Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com

Northern Lakes Run

30 K text

May 12, 2012 in White Bear Lake, MN

event email:

Question About Results?

Events
Results By
Final Time logo
30 K text - Results 
                            Northern Lakes Run
                     White Bear Lake, MN May 12, 2012
                                    30K

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/22   5465 Josh Metcalf             37 M   Glencoe            MN 1:44:52  5:38 
    2   1/3    5470 Tony Nikodym             18 M   Ogilvie            MN 1:54:08  6:08 
    3   2/22   5536 John Storkamp            32 M   Hastings           MN 1:55:51  6:13 
    4   1/7    5517 Aaron Olson              29 M   White Bear Lake    MN 1:58:53  6:23 
    5   3/22   5451 Steven Kubow             34 M   Hugo               MN 2:07:19  6:50 
    6   2/7    5481 Andrew Petroski          26 M   Roseville          MN 2:09:50  6:58 
    7   1/20   5496 Chris Steensland         41 M   Hugo               MN 2:09:55  6:59 
    8   2/20   5467 Raymond Mitchell         47 M   St. Paul           MN 2:10:23  7:00 
    9   4/22   5540 Luke Carlson             32 M   Minnetonka         MN 2:12:41  7:08 
   10   2/3    5437 Oliver Houghtling        16 M   Ham Lake           MN 2:12:44  7:08 
   11   5/22   5427 Micah Grafenstein-Kinz   39 M   Minneapolis        MN 2:13:51  7:11 
   12   3/7    5456 Dan Laplante                M   Phllips            WI 2:19:30  7:29 
   13   6/22   5448 Cale Konetchy               M   Hugo               MN 2:19:30  7:29 
   14   3/20   5511 Joe Kelzea               42 M   New Richmond       WI 2:22:20  7:39 
   15   7/22   5446 Jesse Kling              32 M   Blaine             MN 2:22:29  7:39 
   16   1/19   5476 Shelley Ostrander        26 F   Shoreview          MN 2:22:49  7:40 
   17   4/7    5533 Brian Glaeser            27 M   Somerset           WI 2:23:33  7:43 
   18   4/20   5420 Matt Evans               46 M   Eau Claire         WI 2:25:32  7:49 
   19   1/17   5468 Jody Nelson              47 F   Coon Rapids        MN 2:25:36  7:49 
   20   2/19   5452 Kasey Kuker              27 F   Rochester          MN 2:26:22  7:52 
   21   1/8    5534 Mark Myers               52 M   Lake Elmo          MN 2:27:01  7:54 
   22   1/21   5529 Karen Peterson           39 F   Stillwater         MN 2:27:13  7:54 
   23   3/19   5527 Sarah Macklad            29 F   Woodbury           MN 2:27:13  7:54 
   24   2/17   5512 Leah Holt                42 F   Mpls               MN 2:27:39  7:56 
   25   2/8    5443 Terry Johnson            56 M   Madison Lake       MN 2:28:03  7:57 
   26   5/20   5501 Michael Umphress         47 M   Woodbury           MN 2:28:10  7:57 
   27   8/22   5520 Mike Bester              31 M   St. Paul           MN 2:28:42  7:59 
   28   2/21   5464 Amy Metcalf              35 F   Glencoe            MN 2:28:44  7:59 
   29   6/20   5519 Bill Sumey               46 M   Scandia            MN 2:29:02  8:00 
   30   4/19   5528 Leah Pustovar            28 F   Stillwater         MN 2:29:13  8:01 
   31   5/7    5482 Lee Pribyl               24 M   Maple Lake         MN 2:29:46  8:03 
   32   9/22   5424 Patrick Ganyaw           34 M   Maplewood          MN 2:31:50  8:09 
   33   5/19   5463 Victoria McLachlan       20 F   New Hope           MN 2:32:13  8:10 
   34  10/22   5492 Jeremy Schroeder         38 M   Lino Lakes         MN 2:32:18  8:11 
   35   6/7    5417 Adam Dang                27 M   Robbinsdale        MN 2:32:39  8:12 
   36   3/8    5435 Neil Hetherington        50 M   Eagan              MN 2:33:13  8:14 
   37  11/22   5490 Jason Rudolph            38 M   Maplewood          MN 2:35:52  8:22 
   38   3/21   5439 Amy Hruska               36 F   St. Louis Park     MN 2:36:48  8:25 
