Fairmont Triathlon
Fairmont, MN - June 15th, 2013
0.93 Mile Swim - 24.8 Mile Bike - 6.2 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 457 David Holden 44 M Hudson WI 1 21:54 23:33 0:34 1 58:43 25.3 0:25 2 39:53 6:26 2:01:26
2 347 Mario Minelli 42 M Kasson MN 8 32:38 35:05 1:07 3 1:01:07 24.3 0:37 1 38:32 6:13 2:13:58
3 463 David Olsen 42 M Blue Earth MN 9 33:41 36:13 1:14 2 1:01:02 24.4 0:33 3 42:24 6:51 2:18:52
4 453 Todd White 45 M Roseville MN 9 1:11:01 21.0 0:44 7 47:07 7:36 2:24:43
5 461 Brenton Rains 37 M Sioux Falls SD 7 31:50 34:14 1:17 10 1:11:03 20.9 0:41 5 45:20 7:19 2:30:09
6 447 David Smith 43 M Roberts WI 13 34:32 37:08 1:33 5 1:08:42 21.7 1:32 4 44:33 7:12 2:30:49
7 337 Jon Fagerness 41 M Blaine MN 5 30:25 32:43 1:14 6 1:10:01 21.3 0:30 15 53:55 8:42 2:36:03
8 338 Zachary Grice-Patil 25 M Hopkins MN 20 37:17 40:06 1:44 7 1:10:17 21.2 1:04 8 49:00 7:55 2:39:20
9 445 Tanner Russ 25 M Storm Lake IA 6 31:43 34:07 1:47 4 1:08:29 21.7 0:34 21 57:08 9:13 2:39:39
10 332 Brian Cade 39 M Lakeville MN 12 34:26 37:02 3:04 17 1:16:25 19.5 1:07 6 46:52 7:34 2:41:52
11 344 Didier Lamour 56 M Invergrove Heights MN 3 28:14 30:22 1:50 21 1:20:11 18.6 0:59 12 50:56 8:13 2:42:07
12 334 Bronwen Dean 35 F Sioux Center IA 2 25:02 26:55 1:28 13 1:14:15 20.0 0:33 30 1:01:10 9:52 2:42:25
13 462 Thomas Fritz 35 M Minneapolis MN 17 35:47 38:28 53:45 2:43:59
14 331 Jerrud Blegen 39 M Tea SD 4 28:54 31:05 2:27 14 1:14:36 19.9 1:15 20 56:51 9:11 2:44:01
15 459 Randy Brendal 44 M Waseca MN 25 39:53 42:54 2:04 8 1:10:23 21.1 1:06 11 50:56 8:13 2:44:20
16 348 Matt Perrine 37 M Burnsville MN 23 37:59 40:50 1:57 16 1:15:53 19.6 0:48 9 49:35 8:00 2:46:10
17 452 Kyle Bode 30 M Blaine MN 12 1:11:18 20.9 0:44 13 52:35 8:29 2:47:02
18 464 Tom Turner 38 M Jackson MN 11 34:05 36:39 2:26 15 1:15:30 19.7 1:16 22 57:18 9:15 2:50:34
19 346 Robert Martin 49 M Titonka IA 29 44:25 47:46 1:31 11 1:11:15 20.9 1:37 18 55:40 8:59 2:54:25
20 341 Jason Kobs 29 M St. Paul MN 1:59 23 58:29 9:26 2:54:38
21 335 Marie Defurio 31 F Minneapolis MN 28 43:03 46:18 1:34 19 1:19:16 18.8 0:49 10 50:19 8:07 2:54:59
22 333 Paul Carlson 43 M Fairmont MN 22 37:46 40:36 0:39 19 56:04 9:03 2:58:10
23 451 Joe Melsha 47 M Fairmont MN 21 37:25 40:14 3:01 20 1:19:48 18.6 2:07 26 58:53 9:30 3:01:11
24 330 Mark Berven 33 M Minneapolis MN 27 42:54 46:08 3:00 22 1:20:28 18.5 0:38 16 54:24 8:47 3:01:21
25 446 Boyd Seevers 54 M Spring Lake Park MN 16 35:29 38:09 1:48 28 1:29:37 16.6 1:22 17 55:23 8:56 3:03:37
26 458 Dave Forman 58 M Austin MN 14 35:07 37:46 6:27 29 1:00:53 9:50 3:06:21
27 444 John Rodgers 59 M Fairmont MN 18 36:06 38:49 1:55 27 1:29:07 16.7 1:04 25 58:51 9:30 3:07:01
28 340 Margaret Keyes 29 F Minneapolis MN 15 35:20 38:00 3:08 26 1:29:05 16.7 1:44 24 58:36 9:28 3:07:52
29 343 Robert Kramer 53 M Grand Forks ND 30 48:07 51:44 1:19 18 1:18:27 19.0 1:05 27 59:39 9:38 3:08:33
30 342 Melissa Kobs 26 F St. Paul MN 19 36:11 38:54 2:33 23 1:25:53 17.3 2:09 32 1:06:26 10:43 3:13:09
31 336 Jacquelin Duerr 30 F Shoreline WA 31 51:40 55:33 2:23 14 52:57 8:33 3:14:55
32 449 Benji Van Donge 37 M Sioux Center IA 10 33:49 36:21 4:43 24 1:26:15 17.3 3:15 34 1:08:52 11:07 3:16:51
33 345 Mike Mamer 38 M Minneapolis MN 26 41:54 45:03 2:34 30 1:31:52 16.2 1:41 28 1:00:14 9:43 3:18:13
34 450 Phillip Vickers 59 M Rochester MN 24 38:27 41:20 2:07 25 1:27:44 17.0 1:22 35 1:09:58 11:18 3:19:35
35 349 Erin Purrington 37 F Windom MN 32 52:19 56:15 2:07 29 1:31:06 16.3 0:57 33 1:08:17 11:01 3:34:44
36 456 Justin Barnes 18 M Fairmont MN 33 59:51 64:21 4:25 31 1:01:11 9:53 3:40:49
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
LONG COURSE: RELAY RESULTS
SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
Under 60
=====================================================================================================================================
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
60 - 119
=====================================================================================================================================
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 500 : Tricia Brevig , Craig , Tonya Klunder
3 57:41 62:01 0:24 2 48:10 7:47 3:02:14 60 - 119
2 495 : Karena Nafstad , Karena , Chris Wachholz
3 55:12 8:55 3:10:43 60 - 119
3 494 : Ruth Theobald , Robert , Tina Bosma
3 1:49:38 13.6 0:07 5 1:08:54 11:07 3:51:07 60 - 119
120 & Over
=====================================================================================================================================
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 496 : Marci Weiche , Mike , Marci Weiche
1 35:05 37:44 0:27 1 1:13:48 20.2 0:21 1 41:19 6:40 2:30:57 120 +
2 493 : Leigh Larsen , Jon , Larry Behrens
2 44:26 47:46 0:22 2 1:18:35 18.9 0:12 4 57:19 9:15 3:00:52 120 +
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================