Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com

Treadman Duathlon

duathlon text

September 22, 2012 in Pine Island, MN

event email:

Question About Results?

Events
Results By
Final Time logo
duathlon text - Results 
                                                    TREADMAN DU
                                          Pine Island, MN - Sept. 22, 2012
                                     3.3 Mile Run, 21.6 Mile Bike, 3.3 Mile Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Run1  Rate  Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run2    Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1           651 Brent Sinn               34 M   Lacrosse           WI    1   19:09  5:49  0:48    4   55:17  23.4  0:30    1   18:55  5:44 1:34:37 
    2           545 John Heinlein Iii        23 M   Stillwater         Mi    4   19:34  5:56  0:39    5   55:40  23.3  0:30    4   20:34  6:14 1:36:53 
    3           608 John Shelp               40 M   Maple Plain        MN    5   19:35  5:56  0:41    6   55:43  23.3  0:38    6   20:56  6:21 1:37:32 
    4           577 Mario Minelli            41 M   Kasson             MN    3   19:29  5:55  0:50    7   56:53  22.8  0:41    3   20:12  6:08 1:38:03 
    5           591 David Phillips           26 M   Maple Grove        MN   11   20:41  6:16  0:45    3   55:10  23.5  0:50    9   21:40  6:34 1:39:03 
    6           589 Nicholas Pergande        28 M   Winona             MN    8   20:28  6:13  0:48    8   57:25  22.6  0:45    7   21:04  6:24 1:40:28 
    7           566 Mike Ladendorf           30 M   Apple Valley       MN    2   19:09  5:49  0:28   12 1:01:44  21.0  0:29    2   18:57  5:45 1:40:44 
    8           648 Chad Lemke               40 M   Sartell            MN   24   22:30  6:49  0:55   10   58:25  22.2  0:49   22   24:04  7:18 1:46:41 
    9           551 Bryan Joas               41 M   Eagan              MN   21   22:28  6:49  0:56    9   58:03  22.3  0:58   31   25:08  7:37 1:47:30 
   10           573 Brian Lynch              38 M   Rochester          MN    9   20:32  6:14  1:04   19 1:04:31  20.1  1:13    5   20:54  6:20 1:48:13 
   11           660 Jonathan Pedersen        44 M   Maplewood          MN   14   21:44  6:36  0:51   13 1:02:04  20.9  0:59   20   23:07  7:01 1:48:44 
   12           559 Scott Klein              38 M   Northfield         MN   18   22:15  6:45  0:43   17 1:03:37  20.4  0:46   13   22:09  6:43 1:49:28 
   13           582 Darin Napton             42 M   Rochester          MN   16   21:54  6:39  1:21   14 1:02:47  20.6  1:12   16   22:34  6:51 1:49:46 
   14           627 Gregg Tischler           43 M   Superior           WI   22   22:29  6:49  0:52   11 1:01:18  21.1  1:13   23   24:17  7:22 1:50:06 
   15           606 Aaron Senne              16 M   North Branch       MN    7   20:21  6:10  0:36   23 1:06:05  19.6  0:50   17   22:35  6:51 1:50:25 
   16           639 Nate Zimmerman-Enge      33 M   Minneapolis        MN   17   22:14  6:44  0:54   18 1:03:57  20.3  0:40   19   22:49  6:55 1:50:30 
   17           642 Eric Seppelt             26 M   Rochester          MN   10   20:40  6:16  1:10   21 1:06:01  19.6  1:00   12   21:58  6:40 1:50:47 
   18           645 Jeff Janus               30 M   Rochester          MN   12   20:57  6:21  1:21   27 1:08:02  19.0  1:32    8   21:06  6:24 1:52:57 
   19           596 Chris Potts              46 M   Rochester          MN   15   21:51  6:38  1:09   24 1:06:58  19.4  0:51   18   22:48  6:55 1:53:35 
   20           517 James Carlen             44 M   St Paul            MN   13   21:39  6:34  1:13   25 1:07:10  19.3  1:18   15   22:25  6:48 1:53:43 
   21           595 D Potter                 39 M   Rochester          MN   26   22:32  6:50  1:23   22 1:06:05  19.6  1:08   27   24:35  7:27 1:55:41 
   22           657 Alex Martin              22 M   Millville          MN   19   22:22  6:47  1:03   35 1:10:14  18.5  0:48   11   21:53  6:38 1:56:17 
   23           641 Mark Walter              36 M   Rochester          MN   34   24:01  7:17  0:48   20 1:06:00  19.6  0:41   29   24:54  7:33 1:56:21 
   24           652 Gary Dutton              53 M   Rochester          MN   35   24:01  7:17  0:31   28 1:08:06  19.0  0:26   24   24:18  7:22 1:57:19 
   25           650 Matt Rockne              45 M   Zumbrota           MN   28   22:37  6:52  1:44   26 1:07:28  19.2  1:25   33   25:25  7:43 1:58:37 
   26           611 Prashant Singh           46 M   Eden Prairie       MN   61   25:49  7:50  1:24   15 1:03:32  20.4  1:08   56   27:26  8:19 1:59:17 
   27           578 Ken Mogren               64 M   Winona             MN   71   26:12  7:57  1:00   16 1:03:34  20.4  1:11   59   27:28  8:20 1:59:22 
   28           507 Ryan Barnes              33 M   Crystal            MN   38   24:14  7:21  0:42   29 1:08:41  18.9  0:34   34   25:29  7:44 1:59:37 
   29           617 Greger Svensson          40 M   Minneapolis        MN   29   23:02  6:59  1:08   38 1:11:40  18.1  1:04   21   23:28  7:07 2:00:19 
   30           509 Bill Benning             50 M   Lakeville          MN   43   24:30  7:26  1:09   30 1:09:05  18.8  0:58   39   25:43  7:48 2:01:22 
   31           635 Dustin Wollenburg        31 M   Austin             MN   31   23:34  7:09  1:19   33 1:09:54  18.5  1:09   46   26:13  7:57 2:02:06 
   32           622 Jenny Thacker            37 F   Lakeville          MN   50   25:17  7:40  1:09   34 1:10:04  18.5  1:02   32   25:14  7:39 2:02:44 
   33           659 Jeremy Martin            19 M   Millville          MN   20   22:27  6:48  1:03   64 1:17:39  16.7  1:03   10   21:42  6:35 2:03:50 
   34           640 Eric Buechler            41 M   Rochester          MN   42   24:28  7:25  1:43   36 1:11:05  18.2  2:05   30   25:04  7:36 2:04:23 
   35           550 Jonathan Jacobs          28 M   Onalaska           WI    6   20:14  6:08  2:03   69 1:19:13  16.4  0:58   14   22:12  6:44 2:04:37 
   36           524 Aldrin D'Souza           30 M   Minneapolis        MN   23   22:29  6:49  0:57   40 1:12:21  17.9  1:12   63   28:11  8:33 2:05:06 
   37           558 Michael Kilburg          30 M   Cedar Rapids       IA   37   24:11  7:20  0:56   42 1:13:38  17.6  0:59   37   25:35  7:46 2:05:16 
   38           547 Carl Hoang               52 M   Maple Grove        MN   54   25:25  7:43  0:59   31 1:09:42  18.6  1:08   65   28:13  8:33 2:05:26 
   39           512 Juan Benzo               24 M   Onalaska           WI   25   22:31  6:50  2:03   54 1:16:04  17.0  1:19   26   24:18  7:22 2:06:13 
   40           588 Stephen Penkhus          67 M   Mankato            MN   36   24:09  7:20  1:08   44 1:13:48  17.6  1:29   41   25:47  7:49 2:06:19 
   41           560 John Koch                47 M   Maple Grove        MN   70   26:10  7:56  1:01   32 1:09:52  18.5  1:00   76   29:15  8:52 2:07:17 
   42           624 Jackie Thompson          33 F   Rochester          MN   40   24:22  7:23  0:39   57 1:16:23  17.0  0:32   35   25:32  7:45 2:07:27 
