Northern Lakes Run
White Bear Lake, MN May 12, 2012
30K
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time Pace
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= =====
1 1/22 5465 Josh Metcalf 37 M Glencoe MN 1:44:52 5:38
2 1/3 5470 Tony Nikodym 18 M Ogilvie MN 1:54:08 6:08
3 2/22 5536 John Storkamp 32 M Hastings MN 1:55:51 6:13
4 1/7 5517 Aaron Olson 29 M White Bear Lake MN 1:58:53 6:23
5 3/22 5451 Steven Kubow 34 M Hugo MN 2:07:19 6:50
6 2/7 5481 Andrew Petroski 26 M Roseville MN 2:09:50 6:58
7 1/20 5496 Chris Steensland 41 M Hugo MN 2:09:55 6:59
8 2/20 5467 Raymond Mitchell 47 M St. Paul MN 2:10:23 7:00
9 4/22 5540 Luke Carlson 32 M Minnetonka MN 2:12:41 7:08
10 2/3 5437 Oliver Houghtling 16 M Ham Lake MN 2:12:44 7:08
11 5/22 5427 Micah Grafenstein-Kinz 39 M Minneapolis MN 2:13:51 7:11
12 3/7 5456 Dan Laplante M Phllips WI 2:19:30 7:29
13 6/22 5448 Cale Konetchy M Hugo MN 2:19:30 7:29
14 3/20 5511 Joe Kelzea 42 M New Richmond WI 2:22:20 7:39
15 7/22 5446 Jesse Kling 32 M Blaine MN 2:22:29 7:39
16 1/19 5476 Shelley Ostrander 26 F Shoreview MN 2:22:49 7:40
17 4/7 5533 Brian Glaeser 27 M Somerset WI 2:23:33 7:43
18 4/20 5420 Matt Evans 46 M Eau Claire WI 2:25:32 7:49
19 1/17 5468 Jody Nelson 47 F Coon Rapids MN 2:25:36 7:49
20 2/19 5452 Kasey Kuker 27 F Rochester MN 2:26:22 7:52
21 1/8 5534 Mark Myers 52 M Lake Elmo MN 2:27:01 7:54
22 1/21 5529 Karen Peterson 39 F Stillwater MN 2:27:13 7:54
23 3/19 5527 Sarah Macklad 29 F Woodbury MN 2:27:13 7:54
24 2/17 5512 Leah Holt 42 F Mpls MN 2:27:39 7:56
25 2/8 5443 Terry Johnson 56 M Madison Lake MN 2:28:03 7:57
26 5/20 5501 Michael Umphress 47 M Woodbury MN 2:28:10 7:57
27 8/22 5520 Mike Bester 31 M St. Paul MN 2:28:42 7:59
28 2/21 5464 Amy Metcalf 35 F Glencoe MN 2:28:44 7:59
29 6/20 5519 Bill Sumey 46 M Scandia MN 2:29:02 8:00
30 4/19 5528 Leah Pustovar 28 F Stillwater MN 2:29:13 8:01
31 5/7 5482 Lee Pribyl 24 M Maple Lake MN 2:29:46 8:03
32 9/22 5424 Patrick Ganyaw 34 M Maplewood MN 2:31:50 8:09
33 5/19 5463 Victoria McLachlan 20 F New Hope MN 2:32:13 8:10
34 10/22 5492 Jeremy Schroeder 38 M Lino Lakes MN 2:32:18 8:11
35 6/7 5417 Adam Dang 27 M Robbinsdale MN 2:32:39 8:12
36 3/8 5435 Neil Hetherington 50 M Eagan MN 2:33:13 8:14
37 11/22 5490 Jason Rudolph 38 M Maplewood MN 2:35:52 8:22
38 3/21 5439 Amy Hruska 36 F St. Louis Park MN 2:36:48 8:25
39 7/20 5485 Patrick Rinella 47 M White Bear Lake MN 2:38:18 8:30
40 12/22 5423 Doug Franzwa 33 M Woodbury MN 2:38:34 8:31
41 13/22 5428 Trevor Greene 37 M Woodbury MN 2:38:47 8:32
42 8/20 5499 Charles Storevik 44 M Fridley MN 2:39:06 8:33
43 9/20 5413 Bryan Carow 41 M Lakeville MN 2:39:21 8:33
44 6/19 5421 Emily Fischer 28 F Mendota Heights MN 2:40:21 8:37
45 4/21 5411 Tricia Buggs 38 F Paynesville MN 2:40:26 8:37
46 3/17 5433 Lori Harley 46 F Forest Lake MN 2:40:30 8:37
47 5/21 5488 Mikki Rothbauer 33 F Woodbury MN 2:40:35 8:37
