Page 1
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN RESULTS - OVERALL
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Last Name Age City St Country Team Mph Pace Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
1 34 ADAM MILLER 26 INDEPENDENCE MO USA SIMMONS RACING 1:05:15.9 2:30 24.1
2 35 JULIAN APARICIO 21 COL COLOMBI BONT NA 1:05:15.9 2:30 24.1
3 1 DAVID SARMIENTO 26 MANKATO MN USA ADAMS INLINE 1:05:16.3 2:30 24.1
4 20 JONO GORMAN 21 ROSWELL GA USA BONT NA 1:05:16.7 2:30 24.1
5 37 LUIS MEJIA 47 COL COLOMBI BONT NA 1:05:17.0 2:30 24.1
6 39 LUIS MORENO 20 ROSELLE PARK NJ USA K2/EMPIRE SPEED 1:05:17.3 2:30 24.1
7 30 JAMES SPRINGER 17 HARRISONBURG VA USA CADO MOTUS/ SYNERGY INLINE 1:05:17.3 2:30 24.1
8 29 MATTHEW STEWART 16 COLUMBUS GA USA GT SPEED COLUMBUS, GA 1:05:17.3 2:30 24.1
9 38 FRANCISCO RAMIREZ 31 ROSELLE PARK NJ USA K2/EMPIRE SPEED 1:05:17.4 2:30 24.1
10 5 ROB BELL 24 OKLAHOMA CITY OK USA 1:05:17.6 2:30 24.1
11 27 EDDY MATZGER 41 FLOYD VA USA TWINCM 1:05:21.2 2:30 24.1
12 32 JESSE PAULEY 18 KITCHENER ON CAN TISC 1:05:27.2 2:30 24.0
13 2 JULIAN RIVERA 22 TRUREV FL USA TRU REV 1:05:31.3 2:30 24.0
14 17 JORDAN NELSON 28 COLORADO SPRGS CO USA LUIGINO/ANSWER 1:05:31.6 2:30 24.0
15 21 BRIAN TALLEY 19 CORONA CA USA M TEAM 1:06:49.6 2:33 23.5
16 151 JASON SEPULVEDA 35 BAY SHORE NY USA M TEAM 1:09:38.1 2:40 22.6
17 18 PETER STARYKOWICZ 22 LONG GROVE IL USA TEAM RAINBO/CHICAGO INLINE M 1:09:38.3 2:40 22.6
18 28 JON ELLIOTT 36 SANTA ANA CA USA HYPER RACE TEAM 1:09:38.3 2:40 22.6
19 25 CHRISTOPHER SPRINGER 17 HARRISONBURG VA USA CADO MOTUS-SYNERGY 1:12:05.5 2:45 21.8
20 1190 DREW VALINSKY 15 BONITA SPRINGS FL USA SIMMONS RACING 1:12:08.6 2:46 21.8
21 22 AARON KINCAID 34 RICHMOND MA USA EMPIRE SPEED 1:12:11.0 2:46 21.8
22 42 JIMMY BLAIR II 28 CUMMING GA USA PINNACLE 1:12:15.0 2:46 21.8
23 33 KYLE JOUSTRA 24 ELGIN IL USA TEAM SIDOR 1:12:15.4 2:46 21.8
24 24 FREDERICK KOERNER 19 PHILLIPSBURG NJ USA SOS SPEED 1:12:22.6 2:46 21.7
25 40 TY FIDLER 26 CREVE COEUR MO USA 1:14:25.0 2:51 21.1
26 23 BRIAN LIMKE 17 CINCINNATI OH USA OHIO VALLEY SPEED 1:14:29.3 2:51 21.1
27 31 MURPHY QUINN 19 GLENVIEW IL USA TEAM RAINBO 1:15:26.3 2:53 20.8
28 43 TERRELL BRADLEY 18 DANVILLE VA USA SYNERGY/CATO MOTUS 1:22:03.1 3:08 19.2
29 41 RYAN WEIDERHOLD 19 HONEY BROOK PA USA CADO MOTUS 1:22:03.2 3:08 19.2
30 26 ANDY UTTKE 27 ST PAUL MN USA 1:25:23.3 3:16 18.4
Page 1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - GRAND VETERANS RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MPH
Place No. Name Last Name Age City St Country Team Time Pace Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
