Tri-Loppet
Minneapolis, June 18, 2008
8 Kilometer Paddle - 5 Kilometer Trail Run - 11 Kilometer Bike
Doubles Results
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Pace Rank Run Pace Rank Bike Rate Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ================ =============== =======
1 423 David Pipho 36 M Duluth MN 12 45:00 9:04 5 22:50 7:21 2 30:53 19.4 1:38:42
2 424 David Nelson 36 M Medicine Lake MN 2 40:24 8:08 16 25:15 8:08 9 33:15 18.0 1:38:53
3 124 Owen Hanley 29 M St Paul MN 20 46:34 9:22 1 21:30 6:55 4 31:16 19.2 1:39:18
4 206 Brett Arenz 29 M St Paul MN 1 38:17 7:43 38 27:40 8:55 11 33:35 17.9 1:39:32
5 348 Brandan Ostroot 21 M MN 8 44:09 8:53 12 24:44 7:58 3 31:00 19.4 1:39:52
6 368 Craig Rudd 38 M Plymouth MN 6 43:38 8:47 25 25:58 8:22 6 31:49 18.9 1:41:25
7 262 Joe Funk 42 M St Paul MN 18 46:24 9:20 8 24:01 7:44 7 31:55 18.8 1:42:19
8 366 Philip Rogers 45 M Esko MN 11 44:56 9:03 11 24:43 7:58 8 32:46 18.3 1:42:25
9 442 Bill Dossett M 24 47:22 9:32 9 24:26 7:52 5 31:40 18.9 1:43:28
10 382 Karl Schultz 38 M Lakeville MN 40 52:32 10:34 3 22:30 7:15 1 29:51 20.1 1:44:51
11 249 Steve Eberly 43 M Minneapolis MN 17 46:23 9:20 34 27:20 8:48 12 33:38 17.8 1:47:20
12 224 Mike Bono 55 M Minneapolis MN 7 44:08 8:53 53 29:03 9:21 21 35:25 16.9 1:48:34
13 438 Etan Evenson 17 M 23 47:18 9:31 10 24:27 7:52 31 36:54 16.3 1:48:38
14 318 Tony Lorenzen 31 M Maple Grove MN 4 42:46 8:37 27 26:10 8:26 57 39:56 15.0 1:48:51
15 273 Tony Goldenstein 42 M St Louis Park MN 28 48:52 9:50 14 24:56 8:02 40 37:54 15.8 1:51:41
16 328 Brian McCollor 41 M Plymouth MN 26 47:30 9:34 18 25:19 8:09 52 39:00 15.4 1:51:47
17 285 Sean Holmes 29 M Chaska MN 32 50:18 10:08 41 28:00 9:01 15 33:46 17.8 1:52:03
18 294 Jerritt Johnston 35 M Minneapolis MN 46 53:06 10:41 15 25:08 8:06 16 34:07 17.6 1:52:20
19 322 Markus Mangold 39 M Minneapolis MN 22 46:35 9:23 54 29:04 9:22 28 36:41 16.4 1:52:20
20 237 John Clough 37 M Burnsville MN 42 52:33 10:35 28 26:52 8:39 10 33:28 17.9 1:52:51
21 268 Andrew Gilbertson 35 M Robbinsdale MN 10 44:32 8:58 49 28:35 9:12 62 40:13 14.9 1:53:19
22 350 David Patterson 29 M Burniville MN 50 54:09 10:54 6 23:40 7:38 22 35:33 16.9 1:53:22
23 347 Devin Olson 30 M Minneapolis MN 35 51:25 10:21 31 27:11 8:45 19 35:00 17.1 1:53:35
24 364 Brian Rexing 34 M Inver Grove Hts MN 38 51:32 10:22 17 25:19 8:09 30 36:47 16.3 1:53:37
25 394 John Sullivan 59 M Champlin MN 9 44:29 8:57 73 30:44 9:54 51 38:50 15.5 1:54:02
26 345 Greg Olson 39 M Lakeland MN 44 53:02 10:41 19 25:20 8:10 25 35:57 16.7 1:54:19
27 390 Scott Spoo 26 M Deer Park WI 55 55:09 11:06 23 25:56 8:21 14 33:45 17.8 1:54:49