48 4/8 5418 Marcus Eberhardt 59 M River Falls MN 2:41:07 8:39
49 14/22 5507 Shawn Webb 33 M White Bear Lake MN 2:41:32 8:40
50 15/22 5509 Steve Wold 38 M Coon Rapids MN 2:41:39 8:41
51 7/7 5419 Jeremy Eckstrom 28 M Prior Lake MN 2:42:04 8:42
52 10/20 5524 Todd Larson 44 M Ham Lake MN 2:43:23 8:46
53 6/21 5412 Brooke Bulfer 32 F Northfield MN 2:43:47 8:48
54 4/17 5442 Karen Johnson 49 F Madison Lake MN 2:44:05 8:49
55 5/17 5535 Tina Wahlstrom 40 F Minneapolis MN 2:44:14 8:49
56 7/19 5530 Miranda Bryan 27 F Rosemount MN 2:44:22 8:49
57 16/22 5506 David Waldoch 34 M Newbrighton MN 2:44:35 8:50
58 3/3 5497 Mitchell Steeves 15 M Rogers MN 2:46:21 8:56
59 8/19 5466 Jessica Meyers 26 F Cottage Grove MN 2:47:33 9:00
60 7/21 5474 Amy Omann 33 F Chanhassen MN 2:47:33 9:00
61 17/22 5513 Brad Lang 30 M Plymouth MN 2:47:34 9:00
62 5/8 5477 John Paisley 58 M Falcon Heights MN 2:47:48 9:01
63 9/19 5458 Jill Manthey 22 F Plymouth MN 2:49:22 9:06
64 11/20 5539 Dave Schoeller 49 M White Bear Lake MN 2:49:24 9:06
65 8/21 5449 Molly Konetchy 34 F Hugo MN 2:49:31 9:06
66 9/21 5406 Heather Bratland 38 F Winona MN 2:50:03 9:08
67 10/19 5508 Alison Willford 28 F Eden Prairie MN 2:50:37 9:10
68 6/17 5503 Carrielynn Veitch 44 F White Bear Lake MN 2:50:51 9:10
69 10/21 5469 Jacquie Neuhaus 35 F Shoreview MN 2:51:22 9:12
70 7/17 5404 Amy Bolduan 46 F Woodbury MN 2:52:56 9:17
71 18/22 5495 Gordon Simle 31 M St. Paul MN 2:53:41 9:19
72 19/22 5401 Jordan Axelrod 31 M Blaine MN 2:53:53 9:20
73 11/19 5493 Kandace Schuft 25 F North Mankato MN 2:54:32 9:22
74 12/20 5416 Neil Craigan 43 M Hugo MN 2:57:09 9:31
75 13/20 5441 James Johnson 49 M Ham Lake MN 2:57:10 9:31
76 6/8 5438 Thomas Houghtling 51 M Ham Lake MN 2:57:10 9:31
77 12/19 5480 Victoria Peterson 26 F Plymouth MN 2:57:24 9:31
78 13/19 5531 Danielle Rahja 23 F Plymouth MN 2:57:41 9:32
79 14/20 5526 Bob Timmons 48 M Wbt MN 2:58:00 9:33
80 1/5 5471 Carol Noren 54 F Arden Hills MN 2:58:02 9:34
81 15/20 5521 Fred Kuismi 40 M Eden Prairie MN 2:58:05 9:34
82 1/1 5408 Carol Brouillard 64 F Spring Lake Park MN 2:58:54 9:36
83 11/21 5502 Pa Der Vang 36 F Woodbury MN 3:00:39 9:42
84 14/19 5425 Keri Glaeser 25 F Mankato MN 3:01:00 9:43
85 8/17 5403 April Bischoff 42 F Big Lake MN 3:02:47 9:49
86 9/17 5538 Karen Alderfer 47 F White Bear Lake MN 3:03:38 9:52
87 12/21 5407 Shannah Brent 30 F Ramsey MN 3:04:21 9:54
88 16/20 5522 Brian Podolny 41 M Shoreview MN 3:04:21 9:54
89 20/22 5532 Dave Ryan 39 M Eagan MN 3:04:43 9:55
90 10/17 5430 Jill Grimmelman 40 F Woodbury MN 3:04:52 9:55
91 11/17 5457 Traci Larson 47 F Hastings MN 3:06:44 10:01
92 13/21 5514 Diane Lang 30 F Plymouth MN 3:06:45 10:02
93 14/21 5453 Jane Laine 30 F St. Paul MN 3:06:48 10:02
94 15/21 5402 Dallas Balsiger 37 F Delano MN 3:06:51 10:02
95 21/22 5505 Jake Von De Linde 35 M Roseville MN 3:06:51 10:02
