WINGMAN TRIATHLON
Red Wing, Minnnesota, August 9, 2009
500 meter Swim - 12.7 Mile Bike - 3 Mile Run
INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot Bib Name Cat Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/9 10 Wade Bergner I 42 M Maden Rock WI 26 9:46 1:58 0:44 1 35:14 21.6 0:24 1 17:03 5:41 1:03:10
2 1/11 9 Kyle Engen I 17 M Red Wing MN 1 6:52 1:23 0:25 6 37:51 20.1 0:32 2 19:00 6:20 1:04:38
3 1/21 1 Shelley Nelson I 30 F St Louis Park MN 22 9:25 1:53 0:29 3 36:07 21.1 0:22 8 20:33 6:51 1:06:53
4 1/17 33 Paul Mollett I 38 M Chaska MN 11 8:14 1:39 0:43 4 36:07 21.1 0:19 14 21:50 7:17 1:07:12
5 2/9 49 Jared Roy I 40 M St Louis Park MN 38 10:57 2:12 0:38 2 35:41 21.4 0:24 7 20:33 6:51 1:08:10
6 2/11 8 Isaac Wyland I 16 M Red Wing MN 13 8:18 1:40 0:47 10 39:15 19.4 0:35 5 20:23 6:48 1:09:16
7 1/11 149 Nicholas Lundquist I 29 M Minneapolis MN 24 9:34 1:55 0:53 9 39:08 19.5 0:06 4 19:50 6:37 1:09:28
8 3/9 132 Tim O'Rielly I 44 M Chippawa Falls WI 41 11:12 2:15 1:23 7 38:02 20.0 1:00 3 19:36 6:32 1:11:11
9 2/21 138 Ness Maderios I 31 F Bermuda 7 8:08 1:38 0:27 15 40:10 19.0 0:32 16 22:04 7:22 1:11:19
10 3/11 24 John Grotenhuis I 16 M Eden Prairie MN 12 8:18 1:40 1:12 18 40:50 18.7 1:09 12 21:10 7:04 1:12:38
11 2/17 34 Jason Fischer I 32 M Rochester MN 19 8:54 1:47 0:45 16 40:34 18.8 0:33 15 21:54 7:18 1:12:38
12 4/11 18 Ben Tittle I 16 M Red Wing MN 18 8:51 1:47 1:13 21 41:36 18.3 0:18 10 20:47 6:56 1:12:43
13 3/17 41 John Bergquist I 36 M Red Wing MN 67 12:57 2:36 0:22 5 37:11 20.5 0:18 24 23:16 7:46 1:14:00
14 3/21 15 Megan Haseley I 34 F Richfield MN 5 7:59 1:36 0:51 27 43:14 17.6 0:30 13 21:35 7:12 1:14:07
15 4/17 2 Mike Guanella I 34 M Austin MN 21 9:13 1:51 0:34 8 38:40 19.7 0:41 44 25:13 8:25 1:14:20
16 5/11 103 Sam Lozano I 18 M Pylmouth MN 76 13:27 2:42 1:07 12 39:52 19.1 123 61:13 20:25 1:14:39
17 6/11 26 Alex Peterson I 17 M Plymouth MN 14 8:21 1:41 1:04 14 40:04 19.0 1:21 38 24:40 8:14 1:15:28
18 1/5 3 Jim Wolter I 51 M Lakeville MN 6 8:07 1:38 0:39 11 39:52 19.1 0:41 60 26:14 8:45 1:15:30
19 2/5 141 Kevin Wentworth I 56 M Red Wing MN 56 12:12 2:27 1:55 13 39:57 19.1 1:29 6 20:31 6:51 1:16:01
20 4/9 80 Scott Nelson I 48 M Eagan MN 33 10:34 2:07 1:45 19 41:00 18.6 0:25 28 23:38 7:53 1:17:20
21 5/17 43 Josh Cichy I 35 M Red Wing MN 40 11:03 2:13 0:56 22 41:58 18.2 0:45 23 23:09 7:43 1:17:49
22 1/15 42 Julie Noyes I 43 F Red Wing MN 29 10:12 2:03 0:57 24 42:48 17.8 0:43 26 23:31 7:51 1:18:09
