Post results for free!

Create a contributor account.

GetMeRegistered.com

Northern Lakes Run

10 mile text

May 12, 2012 in White Bear Lake, MN

event email:

Question About Results?

Events
Results By
Final Time logo
10 mile text - Results 
                            Northern Lakes Run
                     White Bear Lake, MN May 12, 2012
                                    10M

Place Div/Tot  No.  Name                    Age Sex City               St Time    Pace  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= ===== 
    1   1/11   3630 Jake Marotz              24 M   Saint Paul         MN   54:01  5:25 
    2   2/11   3624 Johnl Leaf               24 M   Center City        MN   54:44  5:29 
    3   1/13   3660 Brent Smith              56 M   Esko               MN   59:39  5:58 
    4   1/13   3764 Jerimy Hallsten          37 M   Esko               MN 1:01:32  6:10 
    5   1/1    3772 McKenzie Holt            16 F   St. Cloud          MN 1:03:10  6:19 
    6   3/11   3634 Peter Meinz              28 M   Golden Valley      MN 1:04:36  6:28 
    7   2/13   3698 Brian Bailey             36 M   White Bear Lake    MN 1:05:02  6:31 
    8   1/19   3760 Kim Anderson             47 F   Chanhassen         MN 1:05:50  6:35 
    9   3/13   3623 Dave Lane                30 M   Hermantown         MN 1:06:17  6:38 
   10   1/4    3758 Denny Jordan             60 M   Roseville          MN 1:06:22  6:39 
   11   2/13   3776 Ron Johnson              52 M   Roseville          MN 1:07:04  6:43 
   12   1/14   3754 Todd White               44 M   Roseville          MN 1:08:32  6:52 
   13   2/14   3735 Christopher Gerlach      42 M   Woodbury           MN 1:09:15  6:56 
   14   3/14   3745 Matt Otoole              43 M   South St. Paul     MN 1:09:28  6:57 
   15   4/14   3648 Jim Robin                44 M   Minneapolis        MN 1:10:15  7:02 
   16   4/11   3606 Ryan Hinz                27 M   Brooklyn Park      MN 1:12:07  7:13 
   17   4/13   3728 Sean Fitch               34 M   Farmington         MN 1:12:47  7:17 
   18   5/13   3715 Mike Cloutier            32 M   Lakeville          MN 1:12:47  7:17 
   19   2/19   3650 Stefanie Rose            43 F   White Bear Lake    MN 1:13:01  7:19 
   20   3/13   3694 Jack Ankrom              59 M   Vadnais Heights    MN 1:13:42  7:23 
   21   6/13   3762 Kevin Sternal            34 M   Duluth             MN 1:14:22  7:27 
   22   7/13   3688 Paul Schoeller           39 M   Oakdale            MN 1:15:20  7:32 
   23          3605 Ted Hewes                49     St. Paul           MN 1:16:32  7:40 
   24   5/11   3661 Zachary Smith            29 M   St.Louis Park      MN 1:17:25  7:45 
   25   1/39   3749 Diane Weyrens            36 F   Rosemount          MN 1:17:25  7:45 
   26   4/13   3719 Jeff Daley               52 M   Plymouth           MN 1:17:27  7:45 
   27   5/14   3775 Duane Jacobson           45 M   Minneapolis        MN 1:17:42  7:47 
   28   3/19   3717 Amy Coulter              48 F   White Bear Lake    MN 1:17:51  7:48 
   29   2/39   3629 Jennifer Mader           38 F   Hugo               MN 1:17:51  7:48 
   30   3/39   3627 Kendra Liila             30 F   Saint Michael      MN 1:17:57  7:48 
   31   4/19   3727 Deborah Fideldy          43 F   Maplewood          MN 1:19:01  7:55 
   32   4/39   3740 Alana Hardt              30 F   Lake Elmo          MN 1:19:44  7:59 
   33   6/14   3684 William Gallagher        42 M   St. Michael        MN 1:19:52  8:00 
   34   5/39   3731 Kim Friedrich            36 F   Jordan             MN 1:20:02  8:01 
   35   7/14   3664 George Sprouse           48 M   Saint Paul         MN 1:20:03  8:01 
   36   6/39   5516 Marni Storey             39 F   Plymouth           MN 1:20:17  8:02 
   37   8/14   5518 Chad Hasenohrl           42 M   Woodbury           MN 1:20:32  8:04 
   38   5/19   3766 Molly Fliearman          43 F   Bloomington        MN 1:21:05  8:07 
   39   7/39   3711 Lara Christianson        30 F   Woodbury           MN 1:21:34  8:10 
   40   8/39   3723 Katie Dornfeld           31 F   Woodbury           MN 1:21:34  8:10 
   41   5/13   3774 James Johnson            50 M   Hudson             WI 1:22:02  8:13 