96 22/22 5426 Robert Gorski 31 M Shoreview MN 3:08:04 10:06
97 12/17 5436 Lynn Houghtling 45 F Ham Lake MN 3:08:24 10:07
98 2/5 5422 Karen Fogolin 57 F Apple Valley MN 3:09:59 10:12
99 3/5 5498 Susan Stoen 51 F Apple Valley MN 3:09:59 10:12
100 1/1 5510 Jim Boilldreon 67 M Somerset WI 3:10:14 10:13
101 17/20 5434 Ariel Hernandez 40 M Hugo MN 3:12:00 10:18
102 16/21 5440 Amy Isaacson 31 F Hugo MN 3:14:00 10:25
103 17/21 5445 Bonnie Kiminski 30 F Centerville MN 3:14:01 10:25
104 18/21 5479 Jenny Perona 32 F Eagan MN 3:14:09 10:25
105 13/17 5525 Lisa Dahl 45 F Mpls MN 3:15:41 10:30
106 7/8 5523 Brian Gease 50 M Big Lake MN 3:17:01 10:35
107 18/20 5486 Matthew Ritcey 41 M Cottage Grove MN 3:17:57 10:38
108 15/19 5472 Angela Norvitch 26 F Oakdale MN 3:18:19 10:39
109 19/20 5484 Richard Rignell 47 M Stacy MN 3:21:11 10:48
110 14/17 5504 Nora Vernon 46 F Stillwater MN 3:22:07 10:51
111 15/17 5491 Laurie Schneider 43 F Elk River MN 3:24:25 10:58
112 16/19 5487 Abbey Rolf 29 F New Hope MN 3:24:50 11:00
113 20/20 5450 Matt Kratochvil 49 M River Falls MN 3:25:01 11:00
114 4/5 5494 Michelle Shefveland 50 F Elk River MN 3:26:15 11:04
115 17/19 5431 Tonya Hansen 27 F Minneapolis MN 3:27:04 11:07
116 16/17 5473 Heidi Olson 43 F Big Lake MN 3:27:31 11:08
117 17/17 5500 Colleen Tellinghuisen 42 F Burnsville MN 3:28:05 11:10
118 5/5 5462 Terry McKaige 50 F Burnsville MN 3:28:13 11:11
119 8/8 5461 Bob McKaige 50 M Burnsville MN 3:28:15 11:11
120 19/21 5483 Heidi Reker 37 F Elk River MN 3:30:10 11:17
121 18/19 5460 Mary Massmann 29 F Champlin MN 3:30:10 11:17
122 20/21 5447 Christine Kodet 32 F Belgrade MN 3:30:11 11:17
123 21/21 5475 Angela O'Neill 38 F Circle Pines MN 3:34:07 11:30
124 19/19 5478 Laura Pastor 29 F Falcon Heights MN 3:38:10 11:43
results by Final Time www.finaltiming.com
*********************************** MALE 30K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Josh Metcalf Glencoe MN 37 M 1:44:52
2 Tony Nikodym Ogilvie MN 18 M 1:54:08
3 John Storkamp Hastings MN 32 M 1:55:51
4 Aaron Olson White Bear Lak MN 29 M 1:58:53
5 Steven Kubow Hugo MN 34 M 2:07:19
6 Andrew Petroski Roseville MN 26 M 2:09:50
7 Chris Steensland Hugo MN 41 M 2:09:55
8 Raymond Mitchell St. Paul MN 47 M 2:10:23
9 Luke Carlson Minnetonka MN 32 M 2:12:41
10 Oliver Houghtling Ham Lake MN 16 M 2:12:44
11 Micah Grafenstein-Kinz Minneapolis MN 39 M 2:13:51
12 Dan Laplante Phllips WI M 2:19:30
13 Cale Konetchy Hugo MN M 2:19:30
14 Joe Kelzea New Richmond WI 42 M 2:22:20
15 Jesse Kling Blaine MN 32 M 2:22:29
16 Brian Glaeser Somerset WI 27 M 2:23:33
17 Matt Evans Eau Claire WI 46 M 2:25:32
18 Mark Myers Lake Elmo MN 52 M 2:27:01
19 Terry Johnson Madison Lake MN 56 M 2:28:03
20 Michael Umphress Woodbury MN 47 M 2:28:10
21 Mike Bester St. Paul MN 31 M 2:28:42
22 Bill Sumey Scandia MN 46 M 2:29:02
23 Lee Pribyl Maple Lake MN 24 M 2:29:46
