8th Annual H.E.A.T Kids Triathlon
Juniors Triathlon
8/4/2012
MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 662 Casen Calmus 8 11 1:08 1:23 3 7:44 0:31 1 7:52 18:36
2 689 Dustin Palmer 10 7 1:05 2:01 4 7:54 0:30 2 8:12 19:39
3 657 Baden Brown 8 15 1:13 1:31 1 7:40 0:34 6 8:45 19:41
FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 619 Sophia Harvey 9 5 1:02 1:22 4 8:31 0:26 2 8:23 19:41
2 634 Makenna Reilly 10 7 1:07 1:35 1 7:58 0:27 6 8:57 20:01
3 622 Eleanor Israel 9 10 1:10 1:25 3 8:28 0:33 8 9:13 20:47
MALE 1 - 7 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 663 D J Clark 7 10 2:03 1:40 2 9:22 0:56 1 8:31 22:29
2 698 Trevor Richter 7 4 1:48 1:36 1 9:08 0:42 3 9:44 22:58
3 714 Jacob Brewer 6 8 1:55 1:50 3 10:18 0:38 5 10:05 24:45
4 697 Travis Richter 5 11 2:08 2:04 5 10:29 0:39 4 9:55 25:13
5 659 Aaron Browning 7 1 1:27 2:16 4 10:20 0:45 6 11:10 25:57
6 707 Brayden Smith 7 5 1:50 2:20 10 12:14 0:43 2 9:18 26:23
7 695 Devan Reilly 6 9 2:00 2:32 9 11:49 0:42 7 11:51 28:51
8 675 Brody Hitchcock 6 3 1:42 2:00 11 12:33 0:43 8 12:32 29:28
9 716 Carver Langan 6 13 2:19 2:04 7 10:57 0:41 9 14:05 30:03
10 699 River Rockholt 7 2 1:37 3:39 6 10:56 0:54 12 14:48 31:53
11 727 Tucker Smith 6 12 2:09 2:19 12 12:57 0:41 10 14:33 32:37
12 683 Ryan Lee 6 6 1:52 2:22 8 11:24 0:58 13 20:48 37:22
13 694 Maxwell Reeder 7 7 1:53 4:20 13 16:22 1:17 11 14:40 38:31
FEMALE 1 - 7 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 635 Maya Reilly 7 1 1:15 1:35 1 9:02 0:30 1 8:27 20:48
2 603 Tessa Brown 7 2 1:20 1:51 3 10:18 0:47 2 9:56 24:11
3 645 Paisley Sweeney 7 5 1:37 2:05 5 11:39 0:48 3 10:08 26:15
4 615 Ella Faugot 6 9 2:01 3:04 4 11:13 1:13 6 11:22 28:51
5 641 Cinnamon Smith 6 3 1:28 2:15 7 12:25 0:39 8 14:06 30:51
6 616 Mae Faugot 7 10 2:11 3:40 6 12:20 1:51 5 11:00 31:00
7 720 Kate Parker 6 12 2:16 2:50 11 16:17 0:56 4 10:09 32:26
8 717 Allison Lunny 7 8 1:59 2:25 9 14:17 0:56 9 14:09 33:45
9 623 Cate King 6 7 1:43 3:54 8 13:45 0:52 7 13:51 34:03
10 618 Hope Galbreath 7 4 1:33 2:33 10 14:59 0:43 11 16:44 36:31
11 713 Hannah Allbert 7 11 2:14 3:45 12 17:25 0:52 10 15:42 39:56
12 643 Rachel Starmer 6 6 1:40 2:15 2 10:04 0:54
MALE 8 - 8 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 653 Davis Bishop 8 2 1:14 2:26 2 9:24 0:39 1 9:15 22:56
2 722 Matthew Wilkerson 8 5 1:26 2:03 3 9:26 0:29 2 9:36 22:58
3 721 John Wilkerson 8 3 1:23 2:34 1 8:45 0:35 3 9:48 23:03
4 682 Patrick Lee 8 7 1:37 2:13 4 10:47 0:47 4 10:38 26:01
5 678 Noah Kefauver 8 1 1:13 1:51 7 11:28 0:44 6 12:22 27:35
6 692 Fisher Pyne 8 8 1:46 2:34 5 11:10 0:45 7 12:53 29:05
