Oskaloosa Invite - 2021
----------------------------------------------------------------------------
BOYS VARSITY TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Danville - New London
1 3 5 8 26 (51) (70) = 43
Ty Carr, Alexander Julian, Rylan Martin, Seth Bailey, Talan Whaley,
Ryan Freese, Cauy Garrett
2. Williamsburg
7 9 11 17 27 (33) = 71
Harrison Garber, Sam Rich, Bryson Mumm, Wes Hulseberg, Trey O'Neil,
Devin Busch
3. Grinnell
20 21 22 37 39 (44) (74) = 139
Kiran Jones, Gabe Gilman, Jonas Conner, Hayden Eaton, Alexander Crites,
Gavin Gilman, Beaux Blanchard
4. Oskaloosa
2 23 35 36 49 (52) (61) = 145
Patrick Deronde, Aden Scott, Reed Peterson, William Leonard, Phillip
Abrahamson, Caden Ayala, Keygan Roberts
5. Pella Christian High School
15 19 24 25 65 (72) = 148
Kaden Van Wyngarden, Ryan Natelborg, Danny Andringa, Brant Vanderhart,
Ben Gosselink, Micah Dehaan
6. Davis County
6 28 34 38 46 (50) (60) = 152
Carson Shively, Brody Humphrey, Aaron Cook, Mark Shirley, Taylor
Huggins, Drake Hamm, Micah Carroll
7. Albia High School
14 18 31 47 48 (66) (73) = 158
Ethan Stalzer, Dawson Bonnett, John Pistek, Cj Ratliff, Adam Sheffield,
Grant Wilson, Ethan Yarkosky
8. Newton Senior High School
4 10 30 54 63 (64) (67) = 161
Treycen Garton, Landon Menninga, Leo Friedman, Collin Buchli, Cole
Walter, Breyton Schwenker, Presley Arnold
9. Fairfield
16 29 40 53 56 (71) = 194
Gavin Van Veen, Nate Konczal, Brady McWhirter, Riley Perkins, Dayton
Mauck, Dallen Rippey
10. Knoxville High School
13 41 42 45 55 (57) (62) = 196
Seth Walraven, Peter Picard, Max Purvis, Joey Hembrook, John Buttell,
Andrew Jackson, Carson Irving
11. Ottumwa High School
12 43 58 59 68 (77) (78) = 240
Asa Canny, Noah Trucano, Waulfret Morales, Jacob Mellin, Anthony
Reyman, Elijah Menninga, Zander Proctor
12. Eddyville-Blakesburg-Fremont
32 69 75 76 79 (80) (81) = 331
Sam Seddon, Noah Walker, Carsen Wade, Brooks Moore, Jackson Tuller,
Grant Larue, Cael Lenox
Oskaloosa Invite - 2021 - Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
1 1 394 Ty Carr Danville - New London 12 16:36.4 5:21
2 2 727 Patrick Deronde Oskaloosa 12 16:45.4 5:24
3 3 401 Alexander Julian Danville - New London 12 16:53.0 5:27
4 4 692 Treycen Garton Newton Senior High School 12 17:08.6 5:32
5 5 402 Rylan Martin Danville - New London 11 17:23.7 5:36
6 6 463 Carson Shively Davis County 12 17:27.4 5:38
7 7 950 Harrison Garber Williamsburg 12 17:34.4 5:40
8 8 390 Seth Bailey Danville - New London 12 17:41.1 5:42
9 9 957 Sam Rich Williamsburg 11 17:41.5 5:42
10 10 698 Landon Menninga Newton Senior High School 10 17:43.1 5:43
11 11 955 Bryson Mumm Williamsburg 12 17:49.6 5:45
12 12 792 Asa Canny Ottumwa High School 12 17:54.7 5:46
13 13 651 Seth Walraven Knoxville High School 12 18:05.2 5:50
14 14 352 Ethan Stalzer Albia High School 10 18:07.6 5:51
15 15 852 Kaden Van Wyngarden Pella Christian High School 11 18:08.5 5:51
16 16 535 Gavin Van Veen Fairfield 11 18:11.8 5:52
17 17 951 Wes Hulseberg Williamsburg 10 18:12.8 5:52
18 18 342 Dawson Bonnett Albia High School 12 18:13.2 5:52
19 19 846 Ryan Natelborg Pella Christian High School 10 18:25.4 5:56
20 20 582 Kiran Jones Grinnell 11 18:31.3 5:58
21 21 578 Gabe Gilman Grinnell 12 18:36.4 6:00
22 22 573 Jonas Conner Grinnell 11 18:38.0 6:00
23 23 742 Aden Scott Oskaloosa 12 18:40.2 6:01
24 24 827 Danny Andringa Pella Christian High School 12 18:42.6 6:02
25 25 854 Brant Vanderhart Pella Christian High School 12 18:49.9 6:04
26 26 411 Talan Whaley Danville - New London 10 18:50.6 6:04
