An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://www.onlineraceresults.com/race/view_race.php?race_id=56272

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

2016 NSAA High School State Cross Country Meet

Class B Girls

Results Format: Teams listed first followed by Individuals.

Info

October 21, 2016 in Kearney, NE

Event Groups

This event belongs to the following groups:

Results By

Class B Girls - Results

                                          
   ---------------------------------------------------------------------------
                     NSAA State Cross Country Championships
                                Kearney, Nebraska
                         October 21, 2016 - 5000 Meters
   
                          GIRLS CLASS "B" TEAM RESULTS
   ---------------------------------------------------------------------------
   
   
  1.    36  Aurora                               (  20:05.67  1:20:22.70   0:50.27)
===================================================
  1      3  Jonna Bart SR                       19:36.17
  2      6  Kennedy Krejdl JR                   19:54.06
  3     13  Maya Nachtigal SO                   20:26.03
  4     14  Emily Donnell JR                    20:26.44
  5   ( 26) Emily Standage SR                   21:15.89
  6   ( 51) Hunter Koepke SR                    22:38.40
   
  2.    46  Elkhorn South                        (  20:13.11  1:20:52.47   0:36.23)
===================================================
  1      7  Emily Johnson SR                    19:55.66
  2      8  Annabella Wiles FR                  19:57.28
  3     15  Macie Moore SR                      20:27.64
  4     16  Krista McNeill SO                   20:31.89
  5   ( 22) Kerstin Swanson SR                  20:57.32
   
  3.    60  Scottsbluff                          (  20:27.32  1:21:49.30   2:26.51)
===================================================
  1      1  Whitney Riesen SR                   19:15.80
  2     10  Kaylee Bentley JR                   20:12.46
  3     18  Kierra Schmidt JR                   20:38.73
  4     31  Morgan Mickey SO                    21:42.31
  5   ( 32) Tayler Gipe SR                      21:43.79
  6   ( 50) Yara Garcia FR                      22:35.28
   
  4.    75  Gering                               (  20:41.53  1:22:46.14   2:42.43)
===================================================
  1      2  Rebekah Rawlings SR                 19:22.21
  2      4  Tukker Romey FR                     19:47.94
  3     30  Morgan Van Anne FR                  21:31.35
  4     39  Carlie Sides JR                     22:04.64
  5   ( 48) Makenna Culek FR                    22:29.34
  6   ( 59) Rachel Rawlings SO                  23:13.87
   
  5.    97  Sidney                               (  21:08.98  1:24:35.94   0:31.22)
===================================================
  1     20  Angelea Arnett FR                   20:51.80
  2     23  Kate Riggs FR                       21:05.36
  3     25  Hannah Kennedy SO                   21:15.76
  4     29  Kara Birner JR                      21:23.02
  5   ( 55) Kylie Rosdail JR                    22:59.76
  6   ( 56) Emma Tuzicka JR                     23:09.56
   
  6.   100  Omaha Skutt Catholic                 (  21:10.10  1:24:40.41   2:19.66)
===================================================
  1      5  Ally Pachunka JR                    19:50.18
  2     19  Laurin Mertz SO                     20:49.39
  3     35  Aleia Frazell FR                    21:51.00
  4     41  Kelli Zavadil JR                    22:09.84
  5   ( 47) Megan Kanger 10                     22:25.58
  6   ( 64) Maria Lasala SO                     23:36.78
   
  7.   114  Columbus                             (  21:19.34  1:25:17.38   2:40.07)
===================================================
  1      9  Allison Goos SR                     19:59.52
  2     17  Isabelle Watson SR                  20:36.92
  3     36  Norah Renner SO                     22:01.35
  4     52  Andrea Medina SO                    22:39.59
  5   ( 58) Amanda Bennett SR                   23:10.85
  6   ( 62) Karla Tadeo-Reyes SR                23:29.28
   
  8.   125  Elkhorn                              (  21:33.38  1:26:13.52   1:58.67)
===================================================
  1     11  Hannah Pollan SO                    20:12.59
  2     34  Christine Jacha JR                  21:47.52
  3     38  Josephine Nichols FR                22:02.15
  4     42  Kenya Faith JR                      22:11.26
  5   ( 43) Brooke Jewett SR                    22:15.10
  6   ( 49) Erica Hansen JR                     22:30.60
   
