Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com
An Email-Ready Link
As you requested, here is a ready-to-email link to this page. Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly. The URL is: http://www.onlineraceresults.com/race/view_race.php?race_id=23790
2012 Buffalo County Stampede Half Marathon & 5K logo

2012 Buffalo County Stampede Half Marathon & 5K

Half Marathon Age Groups

June 10, 2012 in Kearney, NE

Question About Results? Event Website Kearney Area Weather

Events
Event Groups
This event belongs to the following groups:
Results By
Precision Race Results logo
Half Marathon Age Groups - Results 
             Buffalo County Stampede Half Marathon Age Group Results  

================================================================================
      FEMALE  OVERALL                                           GUN TIME
================================================================================

    1   344 Kaci Lickteig            Dannebrog      NE   25   F 1:22:58 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  1 - 19     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   218 Courtney Anderson        Hastings       NE   14   F 2:02:43 
    2   409 Abby Shipman             Hastings       NE   16   F 2:02:44 
    3   431 McKenna Urbanek          Kearney        NE   16   F 2:12:03 
    4   385 Leslie Pfeifer           Juniata        NE   19   F 2:15:29 
    5   407 Stephanie Shields        Kearney        NE   18   F 2:22:21 
    6   301 Ashley Harrison          Harrisburg     NE   18   F 2:32:13 
    7   328 Valerie Kesterson        Bridgeport     NE   19   F 2:34:44 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 29     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   450 Katie Zulkoski           Kearney        NE   25   F 1:38:51 
    2   339 Josie Lee                Kearney        NE   27   F 1:40:00 
    3   354 Maria Maravilla          Lexington      NE   28   F 1:45:34 
    4   332 Cortney Klover           Bloomington    NE   25   F 1:49:10 
    5   358 Catriona McCleery        Holdrege       NE   28   F 1:54:24 
    6   280 Jami Fowler              Hastings       NE   21   F 1:55:24 
    7   284 Micki Fries              Kearney        NE   27   F 1:56:37 
    8   433 Whitney Vestal           Longmont       CO   25   F 1:57:16 
    9   248 Jordan Christensen       Holdrege       NE   22   F 1:59:23 
   10   250 Brooke Clements          La Vista       NE   27   F 2:01:00 
   11   463 Noelle Shields           Kearney        NE   22   F 2:06:08 
   12   406 Erin Sheffield           Grand Island   NE   20   F 2:08:59 
   13   400 Ashlee Schneider         Wood River     NE   26   F 2:10:22 
   14   351 Savannah Lyon            Kearney        NE   27   F 2:15:37 
   15   363 Laura McQuinn            Wood River     NE   25   F 2:15:49 
   16   263 Megan Doughty            Grand Island   NE   26   F 2:16:49 
   17   275 Kaylee Faltys            Wayne          NE   20   F 2:21:09 
   18   415 Kristina Snodgrass       Kearney        NE   24   F 2:21:44 
   19   371 Kathleen Naden           Hastings       NE   27   F 2:25:35 
   20   418 Amanda Stones            Kearney        NE   25   F 2:27:38 
   21   369 Hilary Moscrip           Kearney        NE   25   F 2:27:53 
   22   258 Audrey Dailey            Kearney        NE   23   F 2:37:49 
   23   266 Sarah Easterberg         Grand Island   NE   27   F 2:39:44 
   24   246 Crysta Chalupa           Lincoln        NE   21   F 2:40:47 
   25   404 Lydia Shearer            Lincoln        NE   28   F 2:49:50 
   26   278 Katie Foerster           Columbus       NE   20   F 2:52:26 
   27   247 Francys Chavez           Sioux City     IA   20   F 2:54:45 
   28   420 Shannon Strolberg        Omaha          NE   28   F 2:57:50 
   29   229 Leron Bierman            Arnold         NE   27   F 3:38:44 
   30   230 Reba Bierman             Kearney        NE   23   F 3:38:44 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 39     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   223 Laura Bauer              Kearney        NE   33   F 1:35:24 
    2   318 Lynette Ivanov           Lincoln        NE   38   F 1:42:43 
    3   350 Jaime Lundgren           Kearney        NE   31   F 1:44:19 
    4   244 Megan Cargill            Ord            NE   32   F 1:47:36 
    5   345 Melissa Lightle          Gretna         NE   36   F 1:48:59 
    6   225 Melissa Bell             Gothenburg     NE   33   F 1:50:04 
    7   357 Katie McClain            North Platte   NE   31   F 1:50:17 
    8   452 Natasha Alford-Becker    Herington      KS   35   F 1:51:28 
    9   381 Sara O'Hare              Kearney        NE   32   F 1:51:46 
   10   423 Amy Thompson             Kearney        NE   37   F 1:52:42 
   11   355 Aimee Marquardt          Holdrege       NE   35   F 1:53:26 
   12   396 Kara Rutschman           Herington      KS   34   F 1:54:20 
   13   356 Janna Mashek             Gibbon         NE   35   F 1:55:49 
   14   470 Colleen Fleenor          Kearney        NE   35   F 1:56:25 
   15   311 Sara Homan               Kearney        NE   37   F 1:57:45 
   16   336 Bonnie Kruse             North Platte   NE   31   F 1:58:03 
   17   458 Katie McGowen            Kearney        NE   33   F 1:58:50 
   18   323 Renee Johnson            Holdrege       NE   39   F 1:59:23 
   19   421 Lindsey Tederman         Gothenburg     NE   32   F 2:03:20 
   20   403 Tiffany Sealock          Bennington     NE   38   F 2:05:25 
   21   232 Susie Bokermann          Hastings       NE   30   F 2:06:42 