1 279 CALE CARVELL 59 NORTHFIELD IL USA TEAM RAINBO 1:12:41.5 2:47 21.6
2 287 TERRY HOLM 64 BRAINERD MN USA 1:12:48.2 2:47 21.6
3 284 LARRY GRIFFIN 59 WADSWORTH OH USA PYRO APPAREL 1:12:55.3 2:47 21.6
4 290 KIRT SANFORD 55 ROCKFORD IL USA TEAM RAINBO 1:16:59.9 2:57 20.4
5 276 STEPHEN LARIOS 57 NASHVILLE TN USA 1:19:43.5 3:03 19.7
6 278 JOHN GARRETT 55 MINNEAPOLIS MN USA FLANDERS 1:21:14.6 3:06 19.4
7 280 GARY OLSON 57 FINLAND MN USA 1:22:00.3 3:08 19.2
8 277 BOB HARWELL 63 INDIANAPOLIS IN USA 1:22:28.9 3:09 19.1
9 289 PETER MOYNIHAN 56 WYOMING RI USA EMPIRE SPEED 1:25:08.9 3:15 18.5
10 288 NICK ASHTARY 62 RANCHO PALOS VERDES CA USA 1:27:26.3 3:21 18.0
Page 1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - MASTERS RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MPH
Place No. Name Last Name Age City St Country Team Time Pace Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
1 154 DANNY FREDERICK 37 ROSEVILLE MN USA ALOE-UP 1:11:20.8 2:44 22.0
2 168 RYAN CHRISLER 35 DERBY KS USA SIMMONS RACING 1:11:21.0 2:44 22.0
3 161 RICHARD CASSUBE 36 WICHITA KS USA SIMMONS RACING 1:11:21.1 2:44 22.0
4 133 AMRIT RAMKISSOON 37 NEW YORK NY USA M TEAM 1:11:21.1 2:44 22.0
5 136 NORM KIRBY 41 COLORADO SPRGS CO USA LUIGINO/ANSWER 1:11:21.6 2:44 22.0
6 150 GRANT FOSTER 43 SAN JOSE CA USA BONT/RUDY PROJECT 1:11:21.6 2:44 22.0
7 134 BRENT BOVITZ 41 EDEN PRAIRIE MN USA FLANDERS 1:11:21.9 2:44 22.0
8 135 DAVE BARTZ 42 HAYWARD WI USA FLANDERS 1:11:21.9 2:44 22.0
9 164 ALEX FEDAK 43 OKLAHOMA CITY OK USA TEAM SIMMONS 1:11:25.6 2:44 22.0
10 169 MIKE ANDERSON 41 BLOOMINGTON MN USA 1:11:26.6 2:44 22.0
11 129 CHRIS ROJO 41 LONG BEACH CA USA 1:11:28.7 2:44 22.0
12 155 EDWARD WACHTER 42 TUCSON AZ USA BONT NA 1:11:28.9 2:44 22.0
13 145 CONRADE THOMAS 41 CHANHASSEN MN USA ALOE UP 1:11:31.2 2:44 22.0
14 159 MATT ROBINSON 43 MADISON WI USA MAD CITY ROLLERS 1:11:31.3 2:44 22.0
15 144 BRUCE BELDEN 42 TUCKER GA USA APRR 1:11:45.9 2:45 21.9
16 139 MICHAEL GARVIN 37 OTTAWA ON CAN 1:11:50.9 2:45 21.9
17 166 TONY MUSE 40 W DES MOINES IA USA LUIGINO RACING 1:12:08.4 2:46 21.8
18 157 JIM LARSON 41 SPRINGFIELD IL USA TEAM RAINBO/HYPER/GIRO/EDEGE 1:12:47.0 2:47 21.6
19 165 JON HOAG 36 PALO ALTO CA USA BLACK DIAMOND SPORTS 1:12:47.0 2:47 21.6
20 143 ERIC MOLLGAARD 38 RED WING MN USA 1:12:49.1 2:47 21.6
21 162 TIM BLIEK 44 CHIPPEWA FALLS WI USA TEAM SK8HARD.NET 1:12:51.4 2:47 21.6
22 160 JOHN CRYSDALE 44 ROHNERT PARK CA USA TEAM SAFE/BONT 1:12:52.7 2:47 21.6
23 131 JOHN GRUND 44 NORTH BRANCH MN USA TEAM SK8HARD.NET 1:12:55.4 2:47 21.6
24 141 WILLIAM MULLEN 40 MINNEAPOLIS MN USA ADAMS ININE 1:12:59.3 2:48 21.5
