/13 3667 Matt Sumers 55 M Champlin MN 1:32:39 9:16
82 3/4 3704 Doug Busch 64 M New Brighton MN 1:32:45 9:17
83 11/13 3691 John Dolezal 31 M Eden Prairie MN 1:32:45 9:17
84 9/26 3726 Kelsey Erickson 27 F Eyota MN 1:32:48 9:17
85 16/39 3722 Laura Determan 31 F Lindstrom MN 1:32:55 9:18
86 10/13 3646 James Reimann 55 M Eagan MN 1:34:02 9:25
87 17/39 3736 Wendy Griffin 36 F Lino Lakes MN 1:35:15 9:32
88 9/11 3678 Adam Wright 28 M Minneapolis MN 1:35:17 9:32
89 11/13 3759 Paul Montain 57 M Hugo MN 1:36:07 9:37
90 12/19 5515 Mariann Stocke 48 F Mpls MN 1:36:35 9:40
91 3/8 3637 Trudy Ohnsorg 50 F River Falls WI 1:37:23 9:45
92 18/39 3611 Heidi Hurley 31 F MN 1:37:39 9:46
93 13/19 3618 Irene Johnson-Salvador 43 F Mahtomedi MN 1:38:10 9:49
94 14/19 3654 Monika Saxe 40 F Forest Lake MN 1:38:34 9:52
95 4/8 3642 Donna Piras 52 F Eden Prairie MN 1:38:53 9:54
96 10/26 3742 Lindsey Albright 26 F 1:38:54 9:54
97 10/11 3677 Ben Wiltse 28 M Minneapolis MN 1:39:19 9:56
98 11/26 3680 Amanda Yanchury 24 F South St. Paul MN 1:39:58 10:00
99 12/13 3672 Chad Turner 36 M Savage MN 1:40:23 10:03
100 12/26 3641 Carly Piras 21 F Eden Prairie MN 1:40:34 10:04
101 19/39 3692 Betsy Anderson 38 F Shoreview MN 1:41:18 10:08
102 20/39 3708 Amy Chard 35 F Forest Lake MN 1:41:44 10:11
103 21/39 3614 Kristi Joesting 35 F Wyoming MN 1:41:44 10:11
104 13/13 3713 Jeffrey Cirullo 35 M Woodbury MN 1:42:28 10:15
105 22/39 3633 Maritt May 37 F Woodbury MN 1:42:29 10:15
106 13/26 3679 Jennifer Wright 27 F Minneapolis MN 1:42:29 10:15
107 14/26 3743 Jeanna Anderson 27 F Maple Grove MN 1:43:14 10:20
108 11/11 3744 Ben Anderson 26 M Maple Grove MN 1:43:14 10:20
109 23/39 3699 Jennifer Bailey 31 F Shoreview MN 1:43:37 10:22
110 15/19 3700 Krisi Bailey 44 F Minnetonka MN 1:43:44 10:23
111 16/19 3655 Becki Schwietz 44 F Mahtomedi MN 1:43:44 10:23
112 12/13 3681 Daniel Young 58 M Roseville MN 1:43:49 10:23
113 15/26 3631 Kelly Martin 24 F Plymouth MN 1:43:51 10:24
114 24/39 3737 Laura Gullickson 39 F Durand WI 1:44:11 10:26
115 16/26 3721 Rachelle Desmith 25 F Osceola WI 1:44:20 10:26
116 25/39 3665 Kelly Stauff 30 F Shakopee MN 1:44:40 10:28
117 17/19 3705 Heather Campbell 44 F St. Paul MN 1:44:45 10:29
118 18/19 3670 Alisa Symanski 44 F Coon Rapids MN 1:44:48 10:29
119 14/14 3753 Dave Holland 43 M Chaska MN 1:45:49 10:35
120 26/39 3682 Camille Zelen 34 F Duluth MN 1:46:12 10:38
121 27/39 3632 Michelle Mauder 34 F Woodbury MN 1:46:12 10:38
122 17/26 3687 Katie Arnold 27 F St. Paul MN 1:46:51 10:42
123 18/26 3709 Cynthia Chavez 25 F Minneapolis MN 1:47:04 10:43
124 5/8 3653 Judy Ryan 50 F Coon Rapids MN 1:47:05 10:43