   39   7/20   5485 Patrick Rinella          47 M   White Bear Lake    MN 2:38:18  8:30 
   40  12/22   5423 Doug Franzwa             33 M   Woodbury           MN 2:38:34  8:31 
   41  13/22   5428 Trevor Greene            37 M   Woodbury           MN 2:38:47  8:32 
   42   8/20   5499 Charles Storevik         44 M   Fridley            MN 2:39:06  8:33 
   43   9/20   5413 Bryan Carow              41 M   Lakeville          MN 2:39:21  8:33 
   44   6/19   5421 Emily Fischer            28 F   Mendota Heights    MN 2:40:21  8:37 
   45   4/21   5411 Tricia Buggs             38 F   Paynesville        MN 2:40:26  8:37 
   46   3/17   5433 Lori Harley              46 F   Forest Lake        MN 2:40:30  8:37 
   47   5/21   5488 Mikki Rothbauer          33 F   Woodbury           MN 2:40:35  8:37 
   48   4/8    5418 Marcus Eberhardt         59 M   River Falls        MN 2:41:07  8:39 
   49  14/22   5507 Shawn Webb               33 M   White Bear Lake    MN 2:41:32  8:40 
   50  15/22   5509 Steve Wold               38 M   Coon Rapids        MN 2:41:39  8:41 
   51   7/7    5419 Jeremy Eckstrom          28 M   Prior Lake         MN 2:42:04  8:42 
   52  10/20   5524 Todd Larson              44 M   Ham Lake           MN 2:43:23  8:46 
   53   6/21   5412 Brooke Bulfer            32 F   Northfield         MN 2:43:47  8:48 
   54   4/17   5442 Karen Johnson            49 F   Madison Lake       MN 2:44:05  8:49 
   55   5/17   5535 Tina Wahlstrom           40 F   Minneapolis        MN 2:44:14  8:49 
   56   7/19   5530 Miranda Bryan            27 F   Rosemount          MN 2:44:22  8:49 
   57  16/22   5506 David Waldoch            34 M   Newbrighton        MN 2:44:35  8:50 
   58   3/3    5497 Mitchell Steeves         15 M   Rogers             MN 2:46:21  8:56 
   59   8/19   5466 Jessica Meyers           26 F   Cottage Grove      MN 2:47:33  9:00 
   60   7/21   5474 Amy Omann                33 F   Chanhassen         MN 2:47:33  9:00 
   61  17/22   5513 Brad Lang                30 M   Plymouth           MN 2:47:34  9:00 
   62   5/8    5477 John Paisley             58 M   Falcon Heights     MN 2:47:48  9:01 
   63   9/19   5458 Jill Manthey             22 F   Plymouth           MN 2:49:22  9:06 
   64  11/20   5539 Dave Schoeller           49 M   White Bear Lake    MN 2:49:24  9:06 
   65   8/21   5449 Molly Konetchy           34 F   Hugo               MN 2:49:31  9:06 
   66   9/21   5406 Heather Bratland         38 F   Winona             MN 2:50:03  9:08 
   67  10/19   5508 Alison Willford          28 F   Eden Prairie       MN 2:50:37  9:10 
   68   6/17   5503 Carrielynn Veitch        44 F   White Bear Lake    MN 2:50:51  9:10 
   69  10/21   5469 Jacquie Neuhaus          35 F   Shoreview          MN 2:51:22  9:12 
   70   7/17   5404 Amy Bolduan              46 F   Woodbury           MN 2:52:56  9:17 
   71  18/22   5495 Gordon Simle             31 M   St. Paul           MN 2:53:41  9:19 
   72  19/22   5401 Jordan Axelrod           31 M   Blaine             MN 2:53:53  9:20 
   73  11/19   5493 Kandace Schuft           25 F   North Mankato      MN 2:54:32  9:22 
   74  12/20   5416 Neil Craigan             43 M   Hugo               MN 2:57:09  9:31 
   75  13/20   5441 James Johnson            49 M   Ham Lake           MN 2:57:10  9:31 
   76   6/8    5438 Thomas Houghtling        51 M   Ham Lake           MN 2:57:10  9:31 
   77  12/19   5480 Victoria Peterson        26 F   Plymouth           MN 2:57:24  9:31 
   78  13/19   5531 Danielle Rahja           23 F   Plymouth           MN 2:57:41  9:32 
   79  14/20   5526 Bob Timmons              48 M   Wbt                MN 2:58:00  9:33 
   80   1/5    5471 Carol Noren              54 F   Arden Hills        MN 2:58:02  9:34 