  9.   126  Beatrice                             (  21:35.34  1:26:21.37   1:22.69)
===================================================
  1     21  Veronica Pinkerton FR               20:53.49
  2     24  Jamison Theye JR                    21:10.07
  3     37  Natasha Leal JR                     22:01.63
  4     44  Josie Guernsey SO                   22:16.18
  5   ( 69) Morgan Burenheide SO                24:32.86
  6   ( 71) Brady Achtemeier SR                 25:35.09
   
 10.   136  Plattsmouth                          (  21:43.11  1:26:52.45   2:52.24)
===================================================
  1     12  Autumn Graham SR                    20:17.78
  2     27  Shannon McKinley JR                 21:16.81
  3     40  Madison Nelson FR                   22:07.84
  4     57  Sydney Nelson FR                    23:10.02
  5   ( 63) Taylor Sunderman FR                 23:32.76
  6   ( 68) Brenda Nelson SO                    24:02.66
   
 11.   168  Blair                                (  22:14.27  1:28:57.10   2:07.76)
===================================================
  1     28  Lily Johnson JR                     21:19.93
  2     33  Magdalene O'Brien SR                21:45.76
  3     46  Devon Zurek JR                      22:23.72
  4     61  Katherine Hoffman SR                23:27.69
  5   ( 66) Cara Penner SR                      23:41.76
  6   ( 70) Molly Kment FR                      24:34.98
   
 12.   212  Omaha Mercy                          (  22:46.89  1:31:07.59   1:04.55)
===================================================
  1     45  Katie Shields SO                    22:17.28
  2     53  Margaret Moyer JR                   22:40.15
  3     54  Annabella Glatte JR                 22:48.33
  4     60  Natalie Harsh JR                    23:21.83
  5   ( 65) Audrey Huse JR                      23:39.78
  6   ( 67) Sarah Nebel SR                      23:56.82






                  NSAA State Cross Country Championships
                             Kearney, Nebraska
                      October 21, 2016 - 5000 Meters

