Grandma's Marathon

Garry Bjorklund Half Marathon

World Class Event - Small Town Charm

Summary

Number of finishers:
5,261
Number of females:
2,932
Number of males:
2,329
Average time:
2:12:11

Results By

Garry Bjorklund Half Marathon - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chad Johnson 1:05:18
    2. Luke Humphrey 1:05:51
    3. Matt Thull 1:06:05
    4. Chris Lundstrom 1:06:10
    5. Mark Stallings 1:07:40
  • Female Participants
    1. Paige Higgins 1:14:47
    2. Brandy Erholtz 1:19:31
    3. Laurie Knowles 1:19:38
    4. Valerie Gortmaker 1:20:45
    5. Jennifer Houck 1:22:41

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
F2134 Jennifer Surla F1934 1667 296/1539 514/2934 53:34 1:56:39 2:00:19 8:55
363 Zachary Kortak M1934 1668 465/887 1146/2329 57:38 1:59:12 2:00:19 9:06
F2606 Roberta Mies F4044 1669 61/345 488/2934 55:41 1:56:12 2:00:20 8:53
1127 Ryan Peterson M1934 1670 407/887 1002/2329 50:52 1:56:33 2:00:20 8:54
251 Dave Dalager M4044 1671 134/281 1089/2329 55:19 1:57:59 2:00:20 9:01
485 Dana Ellefson M4549 1672 141/255 1176/2329 59:16 1:59:55 2:00:21 9:10
718 Joel Hoffman M1934 1673 445/887 1105/2329 58:03 1:58:21 2:00:21 9:03
1190 John Schneider M3539 1674 131/335 939/2329 52:58 1:55:15 2:00:21 8:48
F2847 Brianne Rowe F1934 1675 268/1539 469/2934 54:53 1:55:46 2:00:23 8:51
F2250 Dawn Messerli F3539 1676 94/434 602/2934 56:26 1:58:37 2:00:23 9:04
F2285 Nadia Abuayed F1934 1677 356/1539 623/2934 56:41 1:59:04 2:00:24 9:06
F2755 Connie Weis F5054 1678 20/160 657/2934 57:40 1:59:43 2:00:24 9:09
2176 David Brown M5054 1679 86/205 1180/2329 1:02:29 1:59:58 2:00:27 9:10
F3475 Janet Rohlader F3539 1680 77/434 478/2934 55:21 1:55:59 2:00:28 8:52
F418 Mary Holliday F4549 1681 43/247 641/2934 58:12 1:59:28 2:00:28 9:08
1469 Jason Lindula M1934 1682 446/887 1106/2329 54:04 1:58:22 2:00:28 9:03
F1654 Karla Woodfill F1934 1683 324/1539 559/2934 55:23 1:57:43 2:00:29 9:00
F2981 Marie Holm F1934 1684 308/1539 527/2934 55:36 1:56:50 2:00:29 8:56
F755 Lauren Hanson F3539 1685 79/434 491/2934 53:19 1:56:13 2:00:29 8:53
2085 Wade Arnold M3539 1686 150/335 1036/2329 55:44 1:57:03 2:00:30 8:57
F2300 Jolene Butler F4549 1687 40/247 596/2934 55:59 1:58:28 2:00:30 9:03
2592 David Croke M3539 1688 176/335 1165/2329 58:59 1:59:43 2:00:30 9:09
F2613 Marsha Pernat F1934 1689 365/1539 636/2934 58:38 1:59:20 2:00:32 9:07
337 Tim Peters M4549 1690 142/255 1177/2329 58:57 1:59:55 2:00:32 9:10
F780 Rose Thompson F1218 1691 29/94 650/2934 58:41 1:59:38 2:00:33 9:08
2275 Travis Moran M1934 1692 397/887 984/2329 56:15 1:56:05 2:00:34 8:52
F1053 Stephanie Anderson F3539 1693 104/434 654/2934 58:38 1:59:41 2:00:34 9:09
2277 Joel Bengtson M4044 1694 146/281 1164/2329 58:38 1:59:42 2:00:35 9:09
268 David Lokke M3539 1695 174/335 1152/2329 55:24 1:59:24 2:00:35 9:07
650 David Essling M1218 1696 70/105 991/2329 53:30 1:56:13 2:00:36 8:53
F3612 Deborah Hoefle F4044 1697 76/345 655/2934 58:45 1:59:41 2:00:36 9:09
1608 Bulent Ugurlu M3539 1698 143/335 989/2329 52:10 1:56:10 2:00:36 8:52
F1846 Julie Shuster F4549 1699 37/247 556/2934 56:15 1:57:39 2:00:37 8:59
2516 Daniel Lillegaard M5054 1700 84/205 1145/2329 59:19 1:59:12 2:00:37 9:06
1684 Mark Reid M1934 1701 469/887 1158/2329 58:16 1:59:31 2:00:39 9:08
897 Robert Larson M5559 1702 52/136 1181/2329 58:58 2:00:00 2:00:39 9:10
F699 Kathie Larson F1934 1703 386/1539 673/2934 58:59 2:00:00 2:00:39 9:10
1577 Charles Nelson M1934 1704 411/887 1007/2329 56:38 1:56:35 2:00:40 8:54
F3121 Amanda Miller F1934 1705 371/1539 646/2934 58:22 1:59:34 2:00:40 9:08
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL LAST 10K Chip Time TIME PACE
1810 Joshua McMahon M1934 1706 436/887 1078/2329 55:58 1:57:55 2:00:43 9:01

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after