   81  15/20   5521 Fred Kuismi              40 M   Eden Prairie       MN 2:58:05  9:34 
   82   1/1    5408 Carol Brouillard         64 F   Spring Lake Park   MN 2:58:54  9:36 
   83  11/21   5502 Pa Der Vang              36 F   Woodbury           MN 3:00:39  9:42 
   84  14/19   5425 Keri Glaeser             25 F   Mankato            MN 3:01:00  9:43 
   85   8/17   5403 April Bischoff           42 F   Big Lake           MN 3:02:47  9:49 
   86   9/17   5538 Karen Alderfer           47 F   White Bear Lake    MN 3:03:38  9:52 
   87  12/21   5407 Shannah Brent            30 F   Ramsey             MN 3:04:21  9:54 
   88  16/20   5522 Brian Podolny            41 M   Shoreview          MN 3:04:21  9:54 
   89  20/22   5532 Dave Ryan                39 M   Eagan              MN 3:04:43  9:55 
   90  10/17   5430 Jill Grimmelman          40 F   Woodbury           MN 3:04:52  9:55 
   91  11/17   5457 Traci Larson             47 F   Hastings           MN 3:06:44 10:01 
   92  13/21   5514 Diane Lang               30 F   Plymouth           MN 3:06:45 10:02 
   93  14/21   5453 Jane Laine               30 F   St. Paul           MN 3:06:48 10:02 
   94  15/21   5402 Dallas Balsiger          37 F   Delano             MN 3:06:51 10:02 
   95  21/22   5505 Jake Von De Linde        35 M   Roseville          MN 3:06:51 10:02 
   96  22/22   5426 Robert Gorski            31 M   Shoreview          MN 3:08:04 10:06 
   97  12/17   5436 Lynn Houghtling          45 F   Ham Lake           MN 3:08:24 10:07 
   98   2/5    5422 Karen Fogolin            57 F   Apple Valley       MN 3:09:59 10:12 
   99   3/5    5498 Susan Stoen              51 F   Apple Valley       MN 3:09:59 10:12 
  100   1/1    5510 Jim Boilldreon           67 M   Somerset           WI 3:10:14 10:13 
  101  17/20   5434 Ariel Hernandez          40 M   Hugo               MN 3:12:00 10:18 
  102  16/21   5440 Amy Isaacson             31 F   Hugo               MN 3:14:00 10:25 
  103  17/21   5445 Bonnie Kiminski          30 F   Centerville        MN 3:14:01 10:25 
  104  18/21   5479 Jenny Perona             32 F   Eagan              MN 3:14:09 10:25 
  105  13/17   5525 Lisa Dahl                45 F   Mpls               MN 3:15:41 10:30 
  106   7/8    5523 Brian Gease              50 M   Big Lake           MN 3:17:01 10:35 
  107  18/20   5486 Matthew Ritcey           41 M   Cottage Grove      MN 3:17:57 10:38 
  108  15/19   5472 Angela Norvitch          26 F   Oakdale            MN 3:18:19 10:39 
  109  19/20   5484 Richard Rignell          47 M   Stacy              MN 3:21:11 10:48 
  110  14/17   5504 Nora Vernon              46 F   Stillwater         MN 3:22:07 10:51 
  111  15/17   5491 Laurie Schneider         43 F   Elk River          MN 3:24:25 10:58 
  112  16/19   5487 Abbey Rolf               29 F   New Hope           MN 3:24:50 11:00 
  113  20/20   5450 Matt Kratochvil          49 M   River Falls        MN 3:25:01 11:00 
  114   4/5    5494 Michelle Shefveland      50 F   Elk River          MN 3:26:15 11:04 
  115  17/19   5431 Tonya Hansen             27 F   Minneapolis        MN 3:27:04 11:07 
  116  16/17   5473 Heidi Olson              43 F   Big Lake           MN 3:27:31 11:08 
  117  17/17   5500 Colleen Tellinghuisen    42 F   Burnsville         MN 3:28:05 11:10 
  118   5/5    5462 Terry McKaige            50 F   Burnsville         MN 3:28:13 11:11 
  119   8/8    5461 Bob McKaige              50 M   Burnsville         MN 3:28:15 11:11 
  120  19/21   5483 Heidi Reker              37 F   Elk River          MN 3:30:10 11:17 
  121  18/19   5460 Mary Massmann            29 F   Champlin           MN 3:30:10 11:17 
  122  20/21   5447 Christine Kodet          32 F   Belgrade           MN 3:30:11 11:17 