23 2/15 21 Kristina Carson I 48 F Red Wing MN 27 9:58 2:00 45:20 0:11 22 23:00 7:40 1:18:28
24 6/17 58 Joel Peterson I 37 M South Range WI 30 10:14 2:03 1:01 35 44:19 17.2 0:37 17 22:20 7:27 1:18:29
25 2/11 65 Aaron Einck I 28 M Rochester MN 31 10:24 2:05 1:58 20 41:14 18.5 1:06 33 24:11 8:04 1:18:50
26 3/11 39 Austin Engen I 20 M Red Wing MN 4 7:48 1:34 1:01 33 44:08 17.3 0:15 56 26:03 8:41 1:19:12
27 7/17 68 David Hirsch I 31 M Minneapolis MN 78 13:31 2:43 0:58 23 42:03 18.1 0:35 19 22:26 7:29 1:19:30
28 1/21 128 Chelsie Kohns I 20 F Stillwater MN 65 12:51 2:35 0:41 30 43:38 17.5 0:34 18 22:22 7:28 1:20:04
29 4/11 67 Dan Bandy I 27 M Minneapolis MN 50 11:48 2:22 1:27 26 42:57 17.7 1:26 20 22:31 7:31 1:20:06
30 1/7 13 Graci Gorman I 17 F Red Wing MN 3 7:43 1:33 1:00 51 46:29 16.4 0:13 43 25:10 8:24 1:20:33
31 5/11 84 Alex Falconer I 28 M Red Wing MN 37 10:53 2:11 2:18 49 46:23 16.4 0:19 11 20:47 6:56 1:20:38
32 2/21 46 Jessica Koehle I 27 F Eagan MN 39 11:01 2:13 0:35 40 45:08 16.9 0:23 34 24:19 8:07 1:21:24
33 8/17 63 Brian Bottemiller I 31 M Edina MN 23 9:33 1:55 1:47 37 44:52 17.0 0:10 50 25:30 8:30 1:21:49
34 3/15 145 Katherine Sommer I 43 F Prescott WI 44 11:21 2:17 0:46 31 43:56 17.3 0:50 52 25:59 8:40 1:22:51
35 3/21 25 Pamela Shepley I 28 F Little Canada MN 28 9:59 2:00 1:21 43 45:21 16.8 1:48 36 24:35 8:12 1:23:02
36 6/11 62 David Shepley I 29 M Little Canada MN 61 12:27 2:30 1:34 58 47:48 15.9 0:42 9 20:43 6:55 1:23:11
37 1/6 17 Teresa Isakson I 50 F Red Wing MN 35 10:42 2:09 0:59 25 42:51 17.8 1:05 76 27:57 9:19 1:23:32
38 9/17 140 Erica Bratlien I 39 M Mantorville MN 20 9:05 1:49 1:15 29 43:38 17.5 1:02 91 29:06 9:42 1:24:03
39 2/7 12 Michaela Holm I 17 F Red Wing MN 9 8:11 1:39 0:50 72 50:09 15.2 0:20 41 24:54 8:18 1:24:21
40 4/21 93 Nicole Krenner I 37 F Woodbury MN 43 11:20 2:16 2:13 52 46:58 16.2 0:24 29 23:39 7:53 1:24:32
41 4/21 27 Sam Pugh I 23 F St. Louis Park MN 16 8:40 1:44 1:50 69 49:48 15.3 0:27 31 23:51 7:57 1:24:34
42 5/21 66 Kelle Peterson I 23 F Rochester MN 25 9:41 1:57 1:01 73 50:22 15.1 0:19 27 23:35 7:52 1:24:56
43 7/11 87 Nathaniel Foot I 20 M Red Wing MN 68 12:58 2:36 1:20 42 45:17 16.8 1:10 40 24:47 8:16 1:25:30
44 7/11 139 Dylan Gorman I 17 M Red Wing MN 34 10:38 2:08 1:25 48 46:19 16.5 0:06 67 27:06 9:02 1:25:32
45 6/21 70 Samantha Isakson I 23 F Red Wing MN 58 12:20 2:28 1:15 32 44:04 17.3 0:36 70 27:19 9:07 1:25:32
46 8/11 144 Travis Zubick I 28 M W. St. Paul MN 84 13:58 2:48 2:14 38 44:59 16.9 1:04 30 23:49 7:57 1:26:01