24 Patrick Ganyaw Maplewood MN 34 M 2:31:50
25 Jeremy Schroeder Lino Lakes MN 38 M 2:32:18
26 Adam Dang Robbinsdale MN 27 M 2:32:39
27 Neil Hetherington Eagan MN 50 M 2:33:13
28 Jason Rudolph Maplewood MN 38 M 2:35:52
29 Patrick Rinella White Bear Lak MN 47 M 2:38:18
30 Doug Franzwa Woodbury MN 33 M 2:38:34
31 Trevor Greene Woodbury MN 37 M 2:38:47
32 Charles Storevik Fridley MN 44 M 2:39:06
33 Bryan Carow Lakeville MN 41 M 2:39:21
34 Marcus Eberhardt River Falls MN 59 M 2:41:07
35 Shawn Webb White Bear Lak MN 33 M 2:41:32
36 Steve Wold Coon Rapids MN 38 M 2:41:39
37 Jeremy Eckstrom Prior Lake MN 28 M 2:42:04
38 Todd Larson Ham Lake MN 44 M 2:43:23
39 David Waldoch Newbrighton MN 34 M 2:44:35
40 Mitchell Steeves Rogers MN 15 M 2:46:21
41 Brad Lang Plymouth MN 30 M 2:47:34
42 John Paisley Falcon Heights MN 58 M 2:47:48
43 Dave Schoeller White Bear Lak MN 49 M 2:49:24
44 Gordon Simle St. Paul MN 31 M 2:53:41
45 Jordan Axelrod Blaine MN 31 M 2:53:53
46 Neil Craigan Hugo MN 43 M 2:57:09
47 James Johnson Ham Lake MN 49 M 2:57:10
48 Thomas Houghtling Ham Lake MN 51 M 2:57:10
49 Bob Timmons Wbt MN 48 M 2:58:00
50 Fred Kuismi Eden Prairie MN 40 M 2:58:05
51 Brian Podolny Shoreview MN 41 M 3:04:21
52 Dave Ryan Eagan MN 39 M 3:04:43
53 Jake Von De Linde Roseville MN 35 M 3:06:51
54 Robert Gorski Shoreview MN 31 M 3:08:04
55 Jim Boilldreon Somerset WI 67 M 3:10:14
56 Ariel Hernandez Hugo MN 40 M 3:12:00
57 Brian Gease Big Lake MN 50 M 3:17:01
58 Matthew Ritcey Cottage Grove MN 41 M 3:17:57
59 Richard Rignell Stacy MN 47 M 3:21:11
60 Matt Kratochvil River Falls MN 49 M 3:25:01
61 Bob McKaige Burnsville MN 50 M 3:28:15
*********************************** FEMALE 30K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Shelley Ostrander Shoreview MN 26 F 2:22:49
2 Jody Nelson Coon Rapids MN 47 F 2:25:36
3 Kasey Kuker Rochester MN 27 F 2:26:22
4 Karen Peterson Stillwater MN 39 F 2:27:13
5 Sarah Macklad Woodbury MN 29 F 2:27:13
6 Leah Holt Mpls MN 42 F 2:27:39
7 Amy Metcalf Glencoe MN 35 F 2:28:44
8 Leah Pustovar Stillwater MN 28 F 2:29:13
9 Victoria McLachlan New Hope MN 20 F 2:32:13
10 Amy Hruska St. Louis Park MN 36 F 2:36:48
11 Emily Fischer Mendota Height MN 28 F 2:40:21
12 Tricia Buggs Paynesville MN 38 F 2:40:26
13 Lori Harley Forest Lake MN 46 F 2:40:30
14 Mikki Rothbauer Woodbury MN 33 F 2:40:35
15 Brooke Bulfer Northfield MN 32 F 2:43:47
16 Karen Johnson Madison Lake MN 49 F 2:44:05
17 Tina Wahlstrom Minneapolis MN 40 F 2:44:14
18 Miranda Bryan Rosemount MN 27 F 2:44:22
19 Jessica Meyers Cottage Grove MN 26 F 2:47:33
20 Amy Omann Chanhassen MN 33 F 2:47:33
21 Jill Manthey Plymouth MN 22 F 2:49:22
22 Molly Konetchy Hugo MN 34 F 2:49:31
23 Heather Bratland Winona MN 38 F 2:50:03
24 Alison Willford Eden Prairie MN 28 F 2:50:37
25 Carrielynn Veitch White Bear Lak MN 44 F 2:50:51
26 Jacquie Neuhaus Shoreview MN 35 F 2:51:22
