---------------------------------------------------------------------------
GIRLS VARSITY: TEAM AWARDS LIST
---------------------------------------------------------------------------
1. 42 Moorhead ( 16:39.4 1:23:16.9)
========================================
1 4 Rachel Mjones SR 16:22.8 5 14 Brin Bailey JR 17:03.4
2 7 Hannah Stordahl SR 16:35.5 6 ( 18) Kelly Brammer SO 17:08.0
3 8 Erica Henrikson FR 16:37.6 7 ( 20) Leah Hansen JR 17:13.7
4 9 Anna Lipetzky JR 16:37.6
2. 44 Staples Motley ( 16:31.4 1:22:36.9)
========================================
1 1 Naomi Landecker JR 15:23.0 5 17 Kaytlin Roth SO 17:07.0
2 5 Emma Pogreba FR 16:26.3 6 ( 39) Emily Fuhrman FR 18:43.1
3 10 Natasha Wenzel JR 16:48.8 7 ( 49) Maura Wilds 8TH 19:54.7
4 11 Rachel Amiot SR 16:51.8
3. 67 Perham ( 16:43.8 1:23:38.7)
========================================
1 2 Abby Anderson SO 15:36.6 5 33 Samantha Murphy SO 17:52.4
2 3 Maddie McClellan SO 16:12.6 6 ( 34) Maddie Covington JR 18:00.7
3 6 Alli Januszewski SR 16:30.2 7 ( 42) Jenna Gigstead SO 19:00.5
4 23 Cassie Beseman 8TH 17:26.9
4. 92 Willmar ( 17:11.3 1:25:56.3)
========================================
1 12 Vanessa Englemann SR 16:52.7 5 24 Britta Pederson SR 17:26.9
2 15 Jackie Johnson SO 17:04.2 6 ( 25) Emily Ellingson SO 17:31.7
3 19 Jayne Cole SO 17:11.2 7 ( 26) Erin Sheehan SO 17:36.2
4 22 Danielle Erickson SO 17:21.3
5. 134 Fergus Falls ( 17:37.9 1:28:09.5)
========================================
1 16 Hannah Draxter 17:04.5 5 36 Katie Ostroot SR 18:11.3
2 21 Callie Shea JR 17:18.7 6 ( 45) Sarah Lyngby JR 19:21.4
3 30 Kelly Kitzman SR 17:46.3 7 ( 48) Taylor Vatnsdal SO 19:51.3
4 31 Kylie Zenner JR 17:48.7
6. 157 Bemidji ( 17:58.1 1:29:50.2)
========================================
1 27 Molly Manske SO 17:37.3 5 41 Ali Hougen SR 18:55.4
2 28 Stephanie Marsh SR 17:40.2 6 ( 46) Emily Lawrence JR 19:27.9
3 29 Kim Truedson 8TH 17:45.5 7 ( 47) Tiffany Mason SO 19:29.2
4 32 Ashley Erickson SR 17:51.8
7. 163 Detroit Lakes ( 18:14.5 1:31:12.5)
========================================
1 13 Chantel Pauquette SR 17:02.9 5 40 Annie Kline SR 18:47.8
2 35 Brita Johnson FR 18:03.0 6 ( 43) Taylot Morgan FR 19:01.8
3 37 Tess Jasken SO 18:36.9 7 ( 44) Caitlin Berg SR 19:18.3
4 38 Ashley Anderson SR 18:41.9
Page 1
BATTLE AT THE BORDER INVITATIONAL
August 27, 2007 - MB Johnson Park - Moorhead, MN
Varsity Girls - 4K
Place Tea/Tot No. Name Year School Time Pace
===== ======== ==== ======================= ===== ========================= ======== =====
1 1/9 291 Naomi Landecker JR Staples Motley 15:22.99 6:12
2 1/10 264 Abby Anderson SO Perham 15:36.59 6:17
3 2/10 276 Maddie McClellan SO Perham 16:12.54 6:32
4 1/21 253 Rachel Mjones SR Moorhead 16:22.79 6:36
5 2/9 295 Emma Pogreba FR Staples Motley 16:26.24 6:37
6 3/10 274 Alli Januszewski SR Perham 16:30.19 6:39
