Grandma's Marathon

Garry Bjorklund Half Marathon

World Class Event - Small Town Charm

Summary

Number of finishers:
5,261
Number of females:
2,932
Number of males:
2,329
Average time:
2:12:11

Results By

Garry Bjorklund Half Marathon - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chad Johnson 1:05:18
    2. Luke Humphrey 1:05:51
    3. Matt Thull 1:06:05
    4. Chris Lundstrom 1:06:10
    5. Mark Stallings 1:07:40
  • Female Participants
    1. Paige Higgins 1:14:47
    2. Brandy Erholtz 1:19:31
    3. Laurie Knowles 1:19:38
    4. Valerie Gortmaker 1:20:45
    5. Jennifer Houck 1:22:41

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
243 Harold Sonnek Jr M3539 1060 103/335 779/2329 55:11 1:51:43 1:52:50 8:32
1300 Bob Erdman Jr M3539 1061 89/335 704/2329 52:30 1:50:14 1:52:50 8:25
F3407 Nicole Guski F1934 1062 180/1539 318/2934 55:49 1:51:24 1:52:51 8:31
426 Ronald Carlson M6064 1063 14/80 813/2329 55:31 1:52:39 1:52:51 8:36
F427 Amy Amundson F1934 1064 147/1539 262/2934 51:25 1:49:28 1:52:52 8:22
1481 Adam Gartner M1934 1065 337/887 797/2329 52:56 1:52:13 1:52:53 8:34
106 Kristopher Solseth M1934 1066 309/887 729/2329 52:30 1:50:44 1:52:55 8:28
F420 Kimberly Stariha F3539 1067 53/434 321/2934 53:54 1:51:28 1:52:55 8:31
2827 Thomas Hoang M3539 1068 79/335 607/2329 49:04 1:47:56 1:52:55 8:15
635 Thomas Reed M4044 1069 102/281 803/2329 55:06 1:52:24 1:52:55 8:35
F2604 Brooke Baker F1934 1070 183/1539 322/2934 54:02 1:51:30 1:52:56 8:31
F3033 Kelly Hobson F1934 1071 197/1539 339/2934 54:24 1:52:06 1:52:56 8:34
F3085 Heidi Vandyke F1934 1072 181/1539 319/2934 52:59 1:51:27 1:52:56 8:31
F2402 Rebecca Thaneydriesse F1934 1073 204/1539 352/2934 54:46 1:52:31 1:52:56 8:36
2677 Daniel Heggerston M4044 1074 96/281 733/2329 52:33 1:50:47 1:52:57 8:28
F1971 Ruth Albee F1934 1075 170/1539 297/2934 52:27 1:50:45 1:52:58 8:28
F2202 Dawn Hermanson F1934 1076 175/1539 308/2934 49:30 1:51:08 1:52:58 8:29
1030 Nick Boisen M1934 1077 334/887 793/2329 53:50 1:52:03 1:52:58 8:34
1683 Brady Bussler M1934 1078 321/887 757/2329 53:22 1:51:22 1:52:59 8:31
514 Eric Sjoding M1934 1079 300/887 715/2329 52:39 1:50:24 1:52:59 8:26
2246 Wayne Smith M3539 1080 106/335 815/2329 52:28 1:52:39 1:52:59 8:36
2302 Michael Bolger M4549 1081 82/255 691/2329 48:10 1:49:59 1:53:00 8:24
2129 Rik Fossen M4549 1082 83/255 692/2329 48:10 1:49:59 1:53:00 8:24
2126 Nicholas Lynch M1934 1083 304/887 720/2329 53:52 1:50:30 1:53:01 8:27
F3123 Aundria Schreiner F3539 1084 52/434 307/2934 55:05 1:51:07 1:53:01 8:29
F2965 Cheryl Gustavson F1934 1085 195/1539 336/2934 54:29 1:51:57 1:53:01 8:33
F2687 Jennifer Gilhoi F1934 1086 185/1539 324/2934 51:59 1:51:31 1:53:02 8:31
1802 Benjamin Cooper M1934 1087 323/887 767/2329 53:59 1:51:33 1:53:04 8:31
F480 Karen Seitz F1934 1088 182/1539 320/2934 54:45 1:51:28 1:53:05 8:31
1500 James Miner Jr M5054 1089 57/205 791/2329 54:34 1:51:56 1:53:06 8:33
F2593 Corrine Watson F5559 1090 4/72 358/2934 54:33 1:52:44 1:53:07 8:37
760 Robert Ashemacher M5054 1091 52/205 772/2329 55:11 1:51:37 1:53:07 8:32
1250 Andrew Frostman M4044 1092 95/281 730/2329 52:48 1:50:45 1:53:07 8:28
F162 Terri Erickson F1934 1093 177/1539 311/2934 54:07 1:51:11 1:53:08 8:30
F2787 Beth Hanni F1934 1094 168/1539 295/2934 52:45 1:50:36 1:53:10 8:27
F654 Sarah Merhar F1934 1095 198/1539 340/2934 52:32 1:52:11 1:53:10 8:34
F1412 Jessica Huxtable F1934 1096 156/1539 278/2934 49:20 1:50:05 1:53:11 8:25
F615 Pamela Mudek F4044 1097 44/345 355/2934 55:26 1:52:39 1:53:12 8:36
F2519 Karen Gibson F4044 1098 46/345 368/2934 57:23 1:53:00 1:53:12 8:38
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
1515 James St Jacque M4549 1099 96/255 816/2329 52:54 1:52:42 1:53:13 8:37

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after