An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://www.onlineraceresults.com/race/view_race.php?race_id=24221

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Northern Lakes Run

10 mile text

Info

May 12, 2012 in White Bear Lake, MN

Results By

10 mile text - Results

                            Northern Lakes Run
                     White Bear Lake, MN May 12, 2012
                                    10M

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/11   3630 Jake Marotz              24 M   Saint Paul         MN   54:01  5:25 
    2   2/11   3624 Johnl Leaf               24 M   Center City        MN   54:44  5:29 
    3   1/13   3660 Brent Smith              56 M   Esko               MN   59:39  5:58 
    4   1/13   3764 Jerimy Hallsten          37 M   Esko               MN 1:01:32  6:10 
    5   1/1    3772 McKenzie Holt            16 F   St. Cloud          MN 1:03:10  6:19 
    6   3/11   3634 Peter Meinz              28 M   Golden Valley      MN 1:04:36  6:28 
    7   2/13   3698 Brian Bailey             36 M   White Bear Lake    MN 1:05:02  6:31 
    8   1/19   3760 Kim Anderson             47 F   Chanhassen         MN 1:05:50  6:35 
    9   3/13   3623 Dave Lane                30 M   Hermantown         MN 1:06:17  6:38 
   10   1/4    3758 Denny Jordan             60 M   Roseville          MN 1:06:22  6:39 
   11   2/13   3776 Ron Johnson              52 M   Roseville          MN 1:07:04  6:43 
   12   1/14   3754 Todd White               44 M   Roseville          MN 1:08:32  6:52 
   13   2/14   3735 Christopher Gerlach      42 M   Woodbury           MN 1:09:15  6:56 
   14   3/14   3745 Matt Otoole              43 M   South St. Paul     MN 1:09:28  6:57 
   15   4/14   3648 Jim Robin                44 M   Minneapolis        MN 1:10:15  7:02 
   16   4/11   3606 Ryan Hinz                27 M   Brooklyn Park      MN 1:12:07  7:13 
   17   4/13   3728 Sean Fitch               34 M   Farmington         MN 1:12:47  7:17 
   18   5/13   3715 Mike Cloutier            32 M   Lakeville          MN 1:12:47  7:17 
   19   2/19   3650 Stefanie Rose            43 F   White Bear Lake    MN 1:13:01  7:19 
   20   3/13   3694 Jack Ankrom              59 M   Vadnais Heights    MN 1:13:42  7:23 
   21   6/13   3762 Kevin Sternal            34 M   Duluth             MN 1:14:22  7:27 
   22   7/13   3688 Paul Schoeller           39 M   Oakdale            MN 1:15:20  7:32 
   23          3605 Ted Hewes                49     St. Paul           MN 1:16:32  7:40 
   24   5/11   3661 Zachary Smith            29 M   St.Louis Park      MN 1:17:25  7:45 
   25   1/39   3749 Diane Weyrens            36 F   Rosemount          MN 1:17:25  7:45 
   26   4/13   3719 Jeff Daley               52 M   Plymouth           MN 1:17:27  7:45 
   27   5/14   3775 Duane Jacobson           45 M   Minneapolis        MN 1:17:42  7:47 
   28   3/19   3717 Amy Coulter              48 F   White Bear Lake    MN 1:17:51  7:48 
   29   2/39   3629 Jennifer Mader           38 F   Hugo               MN 1:17:51  7:48 
   30   3/39   3627 Kendra Liila             30 F   Saint Michael      MN 1:17:57  7:48 
   31   4/19   3727 Deborah Fideldy          43 F   Maplewood          MN 1:19:01  7:55 
   32   4/39   3740 Alana Hardt              30 F   Lake Elmo          MN 1:19:44  7:59 
   33   6/14   3684 William Gallagher        42 M   St. Michael        MN 1:19:52  8:00 
   34   5/39   3731 Kim Friedrich            36 F   Jordan             MN 1:20:02  8:01 
   35   7/14   3664 George Sprouse           48 M   Saint Paul         MN 1:20:03  8:01 
   36   6/39   5516 Marni Storey             39 F   Plymouth           MN 1:20:17  8:02 
   37   8/14   5518 Chad Hasenohrl           42 M   Woodbury           MN 1:20:32  8:04 
   38   5/19   3766 Molly Fliearman          43 F   Bloomington        MN 1:21:05  8:07 
   39   7/39   3711 Lara Christianson        30 F   Woodbury           MN 1:21:34  8:10 
   40   8/39   3723 Katie Dornfeld           31 F   Woodbury           MN 1:21:34  8:10 
   41   5/13   3774 James Johnson            50 M   Hudson             WI 1:22:02  8:13 
   42   6/19   3701 Jacquelyn Bowman         42 F   Spring Valley      WI 1:22:19  8:14 
   43   9/14   3671 Dane Taival              43 M   Lake Elmo          MN 1:22:25  8:15 
   44   9/39   3763 Kelly Erickson           34 F   Coon Rapids        MN 1:23:19  8:20 
