INDIANA MIDDLE SCHOOL XC CHAMPIONSHIPS
Septemner 29, 2018
*********** TEAM SCORE **********
Small School - Boys Open
1. WEST LAFAYETTE
2 4 8 9 14 (17) (21) = 37
Stivers Tripodi, Arko Mukhopadhyy, Nathan Park, Yian Koh, Truman
Parrish, Grant Bauman, Everest Mentzer
2. KLONDIKE MIDDLE SCHOOL
1 5 11 18 22 (34) (35) = 57
Michael Prochno, Andrew Hostetler, Trey Szymanski, Kaden Bigger,
Parker Deno, Tim Cedarquist, Sam Walker
3. SOUTH KNOX MIDDLE SCHOOL
7 12 23 24 25 (28) (30) = 91
Evan Hartwick, Aaron Brown, Kage Lange, Layne Hays, Isaac Singleton,
Baxter Dellinger, Clayton Peterson
4. BATTLE GROUND
6 13 26 37 39 (51) (62) = 121
Jace Barnett, Will McNeff, Brayden Rund, Tony Carpenter, Luke Jones,
Hayden Beres, Eli Butler
5. NORWELL MIDDLE SCHOOL
19 27 29 36 57 (73) (83) = 168
Sam Peterson, Devin Dale, Reeves Johnson, Zathan Westfall, Gavin
Threewits, Landon Diver, Cody Cox
6. EVANSVILLE DAY SCHOOL
10 16 47 50 70 (71) (77) = 193
Marshall Traylor, Andrew Foster, Carson Newton, Jason Sogard, Eli
Kunst, Wyatt Bone, Tristan Tas
7. GREENSBURG JUNIOR HIGH
31 41 43 44 55 = 214
Peyton Cordray, Reece Beaver, Hunter Haines, Jack McKinsey, Jake
Taylor
8. SAINT SIMON THE APOSTLE
3 33 45 63 72 (75) (82) = 216
Austin Carlile, Antonio Arroyo, Hunter Browning, Zade Kalesperis,
Anderson Slocum, Jacob Brey, Quinn McClure
9. CORYDON CENTRAL JR. HIGH SCHOOL
15 40 48 59 67 = 229
Kye Combs, Isaac Hamilton, Hunter Seacat, Brandt Shaffer, Hudson
Withers
10. HEBRON MIDDLE SCHOOL
20 42 52 64 66 = 244
Landen Hale, Wyatt Statz, Hunter Maldonado, Tate Hildebrandt, Adam
Vincent
11. HOLY CROSS LUTHERAN SCHOOL
32 49 54 58 76 (80) (86) = 269
Austin Baugh, Grant Payson, Evan Davidson, Sean Kelley, Will Dant,
Joshua Moore, Conrad Schumacher
12. EVANSVILLE CHRISTIAN SCHOOL
38 68 78 87 93 = 364
Zane Cummings, William Bartley, Keegan Kuehn, Jacob Stoen, Gentry
Bayer
13. TRI-WEST MIDDLE SCHOOL
46 53 89 91 97 = 376
Jack Oldham, Bison Lowe, Grayson Turner, Xzavier Ingram, Sam
Billington
14. LAFAYETTE CENTRAL CATHOLIC
60 61 65 98 99 = 383
Noah Martin, Josue Zamora, Ryan Elsner, Jack Reisman, Cullen
Raderstorf
15. THE ORCHARD SCHOOL
56 74 79 88 92 (94) (96) = 389
John McLaughlin, Colby Lindeman, Jaiden Shin, E.B. Warren, Dylan Minor,
C.J. Walls, Beckett Hayes
16. ST PETERS LUTHERAN
69 81 84 85 90 (95) = 409
Vincent Sasse, Jonathan Sylva, Asher Stevens, Drew Jacobi, Elijah
Clore, Daniel Johnson
Place TmPl No. Name Cl School Time Pace
===== ==== ===== ======================== == ============================== ======= =====
1 1 898 Michael Prochno 7 Klondike Middle School 11:05.8 5:58
2 1769 Ayden Potts 7 Milan 11:19.9 6:06
3 2014 Nate Elliott 7 Unattached 11:34.9 6:14
