Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com

Prowl the Peak

5k

August 7, 2013 in Delafield, WI

Twilight 5k trail under the lights at Lapham Peak State Park.

event email:

Question About Results?

Events
5k - Results 
Prowl the Peak Preliminary Results


Prowl the Peak

August 7, 2013

Results, posted 8/8/13, 6:03 AM

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     17:09   5:31.5    120  Paul  Timm, Oconomowoc           17  M17-18       1    M     1
    2     17:27   5:37.2     77  Jim Marschalek, Hartland         36  M30-39       1    M     2
    3     18:34   5:58.8     83  Garrett Miller, Cedarburg        18  M17-18       2    M     3
    4     19:15   6:11.8     17  Josh Bodnar, Nashotah            18  M17-18       3    M     4
    5     19:30   6:16.9    127  Evan Wetzel, Waukesha            15  M15-16       1    M     5
    6     19:37   6:19.0     78  John Mc Vey, Oconomowoc          17  M17-18       4    M     6
    7     19:56   6:25.0    137  Andy Schatschneider, Oconomowoc  40  M40-49       1    M     7
    8     20:11   6:30.0     54  Mike Harder, Oconomowoc          17  M17-18       5    M     8
    9     20:14   6:30.7     84  Grant Miller, Cedarburg          16  M15-16       2    M     9
   10     20:48   6:41.8     73  Holly LaVesser, New Berlin       31  F30-39       1    F     1
   11     20:51   6:42.7    166  Todd Egnarski, Watertown         51  M50-59       1    M    10
   12     20:55   6:44.0     69  Todd Kreisler, Waukesha          42  M40-49       2    M    11
   13     20:55   6:44.2    168  Felicia Gesior, Waukesha         20  F19-29       1    F     2
   14     21:23   6:53.2    115  Grant Straka, Nashotah           17  M17-18       6    M    12
   15     21:29   6:55.0    110  brad schultz, orangeville        34  M30-39       2    M    13
   16     21:54   7:03.1     74  Gary Lovrine, Richfield          39  M30-39       3    M    14
   17     21:57   7:04.0     93  Michael Pawlak, Racine           41  M40-49       3    M    15
   18     22:01   7:05.4     10  Chris Adrian, Waukesha           25  M19-29       1    M    16
   19     22:04   7:06.3    131  Diana Widmer, Menomonee Falls    40  F40-49       1    F     3
   20     22:06   7:06.8     62  Tom Kissner, Pewaukee            52  M50-59       2    M    17
   21     22:06   7:06.8    117  Sean Straka, Nashotah            15  M15-16       3    M    18
   22     22:09   7:07.8     41  Jennifer Garcia, Waukesha        24  F19-29       2    F     4
   23     22:16   7:10.0    116  Patrick Straka, Nashotah         46  M40-49       4    M    19
   24     22:18   7:10.7     59  Jesalyn Johnson, Wales           31  F30-39       2    F     5
   25     22:19   7:11.0    113  Jonathan Sopha, Pewaukee         41  M40-49       5    M    20
   26     22:24   7:12.6     56  tom held, Milwaukee              50  M50-59       3    M    21
   27     22:27   7:13.6     72  Chris LaVesser, New Berlin       38  M30-39       4    M    22
   28     22:36   7:16.5     25  Michael Byrnes, Delafield        44  M40-49       6    M    23
   29     22:42   7:18.4    126  Robert Wawrzyn, Delafield        40  M40-49       7    M    24
   30     22:51   7:21.3     66  Emilee Koltz, Oconomowoc Parkway 20  F19-29       3    F     6
   31     23:12   7:28.2     20  David Bosch, waukesha            18  M17-18       7    M    25
   32     23:13   7:28.5     12  Alex Anason, Jefferson           15  M15-16       4    M    26
   33     23:28   7:33.4    114  Susan Speth, Madison             35  F30-39       3    F     7
   34     23:39   7:36.8     68  David Konieczka, Whitefish Bay   40  M40-49       8    M    27
   35     23:41   7:37.5     50  Hannah Hackbarth, Lake Mills     20  F19-29       4    F     8
   36     23:42   7:37.7     98  Hilary Reinbold lenz, Pewaukee   35  F30-39       4    F     9
   37     23:55   7:41.9     80  John McCarthy, Waukesha          60  M60-69       1    M    28
   38     24:01   7:44.0     67  Kyle Koltz, Oconomowoc Parkway   49  M40-49       9    M    29
   39     24:06   7:45.5    106  John Schneider, Richfield        46  M40-49      10    M    30
   40     24:07   7:45.7     71  Elliot Latham, Menomonee Falls   16  M15-16       5    M    31
   41     24:09   7:46.6    142  Kari Bull, Waukesha              19  F19-29       5    F    10
   42     24:10   7:46.7     88  Conner Nilsen, Waukesha          13  M13-14       1    M    32
   43     24:11   7:47.0     32  Luke Dykowski, Waukesha          13  M13-14       2    M    33
   44     24:11   7:47.0     90  Eric  Passler, Waukesha          13  M13-14       3    M    34
   45     24:14   7:48.0    107  Luke Schneider, Waukesha         21  M19-29       2    M    35
   46     24:29   7:52.8    160  Chuck Palmer, Waukesha           49  M40-49      11    M    36
   47     24:29   7:52.8    161  Dave Schwoerer, Delafield        49  M40-49      12    M    37
   48     24:34   7:54.4    136  Mark Schroeder, Waukesha         50  M50-59       4    M    38
   49     24:40   7:56.4     55  Brittany Haubner, Hartland       18  F17-18       1    F    11