125 6/8 3770 Robin Sicoli 50 F Eagan MN 1:48:13 10:50
126 13/13 3769 Aldo Sicoli 52 M Eagan MN 1:48:13 10:50
127 28/39 3622 Sara Kujala 36 F Ramsey MN 1:48:17 10:50
128 19/26 3628 Kristina Lofgren 28 F St.Paul MN 1:48:24 10:51
129 7/8 3751 Jeannette Risdahl 51 F Lino Lakes MN 1:48:25 10:51
130 20/26 3752 Ashley Risdahl 21 F Lino Lakes MN 1:48:25 10:51
131 21/26 3643 Emily Poleski 25 F St Paul MN 1:49:27 10:57
132 22/26 3690 Erin Folsom 28 F Falcon Heights MN 1:49:29 10:57
133 29/39 3658 Brianne Sinna 33 F Vadnais Heights MN 1:49:31 10:58
134 8/8 3651 Dawn Rust 51 F Brooklyn Park MN 1:50:19 11:02
135 30/39 3756 Claudia Gustafson 37 F Mpls MN 1:51:38 11:10
136 31/39 3647 Mercedes Reynolds 34 F Plymouth MN 1:51:46 11:11
137 23/26 3621 Johanna Kitzman 23 F Plymouth MN 1:53:00 11:18
138 1/1 3741 John Adams 75 M 1:53:13 11:20
139 4/4 3607 Carl Hoiby 61 M Fridley MN 1:54:35 11:28
140 24/26 3635 Katie Nelson 29 F Inver Grove Height MN 1:55:13 11:32
141 32/39 3673 Jessica Turner 35 F Savage MN 1:55:19 11:32
142 33/39 3615 Julia Johnsen 34 F Minneapolis MN 1:57:00 11:42
143 34/39 3638 Lisa Pallo 39 F Roseville MN 1:57:22 11:45
144 35/39 3761 Julie Fritze 31 F Hudson WI 1:59:25 11:57
145 25/26 3636 Angela Nikrad 25 F Fridley MN 2:00:10 12:01
146 2/3 3608 Judy Hoiby 62 F Fridley MN 2:02:37 12:16
147 36/39 3649 Amy Rockneberg 39 F Bloomington MN 2:03:45 12:23
148 19/19 3602 Sara Hasse 48 F Roseville MN 2:04:41 12:29
149 26/26 3697 Chelsey Bahe 27 F Hopkins MN 2:07:05 12:43
150 37/39 3685 Rachel France 37 F Oakdale MN 2:23:13 14:20
151 3/3 3686 Linda Tally 60 F Roseville MN 2:23:14 14:20
152 38/39 3668 Rakel Swanson 34 F Lindstrom MN 2:29:00 14:54
153 39/39 3695 Agnes Annett 34 F Madison WI 2:29:01 14:55
results by Final Time www.finaltiming.com
*********************************** MALE 10M RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Jake Marotz Saint Paul MN 24 M 54:01
2 Johnl Leaf Center City MN 24 M 54:44
3 Brent Smith Esko MN 56 M 59:39
4 Jerimy Hallsten Esko MN 37 M 1:01:32
5 Peter Meinz Golden Valley MN 28 M 1:04:36
6 Brian Bailey White Bear Lak MN 36 M 1:05:02
7 Dave Lane Hermantown MN 30 M 1:06:17
8 Denny Jordan Roseville MN 60 M 1:06:22
9 Ron Johnson Roseville MN 52 M 1:07:04
10 Todd White Roseville MN 44 M 1:08:32
11 Christopher Gerlach Woodbury MN 42 M 1:09:15
12 Matt Otoole South St. Paul MN 43 M 1:09:28
13 Jim Robin Minneapolis MN 44 M 1:10:15
14 Ryan Hinz Brooklyn Park MN 27 M 1:12:07
15 Sean Fitch Farmington MN 34 M 1:12:47
16 Mike Cloutier Lakeville MN 32 M 1:12:47
17 Jack Ankrom Vadnais Height MN 59 M 1:13:42
18 Kevin Sternal Duluth MN 34 M 1:14:22