   22   382 Mandy Packett            Gordon         NE   35   F 2:09:11 
   23   260 Crystal Day              Lincoln        NE   38   F 2:09:39 
   24   443 Cassandra Wilkerson      Clay Center    NE   32   F 2:11:10 
   25   390 Stephanie Rawlins        Aurora         CO   32   F 2:13:56 
   26   337 Sarah Kurz               Kearney        NE   30   F 2:14:44 
   27   310 Jodi Holt                Lincoln        NE   37   F 2:15:21 
   28   451 Maria Aguirre            Lexington      NE   34   F 2:15:31 
   29   461 Tanya Poehler            Cairo          NE   38   F 2:15:31 
   30   297 Elizabeth Haarberg       Kearney        NE   38   F 2:17:34 
   31   267 Shawnda Eggleston        Broken Bow     NE   38   F 2:18:09 
   32   238 Erin Brinegar            Kearney        NE   35   F 2:19:15 
   33   265 Kathy Dubbs              Wood River     NE   39   F 2:21:57 
   34   398 Andrea Scheuffele        Kearney        NE   31   F 2:22:08 
   35   397 Jennifer Schaaf          Broken Bow     NE   38   F 2:27:13 
   36   432 Carrie Vech              St Paul        NE   30   F 2:29:19 
   37   308 Kelli Holl               Kearney        NE   32   F 2:33:48 
   38   352 Trish Madsen             Hiawatha       KS   39   F 2:36:04 
   39   254 Jennifer Cox             North Platte   NE   32   F 2:36:32 
   40   288 Trish Girmus             Omaha          NE   36   F 2:45:01 
   41   349 Delcie Lukasiewicz       St Paul        NE   39   F 2:51:41 
   42   219 Dawn Arner               Kearney        NE   31   F 2:52:16 
   43   251 Natalie Cochran          Westminster    CO   32   F 2:57:19 
   44   376 Christina Nickel         Lincoln        NE   36   F 2:57:19 
   45   290 Megan Gottlieb           New York       NY   31   F 2:57:50 
   46   316 Heather Hull             McCook         NE   32   F 3:27:14 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 49     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   401 Cheryl Schow             Paxton         NE   43   F 1:47:31 
    2   312 Wilma Hoogendam          Owen Sound     ON   45   F 1:50:29 
    3   442 Lisa Wilke               Kearney        NE   41   F 1:55:54 
    4   214 Laura Aden               Kearney        NE   40   F 1:57:45 
    5   365 Mitzi Messenger          Clay Center    NE   40   F 2:06:47 
    6   322 Laurie Johnson           Ravenna        NE   47   F 2:07:04 
    7   272 Gretchen Etchison        Council Bluffs IA   43   F 2:09:43 
    8   399 Lisa Mj Schmitt          Grant          NE   45   F 2:11:33 
    9   233 Candace Books            Aurora         CO   40   F 2:15:21 
   10   388 Paula Poppe              Doniphan       NE   44   F 2:15:49 
   11   392 Misty Richards           Brule          NE   40   F 2:18:27 
   12   408 Tracy Shields            Kearney        NE   46   F 2:22:21 
   13   426 Julie Trampe             Elm Creek      NE   47   F 2:27:37 
   14   412 Jo Smith                 North Platte   NE   47   F 2:34:12 
   15   437 Lisa Watson              Edison         NE   40   F 2:38:26 
   16   274 Tracy Falconer           Kearney        NE   44   F 2:41:16 
   17   224 Nikki Baumert            Kearney        NE   43   F 2:45:47 
   18   277 Rachel Florek            Hastings       NE   49   F 2:47:01 
   19   410 Julie Shuler             Kearney        NE   43   F 2:54:50 
   20   259 Crystal Dailey           Kearney        NE   49   F 2:59:49 
   21   440 Connie Weight            Kearney        NE   42   F 3:57:31 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 59     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   343 Lori Leonard             Dannebrog      NE   50   F 1:51:41 
    2   389 Charlene Pratt           Riverdale      NE   59   F 1:54:47 
    3   235 Ruth Brandt              Grand Island   NE   51   F 1:55:55 
    4   319 L Jake Jacobsen          Kearney        NE   53   F 2:05:12 
    5   384 Susan Pedersen           Kearney        NE   50   F 2:11:43 
    6   430 Kelli Urbanek            Kearney        NE   52   F 2:12:55 
    7   353 Deb Malone               Kearney        NE   57   F 2:25:47 
    8   366 Jeanette Milius          Ashland        NE   53   F 2:28:23 
    9   303 Vicki Hatcher            Elsie          NE   56   F 2:35:33 
   10   253 Deb Conley               Kearney        NE   58   F 2:36:35 
   11   215 Rhonda Ahrens            Kearney        NE   52   F 2:48:12 
   12   255 Deb Cruise               Kearney        NE   58   F 2:48:13 
   13   391 Patty Reisinger          Kearney        NE   52   F 2:50:47 
   14   271 Pat Erickson             Kearney        NE   58   F 2:50:48 
   15   279 Peggy Foerster           Columbus       NE   51   F 2:52:26 
   16   346 Marie Liibe              Kearney        NE   51   F 2:57:10 
   17   473 Pattie Vafert            Dannebreg      NE   57   F 3:02:06 
   18   379 Mary Nickel              Minden         NE   58   F 3:03:14 
   19   287 Marylu Garrow            Oxford         MA   57   F 3:08:02 
   20   362 Megan McMahon            Worcester      MA   51   F 3:16:23 
   21   285 Ruth Gagne               Fitchburg      MA   55   F 3:50:14 
   22   252 Susie Cochran            Thornton       CO   59   F 3:51:27 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  60 - 99     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   417 Lynnette Stevens         Schuyler       NE   60   F 1:55:22 
    2   427 Lynn Treadway            Kearney        NE   61   F 2:53:15 
    3   419 Cheryl Strolberg         Axtell         NE   61   F 2:57:52 
    4   241 Linda Burd               Lincoln        NE   63   F 3:40:34 