   50     24:42   7:57.0    145  Jim Weber, Delafield             48  M40-49      13    M    39
   51     24:43   7:57.3     39  Mary Flaws, Waukesha             46  F40-49       2    F    12
   52     24:48   7:59.1     76  Phil Mahoney, Amherst Junction   67  M60-69       2    M    40
   53     24:55   8:01.2    119  Paul Thomas, Waukesha            42  M40-49      14    M    41
   54     24:58   8:02.2    149  Nick Geason, Pewaukee            13  M13-14       4    M    42
   55     25:03   8:03.8     96  Tom Prokop, Pewaukee             38  M30-39       5    M    43
   56     25:14   8:07.3    130  Steven Wiberg, Waukesha          26  M19-29       3    M    44
   57     25:16   8:08.0    135  Jerry Hazard, Oconomowoc         53  M50-59       5    M    45
   58     25:27   8:11.5     51  Sarah Hackbarth, Lake Mills      18  F17-18       2    F    13
   59     25:28   8:11.8     23  Natalie Bubolz, Beaver Dam       17  F17-18       3    F    14
   60     25:35   8:14.1     46  Michael Goral, Oconomowoc        49  M40-49      15    M    46
   61     25:52   8:19.5     79  Kevin McCabe, Wauwatosa          50  M50-59       6    M    47
   62     25:56   8:20.8    150  Steve Kruger, Pewaukee           44  M40-49      16    M    48
   63     26:02   8:22.8    129  Tom Wetzel, Waukesha             50  M50-59       7    M    49
   64     26:03   8:23.1    105  Emily Scherf, waukesha           11  F00-12       1    F    15
   65     26:03   8:23.1     63  Kyle  Klassy, Waukesha           17  M17-18       8    M    50
   66     26:04   8:23.4    104  Ashley Scherf, waukesha          13  F13-14       1    F    16
   67     26:51   8:38.5     47  Brandon Grady, Oconomowoc        40  M40-49      17    M    51
   68     27:08   8:44.1     64  Peter Klein, Tucson              53  M50-59       8    M    52
   69     27:10   8:44.9    125  Jim Van Gemert, New Berlin       43  M40-49      18    M    53
   70     27:15   8:46.3     35  Mark Edmund, Wauwatosa           42  M40-49      19    M    54
   71     27:16   8:46.6    108  Matthew Schneider, Waukesha      11  M00-12       1    M    55
   72     27:16   8:46.6     24  Ashton  Bucheger, Pewaukee       15  M15-16       6    M    56
   73     27:22   8:48.6     22  Jason Bromley, Delafield         28  M19-29       4    M    57
   74     27:30   8:51.1     92  Jesse Paucek, JEFFERSON          16  M15-16       7    M    58
   75     27:34   8:52.7    147  Jim Bostrom, Delafield           37  M30-39       6    M    59
   76     27:35   8:52.7     58  Jill Jensen, Pewaukee            39  F30-39       5    F    17
   77     27:37   8:53.4     38  Dave Fink, Milwaukee             46  M40-49      20    M    60
   78     27:47   8:56.6    112  Cheryl Singer, Shorewood         35  F30-39       6    F    18
   79     27:47   8:56.6     40  Tom Fritz, Big Bend              36  M30-39       7    M    61
   80     27:48   8:56.9     91  Scot Passler, Waukesha           43  M40-49      21    M    62
   81     27:50   8:57.5    159  Kristin Miller, Watertown        17  F17-18       4    F    19
   82     27:51   8:57.8    158  Al Miller, Watertown             54  M50-59       9    M    63
   83     27:57   8:59.8     28  Michael Chianese, Milwaukee      32  M30-39       8    M    64
   84     27:58   9:00.1     27  Colleen Chianese, Milwaukee      31  F30-39       7    F    20
   85     28:03   9:01.7    109  Valerie Schneider, Waukesha      50  F50-59       1    F    21
   86     28:05   9:02.3    153  Eric Larson, Waukesha            49  M40-49      22    M    65
   87     28:06   9:02.7    138  Karl Timm, Oconomowoc            56  M50-59      10    M    66
   88     28:06   9:02.7    167  Ruthie Barbour, Oconomowoc       16  F15-16       1    F    22
   89     28:07   9:03.0     21  Elise Boudry, Waukesha           13  F13-14       2    F    23
   90     28:12   9:04.6     85  Amber Montague, Wauwatosa        28  F19-29       6    F    24
   91     28:20   9:07.4    102  Maya Sanden, Hartland            16  F15-16       2    F    25
   92     28:34   9:11.8    101  Greg Sanden, Hartland            48  M40-49      23    M    67
   93     28:53   9:18.0     30  Julianna Dodd, Waukesha          16  F15-16       3    F    26
   94     28:55   9:18.4    165  Emma Connell, Dousman            17  F17-18       5    F    27
   95     28:58   9:19.6    162  Keith Montague, Wauwatosa        28  M19-29       5    M    68
   96     29:14   9:24.6     87  ben nicholson, delafield         26  M19-29       6    M    69
   97     29:16   9:25.2    155  Doug Woodward, Delafield         49  M40-49      24    M    70
   98     29:17   9:25.5    148  Clayton Prucha, Mukwonago        12  M00-12       2    M    71
   99     29:18   9:25.8     97  Mike Prucha, Mukwonago           44  M40-49      25    M    72
  100     29:23   9:27.5    156  Pat Zimmer, Sussex               53  F50-59       2    F    28
  101     29:24   9:28.0     89  Thomas Oskey, Sussex             50  M50-59      11    M    73