28 413 Gordon Vermeer 18 M Minneapolis MN 66 56:20 11:20 4 22:39 7:18 24 35:53 16.7 1:54:51
29 308 Bret Lanning 47 M Lake Elmo MN 31 49:53 10:02 50 28:44 9:15 33 37:08 16.2 1:55:44
30 315 David Liske 36 M St Louis Park MN 37 51:27 10:21 33 27:13 8:46 34 37:19 16.1 1:55:58
31 278 Scott Haskins 37 M Excelsior MN 36 51:27 10:21 39 27:46 8:57 37 37:42 15.9 1:56:54
32 230 Richard Budde 47 M Plymouth MN 21 46:35 9:23 64 30:07 9:42 64 40:17 14.9 1:56:59
33 259 Nick Folger 32 M Maple Grove MN 56 55:14 11:07 26 26:10 8:26 26 36:01 16.7 1:57:24
34 311 Larry Larson 63 M Stillwater MN 14 45:29 9:09 88 32:00 10:18 65 40:25 14.8 1:57:53
35 306 Lance Kuehn 25 M Rosemount MN 70 57:06 11:30 20 25:26 8:12 23 35:51 16.7 1:58:22
36 377 Eric Schilling 31 M Minneapolis MN 33 50:31 10:10 66 30:17 9:45 43 38:25 15.6 1:59:12
37 296 Marsh Jones 52 M New Brighton MN 19 46:25 9:21 105 34:22 11:04 45 38:29 15.6 1:59:15
38 261 Steven Freese 32 M Bloomington MN 60 55:30 11:10 36 27:22 8:49 27 36:30 16.4 1:59:21
39 235 Steve Christopher 29 M St Paul MN 112 1:04:13 12:56 2 21:51 7:02 13 33:40 17.8 1:59:44
40 293 Kenton Johnson 45 M St Paul MN 48 53:19 10:44 35 27:21 8:49 53 39:16 15.3 1:59:55
41 264 Frank Gangi 34 M Grand Rapids MN 84 59:18 11:56 21 25:43 8:17 18 34:59 17.2 1:59:58
42 202 Todd Anderson 46 M Minneapolis MN 49 53:20 10:44 62 29:54 9:38 32 37:05 16.2 2:00:17
43 270 Joseph Glaccum 46 M Excelsior MN 13 45:22 9:08 75 30:54 9:57 81 44:04 13.6 2:00:19
44 274 Charles Griffiths 44 M Minneapolis MN 51 54:09 10:54 37 27:36 8:53 50 38:42 15.5 2:00:26
45 260 Jerome Freese 35 M Minneapolis MN 47 53:09 10:42 51 28:52 9:18 47 38:36 15.5 2:00:36
46 216 Adam Benson 18 M Anoka MN 75 58:16 11:44 22 25:43 8:17 29 36:45 16.3 2:00:44
47 414 Gus Virkus 58 M St Louis Park MN 43 52:39 10:36 59 29:44 9:34 44 38:26 15.6 2:00:47
48 351 James Patterson 57 M Minneapolis MN 52 54:11 10:54 29 27:02 8:43 56 39:41 15.1 2:00:53
49 281 Anders Hendrickson 15 M Golden Valley MN 57 55:24 11:09 81 31:25 10:07 20 35:10 17.1 2:01:58
50 333 Mike Mills 41 M Bloomington MN 87 1:00:24 12:09 32 27:12 8:46 17 34:30 17.4 2:02:05
51 231 Stephen Bullard 50 M Golden Valley MN 41 52:33 10:35 70 30:40 9:53 59 40:06 15.0 2:03:17
52 208 Ken Austad 43 M Edina MN 30 49:41 10:00 76 30:56 9:58 75 42:45 14.0 2:03:21
53 321 Timothy Maloney 33 M Minneapolis MN 53 54:39 11:00 90 32:03 10:19 36 37:41 15.9 2:04:22
54 244 Karl Dewahl 52 M St Paul MN 27 48:23 9:44 95 32:43 10:32 78 43:23 13.8 2:04:29
55 339 Patrick Nelson 23 M St Paul MN 69 57:03 11:29 45 28:23 9:08 55 39:28 15.2 2:04:53
results by ChampionChip Minnesota
Tri-Loppet
Minneapolis, June 18, 2008