             Buffalo County Stampede Half Marathon Age Group Results  

================================================================================
      MALE  OVERALL                                           GUN TIME
================================================================================

    1   435 Todd Vlieger             Broken Bow     NE   25   M 1:18:25 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  1 - 19     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   220 Blake Ballard            Doniphan       NE   15   M 1:47:40 
    2   330 Sam Klammer              Juniata        NE   14   M 2:06:43 
    3   375 Brody Nickel             Lincoln        NE   15   M 3:08:24 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 29     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   411 Brandon Skocz            Kearney        NE   27   M 1:30:15 
    2   268 Ryan Ehrlich             Bellevue       NE   20   M 1:31:24 
    3   413 Logan Smolla             Giltner        NE   20   M 1:37:11 
    4   294 Bradley Gustafson        Cherokee       IA   24   M 1:39:20 
    5   261 Joey Decker              Kearney        NE   21   M 1:40:00 
    6   295 Matthew Gustafson        Friend         NE   27   M 1:43:52 
    7   333 Trevor Kohls             Litchfield     NE   22   M 1:48:52 
    8   459 Kyle O'Brien             Kearney        NE   24   M 1:51:58 
    9   338 John Lee                 Kearney        NE   29   M 1:57:40 
   10   460 Josh Pfeifer             Grand Island   NE   29   M 2:07:29 
   11   305 Tony Herrman             Hastings       NE   29   M 2:18:18 
   12   414 Brandon Snodgrass        Kearney        NE   24   M 2:21:44 
   13   457 Erin Hume                Council Bluffs IA   26   M 2:25:17 
   14   299 Brady Hansen             North Platte   NE   21   M 2:27:29 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 39     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   368 Jeremy Morris            Kearney        NE   32   M 1:21:53 
    2   428 Mark Treadway            Kearney        NE   37   M 1:28:16 
    3   361 Rick McGee               Kearney        NE   34   M 1:33:08 
    4   370 David Murrish            Kearney        NE   37   M 1:38:12 
    5   453 Emigdio Cuevas           Grand Island   NE   35   M 1:38:41 
    6   231 Gavin Bingman            Lincoln        NE   37   M 1:39:11 
    7   256 Justin Cruise            Kearney        NE   35   M 1:40:52 
    8   367 Dale Miller              Grand Island   NE   37   M 1:41:57 
    9   446 Mark Zajack              Hastings       NE   39   M 1:44:41 
   10   467 Shaw Ryan                Ord            NE   39   M 1:45:19 
   11   296 Jim Gutzwiller           Elm Creek      NE   39   M 1:47:12 
   12   239 Derrick Burbul           Kearney        NE   39   M 1:47:17 
   13   243 Aaron Cargill            Ord            NE   35   M 1:47:36 
   14   221 Jade Ballard             Doniphan       NE   39   M 1:49:18 
   15   377 Jeremy Nickel            Austin         TX   35   M 1:50:19 
   16   466 Kyle Schoff              Loomis         NE   31   M 1:51:50 
   17   468 Bryce Callison           Grand Island   NE   33   M 1:56:31 
   18   217 Charlie Ancheta          Wood River     NE   39   M 1:58:19 
   19   317 Zach Hypes               Wood River     NE   34   M 2:01:45 
   20   240 Corey Burd               Lavista        NE   34   M 2:05:19 
   21   315 Ryan Hughes              Hastings       NE   33   M 2:06:42 
   22   405 Jim Sheets               Firth          NE   38   M 2:08:53 
   23   226 Greg Benson              Kearney        NE   33   M 2:08:53 
   24   395 Kevin Riessland          Lincoln        NE   36   M 2:12:36 