  102     29:47   9:35.2     61  Jean Kelly, Burlington           56  F50-59       3    F    29
  103     30:13   9:43.5     19  Tim Bodnar, Nashotah             52  M50-59      12    M    74
  104     30:25   9:47.6    144  Andy Schwartz, Milwaukee         57  M50-59      13    M    75
  105     30:30   9:49.1     44  Mary Lou Geralts, Dousman        55  F50-59       4    F    30
  106     30:32   9:49.7    111  kate shortall, waukesha          36  F30-39       8    F    31
  107     30:34   9:50.3     26  Shane Censky, Waukesha           25  M19-29       7    M    76
  108     30:35   9:50.6     31  Amber Draize, New Berlin         28  F19-29       7    F    32
  109     30:35   9:50.6     65  Jennifer  Knudtson, Inverness    39  F30-39       9    F    33
  110     30:36   9:51.0     45  Kristen Gjerdset, West Allis     45  F40-49       3    F    34
  111     30:44   9:53.6     75  Bobbi Ludorf, Waukesha           32  F30-39      10    F    35
  112     30:54   9:56.9     53  Ashley Harder, Oconomowoc        13  F13-14       3    F    36
  113     31:09  10:01.7     42  Kevin Geason, Pewaukee           45  M40-49      26    M    77
  114     31:23  10:06.3    169  Brian Curran, Pewaukee           46  M40-49      27    M    78
  115     31:29  10:08.0    157  Samantha Peltier, New Berlin     22  F19-29       8    F    37
  116     31:50  10:14.8    134  Cole Roecker, Oconomowoc         12  M00-12       3    M    79
  117     32:09  10:20.9     16  Scott Biesterveld, New Berlin    47  M40-49      28    M    80
  118     32:16  10:23.1     37  Jennifer Farrell, Wauwatosa      42  F40-49       4    F    38
  119     32:16  10:23.2     36  Connor Farrell, Wauwatosa         7  M00-12       4    M    81
  120     32:20  10:24.6     15  Cindy Biesterveld, New Berlin    44  F40-49       5    F    39
  121     32:28  10:27.0     33  Mawell Dykowski, Waukesha        12  M00-12       5    M    82
  122     32:31  10:28.0     34  Richard Dykowski, Waukesha       48  M40-49      29    M    83
  123     32:31  10:28.0    103  Michele Scacco, Waukesha         48  F40-49       6    F    40
  124     32:32  10:28.3     95  Gina Pomaville, mukwanago        16  F15-16       4    F    41
  125     32:33  10:28.6    118  Sara Stum, Milwaukee             42  F40-49       7    F    42
  126     32:35  10:29.3     49  Kathy Gregorski, Hartford        46  F40-49       8    F    43
  127     32:37  10:29.9    143  Missy Bostrom, Delafield         35  F30-39      11    F    44
  128     32:38  10:30.2    154  Jeanette Peters, Hartland        48  F40-49       9    F    45
  129     32:38  10:30.2    140  Jocelyn Heckenkamp, Delafield    11  F00-12       2    F    46
  130     32:40  10:30.9    139  Jennifer Heckenkamp, Delafield   37  F30-39      12    F    47
  131     32:44  10:32.2     18  Linda Bodnar, Nashotah           52  F50-59       5    F    48
  132     32:51  10:34.5    128  Linda Wetzel, Waukesha           50  F50-59       6    F    49
  133     32:59  10:37.1     48  Heidi Graff, Beaver Dam          36  F30-39      13    F    50
  134     33:07  10:39.6    132  Amy Zetwick, Muskego             25  F19-29       9    F    51
  135     33:28  10:46.6     13  Larissa Bennett, New Berlin      35  F30-39      14    F    52
  136     33:41  10:50.8     57  andrea hoffart, oconomwoc        29  F19-29      10    F    53
  137     33:47  10:52.5     14  Kylie Benson, Oconomowoc         17  F17-18       6    F    54
  138     33:51  10:53.9     94  Claire Pomaville, mukwanago      20  F19-29      11    F    55
  139     34:00  10:56.9     70  Terri Kroll, Oconomowoc          44  F40-49      10    F    56
  140     35:33  11:26.5    164  Amy McGraw, Colgate              44  F40-49      11    F    57
  141     35:34  11:26.9    163  Julie Leonhardt, Pewaukee        38  F30-39      15    F    58
  142     35:37  11:27.8    122  Kitt  Tovar, Delafielld          21  F19-29      12    F    59
  143     35:38  11:28.2    123  Margaret Tovar, Delafielld       16  F15-16       5    F    60
  144     35:40  11:28.8     11  Estela Alsina Fernandez, Ourense 18  F17-18       7    F    61
  145     35:56  11:33.9    100  Leah  Ruesink, Brookfield        31  F30-39      16    F    62
  146     35:56  11:33.9     29  Charles Dickenson, Waukesha      40  M40-49      30    M    84
  147     36:27  11:43.9     52  Megan Hanni, Horicon             27  F19-29      13    F    63
  148     37:17  12:00.2    124  Pam Tovar, Delafield             52  F50-59       7    F    64
  149     37:23  12:02.2    152  Debra Klapperich, Waukesha       45  F40-49      12    F    65
  150     37:23  12:02.2    151  Andrew Klapperich, Waukesha      53  M50-59      14    M    85
  151     37:49  12:10.4    121  Cindy Tomazevic, Waukesha        55  F50-59       8    F    66
  152     39:30  12:43.0    141  Dixie Burns, Johnson Creek       41  F40-49      13    F    67
  153     55:53  17:59.2    133  Steven Latham, Menomonee Falls   56  M50-59      15    M    86
  154     56:06  18:03.4     99  Anne Riendl, Waukesha            63  F60-69       1    F    68