  123  21/21   5475 Angela O'Neill           38 F   Circle Pines       MN 3:34:07 11:30 
  124  19/19   5478 Laura Pastor             29 F   Falcon Heights     MN 3:38:10 11:43 
results by Final Time                                          www.finaltiming.com


*********************************** MALE 30K RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Josh Metcalf             Glencoe        MN  37 M   1:44:52 
    2 Tony Nikodym             Ogilvie        MN  18 M   1:54:08 
    3 John Storkamp            Hastings       MN  32 M   1:55:51 
    4 Aaron Olson              White Bear Lak MN  29 M   1:58:53 
    5 Steven Kubow             Hugo           MN  34 M   2:07:19 
    6 Andrew Petroski          Roseville      MN  26 M   2:09:50 
    7 Chris Steensland         Hugo           MN  41 M   2:09:55 
    8 Raymond Mitchell         St. Paul       MN  47 M   2:10:23 
    9 Luke Carlson             Minnetonka     MN  32 M   2:12:41 
   10 Oliver Houghtling        Ham Lake       MN  16 M   2:12:44 
   11 Micah Grafenstein-Kinz   Minneapolis    MN  39 M   2:13:51 
   12 Dan Laplante             Phllips        WI     M   2:19:30 
   13 Cale Konetchy            Hugo           MN     M   2:19:30 
   14 Joe Kelzea               New Richmond   WI  42 M   2:22:20 
   15 Jesse Kling              Blaine         MN  32 M   2:22:29 
   16 Brian Glaeser            Somerset       WI  27 M   2:23:33 
   17 Matt Evans               Eau Claire     WI  46 M   2:25:32 
   18 Mark Myers               Lake Elmo      MN  52 M   2:27:01 
   19 Terry Johnson            Madison Lake   MN  56 M   2:28:03 
   20 Michael Umphress         Woodbury       MN  47 M   2:28:10 
   21 Mike Bester              St. Paul       MN  31 M   2:28:42 
   22 Bill Sumey               Scandia        MN  46 M   2:29:02 
   23 Lee Pribyl               Maple Lake     MN  24 M   2:29:46 
   24 Patrick Ganyaw           Maplewood      MN  34 M   2:31:50 
   25 Jeremy Schroeder         Lino Lakes     MN  38 M   2:32:18 
   26 Adam Dang                Robbinsdale    MN  27 M   2:32:39 
   27 Neil Hetherington        Eagan          MN  50 M   2:33:13 
   28 Jason Rudolph            Maplewood      MN  38 M   2:35:52 
   29 Patrick Rinella          White Bear Lak MN  47 M   2:38:18 
   30 Doug Franzwa             Woodbury       MN  33 M   2:38:34 
   31 Trevor Greene            Woodbury       MN  37 M   2:38:47 
   32 Charles Storevik         Fridley        MN  44 M   2:39:06 
   33 Bryan Carow              Lakeville      MN  41 M   2:39:21 
   34 Marcus Eberhardt         River Falls    MN  59 M   2:41:07 
   35 Shawn Webb               White Bear Lak MN  33 M   2:41:32 
   36 Steve Wold               Coon Rapids    MN  38 M   2:41:39 
   37 Jeremy Eckstrom          Prior Lake     MN  28 M   2:42:04 
   38 Todd Larson              Ham Lake       MN  44 M   2:43:23 
   39 David Waldoch            Newbrighton    MN  34 M   2:44:35 
   40 Mitchell Steeves         Rogers         MN  15 M   2:46:21 
   41 Brad Lang                Plymouth       MN  30 M   2:47:34 
   42 John Paisley             Falcon Heights MN  58 M   2:47:48 
   43 Dave Schoeller           White Bear Lak MN  49 M   2:49:24 
   44 Gordon Simle             St. Paul       MN  31 M   2:53:41 
   45 Jordan Axelrod           Blaine         MN  31 M   2:53:53 
   46 Neil Craigan             Hugo           MN  43 M   2:57:09 
   47 James Johnson            Ham Lake       MN  49 M   2:57:10 
   48 Thomas Houghtling        Ham Lake       MN  51 M   2:57:10 
   49 Bob Timmons              Wbt            MN  48 M   2:58:00 
   50 Fred Kuismi              Eden Prairie   MN  40 M   2:58:05 
   51 Brian Podolny            Shoreview      MN  41 M   3:04:21 