7 706 Alex Smiley 8 6 1:31 2:36 6 11:19 0:51 8 13:01 29:16
8 702 Nicholas Shapiro 8 9 1:56 2:44 8 13:06 0:52 10 14:08 32:44
9 691 Sahil Patel 8 10 2:32 4:09 9 15:55 0:46 9 13:57 37:16
10 723 Cole Wood 8 4 1:23 2:10 10 22:55 0:43 5 10:39 37:48
FEMALE 8 - 8 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 630 Parker Mount 8 4 1:20 1:29 1 9:02 0:32 1 8:43 21:05
2 607 Morgan Carteaux 8 3 1:12 1:48 2 9:46 0:39 5 11:34 24:57
3 627 Eva McBee 8 2 1:10 1:53 4 11:13 0:35 6 11:50 26:39
4 614 Sarah Ewing 8 9 2:06 2:01 3 10:40 0:49 4 11:20 26:54
5 639 Reagan Smiley 8 5 1:23 1:59 6 12:39 0:42 3 10:22 27:04
6 724 Zoe Prichard 8 11 2:57 4:27 10 14:02 0:49 2 9:54 32:06
7 632 Maggie Perry 8 1 1:10 2:23 7 13:00 0:44 8 14:51 32:07
8 601 Abby Ballard 8 7 1:38 3:34 5 12:18 1:03 7 14:04 32:34
9 624 Emily Luter 8 10 2:17 3:28 8 13:02 1:00 11 17:49 37:34
10 650 Haley Wenzel 8 6 1:26 3:20 9 13:58 0:55 12 18:09 37:46
11 606 Bailey Cantrell 8 8 1:52 4:01 12 15:05 1:09 9 17:24 39:29
12 605 Jane Brownlee 8 13 3:25 3:29 11 14:07 1:04 10 17:32 39:35
13 609 Allyson Colson 8 12 3:03 4:24 13 17:49 0:57 13 20:02 46:12
MALE 9 - 9 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 664 Nicholas Dang 9 7 1:18 1:42 1 7:57 0:30 1 8:35 19:59
2 658 Rowan Brown 9 1 0:57 1:38 2 7:57 1:11 2 8:55 20:36
3 671 Tom Fortner 9 5 1:08 1:42 4 8:42 0:30 4 9:07 21:08
4 679 Caden Kellow 9 2 1:04 1:33 6 8:59 0:33 5 9:30 21:38
5 708 Gunner Sweeney 9 13 1:25 1:43 3 8:22 0:34 7 9:39 21:41
6 656 Brooks Bresnahan 9 4 1:08 1:49 7 9:23 0:37 3 8:55 21:50
7 715 Breck Langan 9 12 1:25 1:49 5 8:56 0:28 6 9:36 22:12
8 711 Mason Wettengel 9 3 1:07 2:18 17 11:20 0:43 8 9:46 25:12
9 710 Caleb Van Horn 9 23 1:38 3:00 10 9:29 0:37 11 10:42 25:23
10 665 Nevin De Graaf 9 18 1:27 2:33 14 10:39 0:36 10 10:25 25:39
11 670 Keagan Evick 9 10 1:24 2:57 11 9:40 0:50 12 11:32 26:22
12 705 Dace Jr Shuck 9 9 1:22 2:36 9 9:26 1:56 13 11:45 27:04
13 719 Will Parker 9 17 1:26 2:31 12 9:41 0:46 15 12:53 27:15
14 652 Jameson Beverly 9 22 1:38 2:02 22 12:47 0:45 9 10:07 27:18
15 688 Joseph Orlando 9 15 1:26 2:12 8 9:25 1:38 14 12:52 27:30
16 681 Jackson Lee 9 19 1:28 2:18 13 10:09 0:54 18 13:32 28:19
17 709 Isaac Talbot 9 14 1:26 2:45 19 11:28 0:51 16 13:11 29:38
18 676 Xavier Hylton 9 11 1:25 2:30 16 11:11 0:50 19 14:13 30:06
19 729 Scott Boone 9 8 1:22 3:36 20 11:30 0:48 20 14:32 31:46
20 700 John Rucks 9 25 1:48 3:17 18 11:24 0:50 21 15:40 32:58
21 674 Josh Henshaw 9 24 1:45 3:31 15 11:03 1:04 25 16:32 33:54
22 686 Jordan Moore 9 16 1:26 1:54 25 14:07 1:05 24 16:12 34:42
