Mora Vassaloppet - 2007

58km Searchable

Experience the Vasaloppet which is renown for its hometown hospitality and four races that offer a quality skiing experience.

Summary

Number of finishers:
221
Number of females:
27
Number of males:
194
Average time:
2:26:57

Info

February 11, 2007 in Mora, MN

Results By

58km Searchable - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. Chad T Giese 1:42:59
    2. Adam C Swank 1:43:00
    3. Matt J Weier 1:43:00
    4. Adam Kates 1:43:03
    5. Nikolai N Anikin 1:43:05
  • Female Participants
    1. Sarah Max 1:57:21
    2. Martina Stursova 1:57:34
    3. Diane Tremblay 1:57:38
    4. Jan L Guenther 1:58:07
    5. Kati Campbell 2:12:25

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL TIME PACE
341 Eric P Hovland M4044 179 29/29 2:47:02.04 3:43
410 Steven B Otto M4549 180 30/34 2:47:33.01 3:44
262 Kevin M Ahlgren M1924 181 18/20 2:47:35.02 3:44
40 Audrae R Coury F6064 182 2/2 2:47:35.03 3:44
495 Zachary Smith M1924 183 19/20 2:48:40.07 3:45
397 Joseph D Muller M4549 184 31/34 2:48:59.01 3:46
58 Laurie B O'Sullivan F3034 185 2/2 2:49:00.04 3:46
300 Allan D Dubois M7074 186 1/3 2:49:02.05 3:46
408 John Ostmoe M5054 187 25/31 2:49:03.09 3:46
418 Jim L Porath M5054 188 26/31 2:49:06.01 3:46
446 Ronald Stark M6569 189 5/6 2:49:25 3:46
388 Daniel R Meyer M5559 190 13/19 2:52:04.04 3:50
454 Jim W Tangen-Foster M5054 191 27/31 2:52:13.06 3:50
288 Herb H Byun M6064 192 7/10 2:52:47.01 3:51
265 David P Anderson M3539 193 10/12 2:55:09.05 3:54
323 David D Gregory M5559 194 14/19 2:56:00.05 3:55
349 Wayne D Johnson M5054 195 28/31 2:56:51.07 3:56
279 Mark C Berens M4549 196 32/34 2:58:15.07 3:58
373 Neal R Lundeen M5559 197 15/19 2:58:31.09 3:59
282 Jason E Boon M3034 198 11/11 2:58:52.02 3:59
305 Hampus Eriksson M5559 199 16/19 2:59:53.06 4:00
423 Jim Reckinger M5054 200 29/31 3:00:24.04 4:01
497 Jason C Brent M3539 201 11/12 3:02:18 4:04
457 Mark W Tembreull M4549 202 33/34 3:03:46.01 4:06
326 Steve R Hagedorn M4549 203 34/34 3:03:47.02 4:06
67 Jill Cooper F4549 204 5/5 3:03:48.08 4:06
307 Erik Escher M1924 205 20/20 3:04:26.09 4:06
510 Timothy B Nelson M5559 206 17/19 3:04:28.08 4:06
325 Joe M Gryskiewicz M5559 207 18/19 3:04:46.04 4:07
498 Lanny R Brent M6569 208 6/6 3:08:41.05 4:12
63 Marie J Torkelson F5054 209 2/2 3:09:27.07 4:13
51 Emily R Johnson F2529 210 5/5 3:10:21.05 4:14
433 Peter A Schlesinger M5054 211 30/31 3:12:50.07 4:18
64 Erica J Ahlgren F1924 212 5/5 3:13:06.08 4:18
62 Marva J Sahs F5559 213 2/2 3:16:41.09 4:23
315 Ken L Furst M5054 214 31/31 3:19:31.05 4:27
479 Rick J Cochrane M3539 215 12/12 3:24:24.04 4:33
473 Leroy A Youngblom M7074 216 2/3 3:24:39.06 4:33
404 Richard W Nysse M6064 217 8/10 3:37:21.05 4:50
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL TIME PACE
357 Jim H Knutson M5559 218 19/19 3:44:24.03 5:00

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after