25 158 HAL LIGHTWOOD 35 THUNDER BAY ON CAN SKATESTATS.COM 1:13:00.4 2:48 21.5
26 127 KEITH SVIR 44 TWO HARBORS MN USA TEAM SK8HARD.NET 1:13:24.8 2:48 21.4
27 170 UEL ARCHULETTA 38 TAYLRSVILLE UT USA SAFE 1:14:13.4 2:50 21.2
28 156 CHRIS ADAMS 42 MODESTO CA USA LUIGINO 1:14:15.1 2:50 21.2
29 146 TONY FIORILLO 41 PRIOR LAKE MN USA ALOE UP 1:14:18.4 2:51 21.2
30 142 TIM TURNER 41 HEADINGLEY MB CAN RED RIVER SPEED 1:14:19.5 2:51 21.2
31 140 JAMES KAUTH 38 ST PAUL MN USA FLANDERS 1:14:20.9 2:51 21.2
32 147 BRIAN DURAND 43 ESKO MN USA TEAM SK8HARD.NET 1:14:23.1 2:51 21.1
33 149 CHAD WEISGRAM 37 WEST FARGO ND USA GREAT PLAIN RACING 1:14:23.6 2:51 21.1
34 163 MICHAEL WARD 38 RED WING MN USA CANNON VALLEY SPEED 1:14:24.7 2:51 21.1
35 153 DARYL DAHL 40 ST LOUIS PARK MN USA MEDIA MACHINE 1:14:25.7 2:51 21.1
36 137 DANIEL THOMPSON 42 NEPEAN ON CAN OTTAWA INLINE SKATE CLUB 1:14:30.8 2:51 21.1
37 126 WOLF WEBER 42 NEW BRIGHTON MN USA FLANDERS 1:16:24.1 2:55 20.6
38 132 STEPHAN GNOZA 43 EDINA MN USA 1:16:57.3 2:57 20.4
39 148 DAVID CROTEAU 36 APACHE JUNCTION AZ USA 1:18:27.9 3:00 20.0
40 167 RICHARD FLIEHR 42 WINONA MN USA TEAM SK8HARD.NET 1:19:14.5 3:02 19.9
41 171 TOM PETERSON 42 ST PAUL MN USA ADAMS INLINE 1:20:41.9 3:05 19.5
42 138 PAUL MEYERING 42 BURNSVILLE MN USA ALOE UP 1:20:42.1 3:05 19.5
43 128 RANDY SEERUP 44 ROCKFORD IL USA ROAD SCHOLARS 1:34:56.3 3:38 16.6
Page 1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - SENIORS - RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MPH
Place No. Name Last Name Age City St Country Team Time Pace Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
1 104 CHAD JOHNSON 34 MINNEAPOLIS MN USA TEAM ALOE UP 1:11:21.9 2:44 22.0
2 105 DAMIAN KONOTOPETZ 18 WINNIPEG MB CAN 1:11:21.9 2:44 22.0
3 110 KENT GUNLICKS 30 LORTON VA USA SKATERS QWEST 1:11:23.9 2:44 22.0
4 107 ANDY KOSTKA 28 MAPLE GROVE MN USA TEAM ALOE UP 1:11:24.5 2:44 22.0
5 106 DARIUS KONOTOPETZ 22 WINNIPEG MB CAN 1:11:36.2 2:44 22.0
6 109 DONALD MANSON 32 ST PAUL MN USA 1:11:46.3 2:45 21.9
7 108 MARK HERZOG 29 ARLINGTON VA USA TEAM SK8HARD.NET 1:12:50.2 2:47 21.6
8 3 THONG NGUYEN 26 ST LOUIS PARK MN USA ADAMS INLINE 1:12:50.6 2:47 21.6
9 112 TREVOR CASEY 16 DES MOINES IA USA TEAM UNITED 1:12:54.6 2:47 21.6
10 111 DONOVAN SELLERS 15 DES MOINES IA USA 1:13:04.8 2:48 21.5
11 19 CHAD MCNAMEE 34 COLORADO SPRGS CO USA 1:14:30.6 2:51 21.1
12 103 NICHOLAS KIRSCHT 20 SAVAGE MN USA TC SPEED 1:18:27.3 3:00 20.0
Page 1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL ELITE MEN - VETERAN RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MPH