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     17:09   5:31.5    120  Paul  Timm, Oconomowoc           17
    2     17:27   5:37.2     77  Jim Marschalek, Hartland         36
    3     18:34   5:58.8     83  Garrett Miller, Cedarburg        18
    4     19:15   6:11.8     17  Josh Bodnar, Nashotah            18
    5     19:30   6:16.9    127  Evan Wetzel, Waukesha            15
    6     19:37   6:19.0     78  John Mc Vey, Oconomowoc          17
    7     19:56   6:25.0    137  Andy Schatschneider, Oconomowoc  40
    8     20:11   6:30.0     54  Mike Harder, Oconomowoc          17
    9     20:14   6:30.7     84  Grant Miller, Cedarburg          16
   10     20:51   6:42.7    166  Todd Egnarski, Watertown         51
   11     20:55   6:44.0     69  Todd Kreisler, Waukesha          42
   12     21:23   6:53.2    115  Grant Straka, Nashotah           17
   13     21:29   6:55.0    110  brad schultz, orangeville        34
   14     21:54   7:03.1     74  Gary Lovrine, Richfield          39
   15     21:57   7:04.0     93  Michael Pawlak, Racine           41
   16     22:01   7:05.4     10  Chris Adrian, Waukesha           25
   17     22:06   7:06.8     62  Tom Kissner, Pewaukee            52
   18     22:06   7:06.8    117  Sean Straka, Nashotah            15
   19     22:16   7:10.0    116  Patrick Straka, Nashotah         46
   20     22:19   7:11.0    113  Jonathan Sopha, Pewaukee         41
   21     22:24   7:12.6     56  tom held, Milwaukee              50
   22     22:27   7:13.6     72  Chris LaVesser, New Berlin       38
   23     22:36   7:16.5     25  Michael Byrnes, Delafield        44
   24     22:42   7:18.4    126  Robert Wawrzyn, Delafield        40
   25     23:12   7:28.2     20  David Bosch, waukesha            18
   26     23:13   7:28.5     12  Alex Anason, Jefferson           15
   27     23:39   7:36.8     68  David Konieczka, Whitefish Bay   40
   28     23:55   7:41.9     80  John McCarthy, Waukesha          60
   29     24:01   7:44.0     67  Kyle Koltz, Oconomowoc Parkway   49
   30     24:06   7:45.5    106  John Schneider, Richfield        46
   31     24:07   7:45.7     71  Elliot Latham, Menomonee Falls   16
   32     24:10   7:46.7     88  Conner Nilsen, Waukesha          13
   33     24:11   7:47.0     32  Luke Dykowski, Waukesha          13
   34     24:11   7:47.0     90  Eric  Passler, Waukesha          13
   35     24:14   7:48.0    107  Luke Schneider, Waukesha         21
   36     24:29   7:52.8    160  Chuck Palmer, Waukesha           49
   37     24:29   7:52.8    161  Dave Schwoerer, Delafield        49
   38     24:34   7:54.4    136  Mark Schroeder, Waukesha         50
   39     24:42   7:57.0    145  Jim Weber, Delafield             48
   40     24:48   7:59.1     76  Phil Mahoney, Amherst Junction   67
   41     24:55   8:01.2    119  Paul Thomas, Waukesha            42
   42     24:58   8:02.2    149  Nick Geason, Pewaukee            13
   43     25:03   8:03.8     96  Tom Prokop, Pewaukee             38
   44     25:14   8:07.3    130  Steven Wiberg, Waukesha          26
   45     25:16   8:08.0    135  Jerry Hazard, Oconomowoc         53
   46     25:35   8:14.1     46  Michael Goral, Oconomowoc        49
   47     25:52   8:19.5     79  Kevin McCabe, Wauwatosa          50
   48     25:56   8:20.8    150  Steve Kruger, Pewaukee           44
   49     26:02   8:22.8    129  Tom Wetzel, Waukesha             50
   50     26:03   8:23.1     63  Kyle  Klassy, Waukesha           17
   51     26:51   8:38.5     47  Brandon Grady, Oconomowoc        40
   52     27:08   8:44.1     64  Peter Klein, Tucson              53
   53     27:10   8:44.9    125  Jim Van Gemert, New Berlin       43
   54     27:15   8:46.3     35  Mark Edmund, Wauwatosa           42
   55     27:16   8:46.6    108  Matthew Schneider, Waukesha      11
   56     27:16   8:46.6     24  Ashton  Bucheger, Pewaukee       15
   57     27:22   8:48.6     22  Jason Bromley, Delafield         28
   58     27:30   8:51.1     92  Jesse Paucek, JEFFERSON          16
   59     27:34   8:52.7    147  Jim Bostrom, Delafield           37
   60     27:37   8:53.4     38  Dave Fink, Milwaukee             46
   61     27:47   8:56.6     40  Tom Fritz, Big Bend              36
   62     27:48   8:56.9     91  Scot Passler, Waukesha           43
   63     27:51   8:57.8    158  Al Miller, Watertown             54
   64     27:57   8:59.8     28  Michael Chianese, Milwaukee      32
   65     28:05   9:02.3    153  Eric Larson, Waukesha            49
   66     28:06   9:02.7    138  Karl Timm, Oconomowoc            56
   67     28:34   9:11.8    101  Greg Sanden, Hartland            48
   68     28:58   9:19.6    162  Keith Montague, Wauwatosa        28
   69     29:14   9:24.6     87  ben nicholson, delafield         26
   70     29:16   9:25.2    155  Doug Woodward, Delafield         49
   71     29:17   9:25.5    148  Clayton Prucha, Mukwonago        12
   72     29:18   9:25.8     97  Mike Prucha, Mukwonago           44
   73     29:24   9:28.0     89  Thomas Oskey, Sussex             50
   74     30:13   9:43.5     19  Tim Bodnar, Nashotah             52
   75     30:25   9:47.6    144  Andy Schwartz, Milwaukee         57
   76     30:34   9:50.3     26  Shane Censky, Waukesha           25
   77     31:09  10:01.7     42  Kevin Geason, Pewaukee           45
   78     31:23  10:06.3    169  Brian Curran, Pewaukee           46
   79     31:50  10:14.8    134  Cole Roecker, Oconomowoc         12
   80     32:09  10:20.9     16  Scott Biesterveld, New Berlin    47
   81     32:16  10:23.2     36  Connor Farrell, Wauwatosa         7
   82     32:28  10:27.0     33  Mawell Dykowski, Waukesha        12
   83     32:31  10:28.0     34  Richard Dykowski, Waukesha       48
   84     35:56  11:33.9     29  Charles Dickenson, Waukesha      40
   85     37:23  12:02.2    151  Andrew Klapperich, Waukesha      53
   86     55:53  17:59.2    133  Steven Latham, Menomonee Falls   56