8 Kilometer Paddle - 5 Kilometer Trail Run - 11 Kilometer Bike
Doubles Results
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Pace Rank Run Pace Rank Bike Rate Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ================ =============== =======
56 289 Thomas Illg 41 M Apple Valley MN 78 58:28 11:46 42 28:13 9:05 42 38:22 15.6 2:05:02
57 302 Michael Kinnee 56 M Minneapolis MN 68 56:23 11:21 63 30:07 9:42 46 38:36 15.5 2:05:05
58 258 Jerod Fink 29 M Baldwin WI 63 55:47 11:14 56 29:12 9:24 68 41:04 14.6 2:06:02
59 203 Brett Anderson 28 M Rosemount MN 113 1:04:15 12:56 7 23:58 7:43 41 38:11 15.7 2:06:22
60 299 Rob Kastan 42 M Edina MN 29 49:41 10:00 77 30:56 9:58 97 45:53 13.1 2:06:30
61 403 Stuart Thomas 52 M St Louis Park MN 64 55:52 11:15 65 30:14 9:44 66 40:32 14.8 2:06:37
62 213 Jordan Below 25 M St Louis Park MN 93 1:00:55 12:16 13 24:54 8:01 67 40:52 14.7 2:06:40
63 327 Jose Matute 41 M West Saint Paul MN 3 40:26 8:08 128 40:54 13:10 92 45:28 13.2 2:06:47
64 324 Lucas Mason 13 M Maplewood MN 104 1:03:11 12:43 24 25:56 8:21 38 37:48 15.9 2:06:54
65 214 Christopher Bennett 43 M Minneapolis MN 54 54:58 11:04 48 28:35 9:12 86 44:34 13.5 2:08:05
66 344 Timothy Olsen 27 M Cottage Grove MI 80 58:35 11:48 60 29:45 9:35 58 39:58 15.0 2:08:17
67 383 Scott Schwister 39 M St Paul MN 95 1:01:02 12:17 30 27:06 8:44 61 40:12 14.9 2:08:19
68 393 Kurt Stromberg 35 M Roseville MN 72 41:58 14.3 2:08:26
69 288 Stephen Hopke 64 M Plymouth MN 15 45:42 9:12 117 36:14 11:40 101 46:38 12.9 2:08:33
70 284 Shad Holland 41 M St Paul MN 58 55:24 11:09 113 35:48 11:32 35 37:33 16.0 2:08:44
71 323 Mark Mason 51 M Maplewood MN 34 51:06 10:17 91 32:10 10:22 93 45:32 13.2 2:08:47
72 412 Mitch Vars 38 M Minneapolis MN 86 1:00:02 12:05 55 29:11 9:24 63 40:14 14.9 2:09:26
73 409 Dave Van Der Heide 40 M Minneapolis MI 88 1:00:25 12:10 52 29:00 9:20 60 40:11 14.9 2:09:35
74 317 Rick Lorenzen 52 M Maple Grove MN 5 42:46 8:37 123 38:34 12:25 115 49:07 12.2 2:10:26
75 402 Randy Thatcher 45 M Minneapolis MN 73 58:09 11:42 72 30:43 9:53 74 42:24 14.2 2:11:15
76 443 Collin Westcott M 67 56:22 11:21 58 29:32 9:31 95 45:36 13.2 2:11:29
77 303 Joel Kivi 37 M Maple Grove MN 91 1:00:46 12:14 87 31:48 10:14 54 39:19 15.3 2:11:52
78 282 Nick Hillmer 30 M St Michael MN 62 55:45 11:13 68 30:19 9:46 107 47:25 12.7 2:13:28
79 250 Robert Eide 33 M Minneapolis MN 90 1:00:46 12:14 79 31:11 10:03 70 41:35 14.4 2:13:31
80 331 Jake Miller 24 M Minneapolis MN 89 1:00:40 12:13 40 27:54 8:59 87 45:03 13.3 2:13:37
81 425 Peter Enz 18 M St Louis Park MN 77 58:22 11:45 44 28:21 9:08 103 47:03 12.8 2:13:45
82 387 Cameron Skold 53 M Hopkins MN 114 1:04:27 12:58 71 30:42 9:53 49 38:40 15.5 2:13:48
