Twin Cities Marathon 10 Mile - 2003

10 Mile

The Shortcut to the Capitol

Summary

Number of finishers:
3,637
Number of females:
2,209
Number of males:
1,428
Average time:
1:35:11

Info

October 5, 2003 in St Paul/ Minneapolis, MN

  • event email:

Races

Results By

10 Mile - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chris Lundstrom 50:46
    2. Joey Keillor 52:09
    3. Andrew Kummer 53:23
    4. Leroy Popowski 53:28
    5. Tom Stambaugh 53:34
  • Female Participants
    1. Katie Mcgregor 54:30
    2. Renae Brown 1:00:43
    3. Kelly Keeler 1:00:50
    4. Suzy Stanley 1:01:58
    5. Kate Davis 1:02:15

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL Chip Time TIME PACE
12496 Carolyn Benedict F2229 1232 124/603 479/2209 1:27:43 1:28:38 8:52
12412 Russell Andrews M5054 1233 63/133 754/1429 1:27:16 1:28:38 8:52
10293 Nancy Leiberman F5054 1234 15/108 480/2209 1:28:05 1:28:39 8:52
13169 Kevin Hamer M3034 1235 130/262 755/1429 1:27:44 1:28:40 8:52
10684 Lars Folkman M4044 1236 146/242 756/1429 1:28:24 1:28:40 8:52
13736 John Mendiola M3539 1237 152/256 757/1429 1:26:44 1:28:41 8:53
12726 Allison Clark F2229 1238 125/603 481/2209 1:26:24 1:28:42 8:53
13279 Kelly Holte F2229 1239 126/603 482/2209 1:28:32 1:28:42 8:53
11723 Leah Dale F2229 1240 127/603 483/2209 1:27:43 1:28:43 8:53
12735 Megan Clinton F2229 1241 128/603 484/2209 1:27:55 1:28:44 8:53
13923 Jason Orning M2229 1242 115/222 758/1429 1:27:06 1:28:44 8:53
11752 Warren Goodman M3539 1243 153/256 759/1429 1:27:47 1:28:45 8:53
11403 Nora Miller-Bolliger F2229 1244 129/603 485/2209 1:28:27 1:28:45 8:53
10826 Chad Bolliger M2229 1245 116/222 760/1429 1:28:28 1:28:45 8:53
13849 Jayne Nemeth F3539 1246 106/397 486/2209 1:26:59 1:28:48 8:53
13145 Donald Gundlach M2229 1247 117/222 761/1429 1:27:44 1:28:48 8:53
12093 Jesse Hall M3034 1248 131/262 762/1429 1:27:26 1:28:48 8:53
13569 Andrea Lentz F4044 1249 81/337 487/2209 1:28:05 1:28:49 8:53
14135 Katie Ryerse F2229 1250 130/603 488/2209 1:28:03 1:28:49 8:53
14083 Robert Rimington M3034 1251 132/262 763/1429 1:26:10 1:28:52 8:54
12645 Alicen Burns F2229 1252 131/603 489/2209 1:26:19 1:28:53 8:54
14216 Joseph Scimeca M4549 1253 93/162 764/1429 1:28:27 1:28:53 8:54
14529 John Weisbecker M2229 1254 118/222 765/1429 1:28:18 1:28:54 8:54
12036 Sarah Halvorson F4044 1255 82/337 490/2209 1:27:48 1:28:54 8:54
14014 Julie Porter F2229 1256 132/603 491/2209 1:28:18 1:28:54 8:54
13128 Beth Griggs F4044 1257 83/337 492/2209 1:27:49 1:28:54 8:54
11836 Karen Royce F4044 1258 84/337 493/2209 1:26:09 1:28:55 8:54
14295 Jonathan Solie M0121 1259 11/19 766/1429 1:26:59 1:28:57 8:54
11946 Daniel Elholm M3539 1260 154/256 767/1429 1:28:02 1:28:58 8:54
11595 Rosalie Aguilar F4044 1261 85/337 494/2209 1:26:41 1:29:00 8:54
14210 Tammy Schweigert F3034 1262 100/440 495/2209 1:26:50 1:29:00 8:54
13327 Michael Ira M3539 1263 155/256 768/1429 1:26:08 1:29:01 8:55
11379 Eric Wetterlind M3034 1264 133/262 769/1429 1:28:02 1:29:01 8:55
14607 Jonathan Yocum M3034 1265 134/262 770/1429 1:28:00 1:29:02 8:55
11711 Kenneth Rasmussen M5559 1266 37/82 771/1429 1:28:29 1:29:02 8:55
11710 Linda Rasmussen F5054 1267 16/108 496/2209 1:28:29 1:29:02 8:55
12315 Edith Tschider F5054 1268 17/108 497/2209 1:26:39 1:29:03 8:55
11207 Michael Crea M4044 1269 147/242 772/1429 1:28:05 1:29:03 8:55
14289 Diane Smith-Tolan F4044 1270 86/337 498/2209 1:26:21 1:29:04 8:55
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL Chip Time TIME PACE
13113 Mary Grady-Elsenheimer F4044 1271 87/337 499/2209 1:26:21 1:29:05 8:55

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after