47 3/5 1001 Randy Serres I 54 M Randolph MN 57 12:18 2:28 2:40 36 44:39 17.1 0:19 58 26:11 8:44 1:26:04
48 9/11 95 Jacob Wolter I 20 M Lakeville MN 53 11:58 2:24 1:34 41 45:13 16.9 0:55 61 26:29 8:50 1:26:07
49 10/17 45 Karl Koehle I 31 M Eagan MN 46 11:30 2:18 0:54 34 44:16 17.2 0:27 94 29:46 9:56 1:26:50
50 8/11 37 Andrew Ludescher I 18 M Newport MN 49 11:39 2:20 1:07 75 50:46 15.0 0:15 25 23:23 7:48 1:27:07
51 4/15 81 Sue Nelson I 48 F Eagan MN 69 13:11 2:39 1:25 47 46:14 16.5 0:20 53 26:02 8:41 1:27:10
52 9/11 125 Nic Swanson I 17 M Red Wing MN 75 13:24 2:41 1:35 65 49:24 15.4 0:16 21 22:36 7:32 1:27:13
53 7/21 64 Michelle Klatt I 26 F Minneapolis MN 62 12:33 2:31 0:45 54 47:14 16.1 0:54 51 25:51 8:37 1:27:13
54 11/17 79 Brian Carlson I 32 M Apple Valley MN 36 10:49 2:10 1:14 66 49:38 15.4 0:32 57 26:05 8:42 1:28:16
55 5/9 112 Todd Stokke I 44 M Winona MN 91 14:45 2:57 3:38 28 43:24 17.6 1:22 48 25:27 8:29 1:28:33
56 5/15 52 Lisa Vague I 45 F Albertville MN 42 11:15 2:15 1:00 63 49:13 15.5 0:37 62 26:39 8:53 1:28:43
57 12/17 98 Michael Seeberger I 38 M Bayport MN 83 13:55 2:47 1:32 45 45:40 16.7 0:57 63 26:46 8:56 1:28:48
58 6/9 108 Wayne Chislett I 42 M Bayport MN 103 15:48 3:10 2:00 44 45:38 16.7 0:57 37 24:37 8:13 1:28:58
59 4/5 83 Kelly Ohara I 51 M Rochester MN 80 13:39 2:44 1:25 39 45:06 16.9 1:20 74 27:52 9:18 1:29:19
60 8/21 50 Katie Lee I 23 F Minneapolis MN 59 12:23 2:29 1:44 74 50:35 15.1 0:23 42 24:58 8:20 1:30:01
61 3/7 4 Abbey Schnaith I 15 F Red Wing MN 2 7:11 1:26 1:49 95 55:47 13.7 0:13 45 25:14 8:25 1:30:11
62 13/17 97 Leon Peterson I 30 M Red Wing MN 101 15:25 3:05 1:58 57 47:39 16.0 0:33 39 24:46 8:16 1:30:19
63 5/21 71 Amy Peal I 34 F Hanover MN 79 13:35 2:43 1:20 67 49:44 15.3 0:21 49 25:28 8:30 1:30:25
64 9/21 61 Lori Rasmussen I 25 F Rochester MN 54 11:59 2:24 2:24 61 49:06 15.5 0:26 66 27:01 9:01 1:30:54
65 7/9 55 Philip Brown I 48 M Apple Valley MN 72 13:19 2:40 1:35 59 48:03 15.9 0:47 75 27:53 9:18 1:31:35
66 10/11 127 Nathan Knutson I 26 M Maplewood MN 82 13:48 2:46 3:12 46 45:57 16.6 1:19 86 28:33 9:31 1:32:48
67 14/17 111 Steve Tycast I 31 M Golden Valley MN 90 14:41 2:57 1:51 78 51:02 14.9 0:24 46 25:22 8:28 1:33:16
68 10/21 142 Shauna Luhman I 27 F Goodhue MN 120 19:02 3:49 2:03 17 40:47 18.7 0:32 100 30:58 10:20 1:33:20
69 2/6 122 Christine Riley I 56 F Red Wing MN 119 18:37 3:44 1:15 53 47:04 16.2 0:33 59 26:13 8:45 1:33:42