83 420 Jason Zimmerman 35 M Minneapolis MN 102 1:02:44 12:38 43 28:16 9:06 77 42:55 14.0 2:13:54
84 361 Michael Radant 35 M Apple Valley MN 79 58:29 11:46 108 34:45 11:12 71 41:57 14.3 2:15:11
85 334 Casey Motschenbacher 31 M Savage MN 82 58:41 11:49 47 28:31 9:11 113 48:41 12.3 2:15:52
86 405 Jerry Tillman 52 M St Paul MN 94 1:00:56 12:16 97 33:16 10:43 73 41:58 14.3 2:16:09
87 319 Andrew Magill 36 M Minneapolis MN 101 1:02:43 12:37 69 30:40 9:52 76 42:48 14.0 2:16:10
88 406 Ben Toskey 25 M St Paul MN 97 1:01:24 12:22 86 31:46 10:14 80 43:57 13.7 2:17:06
89 217 Amir Berenjian 24 M Minneapolis ME 98 1:01:35 12:24 46 28:25 9:09 106 47:11 12.7 2:17:10
90 358 Chris Pozzini 38 M St Paul MN 45 53:05 10:41 112 35:47 11:31 114 48:52 12.3 2:17:43
91 422 Thomas Peterson 43 M Maplewood MN 116 1:04:42 13:01 85 31:35 10:10 69 41:31 14.5 2:17:48
92 399 Jeff Tait 29 M Cottage Grove MN 81 58:38 11:48 110 35:15 11:21 82 44:08 13.6 2:18:00
93 313 Jason Lehmkuhle 30 M Minneapolis MN 106 1:03:15 12:44 84 31:30 10:09 79 43:25 13.8 2:18:09
94 410 Jim Van Iwaarden 53 M Minneapolis MN 115 1:04:28 12:58 114 35:51 11:33 39 37:53 15.8 2:18:11
95 211 Nick Bauer 25 M Farmington MN 71 57:07 11:30 115 35:57 11:35 91 45:24 13.2 2:18:27
96 297 Keith Jones 52 M Minneapolis MN 107 1:03:22 12:45 89 32:00 10:18 84 44:13 13.6 2:19:34
97 375 John Scheef 30 M Golden Valley MN 103 1:02:59 12:41 83 31:28 10:08 89 45:10 13.3 2:19:36
98 304 Todd Kneebone 49 M Duluth MN 65 56:19 11:20 98 33:35 10:49 120 50:17 11.9 2:20:10
99 404 Kyle Thomas 19 M St Louis Park MN 61 55:45 11:13 92 32:12 10:22 129 52:45 11.4 2:20:41
100 338 Darin Nelson 31 M Minneapolis MN 105 1:03:15 12:44 82 31:27 10:08 99 46:09 13.0 2:20:50
101 385 Garrett Shaffer 14 M Medicine Lake MN 59 55:28 11:10 116 35:58 11:35 119 49:35 12.1 2:21:01
102 219 Alexander Blackburn 45 M Forest Lake MN 72 57:33 11:35 118 36:17 11:41 108 47:37 12.6 2:21:27
103 201 Matt Alexander 36 M St Paul MN 99 1:01:37 12:24 106 34:34 11:08 94 45:34 13.2 2:21:44
104 253 Jonathan Engel 31 M Minneapolis MN 133 1:13:53 14:52 57 29:22 9:27 48 38:37 15.5 2:21:51
105 374 John Scheef 59 M Plymouth MN 111 1:03:38 12:48 80 31:22 10:06 110 47:44 12.6 2:22:43
106 337 Larry Myers 67 M Plymouth MN 16 45:42 9:12 131 45:41 14:43 124 51:23 11.7 2:22:45
107 220 Kyle Bodie 18 M Ramsey MN 76 58:20 11:44 125 39:22 12:40 96 45:53 13.1 2:23:33
108 440 Dan Gapinski 22 M 121 1:06:22 13:21 96 33:10 10:41 85 44:23 13.5 2:23:54
109 205 Bob Appert 62 M St Paul MN 100 1:01:39 12:25 111 35:29 11:26 102 46:56 12.8 2:24:03
110 292 Nick Johnson 36 M Ottawa Hills OH 85 59:59 12:04 120 37:50 12:11 104 47:04 12.7 2:24:52