   52 Dave Ryan                Eagan          MN  39 M   3:04:43 
   53 Jake Von De Linde        Roseville      MN  35 M   3:06:51 
   54 Robert Gorski            Shoreview      MN  31 M   3:08:04 
   55 Jim Boilldreon           Somerset       WI  67 M   3:10:14 
   56 Ariel Hernandez          Hugo           MN  40 M   3:12:00 
   57 Brian Gease              Big Lake       MN  50 M   3:17:01 
   58 Matthew Ritcey           Cottage Grove  MN  41 M   3:17:57 
   59 Richard Rignell          Stacy          MN  47 M   3:21:11 
   60 Matt Kratochvil          River Falls    MN  49 M   3:25:01 
   61 Bob McKaige              Burnsville     MN  50 M   3:28:15 

*********************************** FEMALE 30K RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Shelley Ostrander        Shoreview      MN  26 F   2:22:49 
    2 Jody Nelson              Coon Rapids    MN  47 F   2:25:36 
    3 Kasey Kuker              Rochester      MN  27 F   2:26:22 
    4 Karen Peterson           Stillwater     MN  39 F   2:27:13 
    5 Sarah Macklad            Woodbury       MN  29 F   2:27:13 
    6 Leah Holt                Mpls           MN  42 F   2:27:39 
    7 Amy Metcalf              Glencoe        MN  35 F   2:28:44 
    8 Leah Pustovar            Stillwater     MN  28 F   2:29:13 
    9 Victoria McLachlan       New Hope       MN  20 F   2:32:13 
   10 Amy Hruska               St. Louis Park MN  36 F   2:36:48 
   11 Emily Fischer            Mendota Height MN  28 F   2:40:21 
   12 Tricia Buggs             Paynesville    MN  38 F   2:40:26 
   13 Lori Harley              Forest Lake    MN  46 F   2:40:30 
   14 Mikki Rothbauer          Woodbury       MN  33 F   2:40:35 
   15 Brooke Bulfer            Northfield     MN  32 F   2:43:47 
   16 Karen Johnson            Madison Lake   MN  49 F   2:44:05 
   17 Tina Wahlstrom           Minneapolis    MN  40 F   2:44:14 
   18 Miranda Bryan            Rosemount      MN  27 F   2:44:22 
   19 Jessica Meyers           Cottage Grove  MN  26 F   2:47:33 
   20 Amy Omann                Chanhassen     MN  33 F   2:47:33 
   21 Jill Manthey             Plymouth       MN  22 F   2:49:22 
   22 Molly Konetchy           Hugo           MN  34 F   2:49:31 
   23 Heather Bratland         Winona         MN  38 F   2:50:03 
   24 Alison Willford          Eden Prairie   MN  28 F   2:50:37 
   25 Carrielynn Veitch        White Bear Lak MN  44 F   2:50:51 
   26 Jacquie Neuhaus          Shoreview      MN  35 F   2:51:22 
   27 Amy Bolduan              Woodbury       MN  46 F   2:52:56 
   28 Kandace Schuft           North Mankato  MN  25 F   2:54:32 
   29 Victoria Peterson        Plymouth       MN  26 F   2:57:24 
   30 Danielle Rahja           Plymouth       MN  23 F   2:57:41 
   31 Carol Noren              Arden Hills    MN  54 F   2:58:02 
   32 Carol Brouillard         Spring Lake Pa MN  64 F   2:58:54 
   33 Pa Der Vang              Woodbury       MN  36 F   3:00:39 
   34 Keri Glaeser             Mankato        MN  25 F   3:01:00 
   35 April Bischoff           Big Lake       MN  42 F   3:02:47 
   36 Karen Alderfer           White Bear Lak MN  47 F   3:03:38 
   37 Shannah Brent            Ramsey         MN  30 F   3:04:21 
   38 Jill Grimmelman          Woodbury       MN  40 F   3:04:52 
   39 Traci Larson             Hastings       MN  47 F   3:06:44 
   40 Diane Lang               Plymouth       MN  30 F   3:06:45 
   41 Jane Laine               St. Paul       MN  30 F   3:06:48 
   42 Dallas Balsiger          Delano         MN  37 F   3:06:51 
   43 Lynn Houghtling          Ham Lake       MN  45 F   3:08:24 
   44 Karen Fogolin            Apple Valley   MN  57 F   3:09:59 
   45 Susan Stoen              Apple Valley   MN  51 F   3:09:59 
   46 Amy Isaacson             Hugo           MN  31 F   3:14:00 
