Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com
Walker North Country Marathon - Marathon Results
                                WALKER NORTH COUNTRY MARATHON
                      Walker, MN   September 17, 2005
                          Marathon Overall Results

Place Div/Tot  No.  Name                     Town           St Age Sex Split1  Split2  Time    
===== ======== ==== ======================== ============== == === === ======= ======= ======= 
    1   1/2       1 Michael Benchina         Chisholm       MN  22 M   1:25:16 1:24:09 2:49:25 
    2   1/7     250 Jim Ramicier             White Bear Lak MN  42 M   1:26:06 1:30:54 2:56:59 
    3   2/7     515 Jarrow Wahman            Duluth         MN  44 M   1:29:07 1:29:09 2:58:16 
    4   1/12    372 Dennis Wallach           Chanhassen     MN  48 M   1:31:14 1:40:47 3:12:00 
    5   1/8      19 Bert Moniot              Winnipeg, Mb   CN  53 M   1:31:55 1:47:27 3:19:22 
    6   1/3     518 Tim Hanson               Plymouth       MN  35 M   1:42:46 1:48:28 3:31:13 
    7   2/12     94 Tim Bailey               Maple Grove    MN  47 M   1:43:06 1:51:29 3:34:34 
    8   1/16     75 Dean Christensen         Northfield     MN  55 M   1:46:59 1:56:11 3:43:10 
    9   1/4     508 Chris Hanson             Nisswa         MN  34 M   1:51:26 1:57:10 3:48:35 
   10   3/7     177 Mark Keenan              St Cloud       MN  40 M   1:42:57 2:08:05 3:51:01 
   11   2/8     507 Douglas Thomas           Bloomington    MN  51 M   1:54:06 1:57:54 3:51:59 
   12   3/8     326 Tim Wolfram              St Cloud       MN  52 M   1:48:31 2:05:36 3:54:07 
   13   2/16    504 Nort Holschuh            Robbinsdale    MN  56 M   1:55:08 2:00:15 3:55:22 
   14   4/7      97 William Dubinsky         New York       NY  40 M   1:49:05 2:06:36 3:55:40 
   15   3/12    176 Mark Zwolenski           Dundas         MN  46 M   1:53:25 2:03:55 3:57:20 
   16   3/16     87 Clifford Reithel         Ashland        WI  56 M   2:00:16 1:58:02 3:58:18 
   17   2/2     519 Andrew Kuncel            Eden Prairie   MN  22 M   1:47:04 2:11:41 3:58:45 
   18   4/12    510 David Becker             Bemidji        MN  47 M   1:53:02 2:06:16 3:59:17 
   19   1/1     127 Nathan Huneke            Red Wing       MN  18 M   2:00:08 1:59:34 3:59:42 
   20   1/4      23 Helmut Linzbichler       Kapfenberg     AS  64 M   1:56:13 2:03:38 3:59:50 
   21   4/16    517 Douglas Fairbanks        Minneapolis    MN  56 M   1:44:01 2:17:54 4:01:55 
   22   5/12    374 Dan Rassier              St Joseph      MN  49 M   1:50:06 2:11:54 4:01:59 
   23   5/16    146 Mark Stodghill           Duluth         MN  57 M   1:57:07 2:13:47 4:10:54 
   24   6/16    131 David Wherritt           Ashland        WI  55 M   2:00:16 2:15:40 4:15:56 
   25   4/8      30 Robert Brokke            Eden Prairie   MN  54 M   2:06:46 2:11:11 4:17:57 
   26   6/12    106 Scott Craig              Excelsior      MN  45 M   2:02:08 2:17:53 4:20:01 
   27   7/16    157 Bruce Goulart            Newtown        CT  55 M   1:54:44 2:27:41 4:22:25 
   28   1/2     192 Eve Bjork                Dresser        WI  32 F   2:05:32 2:17:06 4:22:37 
   29   1/3     346 Justin Phillips          Grand Forks    ND  29 M   1:58:09 2:24:49 4:22:57 
   30   7/12    239 Mark Kitzman             Fergus Falls   MN  48 M   2:06:29 2:17:52 4:24:21 
   31   8/12    413 William O'neill          Osseo          MN  48 M   2:04:34 2:21:10 4:25:43 
   32   8/16    277 Fran Oldenburg           Coon Rapids    MN  59 M   2:04:34 2:23:10 4:27:44 
   33   9/12    514 Dave Just                Eden Prairie   MN  45 M   2:06:40 2:21:31 4:28:11 
   34   2/3      49 Jeremy Dworshak          West Fargo     ND  27 M   2:00:30 2:27:52 4:28:21 
   35   2/4     263 David Jones              St Paul        MN  61 M   2:03:51 2:24:54 4:28:44 
   36  10/12    380 Brian Sandness           Menomonie      WI  49 M   2:04:38 2:24:08 4:28:46 
   37   1/3     505 Sara Cherne              Duluth         MN  56 F   2:03:47 2:25:23 4:29:10 