   45   1/26   3748 Katie Olson              29 F   White Bear Lake    MN 1:23:31  8:22 
   46   1/3    3613 Gloria Jansen            64 F   White Bear Lake    MN 1:23:37  8:22 
   47   8/13   3657 Eric Singer              33 M   Columbia Heights   MN 1:23:52  8:24 
   48   7/19   3617 Corey Johnson            48 F   Woodbury           MN 1:24:21  8:27 
   49  10/39   3757 Julia Conkel             30 F   St. Paul           MN 1:24:23  8:27 
   50   6/13   3777 Jack Shoveln             53 M   North Oaks         MN 1:24:23  8:27 
   51   2/26   3626 Lindsay Lentini          25 F   Mounds View        MN 1:24:29  8:27 
   52   6/11   3604 Eric Herzog              28 M   Mounds View        MN 1:24:29  8:27 
   53   3/26   3773 Priscilla Conway         29 F   St. Paul           MN 1:24:54  8:30 
   54  11/39   3716 Renee Corneille          36 F   St. Anthony        MN 1:25:22  8:33 
   55  12/39   3724 Michelle Dunaski         38 F   Oakdale            MN 1:25:23  8:33 
   56  10/14   3746 Joe Trepanier            48 M   Lakeville          MN 1:25:24  8:33 
   57  11/14   3656 Ron Seifried             43 M   White Bear Townshi MN 1:25:40  8:34 
   58   2/4    3755 Don Dornfield            68 M   St. Paul           MN 1:25:42  8:35 
   59   8/19   3683 Kristin Brandt           43 F   Roseville          MN 1:26:07  8:37 
   60   1/8    3767 Lori Beck                51 F   Edina              MN 1:26:13  8:38 
   61   9/19   3620 Diane Kiesow             43 F   Hudson             WI 1:26:29  8:39 
   62   7/11   3619 Stephen Kemp             23 M   Eden Prairie       MN 1:26:38  8:40 
   63   2/8    3750 Barb Sugden              58 F   Circle Pines       MN 1:26:46  8:41 
   64   7/13   3676 Gerald Weightman         57 M   White Bear Lake    MN 1:26:49  8:41 
   65  12/14   3732 Jay Frohrip              45 M   Duluth             MN 1:27:09  8:43 
   66   4/26   3725 Anna Elgersma            28 F   Shoreview          MN 1:27:37  8:46 
   67   5/26   3720 Heidi Delesha            27 F   Eagan              MN 1:28:48  8:53 
   68  13/14   3768 Gerald Salmon            47 M                         1:28:51  8:54 
   69   8/13   3771 Doug Meslow              52 M   Stillwater         MN 1:29:18  8:56 
   70   6/26   3662 Krista Sorensen          23 F   Superior           WI 1:31:05  9:07 
   71  10/19   3765 Deanna Tangwall          47 F   Gem Lake           MN 1:31:12  9:08 
   72  13/39   3612 Christie Jansen          35 F   Minneapolis        MN 1:31:22  9:09 
   73  11/19   3733 Shelly Frohrip           41 F   Duluth             MN 1:31:25  9:09 
   74   9/13   3645 Gustavo Quesda           35 M   Roseville          MN 1:31:36  9:10 
   75   7/26   3707 Megan Carlson            23 F   Pine City          MN 1:31:37  9:10 
   76   8/26   3706 Arrin Carlson            28 F   St. Paul           MN 1:31:52  9:12 
   77  14/39   3640 Alison Peterson          37 F   White Bear Lake    MN 1:31:53  9:12 
   78  15/39   3659 Keri Skinner             35 F   Saint Anthony      MN 1:31:53  9:12 
   79   8/11   3639 Casey Parrott            25 M   Rosemount          MN 1:32:18  9:14 
   80  10/13   3610 Dan Hurley               32 M   Duluth             MN 1:32:20  9:14 
   81   9/13   3667 Matt Sumers              55 M   Champlin           MN 1:32:39  9:16 
   82   3/4    3704 Doug Busch               64 M   New Brighton       MN 1:32:45  9:17 
   83  11/13   3691 John Dolezal             31 M   Eden Prairie       MN 1:32:45  9:17 
   84   9/26   3726 Kelsey Erickson          27 F   Eyota              MN 1:32:48  9:17 
   85  16/39   3722 Laura Determan           31 F   Lindstrom          MN 1:32:55  9:18 
   86  10/13   3646 James Reimann            55 M   Eagan              MN 1:34:02  9:25 
   87  17/39   3736 Wendy Griffin            36 F   Lino Lakes         MN 1:35:15  9:32 
   88   9/11   3678 Adam Wright              28 M   Minneapolis        MN 1:35:17  9:32 
   89  11/13   3759 Paul Montain             57 M   Hugo               MN 1:36:07  9:37 
   90  12/19   5515 Mariann Stocke           48 F   Mpls               MN 1:36:35  9:40 
   91   3/8    3637 Trudy Ohnsorg            50 F   River Falls        WI 1:37:23  9:45 
   92  18/39   3611 Heidi Hurley             31 F                      MN 1:37:39  9:46 
   93  13/19   3618 Irene Johnson-Salvador   43 F   Mahtomedi          MN 1:38:10  9:49 
   94  14/19   3654 Monika Saxe              40 F   Forest Lake        MN 1:38:34  9:52 