4 2 1279 Stivers Tripodi 7 West Lafayette 11:35.7 6:14
5 3 1093 Austin Carlile 3 Saint Simon The Apostle 11:38.3 6:16
6 4 1863 Arko Mukhopadhyy 8 West Lafayette 11:41.4 6:18
7 5 894 Andrew Hostetler 7 Klondike Middle School 11:42.0 6:18
8 6 649 Jace Barnett 6 Battle Ground 11:42.8 6:18
9 7 1120 Evan Hartwick 5 South Knox Middle School 11:43.3 6:19
10 8 1864 Nathan Park 8 West Lafayette 11:47.3 6:21
11 9 1269 Yian Koh 8 West Lafayette 11:49.4 6:22
12 2045 Evan Oglesby 5 Unattached 11:50.0 6:22
13 10 786 Marshall Traylor 6 Evansville Day School 11:50.8 6:23
14 667 Chance Ratliff 6 Brownstown Central Middle Scho 11:52.6 6:24
15 11 1733 Trey Szymanski 8 Klondike Middle School 11:56.0 6:25
16 12 1111 Aaron Brown 8 South Knox Middle School 11:56.9 6:26
17 13 659 Will McNeff 6 Battle Ground 11:57.0 6:26
18 14 1272 Truman Parrish 7 West Lafayette 11:57.8 6:26
19 2060 Carter Zieren 4 Unattached 11:59.2 6:27
20 15 709 Kye Combs 5 Corydon Central Jr. High Schoo 11:59.9 6:28
21 668 Shane Ratliff 6 Brownstown Central Middle Scho 12:04.0 6:30
22 16 779 Andrew Foster 4 Evansville Day School 12:04.7 6:30
23 17 1263 Grant Bauman 7 West Lafayette 12:06.8 6:31
24 18 890 Kaden Bigger 8 Klondike Middle School 12:14.0 6:35
25 19 1014 Sam Peterson 8 Norwell Middle School 12:14.6 6:35
26 20 1695 Landen Hale 7 Hebron Middle School 12:15.3 6:36
27 21 1271 Everest Mentzer 7 West Lafayette 12:15.3 6:36
28 22 892 Parker Deno 7 Klondike Middle School 12:17.7 6:37
29 23 1124 Kage Lange 6 South Knox Middle School 12:21.9 6:39
30 24 1122 Layne Hays 4 South Knox Middle School 12:22.8 6:40
31 25 1130 Isaac Singleton 3 South Knox Middle School 12:25.1 6:41
32 648 Carter Walsman 8 Batesville Middle School 12:26.1 6:42
33 1860 Zack Kryder 5 Wawasee Middle School 12:26.5 6:42
34 26 663 Brayden Rund 7 Battle Ground 12:27.0 6:42
35 1004 Landen Gilliatt 5 North Putnam-Bainbridge Elem. 12:27.4 6:42
36 1276 Will Sautter 8 West Lafayette 12:27.8 6:43
37 27 1008 Devin Dale 7 Norwell Middle School 12:28.5 6:43
38 28 1115 Baxter Dellinger 7 South Knox Middle School 12:29.5 6:43
39 29 1010 Reeves Johnson 8 Norwell Middle School 12:30.4 6:44
40 30 1129 Clayton Peterson 8 South Knox Middle School 12:31.6 6:45
41 31 1683 Peyton Cordray 6 Greensburg Junior High 12:32.4 6:45
42 32 1708 Austin Baugh 5 Holy Cross Lutheran School 12:34.4 6:46
43 669 Bradley Edwards 8 Brownstown Central Middle Scho 12:35.4 6:47
44 33 1087 Antonio Arroyo 8 Saint Simon The Apostle 12:35.5 6:47
45 34 891 Tim Cedarquist 8 Klondike Middle School 12:36.8 6:47
46 2046 Levi Oglesby 3 Unattached 12:37.1 6:48
47 1131 Tate Staggs 4 South Knox Middle School 12:37.7 6:48
