Grandma's Marathon

Garry Bjorklund Half Marathon

World Class Event - Small Town Charm

Summary

Number of finishers:
5,261
Number of females:
2,932
Number of males:
2,329
Average time:
2:12:11

Results By

Garry Bjorklund Half Marathon - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chad Johnson 1:05:18
    2. Luke Humphrey 1:05:51
    3. Matt Thull 1:06:05
    4. Chris Lundstrom 1:06:10
    5. Mark Stallings 1:07:40
  • Female Participants
    1. Paige Higgins 1:14:47
    2. Brandy Erholtz 1:19:31
    3. Laurie Knowles 1:19:38
    4. Valerie Gortmaker 1:20:45
    5. Jennifer Houck 1:22:41

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
2225 Dan Reinke M1218 1040 58/105 763/2329 52:08 1:51:27 1:52:20 8:31
1352 Daniel Gilligan M1934 1041 288/887 689/2329 50:10 1:49:53 1:52:20 8:24
2600 Michael Vannorstrand M5559 1042 35/136 764/2329 54:23 1:51:27 1:52:21 8:31
1333 Jay Chmieleski M1934 1043 316/887 746/2329 52:32 1:51:05 1:52:23 8:29
881 Matthew Kania M4549 1044 90/255 748/2329 53:22 1:51:08 1:52:24 8:29
F1544 Eily Monson F1934 1045 187/1539 326/2934 53:51 1:51:35 1:52:28 8:32
1395 Andrew Collins M1934 1046 306/887 724/2329 52:46 1:50:39 1:52:29 8:27
F3012 Pamela Banyas F1934 1047 176/1539 309/2934 53:18 1:51:09 1:52:30 8:30
612 Daniel Thill M4549 1048 92/255 787/2329 56:59 1:51:52 1:52:32 8:33
F3034 Rachel Daw F1934 1049 191/1539 331/2934 54:04 1:51:45 1:52:35 8:32
183 Bradley Dupre M5559 1050 36/136 784/2329 52:39 1:51:49 1:52:37 8:33
2331 Nathan Rubischko M1934 1051 310/887 734/2329 53:25 1:50:48 1:52:38 8:28
F889 Suzanne Levi F3539 1052 50/434 304/2934 53:15 1:50:56 1:52:39 8:29
F3056 Stephanie Nelson F3539 1053 48/434 298/2934 53:59 1:50:46 1:52:40 8:28
372 Pete Aplikowski M3539 1054 99/335 761/2329 53:05 1:51:24 1:52:41 8:31
F2809 Jenny Jaakola F4044 1055 39/345 290/2934 51:14 1:50:28 1:52:42 8:26
F2864 Nicole Braun F1934 1056 131/1539 231/2934 50:15 1:48:24 1:52:42 8:17
2308 David Leske M3539 1057 101/335 768/2329 53:40 1:51:34 1:52:45 8:31
1069 Chris Durall M3539 1058 102/335 771/2329 52:32 1:51:36 1:52:47 8:32
605 John Brockman M3539 1059 98/335 751/2329 51:21 1:51:16 1:52:49 8:30
243 Harold Sonnek Jr M3539 1060 103/335 779/2329 55:11 1:51:43 1:52:50 8:32
1300 Bob Erdman Jr M3539 1061 89/335 704/2329 52:30 1:50:14 1:52:50 8:25
F3407 Nicole Guski F1934 1062 180/1539 318/2934 55:49 1:51:24 1:52:51 8:31
426 Ronald Carlson M6064 1063 14/80 813/2329 55:31 1:52:39 1:52:51 8:36
F427 Amy Amundson F1934 1064 147/1539 262/2934 51:25 1:49:28 1:52:52 8:22
1481 Adam Gartner M1934 1065 337/887 797/2329 52:56 1:52:13 1:52:53 8:34
106 Kristopher Solseth M1934 1066 309/887 729/2329 52:30 1:50:44 1:52:55 8:28
F420 Kimberly Stariha F3539 1067 53/434 321/2934 53:54 1:51:28 1:52:55 8:31
2827 Thomas Hoang M3539 1068 79/335 607/2329 49:04 1:47:56 1:52:55 8:15
635 Thomas Reed M4044 1069 102/281 803/2329 55:06 1:52:24 1:52:55 8:35
F2604 Brooke Baker F1934 1070 183/1539 322/2934 54:02 1:51:30 1:52:56 8:31
F3033 Kelly Hobson F1934 1071 197/1539 339/2934 54:24 1:52:06 1:52:56 8:34
F3085 Heidi Vandyke F1934 1072 181/1539 319/2934 52:59 1:51:27 1:52:56 8:31
F2402 Rebecca Thaneydriesse F1934 1073 204/1539 352/2934 54:46 1:52:31 1:52:56 8:36
2677 Daniel Heggerston M4044 1074 96/281 733/2329 52:33 1:50:47 1:52:57 8:28
F1971 Ruth Albee F1934 1075 170/1539 297/2934 52:27 1:50:45 1:52:58 8:28
F2202 Dawn Hermanson F1934 1076 175/1539 308/2934 49:30 1:51:08 1:52:58 8:29
1030 Nick Boisen M1934 1077 334/887 793/2329 53:50 1:52:03 1:52:58 8:34
1683 Brady Bussler M1934 1078 321/887 757/2329 53:22 1:51:22 1:52:59 8:31
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
514 Eric Sjoding M1934 1079 300/887 715/2329 52:39 1:50:24 1:52:59 8:26

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after