70 6/15 118 Lycia Jedlicki I 45 F Red Wing MN 110 16:27 3:18 1:19 50 46:23 16.4 0:42 92 29:33 9:51 1:34:21
71 11/21 57 Kim Dyckman I 26 F Rochester MN 60 12:26 2:30 1:50 77 50:54 15.0 0:27 89 28:47 9:36 1:34:22
72 15/17 56 Eric-Jon Westerlund I 38 M Minneapolis MN 93 15:01 3:01 2:16 56 47:39 16.0 1:40 77 28:10 9:24 1:34:45
73 7/15 106 Bridgette Prew I 40 F Minneapolis MN 66 12:51 2:35 1:17 70 49:57 15.3 0:35 98 30:37 10:13 1:35:15
74 12/21 16 Mari Bodensteiner I 21 F Red Wing MN 8 8:11 1:39 1:58 100 56:36 13.5 0:23 79 28:19 9:27 1:35:25
75 13/21 5 Ashley Knudsen I 20 F Goodhue MN 10 8:13 1:39 1:59 99 56:35 13.5 0:21 82 28:20 9:27 1:35:25
76 14/21 60 Breanna Linquist I 26 F Rochester MN 55 12:02 2:25 2:40 86 53:04 14.4 0:22 71 27:23 9:08 1:35:28
77 6/21 76 Missy Voth I 39 F Goodhue MN 94 15:02 3:01 1:27 55 47:29 16.0 0:32 102 31:09 10:23 1:35:36
78 7/21 23 Julie Malyon I 33 F Red Wing MN 47 11:30 2:18 2:48 83 52:28 14.5 0:34 80 28:19 9:27 1:35:36
79 8/21 29 Becky Larson I 39 F Red Wing MN 48 11:33 2:19 2:41 85 52:33 14.5 0:32 81 28:20 9:27 1:35:37
80 15/21 101 Jamie Velkoverh I 25 F Falcon Heights MN 96 15:09 3:02 2:49 64 49:18 15.5 1:27 65 26:57 8:59 1:35:39
81 8/15 88 Ann Marie Otto I 41 F Welch MN 109 16:23 3:17 1:08 71 50:01 15.2 1:18 69 27:16 9:06 1:36:05
82 9/21 47 Heather Morgan I 37 F Red Wing MN 104 15:50 3:10 2:05 60 48:05 15.8 0:29 97 30:16 10:06 1:36:43
83 16/17 114 Mark Fournier I 35 M Maple Grove MN 89 14:40 2:56 2:36 62 49:09 15.5 2:18 88 28:41 9:34 1:37:21
84 10/21 86 Beth Benedict I 38 F Crystal MN 86 14:23 2:53 2:07 88 53:34 14.2 0:34 64 26:55 8:59 1:37:32
85 11/21 126 Caryn Mohr I 37 F Falcon Heights MN 97 15:14 3:03 2:18 94 55:18 13.8 0:23 35 24:29 8:10 1:37:40
86 12/21 85 Julie Fournier I 38 F Maple Grove MN 52 11:58 2:24 3:46 79 51:18 14.9 2:23 83 28:23 9:28 1:37:46
87 13/21 136 Alesia Behnke I 36 F Hudson WI 64 12:43 2:33 2:21 92 54:55 13.9 1:14 68 27:08 9:03 1:38:18
88 4/7 124 Elizabeth Muenchow I 18 F Minnetonka MN 121 19:21 3:53 1:55 80 51:29 14.8 0:28 47 25:24 8:28 1:38:35
89 8/9 146 Chris Jonus I 41 M Winona MN 71 13:19 2:40 1:51 68 49:46 15.3 0:52 109 33:07 11:03 1:38:52
90 16/21 113 Jojo Ulmen I 23 F North Mankato MN 85 14:11 2:51 2:29 89 54:08 14.1 0:35 73 27:50 9:17 1:39:10
91 5/7 94 Molly McNamara I 15 F Goodhue MN 88 14:36 2:56 2:02 105 59:05 12.9 0:13 32 23:59 8:00 1:39:52
92 10/11 36 Justin Ludescher I 18 M Newport MN 15 8:26 1:42 2:28 104 58:59 12.9 0:24 95 29:46 9:56 1:40:00