7 2/21 260 Hannah Stordahl SR Moorhead 16:35.49 6:41
8 3/21 247 Erica Henrikson FR Moorhead 16:37.59 6:42
9 4/21 250 Anna Lipetzky JR Moorhead 16:37.59 6:42
10 3/9 301 Natasha Wenzel JR Staples Motley 16:48.74 6:46
11 4/9 284 Rachel Amiot SR Staples Motley 16:51.79 6:48
12 1/23 331 Vanessa Englemann SR Willmar 16:52.69 6:48
13 1/13 411 Chantel Pauquette SR Detroit Lakes 17:02.84 6:52
14 5/21 227 Brin Bailey JR Moorhead 17:03.39 6:52
15 2/23 340 Jackie Johnson SO Willmar 17:04.19 6:53
16 1/11 34 Hannah Draxter Fergus Falls 17:04.49 6:53
17 5/9 296 Kaytlin Roth SO Staples Motley 17:06.99 6:54
18 6/21 229 Kelly Brammer SO Moorhead 17:07.99 6:54
19 3/23 327 Jayne Cole SO Willmar 17:11.19 6:55
20 7/21 244 Leah Hansen JR Moorhead 17:13.69 6:56
21 8/21 234 Morgan Christian SO Moorhead 17:16.14 6:57
22 2/11 310 Callie Shea JR Fergus Falls 17:18.69 6:58
23 4/23 332 Danielle Erickson SO Willmar 17:21.29 6:59
24 4/10 267 Cassie Beseman 8TH Perham 17:26.84 7:02
25 5/23 347 Britta Pederson SR Willmar 17:26.89 7:02
26 9/21 245 Elisabeth Hanson JR Moorhead 17:29.74 7:03
27 6/23 330 Emily Ellingson SO Willmar 17:31.64 7:04
28 7/23 349 Erin Sheehan SO Willmar 17:36.19 7:05
29 1/15 203 Molly Manske SO Bemidji 17:37.24 7:06
30 2/15 204 Stephanie Marsh SR Bemidji 17:40.19 7:07
31 3/15 209 Kim Truedson 8TH Bemidji 17:45.44 7:09
32 3/11 306 Kelly Kitzman SR Fergus Falls 17:46.24 7:09
33 10/21 231 Mikayla Carey FR Moorhead 17:46.94 7:10
34 4/11 317 Kylie Zenner JR Fergus Falls 17:48.69 7:10
35 8/23 352 Ashley Wigton JR Willmar 17:49.79 7:11
36 4/15 196 Ashley Erickson SR Bemidji 17:51.74 7:12
37 5/10 278 Samantha Murphy SO Perham 17:52.34 7:12
38 11/21 236 Amanda Enns SR Moorhead 17:52.39 7:12
39 6/10 269 Maddie Covington JR Perham 18:00.69 7:15
40 2/13 406 Brita Johnson FR Detroit Lakes 18:02.94 7:16
41 12/21 251 Kaylee Litch SO Moorhead 18:04.64 7:17
42 13/21 230 Jade Branden SR Moorhead 18:08.64 7:18
43 5/11 308 Katie Ostroot SR Fergus Falls 18:11.29 7:20
44 14/21 258 Karlee Jo Richards FR Moorhead 18:12.49 7:20
45 9/23 338 Dominique Hudson SO Willmar 18:13.19 7:20
46 10/23 334 Marin Hanson 8TH Willmar 18:13.94 7:21
47 11/23 324 Ashley Bach JR Willmar 18:13.94 7:21
48 1/2 223 Canaan Muscatell JR Hawley 18:15.64 7:21
49 15/21 248 Annie Humphers-Ginth FR Moorhead 18:29.19 7:27
50 2/2 224 Molly Nustad SR Hawley 18:36.09 7:30
51 3/13 405 Tess Jasken SO Detroit Lakes 18:36.89 7:30
52 4/13 399 Ashley Anderson SR Detroit Lakes 18:41.89 7:32
53 6/9 289 Emily Fuhrman FR Staples Motley 18:43.09 7:32
54 5/13 409 Annie Kline SR Detroit Lakes 18:47.74 7:34
55 16/21 233 Kendall Christian FR Moorhead 18:50.19 7:35
56 12/23 326 Tina Bloch SO Willmar 18:52.59 7:36
57 13/23 328 Kayte Cole FR Willmar 18:53.19 7:36
58 5/15 200 Ali Hougen SR Bemidji 18:55.34 7:37
59 7/10 272 Jenna Gigstead SO Perham 19:00.49 7:39