   95   4/8    3642 Donna Piras              52 F   Eden Prairie       MN 1:38:53  9:54 
   96  10/26   3742 Lindsey Albright         26 F                         1:38:54  9:54 
   97  10/11   3677 Ben Wiltse               28 M   Minneapolis        MN 1:39:19  9:56 
   98  11/26   3680 Amanda Yanchury          24 F   South St. Paul     MN 1:39:58 10:00 
   99  12/13   3672 Chad Turner              36 M   Savage             MN 1:40:23 10:03 
  100  12/26   3641 Carly Piras              21 F   Eden Prairie       MN 1:40:34 10:04 
  101  19/39   3692 Betsy Anderson           38 F   Shoreview          MN 1:41:18 10:08 
  102  20/39   3708 Amy Chard                35 F   Forest Lake        MN 1:41:44 10:11 
  103  21/39   3614 Kristi Joesting          35 F   Wyoming            MN 1:41:44 10:11 
  104  13/13   3713 Jeffrey Cirullo          35 M   Woodbury           MN 1:42:28 10:15 
  105  22/39   3633 Maritt May               37 F   Woodbury           MN 1:42:29 10:15 
  106  13/26   3679 Jennifer Wright          27 F   Minneapolis        MN 1:42:29 10:15 
  107  14/26   3743 Jeanna Anderson          27 F   Maple Grove        MN 1:43:14 10:20 
  108  11/11   3744 Ben Anderson             26 M   Maple Grove        MN 1:43:14 10:20 
  109  23/39   3699 Jennifer Bailey          31 F   Shoreview          MN 1:43:37 10:22 
  110  15/19   3700 Krisi Bailey             44 F   Minnetonka         MN 1:43:44 10:23 
  111  16/19   3655 Becki Schwietz           44 F   Mahtomedi          MN 1:43:44 10:23 
  112  12/13   3681 Daniel Young             58 M   Roseville          MN 1:43:49 10:23 
  113  15/26   3631 Kelly Martin             24 F   Plymouth           MN 1:43:51 10:24 
  114  24/39   3737 Laura Gullickson         39 F   Durand             WI 1:44:11 10:26 
  115  16/26   3721 Rachelle Desmith         25 F   Osceola            WI 1:44:20 10:26 
  116  25/39   3665 Kelly Stauff             30 F   Shakopee           MN 1:44:40 10:28 
  117  17/19   3705 Heather Campbell         44 F   St. Paul           MN 1:44:45 10:29 
  118  18/19   3670 Alisa Symanski           44 F   Coon Rapids        MN 1:44:48 10:29 
  119  14/14   3753 Dave Holland             43 M   Chaska             MN 1:45:49 10:35 
  120  26/39   3682 Camille Zelen            34 F   Duluth             MN 1:46:12 10:38 
  121  27/39   3632 Michelle Mauder          34 F   Woodbury           MN 1:46:12 10:38 
  122  17/26   3687 Katie Arnold             27 F   St. Paul           MN 1:46:51 10:42 
  123  18/26   3709 Cynthia Chavez           25 F   Minneapolis        MN 1:47:04 10:43 
  124   5/8    3653 Judy Ryan                50 F   Coon Rapids        MN 1:47:05 10:43 
  125   6/8    3770 Robin Sicoli             50 F   Eagan              MN 1:48:13 10:50 
  126  13/13   3769 Aldo Sicoli              52 M   Eagan              MN 1:48:13 10:50 
  127  28/39   3622 Sara Kujala              36 F   Ramsey             MN 1:48:17 10:50 
  128  19/26   3628 Kristina Lofgren         28 F   St.Paul            MN 1:48:24 10:51 
  129   7/8    3751 Jeannette Risdahl        51 F   Lino Lakes         MN 1:48:25 10:51 
  130  20/26   3752 Ashley Risdahl           21 F   Lino Lakes         MN 1:48:25 10:51 
  131  21/26   3643 Emily Poleski            25 F   St Paul            MN 1:49:27 10:57 
  132  22/26   3690 Erin Folsom              28 F   Falcon Heights     MN 1:49:29 10:57 
  133  29/39   3658 Brianne Sinna            33 F   Vadnais Heights    MN 1:49:31 10:58 
  134   8/8    3651 Dawn Rust                51 F   Brooklyn Park      MN 1:50:19 11:02 
  135  30/39   3756 Claudia Gustafson        37 F   Mpls               MN 1:51:38 11:10 
  136  31/39   3647 Mercedes Reynolds        34 F   Plymouth           MN 1:51:46 11:11 
  137  23/26   3621 Johanna Kitzman          23 F   Plymouth           MN 1:53:00 11:18 
  138   1/1    3741 John Adams               75 M                         1:53:13 11:20 
  139   4/4    3607 Carl Hoiby               61 M   Fridley            MN 1:54:35 11:28 
  140  24/26   3635 Katie Nelson             29 F   Inver Grove Height MN 1:55:13 11:32 
  141  32/39   3673 Jessica Turner           35 F   Savage             MN 1:55:19 11:32 
  142  33/39   3615 Julia Johnsen            34 F   Minneapolis        MN 1:57:00 11:42 
  143  34/39   3638 Lisa Pallo               39 F   Roseville          MN 1:57:22 11:45 
  144  35/39   3761 Julie Fritze             31 F   Hudson             WI 1:59:25 11:57 