48 35 897 Sam Walker 8 Klondike Middle School 12:38.5 6:48
49 36 1019 Zathan Westfall 6 Norwell Middle School 12:39.3 6:49
50 37 652 Tony Carpenter 8 Battle Ground 12:40.2 6:49
51 1262 Maxwell Bartlett 7 West Lafayette 12:40.5 6:49
52 38 772 Zane Cummings 6 Evansville Christian School 12:40.6 6:49
53 1172 Caleb Greiwe 6 St. Mary's 12:40.8 6:49
54 2012 Hayden Deckard 6 Unattached 12:41.3 6:50
55 1174 Carson Miller 6 St. Mary's 12:42.3 6:50
56 39 657 Luke Jones 8 Battle Ground 12:42.8 6:51
57 40 711 Isaac Hamilton 4 Corydon Central Jr. High Schoo 12:43.4 6:51
58 41 1679 Reece Beaver 6 Greensburg Junior High 12:45.6 6:52
59 42 1894 Wyatt Statz 8 Hebron Middle School 12:46.6 6:53
60 1118 Ace Hageman 5 South Knox Middle School 12:47.5 6:53
61 43 1685 Hunter Haines 6 Greensburg Junior High 12:49.1 6:54
62 1771 Simon Dimmack 8 Monrovia Middle School 12:50.0 6:54
63 1112 Ethan Cork 4 South Knox Middle School 12:52.3 6:56
64 2005 Adam Burke 7 Unattached 12:52.3 6:56
65 44 1687 Jack McKinsey 6 Greensburg Junior High 12:53.6 6:56
66 45 1092 Hunter Browning 8 Saint Simon The Apostle 12:54.8 6:57
67 46 1220 Jack Oldham 6 Tri-West Middle School 12:56.9 6:58
68 47 782 Carson Newton 6 Evansville Day School 12:56.9 6:58
69 48 715 Hunter Seacat 4 Corydon Central Jr. High Schoo 12:57.4 6:58
70 49 1718 Grant Payson 7 Holy Cross Lutheran School 12:57.9 6:59
71 50 784 Jason Sogard 5 Evansville Day School 12:58.9 6:59
72 1773 Colten Smith 5 Monrovia Middle School 12:59.4 7:00
73 51 650 Hayden Beres 6 Battle Ground 13:00.5 7:00
74 1028 Sam Fay 6 Our Shepherd Lutheran School 13:01.3 7:01
75 52 844 Hunter Maldonado 7 Hebron Middle School 13:01.4 7:01
76 53 1219 Bison Lowe 6 Tri-West Middle School 13:03.3 7:02
77 54 1711 Evan Davidson 5 Holy Cross Lutheran School 13:03.4 7:02
78 55 1691 Jake Taylor 7 Greensburg Junior High 13:03.5 7:02
79 1126 Elijah McIntire 5 South Knox Middle School 13:04.2 7:02
80 56 1206 John McLaughlin 7 The Orchard School 13:04.3 7:02
81 57 1017 Gavin Threewits 6 Norwell Middle School 13:04.4 7:02
82 1861 Albaraa Almamari 8 West Lafayette 13:05.3 7:03
83 1253 Brayden Mickley 8 Wawasee Middle School 13:06.6 7:03
84 1113 Jacob Cork 5 South Knox Middle School 13:07.6 7:04
85 58 1712 Sean Kelley 8 Holy Cross Lutheran School 13:07.6 7:04
86 59 716 Brandt Shaffer 4 Corydon Central Jr. High Schoo 13:07.7 7:04
87 60 907 Noah Martin 6 Lafayette Central Catholic 13:07.8 7:04
88 61 914 Josue Zamora 7 Lafayette Central Catholic 13:08.1 7:04
89 1029 Jonathan Prahlow 7 Our Shepherd Lutheran School 13:08.3 7:04
90 1045 Thomas Vanhoose 7 Rensselaer Central Middle Scho 13:08.6 7:04
91 1123 Cohen Hume 4 South Knox Middle School 13:08.9 7:05