   43           505 Drew Aspenson            29 M   Des Moines         IA   33   23:58  7:16  1:39   41 1:12:51  17.8  1:37   57   27:26  8:19 2:07:29 
   44           569 Ross Lexvold             34 M   Red Wing           MN   27   22:34  6:51  0:38    2    0:01  77760.0 79:56   28   24:40  7:29 2:07:47 
   45           592 Brendan Pierce           36 M   Saint Paul         MN   64   25:59  7:53  1:18   37 1:11:16  18.2  2:29   52   26:55  8:10 2:07:54 
   46           585 Eric Omdahl              35 M   Saint Charles      MN   32   23:50  7:14  0:41   53 1:16:02  17.0  0:30   60   27:39  8:23 2:08:40 
   47           567 Steve Lebarron           52 M   Edina              MN   46   24:54  7:33  1:28   55 1:16:11  17.0  1:30   36   25:32  7:45 2:09:33 
   48           646 Grant Kesserling         37 M   Rochester          MN   77   26:59  8:11  1:24   52 1:15:29  17.2  1:00   38   25:39  7:47 2:10:28 
   49           564 Carl Krause              41 M   Byron              MN   72   26:12  7:57  1:52   39 1:11:48  18.1  1:44   74   29:10  8:51 2:10:43 
   50           502 Louis Ahlstrand          58 M   Shafer             MN   53   25:24  7:42  1:18   59 1:16:29  16.9  1:08   51   26:45  8:07 2:11:01 
   51           579 David Montag             31 M   Minneapolis        MN   55   25:33  7:45  1:47   61 1:16:34  16.9  1:29   44   26:05  7:55 2:11:26 
   52           542 Luke Harned              60 M   Mahtomedi          MN   45   24:41  7:29  1:02   50 1:15:03  17.3  0:58   86   30:12  9:09 2:11:54 
   53           644 Carolyn Franzone         52 F   Rochester          MN   63   25:56  7:52  2:29   45 1:14:14  17.5  1:18   64   28:12  8:33 2:12:06 
   54           528 Rachel Elvester          30 F   Minnetonka         MN   67   26:02  7:54  1:37   58 1:16:23  17.0  1:03   54   27:08  8:14 2:12:10 
   55           556 Brien Kennedy            52 M   Jupiter            FL   44   24:41  7:29  1:02   71 1:19:57  16.2  1:21   45   26:13  7:57 2:13:12 
   56           503 Ingrid Andersen          35 F   Rochester          MN   49   25:08  7:37  1:23   72 1:20:04  16.2  1:10   40   25:43  7:48 2:13:26 
   57           575 Carey Manson             55 M   Mound              MN   68   26:05  7:55  1:17   49 1:14:59  17.3  1:50   80   29:34  8:58 2:13:43 
   58           538 Sergio Gradilone         40 M   Rochester          MN   76   26:57  8:10  1:50   46 1:14:22  17.4  1:30   83   29:51  9:03 2:14:28 
   59           629 Michael Tracey           34 M   Charles City       IA   66   26:00  7:53  1:02   62 1:16:59  16.8  2:21   78   29:22  8:54 2:15:40 
   60           636 Tina Wong                27 F   Rochester          MN   47   24:57  7:34  1:32   73 1:20:08  16.2  2:46   48   26:20  7:59 2:15:41 
   61           602 Daniel Salay             24 M   St. Cloud          MN   85   27:30  8:20  2:04   56 1:16:12  17.0  2:15   61   27:43  8:24 2:15:42 
   62           574 Steven Machovsky         55 M   Burnsville         MN   97   28:33  8:40  1:41   51 1:15:04  17.3  1:38   71   28:55  8:46 2:15:48 
   63           544 Ryan Hedges              26 M   Des Moines         Io   39   24:18  7:22  0:59   86 1:23:25  15.5  0:41   50   26:32  8:03 2:15:53 
   64           634 Lynne Wodrich            43 F   Rochester          MN   79   27:11  8:14  1:24   66 1:18:09  16.6  1:20   62   28:05  8:31 2:16:07 
   65           531 Mike Fingerson           44 M   Rochester          MN   62   25:55  7:51  1:19   81 1:21:44  15.9  1:13   49   26:29  8:02 2:16:37 
   66           501 Nicholas Abney           33 M   Red Wing           MN   48   25:02  7:35  1:02                           134 1:52:12 34:00 2:17:13 
   67           553 Paul Jonas               29 M   Minneapolis        MN   92   28:00  8:29  1:49   60 1:16:29  16.9  1:38   81   29:44  9:01 2:17:38 
   68           647 Mike Borneke             58 M   Eagle Lake         MN  117   31:14  9:28  1:13   47 1:14:37  17.4  1:12   87   30:21  9:12 2:18:34 
   69           580 Gregory Mulfort          30 M   Independence       MN   65   25:59  7:53  1:18   77 1:21:17  15.9  1:00   75   29:13  8:52 2:18:46 
   70           527 Joshua Edwards           34 M   Chaska             MN   41   24:24  7:24  1:25   88 1:24:11  15.4  1:11   66   28:22  8:36 2:19:31 
   71           561 Zack Konetski            26 M   Brooklyn Center    MN  101   28:47  8:44  1:09   65 1:18:03  16.6  1:01   93   30:44  9:19 2:19:41 
   72           658 Kelsey Dietermen         22 F   Plymouth           MN   30   23:16  7:03  0:34  107 1:31:18  14.2  0:29   25   24:18  7:22 2:19:53 
   73           539 Lawrence Greiten         32 M   Rochester          MN   60   25:47  7:49  2:00   80 1:21:38  15.9  1:46   69   28:46  8:44 2:19:54 
   74           540 Travis Grotz             30 M   Rochester          MN   59   25:46  7:49  1:58   79 1:21:24  15.9  2:01   70   28:48  8:44 2:19:55 
   75           555 Erik Kaufman             34 M   Rochester          MN   69   26:07  7:55  1:01   89 1:25:58  15.1  0:54   43   26:05  7:54 2:20:02 
   76           661 Kathy Bates              48 F   Pine Island        MN   74   26:33  8:03  1:11   76 1:21:03  16.0  1:20   85   30:05  9:07 2:20:09 
   77           554 Michael Joyner           54 M   Rochester          MN   95   28:19  8:35  1:17   48 1:14:41  17.4  1:46  108   34:27 10:27 2:20:29 
   78           598 Christina Pristash       34 F   Eyota              MN   51   25:20  7:41  0:59   92 1:26:38  15.0  0:42   53   26:56  8:10 2:20:32 
   79           597 Chris Prew               46 M   Minneapolis        MN   80   27:21  8:18  2:06   75 1:20:45  16.0  1:57   72   28:55  8:46 2:21:00 
   80           535 Darla Frandrup           48 F   Dennison           MN   91   27:59  8:29  1:33   78 1:21:18  15.9  1:46   67   28:31  8:39 2:21:05 
   81           637 Richard Woo              24 M   Rochester          MN   73   26:32  8:03  0:35   85 1:22:53  15.6  0:41   89   30:34  9:16 2:21:13 
   82           586 Scott Parker             43 M   Federal Way        WA  103   29:08  8:50  1:24   63 1:17:06  16.8  1:32  102   33:11 10:04 2:22:18 
   83           599 Mary Purdue              39 F   Flagstaff          AZ  106   29:09  8:50  1:02   74 1:20:32  16.1  0:38   95   31:12  9:28 2:22:31 
   84           506 Rodney Bailey            44 M   Blaine             MN   84   27:25  8:19  2:14   70 1:19:53  16.2  2:18   94   30:50  9:21 2:22:37 
   85           570 Caroline Loftus          25 F   St Paul            MN   89   27:43  8:24  1:57   82 1:22:02  15.8  2:28   68   28:44  8:43 2:22:52 
   86           525 Erik Edvalson            43 M   Maple Grove        MN   88   27:41  8:24  1:57   68 1:19:07  16.4  2:35   98   31:45  9:38 2:23:03 
   87           604 Michael Schaan           23 M   Minneapolis        MN   58   25:39  7:47  0:44   91 1:26:09  15.0  0:30   88   30:24  9:13 2:23:23 
   88           508 Travis Beauchamp         30 M   Lino Lakes         MN   83   27:24  8:19  0:45   83 1:22:04  15.8  0:41   99   32:35  9:53 2:23:27 