Female

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     20:48   6:41.8     73  Holly LaVesser, New Berlin       31
    2     20:55   6:44.2    168  Felicia Gesior, Waukesha         20
    3     22:04   7:06.3    131  Diana Widmer, Menomonee Falls    40
    4     22:09   7:07.8     41  Jennifer Garcia, Waukesha        24
    5     22:18   7:10.7     59  Jesalyn Johnson, Wales           31
    6     22:51   7:21.3     66  Emilee Koltz, Oconomowoc Parkway 20
    7     23:28   7:33.4    114  Susan Speth, Madison             35
    8     23:41   7:37.5     50  Hannah Hackbarth, Lake Mills     20
    9     23:42   7:37.7     98  Hilary Reinbold lenz, Pewaukee   35
   10     24:09   7:46.6    142  Kari Bull, Waukesha              19
   11     24:40   7:56.4     55  Brittany Haubner, Hartland       18
   12     24:43   7:57.3     39  Mary Flaws, Waukesha             46
   13     25:27   8:11.5     51  Sarah Hackbarth, Lake Mills      18
   14     25:28   8:11.8     23  Natalie Bubolz, Beaver Dam       17
   15     26:03   8:23.1    105  Emily Scherf, waukesha           11
   16     26:04   8:23.4    104  Ashley Scherf, waukesha          13
   17     27:35   8:52.7     58  Jill Jensen, Pewaukee            39
   18     27:47   8:56.6    112  Cheryl Singer, Shorewood         35
   19     27:50   8:57.5    159  Kristin Miller, Watertown        17
   20     27:58   9:00.1     27  Colleen Chianese, Milwaukee      31
   21     28:03   9:01.7    109  Valerie Schneider, Waukesha      50
   22     28:06   9:02.7    167  Ruthie Barbour, Oconomowoc       16
   23     28:07   9:03.0     21  Elise Boudry, Waukesha           13
   24     28:12   9:04.6     85  Amber Montague, Wauwatosa        28
   25     28:20   9:07.4    102  Maya Sanden, Hartland            16
   26     28:53   9:18.0     30  Julianna Dodd, Waukesha          16
   27     28:55   9:18.4    165  Emma Connell, Dousman            17
   28     29:23   9:27.5    156  Pat Zimmer, Sussex               53
   29     29:47   9:35.2     61  Jean Kelly, Burlington           56
   30     30:30   9:49.1     44  Mary Lou Geralts, Dousman        55
   31     30:32   9:49.7    111  kate shortall, waukesha          36
   32     30:35   9:50.6     31  Amber Draize, New Berlin         28
   33     30:35   9:50.6     65  Jennifer  Knudtson, Inverness    39
   34     30:36   9:51.0     45  Kristen Gjerdset, West Allis     45
   35     30:44   9:53.6     75  Bobbi Ludorf, Waukesha           32
   36     30:54   9:56.9     53  Ashley Harder, Oconomowoc        13
   37     31:29  10:08.0    157  Samantha Peltier, New Berlin     22
   38     32:16  10:23.1     37  Jennifer Farrell, Wauwatosa      42
   39     32:20  10:24.6     15  Cindy Biesterveld, New Berlin    44
   40     32:31  10:28.0    103  Michele Scacco, Waukesha         48
   41     32:32  10:28.3     95  Gina Pomaville, mukwanago        16
   42     32:33  10:28.6    118  Sara Stum, Milwaukee             42
   43     32:35  10:29.3     49  Kathy Gregorski, Hartford        46
   44     32:37  10:29.9    143  Missy Bostrom, Delafield         35
   45     32:38  10:30.2    154  Jeanette Peters, Hartland        48
   46     32:38  10:30.2    140  Jocelyn Heckenkamp, Delafield    11
   47     32:40  10:30.9    139  Jennifer Heckenkamp, Delafield   37
   48     32:44  10:32.2     18  Linda Bodnar, Nashotah           52
   49     32:51  10:34.5    128  Linda Wetzel, Waukesha           50
   50     32:59  10:37.1     48  Heidi Graff, Beaver Dam          36
   51     33:07  10:39.6    132  Amy Zetwick, Muskego             25