results by ChampionChip Minnesota
Tri-Loppet
Minneapolis, June 18, 2008
8 Kilometer Paddle - 5 Kilometer Trail Run - 11 Kilometer Bike
Doubles Results
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Pace Rank Run Pace Rank Bike Rate Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ================ =============== =======
111 378 Ron Schmitz 53 M Waconia MN 120 1:05:50 13:15 93 32:18 10:24 109 47:38 12.6 2:25:46
112 341 Blaine O'Gorman 38 M Cologne MN 118 1:04:59 13:05 104 34:22 11:04 100 46:31 12.9 2:25:51
113 384 Steve Schwister 43 M Forest Lake MN 96 1:01:08 12:18 126 39:45 12:48 88 45:04 13.3 2:25:57
114 342 Dennis Olmstead 53 M Eden Prairie MN 123 1:06:30 13:23 107 34:42 11:11 90 45:16 13.3 2:26:28
115 408 Todd Travis 30 M West Des Moines IA 129 1:09:27 13:59 67 30:18 9:45 105 47:05 12.7 2:26:49
116 392 Jay Straub 37 M St Paul MN 132 1:12:52 14:40 61 29:52 9:37 83 44:09 13.6 2:26:52
117 305 Darryn Kozak 46 M St Paul MN 130 1:10:00 14:05 78 31:11 10:02 98 45:59 13.0 2:27:08
118 300 Mark Kelley 20 M Minneapolis MN 122 1:06:22 13:21 109 34:46 11:12 116 49:21 12.2 2:30:27
119 407 Danny Trautmann 22 M Edina MN 119 1:05:03 13:06 94 32:25 10:26 130 53:22 11.2 2:30:49
120 432 John Abbot 20 M Minneapolis MN 126 1:08:50 13:51 102 34:15 11:02 111 47:53 12.5 2:30:58
121 433 Eddie Morales 15 M Minneapolis MN 127 1:08:50 13:51 103 34:15 11:02 112 47:55 12.5 2:31:00
122 398 Nick Swanson 18 M Northfield MN 124 1:06:43 13:26 99 34:09 11:00 121 50:30 11.9 2:31:21
123 279 David Heffernan 57 M Minneapolis MN 131 1:11:00 14:17 74 30:54 9:57 118 49:31 12.1 2:31:24
124 272 Paul Glatt 32 M Minneapolis MN 117 1:04:54 13:04 100 34:11 11:01 127 52:26 11.4 2:31:30
125 314 John Liethen 36 M Edina MN 109 1:03:37 12:48 124 39:04 12:35 117 49:22 12.2 2:32:02
126 269 Scott Gislason 52 M St Paul MN 108 1:03:23 12:45 122 38:32 12:25 125 51:25 11.7 2:33:19
127 257 Darin Ficenec 40 M Lakeville MI 74 58:10 11:42 129 42:57 13:50 128 52:26 11.4 2:33:32
128 356 Matt Phillips 36 M Stoughton WI 110 1:03:37 12:48 127 39:53 12:50 123 50:59 11.8 2:34:27
129 386 Carl Shaffer 46 M Medicine Lake MN 83 58:46 11:50 130 44:39 14:23 126 51:26 11.7 2:34:50
130 236 Scott Clingan 35 M Ankeny IA 128 1:09:27 13:59 119 37:01 11:55 122 50:54 11.8 2:37:21
131 226 Josh Brown 30 M Plymouth MN 134 1:16:31 15:24 132 51:18 16:31 131 68:34 8.8 3:16:21
132 265 Nick Gerber 34 M Brooklyn Park MN 39 51:33 10:23 101 34:12 11:01
133 332 Tony Miller 22 M Minneapolis MN 92 1:00:52 12:15 121 38:03 12:15
134 369 R.T. Rybak 52 M Minneapolis MN 25 47:26 9:33
135 280 Andy Hein 26 M Minneapolis MN 125 1:07:51 13:39
results by ChampionChip Minnesota