  145  25/26   3636 Angela Nikrad            25 F   Fridley            MN 2:00:10 12:01 
  146   2/3    3608 Judy Hoiby               62 F   Fridley            MN 2:02:37 12:16 
  147  36/39   3649 Amy Rockneberg           39 F   Bloomington        MN 2:03:45 12:23 
  148  19/19   3602 Sara Hasse               48 F   Roseville          MN 2:04:41 12:29 
  149  26/26   3697 Chelsey Bahe             27 F   Hopkins            MN 2:07:05 12:43 
  150  37/39   3685 Rachel France            37 F   Oakdale            MN 2:23:13 14:20 
  151   3/3    3686 Linda Tally              60 F   Roseville          MN 2:23:14 14:20 
  152  38/39   3668 Rakel Swanson            34 F   Lindstrom          MN 2:29:00 14:54 
  153  39/39   3695 Agnes Annett             34 F   Madison            WI 2:29:01 14:55 
results by Final Time                                          www.finaltiming.com


*********************************** MALE 10M RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Jake Marotz              Saint Paul     MN  24 M     54:01 
    2 Johnl Leaf               Center City    MN  24 M     54:44 
    3 Brent Smith              Esko           MN  56 M     59:39 
    4 Jerimy Hallsten          Esko           MN  37 M   1:01:32 
    5 Peter Meinz              Golden Valley  MN  28 M   1:04:36 
    6 Brian Bailey             White Bear Lak MN  36 M   1:05:02 
    7 Dave Lane                Hermantown     MN  30 M   1:06:17 
    8 Denny Jordan             Roseville      MN  60 M   1:06:22 
    9 Ron Johnson              Roseville      MN  52 M   1:07:04 
   10 Todd White               Roseville      MN  44 M   1:08:32 
   11 Christopher Gerlach      Woodbury       MN  42 M   1:09:15 
   12 Matt Otoole              South St. Paul MN  43 M   1:09:28 
   13 Jim Robin                Minneapolis    MN  44 M   1:10:15 
   14 Ryan Hinz                Brooklyn Park  MN  27 M   1:12:07 
   15 Sean Fitch               Farmington     MN  34 M   1:12:47 
   16 Mike Cloutier            Lakeville      MN  32 M   1:12:47 
   17 Jack Ankrom              Vadnais Height MN  59 M   1:13:42 
   18 Kevin Sternal            Duluth         MN  34 M   1:14:22 
   19 Paul Schoeller           Oakdale        MN  39 M   1:15:20 
   20 Zachary Smith            St.Louis Park  MN  29 M   1:17:25 
   21 Jeff Daley               Plymouth       MN  52 M   1:17:27 
   22 Duane Jacobson           Minneapolis    MN  45 M   1:17:42 
   23 William Gallagher        St. Michael    MN  42 M   1:19:52 
   24 George Sprouse           Saint Paul     MN  48 M   1:20:03 
   25 Chad Hasenohrl           Woodbury       MN  42 M   1:20:32 
   26 James Johnson            Hudson         WI  50 M   1:22:02 
   27 Dane Taival              Lake Elmo      MN  43 M   1:22:25 
   28 Eric Singer              Columbia Heigh MN  33 M   1:23:52 
   29 Jack Shoveln             North Oaks     MN  53 M   1:24:23 
   30 Eric Herzog              Mounds View    MN  28 M   1:24:29 
   31 Joe Trepanier            Lakeville      MN  48 M   1:25:24 
   32 Ron Seifried             White Bear Tow MN  43 M   1:25:40 
   33 Don Dornfield            St. Paul       MN  68 M   1:25:42 
   34 Stephen Kemp             Eden Prairie   MN  23 M   1:26:38 
   35 Gerald Weightman         White Bear Lak MN  57 M   1:26:49 
   36 Jay Frohrip              Duluth         MN  45 M   1:27:09 
   37 Gerald Salmon                               47 M   1:28:51 
   38 Doug Meslow              Stillwater     MN  52 M   1:29:18 
   39 Gustavo Quesda           Roseville      MN  35 M   1:31:36 
   40 Casey Parrott            Rosemount      MN  25 M   1:32:18 
   41 Dan Hurley               Duluth         MN  32 M   1:32:20 
   42 Matt Sumers              Champlin       MN  55 M   1:32:39 
   43 Doug Busch               New Brighton   MN  64 M   1:32:45 
   44 John Dolezal             Eden Prairie   MN  31 M   1:32:45 
   45 James Reimann            Eagan          MN  55 M   1:34:02 
   46 Adam Wright              Minneapolis    MN  28 M   1:35:17 
   47 Paul Montain             Hugo           MN  57 M   1:36:07 
   48 Ben Wiltse               Minneapolis    MN  28 M   1:39:19 
   49 Chad Turner              Savage         MN  36 M   1:40:23 
   50 Jeffrey Cirullo          Woodbury       MN  35 M   1:42:28 
   51 Ben Anderson             Maple Grove    MN  26 M   1:43:14 
   52 Daniel Young             Roseville      MN  58 M   1:43:49 