   89           568 Chet Lexvold             28 M   Bloomington        MN   56   25:37  7:46  1:08   93 1:27:05  14.9  0:39   73   29:00  8:48 2:23:28 
   90           649 Cyndi Wisted             27 F   Rochester          MN   75   26:44  8:06  1:59   90 1:26:05  15.1  2:07   55   27:17  8:16 2:24:09 
   91           643 Missy Henry              28 F   Rochester          MN  111   30:11  9:09  1:57   67 1:18:29  16.5  1:24  103   33:16 10:05 2:25:15 
   92           581 Patrick Mulfort          22 M   Ham Lake           MN   82   27:23  8:18  1:29  103 1:29:47  14.4  1:18   42   25:58  7:52 2:25:53 
   93           614 Tricia Stiller           39 F   Mazeppa            MN   52   25:22  7:42  1:07  112 1:33:11  13.9  0:56   47   26:19  7:59 2:26:51 
   94           593 Amy Pike                 35 F   Mantorville        MN   57   25:39  7:47  1:32  106 1:30:54  14.3  1:57   58   27:28  8:20 2:27:27 
   95           620 Van Sy                   39 M   Rochester          MN   81   27:23  8:18  2:19   97 1:28:01  14.7  1:04   84   29:55  9:04 2:28:40 
   96           552 Mark Johnson             43 M   Lakeville          MN  125   33:27 10:09  1:50   43 1:13:42  17.6  1:41  123   38:21 11:38 2:28:58 
   97           504 Rebekah Archer           34 F   Minneapolis        MN   98   28:35  8:40  1:20   98 1:28:08  14.7  1:59   92   30:40  9:18 2:30:40 
   98           626 Renu Thukral             31 F   Minneapolis        MN   99   28:36  8:40  1:19  101 1:29:05  14.5  1:04   91   30:39  9:18 2:30:41 
   99           571 Tara Loftus              30 F   Bloomington        MN   94   28:19  8:35  1:26  104 1:30:10  14.4  1:52   82   29:44  9:01 2:31:28 
  100           510 Kelly Benning            44 F   Lakeville          MN  105   29:09  8:50  1:49  102 1:29:14  14.5  1:20   90   30:36  9:17 2:32:05 
  101           520 Hector Cerra             42 M   Rochester          MN  119   31:48  9:38  1:59   84 1:22:27  15.7  1:39  107   34:15 10:23 2:32:05 
  102           557 William Kessler          30 M   South Saint Paul   MN   96   28:29  8:38  2:23   87 1:23:43  15.5  2:59  109   34:42 10:31 2:32:13 
  103           576 Kathy Mattson            48 F   Rochester          MN   90   27:52  8:27  3:39   99 1:29:01  14.6  3:11   77   29:16  8:53 2:32:58 
  104           565 Butch Kummer             55 M   Hastings           MN  104   29:08  8:50  1:43   94 1:27:07  14.9  1:10  112   35:29 10:45 2:34:35 
  105           526 Julie Edvalson           36 F   Maple Grove        MN  102   28:53  8:46  1:03  100 1:29:03  14.6  1:38  110   35:09 10:39 2:35:43 
  106           656 Brenda Fyles             42 F   Rochester          MN  115   30:39  9:18  1:13    1    0:01  77760.0 94:48   96   31:24  9:31 2:38:04 
  107           594 Travis Postier           30 M   Rochester          MN  108   29:37  8:59  2:38   95 1:27:19  14.8  2:05  117   36:43 11:08 2:38:18 
  108           514 Dalibel Bravo            26 F   Miami              FL  118   31:37  9:35  3:15   96 1:27:44  14.8  1:45  106   34:08 10:21 2:38:26 
  109           541 Nancy Hampl              39 F   Hastings           MN  112   30:16  9:11  2:41  108 1:32:08  14.1  2:17  104   33:21 10:07 2:40:40 
  110           548 Sandi Hofmeister         45 F   Hastings           MN  113   30:17  9:11  2:42  105 1:30:23  14.3  4:00  105   33:23 10:07 2:40:44 
  111           615 Michelle Straub          46 F   Prior Lake         MN  116   30:58  9:23  2:33  113 1:33:54  13.8  2:21  114   35:32 10:46 2:45:16 
  112           536 Carlota Gay              41 F   Rochester          MN  120   32:01  9:43  1:15  109 1:32:12  14.1  1:58  122   38:18 11:37 2:45:42 
  113           638 Kevin Worder             44 M   Kasson             MN   93   28:10  8:32  3:09  126 1:45:03  12.3  0:21   79   29:23  8:55 2:46:04 
  114           543 William Hartman          40 M   Rochester          MN  110   29:57  9:05  3:42  111 1:32:47  14.0  2:37  118   37:05 11:14 2:46:04 
  115           625 Darren Thomson           44 M   Blaine             MN  109   29:56  9:05  1:42  117 1:36:56  13.4  1:19  116   36:19 11:01 2:46:10 
  116           523 Mary Crookston           48 F   Lakeville          MN  126   33:52 10:16  1:56  114 1:34:03  13.8  1:21  115   35:51 10:52 2:47:01 
  117           605 Sathish Selvaraju        26 M   Rochester          MN  100   28:38  8:41  1:54  116 1:35:21  13.6  4:14  119   37:40 11:25 2:47:45 
  118           632 Laura Wermager           26 F   Minnetonka         MN   86   27:30  8:20  2:09  119 1:38:25  13.2  2:19  120   38:14 11:36 2:48:36 
  119           633 Matt Willems             25 M   Big Lake           MN   87   27:31  8:21  2:07  125 1:45:00  12.3  0:55  101   33:06 10:02 2:48:36 
  120           654 Duwayne Knoblaoch        36 M   Lacrescent         MN  107   29:29  8:57  2:32  110 1:32:31  14.0  4:55  126   39:50 12:05 2:49:16 
  121           655 Sara Elder               35 F   Minneapolis        MN  123   33:05 10:02  1:12  115 1:34:43  13.7  1:02  125   39:19 11:55 2:49:18 
  122           515 Jorge Bravo              56 M   Miami              FL  127   34:31 10:28  2:05  118 1:37:44  13.3  2:18  113   35:30 10:46 2:52:04 
  123           519 Shannon Carter           38 F   Rochester          MN  124   33:05 10:02  2:08  120 1:39:42  13.0  0:29  121   38:18 11:37 2:53:39 
  124           653 Denelle Knoblaoch        37 F   Lacrescent         MN   78   27:03  8:12  4:37  131 1:50:09  11.8  2:12   97   31:43  9:37 2:55:42 
  125           601 Tanya Rylee              39 F   Chaska             MN  121   32:32  9:52  3:00  123 1:44:46  12.4  2:56  111   35:21 10:43 2:58:31 
  126           612 Molly Spartz             29 F   Plainview          MN  114   30:32  9:15  2:25  132 1:50:32  11.7  2:17  100   32:54  9:58 2:58:37 
  127           511 Ivonne Benzo             51 F   Rochester          MN  134   37:21 11:20  1:26  121 1:40:15  12.9  1:07  127   39:54 12:06 3:00:01 
  128           546 Char Hirsch              49 F   Eden Prairie       MN  122   32:33  9:52  3:00  124 1:44:46  12.4  2:54  128   40:35 12:18 3:03:46 
  129           628 Marie Torkelson          57 F   Zumbrota           MN  132   36:00 10:55  2:46  122 1:43:59  12.5  2:40  124   38:40 11:43 3:04:01 
  130           563 Gail Kramer              68 F   Burnsville         MN  133   36:53 11:11  1:53  130 1:49:13  11.9  1:41  129   42:46 12:58 3:12:23 
  131           532 Deanna Fink              21 F   Plymouth           MN  131   35:23 10:44  3:20  127 1:46:42  12.1  3:31  133   47:29 14:24 3:16:22 
  132           533 James Fink               51 M   Plymouth           MN  130   35:23 10:44  3:22  128 1:46:47  12.1  3:25  132   47:27 14:23 3:16:22 
  133           600 Kelly Roth               43 F   Minnetrista        MN  128   35:08 10:39  2:05  129 1:48:11  12.0  4:57  131   46:15 14:01 3:16:33 
  134           623 Colette Thelen           35 F   Minnetrista        MN  129   35:08 10:39  2:06  133 1:51:36  11.6  1:31  130   46:14 14:01 3:16:34 