19 Paul Schoeller Oakdale MN 39 M 1:15:20
20 Zachary Smith St.Louis Park MN 29 M 1:17:25
21 Jeff Daley Plymouth MN 52 M 1:17:27
22 Duane Jacobson Minneapolis MN 45 M 1:17:42
23 William Gallagher St. Michael MN 42 M 1:19:52
24 George Sprouse Saint Paul MN 48 M 1:20:03
25 Chad Hasenohrl Woodbury MN 42 M 1:20:32
26 James Johnson Hudson WI 50 M 1:22:02
27 Dane Taival Lake Elmo MN 43 M 1:22:25
28 Eric Singer Columbia Heigh MN 33 M 1:23:52
29 Jack Shoveln North Oaks MN 53 M 1:24:23
30 Eric Herzog Mounds View MN 28 M 1:24:29
31 Joe Trepanier Lakeville MN 48 M 1:25:24
32 Ron Seifried White Bear Tow MN 43 M 1:25:40
33 Don Dornfield St. Paul MN 68 M 1:25:42
34 Stephen Kemp Eden Prairie MN 23 M 1:26:38
35 Gerald Weightman White Bear Lak MN 57 M 1:26:49
36 Jay Frohrip Duluth MN 45 M 1:27:09
37 Gerald Salmon 47 M 1:28:51
38 Doug Meslow Stillwater MN 52 M 1:29:18
39 Gustavo Quesda Roseville MN 35 M 1:31:36
40 Casey Parrott Rosemount MN 25 M 1:32:18
41 Dan Hurley Duluth MN 32 M 1:32:20
42 Matt Sumers Champlin MN 55 M 1:32:39
43 Doug Busch New Brighton MN 64 M 1:32:45
44 John Dolezal Eden Prairie MN 31 M 1:32:45
45 James Reimann Eagan MN 55 M 1:34:02
46 Adam Wright Minneapolis MN 28 M 1:35:17
47 Paul Montain Hugo MN 57 M 1:36:07
48 Ben Wiltse Minneapolis MN 28 M 1:39:19
49 Chad Turner Savage MN 36 M 1:40:23
50 Jeffrey Cirullo Woodbury MN 35 M 1:42:28
51 Ben Anderson Maple Grove MN 26 M 1:43:14
52 Daniel Young Roseville MN 58 M 1:43:49
53 Dave Holland Chaska MN 43 M 1:45:49
54 Aldo Sicoli Eagan MN 52 M 1:48:13
55 John Adams 75 M 1:53:13
56 Carl Hoiby Fridley MN 61 M 1:54:35
*********************************** FEMALE 10M RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 McKenzie Holt St. Cloud MN 16 F 1:03:10
2 Kim Anderson Chanhassen MN 47 F 1:05:50
3 Stefanie Rose White Bear Lak MN 43 F 1:13:01
4 Diane Weyrens Rosemount MN 36 F 1:17:25
5 Amy Coulter White Bear Lak MN 48 F 1:17:51
6 Jennifer Mader Hugo MN 38 F 1:17:51
7 Kendra Liila Saint Michael MN 30 F 1:17:57
8 Deborah Fideldy Maplewood MN 43 F 1:19:01
9 Alana Hardt Lake Elmo MN 30 F 1:19:44
10 Kim Friedrich Jordan MN 36 F 1:20:02
11 Marni Storey Plymouth MN 39 F 1:20:17
12 Molly Fliearman Bloomington MN 43 F 1:21:05
13 Lara Christianson Woodbury MN 30 F 1:21:34
14 Katie Dornfeld Woodbury MN 31 F 1:21:34
15 Jacquelyn Bowman Spring Valley WI 42 F 1:22:19
16 Kelly Erickson Coon Rapids MN 34 F 1:23:19
17 Katie Olson White Bear Lak MN 29 F 1:23:31
18 Gloria Jansen White Bear Lak MN 64 F 1:23:37
19 Corey Johnson Woodbury MN 48 F 1:24:21
20 Julia Conkel St. Paul MN 30 F 1:24:23
21 Lindsay Lentini Mounds View MN 25 F 1:24:29