   52     33:28  10:46.6     13  Larissa Bennett, New Berlin      35
   53     33:41  10:50.8     57  andrea hoffart, oconomwoc        29
   54     33:47  10:52.5     14  Kylie Benson, Oconomowoc         17
   55     33:51  10:53.9     94  Claire Pomaville, mukwanago      20
   56     34:00  10:56.9     70  Terri Kroll, Oconomowoc          44
   57     35:33  11:26.5    164  Amy McGraw, Colgate              44
   58     35:34  11:26.9    163  Julie Leonhardt, Pewaukee        38
   59     35:37  11:27.8    122  Kitt  Tovar, Delafielld          21
   60     35:38  11:28.2    123  Margaret Tovar, Delafielld       16
   61     35:40  11:28.8     11  Estela Alsina Fernandez, Ourense 18
   62     35:56  11:33.9    100  Leah  Ruesink, Brookfield        31
   63     36:27  11:43.9     52  Megan Hanni, Horicon             27
   64     37:17  12:00.2    124  Pam Tovar, Delafield             52
   65     37:23  12:02.2    152  Debra Klapperich, Waukesha       45
   66     37:49  12:10.4    121  Cindy Tomazevic, Waukesha        55
   67     39:30  12:43.0    141  Dixie Burns, Johnson Creek       41
   68     56:06  18:03.4     99  Anne Riendl, Waukesha            63

Division: F00-12

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     26:03   8:23.1    105  Emily Scherf, waukesha           11
    2     32:38  10:30.2    140  Jocelyn Heckenkamp, Delafield    11

Division: F13-14

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     26:04   8:23.4    104  Ashley Scherf, waukesha          13
    2     28:07   9:03.0     21  Elise Boudry, Waukesha           13
    3     30:54   9:56.9     53  Ashley Harder, Oconomowoc        13

Division: F15-16

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     28:06   9:02.7    167  Ruthie Barbour, Oconomowoc       16
    2     28:20   9:07.4    102  Maya Sanden, Hartland            16
    3     28:53   9:18.0     30  Julianna Dodd, Waukesha          16
    4     32:32  10:28.3     95  Gina Pomaville, mukwanago        16
    5     35:38  11:28.2    123  Margaret Tovar, Delafielld       16

Division: F17-18

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     24:40   7:56.4     55  Brittany Haubner, Hartland       18
    2     25:27   8:11.5     51  Sarah Hackbarth, Lake Mills      18
    3     25:28   8:11.8     23  Natalie Bubolz, Beaver Dam       17
    4     27:50   8:57.5    159  Kristin Miller, Watertown        17
    5     28:55   9:18.4    165  Emma Connell, Dousman            17
    6     33:47  10:52.5     14  Kylie Benson, Oconomowoc         17
    7     35:40  11:28.8     11  Estela Alsina Fernandez, Ourense 18

Division: F19-29

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     20:55   6:44.2    168  Felicia Gesior, Waukesha         20
    2     22:09   7:07.8     41  Jennifer Garcia, Waukesha        24
    3     22:51   7:21.3     66  Emilee Koltz, Oconomowoc Parkway 20
    4     23:41   7:37.5     50  Hannah Hackbarth, Lake Mills     20
    5     24:09   7:46.6    142  Kari Bull, Waukesha              19
    6     28:12   9:04.6     85  Amber Montague, Wauwatosa        28
    7     30:35   9:50.6     31  Amber Draize, New Berlin         28
    8     31:29  10:08.0    157  Samantha Peltier, New Berlin     22
    9     33:07  10:39.6    132  Amy Zetwick, Muskego             25
   10     33:41  10:50.8     57  andrea hoffart, oconomwoc        29
   11     33:51  10:53.9     94  Claire Pomaville, mukwanago      20
   12     35:37  11:27.8    122  Kitt  Tovar, Delafielld          21
   13     36:27  11:43.9     52  Megan Hanni, Horicon             27