   47 Bonnie Kiminski          Centerville    MN  30 F   3:14:01 
   48 Jenny Perona             Eagan          MN  32 F   3:14:09 
   49 Lisa Dahl                Mpls           MN  45 F   3:15:41 
   50 Angela Norvitch          Oakdale        MN  26 F   3:18:19 
   51 Nora Vernon              Stillwater     MN  46 F   3:22:07 
   52 Laurie Schneider         Elk River      MN  43 F   3:24:25 
   53 Abbey Rolf               New Hope       MN  29 F   3:24:50 
   54 Michelle Shefveland      Elk River      MN  50 F   3:26:15 
   55 Tonya Hansen             Minneapolis    MN  27 F   3:27:04 
   56 Heidi Olson              Big Lake       MN  43 F   3:27:31 
   57 Colleen Tellinghuisen    Burnsville     MN  42 F   3:28:05 
   58 Terry McKaige            Burnsville     MN  50 F   3:28:13 
   59 Heidi Reker              Elk River      MN  37 F   3:30:10 
   60 Mary Massmann            Champlin       MN  29 F   3:30:10 
   61 Christine Kodet          Belgrade       MN  32 F   3:30:11 
   62 Angela O'Neill           Circle Pines   MN  38 F   3:34:07 
   63 Laura Pastor             Falcon Heights MN  29 F   3:38:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  1 - 19
================================================================================
    1 Tony Nikodym             Ogilvie        MN  18 M   1:54:08 
    2 Oliver Houghtling        Ham Lake       MN  16 M   2:12:44 
    3 Mitchell Steeves         Rogers         MN  15 M   2:46:21 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  1 - 19
================================================================================

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Aaron Olson              White Bear Lak MN  29 M   1:58:53 
    2 Andrew Petroski          Roseville      MN  26 M   2:09:50 
    3 Brian Glaeser            Somerset       WI  27 M   2:23:33 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Shelley Ostrander        Shoreview      MN  26 F   2:22:49 
    2 Kasey Kuker              Rochester      MN  27 F   2:26:22 
    3 Sarah Macklad            Woodbury       MN  29 F   2:27:13 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 & - UNDER
================================================================================
    1 Tony Nikodym             Ogilvie        MN  18 M   1:54:08 
    2 Aaron Olson              White Bear Lak MN  29 M   1:58:53 
    3 Andrew Petroski          Roseville      MN  26 M   2:09:50 
    4 Oliver Houghtling        Ham Lake       MN  16 M   2:12:44 
    5 Brian Glaeser            Somerset       WI  27 M   2:23:33 
    6 Lee Pribyl               Maple Lake     MN  24 M   2:29:46 
    7 Adam Dang                Robbinsdale    MN  27 M   2:32:39 
    8 Jeremy Eckstrom          Prior Lake     MN  28 M   2:42:04 
    9 Mitchell Steeves         Rogers         MN  15 M   2:46:21 
   10 Brad Lang                Plymouth       MN  30 M   2:47:34 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 & - UNDER
================================================================================
    1 Shelley Ostrander        Shoreview      MN  26 F   2:22:49 
    2 Kasey Kuker              Rochester      MN  27 F   2:26:22 
    3 Sarah Macklad            Woodbury       MN  29 F   2:27:13 
    4 Leah Pustovar            Stillwater     MN  28 F   2:29:13 
    5 Victoria McLachlan       New Hope       MN  20 F   2:32:13 
    6 Emily Fischer            Mendota Height MN  28 F   2:40:21 
    7 Miranda Bryan            Rosemount      MN  27 F   2:44:22 
    8 Jessica Meyers           Cottage Grove  MN  26 F   2:47:33 
    9 Jill Manthey             Plymouth       MN  22 F   2:49:22 
   10 Alison Willford          Eden Prairie   MN  28 F   2:50:37 