   53 Dave Holland             Chaska         MN  43 M   1:45:49 
   54 Aldo Sicoli              Eagan          MN  52 M   1:48:13 
   55 John Adams                                  75 M   1:53:13 
   56 Carl Hoiby               Fridley        MN  61 M   1:54:35 

*********************************** FEMALE 10M RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 McKenzie Holt            St. Cloud      MN  16 F   1:03:10 
    2 Kim Anderson             Chanhassen     MN  47 F   1:05:50 
    3 Stefanie Rose            White Bear Lak MN  43 F   1:13:01 
    4 Diane Weyrens            Rosemount      MN  36 F   1:17:25 
    5 Amy Coulter              White Bear Lak MN  48 F   1:17:51 
    6 Jennifer Mader           Hugo           MN  38 F   1:17:51 
    7 Kendra Liila             Saint Michael  MN  30 F   1:17:57 
    8 Deborah Fideldy          Maplewood      MN  43 F   1:19:01 
    9 Alana Hardt              Lake Elmo      MN  30 F   1:19:44 
   10 Kim Friedrich            Jordan         MN  36 F   1:20:02 
   11 Marni Storey             Plymouth       MN  39 F   1:20:17 
   12 Molly Fliearman          Bloomington    MN  43 F   1:21:05 
   13 Lara Christianson        Woodbury       MN  30 F   1:21:34 
   14 Katie Dornfeld           Woodbury       MN  31 F   1:21:34 
   15 Jacquelyn Bowman         Spring Valley  WI  42 F   1:22:19 
   16 Kelly Erickson           Coon Rapids    MN  34 F   1:23:19 
   17 Katie Olson              White Bear Lak MN  29 F   1:23:31 
   18 Gloria Jansen            White Bear Lak MN  64 F   1:23:37 
   19 Corey Johnson            Woodbury       MN  48 F   1:24:21 
   20 Julia Conkel             St. Paul       MN  30 F   1:24:23 
   21 Lindsay Lentini          Mounds View    MN  25 F   1:24:29 
   22 Priscilla Conway         St. Paul       MN  29 F   1:24:54 
   23 Renee Corneille          St. Anthony    MN  36 F   1:25:22 
   24 Michelle Dunaski         Oakdale        MN  38 F   1:25:23 
   25 Kristin Brandt           Roseville      MN  43 F   1:26:07 
   26 Lori Beck                Edina          MN  51 F   1:26:13 
   27 Diane Kiesow             Hudson         WI  43 F   1:26:29 
   28 Barb Sugden              Circle Pines   MN  58 F   1:26:46 
   29 Anna Elgersma            Shoreview      MN  28 F   1:27:37 
   30 Heidi Delesha            Eagan          MN  27 F   1:28:48 
   31 Krista Sorensen          Superior       WI  23 F   1:31:05 
   32 Deanna Tangwall          Gem Lake       MN  47 F   1:31:12 
   33 Christie Jansen          Minneapolis    MN  35 F   1:31:22 
   34 Shelly Frohrip           Duluth         MN  41 F   1:31:25 
   35 Megan Carlson            Pine City      MN  23 F   1:31:37 
   36 Arrin Carlson            St. Paul       MN  28 F   1:31:52 
   37 Alison Peterson          White Bear Lak MN  37 F   1:31:53 
   38 Keri Skinner             Saint Anthony  MN  35 F   1:31:53 
   39 Kelsey Erickson          Eyota          MN  27 F   1:32:48 
   40 Laura Determan           Lindstrom      MN  31 F   1:32:55 
   41 Wendy Griffin            Lino Lakes     MN  36 F   1:35:15 
   42 Mariann Stocke           Mpls           MN  48 F   1:36:35 
   43 Trudy Ohnsorg            River Falls    WI  50 F   1:37:23 
   44 Heidi Hurley                            MN  31 F   1:37:39 
   45 Irene Johnson-Salvador   Mahtomedi      MN  43 F   1:38:10 
   46 Monika Saxe              Forest Lake    MN  40 F   1:38:34 
   47 Donna Piras              Eden Prairie   MN  52 F   1:38:53 
   48 Lindsey Albright                            26 F   1:38:54 
   49 Amanda Yanchury          South St. Paul MN  24 F   1:39:58 
   50 Carly Piras              Eden Prairie   MN  21 F   1:40:34 
   51 Betsy Anderson           Shoreview      MN  38 F   1:41:18 
   52 Amy Chard                Forest Lake    MN  35 F   1:41:44 
   53 Kristi Joesting          Wyoming        MN  35 F   1:41:44 
   54 Maritt May               Woodbury       MN  37 F   1:42:29 
   55 Jennifer Wright          Minneapolis    MN  27 F   1:42:29 
   56 Jeanna Anderson          Maple Grove    MN  27 F   1:43:14 
   57 Jennifer Bailey          Shoreview      MN  31 F   1:43:37 
   58 Krisi Bailey             Minnetonka     MN  44 F   1:43:44 
   59 Becki Schwietz           Mahtomedi      MN  44 F   1:43:44 
   60 Kelly Martin             Plymouth       MN  24 F   1:43:51 
   61 Laura Gullickson         Durand         WI  39 F   1:44:11 