22 Priscilla Conway St. Paul MN 29 F 1:24:54
23 Renee Corneille St. Anthony MN 36 F 1:25:22
24 Michelle Dunaski Oakdale MN 38 F 1:25:23
25 Kristin Brandt Roseville MN 43 F 1:26:07
26 Lori Beck Edina MN 51 F 1:26:13
27 Diane Kiesow Hudson WI 43 F 1:26:29
28 Barb Sugden Circle Pines MN 58 F 1:26:46
29 Anna Elgersma Shoreview MN 28 F 1:27:37
30 Heidi Delesha Eagan MN 27 F 1:28:48
31 Krista Sorensen Superior WI 23 F 1:31:05
32 Deanna Tangwall Gem Lake MN 47 F 1:31:12
33 Christie Jansen Minneapolis MN 35 F 1:31:22
34 Shelly Frohrip Duluth MN 41 F 1:31:25
35 Megan Carlson Pine City MN 23 F 1:31:37
36 Arrin Carlson St. Paul MN 28 F 1:31:52
37 Alison Peterson White Bear Lak MN 37 F 1:31:53
38 Keri Skinner Saint Anthony MN 35 F 1:31:53
39 Kelsey Erickson Eyota MN 27 F 1:32:48
40 Laura Determan Lindstrom MN 31 F 1:32:55
41 Wendy Griffin Lino Lakes MN 36 F 1:35:15
42 Mariann Stocke Mpls MN 48 F 1:36:35
43 Trudy Ohnsorg River Falls WI 50 F 1:37:23
44 Heidi Hurley MN 31 F 1:37:39
45 Irene Johnson-Salvador Mahtomedi MN 43 F 1:38:10
46 Monika Saxe Forest Lake MN 40 F 1:38:34
47 Donna Piras Eden Prairie MN 52 F 1:38:53
48 Lindsey Albright 26 F 1:38:54
49 Amanda Yanchury South St. Paul MN 24 F 1:39:58
50 Carly Piras Eden Prairie MN 21 F 1:40:34
51 Betsy Anderson Shoreview MN 38 F 1:41:18
52 Amy Chard Forest Lake MN 35 F 1:41:44
53 Kristi Joesting Wyoming MN 35 F 1:41:44
54 Maritt May Woodbury MN 37 F 1:42:29
55 Jennifer Wright Minneapolis MN 27 F 1:42:29
56 Jeanna Anderson Maple Grove MN 27 F 1:43:14
57 Jennifer Bailey Shoreview MN 31 F 1:43:37
58 Krisi Bailey Minnetonka MN 44 F 1:43:44
59 Becki Schwietz Mahtomedi MN 44 F 1:43:44
60 Kelly Martin Plymouth MN 24 F 1:43:51
61 Laura Gullickson Durand WI 39 F 1:44:11
62 Rachelle Desmith Osceola WI 25 F 1:44:20
63 Kelly Stauff Shakopee MN 30 F 1:44:40
64 Heather Campbell St. Paul MN 44 F 1:44:45
65 Alisa Symanski Coon Rapids MN 44 F 1:44:48
66 Camille Zelen Duluth MN 34 F 1:46:12
67 Michelle Mauder Woodbury MN 34 F 1:46:12
68 Katie Arnold St. Paul MN 27 F 1:46:51
69 Cynthia Chavez Minneapolis MN 25 F 1:47:04
70 Judy Ryan Coon Rapids MN 50 F 1:47:05
71 Robin Sicoli Eagan MN 50 F 1:48:13
72 Sara Kujala Ramsey MN 36 F 1:48:17
73 Kristina Lofgren St.Paul MN 28 F 1:48:24
74 Jeannette Risdahl Lino Lakes MN 51 F 1:48:25
75 Ashley Risdahl Lino Lakes MN 21 F 1:48:25
76 Emily Poleski St Paul MN 25 F 1:49:27
77 Erin Folsom Falcon Heights MN 28 F 1:49:29
78 Brianne Sinna Vadnais Height MN 33 F 1:49:31
79 Dawn Rust Brooklyn Park MN 51 F 1:50:19
80 Claudia Gustafson Mpls MN 37 F 1:51:38
81 Mercedes Reynolds Plymouth MN 34 F 1:51:46