93 11/11 121 Jacob Murphy I 24 M Clear Lake MN 73 13:22 2:41 2:43 97 56:15 13.5 1:42 54 26:02 8:41 1:40:03
94 9/15 116 Kay Heard I 40 F Elk River MN 74 13:23 2:41 2:41 98 56:15 13.5 1:43 55 26:03 8:41 1:40:03
95 14/21 92 Chris Frazier I 37 F Wayzata MN 112 17:26 3:30 2:16 81 51:30 14.8 0:30 87 28:40 9:34 1:40:20
96 6/7 38 Sophi Gorman I 14 F Red Wing MN 17 8:41 1:45 2:17 110 59:57 12.7 0:33 93 29:34 9:52 1:40:59
97 7/7 110 Christine Hansen I 19 F White Bear Lake MN 77 13:30 2:42 1:44 102 57:15 13.3 0:50 90 28:54 9:38 1:42:11
98 15/21 30 Kimberly Holst I 30 F Kasson MN 51 11:50 2:22 1:55 96 56:04 13.6 0:28 104 32:17 10:46 1:42:32
99 17/17 107 Chris Livingston I 36 M Winona MN 106 15:59 3:12 3:33 82 52:24 14.5 0:44 101 31:00 10:20 1:43:37
100 9/9 137 Brian Sieracki I 43 M Minong WI 113 17:27 3:30 2:54 101 56:37 13.5 0:44 78 28:14 9:25 1:45:54
101 16/21 22 Nicole Olalde I 33 F Minneapolis MN 70 13:13 2:39 2:27 93 55:13 13.8 2:16 107 32:49 10:57 1:45:56
102 17/21 104 Annie Katz I 27 F Stillwater MN 99 15:22 3:05 3:26 90 54:27 14.0 0:51 108 32:58 11:00 1:47:02
103 3/6 115 Ann Stokke I 52 F Winona MN 100 15:24 3:05 2:58 84 52:30 14.5 0:51 114 35:34 11:52 1:47:14
104 18/21 96 Lisa Peterson I 28 F Red Wing MN 122 20:41 4:09 3:42 91 54:46 13.9 0:38 72 27:49 9:17 1:47:34
105 4/6 105 Terry Lee I 51 F Onalaska WI 107 16:16 3:16 2:45 109 59:47 12.7 0:41 84 28:24 9:28 1:47:50
106 17/21 69 Heather Proehl I 31 F New Hope MN 45 11:23 2:17 2:07 115 1:01:56 12.3 0:37 106 32:40 10:54 1:48:42
107 18/21 119 Stacey Hansen I 38 F Ellsworth WI 111 16:45 3:21 2:15 76 50:48 15.0 0:28 119 39:14 13:05 1:49:28
108 19/21 91 Mallery Dosdall I 25 F Hastings MN 117 18:08 3:38 3:19 108 59:45 12.8 0:45 85 28:32 9:31 1:50:26
109 10/15 89 Shavell Pansch I 45 F Maplewood MN 123 20:42 4:09 3:21 87 53:20 14.3 0:41 105 32:29 10:50 1:50:30
110 11/15 99 Ann Claridge I 46 F Arden Hills MN 115 18:05 3:37 2:20 106 59:22 12.8 0:40 99 30:55 10:19 1:51:20
111 19/21 82 Sarah Roy I 30 F Maple Grove MN 87 14:32 2:55 2:06 118 1:04:43 11.8 0:25 96 29:54 9:58 1:51:37
112 11/11 143 Jared Luhman I 15 M Goodhue MN 63 12:40 2:32 2:16 112 1:01:34 12.4 0:25 113 35:32 11:51 1:52:24
113 20/21 117 Wendy Peterson I 25 F South Range WI 105 15:57 3:12 2:37 103 58:19 13.1 0:48 111 35:11 11:44 1:52:50
114 12/15 147 Angela Jonas I 45 F Winona MN 102 15:32 3:07 1:52 107 59:24 12.8 1:29 115 35:41 11:54 1:53:55
115 20/21 90 Brooke Dusk I 31 F Prescott WI 116 18:07 3:38 3:22 111 59:58 12.7 1:19 103 32:03 10:41 1:54:46