23 660 Darren Burnside 9 21 1:38 2:11 21 11:33 6:06 17 13:31 34:56
24 696 Daniel Renfro 9 20 1:31 3:01 24 13:15 0:58 26 17:33 36:17
25 672 Yash Garg 9 6 1:16 3:40 23 12:59 0:50 28 18:07 36:50
26 667 Aiden Ekleberry 9 26 2:14 3:42 26 15:02 1:49 23 16:07 38:52
27 673 Conner Green 9 28 3:05 1:45 28 20:43 0:33 22 16:06 42:11
28 685 Pete McKiness 9 27 2:58 4:07 27 15:57 1:58 27 17:53 42:51
FEMALE 9 - 9 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 604 Jordan Browning 9 1 0:57 1:27 4 9:48 0:28 2 8:41 21:19
2 648 Abigail Welch 9 4 1:20 1:52 3 9:26 0:29 4 9:18 22:24
3 642 Morgan Stansell 9 2 1:11 2:22 2 9:22 0:33 3 9:09 22:36
4 608 Mariah A'dream Clark 9 5 1:26 1:26 9 11:46 0:40 1 8:08 23:24
5 646 Peyton Timmons 9 3 1:15 2:09 1 9:02 0:44 6 10:48 23:56
6 644 Karina Steiner 9 6 1:27 2:20 5 10:14 0:45 5 10:46 25:30
7 626 Sasha Mason 9 9 1:42 2:41 7 10:51 1:16 7 11:01 27:29
8 611 Sally Edgerton 9 10 1:48 2:38 6 10:41 0:49 8 12:56 28:49
9 628 Caroline McRay 9 7 1:32 2:22 8 11:11 0:52 9 13:40 29:35
10 621 Ainsleigh Hylton 9 8 1:39 2:46 10 14:34 0:58 10 19:29 39:25
MALE 10 - 10 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 687 Cade Motley 10 6 1:11 1:58 2 8:05 0:32 1 8:19 20:04
2 654 Graham Bishop 10 3 1:02 1:49 1 7:41 0:37 2 9:18 20:25
3 726 Bodhe Melver 10 4 1:04 1:58 9 10:34 0:48 5 10:44 25:06
4 677 Ethan Kefauver 10 1 0:55 1:49 4 9:48 0:35 10 12:10 25:14
5 666 Fisher Donovan 10 11 1:23 3:15 8 10:24 0:43 3 9:46 25:30
6 651 Jackson Alford 10 2 0:56 2:21 7 10:10 0:32 7 11:36 25:32
7 684 Mac McIllwain 10 5 1:07 3:10 11 11:00 0:37 4 9:57 25:50
8 704 Matthew Shipley 10 8 1:18 2:17 3 9:16 0:42 11 12:22 25:53
9 669 Bryant Eubank 10 10 1:23 2:39 6 10:09 0:33 6 11:14 25:56
10 693 Stockton Pyne 10 9 1:22 3:20 10 10:36 0:47 9 12:10 28:12
11 690 Alex Patterson 10 7 1:15 2:40 5 9:58 0:46 12 13:44 28:21
12 680 Collin King 10 12 1:28 2:39 13 12:38 0:51 8 11:36 29:10
13 725 Danny Walker 10 14 2:08 3:05 12 11:27 1:13 15 19:49 37:41
14 661 Josh Butler 10 13 2:01 3:49 15 19:22 0:42 13 15:21 41:14
15 712 Chase Allbert 10 15 2:18 4:37 14 16:29 1:31 14 18:24 43:18
FEMALE 10 - 10 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 718 Danielle Lunny 10 2 1:01 1:40 2 9:18 0:27 5 10:18 22:43
2 636 Mary Grace Rowell 10 15 1:26 1:44 7 10:24 0:34 2 9:42 23:49
3 629 Sarah Kate Miller 10 1 0:57 2:18 8 10:25 0:33 3 9:43 23:54
4 602 Faith Boswell 10 6 1:11 2:20 10 10:40 0:54 1 9:42 24:43
5 637 Lucy Rutherford 10 8 1:11 2:01 12 10:54 0:42 4 10:06 24:52
6 610 Caitlin Cook 10 14 1:22 2:18 6 10:06 0:47 6 10:28 25:00
7 638 Jessica Shapiro 10 3 1:01 2:16 5 10:05 0:42 8 11:20 25:22