                          GIRLS CLASS "B" RESULTS

 Place Tea Bib  Name                    Year Team                                 Rank    1m   Rank    2m   Time    Pace  
 ===== === ==== ======================= ==== ==================================== ==== ======= ==== ======= ======= ===== 
     1   1  236 Mazie Larsen              JR Gretna                                  1    5:48    1   11:54 18:32.5  5:59 
     2   1  271 Whitney Riesen            SR Scottsbluff                             2    6:01    2   12:19 19:15.8  6:13 
     3   1  232 Rebekah Rawlings          SR Gering                                  4    6:01    3   12:21 19:22.3  6:15 
     4   1  193 Jonna Bart                SR Aurora                                  3    6:01    4   12:22 19:36.2  6:19 
     5   2  233 Tukker Romey              FR Gering                                 12    6:09   10   12:44 19:48.0  6:23 
     6   1  258 Ally Pachunka             JR Omaha Skutt Catholic                   11    6:08    9   12:43 19:50.2  6:24 
     7   2  196 Kennedy Krejdl            JR Aurora                                 10    6:08   11   12:45 19:54.1  6:25 
     8   1  224 Emily Johnson             SR Elkhorn South                           7    6:06    7   12:41 19:55.7  6:25 
     9   2  229 Annabella Wiles           FR Elkhorn South                           6    6:04    5   12:39 19:57.3  6:26 
    10   1  244 Madison Bahe              SR Northwest                              13    6:16   13   12:51 19:58.1  6:26 
    11   1  212 Allison Goos              SR Columbus                                8    6:07    8   12:42 19:59.6  6:27 
    12   2  267 Kaylee Bentley            JR Scottsbluff                             9    6:08   12   12:46 20:12.5  6:31 
    13   1  223 Hannah Pollan             SO Elkhorn                                16    6:18   15   12:57 20:12.6  6:31 
    14   1  260 Autumn Graham             SR Plattsmouth                            15    6:18   14   12:55 20:17.8  6:32 
    15   3  197 Maya Nachtigal            SO Aurora                                 20    6:21   18   13:06 20:26.1  6:35 
    16   4  194 Emily Donnell             JR Aurora                                 14    6:17   21   13:09 20:26.5  6:35 
    17   3  226 Macie Moore               SR Elkhorn South                          35    6:30   30   13:17 20:27.7  6:36 
    18   4  225 Krista McNeill            SO Elkhorn South                          31    6:26   29   13:17 20:31.9  6:37 
    19   2  216 Isabelle Watson           SR Columbus                               19    6:21   19   13:09 20:37.0  6:39 
    20   3  272 Kierra Schmidt            JR Scottsbluff                            22    6:21   16   13:00 20:38.8  6:39 
    21   1  240 Leah Treffer              SR Lexington                              23    6:21   17   13:05 20:44.6  6:41 
    22   1  242 Kelly Helmberger          JR Norris                                 21    6:21   25   13:11 20:45.8  6:41 
    23   2  243 Hannah Susie              FR Norris                                 30    6:25   22   13:09 20:47.1  6:42 
    24   2  245 Nathalie Brambilla        SR Northwest                              34    6:29   32   13:18 20:47.4  6:42 
    25   2  257 Laurin Mertz              SO Omaha Skutt Catholic                   26    6:23   34   13:23 20:49.4  6:43 
    26   1  273 Angelea Arnett            FR Sidney                                 37    6:30   26   13:16 20:51.8  6:43 
    27   1  203 Veronica Pinkerton        FR Beatrice                               27    6:24   27   13:16 20:53.5  6:44 
    28   5  228 Kerstin Swanson           SR Elkhorn South                          24    6:22   20   13:09 20:57.4  6:45 
    29   1  279 Alexandra Danson          SO Waverly                                17    6:19   23   13:10 21:04.4  6:47 
    30   2  276 Kate Riggs                FR Sidney                                 38    6:32   35   13:26 21:05.4  6:48 
    31   2  204 Jamison Theye             JR Beatrice                               25    6:23   28   13:17 21:10.1  6:49 
    32   1  246 Clare Kramper             FR Omaha Duchesne Academy                 32    6:26   33   13:21 21:10.9  6:50 
    33   1  238 Madison Douglas           SO Hastings                               41    6:33   37   13:32 21:12.7  6:50 
    34   3  275 Hannah Kennedy            SO Sidney                                 62    6:46   45   13:43 21:15.8  6:51 
    35   5  198 Emily Standage            SR Aurora                                 18    6:20   24   13:10 21:15.9  6:51 
    36   2  261 Shannon McKinley          JR Plattsmouth                            48    6:40   39   13:36 21:16.9  6:51 
    37   2  241 Jessica Virgilio-Franci   FR Lexington                              52    6:42   38   13:36 21:17.3  6:52 
    38   1  206 Lily Johnson              JR Blair                                  43    6:35   36   13:28 21:20.0  6:52 
    39   2  237 Nicole Martindale         JR Gretna                                 28    6:25   31   13:18 21:21.5  6:53 
    40   4  274 Kara Birner               JR Sidney                                 63    6:47   47   13:45 21:23.1  6:53 
    41   3  235 Morgan Van Anne           FR Gering                                 42    6:34   41   13:37 21:31.4  6:56 
    42   1  266 Jayden Harrington         FR Ralston                                36    6:30   42   13:40 21:41.3  6:59 
    43   4  270 Morgan Mickey             SO Scottsbluff                            46    6:38   46   13:45 21:42.4  7:00 