   38   1/1     279 Lana Leach               Dresser        WI  28 F   2:07:14 2:22:55 4:30:08 
   39   9/16    516 Mick Justin              Nisswa         MN  57 M   2:06:40 2:23:58 4:30:38 
   40   5/7     509 Bryan Kaml               Brooklyn Cente MN  44 M   2:07:16 2:24:34 4:31:49 
   41   2/3     140 Scott Wagner             White Bear Lak MN  39 M   2:10:17 2:23:53 4:34:10 
   42   5/8      27 Jerry Hoistad            Minneapolis    MN  53 M   2:11:53 2:31:10 4:43:02 
   43  10/16    292 Wayne Tieman             Bemidji        MN  55 M   2:02:01 2:43:34 4:45:35 
   44  11/16    101 Jerry A Brown            West St Paul   MN  55 M   2:05:14 2:40:29 4:45:42 
   45   3/3     401 Chad Cunningham          Marshall       MN  27 M   2:10:13 2:37:21 4:47:34 
   46   6/8     211 Gary Scheff              Harris         MN  53 M   2:21:18 2:26:25 4:47:43 
   47   6/7     125 Bill Gillette            Moorhead       MN  40 M   2:00:30 2:47:24 4:47:53 
   48   2/4     119 Brian Johnson            Annandale      MN  31 M   2:09:38 2:38:22 4:47:59 
   49   3/4     335 John Yost                Omaha          NE  32 M   2:16:00 2:32:29 4:48:29 
   50   1/4     139 Lynette Thompson         White Bear Lak MN  47 F   2:13:26 2:36:00 4:49:25 
   51   3/3      93 Mitch Flemming           Annandale      MN  38 M   2:09:38 2:50:33 5:00:11 
   52   7/8     194 Rick Kucinski            Esko           MN  53 M   2:24:16 2:42:18 5:06:33 
   53   1/3     501 Joann Fallis             Bemidji        MN  54 F   2:24:16 2:42:19 5:06:35 
   54   1/2      44 Toni Kolling             Spring Valley  MN  23 F   1:59:35 3:10:41 5:10:15 
   55   4/4     354 Derek Norkol             Maple          WI  34 M   2:20:46 2:52:02 5:12:47 
   56   2/2     353 Kathleen Norkol          Maple          WI  31 F   2:20:45 2:52:03 5:12:48 
   57   8/8      51 Ron Hoistad              Edina          MN  51 M   2:13:23 2:59:52 5:13:15 
   58  12/16    367 Robert Lester            Dryden, Ont    CN  58 M   2:13:30 3:10:55 5:24:25 
   59   2/3     128 Pamela Mund              North St Paul  MN  58 F   2:27:46 2:57:27 5:25:13 
   60   7/7      43 Mark Speed               Little Rock    AR  42 M   2:27:21 2:57:53 5:25:13 
   61   2/4     331 Lisa Boulay              Bemidji        MN  48 F   2:38:03 2:49:27 5:27:29 
   62  13/16    118 Joe Schletty             St Paul        MN  57 M   2:42:07 2:55:43 5:37:50 
   63   1/2       8 Paul Paine               Grand Rapids   MN  66 M   2:21:02 3:18:31 5:39:33 
   64   2/2       7 Tess Deblieck            St Paul        MN  24 F   2:32:08 3:08:01 5:40:08 
   65  14/16    502 John Dean                                   55 M   2:39:04 3:04:18 5:43:22 
   66   3/4      55 Marie Breslain           St Paul        MN  45 F   2:37:56 3:08:08 5:46:03 
   67   2/3     500 Bonnie Riley             Minneapolis    MN  53 F   2:37:52 3:08:12 5:46:03 
   68   3/3      95 Mary Jo Anvid            Alborn         MN  56 F   1:27:01 4:21:57 5:48:57 
   69  15/16     90 Dale Zanchi              Louisville     KY  55 M   3:14:23 2:35:23 5:49:46 
   70   2/2     513 Edwin Korkia             Bovey          MN  67 M   2:46:26 3:13:01 5:59:27 
   71   4/4     512 Jane Burleson            Wrenshall      MN  47 F   2:36:16 3:29:07 6:05:22 
   72  16/16    511 Jeff Burleson            Wrenshall      MN  56 M   2:36:17 3:29:07 6:05:24 
   73   3/4     188 Bob Durband              Shoreview      MN  61 M   3:13:39 3:03:07 6:16:45 
   74   4/4     103 James Simpson            Huntington Bea CA  63 M   3:13:25 3:07:35 6:20:59 
   75   1/1      88 Gayle Godfrey            Louisville     KY  63 F   3:25:58 3:49:40 7:15:38 
   76   3/3      91 Sandra Zanchi            Louisville     KY  54 F   3:25:55 3:49:44 7:15:38 
   77  11/12    145 Jory Steinmna            Plymouth       MN  47 M   4:00:18 3:57:01 7:57:19 
   78  12/12    144 Gregg Steinman           Apple Valley   MN  45 M   4:00:19 3:57:01 7:57:19 