8 640 Carleigh Smith 10 5 1:10 1:39 9 10:39 0:32 9 12:07 26:04
9 612 Morgan Eicher 10 13 1:22 2:53 3 9:29 0:36 13 13:05 27:22
10 633 Avery Reeder 10 7 1:11 3:28 13 11:18 0:47 7 10:48 27:29
11 617 Haley Galbreath 10 4 1:02 2:22 11 10:49 0:32 14 13:09 27:53
12 728 Erica Horton 10 12 1:21 2:19 15 11:48 0:46 12 12:50 29:02
13 631 Kareena Patel 10 16 1:29 2:56 14 11:46 0:48 11 12:30 29:27
14 649 Evan Elizabeth Welch 10 9 1:13 1:49 1 8:19 0:40 17 17:31 29:31
15 613 Erin Ekleberry 10 17 1:59 2:33 4 10:02 1:00 16 14:00 29:32
16 647 Rosa Vestal 10 10 1:20 2:25 17 13:23 0:39 10 12:08 29:53
17 600 Kennedy Barbera 10 11 1:21 2:12 16 12:37 0:56 15 13:45 30:49
8th Annual H.E.A.T Kids Triathlon
Seniors Triathlon
8/4/2012
MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 935 Jonas Wood 15 1 1:36 1:06 1 13:43 0:37 1 14:00 31:00
2 902 Jack Dang 12 7 1:58 1:28 2 14:12 0:29 2 14:37 32:41
3 906 Zach Freels 12 2 1:36 1:22 10 16:23 0:42 4 15:51 35:53
FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 896 Alexia Smith 12 1 1:46 1:15 2 16:44 0:43 2 17:50 38:17
2 876 Bryanna Allen 14 14 2:13 2:01 1 16:25 1:00 1 17:37 39:13
3 878 Emilie Boone 14 2 1:47 2:18 3 17:00 0:43 3 17:53 39:39
MALE 11 - 11 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 913 Dane McBee 11 1 1:59 1:31 2 16:15 0:32 1 15:52 36:07
2 917 Braxdon Potts 11 3 2:24 1:38 3 16:41 0:31 2 17:07 38:19
3 900 Park Bresnahan 11 2 1:59 1:34 4 17:54 0:46 3 21:22 43:32
4 922 Alex Singelyn 11 7 2:38 1:51 5 17:54 0:31 4 21:37 44:30
5 927 Asher Talbot 11 6 2:35 3:53 1 15:59 0:43 7 29:15 52:23
6 930 Kyle Winter 11 5 2:31 2:39 7 21:37 1:05 5 25:15 53:06
7 921 Caleb Siebert 11 4 2:28 2:36 6 20:50 0:46 6 28:44 55:22
8 901 Dalton Cantrell 11 8 2:41 3:27 8 31:33 1:48 8 36:43 1:16:10
FEMALE 11 - 11 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 891 Gracie Pendleton 11 3 2:08 1:39 1 17:07 0:34 3 19:05 40:30
2 897 Gabrielle Steiner 11 5 2:15 2:00 3 19:16 0:49 1 18:27 42:45
3 877 Catherine Belser 11 2 2:07 1:48 2 18:35 0:36 4 21:00 44:04
4 889 Kaelyn Meier 11 7 2:27 2:35 6 23:44 0:53 2 19:02 48:40
5 894 Marisa Sandoval 11 1 2:05 2:04 4 21:01 0:36 7 28:54 54:38
6 887 Spencer MacMaster 11 4 2:08 1:59 8 27:37 0:44 5 25:11 57:36
7 885 Katie Lee 11 8 2:50 2:26 7 26:11 0:43 6 25:31 57:38
8 881 Halle De Montigny 11 6 2:26 2:27 5 21:41 0:42 8 30:46 58:00
9 884 Anika Kadakia 11 9 3:33 3:21 9 32:55 1:05 9 31:08 1:12:00
MALE 12 - 12 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 926 Max Stansell 12 1 2:00 2:04 1 16:14 0:31 2 18:26 39:13
2 931 Daniel Goode 12 2 2:06 2:28 2 17:30 0:40 1 17:25 40:07