Division: F30-39

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     20:48   6:41.8     73  Holly LaVesser, New Berlin       31
    2     22:18   7:10.7     59  Jesalyn Johnson, Wales           31
    3     23:28   7:33.4    114  Susan Speth, Madison             35
    4     23:42   7:37.7     98  Hilary Reinbold lenz, Pewaukee   35
    5     27:35   8:52.7     58  Jill Jensen, Pewaukee            39
    6     27:47   8:56.6    112  Cheryl Singer, Shorewood         35
    7     27:58   9:00.1     27  Colleen Chianese, Milwaukee      31
    8     30:32   9:49.7    111  kate shortall, waukesha          36
    9     30:35   9:50.6     65  Jennifer  Knudtson, Inverness    39
   10     30:44   9:53.6     75  Bobbi Ludorf, Waukesha           32
   11     32:37  10:29.9    143  Missy Bostrom, Delafield         35
   12     32:40  10:30.9    139  Jennifer Heckenkamp, Delafield   37
   13     32:59  10:37.1     48  Heidi Graff, Beaver Dam          36
   14     33:28  10:46.6     13  Larissa Bennett, New Berlin      35
   15     35:34  11:26.9    163  Julie Leonhardt, Pewaukee        38
   16     35:56  11:33.9    100  Leah  Ruesink, Brookfield        31

Division: F40-49

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:04   7:06.3    131  Diana Widmer, Menomonee Falls    40
    2     24:43   7:57.3     39  Mary Flaws, Waukesha             46
    3     30:36   9:51.0     45  Kristen Gjerdset, West Allis     45
    4     32:16  10:23.1     37  Jennifer Farrell, Wauwatosa      42
    5     32:20  10:24.6     15  Cindy Biesterveld, New Berlin    44
    6     32:31  10:28.0    103  Michele Scacco, Waukesha         48
    7     32:33  10:28.6    118  Sara Stum, Milwaukee             42
    8     32:35  10:29.3     49  Kathy Gregorski, Hartford        46
    9     32:38  10:30.2    154  Jeanette Peters, Hartland        48
   10     34:00  10:56.9     70  Terri Kroll, Oconomowoc          44
   11     35:33  11:26.5    164  Amy McGraw, Colgate              44
   12     37:23  12:02.2    152  Debra Klapperich, Waukesha       45
   13     39:30  12:43.0    141  Dixie Burns, Johnson Creek       41

Division: F50-59

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     28:03   9:01.7    109  Valerie Schneider, Waukesha      50
    2     29:23   9:27.5    156  Pat Zimmer, Sussex               53
    3     29:47   9:35.2     61  Jean Kelly, Burlington           56
    4     30:30   9:49.1     44  Mary Lou Geralts, Dousman        55
    5     32:44  10:32.2     18  Linda Bodnar, Nashotah           52
    6     32:51  10:34.5    128  Linda Wetzel, Waukesha           50
    7     37:17  12:00.2    124  Pam Tovar, Delafield             52
    8     37:49  12:10.4    121  Cindy Tomazevic, Waukesha        55

Division: F60-69

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     56:06  18:03.4     99  Anne Riendl, Waukesha            63

Division: M00-12

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     27:16   8:46.6    108  Matthew Schneider, Waukesha      11
    2     29:17   9:25.5    148  Clayton Prucha, Mukwonago        12
    3     31:50  10:14.8    134  Cole Roecker, Oconomowoc         12
    4     32:16  10:23.2     36  Connor Farrell, Wauwatosa         7
    5     32:28  10:27.0     33  Mawell Dykowski, Waukesha        12

Division: M13-14

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     24:10   7:46.7     88  Conner Nilsen, Waukesha          13
    2     24:11   7:47.0     32  Luke Dykowski, Waukesha          13
    3     24:11   7:47.0     90  Eric  Passler, Waukesha          13
    4     24:58   8:02.2    149  Nick Geason, Pewaukee            13

Division: M15-16

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     19:30   6:16.9    127  Evan Wetzel, Waukesha            15
    2     20:14   6:30.7     84  Grant Miller, Cedarburg          16
    3     22:06   7:06.8    117  Sean Straka, Nashotah            15
    4     23:13   7:28.5     12  Alex Anason, Jefferson           15
    5     24:07   7:45.7     71  Elliot Latham, Menomonee Falls   16
    6     27:16   8:46.6     24  Ashton  Bucheger, Pewaukee       15
    7     27:30   8:51.1     92  Jesse Paucek, JEFFERSON          16

Division: M17-18

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     17:09   5:31.5    120  Paul  Timm, Oconomowoc           17
    2     18:34   5:58.8     83  Garrett Miller, Cedarburg        18
    3     19:15   6:11.8     17  Josh Bodnar, Nashotah            18
    4     19:37   6:19.0     78  John Mc Vey, Oconomowoc          17
    5     20:11   6:30.0     54  Mike Harder, Oconomowoc          17
    6     21:23   6:53.2    115  Grant Straka, Nashotah           17
    7     23:12   7:28.2     20  David Bosch, waukesha            18
    8     26:03   8:23.1     63  Kyle  Klassy, Waukesha           17