   62 Rachelle Desmith         Osceola        WI  25 F   1:44:20 
   63 Kelly Stauff             Shakopee       MN  30 F   1:44:40 
   64 Heather Campbell         St. Paul       MN  44 F   1:44:45 
   65 Alisa Symanski           Coon Rapids    MN  44 F   1:44:48 
   66 Camille Zelen            Duluth         MN  34 F   1:46:12 
   67 Michelle Mauder          Woodbury       MN  34 F   1:46:12 
   68 Katie Arnold             St. Paul       MN  27 F   1:46:51 
   69 Cynthia Chavez           Minneapolis    MN  25 F   1:47:04 
   70 Judy Ryan                Coon Rapids    MN  50 F   1:47:05 
   71 Robin Sicoli             Eagan          MN  50 F   1:48:13 
   72 Sara Kujala              Ramsey         MN  36 F   1:48:17 
   73 Kristina Lofgren         St.Paul        MN  28 F   1:48:24 
   74 Jeannette Risdahl        Lino Lakes     MN  51 F   1:48:25 
   75 Ashley Risdahl           Lino Lakes     MN  21 F   1:48:25 
   76 Emily Poleski            St Paul        MN  25 F   1:49:27 
   77 Erin Folsom              Falcon Heights MN  28 F   1:49:29 
   78 Brianne Sinna            Vadnais Height MN  33 F   1:49:31 
   79 Dawn Rust                Brooklyn Park  MN  51 F   1:50:19 
   80 Claudia Gustafson        Mpls           MN  37 F   1:51:38 
   81 Mercedes Reynolds        Plymouth       MN  34 F   1:51:46 
   82 Johanna Kitzman          Plymouth       MN  23 F   1:53:00 
   83 Katie Nelson             Inver Grove He MN  29 F   1:55:13 
   84 Jessica Turner           Savage         MN  35 F   1:55:19 
   85 Julia Johnsen            Minneapolis    MN  34 F   1:57:00 
   86 Lisa Pallo               Roseville      MN  39 F   1:57:22 
   87 Julie Fritze             Hudson         WI  31 F   1:59:25 
   88 Angela Nikrad            Fridley        MN  25 F   2:00:10 
   89 Judy Hoiby               Fridley        MN  62 F   2:02:37 
   90 Amy Rockneberg           Bloomington    MN  39 F   2:03:45 
   91 Sara Hasse               Roseville      MN  48 F   2:04:41 
   92 Chelsey Bahe             Hopkins        MN  27 F   2:07:05 
   93 Rachel France            Oakdale        MN  37 F   2:23:13 
   94 Linda Tally              Roseville      MN  60 F   2:23:14 
   95 Rakel Swanson            Lindstrom      MN  34 F   2:29:00 
   96 Agnes Annett             Madison        WI  34 F   2:29:01 

================================================================================
MALE AGE GROUP  1 - 19
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  1 - 19
================================================================================
    1 McKenzie Holt            St. Cloud      MN  16 F   1:03:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Jake Marotz              Saint Paul     MN  24 M     54:01 
    2 Johnl Leaf               Center City    MN  24 M     54:44 
    3 Peter Meinz              Golden Valley  MN  28 M   1:04:36 
    4 Ryan Hinz                Brooklyn Park  MN  27 M   1:12:07 
    5 Zachary Smith            St.Louis Park  MN  29 M   1:17:25 
    6 Eric Herzog              Mounds View    MN  28 M   1:24:29 
    7 Stephen Kemp             Eden Prairie   MN  23 M   1:26:38 
    8 Casey Parrott            Rosemount      MN  25 M   1:32:18 
    9 Adam Wright              Minneapolis    MN  28 M   1:35:17 
   10 Ben Wiltse               Minneapolis    MN  28 M   1:39:19 
   11 Ben Anderson             Maple Grove    MN  26 M   1:43:14 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Katie Olson              White Bear Lak MN  29 F   1:23:31 
    2 Lindsay Lentini          Mounds View    MN  25 F   1:24:29 
    3 Priscilla Conway         St. Paul       MN  29 F   1:24:54 
    4 Anna Elgersma            Shoreview      MN  28 F   1:27:37 
    5 Heidi Delesha            Eagan          MN  27 F   1:28:48 
    6 Krista Sorensen          Superior       WI  23 F   1:31:05 
    7 Megan Carlson            Pine City      MN  23 F   1:31:37 
    8 Arrin Carlson            St. Paul       MN  28 F   1:31:52 
    9 Kelsey Erickson          Eyota          MN  27 F   1:32:48 
   10 Lindsey Albright                            26 F   1:38:54 
   11 Amanda Yanchury          South St. Paul MN  24 F   1:39:58 
   12 Carly Piras              Eden Prairie   MN  21 F   1:40:34 
   13 Jennifer Wright          Minneapolis    MN  27 F   1:42:29 
   14 Jeanna Anderson          Maple Grove    MN  27 F   1:43:14 
   15 Kelly Martin             Plymouth       MN  24 F   1:43:51 