27 Amy Bolduan Woodbury MN 46 F 2:52:56
28 Kandace Schuft North Mankato MN 25 F 2:54:32
29 Victoria Peterson Plymouth MN 26 F 2:57:24
30 Danielle Rahja Plymouth MN 23 F 2:57:41
31 Carol Noren Arden Hills MN 54 F 2:58:02
32 Carol Brouillard Spring Lake Pa MN 64 F 2:58:54
33 Pa Der Vang Woodbury MN 36 F 3:00:39
34 Keri Glaeser Mankato MN 25 F 3:01:00
35 April Bischoff Big Lake MN 42 F 3:02:47
36 Karen Alderfer White Bear Lak MN 47 F 3:03:38
37 Shannah Brent Ramsey MN 30 F 3:04:21
38 Jill Grimmelman Woodbury MN 40 F 3:04:52
39 Traci Larson Hastings MN 47 F 3:06:44
40 Diane Lang Plymouth MN 30 F 3:06:45
41 Jane Laine St. Paul MN 30 F 3:06:48
42 Dallas Balsiger Delano MN 37 F 3:06:51
43 Lynn Houghtling Ham Lake MN 45 F 3:08:24
44 Karen Fogolin Apple Valley MN 57 F 3:09:59
45 Susan Stoen Apple Valley MN 51 F 3:09:59
46 Amy Isaacson Hugo MN 31 F 3:14:00
47 Bonnie Kiminski Centerville MN 30 F 3:14:01
48 Jenny Perona Eagan MN 32 F 3:14:09
49 Lisa Dahl Mpls MN 45 F 3:15:41
50 Angela Norvitch Oakdale MN 26 F 3:18:19
51 Nora Vernon Stillwater MN 46 F 3:22:07
52 Laurie Schneider Elk River MN 43 F 3:24:25
53 Abbey Rolf New Hope MN 29 F 3:24:50
54 Michelle Shefveland Elk River MN 50 F 3:26:15
55 Tonya Hansen Minneapolis MN 27 F 3:27:04
56 Heidi Olson Big Lake MN 43 F 3:27:31
57 Colleen Tellinghuisen Burnsville MN 42 F 3:28:05
58 Terry McKaige Burnsville MN 50 F 3:28:13
59 Heidi Reker Elk River MN 37 F 3:30:10
60 Mary Massmann Champlin MN 29 F 3:30:10
61 Christine Kodet Belgrade MN 32 F 3:30:11
62 Angela O'Neill Circle Pines MN 38 F 3:34:07
63 Laura Pastor Falcon Heights MN 29 F 3:38:10
================================================================================
MALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
1 Tony Nikodym Ogilvie MN 18 M 1:54:08
2 Oliver Houghtling Ham Lake MN 16 M 2:12:44
3 Mitchell Steeves Rogers MN 15 M 2:46:21
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 1 - 19
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Aaron Olson White Bear Lak MN 29 M 1:58:53
2 Andrew Petroski Roseville MN 26 M 2:09:50
3 Brian Glaeser Somerset WI 27 M 2:23:33
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Shelley Ostrander Shoreview MN 26 F 2:22:49
2 Kasey Kuker Rochester MN 27 F 2:26:22
3 Sarah Macklad Woodbury MN 29 F 2:27:13
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 & - UNDER
================================================================================
1 Tony Nikodym Ogilvie MN 18 M 1:54:08
2 Aaron Olson White Bear Lak MN 29 M 1:58:53
3 Andrew Petroski Roseville MN 26 M 2:09:50
4 Oliver Houghtling Ham Lake MN 16 M 2:12:44
5 Brian Glaeser Somerset WI 27 M 2:23:33
6 Lee Pribyl Maple Lake MN 24 M 2:29:46
7 Adam Dang Robbinsdale MN 27 M 2:32:39
8 Jeremy Eckstrom Prior Lake MN 28 M 2:42:04
9 Mitchell Steeves Rogers MN 15 M 2:46:21
10 Brad Lang Plymouth MN 30 M 2:47:34