Division: M19-29

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     22:01   7:05.4     10  Chris Adrian, Waukesha           25
    2     24:14   7:48.0    107  Luke Schneider, Waukesha         21
    3     25:14   8:07.3    130  Steven Wiberg, Waukesha          26
    4     27:22   8:48.6     22  Jason Bromley, Delafield         28
    5     28:58   9:19.6    162  Keith Montague, Wauwatosa        28
    6     29:14   9:24.6     87  ben nicholson, delafield         26
    7     30:34   9:50.3     26  Shane Censky, Waukesha           25

Division: M30-39

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     17:27   5:37.2     77  Jim Marschalek, Hartland         36
    2     21:29   6:55.0    110  brad schultz, orangeville        34
    3     21:54   7:03.1     74  Gary Lovrine, Richfield          39
    4     22:27   7:13.6     72  Chris LaVesser, New Berlin       38
    5     25:03   8:03.8     96  Tom Prokop, Pewaukee             38
    6     27:34   8:52.7    147  Jim Bostrom, Delafield           37
    7     27:47   8:56.6     40  Tom Fritz, Big Bend              36
    8     27:57   8:59.8     28  Michael Chianese, Milwaukee      32

Division: M40-49

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     19:56   6:25.0    137  Andy Schatschneider, Oconomowoc  40
    2     20:55   6:44.0     69  Todd Kreisler, Waukesha          42
    3     21:57   7:04.0     93  Michael Pawlak, Racine           41
    4     22:16   7:10.0    116  Patrick Straka, Nashotah         46
    5     22:19   7:11.0    113  Jonathan Sopha, Pewaukee         41
    6     22:36   7:16.5     25  Michael Byrnes, Delafield        44
    7     22:42   7:18.4    126  Robert Wawrzyn, Delafield        40
    8     23:39   7:36.8     68  David Konieczka, Whitefish Bay   40
    9     24:01   7:44.0     67  Kyle Koltz, Oconomowoc Parkway   49
   10     24:06   7:45.5    106  John Schneider, Richfield        46
   11     24:29   7:52.8    160  Chuck Palmer, Waukesha           49
   12     24:29   7:52.8    161  Dave Schwoerer, Delafield        49
   13     24:42   7:57.0    145  Jim Weber, Delafield             48
   14     24:55   8:01.2    119  Paul Thomas, Waukesha            42
   15     25:35   8:14.1     46  Michael Goral, Oconomowoc        49
   16     25:56   8:20.8    150  Steve Kruger, Pewaukee           44
   17     26:51   8:38.5     47  Brandon Grady, Oconomowoc        40
   18     27:10   8:44.9    125  Jim Van Gemert, New Berlin       43
   19     27:15   8:46.3     35  Mark Edmund, Wauwatosa           42
   20     27:37   8:53.4     38  Dave Fink, Milwaukee             46
   21     27:48   8:56.9     91  Scot Passler, Waukesha           43
   22     28:05   9:02.3    153  Eric Larson, Waukesha            49
   23     28:34   9:11.8    101  Greg Sanden, Hartland            48
   24     29:16   9:25.2    155  Doug Woodward, Delafield         49
   25     29:18   9:25.8     97  Mike Prucha, Mukwonago           44
   26     31:09  10:01.7     42  Kevin Geason, Pewaukee           45
   27     31:23  10:06.3    169  Brian Curran, Pewaukee           46
   28     32:09  10:20.9     16  Scott Biesterveld, New Berlin    47
   29     32:31  10:28.0     34  Richard Dykowski, Waukesha       48
   30     35:56  11:33.9     29  Charles Dickenson, Waukesha      40

Division: M50-59

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     20:51   6:42.7    166  Todd Egnarski, Watertown         51
    2     22:06   7:06.8     62  Tom Kissner, Pewaukee            52
    3     22:24   7:12.6     56  tom held, Milwaukee              50
    4     24:34   7:54.4    136  Mark Schroeder, Waukesha         50
    5     25:16   8:08.0    135  Jerry Hazard, Oconomowoc         53
    6     25:52   8:19.5     79  Kevin McCabe, Wauwatosa          50
    7     26:02   8:22.8    129  Tom Wetzel, Waukesha             50
    8     27:08   8:44.1     64  Peter Klein, Tucson              53
    9     27:51   8:57.8    158  Al Miller, Watertown             54
   10     28:06   9:02.7    138  Karl Timm, Oconomowoc            56
   11     29:24   9:28.0     89  Thomas Oskey, Sussex             50
   12     30:13   9:43.5     19  Tim Bodnar, Nashotah             52
   13     30:25   9:47.6    144  Andy Schwartz, Milwaukee         57
   14     37:23  12:02.2    151  Andrew Klapperich, Waukesha      53
   15     55:53  17:59.2    133  Steven Latham, Menomonee Falls   56

Division: M60-69

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City             Age 
    1     23:55   7:41.9     80  John McCarthy, Waukesha          60
    2     24:48   7:59.1     76  Phil Mahoney, Amherst Junction   67

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software