   11 Kandace Schuft           North Mankato  MN  25 F   2:54:32 
   12 Victoria Peterson        Plymouth       MN  26 F   2:57:24 
   13 Danielle Rahja           Plymouth       MN  23 F   2:57:41 
   14 Keri Glaeser             Mankato        MN  25 F   3:01:00 
   15 Shannah Brent            Ramsey         MN  30 F   3:04:21 
   16 Diane Lang               Plymouth       MN  30 F   3:06:45 
   17 Jane Laine               St. Paul       MN  30 F   3:06:48 
   18 Bonnie Kiminski          Centerville    MN  30 F   3:14:01 
   19 Angela Norvitch          Oakdale        MN  26 F   3:18:19 
   20 Abbey Rolf               New Hope       MN  29 F   3:24:50 
   21 Tonya Hansen             Minneapolis    MN  27 F   3:27:04 
   22 Mary Massmann            Champlin       MN  29 F   3:30:10 
   23 Laura Pastor             Falcon Heights MN  29 F   3:38:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  31 - 39
================================================================================
    1 Josh Metcalf             Glencoe        MN  37 M   1:44:52 
    2 John Storkamp            Hastings       MN  32 M   1:55:51 
    3 Steven Kubow             Hugo           MN  34 M   2:07:19 
    4 Luke Carlson             Minnetonka     MN  32 M   2:12:41 
    5 Micah Grafenstein-Kinz   Minneapolis    MN  39 M   2:13:51 
    6 Jesse Kling              Blaine         MN  32 M   2:22:29 
    7 Mike Bester              St. Paul       MN  31 M   2:28:42 
    8 Patrick Ganyaw           Maplewood      MN  34 M   2:31:50 
    9 Jeremy Schroeder         Lino Lakes     MN  38 M   2:32:18 
   10 Jason Rudolph            Maplewood      MN  38 M   2:35:52 
   11 Doug Franzwa             Woodbury       MN  33 M   2:38:34 
   12 Trevor Greene            Woodbury       MN  37 M   2:38:47 
   13 Shawn Webb               White Bear Lak MN  33 M   2:41:32 
   14 Steve Wold               Coon Rapids    MN  38 M   2:41:39 
   15 David Waldoch            Newbrighton    MN  34 M   2:44:35 
   16 Gordon Simle             St. Paul       MN  31 M   2:53:41 
   17 Jordan Axelrod           Blaine         MN  31 M   2:53:53 
   18 Dave Ryan                Eagan          MN  39 M   3:04:43 
   19 Jake Von De Linde        Roseville      MN  35 M   3:06:51 
   20 Robert Gorski            Shoreview      MN  31 M   3:08:04 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  31 - 39
================================================================================
    1 Karen Peterson           Stillwater     MN  39 F   2:27:13 
    2 Amy Metcalf              Glencoe        MN  35 F   2:28:44 
    3 Amy Hruska               St. Louis Park MN  36 F   2:36:48 
    4 Tricia Buggs             Paynesville    MN  38 F   2:40:26 
    5 Mikki Rothbauer          Woodbury       MN  33 F   2:40:35 
    6 Brooke Bulfer            Northfield     MN  32 F   2:43:47 
    7 Amy Omann                Chanhassen     MN  33 F   2:47:33 
    8 Molly Konetchy           Hugo           MN  34 F   2:49:31 
    9 Heather Bratland         Winona         MN  38 F   2:50:03 
   10 Jacquie Neuhaus          Shoreview      MN  35 F   2:51:22 
   11 Pa Der Vang              Woodbury       MN  36 F   3:00:39 
   12 Dallas Balsiger          Delano         MN  37 F   3:06:51 
   13 Amy Isaacson             Hugo           MN  31 F   3:14:00 
   14 Jenny Perona             Eagan          MN  32 F   3:14:09 
   15 Heidi Reker              Elk River      MN  37 F   3:30:10 
   16 Christine Kodet          Belgrade       MN  32 F   3:30:11 
   17 Angela O'Neill           Circle Pines   MN  38 F   3:34:07 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Chris Steensland         Hugo           MN  41 M   2:09:55 
    2 Raymond Mitchell         St. Paul       MN  47 M   2:10:23 