results by Final Time                                   results posted on:  www.finaltiming.com and onlineraceresults.com


                                                 SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank   RUN1  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  725 Team :  , Josh Wessel , Roger Caulson                                                      
                                                    1   19:18  5:51  0:26    3 1:11:50  18.0  0:22    1   20:11  6:07 1:52:04 
    2  718 Team Last Tri :  , Pam Garretson ,                                                         
                                                    4   24:37  7:28  0:26    1 1:09:41  18.6  0:34    4   24:40  7:29 1:59:56 
    3  720 We Du. Du You? :  , Brad Marburger ,                                                       
                                                    6   25:37  7:46  0:26    2 1:10:24  18.4  0:24    6   25:45  7:48 2:02:33 
    4  717 Shake N Bake :  , Tim Melvin ,                                                             
                                                    3   22:45  6:54  0:35    7 1:17:27  16.7  0:29    3   23:43  7:12 2:04:58 
    5  716 Howling Muddpuppies :  , Aidan Baranczyk , Scott Forstie                                   
                                                    7   26:02  7:54  0:43    4 1:12:08  18.0  0:56    7   25:51  7:50 2:05:38 
    6  722 perry dental 1 :  , Ava Perry ,                                                            
                                                    5   24:50  7:32  0:38    6 1:14:16  17.5  0:42    5   25:37  7:46 2:06:00 
    7  721 Perrydental-2 :  , Isaac Perry ,                                                           
                                                    2   19:46  6:00  0:50    9 1:29:15  14.5  0:48    2   20:27  6:12 2:11:03 
    8  715 Little Birds :  , Sarah Greising ,                                                         
                                                    8   26:51  8:09  0:33    8 1:18:48  16.4  0:26    8   26:58  8:11 2:13:35 
    9  724  :  ,  ,                                                                                     
                                                    9   30:26  9:14  0:33    5 1:13:44  17.6  0:32   10   31:47  9:38 2:16:59 
   10  723 The Woods :  , Trent Wood , Steve Wood                                                     
                                                   10   33:54 10:17  0:54   11 1:54:55  11.3  0:47    9   30:44  9:19 3:01:12 
   11  719 Smooth Movers :  , Kimberly Moeller ,                                                      
                                                   11   34:11 10:22  1:10   10 1:50:13  11.8  0:52   11   36:02 10:55 3:02:25 
                                                                      Page 1