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 & - UNDER
================================================================================
1 Shelley Ostrander Shoreview MN 26 F 2:22:49
2 Kasey Kuker Rochester MN 27 F 2:26:22
3 Sarah Macklad Woodbury MN 29 F 2:27:13
4 Leah Pustovar Stillwater MN 28 F 2:29:13
5 Victoria McLachlan New Hope MN 20 F 2:32:13
6 Emily Fischer Mendota Height MN 28 F 2:40:21
7 Miranda Bryan Rosemount MN 27 F 2:44:22
8 Jessica Meyers Cottage Grove MN 26 F 2:47:33
9 Jill Manthey Plymouth MN 22 F 2:49:22
10 Alison Willford Eden Prairie MN 28 F 2:50:37
11 Kandace Schuft North Mankato MN 25 F 2:54:32
12 Victoria Peterson Plymouth MN 26 F 2:57:24
13 Danielle Rahja Plymouth MN 23 F 2:57:41
14 Keri Glaeser Mankato MN 25 F 3:01:00
15 Shannah Brent Ramsey MN 30 F 3:04:21
16 Diane Lang Plymouth MN 30 F 3:06:45
17 Jane Laine St. Paul MN 30 F 3:06:48
18 Bonnie Kiminski Centerville MN 30 F 3:14:01
19 Angela Norvitch Oakdale MN 26 F 3:18:19
20 Abbey Rolf New Hope MN 29 F 3:24:50
21 Tonya Hansen Minneapolis MN 27 F 3:27:04
22 Mary Massmann Champlin MN 29 F 3:30:10
23 Laura Pastor Falcon Heights MN 29 F 3:38:10
================================================================================
MALE AGE GROUP 31 - 39
================================================================================
1 Josh Metcalf Glencoe MN 37 M 1:44:52
2 John Storkamp Hastings MN 32 M 1:55:51
3 Steven Kubow Hugo MN 34 M 2:07:19
4 Luke Carlson Minnetonka MN 32 M 2:12:41
5 Micah Grafenstein-Kinz Minneapolis MN 39 M 2:13:51
6 Jesse Kling Blaine MN 32 M 2:22:29
7 Mike Bester St. Paul MN 31 M 2:28:42
8 Patrick Ganyaw Maplewood MN 34 M 2:31:50
9 Jeremy Schroeder Lino Lakes MN 38 M 2:32:18
10 Jason Rudolph Maplewood MN 38 M 2:35:52
11 Doug Franzwa Woodbury MN 33 M 2:38:34
12 Trevor Greene Woodbury MN 37 M 2:38:47
13 Shawn Webb White Bear Lak MN 33 M 2:41:32
14 Steve Wold Coon Rapids MN 38 M 2:41:39
15 David Waldoch Newbrighton MN 34 M 2:44:35
16 Gordon Simle St. Paul MN 31 M 2:53:41
17 Jordan Axelrod Blaine MN 31 M 2:53:53
18 Dave Ryan Eagan MN 39 M 3:04:43
19 Jake Von De Linde Roseville MN 35 M 3:06:51
20 Robert Gorski Shoreview MN 31 M 3:08:04
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 31 - 39
================================================================================
1 Karen Peterson Stillwater MN 39 F 2:27:13
2 Amy Metcalf Glencoe MN 35 F 2:28:44
3 Amy Hruska St. Louis Park MN 36 F 2:36:48
4 Tricia Buggs Paynesville MN 38 F 2:40:26
5 Mikki Rothbauer Woodbury MN 33 F 2:40:35
6 Brooke Bulfer Northfield MN 32 F 2:43:47
7 Amy Omann Chanhassen MN 33 F 2:47:33
8 Molly Konetchy Hugo MN 34 F 2:49:31
9 Heather Bratland Winona MN 38 F 2:50:03
10 Jacquie Neuhaus Shoreview MN 35 F 2:51:22
11 Pa Der Vang Woodbury MN 36 F 3:00:39
12 Dallas Balsiger Delano MN 37 F 3:06:51
13 Amy Isaacson Hugo MN 31 F 3:14:00