82 Johanna Kitzman Plymouth MN 23 F 1:53:00
83 Katie Nelson Inver Grove He MN 29 F 1:55:13
84 Jessica Turner Savage MN 35 F 1:55:19
85 Julia Johnsen Minneapolis MN 34 F 1:57:00
86 Lisa Pallo Roseville MN 39 F 1:57:22
87 Julie Fritze Hudson WI 31 F 1:59:25
88 Angela Nikrad Fridley MN 25 F 2:00:10
89 Judy Hoiby Fridley MN 62 F 2:02:37
90 Amy Rockneberg Bloomington MN 39 F 2:03:45
91 Sara Hasse Roseville MN 48 F 2:04:41
92 Chelsey Bahe Hopkins MN 27 F 2:07:05
93 Rachel France Oakdale MN 37 F 2:23:13
94 Linda Tally Roseville MN 60 F 2:23:14
95 Rakel Swanson Lindstrom MN 34 F 2:29:00
96 Agnes Annett Madison WI 34 F 2:29:01
================================================================================
MALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
1 McKenzie Holt St. Cloud MN 16 F 1:03:10
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Jake Marotz Saint Paul MN 24 M 54:01
2 Johnl Leaf Center City MN 24 M 54:44
3 Peter Meinz Golden Valley MN 28 M 1:04:36
4 Ryan Hinz Brooklyn Park MN 27 M 1:12:07
5 Zachary Smith St.Louis Park MN 29 M 1:17:25
6 Eric Herzog Mounds View MN 28 M 1:24:29
7 Stephen Kemp Eden Prairie MN 23 M 1:26:38
8 Casey Parrott Rosemount MN 25 M 1:32:18
9 Adam Wright Minneapolis MN 28 M 1:35:17
10 Ben Wiltse Minneapolis MN 28 M 1:39:19
11 Ben Anderson Maple Grove MN 26 M 1:43:14
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Katie Olson White Bear Lak MN 29 F 1:23:31
2 Lindsay Lentini Mounds View MN 25 F 1:24:29
3 Priscilla Conway St. Paul MN 29 F 1:24:54
4 Anna Elgersma Shoreview MN 28 F 1:27:37
5 Heidi Delesha Eagan MN 27 F 1:28:48
6 Krista Sorensen Superior WI 23 F 1:31:05
7 Megan Carlson Pine City MN 23 F 1:31:37
8 Arrin Carlson St. Paul MN 28 F 1:31:52
9 Kelsey Erickson Eyota MN 27 F 1:32:48
10 Lindsey Albright 26 F 1:38:54
11 Amanda Yanchury South St. Paul MN 24 F 1:39:58
12 Carly Piras Eden Prairie MN 21 F 1:40:34
13 Jennifer Wright Minneapolis MN 27 F 1:42:29
14 Jeanna Anderson Maple Grove MN 27 F 1:43:14
15 Kelly Martin Plymouth MN 24 F 1:43:51
16 Rachelle Desmith Osceola WI 25 F 1:44:20
17 Katie Arnold St. Paul MN 27 F 1:46:51
18 Cynthia Chavez Minneapolis MN 25 F 1:47:04
19 Kristina Lofgren St.Paul MN 28 F 1:48:24
20 Ashley Risdahl Lino Lakes MN 21 F 1:48:25
21 Emily Poleski St Paul MN 25 F 1:49:27
22 Erin Folsom Falcon Heights MN 28 F 1:49:29
23 Johanna Kitzman Plymouth MN 23 F 1:53:00
24 Katie Nelson Inver Grove He MN 29 F 1:55:13
25 Angela Nikrad Fridley MN 25 F 2:00:10
26 Chelsey Bahe Hopkins MN 27 F 2:07:05
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Jerimy Hallsten Esko MN 37 M 1:01:32
2 Brian Bailey White Bear Lak MN 36 M 1:05:02