                    PENALTY TIME ISSUED

No.  Name                    Age Sex City               St Penalty Penalty Comment                
==== ======================= === === ================== == ======= ============================== 

                                                        DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
 613 Eben Spencer             33 M   Eden Prairie       MN    1   24:26  7:24  0:45    1 1:33:32  13.9                                  

                                                         DISQUALIFIED

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               CLYDESDALE MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  509 Bill Benning             50 M   Lakeville          MN    1 24:30  1:09    1 1:09:04  18.8 1:34:41  0:58    1   25:43  7:48 2:01:22 
    2  553 Paul Jonas               29 M   Minneapolis        MN    4 28:00  1:49    3 1:16:29  16.9 1:46:18  1:38    3   29:44  9:01 2:17:38 
    3  540 Travis Grotz             30 M   Rochester          MN    2 25:46  1:58    5 1:21:23  15.9 1:49:07  2:02    2   28:48  8:44 2:19:55 
    4  525 Erik Edvalson            43 M   Maple Grove        MN    3 27:41  1:57    4 1:19:07  16.4 1:48:44  2:35    4   31:45  9:38 2:23:03 
    5  552 Mark Johnson             43 M   Lakeville          MN    5 33:27  1:50    2 1:13:41  17.6 1:48:57  1:41    5   38:21 11:38 2:28:58 