    44   5  268 Tayler Gipe               SR Scottsbluff                            55    6:43   43   13:41 21:43.8  7:00 
    45   1  281 Lindsey Stuckey           FR York                                   40    6:33   40   13:36 21:45.6  7:01 
    46   2  208 Magdalene O'Brien         SR Blair                                  51    6:41   51   13:57 21:45.8  7:01 
    47   2  220 Christine Jacha           JR Elkhorn                                39    6:32   44   13:43 21:47.6  7:01 
    48   3  254 Aleia Frazell             FR Omaha Skutt Catholic                   47    6:39   48   13:49 21:51.0  7:02 
    49   3  214 Norah Renner              SO Columbus                               59    6:45   57   14:00 22:01.4  7:06 
    50   2  239 Rebekah Plugge            SO Hastings                               68    6:53   66   14:09 22:01.6  7:06 
    51   3  202 Natasha Leal              JR Beatrice                               61    6:45   54   13:59 22:01.7  7:06 
    52   3  222 Josephine Nichols         FR Elkhorn                                73    6:56   62   14:06 22:02.2  7:06 
    53   1  217 Maria Jose Garcia         JR Crete                                  54    6:43   56   14:00 22:02.5  7:06 
    54   4  234 Carlie Sides              JR Gering                                 50    6:40   49   13:51 22:04.7  7:07 
    55   3  263 Madison Nelson            FR Plattsmouth                            69    6:55   63   14:06 22:07.9  7:08 
    56   4  259 Kelli Zavadil             JR Omaha Skutt Catholic                   57    6:44   68   14:11 22:09.9  7:09 
    57   4  218 Kenya Faith               JR Elkhorn                                56    6:43   55   13:59 22:11.3  7:09 
    58   5  221 Brooke Jewett             SR Elkhorn                                74    6:56   67   14:11 22:15.1  7:10 
    59   4  201 Josie Guernsey            SO Beatrice                               65    6:47   53   13:59 22:16.2  7:11 
    60   1  253 Katie Shields             SO Omaha Mercy                            60    6:45   61   14:06 22:17.3  7:11 
    61   2  280 Julia Lee                 JR York                                   29    6:25   52   13:58 22:20.8  7:12 
    62   1  247 Hannah Penner             JR Omaha Gross Catholic                   76    7:00   70   14:20 22:22.2  7:12 
    63   3  210 Devon Zurek               JR Blair                                  67    6:48   64   14:07 22:23.8  7:13 
    64   5  255 Megan Kanger              10 Omaha Skutt Catholic                   45    6:37   60   14:06 22:25.6  7:14 
    65   5  230 Makenna Culek             FR Gering                                 64    6:47   71   14:21 22:29.4  7:15 
    66   6  219 Erica Hansen              JR Elkhorn                                53    6:42   59   14:02 22:30.6  7:15 
    67   6  269 Yara Garcia               FR Scottsbluff                            44    6:35   65   14:09 22:35.3  7:17 
    68   6  195 Hunter Koepke             SR Aurora                                 33    6:28   50   13:53 22:38.4  7:18 
    69   4  213 Andrea Medina             SO Columbus                               71    6:55   69   14:20 22:39.6  7:18 
    70   2  251 Margaret Moyer            JR Omaha Mercy                            49    6:40   58   14:01 22:40.2  7:18 
    71   3  248 Annabella Glatte          JR Omaha Mercy                            66    6:48   72   14:23 22:48.4  7:21 
    72   5  277 Kylie Rosdail             JR Sidney                                 75    6:58   73   14:29 22:59.8  7:25 
    73   6  278 Emma Tuzicka              JR Sidney                                 78    7:07   78   14:53 23:09.6  7:28 
    74   4  264 Sydney Nelson             FR Plattsmouth                            70    6:55   75   14:31 23:10.1  7:28 
    75   5  211 Amanda Bennett            SR Columbus                               72    6:56   74   14:30 23:10.9  7:28 
    76   6  231 Rachel Rawlings           SO Gering                                 82    7:13   79   14:54 23:13.9  7:29 
    77   4  249 Natalie Harsh             JR Omaha Mercy                            84    7:16   80   14:54 23:21.9  7:32 
    78   4  205 Katherine Hoffman         SR Blair                                  79    7:10   84   15:01 23:27.7  7:34 
    79   6  215 Karla Tadeo-Reyes         SR Columbus                               77    7:02   77   14:53 23:29.3  7:34 
    80   5  265 Taylor Sunderman          FR Plattsmouth                            81    7:11   81   14:57 23:32.8  7:35 
    81   6  256 Maria Lasala              SO Omaha Skutt Catholic                   58    6:44   76   14:50 23:36.8  7:37 
    82   5  250 Audrey Huse               JR Omaha Mercy                            83    7:15   82   14:57 23:39.8  7:37 
    83   5  209 Cara Penner               SR Blair                                  80    7:11   83   15:01 23:41.8  7:38 
    84   6  252 Sarah Nebel               SR Omaha Mercy                            85    7:17   85   15:14 23:56.9  7:43 
    85   6  262 Brenda Nelson             SO Plattsmouth                            87    7:22   86   15:20 24:02.7  7:45 
    86   5  200 Morgan Burenheide         SO Beatrice                               88    7:24   88   15:37 24:32.9  7:55 
    87   6  207 Molly Kment               FR Blair                                  86    7:17   87   15:26 24:35.0  7:55 
    88   6  199 Brady Achtemeier          SR Beatrice                               89    7:25   89   15:57 25:35.1  8:15 
    89   6  227 Ally Schilmoeller         FR Elkhorn South                           5    6:02    6   12:40   DNF            
 
 Results provided by Precision Race Results