92 62 651 Eli Butler 7 Battle Ground 13:11.1 7:06
93 63 1097 Zade Kalesperis 8 Saint Simon The Apostle 13:13.5 7:07
94 64 1696 Tate Hildebrandt 7 Hebron Middle School 13:13.9 7:07
95 660 Landon Mohr 8 Battle Ground 13:14.2 7:07
96 65 904 Ryan Elsner 7 Lafayette Central Catholic 13:14.5 7:08
97 66 849 Adam Vincent 7 Hebron Middle School 13:14.9 7:08
98 1721 Noah Stetzel 4 Huntington Catholic 13:15.0 7:08
99 1268 Adrian Kaufmann 7 West Lafayette 13:16.3 7:09
100 67 723 Hudson Withers 4 Corydon Central Jr. High Schoo 13:18.2 7:10
101 68 770 William Bartley 8 Evansville Christian School 13:19.0 7:10
102 1273 Kirtan Patel 7 West Lafayette 13:19.9 7:11
103 69 1851 Vincent Sasse 5 St Peters Lutheran 13:20.1 7:11
104 70 781 Eli Kunst 4 Evansville Day School 13:20.5 7:11
105 71 778 Wyatt Bone 7 Evansville Day School 13:21.3 7:11
106 72 1102 Anderson Slocum 5 Saint Simon The Apostle 13:23.6 7:13
107 73 1009 Landon Diver 6 Norwell Middle School 13:26.7 7:14
108 640 Hudson Kohlman 6 Batesville Middle School 13:28.5 7:15
109 896 Charlie Walker 6 Klondike Middle School 13:30.9 7:16
110 1286 Andre Gohier 7 Western Boone Jh 13:31.1 7:17
111 74 1205 Colby Lindeman 6 The Orchard School 13:34.0 7:18
112 1250 Keegan Hurst 8 Wawasee Middle School 13:34.9 7:19
113 1005 Weston Houser 3 North Putnam-Bainbridge Elem. 13:36.5 7:19
114 75 1091 Jacob Brey 8 Saint Simon The Apostle 13:37.2 7:20
115 76 1710 Will Dant 5 Holy Cross Lutheran School 13:38.7 7:21
116 77 785 Tristan Tas 5 Evansville Day School 13:42.3 7:23
117 1264 Jacob Clampitt-Morales 7 West Lafayette 13:45.1 7:24
118 1862 Jeremy Dukes 7 West Lafayette 13:46.7 7:25
119 78 773 Keegan Kuehn 6 Evansville Christian School 13:48.4 7:26
120 1121 Noah Hayden 7 South Knox Middle School 13:49.3 7:26
121 79 1210 Jaiden Shin 5 The Orchard School 13:50.3 7:27
122 893 Carter Hall 7 Klondike Middle School 13:51.1 7:27
123 80 1714 Joshua Moore 6 Holy Cross Lutheran School 13:56.4 7:30
124 81 1854 Jonathan Sylva 5 St Peters Lutheran 13:58.7 7:31
125 82 1098 Quinn McClure 8 Saint Simon The Apostle 14:01.8 7:33
126 83 1007 Cody Cox 6 Norwell Middle School 14:02.1 7:33
127 1289 Bryce Kopriva 7 Western Boone Jh 14:02.4 7:33
128 658 Nate Lehman 7 Battle Ground 14:03.8 7:34
129 1640 Hayden Luidhardt 6 Bloomington Bobcats 14:04.9 7:35
130 1734 Craig Talavage 6 Klondike Middle School 14:05.0 7:35
131 84 1852 Asher Stevens 5 St Peters Lutheran 14:06.4 7:36
132 1107 Ethan Trobridge 7 Saint Simon The Apostle 14:09.3 7:37
133 1173 Luke Hoeing 5 St. Mary's 14:14.1 7:40
134 2066 Logan Holzinger 3 Huntington Catholic 14:17.1 7:41
135 682 Jude Hickman 5 Christian Academy Of Indiana 14:18.1 7:42
