City of Lakes Loppet

Hoigaard's Classic

Summary

Number of finishers:
277
Number of females:
69
Number of males:
208
Average time:
2:14:44

Info

February 1, 2009 in Minneapolis, MN

Results By

Hoigaard's Classic - Results

Leaderboard
  • Male Participants
    1. John Swain 1:16:15
    2. Evan Pengelly 1:16:26
    3. Erik Solberg 1:20:42
    4. Olof Hedberg 1:21:13
    5. David Bridges 1:21:36
  • Female Participants
    1. Hilary Patzer 1:26:02
    2. Cheryl Dubois 1:30:16
    3. Katherine Himes 1:33:27
    4. Michele Oja 1:33:57
    5. Karen Bebchuk 1:36:59

displaying: 1 - 40 of 40
number of records per page: [10] [25] [all]

    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL FINISH SPLIT TIME PACE
352 Mary Luoma F4049 137 11/26 21/70 2:11:18 1:20:29 2:11:17.08 5:16
159 Tony Mommsen M5059 138 29/70 117/211 2:12:04 1:21:13 2:12:03.09 5:17
209 Harding Van Schaack M6069 139 18/29 118/211 2:12:30 1:18:31 2:12:29.08 5:18
123 Mark Hayes M6069 140 19/29 119/211 2:12:37 1:23:57 2:12:36.04 5:19
106 Nathan Dingels M0119 141 5/7 120/211 2:13:23 1:28:34 2:13:22.06 5:21
204 Rolf Thompson M5059 142 30/70 121/211 2:13:31 1:21:11 2:13:30.05 5:21
333 Claire Galvin F0119 143 3/9 22/70 2:13:34 1:28:35 2:13:33.07 5:21
71 Mark Agre M4049 144 31/46 122/211 2:13:47 1:23:56 2:13:46.02 5:22
45 Joseph Glaccum M4049 145 32/46 123/211 2:14:01 1:23:54 2:14:00.01 5:22
76 Chris Andersen M5059 146 31/70 124/211 2:14:18 1:22:00 2:14:17.02 5:23
381 Karen Casper F4049 147 12/26 23/70 2:14:27 1:21:34 2:14:26.06 5:23
133 Jeff Jones M3039 148 19/28 125/211 2:15:07 1:21:08 2:15:06.04 5:25
155 Tom Melcher M5059 149 32/70 126/211 2:15:18 1:23:25 2:15:18 5:25
325 Mary Margaret Anderson F4049 150 13/26 24/70 2:15:20 1:26:07 2:15:19.05 5:25
58 Kurt Unterholzner M5059 151 33/70 127/211 2:15:29 1:26:05 2:15:28.07 5:26
213 Chris Walgren M4049 152 33/46 128/211 2:16:06 1:23:50 2:16:05.01 5:27
171 Douglas Otopalik M5059 153 34/70 129/211 2:17:22 1:26:45 2:17:21.09 5:30
370 Linnea Swenson Tellekson F4049 154 14/26 25/70 2:17:32 1:22:04 2:17:31.08 5:31
170 Andrew Olson M0119 155 6/7 130/211 2:17:39 1:28:41 2:17:38.09 5:31
318 Lea Bart F0119 156 4/9 26/70 2:17:40 1:29:01 2:17:39.07 5:31
229 Mark Fiddler M5059 157 35/70 131/211 2:17:50 1:25:56 2:17:49.02 5:31
96 Steven Casey M5059 158 36/70 132/211 2:17:55 1:24:28 2:17:54.03 5:31
134 Art Kalmes M4049 159 34/46 133/211 2:18:02 1:24:53 2:18:02 5:32
81 Martin Aschenbrener M4049 160 35/46 134/211 2:18:19 1:25:29 2:18:18.03 5:32
191 Chris Skadberg M4049 161 36/46 135/211 2:18:36 1:28:33 2:18:35.02 5:33
185 Roger Schmitz M3039 162 20/28 136/211 2:18:47 1:25:40 2:18:46.03 5:34
221 Indy Valters M6069 163 20/29 137/211 2:18:51 1:25:19 2:18:50.04 5:34
322 Abbi Howell F0119 164 5/9 27/70 2:19:04 1:29:22 2:19:04 5:34
82 Matt Bakker M2029 165 19/26 138/211 2:19:27 1:27:40 2:19:26.08 5:35
86 John Bischoff M6069 166 21/29 139/211 2:19:40 1:25:30 2:19:39.02 5:36
150 Paul Matson M5059 167 37/70 140/211 2:20:18 1:25:51 2:20:17.07 5:37
73 Mark Albrecht M2029 168 20/26 141/211 2:20:25 1:31:09 2:20:24.07 5:37
74 Thomas Albrecht M2029 169 21/26 142/211 2:20:26 1:31:10 2:20:25.07 5:38
156 Roman Merzon M3039 170 21/28 143/211 2:20:54 1:27:38 2:20:53.09 5:39
223 Harlan Johnson M5059 171 38/70 144/211 2:22:14 1:27:56 2:22:13.03 5:42
319 Karen Ann Roesler F5059 172 4/14 28/70 2:22:40 1:29:14 2:22:39.02 5:43
152 Patrick McRaith M5059 173 39/70 145/211 2:22:54 1:26:09 2:22:53.09 5:43
334 Brenda Gauvin-Chadwick F5059 174 5/14 29/70 2:23:28 1:29:42 2:23:27.08 5:45
145 David Lindberg M2029 175 22/26 146/211 2:23:57 1:31:38 2:23:56.07 5:46
    NO FN LN DIVISION OVERALL DIVPL SEXPL FINISH SPLIT TIME PACE
61 Gordon Bartholomew M6069 176 22/29 147/211 2:24:18 1:27:05 2:24:17.04 5:47

  • share - click this icon in the results above to share via Facebook, Twitter, email, and more
  • print - click this icon in the results above for a printable page
  • radius - click this icon in the results above to show finishers before and after