   25   237 David Brinegar           Kearney        NE   34   M 2:19:15 
   26   469 Tim Luebbert             Kearney        NE   34   M 2:23:17 
   27   307 Ben Holl                 Kearney        NE   32   M 2:33:47 
   28   447 Matthew Zimbelman        Kearney        NE   30   M 3:06:58 
   29   455 Jim Hull                 McCook         NE   32   M 3:27:13 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 49     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   439 Richard Weeks            Owen Sound     ON   49   M 1:32:38 
    2   445 Timm Wilson              Kearney        NE   44   M 1:33:10 
    3   342 Kj Lentz                 Grand Island   NE   44   M 1:37:55 
    4   281 Stuart Fox               Broken Bow     NE   42   M 1:45:01 
    5   444 Bill Will                Kearney        NE   45   M 1:46:11 
    6   273 Mark Evans               Hastings       NE   40   M 1:46:54 
    7   424 Kevin T Thompson         Kearney        NE   43   M 1:49:18 
    8   262 Jeffrey Doose            Grand Island   NE   42   M 1:53:26 
    9   347 David Link               Fort Calhoun   NE   47   M 1:54:51 
   10   321 Brian Johnson            Holdrege       NE   47   M 2:01:24 
   11   402 Harley Scott             Funk           NE   41   M 2:07:56 
   12   270 Erick Erickson           Holdrege       NE   46   M 2:08:41 
   13   335 Jeff Krejdl              Oxford         NE   40   M 2:17:50 
   14   393 Shane Richards           Brule          NE   42   M 2:18:28 
   15   360 Brad McDonald            Omaha          NE   43   M 2:29:03 
   16   236 Loring Bridgewater       Bellevue       NE   46   M 2:30:55 
   17   378 Kerman Nickel            Lincoln        NE   40   M 2:44:37 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 59     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   227 Brian Bergt              Amherst        NE   51   M 1:26:15 
    2   465 Doug Trampe              Kearney        NE   55   M 1:32:22 
    3   324 Larry Jones              Lincoln        NE   52   M 1:33:34 
    4   472 Steve Wolford            Hastings       NE   53   M 1:38:22 
    5   276 Micheal Florek           Hastings       NE   50   M 1:39:53 
    6   359 Dan McClenahan           Kearney        NE   59   M 1:42:14 
    7   264 Danny Dubbs              Wood River     NE   56   M 1:42:36 
    8   286 Alvaro Gamero            Lexington      NE   53   M 1:46:28 
    9   441 Warren Whitacre          Bellevue       NE   54   M 1:57:34 
   10   306 Scott Hickman            Kearney        NE   52   M 1:57:37 
   11   293 Gary Gruber              Taylor         NE   51   M 1:59:14 
   12   464 Keith Terry              Kearney        NE   54   M 2:05:12 
   13   394 Steven Richardson        North Bend     NE   57   M 2:09:06 
   14   383 Ken Pedersen             Kearney        NE   53   M 2:11:43 
   15   234 Jerry Brandt             Grand Island   NE   51   M 2:16:30 
   16   298 Tony Hall                Grand Island   NE   50   M 2:18:22 
   17   372 Rob Ness                 Lincoln        NE   56   M 2:21:16 
   18   257 Randy Cruise             Kearney        NE   59   M 2:34:16 
   19   374 Dan Newman               Kearney        NE   55   M 2:48:50 
   20   329 Sam Keyzer               Lincoln        NE   59   M 2:49:50 
   21   434 Dale Violette            Bradley        ME   56   M 2:59:34 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 99     (300)                         NET TIME
================================================================================

    1   471 Bill McKay               Juniata        NE   60   M 1:52:09 
    2   282 Richard Friedrichsen     Clarks         NE   69   M 2:07:25 
    3   269 Donald Erickson          Kearney        NE   61   M 2:50:47