136 1088 James Beeson 5 Saint Simon The Apostle 14:18.4 7:42
137 85 1847 Drew Jacobi 6 St Peters Lutheran 14:24.8 7:45
138 1175 Wade Schutte 5 St. Mary's 14:27.0 7:47
139 1919 Elijah Harper 4 Legacy Christian School 14:31.0 7:49
140 86 1719 Conrad Schumacher 5 Holy Cross Lutheran School 14:32.6 7:50
141 1106 Ethan Toussing 3 Saint Simon The Apostle 14:44.2 7:56
142 777 Jake Bernhard 7 Evansville Day School 14:46.6 7:57
143 1715 Rhys Moore 5 Holy Cross Lutheran School 14:46.9 7:57
144 1866 Isaac Smith 8 West Lafayette 14:51.1 8:00
145 2029 Callen Johnson 5 Unattached 14:52.4 8:00
146 1347 Charlie Causa 6 Wisdom Builders 14:53.0 8:01
147 681 Jayden Branim 5 Christian Academy Of Indiana 14:57.6 8:03
148 87 776 Jacob Stoen 6 Evansville Christian School 15:05.0 8:07
149 88 1213 E.B. Warren 5 The Orchard School 15:08.8 8:09
150 89 1221 Grayson Turner 7 Tri-West Middle School 15:09.9 8:10
151 90 1846 Elijah Clore 5 St Peters Lutheran 15:12.9 8:11
152 1281 David Yang 7 West Lafayette 15:14.1 8:12
153 1865 Karsten Sandberg 7 West Lafayette 15:22.0 8:16
154 91 1217 Xzavier Ingram 7 Tri-West Middle School 15:24.8 8:18
155 92 1208 Dylan Minor 5 The Orchard School 15:25.2 8:18
156 93 771 Gentry Bayer 8 Evansville Christian School 15:26.4 8:19
157 780 Nathan Foster 7 Evansville Day School 15:28.0 8:19
158 1095 Carter Engler 3 Saint Simon The Apostle 15:28.3 8:20
159 1101 Zach Scachitti 8 Saint Simon The Apostle 15:35.1 8:23
160 1108 Graham Weier 5 Saint Simon The Apostle 15:37.9 8:25
161 94 1212 C.J. Walls 8 The Orchard School 15:38.2 8:25
162 1089 Trent Blume 4 Saint Simon The Apostle 15:39.9 8:26
163 2052 Brian Story 5 Unattached 15:41.2 8:27
164 1716 Rich Ostendorf 5 Holy Cross Lutheran School 15:43.8 8:28
165 1713 Devon Kelley 5 Holy Cross Lutheran School 15:51.2 8:32
166 95 1848 Daniel Johnson 5 St Peters Lutheran 16:03.2 8:38
167 1109 Bryce Wilson 3 Saint Simon The Apostle 16:13.0 8:44
168 96 1201 Beckett Hayes 5 The Orchard School 16:17.7 8:46
169 97 1216 Sam Billington 7 Tri-West Middle School 16:23.5 8:49
170 98 911 Jack Reisman 7 Lafayette Central Catholic 16:24.5 8:50
171 99 909 Cullen Raderstorf 8 Lafayette Central Catholic 16:32.1 8:54
172 1214 Brock Williams 5 The Orchard School 16:33.0 8:54
173 1720 Jackson Woodruff 5 Holy Cross Lutheran School 16:33.8 8:55
174 1922 Caleb Kixmiller 5 Legacy Christian School 16:37.1 8:57
175 1207 Brody McMurtray 6 The Orchard School 17:28.2 9:24
176 1925 Finn Tietjens 4 Legacy Christian School 18:06.4 9:45
177 1924 Luke Miller 5 Legacy Christian School 18:18.4 9:51
178 1346 David Beck 5 Wisdom Builders 19:01.5 10:14
179 1199 Reed Goodburn 5 The Orchard School 22:09.1 11:55