                                                ATHENA FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                            TOP TEN Run 1 TIMES
    1 Brent Sinn            Lacrosse       WI 34 M   19:09  5:49 
    2 Mike Ladendorf        Apple Valley   MN 30 M   19:09  5:49 
    3 Mario Minelli         Kasson         MN 41 M   19:29  5:55 
    4 John Heinlein Iii     Stillwater     Mi 23 M   19:34  5:56 
    5 John Shelp            Maple Plain    MN 40 M   19:35  5:56 
    6 Jonathan Jacobs       Onalaska       WI 28 M   20:14  6:08 
    7 Aaron Senne           North Branch   MN 16 M   20:21  6:10 
    8 Nicholas Pergande     Winona         MN 28 M   20:28  6:13 
    9 Brian Lynch           Rochester      MN 38 M   20:32  6:14 
   10 Eric Seppelt          Rochester      MN 26 M   20:40  6:16 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 David Phillips        Maple Grove    Mn 26 M 00:55:09  23.5 
    2 Brent Sinn            Lacrosse       Wi 34 M 00:55:17  23.4 
    3 John Heinlein Iii     Stillwater     Mi 23 M 00:55:39  23.3 
    4 John Shelp            Maple Plain    Mn 40 M 00:55:43  23.3 
    5 Mario Minelli         Kasson         Mn 41 M 00:56:52  22.8 
    6 Nicholas Pergande     Winona         Mn 28 M 00:57:24  22.6 
    7 Bryan Joas            Eagan          Mn 41 M 00:58:03  22.3 
    8 Chad Lemke            Sartell        Mn 40 M 00:58:25  22.2 
    9 Gregg Tischler        Superior       Wi 43 M 01:01:18  21.1 
   10 Mike Ladendorf        Apple Valley   Mn 30 M 01:01:44  21.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Brent Sinn            Lacrosse       WI 34 M 18:55  5:44 
    2 Mike Ladendorf        Apple Valley   MN 30 M 18:57  5:45 
    3 Mario Minelli         Kasson         MN 41 M 20:12  6:08 
    4 John Heinlein Iii     Stillwater     Mi 23 M 20:34  6:14 
    5 Brian Lynch           Rochester      MN 38 M 20:54  6:20 
    6 John Shelp            Maple Plain    MN 40 M 20:56  6:21 
    7 Nicholas Pergande     Winona         MN 28 M 21:04  6:24 
    8 Jeff Janus            Rochester      MN 30 M 21:06  6:24 
    9 David Phillips        Maple Grove    MN 26 M 21:40  6:34 
   10 Jeremy Martin         Millville      MN 19 M 21:42  6:35 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  636 Tina Wong                27 F   Rochester          MN    2   24:57  7:34  1:32    2 1:20:08  16.2  2:46    2   26:20  7:59 2:15:41 
    2  658 Kelsey Dietermen         22 F   Plymouth           MN    1   23:16  7:03  0:34    6 1:31:18  14.2  0:29    1   24:18  7:22 2:19:53 
    3  570 Caroline Loftus          25 F   St Paul            MN    5   27:43  8:24  1:57    3 1:22:02  15.8  2:28    4   28:44  8:43 2:22:52 
    4  649 Cyndi Wisted             27 F   Rochester          MN    3   26:44  8:06  1:59    4 1:26:05  15.1  2:07    3   27:17  8:16 2:24:09 
    5  643 Missy Henry              28 F   Rochester          MN    6   30:11  9:09  1:57    1 1:18:29  16.5  1:24    5   33:16 10:05 2:25:15 
    6  514 Dalibel Bravo            26 F   Miami              FL    7   31:37  9:35  3:15    5 1:27:44  14.8  1:45    6   34:08 10:21 2:38:26 
    7  632 Laura Wermager           26 F   Minnetonka         MN    4   27:30  8:20  2:09    7 1:38:25  13.2  2:19    7   38:14 11:36 2:48:36 
    8  532 Deanna Fink              21 F   Plymouth           MN    8   35:23 10:44  3:20    8 1:46:42  12.1  3:31    8   47:29 14:24 3:16:22 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  622 Jenny Thacker            37 F   Lakeville          MN    3   25:17  7:40  1:09    1 1:10:04  18.5  1:02    1   25:14  7:39 2:02:44 
    2  624 Jackie Thompson          33 F   Rochester          MN    1   24:22  7:23  0:39    2 1:16:23  17.0  0:32    2   25:32  7:45 2:07:27 
    3  528 Rachel Elvester          30 F   Minnetonka         MN    7   26:02  7:54  1:37    3 1:16:23  17.0  1:03    6   27:08  8:14 2:12:10 
    4  503 Ingrid Andersen          35 F   Rochester          MN    2   25:08  7:37  1:23    4 1:20:04  16.2  1:10    3   25:43  7:48 2:13:26 
    5  598 Christina Pristash       34 F   Eyota              MN    4   25:20  7:41  0:59    6 1:26:38  15.0  0:42    5   26:56  8:10 2:20:32 
    6  599 Mary Purdue              39 F   Flagstaff          AZ   13   29:09  8:50  1:02    5 1:20:32  16.1  0:38   11   31:12  9:28 2:22:31 
    7  614 Tricia Stiller           39 F   Mazeppa            MN    5   25:22  7:42  1:07   13 1:33:11  13.9  0:56    4   26:19  7:59 2:26:51 
    8  593 Amy Pike                 35 F   Mantorville        MN    6   25:39  7:47  1:32   11 1:30:54  14.3  1:57    7   27:28  8:20 2:27:27 
    9  504 Rebekah Archer           34 F   Minneapolis        MN   10   28:35  8:40  1:20    7 1:28:08  14.7  1:59   10   30:40  9:18 2:30:40 
   10  626 Renu Thukral             31 F   Minneapolis        MN   11   28:36  8:40  1:19    9 1:29:05  14.5  1:04    9   30:39  9:18 2:30:41 
   11  571 Tara Loftus              30 F   Bloomington        MN    9   28:19  8:35  1:26   10 1:30:10  14.4  1:52    8   29:44  9:01 2:31:28 
   12  526 Julie Edvalson           36 F   Maple Grove        MN   12   28:53  8:46  1:03    8 1:29:03  14.6  1:38   14   35:09 10:39 2:35:43 
   13  541 Nancy Hampl              39 F   Hastings           MN   14   30:16  9:11  2:41   12 1:32:08  14.1  2:17   13   33:21 10:07 2:40:40 
   14  655 Sara Elder               35 F   Minneapolis        MN   16   33:05 10:02  1:12   14 1:34:43  13.7  1:02   17   39:19 11:55 2:49:18 
   15  519 Shannon Carter           38 F   Rochester          MN   17   33:05 10:02  2:08   15 1:39:42  13.0  0:29   16   38:18 11:37 2:53:39 
   16  653 Denelle Knoblaoch        37 F   Lacrescent         MN    8   27:03  8:12  4:37   17 1:50:09  11.8  2:12   12   31:43  9:37 2:55:42 
   17  601 Tanya Rylee              39 F   Chaska             MN   15   32:32  9:52  3:00   16 1:44:46  12.4  2:56   15   35:21 10:43 2:58:31 
   18  623 Colette Thelen           35 F   Minnetrista        MN   18   35:08 10:39  2:06   18 1:51:36  11.6  1:31   18   46:14 14:01 3:16:34 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  634 Lynne Wodrich            43 F   Rochester          MN    2   27:11  8:14  1:24    2 1:18:09  16.6  1:20    1   28:05  8:31 2:16:07 
    2  661 Kathy Bates              48 F   Pine Island        MN    1   26:33  8:03  1:11    3 1:21:03  16.0  1:20    4   30:05  9:07 2:20:09 
    3  535 Darla Frandrup           48 F   Dennison           MN    4   27:59  8:29  1:33    4 1:21:18  15.9  1:46    2   28:31  8:39 2:21:05 
    4  510 Kelly Benning            44 F   Lakeville          MN    5   29:09  8:50  1:49    6 1:29:14  14.5  1:20    5   30:36  9:17 2:32:05 
    5  576 Kathy Mattson            48 F   Rochester          MN    3   27:52  8:27  3:39    5 1:29:01  14.6  3:11    3   29:16  8:53 2:32:58 
    6  656 Brenda Fyles             42 F   Rochester          MN    7   30:39  9:18  1:13    1    0:01  77760.0 94:48    6   31:24  9:31 2:38:04 
    7  548 Sandi Hofmeister         45 F   Hastings           MN    6   30:17  9:11  2:42    7 1:30:23  14.3  4:00    7   33:23 10:07 2:40:44 