results by Pickle Events                                       www.pickleevents.com


                                 AGE GROUP LIST: MARATHON


================================================================================
MALE AGE GROUP  14 & - Under     (99)
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 & - Under     (99)
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19     (99)
================================================================================
    1 Nathan Huneke            Red Wing       MN  18 M   3:59:42 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19     (99)
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24     (99)
================================================================================
    1 Michael Benchina         Chisholm       MN  22 M   2:49:25 
    2 Andrew Kuncel            Eden Prairie   MN  22 M   3:58:45 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24     (99)
================================================================================
    1 Toni Kolling             Spring Valley  MN  23 F   5:10:15 
    2 Tess Deblieck            St Paul        MN  24 F   5:40:08 

================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29     (99)
================================================================================
    1 Justin Phillips          Grand Forks    ND  29 M   4:22:57 
    2 Jeremy Dworshak          West Fargo     ND  27 M   4:28:21 
    3 Chad Cunningham          Marshall       MN  27 M   4:47:34 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29     (99)
================================================================================
    1 Lana Leach               Dresser        WI  28 F   4:30:08 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34     (99)
================================================================================
    1 Chris Hanson             Nisswa         MN  34 M   3:48:35 
    2 Brian Johnson            Annandale      MN  31 M   4:47:59 
    3 John Yost                Omaha          NE  32 M   4:48:29 
    4 Derek Norkol             Maple          WI  34 M   5:12:47 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34     (99)
================================================================================
    1 Eve Bjork                Dresser        WI  32 F   4:22:37 
    2 Kathleen Norkol          Maple          WI  31 F   5:12:48 

