Eugene Marathon 2008

Marathon

Summary

Number of finishers:
1,742
Number of females:
770
Number of males:
971
Average time:
4:17:45

Info

May 4, 2008 in Eugene, OR

Results By

Marathon - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Matthew Norminton 2:22:04
    2. James Rucker 2:28:10
    3. Jeff Drouet 2:28:29
    4. John Ngigi 2:31:09
    5. Marcell McArthur 2:31:24
  • Female Participants
    1. Erin Kaspar 2:52:52
    2. Jaymee Marty 2:55:12
    3. Wendy Terris 2:55:35
    4. Lia Slemons 2:56:04
    5. Holly McIlvaine 2:59:40

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL HALF 20 MILE TIME PACE
1442 Alissa Riggle F3034 316 14/122 53/770 1:40:25 2:35:36 3:31:58 8:06
1379 David Powell M5054 317 24/102 264/971 1:41:35 2:37:22 3:31:58 8:06
1630 John Sparling M4044 318 45/161 265/971 1:37:56 - 3:32:06 8:06
285 Benjamin Chan M3539 319 63/155 266/971 1:42:23 2:36:33 3:32:08 8:06
772 Krissy Holmes F2529 320 11/107 54/770 1:46:26 2:40:31 3:32:15 8:07
770 Brendan Holmes M2529 321 36/96 267/971 1:46:26 2:40:30 3:32:15 8:07
1781 Anthony Villasana M4044 322 46/161 268/971 1:39:25 2:34:31 3:32:18 8:07
1714 Doug Thayer M4044 323 47/161 269/971 1:43:14 - 3:32:25 8:07
153 Steve Black M3539 324 64/155 270/971 1:43:31 2:37:52 3:32:33 8:07
664 Grant Hadden M3539 325 65/155 271/971 1:39:46 2:36:17 3:32:42 8:08
1570 Eric Shripka M2529 326 37/96 272/971 1:43:34 2:37:47 3:32:51 8:08
1761 Yani Vaivoda M3539 327 66/155 273/971 1:45:59 2:40:09 3:33:02 8:08
1083 Kimberly Martin F2529 328 12/107 55/770 1:45:42 2:41:39 3:33:02 8:08
784 Christina Howard F3539 329 15/129 56/770 1:40:09 2:35:56 3:33:03 8:08
1633 John Spencer M3539 330 67/155 274/971 1:38:21 2:34:43 3:33:04 8:08
931 Randy Krieger M5054 331 25/102 275/971 1:45:33 2:40:19 3:33:05 8:08
1982 Doug Gosslee M4044 332 48/161 276/971 1:40:54 2:35:47 3:33:19 8:09
90 Tyler Bargas M4044 333 49/161 277/971 1:37:59 2:33:13 3:33:29 8:09
1219 Robert Mow M5559 334 8/83 278/971 1:43:52 2:38:06 3:33:41 8:10
1614 Richard Smith M2024 335 19/46 279/971 1:39:05 2:34:46 3:33:45 8:10
1697 Danny Swindle M4549 336 30/135 280/971 1:46:18 2:40:43 3:33:50 8:10
776 Lance Hooper M3539 337 68/155 281/971 1:44:51 2:39:26 3:33:55 8:10
379 Donald Danlag M4044 338 50/161 282/971 1:50:03 2:44:20 3:34:01 8:11
1988 Amy Heidecker F2529 339 13/107 57/770 1:43:12 2:38:36 3:34:08 8:11
1293 Marc Olson M4549 340 31/135 283/971 1:39:57 2:36:01 3:34:14 8:11
1187 Krista Mirhoseini F4044 341 6/107 58/770 1:44:40 2:40:05 3:34:16 8:11
1930 Richard Yeoman M2529 342 38/96 284/971 1:43:02 2:37:54 3:34:19 8:11
2114 Preston Buckholz M3034 343 41/108 285/971 1:45:23 2:39:44 3:34:28 8:12
1185 Jacob Mills M2024 344 20/46 286/971 1:35:47 2:32:22 3:34:41 8:12
1996 Tad Jensen Jensen M2024 345 21/46 287/971 1:33:03 2:32:47 3:34:43 8:12
971 Sarah Leahy F3034 346 15/122 59/770 1:43:37 2:38:10 3:34:45 8:12
1884 Stephen Willow M4044 347 51/161 288/971 1:42:19 2:36:38 3:34:56 8:13
93 Megan Barney F3034 348 16/122 60/770 1:44:24 2:40:18 3:35:08 8:13
2019 Patrick Oshita M4549 349 32/135 289/971 1:41:46 2:38:16 3:35:16 8:13
2004 Scott Lindgren M2529 350 39/96 290/971 1:34:29 2:30:06 3:35:17 8:14
82 Alix Banham F2529 351 14/107 61/770 1:45:46 2:41:28 3:35:25 8:14
1682 Jeremiah Sullenger M2529 352 40/96 291/971 1:44:48 2:39:23 3:35:31 8:14
2065 Glenn Peterson M4044 353 52/161 292/971 1:41:14 2:36:24 3:35:32 8:14
1357 Tara Peterson F3034 354 17/122 62/770 1:44:50 2:41:14 3:35:34 8:14
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL HALF 20 MILE TIME PACE
1925 Mary Yan F4044 355 7/107 63/770 1:45:17 2:41:07 3:35:34 8:14

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after