    8  615 Michelle Straub          46 F   Prior Lake         MN    8   30:58  9:23  2:33    9 1:33:54  13.8  2:21    8   35:32 10:46 2:45:16 
    9  536 Carlota Gay              41 F   Rochester          MN    9   32:01  9:43  1:15    8 1:32:12  14.1  1:58   10   38:18 11:37 2:45:42 
   10  523 Mary Crookston           48 F   Lakeville          MN   11   33:52 10:16  1:56   10 1:34:03  13.8  1:21    9   35:51 10:52 2:47:01 
   11  546 Char Hirsch              49 F   Eden Prairie       MN   10   32:33  9:52  3:00   11 1:44:46  12.4  2:54   11   40:35 12:18 3:03:46 
   12  600 Kelly Roth               43 F   Minnetrista        MN   12   35:08 10:39  2:05   12 1:48:11  12.0  4:57   12   46:15 14:01 3:16:33 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  644 Carolyn Franzone         52 F   Rochester          MN    1   25:56  7:52  2:29    1 1:14:14  17.5  1:18    1   28:12  8:33 2:12:06 
    2  511 Ivonne Benzo             51 F   Rochester          MN    3   37:21 11:20  1:26    2 1:40:15  12.9  1:07    3   39:54 12:06 3:00:01 
    3  628 Marie Torkelson          57 F   Zumbrota           MN    2   36:00 10:55  2:46    3 1:43:59  12.5  2:40    2   38:40 11:43 3:04:01 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  563 Gail Kramer              68 F   Burnsville         MN    1   36:53 11:11  1:53    1 1:49:13  11.9  1:41    1   42:46 12:58 3:12:23 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 99
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  606 Aaron Senne              16 M   North Branch       MN    1   20:21  6:10  0:36    1 1:06:05  19.6  0:50    2   22:35  6:51 1:50:25 
    2  659 Jeremy Martin            19 M   Millville          MN    2   22:27  6:48  1:03    2 1:17:39  16.7  1:03    1   21:42  6:35 2:03:50 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  589 Nicholas Pergande        28 M   Winona             MN    2   20:28  6:13  0:48    1   57:25  22.6  0:45    1   21:04  6:24 1:40:28 
    2  642 Eric Seppelt             26 M   Rochester          MN    3   20:40  6:16  1:10    2 1:06:01  19.6  1:00    3   21:58  6:40 1:50:47 
    3  657 Alex Martin              22 M   Millville          MN    4   22:22  6:47  1:03    3 1:10:14  18.5  0:48    2   21:53  6:38 1:56:17 
    4  550 Jonathan Jacobs          28 M   Onalaska           WI    1   20:14  6:08  2:03    8 1:19:13  16.4  0:58    4   22:12  6:44 2:04:37 
    5  512 Juan Benzo               24 M   Onalaska           WI    5   22:31  6:50  2:03    5 1:16:04  17.0  1:19    5   24:18  7:22 2:06:13 
    6  505 Drew Aspenson            29 M   Des Moines         IA    6   23:58  7:16  1:39    4 1:12:51  17.8  1:37    8   27:26  8:19 2:07:29 
    7  602 Daniel Salay             24 M   St. Cloud          MN   12   27:30  8:20  2:04    6 1:16:12  17.0  2:15    9   27:43  8:24 2:15:42 
    8  544 Ryan Hedges              26 M   Des Moines         Io    7   24:18  7:22  0:59   10 1:23:25  15.5  0:41    7   26:32  8:03 2:15:53 
    9  561 Zack Konetski            26 M   Brooklyn Center    MN   15   28:47  8:44  1:09    7 1:18:03  16.6  1:01   13   30:44  9:19 2:19:41 
   10  637 Richard Woo              24 M   Rochester          MN   10   26:32  8:03  0:35    9 1:22:53  15.6  0:41   12   30:34  9:16 2:21:13 
   11  604 Michael Schaan           23 M   Minneapolis        MN    9   25:39  7:47  0:44   11 1:26:09  15.0  0:30   11   30:24  9:13 2:23:23 
   12  568 Chet Lexvold             28 M   Bloomington        MN    8   25:37  7:46  1:08   12 1:27:05  14.9  0:39   10   29:00  8:48 2:23:28 
   13  581 Patrick Mulfort          22 M   Ham Lake           MN   11   27:23  8:18  1:29   13 1:29:47  14.4  1:18    6   25:58  7:52 2:25:53 
   14  605 Sathish Selvaraju        26 M   Rochester          MN   14   28:38  8:41  1:54   14 1:35:21  13.6  4:14   15   37:40 11:25 2:47:45 
   15  633 Matt Willems             25 M   Big Lake           MN   13   27:31  8:21  2:07   15 1:45:00  12.3  0:55   14   33:06 10:02 2:48:36 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  651 Brent Sinn               34 M   Lacrosse           WI    1   19:09  5:49  0:48    2   55:17  23.4  0:30    1   18:55  5:44 1:34:37 
    2  573 Brian Lynch              38 M   Rochester          MN    2   20:32  6:14  1:04    5 1:04:31  20.1  1:13    2   20:54  6:20 1:48:13 
    3  559 Scott Klein              38 M   Northfield         MN    5   22:15  6:45  0:43    3 1:03:37  20.4  0:46    4   22:09  6:43 1:49:28 
    4  639 Nate Zimmerman-Enge      33 M   Minneapolis        MN    4   22:14  6:44  0:54    4 1:03:57  20.3  0:40    5   22:49  6:55 1:50:30 
    5  645 Jeff Janus               30 M   Rochester          MN    3   20:57  6:21  1:21    8 1:08:02  19.0  1:32    3   21:06  6:24 1:52:57 
    6  595 D Potter                 39 M   Rochester          MN    7   22:32  6:50  1:23    7 1:06:05  19.6  1:08    6   24:35  7:27 1:55:41 
    7  641 Mark Walter              36 M   Rochester          MN   11   24:01  7:17  0:48    6 1:06:00  19.6  0:41    8   24:54  7:33 1:56:21 
    8  507 Ryan Barnes              33 M   Crystal            MN   13   24:14  7:21  0:42    9 1:08:41  18.9  0:34    9   25:29  7:44 1:59:37 
    9  635 Dustin Wollenburg        31 M   Austin             MN    9   23:34  7:09  1:19   10 1:09:54  18.5  1:09   14   26:13  7:57 2:02:06 
   10  524 Aldrin D'Souza           30 M   Minneapolis        MN    6   22:29  6:49  0:57   12 1:12:21  17.9  1:12   17   28:11  8:33 2:05:06 
   11  558 Michael Kilburg          30 M   Cedar Rapids       IA   12   24:11  7:20  0:56   13 1:13:38  17.6  0:59   10   25:35  7:46 2:05:16 
   12  569 Ross Lexvold             34 M   Red Wing           MN    8   22:34  6:51  0:38    1    0:01  77760.0 79:56    7   24:40  7:29 2:07:47 
   13  592 Brendan Pierce           36 M   Saint Paul         MN   18   25:59  7:53  1:18   11 1:11:16  18.2  2:29   15   26:55  8:10 2:07:54 
   14  585 Eric Omdahl              35 M   Saint Charles      MN   10   23:50  7:14  0:41   15 1:16:02  17.0  0:30   16   27:39  8:23 2:08:40 
   15  646 Grant Kesserling         37 M   Rochester          MN   22   26:59  8:11  1:24   14 1:15:29  17.2  1:00   11   25:39  7:47 2:10:28 
   16  579 David Montag             31 M   Minneapolis        MN   16   25:33  7:45  1:47   16 1:16:34  16.9  1:29   13   26:05  7:55 2:11:26 
   17  629 Michael Tracey           34 M   Charles City       IA   20   26:00  7:53  1:02   17 1:16:59  16.8  2:21   21   29:22  8:54 2:15:40 
   18  501 Nicholas Abney           33 M   Red Wing           MN   15   25:02  7:35  1:02                            27 1:52:12 34:00 2:17:13 
   19  580 Gregory Mulfort          30 M   Independence       MN   19   25:59  7:53  1:18   18 1:21:17  15.9  1:00   20   29:13  8:52 2:18:46 
   20  527 Joshua Edwards           34 M   Chaska             MN   14   24:24  7:24  1:25   22 1:24:11  15.4  1:11   18   28:22  8:36 2:19:31 
   21  539 Lawrence Greiten         32 M   Rochester          MN   17   25:47  7:49  2:00   19 1:21:38  15.9  1:46   19   28:46  8:44 2:19:54 