60 6/13 410 Taylot Morgan FR Detroit Lakes 19:01.79 7:40
61 1/4 211 Julie Heichel JR East Grand Forks 19:03.39 7:41
62 14/23 335 Kati Heng JR Willmar 19:14.09 7:45
63 7/13 400 Caitlin Berg SR Detroit Lakes 19:18.24 7:46
64 15/23 337 Karlie Hoffer FR Willmar 19:19.69 7:47
65 6/11 307 Sarah Lyngby JR Fergus Falls 19:21.39 7:48
66 6/15 202 Emily Lawrence JR Bemidji 19:27.84 7:50
67 7/15 206 Tiffany Mason SO Bemidji 19:29.14 7:51
68 17/21 235 Alyssa Dreyer FR Moorhead 19:30.04 7:51
69 8/15 210 Chelsea Warren JR Bemidji 19:31.29 7:52
70 16/23 341 Halie Larson FR Willmar 19:34.34 7:53
71 18/21 226 Katie Anderson JR Moorhead 19:35.09 7:53
72 8/10 270 Jessica Dreier FR Perham 19:40.49 7:55
73 1/2 320 Megan Bergland 8TH Thief River Falls 19:45.19 7:57
74 19/21 246 Annika Harless SO Moorhead 19:49.79 7:59
75 7/11 313 Taylor Vatnsdal SO Fergus Falls 19:51.24 8:00
76 20/21 252 Kimlang Loueng SO Moorhead 19:51.49 8:00
77 17/23 351 Ali Unger SR Willmar 19:53.29 8:01
78 8/13 403 Wiltz Tiffany Detroit Lakes 19:53.59 8:01
79 7/9 302 Maura Wilds 8TH Staples Motley 19:54.69 8:01
80 18/23 333 Caitlin Fritz SO Willmar 19:59.64 8:03
81 9/15 198 Nicki Gronhovd JR Bemidji 20:01.79 8:04
82 8/11 309 Jessie Rix SR Fergus Falls 20:06.99 8:06
83 2/4 214 Brittany Millette SO East Grand Forks 20:15.39 8:09
84 9/10 271 Shayla Fulford SO Perham 20:15.94 8:10
85 19/23 346 Katelyn Mehr FR Willmar 20:17.14 8:10
86 10/15 194 Kaitlyn Bakker FR Bemidji 20:18.74 8:11
87 9/13 412 Ally Suedel SO Detroit Lakes 20:24.24 8:13
88 10/13 407 Emma Johnson SR Detroit Lakes 20:24.69 8:13
89 8/9 298 Tayah Smith FR Staples Motley 20:26.04 8:14
90 9/9 286 Ashlee Carlson 8TH Staples Motley 20:27.49 8:14
91 11/15 208 Betsy Richards SO Bemidji 20:36.69 8:18
92 10/10 273 Courtney Guck SO Perham 20:44.34 8:21
93 12/15 195 Dacia Barrett SR Bemidji 20:46.79 8:22
94 21/21 262 Megan Wixo JR Moorhead 20:54.29 8:25
95 3/4 216 Danika Ray SO East Grand Forks 21:15.14 8:34
96 9/11 314 Berit Williamschen SO Fergus Falls 21:20.89 8:36
97 20/23 342 Sarah Malam FR Willmar 21:30.24 8:40
98 10/11 304 Ari Hershner FR Fergus Falls 21:38.89 8:43
99 2/2 323 Emily Robson FR Thief River Falls 21:39.09 8:43
100 21/23 344 Alexa McLain SO Willmar 21:43.99 8:45
101 11/11 312 Rachel Styve FR Fergus Falls 21:45.79 8:46
102 4/4 217 Haley Smart SO East Grand Forks 21:49.24 8:47
103 22/23 325 Emily Bebler FR Willmar 21:53.79 8:49
104 11/13 401 Lindsey Bjorgan FR Detroit Lakes 22:58.59 9:15
105 13/15 201 Chelsea Johnson SO Bemidji 23:17.04 9:23
106 23/23 339 Julie Hulstrand SO Willmar 23:53.14 9:37
107 14/15 207 Esther Parobek JR Bemidji 24:44.14 9:58
108 12/13 408 Molly Johnson SO Detroit Lakes 24:46.14 9:58
109 13/13 404 Kaitlyn Hanson FR Detroit Lakes 26:50.54 10:48
110 15/15 197 Roberta Fultz SO Bemidji 28:02.24 11:17
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com