3 Dave Lane Hermantown MN 30 M 1:06:17
4 Sean Fitch Farmington MN 34 M 1:12:47
5 Mike Cloutier Lakeville MN 32 M 1:12:47
6 Kevin Sternal Duluth MN 34 M 1:14:22
7 Paul Schoeller Oakdale MN 39 M 1:15:20
8 Eric Singer Columbia Heigh MN 33 M 1:23:52
9 Gustavo Quesda Roseville MN 35 M 1:31:36
10 Dan Hurley Duluth MN 32 M 1:32:20
11 John Dolezal Eden Prairie MN 31 M 1:32:45
12 Chad Turner Savage MN 36 M 1:40:23
13 Jeffrey Cirullo Woodbury MN 35 M 1:42:28
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Diane Weyrens Rosemount MN 36 F 1:17:25
2 Jennifer Mader Hugo MN 38 F 1:17:51
3 Kendra Liila Saint Michael MN 30 F 1:17:57
4 Alana Hardt Lake Elmo MN 30 F 1:19:44
5 Kim Friedrich Jordan MN 36 F 1:20:02
6 Marni Storey Plymouth MN 39 F 1:20:17
7 Lara Christianson Woodbury MN 30 F 1:21:34
8 Katie Dornfeld Woodbury MN 31 F 1:21:34
9 Kelly Erickson Coon Rapids MN 34 F 1:23:19
10 Julia Conkel St. Paul MN 30 F 1:24:23
11 Renee Corneille St. Anthony MN 36 F 1:25:22
12 Michelle Dunaski Oakdale MN 38 F 1:25:23
13 Christie Jansen Minneapolis MN 35 F 1:31:22
14 Alison Peterson White Bear Lak MN 37 F 1:31:53
15 Keri Skinner Saint Anthony MN 35 F 1:31:53
16 Laura Determan Lindstrom MN 31 F 1:32:55
17 Wendy Griffin Lino Lakes MN 36 F 1:35:15
18 Heidi Hurley MN 31 F 1:37:39
19 Betsy Anderson Shoreview MN 38 F 1:41:18
20 Amy Chard Forest Lake MN 35 F 1:41:44
21 Kristi Joesting Wyoming MN 35 F 1:41:44
22 Maritt May Woodbury MN 37 F 1:42:29
23 Jennifer Bailey Shoreview MN 31 F 1:43:37
24 Laura Gullickson Durand WI 39 F 1:44:11
25 Kelly Stauff Shakopee MN 30 F 1:44:40
26 Camille Zelen Duluth MN 34 F 1:46:12
27 Michelle Mauder Woodbury MN 34 F 1:46:12
28 Sara Kujala Ramsey MN 36 F 1:48:17
29 Brianne Sinna Vadnais Height MN 33 F 1:49:31
30 Claudia Gustafson Mpls MN 37 F 1:51:38
31 Mercedes Reynolds Plymouth MN 34 F 1:51:46
32 Jessica Turner Savage MN 35 F 1:55:19
33 Julia Johnsen Minneapolis MN 34 F 1:57:00
34 Lisa Pallo Roseville MN 39 F 1:57:22
35 Julie Fritze Hudson WI 31 F 1:59:25
36 Amy Rockneberg Bloomington MN 39 F 2:03:45
37 Rachel France Oakdale MN 37 F 2:23:13
38 Rakel Swanson Lindstrom MN 34 F 2:29:00
39 Agnes Annett Madison WI 34 F 2:29:01
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Todd White Roseville MN 44 M 1:08:32
2 Christopher Gerlach Woodbury MN 42 M 1:09:15
3 Matt Otoole South St. Paul MN 43 M 1:09:28
4 Jim Robin Minneapolis MN 44 M 1:10:15
5 Duane Jacobson Minneapolis MN 45 M 1:17:42
6 William Gallagher St. Michael MN 42 M 1:19:52
7 George Sprouse Saint Paul MN 48 M 1:20:03
8 Chad Hasenohrl Woodbury MN 42 M 1:20:32
9 Dane Taival Lake Elmo MN 43 M 1:22:25