    3 Joe Kelzea               New Richmond   WI  42 M   2:22:20 
    4 Matt Evans               Eau Claire     WI  46 M   2:25:32 
    5 Michael Umphress         Woodbury       MN  47 M   2:28:10 
    6 Bill Sumey               Scandia        MN  46 M   2:29:02 
    7 Patrick Rinella          White Bear Lak MN  47 M   2:38:18 
    8 Charles Storevik         Fridley        MN  44 M   2:39:06 
    9 Bryan Carow              Lakeville      MN  41 M   2:39:21 
   10 Todd Larson              Ham Lake       MN  44 M   2:43:23 
   11 Dave Schoeller           White Bear Lak MN  49 M   2:49:24 
   12 Neil Craigan             Hugo           MN  43 M   2:57:09 
   13 James Johnson            Ham Lake       MN  49 M   2:57:10 
   14 Bob Timmons              Wbt            MN  48 M   2:58:00 
   15 Fred Kuismi              Eden Prairie   MN  40 M   2:58:05 
   16 Brian Podolny            Shoreview      MN  41 M   3:04:21 
   17 Ariel Hernandez          Hugo           MN  40 M   3:12:00 
   18 Matthew Ritcey           Cottage Grove  MN  41 M   3:17:57 
   19 Richard Rignell          Stacy          MN  47 M   3:21:11 
   20 Matt Kratochvil          River Falls    MN  49 M   3:25:01 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Jody Nelson              Coon Rapids    MN  47 F   2:25:36 
    2 Leah Holt                Mpls           MN  42 F   2:27:39 
    3 Lori Harley              Forest Lake    MN  46 F   2:40:30 
    4 Karen Johnson            Madison Lake   MN  49 F   2:44:05 
    5 Tina Wahlstrom           Minneapolis    MN  40 F   2:44:14 
    6 Carrielynn Veitch        White Bear Lak MN  44 F   2:50:51 
    7 Amy Bolduan              Woodbury       MN  46 F   2:52:56 
    8 April Bischoff           Big Lake       MN  42 F   3:02:47 
    9 Karen Alderfer           White Bear Lak MN  47 F   3:03:38 
   10 Jill Grimmelman          Woodbury       MN  40 F   3:04:52 
   11 Traci Larson             Hastings       MN  47 F   3:06:44 
   12 Lynn Houghtling          Ham Lake       MN  45 F   3:08:24 
   13 Lisa Dahl                Mpls           MN  45 F   3:15:41 
   14 Nora Vernon              Stillwater     MN  46 F   3:22:07 
   15 Laurie Schneider         Elk River      MN  43 F   3:24:25 
   16 Heidi Olson              Big Lake       MN  43 F   3:27:31 
   17 Colleen Tellinghuisen    Burnsville     MN  42 F   3:28:05 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Mark Myers               Lake Elmo      MN  52 M   2:27:01 
    2 Terry Johnson            Madison Lake   MN  56 M   2:28:03 
    3 Neil Hetherington        Eagan          MN  50 M   2:33:13 
    4 Marcus Eberhardt         River Falls    MN  59 M   2:41:07 
    5 John Paisley             Falcon Heights MN  58 M   2:47:48 
    6 Thomas Houghtling        Ham Lake       MN  51 M   2:57:10 
    7 Brian Gease              Big Lake       MN  50 M   3:17:01 
    8 Bob McKaige              Burnsville     MN  50 M   3:28:15 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Carol Noren              Arden Hills    MN  54 F   2:58:02 
    2 Karen Fogolin            Apple Valley   MN  57 F   3:09:59 
    3 Susan Stoen              Apple Valley   MN  51 F   3:09:59 
    4 Michelle Shefveland      Elk River      MN  50 F   3:26:15 
    5 Terry McKaige            Burnsville     MN  50 F   3:28:13 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Jim Boilldreon           Somerset       WI  67 M   3:10:14 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Carol Brouillard         Spring Lake Pa MN  64 F   2:58:54 

Total Registered:                            153
Total Number of Finishers:                   123
Number of Male   Finishers:                   61
Number of Female Finishers:                   62
Did not Finish Race or Did Not Start:         29