   16 Rachelle Desmith         Osceola        WI  25 F   1:44:20 
   17 Katie Arnold             St. Paul       MN  27 F   1:46:51 
   18 Cynthia Chavez           Minneapolis    MN  25 F   1:47:04 
   19 Kristina Lofgren         St.Paul        MN  28 F   1:48:24 
   20 Ashley Risdahl           Lino Lakes     MN  21 F   1:48:25 
   21 Emily Poleski            St Paul        MN  25 F   1:49:27 
   22 Erin Folsom              Falcon Heights MN  28 F   1:49:29 
   23 Johanna Kitzman          Plymouth       MN  23 F   1:53:00 
   24 Katie Nelson             Inver Grove He MN  29 F   1:55:13 
   25 Angela Nikrad            Fridley        MN  25 F   2:00:10 
   26 Chelsey Bahe             Hopkins        MN  27 F   2:07:05 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Jerimy Hallsten          Esko           MN  37 M   1:01:32 
    2 Brian Bailey             White Bear Lak MN  36 M   1:05:02 
    3 Dave Lane                Hermantown     MN  30 M   1:06:17 
    4 Sean Fitch               Farmington     MN  34 M   1:12:47 
    5 Mike Cloutier            Lakeville      MN  32 M   1:12:47 
    6 Kevin Sternal            Duluth         MN  34 M   1:14:22 
    7 Paul Schoeller           Oakdale        MN  39 M   1:15:20 
    8 Eric Singer              Columbia Heigh MN  33 M   1:23:52 
    9 Gustavo Quesda           Roseville      MN  35 M   1:31:36 
   10 Dan Hurley               Duluth         MN  32 M   1:32:20 
   11 John Dolezal             Eden Prairie   MN  31 M   1:32:45 
   12 Chad Turner              Savage         MN  36 M   1:40:23 
   13 Jeffrey Cirullo          Woodbury       MN  35 M   1:42:28 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Diane Weyrens            Rosemount      MN  36 F   1:17:25 
    2 Jennifer Mader           Hugo           MN  38 F   1:17:51 
    3 Kendra Liila             Saint Michael  MN  30 F   1:17:57 
    4 Alana Hardt              Lake Elmo      MN  30 F   1:19:44 
    5 Kim Friedrich            Jordan         MN  36 F   1:20:02 
    6 Marni Storey             Plymouth       MN  39 F   1:20:17 
    7 Lara Christianson        Woodbury       MN  30 F   1:21:34 
    8 Katie Dornfeld           Woodbury       MN  31 F   1:21:34 
    9 Kelly Erickson           Coon Rapids    MN  34 F   1:23:19 
   10 Julia Conkel             St. Paul       MN  30 F   1:24:23 
   11 Renee Corneille          St. Anthony    MN  36 F   1:25:22 
   12 Michelle Dunaski         Oakdale        MN  38 F   1:25:23 
   13 Christie Jansen          Minneapolis    MN  35 F   1:31:22 
   14 Alison Peterson          White Bear Lak MN  37 F   1:31:53 
   15 Keri Skinner             Saint Anthony  MN  35 F   1:31:53 
   16 Laura Determan           Lindstrom      MN  31 F   1:32:55 
   17 Wendy Griffin            Lino Lakes     MN  36 F   1:35:15 
   18 Heidi Hurley                            MN  31 F   1:37:39 
   19 Betsy Anderson           Shoreview      MN  38 F   1:41:18 
   20 Amy Chard                Forest Lake    MN  35 F   1:41:44 
   21 Kristi Joesting          Wyoming        MN  35 F   1:41:44 
   22 Maritt May               Woodbury       MN  37 F   1:42:29 
   23 Jennifer Bailey          Shoreview      MN  31 F   1:43:37 
   24 Laura Gullickson         Durand         WI  39 F   1:44:11 
   25 Kelly Stauff             Shakopee       MN  30 F   1:44:40 
   26 Camille Zelen            Duluth         MN  34 F   1:46:12 
   27 Michelle Mauder          Woodbury       MN  34 F   1:46:12 
   28 Sara Kujala              Ramsey         MN  36 F   1:48:17 
   29 Brianne Sinna            Vadnais Height MN  33 F   1:49:31 
   30 Claudia Gustafson        Mpls           MN  37 F   1:51:38 
   31 Mercedes Reynolds        Plymouth       MN  34 F   1:51:46 
   32 Jessica Turner           Savage         MN  35 F   1:55:19 
   33 Julia Johnsen            Minneapolis    MN  34 F   1:57:00 
   34 Lisa Pallo               Roseville      MN  39 F   1:57:22 
   35 Julie Fritze             Hudson         WI  31 F   1:59:25 
   36 Amy Rockneberg           Bloomington    MN  39 F   2:03:45 
   37 Rachel France            Oakdale        MN  37 F   2:23:13 
   38 Rakel Swanson            Lindstrom      MN  34 F   2:29:00 
   39 Agnes Annett             Madison        WI  34 F   2:29:01 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Todd White               Roseville      MN  44 M   1:08:32 
    2 Christopher Gerlach      Woodbury       MN  42 M   1:09:15 