   22  555 Erik Kaufman             34 M   Rochester          MN   21   26:07  7:55  1:01   23 1:25:58  15.1  0:54   12   26:05  7:54 2:20:02 
   23  508 Travis Beauchamp         30 M   Lino Lakes         MN   24   27:24  8:19  0:45   20 1:22:04  15.8  0:41   23   32:35  9:53 2:23:27 
   24  620 Van Sy                   39 M   Rochester          MN   23   27:23  8:18  2:19   25 1:28:01  14.7  1:04   22   29:55  9:04 2:28:40 
   25  557 William Kessler          30 M   South Saint Paul   MN   25   28:29  8:38  2:23   21 1:23:43  15.5  2:59   24   34:42 10:31 2:32:13 
   26  594 Travis Postier           30 M   Rochester          MN   27   29:37  8:59  2:38   24 1:27:19  14.8  2:05   25   36:43 11:08 2:38:18 
   27  654 Duwayne Knoblaoch        36 M   Lacrescent         MN   26   29:29  8:57  2:32   26 1:32:31  14.0  4:55   26   39:50 12:05 2:49:16 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  577 Mario Minelli            41 M   Kasson             MN    1   19:29  5:55  0:50    1   56:53  22.8  0:41    1   20:12  6:08 1:38:03 
    2  648 Chad Lemke               40 M   Sartell            MN    8   22:30  6:49  0:55    3   58:25  22.2  0:49    7   24:04  7:18 1:46:41 
    3  551 Bryan Joas               41 M   Eagan              MN    6   22:28  6:49  0:56    2   58:03  22.3  0:58   10   25:08  7:37 1:47:30 
    4  660 Jonathan Pedersen        44 M   Maplewood          MN    3   21:44  6:36  0:51    5 1:02:04  20.9  0:59    5   23:07  7:01 1:48:44 
    5  582 Darin Napton             42 M   Rochester          MN    5   21:54  6:39  1:21    6 1:02:47  20.6  1:12    3   22:34  6:51 1:49:46 
    6  627 Gregg Tischler           43 M   Superior           WI    7   22:29  6:49  0:52    4 1:01:18  21.1  1:13    8   24:17  7:22 1:50:06 
    7  596 Chris Potts              46 M   Rochester          MN    4   21:51  6:38  1:09    8 1:06:58  19.4  0:51    4   22:48  6:55 1:53:35 
    8  517 James Carlen             44 M   St Paul            MN    2   21:39  6:34  1:13    9 1:07:10  19.3  1:18    2   22:25  6:48 1:53:43 
    9  650 Matt Rockne              45 M   Zumbrota           MN    9   22:37  6:52  1:44   10 1:07:28  19.2  1:25   11   25:25  7:43 1:58:37 
   10  611 Prashant Singh           46 M   Eden Prairie       MN   12   25:49  7:50  1:24    7 1:03:32  20.4  1:08   13   27:26  8:19 1:59:17 
   11  617 Greger Svensson          40 M   Minneapolis        MN   10   23:02  6:59  1:08   13 1:11:40  18.1  1:04    6   23:28  7:07 2:00:19 
   12  640 Eric Buechler            41 M   Rochester          MN   11   24:28  7:25  1:43   12 1:11:05  18.2  2:05    9   25:04  7:36 2:04:23 
   13  560 John Koch                47 M   Maple Grove        MN   14   26:10  7:56  1:01   11 1:09:52  18.5  1:00   16   29:15  8:52 2:07:17 
   14  564 Carl Krause              41 M   Byron              MN   15   26:12  7:57  1:52   14 1:11:48  18.1  1:44   15   29:10  8:51 2:10:43 
   15  538 Sergio Gradilone         40 M   Rochester          MN   16   26:57  8:10  1:50   15 1:14:22  17.4  1:30   18   29:51  9:03 2:14:28 
   16  531 Mike Fingerson           44 M   Rochester          MN   13   25:55  7:51  1:19   19 1:21:44  15.9  1:13   12   26:29  8:02 2:16:37 
   17  597 Chris Prew               46 M   Minneapolis        MN   17   27:21  8:18  2:06   18 1:20:45  16.0  1:57   14   28:55  8:46 2:21:00 
   18  586 Scott Parker             43 M   Federal Way        WA   20   29:08  8:50  1:24   16 1:17:06  16.8  1:32   20   33:11 10:04 2:22:18 
   19  506 Rodney Bailey            44 M   Blaine             MN   18   27:25  8:19  2:14   17 1:19:53  16.2  2:18   19   30:50  9:21 2:22:37 
   20  520 Hector Cerra             42 M   Rochester          MN   23   31:48  9:38  1:59   20 1:22:27  15.7  1:39   21   34:15 10:23 2:32:05 
   21  638 Kevin Worder             44 M   Kasson             MN   19   28:10  8:32  3:09   23 1:45:03  12.3  0:21   17   29:23  8:55 2:46:04 
   22  543 William Hartman          40 M   Rochester          MN   22   29:57  9:05  3:42   21 1:32:47  14.0  2:37   23   37:05 11:14 2:46:04 
   23  625 Darren Thomson           44 M   Blaine             MN   21   29:56  9:05  1:42   22 1:36:56  13.4  1:19   22   36:19 11:01 2:46:10 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  652 Gary Dutton              53 M   Rochester          MN    1   24:01  7:17  0:31    1 1:08:06  19.0  0:26    1   24:18  7:22 1:57:19 
    2  547 Carl Hoang               52 M   Maple Grove        MN    5   25:25  7:43  0:59    2 1:09:42  18.6  1:08    5   28:13  8:33 2:05:26 
    3  567 Steve Lebarron           52 M   Edina              MN    3   24:54  7:33  1:28    7 1:16:11  17.0  1:30    2   25:32  7:45 2:09:33 
    4  502 Louis Ahlstrand          58 M   Shafer             MN    4   25:24  7:42  1:18    8 1:16:29  16.9  1:08    4   26:45  8:07 2:11:01 
    5  556 Brien Kennedy            52 M   Jupiter            FL    2   24:41  7:29  1:02    9 1:19:57  16.2  1:21    3   26:13  7:57 2:13:12 
    6  575 Carey Manson             55 M   Mound              MN    6   26:05  7:55  1:17    5 1:14:59  17.3  1:50    7   29:34  8:58 2:13:43 
    7  574 Steven Machovsky         55 M   Burnsville         MN    8   28:33  8:40  1:41    6 1:15:04  17.3  1:38    6   28:55  8:46 2:15:48 
    8  647 Mike Borneke             58 M   Eagle Lake         MN   10   31:14  9:28  1:13    3 1:14:37  17.4  1:12    8   30:21  9:12 2:18:34 
    9  554 Michael Joyner           54 M   Rochester          MN    7   28:19  8:35  1:17    4 1:14:41  17.4  1:46    9   34:27 10:27 2:20:29 
   10  565 Butch Kummer             55 M   Hastings           MN    9   29:08  8:50  1:43   10 1:27:07  14.9  1:10   10   35:29 10:45 2:34:35 
   11  515 Jorge Bravo              56 M   Miami              FL   11   34:31 10:28  2:05   11 1:37:44  13.3  2:18   11   35:30 10:46 2:52:04 
   12  533 James Fink               51 M   Plymouth           MN   12   35:23 10:44  3:22   12 1:46:47  12.1  3:25   12   47:27 14:23 3:16:22 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1  578 Ken Mogren               64 M   Winona             MN    3   26:12  7:57  1:00    1 1:03:34  20.4  1:11    2   27:28  8:20 1:59:22 
    2  588 Stephen Penkhus          67 M   Mankato            MN    1   24:09  7:20  1:08    2 1:13:48  17.6  1:29    1   25:47  7:49 2:06:19 
    3  542 Luke Harned              60 M   Mahtomedi          MN    2   24:41  7:29  1:02    3 1:15:03  17.3  0:58    3   30:12  9:09 2:11:54 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 99
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   RUN1  100yd Trn.1 Rank  Bike    Rate Trn.2 Rank  Run    Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 

Total Registered:                            233
Total Number of Individual Finishers:          0
Total Number of Relay Finishers:              11
Number of Male Finishers:                     91
Number of Female Finishers:                   43
Did not Finish Race or Did Not Start:         86