116 5/6 20 Kerry Kading I 50 F Spring Valley MN 32 10:28 2:06 1:41 119 1:05:33 11.6 0:56 116 36:15 12:05 1:54:51
117 6/6 48 April Mitchell I 54 F Prescott WI 98 15:20 3:04 2:23 113 1:01:42 12.4 1:36 110 34:00 11:20 1:54:58
118 5/5 44 Vince O'Brien I 56 M Minneapolis MN 81 13:47 2:46 2:45 117 1:03:28 12.0 1:29 117 38:03 12:41 1:59:30
119 13/15 109 Sheryl Mohundro I 46 F Minneapolis MN 108 16:23 3:17 2:26 114 1:01:52 12.3 1:32 121 40:25 13:29 2:02:35
120 21/21 54 Jennifer Montville I 35 F Eden Prairie MN 114 17:39 3:32 3:35 120 1:08:08 11.2 1:06 118 38:18 12:46 2:08:44
121 21/21 53 Heidi Henrich I 25 F Savage MN 92 15:00 3:00 2:57 121 1:10:45 10.8 5:05 112 35:29 11:50 2:09:14
122 14/15 148 Judy Helerson I 49 F Rochester MN 95 15:02 3:01 2:34 116 1:02:37 12.2 0:32 122 48:42 16:14 2:09:24
123 15/15 100 Judy Labine I 46 F Arden Hills MN 118 18:36 3:44 3:03 122 1:26:50 8.8 1:16 120 39:28 13:10 2:29:11
results by Vacation Sports results posted on: www.vacationsports.com
MALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS: Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 31 Bullet, No Chin, Spe ; , ,
1 6:59 1:24 0:18 1 38:11 20.0 0:19 1 19:31 6:31 1:05:15
2 150 Hanson-Poss-Christen ; , ,
2 10:39 2:08 0:32 2 45:50 16.6 0:16 2 21:43 7:15 1:18:57
FEMALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS: Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 133 Wing Dings ; , ,
3 12:11 2:27 0:23 1 44:23 17.2 0:19 2 27:55 9:19 1:25:09
2 6 Team Kelly ; , ,
1 8:21 1:41 0:21 4 58:01 13.1 0:16 1 25:45 8:35 1:32:42
3 73 Team Owens ; , ,
5 12:47 2:34 0:46 2 49:48 15.3 0:23 6 37:51 12:37 1:41:32
4 131 FFF me ; , ,
2 8:28 1:42 0:31 5 58:56 12.9 0:22 4 34:46 11:36 1:43:01
5 130 Laura ; , ,
6 15:59 3:12 0:54 3 54:28 14.0 0:17 5 36:18 12:06 1:47:54
6 77 Ahl-Palmer-Pearson ; , ,
4 12:41 2:33 0:29 6 1:11:46 10.6 0:21 3 28:19 9:27 1:53:33
MIXED RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS: Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 14 Simonson, kieves, Wa ; , ,
1 8:09 1:38 0:21 2 40:35 18.8 0:17 2 21:17 7:06 1:10:36
2 102 Team Superior ; , ,
6 14:07 2:50 0:25 1 39:49 19.1 0:26 3 21:46 7:16 1:16:31
3 72 Team Schaith ; , ,
3 11:21 2:17 0:26 6 1:03:03 12.1 0:19 1 19:52 6:38 1:34:59
4 75 Team Tolvonen ; , ,
5 12:10 2:26 0:52 3 53:21 14.3 1:10 5 29:08 9:43 1:36:39
5 74 Team Bray ; , ,
4 12:10 2:26 0:52 4 53:22 14.3 1:11 4 29:07 9:43 1:36:39
6 78 Team Gorman ; , ,
2 11:04 2:13 0:28 5 58:16 13.1 0:33 6 30:55 10:19 1:41:13