Grandma's Marathon

Garry Bjorklund Half Marathon

World Class Event - Small Town Charm

Summary

Number of finishers:
5,261
Number of females:
2,932
Number of males:
2,329
Average time:
2:12:11

Results By

Garry Bjorklund Half Marathon - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chad Johnson 1:05:18
    2. Luke Humphrey 1:05:51
    3. Matt Thull 1:06:05
    4. Chris Lundstrom 1:06:10
    5. Mark Stallings 1:07:40
  • Female Participants
    1. Paige Higgins 1:14:47
    2. Brandy Erholtz 1:19:31
    3. Laurie Knowles 1:19:38
    4. Valerie Gortmaker 1:20:45
    5. Jennifer Houck 1:22:41

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
F1844 Sheila O'Donnell F3539 1893 116/434 743/2934 57:15 2:01:36 2:03:00 9:17
1321 Chuck Gould M3539 1894 165/335 1095/2329 58:49 1:58:06 2:03:00 9:01
F3455 Stephanie Libby F1218 1895 36/94 761/2934 1:00:36 2:02:05 2:03:00 9:20
2055 Damian McConn M1934 1896 467/887 1153/2329 53:46 1:59:24 2:03:01 9:07
2027 Evan Almelien M1934 1897 435/887 1077/2329 55:10 1:57:53 2:03:01 9:00
2678 Eric Fitting M1934 1898 508/887 1270/2329 1:01:52 2:02:34 2:03:02 9:22
F1418 Alison Gray F1934 1899 325/1539 564/2934 54:02 1:57:53 2:03:02 9:00
163 Alex Hegg M1934 1900 502/887 1260/2329 59:53 2:02:05 2:03:03 9:20
2533 David Gunnarson M3539 1901 180/335 1195/2329 58:38 2:00:24 2:03:03 9:12
F3447 Nicole Witten F1934 1902 364/1539 634/2934 58:44 1:59:19 2:03:05 9:07
F307 Anne Medlin F1934 1903 468/1539 816/2934 58:47 2:03:02 2:03:05 9:24
F2043 Angela Roe F1934 1904 331/1539 574/2934 54:09 1:58:00 2:03:09 9:01
F2433 April Privett F1934 1905 430/1539 753/2934 1:00:06 2:01:49 2:03:10 9:18
1880 Richard Seurer M5559 1906 54/136 1234/2329 1:02:24 2:01:30 2:03:12 9:17
F2393 Jennifer Urban F1934 1907 401/1539 704/2934 56:30 2:00:43 2:03:12 9:13
F183 Bonnie Kiminski F1934 1908 354/1539 620/2934 56:37 1:59:02 2:03:13 9:06
F425 Jacy Shrestha F1934 1909 405/1539 710/2934 58:39 2:00:53 2:03:14 9:14
737 Paul Wallenta M4044 1910 157/281 1245/2329 59:27 2:01:45 2:03:16 9:18
684 Gregory Barnett M5054 1911 94/205 1247/2329 1:01:18 2:01:46 2:03:16 9:18
F3213 Jennifer Janke F3539 1912 102/434 645/2934 54:12 1:59:32 2:03:18 9:08
2375 Matthew McConville M3539 1913 185/335 1227/2329 57:37 2:01:16 2:03:18 9:16
1943 James Vitt M3539 1914 186/335 1228/2329 57:37 2:01:16 2:03:18 9:16
2245 Peter Lukas M1934 1915 434/887 1073/2329 56:36 1:57:52 2:03:20 9:00
F1589 Elisabeth Johnson F1934 1916 416/1539 731/2934 56:17 2:01:16 2:03:20 9:16
1087 Paul Watson M3539 1917 178/335 1175/2329 56:09 1:59:54 2:03:21 9:10
1433 Andrew Galarneault M1934 1918 480/887 1205/2329 59:42 2:00:35 2:03:22 9:13
350 Jim Spreitzer M5054 1919 93/205 1239/2329 57:56 2:01:38 2:03:23 9:18
F442 Kathleen Schultz F3539 1920 98/434 614/2934 55:31 1:58:51 2:03:27 9:05
687 Craig Moline M4549 1921 151/255 1233/2329 56:58 2:01:26 2:03:28 9:17
2736 Mike McCollow M3539 1922 167/335 1113/2329 52:30 1:58:29 2:03:28 9:03
F2972 Nicole Nordquist F1934 1923 393/1539 684/2934 56:58 2:00:15 2:03:29 9:11
200 Michael Teitelbaum M4549 1924 155/255 1271/2329 1:00:47 2:02:35 2:03:29 9:22
F2428 Erica Zahn F3539 1925 113/434 718/2934 56:58 2:00:59 2:03:30 9:15
F2351 Lauren Renneke F1218 1926 35/94 721/2934 54:47 2:01:03 2:03:30 9:15
F3167 Kathleen Reeder F3539 1927 103/434 647/2934 53:33 1:59:35 2:03:31 9:08
2468 Michael Polzin M5054 1928 99/205 1294/2329 1:00:53 2:03:01 2:03:36 9:24
F3381 Joddy Polzin F4549 1929 57/247 810/2934 1:00:53 2:03:01 2:03:36 9:24
F147 Erin Hoppe F1934 1930 370/1539 643/2934 57:19 1:59:29 2:03:36 9:08
1081 Todd Zwickey M5054 1931 98/205 1289/2329 1:05:14 2:02:53 2:03:37 9:23
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
F643 Peg Sutherland F4044 1932 83/345 724/2934 1:01:09 2:01:09 2:03:38 9:15

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after