================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39     (99)
================================================================================
    1 Tim Hanson               Plymouth       MN  35 M   3:31:13 
    2 Scott Wagner             White Bear Lak MN  39 M   4:34:10 
    3 Mitch Flemming           Annandale      MN  38 M   5:00:11 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39     (99)
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44     (99)
================================================================================
    1 Jim Ramicier             White Bear Lak MN  42 M   2:56:59 
    2 Jarrow Wahman            Duluth         MN  44 M   2:58:16 
    3 Mark Keenan              St Cloud       MN  40 M   3:51:01 
    4 William Dubinsky         New York       NY  40 M   3:55:40 
    5 Bryan Kaml               Brooklyn Cente MN  44 M   4:31:49 
    6 Bill Gillette            Moorhead       MN  40 M   4:47:53 
    7 Mark Speed               Little Rock    AR  42 M   5:25:13 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44     (99)
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49     (99)
================================================================================
    1 Dennis Wallach           Chanhassen     MN  48 M   3:12:00 
    2 Tim Bailey               Maple Grove    MN  47 M   3:34:34 
    3 Mark Zwolenski           Dundas         MN  46 M   3:57:20 
    4 David Becker             Bemidji        MN  47 M   3:59:17 
    5 Dan Rassier              St Joseph      MN  49 M   4:01:59 
    6 Scott Craig              Excelsior      MN  45 M   4:20:01 
    7 Mark Kitzman             Fergus Falls   MN  48 M   4:24:21 
    8 William O'neill          Osseo          MN  48 M   4:25:43 
    9 Dave Just                Eden Prairie   MN  45 M   4:28:11 
   10 Brian Sandness           Menomonie      WI  49 M   4:28:46 
   11 Jory Steinmna            Plymouth       MN  47 M   7:57:19 
   12 Gregg Steinman           Apple Valley   MN  45 M   7:57:19 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49     (99)
================================================================================
    1 Lynette Thompson         White Bear Lak MN  47 F   4:49:25 
    2 Lisa Boulay              Bemidji        MN  48 F   5:27:29 
    3 Marie Breslain           St Paul        MN  45 F   5:46:03 
    4 Jane Burleson            Wrenshall      MN  47 F   6:05:22 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54     (99)
================================================================================
    1 Bert Moniot              Winnipeg, Mb   CN  53 M   3:19:22 
    2 Douglas Thomas           Bloomington    MN  51 M   3:51:59 
    3 Tim Wolfram              St Cloud       MN  52 M   3:54:07 
    4 Robert Brokke            Eden Prairie   MN  54 M   4:17:57 
    5 Jerry Hoistad            Minneapolis    MN  53 M   4:43:02 
    6 Gary Scheff              Harris         MN  53 M   4:47:43 
    7 Rick Kucinski            Esko           MN  53 M   5:06:33 
    8 Ron Hoistad              Edina          MN  51 M   5:13:15 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54     (99)
================================================================================
    1 Joann Fallis             Bemidji        MN  54 F   5:06:35 
    2 Bonnie Riley             Minneapolis    MN  53 F   5:46:03 
    3 Sandra Zanchi            Louisville     KY  54 F   7:15:38 

================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59     (99)
================================================================================
    1 Dean Christensen         Northfield     MN  55 M   3:43:10 
    2 Nort Holschuh            Robbinsdale    MN  56 M   3:55:22 
    3 Clifford Reithel         Ashland        WI  56 M   3:58:18 
    4 Douglas Fairbanks        Minneapolis    MN  56 M   4:01:55 
    5 Mark Stodghill           Duluth         MN  57 M   4:10:54 
    6 David Wherritt           Ashland        WI  55 M   4:15:56 
    7 Bruce Goulart            Newtown        CT  55 M   4:22:25 
    8 Fran Oldenburg           Coon Rapids    MN  59 M   4:27:44 
    9 Mick Justin              Nisswa         MN  57 M   4:30:38 
   10 Wayne Tieman             Bemidji        MN  55 M   4:45:35 
   11 Jerry A Brown            West St Paul   MN  55 M   4:45:42 
   12 Robert Lester            Dryden, Ont    CN  58 M   5:24:25 
   13 Joe Schletty             St Paul        MN  57 M   5:37:50 
   14 John Dean                                   55 M   5:43:22 
   15 Dale Zanchi              Louisville     KY  55 M   5:49:46 
   16 Jeff Burleson            Wrenshall      MN  56 M   6:05:24 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59     (99)
================================================================================
    1 Sara Cherne              Duluth         MN  56 F   4:29:10 
    2 Pamela Mund              North St Paul  MN  58 F   5:25:13 
    3 Mary Jo Anvid            Alborn         MN  56 F   5:48:57 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64     (99)
================================================================================
    1 Helmut Linzbichler       Kapfenberg     AS  64 M   3:59:50 
    2 David Jones              St Paul        MN  61 M   4:28:44 
    3 Bob Durband              Shoreview      MN  61 M   6:16:45 
    4 James Simpson            Huntington Bea CA  63 M   6:20:59 
    5 Russell Cheney                              64 M           

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64     (99)
================================================================================
    1 Gayle Godfrey            Louisville     KY  63 F   7:15:38 

================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69     (99)
================================================================================
    1 Paul Paine               Grand Rapids   MN  66 M   5:39:33 
    2 Edwin Korkia             Bovey          MN  67 M   5:59:27 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69     (99)
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  70 & - UP     (99)
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 & - UP     (99)
================================================================================

Total Registered:                       88
Total Number of Finishers:              78
Number of Male   Finishers:             62
Number of Female Finishers:             16
Did not Finish Race or Did Not Start:          9