3 898 David Ausland 12 4 2:18 2:15 4 18:53 0:58 5 20:22 44:44
4 909 Andrew Lee 12 7 2:24 3:16 9 20:32 0:46 3 19:43 46:39
5 907 Trevor Horton 12 5 2:19 2:49 10 20:41 0:47 4 20:17 46:50
6 925 Connor Smythe 12 3 2:08 3:34 8 19:37 0:43 7 21:38 47:39
7 928 Dyze Vaughn 12 8 2:34 2:57 3 18:50 0:41 10 26:06 51:06
8 918 Jacob Propst 12 12 3:06 3:26 5 18:55 0:56 9 26:01 52:22
9 904 Zach Edgerton 12 10 2:39 3:05 6 19:05 0:43 11 27:43 53:13
10 899 Trey Boswell 12 13 3:07 2:46 13 26:16 0:31 6 21:18 53:56
11 905 Gabriel Forbes 12 11 2:48 4:05 12 22:33 1:24 8 24:07 54:55
12 924 Trey Smith 12 6 2:19 3:33 7 19:30 0:59 13 30:23 56:42
13 919 Martin Renfro 12 9 2:37 2:38 11 21:36 0:46 12 30:19 57:54
FEMALE 12 - 12 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 934 Catherine Wilkerson 12 2 1:59 2:00 1 18:21 0:44 1 21:25 44:28
2 890 Lindsey Miller 12 1 1:57 2:12 4 23:56 0:38 3 22:23 51:03
3 875 Anna Claire Alford 12 3 2:03 2:58 3 23:34 0:38 4 23:21 52:31
4 893 Ellen Rucks 12 4 2:17 2:27 2 22:15 0:43 5 27:04 54:43
5 936 Nishma Patel 12 6 2:35 2:52 6 28:35 0:38 2 22:07 56:45
6 880 Marissa Burnside 12 5 2:29 3:01 5 25:48 1:12 6 27:06 59:35
MALE 13 - 13 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 914 Sean Meier 13 1 1:37 2:40 2 17:06 0:43 1 15:49 37:53
2 923 Sam Singelyn 13 2 2:06 2:16 1 16:17 0:30 2 17:00 38:07
FEMALE 13 - 13 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 892 Shelby Ragland 13 2 2:21 3:20 2 22:58 0:42 1 20:50 50:10
2 882 Sara Dickens 13 1 1:51 2:32 1 20:20 0:47 2 26:38 52:06
MALE 14 - 14 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 915 Andres Morales 14 2 2:03 2:07 1 15:18 1:10 2 17:20 37:56
2 929 Seth Walden 14 3 2:03 2:22 3 17:40 0:33 1 15:53 38:29
3 939 Liam Dougherty 14 1 1:42 2:10 2 16:08 1:29 4 18:30 39:57
4 920 Adam Sanders 14 7 2:24 2:09 4 17:47 0:35 3 18:12 41:06
5 912 Mark Ludwig 14 4 2:08 2:55 5 18:55 0:40 5 20:09 44:45
6 937 Jacob Eicher 14 6 2:18 2:41 6 20:08 0:48 6 22:48 48:41
7 911 Jacob Lee 14 5 2:08 2:08 7 22:38 1:04 7 25:10 53:06
FEMALE 14 - 14 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 883 Ria Garg 14 2 2:09 2:52 1 22:27 1:11 1 26:03 54:40
2 933 Katarina Mueller 14 1 1:58 2:57 2 23:45 1:16 2 31:18 1:01:12
MALE 15 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 903 Brent Edgerton 15 1 1:53 1:39 1 14:50 0:30 1 17:15 36:04
2 916 Sean O'Malley 15 2 1:58 2:43 2 34:02
FEMALE 15 - 99 DIVISION
Place No. Name Usa Rank Swim T1 Rank Bike T2 Rank Run Final
===== ===== ==================== === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 886 Lauren Lee 15 1 2:13 2:24 1 20:21 0:34 1 18:11 43:41