Place No. Name Last Name Age City St Country Team Time Pace Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
1 220 RANDY PLETT 46 WINNIPEG MB CAN BONT/RUDY PROJECT 1:12:39.3 2:47 21.6
2 225 HERNAN DIAZ 48 SHAWNEE KS USA 1:12:39.7 2:47 21.6
3 203 MORGAN WILLIAMS 45 TORONTO ON CAN TISC 1:12:39.7 2:47 21.6
4 204 JEFF TERWILLIGER 48 EDINA MN USA 1:12:40.9 2:47 21.6
5 212 HERB GAYLE 47 TORONTO ON CAN TEAM ALOE UP 1:12:40.9 2:47 21.6
6 205 FRED SCHEER 50 HAYWARD WI USA FLANDERS 1:12:41.1 2:47 21.6
7 213 LENNY WILLCOX 49 POMPANO BEACH FL USA BONT 1:12:41.3 2:47 21.6
8 247 ROBERT PIEDRA 50 NEW YORK NY USA BONT NA 1:12:41.4 2:47 21.6
9 234 DENNIS HUMPHREY 52 DELMAR NY USA SAFE 1:12:41.8 2:47 21.6
10 201 ANDREY ZHUIKOV 46 DULUTH MN USA DULUTH SPEEDSK8 TEAM 1:12:42.7 2:47 21.6
11 228 GARY JOHNSON 46 BLOOMINGTON MN USA TWIN CAM 1:12:43.0 2:47 21.6
12 232 GREG MAJOR 51 OAK PARK IL USA TEAM RAINBO 1:12:43.0 2:47 21.6
13 227 KEVIN LARSON 49 ROBBINSVILLE NJ USA M TEAM 1:12:44.0 2:47 21.6
14 230 ANDREW ZAK 46 LAS VEGAS NV USA ADAMS INLINE 1:12:45.5 2:47 21.6
15 219 OVID WESTIN 48 ST FRANCIS MN USA MEDIA MACHINE 1:12:45.5 2:47 21.6
16 217 JAMES O'HEARN 45 BAXTER MN USA 1:12:46.1 2:47 21.6
17 242 DANIEL FISCHER 48 LITTLE CANADA MN USA MEDIA MACHINE 1:12:47.4 2:47 21.6
18 216 JOHN SHERWIN 51 EVANSTON IL USA TEAM RAINBO 1:12:47.8 2:47 21.6
19 246 DANIEL COLLINS 45 SHOREVIEW MN USA JEFF & THE FLANDERS CHICKS 1:12:48.5 2:47 21.6
20 222 RICK ABRAHAMSON 45 DULUTH MN USA TEAM SK8HARD.NET 1:12:49.0 2:47 21.6
21 281 JOHN CHARBONNEAU 48 NEW BEDFORD MA USA NASHVILLE ROADRASH 1:12:49.2 2:47 21.6
22 231 DAVID SWAN 48 MINNEAPOLIS MN USA ADAMS INLINE 1:12:50.4 2:47 21.6
23 235 JAMES RIECKENBERG 48 KILDEER IL USA TEAM RAINBO 1:12:51.2 2:47 21.6
24 291 ERIC LINEBACK 45 SALT LAKE CITY UT USA 1:12:51.4 2:47 21.6
25 208 MIKE DEZELLAR 45 EDEN PRAIRIE MN USA FLANDERS 1:12:52.3 2:47 21.6
26 233 JASON MANN 50 SHELL LAKE WI USA MEDIA MACHINE 1:12:52.5 2:47 21.6
27 211 KIRK VESTERSTEIN 47 DULUTH MN USA 1:12:52.6 2:47 21.6
28 214 BARRY BAKER 50 SEATTLE WA USA TEAM STOOGES 1:12:54.2 2:47 21.6
29 240 EARL KENDALL 49 MINNEAPOLIS MN USA MEDIA MACHINE 1:13:04.9 2:48 21.5
30 218 STEPHEN ZWEBER 50 WOODBURY MN USA MEDIA MACHINE 1:13:04.9 2:48 21.5
31 210 BLAIR ATWELL 50 LONG BEACH CA USA 1:13:08.8 2:48 21.5
32 206 RON LOWRIE 52 MINNEAPOLIS MN USA FLANDERS 1:14:59.6 2:52 21.0
33 229 WALTER LANGLEY 48 PUYALLUP WA USA PATTISONS TEAM EXTREME 1:15:50.5 2:54 20.7
34 224 ROBERT CLARE 49 VIRGINIA BEACH VA USA TEAM ROAD RASH 1:16:35.5 2:56 20.5
35 244 ADAM BRADLEY 45 MINNEAPOLIS MN USA ADAM'S INLINE 1:16:55.2 2:57 20.4