27 27 956 Trey O'Neil Williamsburg 11 18:52.4 6:05
28 28 456 Brody Humphrey Davis County 12 18:54.2 6:06
29 29 524 Nate Konczal Fairfield 10 18:57.2 6:07
30 30 691 Leo Friedman Newton Senior High School 11 18:58.1 6:07
31 31 348 John Pistek Albia High School 11 19:03.4 6:09
32 32 487 Sam Seddon Eddyville-Blakesburg-Fremont 11 19:03.5 6:09
33 33 947 Devin Busch Williamsburg 10 19:05.6 6:09
34 34 445 Aaron Cook Davis County 9 19:10.6 6:11
35 35 736 Reed Peterson Oskaloosa 10 19:11.4 6:11
36 36 730 William Leonard Oskaloosa 12 19:13.7 6:12
37 37 577 Hayden Eaton Grinnell 12 19:19.3 6:14
38 38 462 Mark Shirley Davis County 10 19:25.0 6:15
39 39 574 Alexander Crites Grinnell 11 19:26.5 6:16
40 40 527 Brady McWhirter Fairfield 10 19:28.4 6:17
41 41 645 Peter Picard Knoxville High School 12 19:28.7 6:17
42 42 646 Max Purvis Knoxville High School 12 19:29.6 6:17
43 43 805 Noah Trucano Ottumwa High School 11 19:30.1 6:17
44 44 579 Gavin Gilman Grinnell 12 19:30.7 6:17
45 45 634 Joey Hembrook Knoxville High School 12 19:31.9 6:18
46 46 455 Taylor Huggins Davis County 12 19:32.3 6:18
47 47 349 Cj Ratliff Albia High School 12 19:35.2 6:19
48 48 351 Adam Sheffield Albia High School 11 19:38.6 6:20
49 49 722 Phillip Abrahamson Oskaloosa 12 19:41.7 6:21
50 50 452 Drake Hamm Davis County 11 19:41.8 6:21
51 51 396 Ryan Freese Danville - New London 11 19:43.6 6:21
52 52 725 Caden Ayala Oskaloosa 12 19:45.4 6:22
53 53 530 Riley Perkins Fairfield 9 19:45.6 6:22
54 54 688 Collin Buchli Newton Senior High School 11 19:46.1 6:22
55 55 630 John Buttell Knoxville High School 12 19:46.9 6:23
56 56 526 Dayton Mauck Fairfield 9 19:48.1 6:23
57 57 636 Andrew Jackson Knoxville High School 12 19:48.5 6:23
58 58 800 Waulfret Morales Ottumwa High School 9 19:51.5 6:24
59 59 796 Jacob Mellin Ottumwa High School 11 19:56.8 6:26
60 60 444 Micah Carroll Davis County 11 19:59.2 6:26
61 61 739 Keygan Roberts Oskaloosa 12 20:10.4 6:30
62 62 635 Carson Irving Knoxville High School 12 20:14.7 6:31
63 63 706 Cole Walter Newton Senior High School 10 20:17.9 6:32
64 64 702 Breyton Schwenker Newton Senior High School 12 20:17.9 6:32
65 65 836 Ben Gosselink Pella Christian High School 11 20:20.1 6:33
66 66 355 Grant Wilson Albia High School 10 20:24.0 6:34
67 67 685 Presley Arnold Newton Senior High School 10 20:26.4 6:35
68 68 802 Anthony Reyman Ottumwa High School 12 20:30.2 6:36
69 69 490 Noah Walker Eddyville-Blakesburg-Fremont 11 20:30.9 6:37
70 70 397 Cauy Garrett Danville - New London 11 20:47.0 6:42
71 71 532 Dallen Rippey Fairfield 11 20:50.1 6:43
72 72 832 Micah Dehaan Pella Christian High School 12 20:53.5 6:44
73 73 356 Ethan Yarkosky Albia High School 9 21:07.5 6:48
74 366 Euan Lechtenberg Centerville 9 21:26.9 6:55
75 74 568 Beaux Blanchard Grinnell 9 21:33.8 6:57
results at www.onlineraceresults.com
Oskaloosa Invite - 2021 - Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
76 75 489 Carsen Wade Eddyville-Blakesburg-Fremont 11 22:08.2 7:08
77 76 483 Brooks Moore Eddyville-Blakesburg-Fremont 10 22:30.8 7:15
78 77 798 Elijah Menninga Ottumwa High School 10 22:35.0 7:17
79 78 801 Zander Proctor Ottumwa High School 10 22:44.6 7:20
80 79 488 Jackson Tuller Eddyville-Blakesburg-Fremont 10 22:52.0 7:22
81 920 Andrew Feel Twin Cedars 12 23:08.4 7:27
82 80 481 Grant Larue Eddyville-Blakesburg-Fremont 11 23:46.7 7:40
83 81 482 Cael Lenox Eddyville-Blakesburg-Fremont 10 26:03.6 8:24
84 477 Colton Brown Eddyville-Blakesburg-Fremont 10 26:34.4 8:34
85 367 Mason Opperman Centerville 9 29:17.4 9:26
results at www.onlineraceresults.com