    3 Matt Otoole              South St. Paul MN  43 M   1:09:28 
    4 Jim Robin                Minneapolis    MN  44 M   1:10:15 
    5 Duane Jacobson           Minneapolis    MN  45 M   1:17:42 
    6 William Gallagher        St. Michael    MN  42 M   1:19:52 
    7 George Sprouse           Saint Paul     MN  48 M   1:20:03 
    8 Chad Hasenohrl           Woodbury       MN  42 M   1:20:32 
    9 Dane Taival              Lake Elmo      MN  43 M   1:22:25 
   10 Joe Trepanier            Lakeville      MN  48 M   1:25:24 
   11 Ron Seifried             White Bear Tow MN  43 M   1:25:40 
   12 Jay Frohrip              Duluth         MN  45 M   1:27:09 
   13 Gerald Salmon                               47 M   1:28:51 
   14 Dave Holland             Chaska         MN  43 M   1:45:49 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Kim Anderson             Chanhassen     MN  47 F   1:05:50 
    2 Stefanie Rose            White Bear Lak MN  43 F   1:13:01 
    3 Amy Coulter              White Bear Lak MN  48 F   1:17:51 
    4 Deborah Fideldy          Maplewood      MN  43 F   1:19:01 
    5 Molly Fliearman          Bloomington    MN  43 F   1:21:05 
    6 Jacquelyn Bowman         Spring Valley  WI  42 F   1:22:19 
    7 Corey Johnson            Woodbury       MN  48 F   1:24:21 
    8 Kristin Brandt           Roseville      MN  43 F   1:26:07 
    9 Diane Kiesow             Hudson         WI  43 F   1:26:29 
   10 Deanna Tangwall          Gem Lake       MN  47 F   1:31:12 
   11 Shelly Frohrip           Duluth         MN  41 F   1:31:25 
   12 Mariann Stocke           Mpls           MN  48 F   1:36:35 
   13 Irene Johnson-Salvador   Mahtomedi      MN  43 F   1:38:10 
   14 Monika Saxe              Forest Lake    MN  40 F   1:38:34 
   15 Krisi Bailey             Minnetonka     MN  44 F   1:43:44 
   16 Becki Schwietz           Mahtomedi      MN  44 F   1:43:44 
   17 Heather Campbell         St. Paul       MN  44 F   1:44:45 
   18 Alisa Symanski           Coon Rapids    MN  44 F   1:44:48 
   19 Sara Hasse               Roseville      MN  48 F   2:04:41 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Brent Smith              Esko           MN  56 M     59:39 
    2 Ron Johnson              Roseville      MN  52 M   1:07:04 
    3 Jack Ankrom              Vadnais Height MN  59 M   1:13:42 
    4 Jeff Daley               Plymouth       MN  52 M   1:17:27 
    5 James Johnson            Hudson         WI  50 M   1:22:02 
    6 Jack Shoveln             North Oaks     MN  53 M   1:24:23 
    7 Gerald Weightman         White Bear Lak MN  57 M   1:26:49 
    8 Doug Meslow              Stillwater     MN  52 M   1:29:18 
    9 Matt Sumers              Champlin       MN  55 M   1:32:39 
   10 James Reimann            Eagan          MN  55 M   1:34:02 
   11 Paul Montain             Hugo           MN  57 M   1:36:07 
   12 Daniel Young             Roseville      MN  58 M   1:43:49 
   13 Aldo Sicoli              Eagan          MN  52 M   1:48:13 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Lori Beck                Edina          MN  51 F   1:26:13 
    2 Barb Sugden              Circle Pines   MN  58 F   1:26:46 
    3 Trudy Ohnsorg            River Falls    WI  50 F   1:37:23 
    4 Donna Piras              Eden Prairie   MN  52 F   1:38:53 
    5 Judy Ryan                Coon Rapids    MN  50 F   1:47:05 
    6 Robin Sicoli             Eagan          MN  50 F   1:48:13 
    7 Jeannette Risdahl        Lino Lakes     MN  51 F   1:48:25 
    8 Dawn Rust                Brooklyn Park  MN  51 F   1:50:19 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Denny Jordan             Roseville      MN  60 M   1:06:22 
    2 Don Dornfield            St. Paul       MN  68 M   1:25:42 
    3 Doug Busch               New Brighton   MN  64 M   1:32:45 
    4 John Adams                                  75 M   1:53:13 
    5 Carl Hoiby               Fridley        MN  61 M   1:54:35 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Gloria Jansen            White Bear Lak MN  64 F   1:23:37 
    2 Judy Hoiby               Fridley        MN  62 F   2:02:37 
    3 Linda Tally              Roseville      MN  60 F   2:23:14 

Total Registered:                            202
Total Number of Finishers:                   153
Number of Male   Finishers:                   56
Number of Female Finishers:                   96
Did not Finish Race or Did Not Start:         49