36 241 DAVID PROIS 53 HAYWARD WI USA FLANDERS 1:16:56.6 2:57 20.4
37 202 JACK WUSSLER 54 ST PAUL MN USA FLANDERS 1:17:10.4 2:57 20.4
38 245 MARK BARON 46 HERMANTOWN MN USA TEAM SK8HARD.NET 1:21:19.2 3:07 19.3
39 221 THOMAS ASHTON 51 BALLWIN MO USA 1:21:49.5 3:08 19.2
40 223 GARY YANAGITA 51 MINNEAPOLIS MN USA MEDIA MACHINE 1:21:53.0 3:08 19.2
41 215 DANIEL STEENSON 47 EAGLE ID USA 1:23:54.0 3:12 18.8
42 237 BRADFORD KUZIK 49 MENTOR OH USA PYRO APPAREL 1:24:40.1 3:14 18.6
43 238 GREG MILLER 49 EXCELSIOR MN USA 1:25:06.1 3:15 18.5
44 207 THOMAS GROSSPIETSCH 49 OAK PARK IL USA TEAM RAINBO 1:25:06.4 3:15 18.5
45 239 JOHN STRACHOTA 52 EDINA MN USA 1:25:15.5 3:16 18.4
46 226 DOUGLAS HANSON 48 PLYMOUTH MN USA 1:33:39.8 3:35 16.8
47 209 TODD BOYNTON 54 SHOREWOOD MN USA 2:11:52.0 5:02 11.9
Page 1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE ELITE WOMEN OVERALL RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Country Team Pace Pace Rate
===== ====== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
1 320 LEIDY GALEANO 23 COL COLOMBI BONT NA 1:19:29.1 3:02 19.8
2 322 HELEN HAVAM 32 NEW YORK NY USA BONT NA 1:19:29.1 3:02 19.8
3 323 MARTINE CHARBONNEAU 30 ROSELLE PARK NJ USA K2/EMPIRE SPEED 1:19:30.2 3:02 19.8
4 319 SONIA GALEANO 24 COL COLOMBI BONT NA 1:19:30.5 3:02 19.8
5 316 SARAH BARKER 20 WAUKESHA WI USA TEAM WISCONSIN 1:19:32.9 3:03 19.8
6 312 REBECCA GEORGE 25 BAXTER MN USA RED RIVER SPEED 1:19:33.7 3:03 19.8
7 315 HAILEY LEECH 15 CRYSTAL LAKE IL USA CADO MOTUS 1:19:34.2 3:03 19.8
8 318 SUSAN WELCH 38 NORTHFIELD MN USA FLANDERS 1:19:44.6 3:03 19.7
9 317 SOPHIA BUCKALOO 19 HARRISONBURG VA USA SYNERGY INLINE 1:20:05.1 3:04 19.6
10 321 LEAH FLANAGAN 25 RIVER FALLS WI USA TEAM SK8HARD.NET 1:20:23.5 3:04 19.6
11 313 KENDRA PAREKH 29 NASHVILLE TN USA TEAM ROADRASH 1:32:56.6 3:33 16.9
Page 1
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NORTHSHORE INLINE ELITE WOMEN OVERALL RESULTS - MASTERS
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MPH
Place No. Name Age City St Country Team Pace Pace Rate
===== ====== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
1 353 MARCY TUREK 37 LOVES PARK IL USA TEAM RAINBO 1:15:09.5 2:52 20.9
2 357 KARA PETERSON 39 ST PAUL MN USA ADAMS INLINE 1:15:10.4 2:53 20.9
3 355 PENNY WRIGHT 47 PHOENIX AZ USA BONT/RUDY PROJECT 1:27:07.9 3:20 18.1
4 356 MECHELE BUSBY 41 NEWPORT BEACH CA USA BONT NA 1:27:08.1 3:20 18.1
5 354 RENEE COFFMAN 35 HOUSTON TX USA ROLLERBOB 1:28:07.6 3:22 17.8
6 352 CAROL HOCHSTEIN 50 ST PETERSBURG FL USA FLORIDA FASTPACK 1:28:11.7 3:22 17.8
7 351 SIMONA GARBARINO 40 PHOENIX AZ USA 1:28:12.3 3:22 17.8