Twin Cities Marathon 10 Mile - 2004

Ten Mile

Summary

Number of finishers:
3,757
Number of females:
2,284
Number of males:
1,473
Average time:
1:35:26

Info

October 3, 2004 in St Paul/ Minneapolis, MN

  • event email:

Races

Results By

Ten Mile - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chad Johnson 48:44
    2. Moses Waweru 49:52
    3. Jeremy Polson 51:35
    4. Sergey Nochevny 51:45
    5. Jason Minnick 52:03
  • Female Participants
    1. Sara Wells 57:13
    2. Velentyna Poltavska 57:34
    3. Bethany Helms 59:18
    4. Jen Blue 59:56
    5. Brandy Erholtz 1:00:05

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL Chip Time TIME PACE
14563 Dennis Barker M4549 88 10/182 70/1474 1:04:48 1:04:57 6:30
13886 Jim Sylvestre M4549 89 11/182 71/1474 1:05:00 1:05:07 6:31
10008 Jessica Young F3539 90 7/448 19/2285 1:05:07 1:05:11 6:32
10081 Matt Cich M2229 91 31/229 72/1474 1:05:09 1:05:12 6:32
10018 Sharon Stubler F3539 92 8/448 20/2285 1:05:12 1:05:15 6:32
12687 Mark Merrell M3539 93 10/268 73/1474 1:05:15 1:05:20 6:32
10665 Michael Bjornberg M5054 94 3/139 74/1474 1:05:22 1:05:24 6:33
11307 Dan Esslinger M4044 95 8/225 75/1474 1:05:20 1:05:27 6:33
12862 Matthew Naruko-Stewart M2229 96 32/229 76/1474 1:05:28 1:05:32 6:34
12173 David Knight M2229 97 33/229 77/1474 1:04:12 1:05:34 6:34
10908 Laura Carlson F4044 98 6/296 21/2285 1:05:39 1:05:43 6:35
11853 Phillip Hoffland M4044 99 9/225 78/1474 1:05:36 1:05:47 6:35
13467 Christy Rygh F2229 100 7/601 22/2285 1:05:44 1:05:54 6:36
13327 Curt Retz M3539 101 11/268 79/1474 1:05:50 1:05:57 6:36
11639 Terrence Hakkola M5054 102 4/139 80/1474 1:06:02 1:06:02 6:37
12057 George W Jones M5054 103 5/139 81/1474 1:05:57 1:06:05 6:37
13479 Mahmoud Samaha M2229 104 34/229 82/1474 1:06:08 1:06:15 6:38
10261 George Fulp M4044 105 10/225 83/1474 1:06:18 1:06:23 6:39
10395 Brent Allen M2229 106 35/229 84/1474 1:05:17 1:06:28 6:39
13323 Ed Reitz M3539 107 12/268 85/1474 1:06:18 1:06:32 6:40
13398 Sara Rohde F3034 108 2/501 23/2285 1:06:27 1:06:34 6:40
13643 Andrew Shelendich M4044 109 11/225 86/1474 1:06:29 1:06:35 6:40
10803 Kari Brown F2229 110 8/601 24/2285 1:06:39 1:06:43 6:41
12965 Jan Ochocki F3034 111 3/501 25/2285 1:06:42 1:06:46 6:41
12394 Scott Lewis M3539 112 13/268 87/1474 1:05:34 1:06:51 6:42
13977 Nathaniel Tollefson M3539 113 14/268 88/1474 1:06:56 1:06:58 6:42
12861 Joseph Nagle M3034 114 9/263 89/1474 1:07:01 1:07:07 6:43
11101 Michael Davern M3034 115 10/263 90/1474 1:07:00 1:07:15 6:44
10297 Dean Wikenheiser M3034 116 11/263 91/1474 1:07:08 1:07:26 6:45
10703 Thomas Bohlinger M4549 117 12/182 92/1474 1:07:23 1:07:32 6:46
13252 Janell Quinn F2229 118 9/601 26/2285 1:07:20 1:07:33 6:46
11907 Patrick Huber M4549 119 13/182 93/1474 1:05:09 1:07:34 6:46
12934 Amy Norby F3034 120 4/501 27/2285 1:07:32 1:07:36 6:46
13497 Paulo Santos M3034 121 12/263 94/1474 1:07:36 1:07:41 6:47
12148 Steve Kirkland M4044 122 12/225 95/1474 1:07:37 1:07:46 6:47
12063 David Jorde M3034 123 13/263 96/1474 1:07:40 1:07:48 6:47
14020 Eric Tuck M3539 124 15/268 97/1474 1:07:23 1:07:56 6:48
10657 Timothy Bildsoe M4549 125 14/182 98/1474 1:07:47 1:07:56 6:48
12297 Mark Larison M4044 126 13/225 99/1474 1:07:24 1:07:57 6:48
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL Chip Time TIME PACE
14318 Joseph Yuhas M4549 127 15/182 100/1474 1:07:54 1:07:59 6:48

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after