10 Joe Trepanier Lakeville MN 48 M 1:25:24
11 Ron Seifried White Bear Tow MN 43 M 1:25:40
12 Jay Frohrip Duluth MN 45 M 1:27:09
13 Gerald Salmon 47 M 1:28:51
14 Dave Holland Chaska MN 43 M 1:45:49
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Kim Anderson Chanhassen MN 47 F 1:05:50
2 Stefanie Rose White Bear Lak MN 43 F 1:13:01
3 Amy Coulter White Bear Lak MN 48 F 1:17:51
4 Deborah Fideldy Maplewood MN 43 F 1:19:01
5 Molly Fliearman Bloomington MN 43 F 1:21:05
6 Jacquelyn Bowman Spring Valley WI 42 F 1:22:19
7 Corey Johnson Woodbury MN 48 F 1:24:21
8 Kristin Brandt Roseville MN 43 F 1:26:07
9 Diane Kiesow Hudson WI 43 F 1:26:29
10 Deanna Tangwall Gem Lake MN 47 F 1:31:12
11 Shelly Frohrip Duluth MN 41 F 1:31:25
12 Mariann Stocke Mpls MN 48 F 1:36:35
13 Irene Johnson-Salvador Mahtomedi MN 43 F 1:38:10
14 Monika Saxe Forest Lake MN 40 F 1:38:34
15 Krisi Bailey Minnetonka MN 44 F 1:43:44
16 Becki Schwietz Mahtomedi MN 44 F 1:43:44
17 Heather Campbell St. Paul MN 44 F 1:44:45
18 Alisa Symanski Coon Rapids MN 44 F 1:44:48
19 Sara Hasse Roseville MN 48 F 2:04:41
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Brent Smith Esko MN 56 M 59:39
2 Ron Johnson Roseville MN 52 M 1:07:04
3 Jack Ankrom Vadnais Height MN 59 M 1:13:42
4 Jeff Daley Plymouth MN 52 M 1:17:27
5 James Johnson Hudson WI 50 M 1:22:02
6 Jack Shoveln North Oaks MN 53 M 1:24:23
7 Gerald Weightman White Bear Lak MN 57 M 1:26:49
8 Doug Meslow Stillwater MN 52 M 1:29:18
9 Matt Sumers Champlin MN 55 M 1:32:39
10 James Reimann Eagan MN 55 M 1:34:02
11 Paul Montain Hugo MN 57 M 1:36:07
12 Daniel Young Roseville MN 58 M 1:43:49
13 Aldo Sicoli Eagan MN 52 M 1:48:13
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Lori Beck Edina MN 51 F 1:26:13
2 Barb Sugden Circle Pines MN 58 F 1:26:46
3 Trudy Ohnsorg River Falls WI 50 F 1:37:23
4 Donna Piras Eden Prairie MN 52 F 1:38:53
5 Judy Ryan Coon Rapids MN 50 F 1:47:05
6 Robin Sicoli Eagan MN 50 F 1:48:13
7 Jeannette Risdahl Lino Lakes MN 51 F 1:48:25
8 Dawn Rust Brooklyn Park MN 51 F 1:50:19
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Denny Jordan Roseville MN 60 M 1:06:22
2 Don Dornfield St. Paul MN 68 M 1:25:42
3 Doug Busch New Brighton MN 64 M 1:32:45
4 John Adams 75 M 1:53:13
5 Carl Hoiby Fridley MN 61 M 1:54:35
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Gloria Jansen White Bear Lak MN 64 F 1:23:37
2 Judy Hoiby Fridley MN 62 F 2:02:37
3 Linda Tally Roseville MN 60 F 2:23:14
Total Registered: 202
Total Number of Finishers: 153
Number of Male Finishers: 56
Number of Female Finishers: 96
Did not Finish Race or Did Not Start: 49