14 Jenny Perona Eagan MN 32 F 3:14:09
15 Heidi Reker Elk River MN 37 F 3:30:10
16 Christine Kodet Belgrade MN 32 F 3:30:11
17 Angela O'Neill Circle Pines MN 38 F 3:34:07
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Chris Steensland Hugo MN 41 M 2:09:55
2 Raymond Mitchell St. Paul MN 47 M 2:10:23
3 Joe Kelzea New Richmond WI 42 M 2:22:20
4 Matt Evans Eau Claire WI 46 M 2:25:32
5 Michael Umphress Woodbury MN 47 M 2:28:10
6 Bill Sumey Scandia MN 46 M 2:29:02
7 Patrick Rinella White Bear Lak MN 47 M 2:38:18
8 Charles Storevik Fridley MN 44 M 2:39:06
9 Bryan Carow Lakeville MN 41 M 2:39:21
10 Todd Larson Ham Lake MN 44 M 2:43:23
11 Dave Schoeller White Bear Lak MN 49 M 2:49:24
12 Neil Craigan Hugo MN 43 M 2:57:09
13 James Johnson Ham Lake MN 49 M 2:57:10
14 Bob Timmons Wbt MN 48 M 2:58:00
15 Fred Kuismi Eden Prairie MN 40 M 2:58:05
16 Brian Podolny Shoreview MN 41 M 3:04:21
17 Ariel Hernandez Hugo MN 40 M 3:12:00
18 Matthew Ritcey Cottage Grove MN 41 M 3:17:57
19 Richard Rignell Stacy MN 47 M 3:21:11
20 Matt Kratochvil River Falls MN 49 M 3:25:01
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Jody Nelson Coon Rapids MN 47 F 2:25:36
2 Leah Holt Mpls MN 42 F 2:27:39
3 Lori Harley Forest Lake MN 46 F 2:40:30
4 Karen Johnson Madison Lake MN 49 F 2:44:05
5 Tina Wahlstrom Minneapolis MN 40 F 2:44:14
6 Carrielynn Veitch White Bear Lak MN 44 F 2:50:51
7 Amy Bolduan Woodbury MN 46 F 2:52:56
8 April Bischoff Big Lake MN 42 F 3:02:47
9 Karen Alderfer White Bear Lak MN 47 F 3:03:38
10 Jill Grimmelman Woodbury MN 40 F 3:04:52
11 Traci Larson Hastings MN 47 F 3:06:44
12 Lynn Houghtling Ham Lake MN 45 F 3:08:24
13 Lisa Dahl Mpls MN 45 F 3:15:41
14 Nora Vernon Stillwater MN 46 F 3:22:07
15 Laurie Schneider Elk River MN 43 F 3:24:25
16 Heidi Olson Big Lake MN 43 F 3:27:31
17 Colleen Tellinghuisen Burnsville MN 42 F 3:28:05
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Mark Myers Lake Elmo MN 52 M 2:27:01
2 Terry Johnson Madison Lake MN 56 M 2:28:03
3 Neil Hetherington Eagan MN 50 M 2:33:13
4 Marcus Eberhardt River Falls MN 59 M 2:41:07
5 John Paisley Falcon Heights MN 58 M 2:47:48
6 Thomas Houghtling Ham Lake MN 51 M 2:57:10
7 Brian Gease Big Lake MN 50 M 3:17:01
8 Bob McKaige Burnsville MN 50 M 3:28:15
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Carol Noren Arden Hills MN 54 F 2:58:02
2 Karen Fogolin Apple Valley MN 57 F 3:09:59
3 Susan Stoen Apple Valley MN 51 F 3:09:59
4 Michelle Shefveland Elk River MN 50 F 3:26:15
5 Terry McKaige Burnsville MN 50 F 3:28:13
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Jim Boilldreon Somerset WI 67 M 3:10:14
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Carol Brouillard Spring Lake Pa MN 64 F 2:58:54
Total Registered: 153
Total Number of Finishers: 123
Number of Male Finishers: 61
Number of Female Finishers: 62
Did not Finish Race or Did Not Start: 29