   42   6/19   3701 Jacquelyn Bowman         42 F   Spring Valley      WI 1:22:19  8:14 
   43   9/14   3671 Dane Taival              43 M   Lake Elmo          MN 1:22:25  8:15 
   44   9/39   3763 Kelly Erickson           34 F   Coon Rapids        MN 1:23:19  8:20 
   45   1/26   3748 Katie Olson              29 F   White Bear Lake    MN 1:23:31  8:22 
   46   1/3    3613 Gloria Jansen            64 F   White Bear Lake    MN 1:23:37  8:22 
   47   8/13   3657 Eric Singer              33 M   Columbia Heights   MN 1:23:52  8:24 
   48   7/19   3617 Corey Johnson            48 F   Woodbury           MN 1:24:21  8:27 
   49  10/39   3757 Julia Conkel             30 F   St. Paul           MN 1:24:23  8:27 
   50   6/13   3777 Jack Shoveln             53 M   North Oaks         MN 1:24:23  8:27 
   51   2/26   3626 Lindsay Lentini          25 F   Mounds View        MN 1:24:29  8:27 
   52   6/11   3604 Eric Herzog              28 M   Mounds View        MN 1:24:29  8:27 
   53   3/26   3773 Priscilla Conway         29 F   St. Paul           MN 1:24:54  8:30 
   54  11/39   3716 Renee Corneille          36 F   St. Anthony        MN 1:25:22  8:33 
   55  12/39   3724 Michelle Dunaski         38 F   Oakdale            MN 1:25:23  8:33 
   56  10/14   3746 Joe Trepanier            48 M   Lakeville          MN 1:25:24  8:33 
   57  11/14   3656 Ron Seifried             43 M   White Bear Townshi MN 1:25:40  8:34 
   58   2/4    3755 Don Dornfield            68 M   St. Paul           MN 1:25:42  8:35 
   59   8/19   3683 Kristin Brandt           43 F   Roseville          MN 1:26:07  8:37 
   60   1/8    3767 Lori Beck                51 F   Edina              MN 1:26:13  8:38 
   61   9/19   3620 Diane Kiesow             43 F   Hudson             WI 1:26:29  8:39 
   62   7/11   3619 Stephen Kemp             23 M   Eden Prairie       MN 1:26:38  8:40 
   63   2/8    3750 Barb Sugden              58 F   Circle Pines       MN 1:26:46  8:41 
   64   7/13   3676 Gerald Weightman         57 M   White Bear Lake    MN 1:26:49  8:41 
   65  12/14   3732 Jay Frohrip              45 M   Duluth             MN 1:27:09  8:43 
   66   4/26   3725 Anna Elgersma            28 F   Shoreview          MN 1:27:37  8:46 
   67   5/26   3720 Heidi Delesha            27 F   Eagan              MN 1:28:48  8:53 
   68  13/14   3768 Gerald Salmon            47 M                         1:28:51  8:54 
   69   8/13   3771 Doug Meslow              52 M   Stillwater         MN 1:29:18  8:56 
   70   6/26   3662 Krista Sorensen          23 F   Superior           WI 1:31:05  9:07 
   71  10/19   3765 Deanna Tangwall          47 F   Gem Lake           MN 1:31:12  9:08 
   72  13/39   3612 Christie Jansen          35 F   Minneapolis        MN 1:31:22  9:09 
   73  11/19   3733 Shelly Frohrip           41 F   Duluth             MN 1:31:25  9:09 
   74   9/13   3645 Gustavo Quesda           35 M   Roseville          MN 1:31:36  9:10 
   75   7/26   3707 Megan Carlson            23 F   Pine City          MN 1:31:37  9:10 
   76   8/26   3706 Arrin Carlson            28 F   St. Paul           MN 1:31:52  9:12 
   77  14/39   3640 Alison Peterson          37 F   White Bear Lake    MN 1:31:53  9:12 
   78  15/39   3659 Keri Skinner             35 F   Saint Anthony      MN 1:31:53  9:12 
   79   8/11   3639 Casey Parrott            25 M   Rosemount          MN 1:32:18  9:14 
   80  10/13   3610 Dan Hurley               32 M   Duluth             MN 1:32:20  9:14 
   81   9/13   3667 Matt Sumers              55 M   Champlin           MN 1:32:39  9:16 
   82   3/4    3704 Doug Busch               64 M   New Brighton       MN 1:32:45  9:17 
   83  11/13   3691 John Dolezal             31 M   Eden Prairie       MN 1:32:45  9:17 
   84   9/26   3726 Kelsey Erickson          27 F   Eyota              MN 1:32:48  9:17 
   85  16/39   3722 Laura Determan           31 F   Lindstrom          MN 1:32:55  9:18 
   86  10/13   3646 James Reimann            55 M   Eagan              MN 1:34:02  9:25 
   87  17/39   3736 Wendy Griffin            36 F   Lino Lakes         MN 1:35:15  9:32 
   88   9/11   3678 Adam Wright              28 M   Minneapolis        MN 1:35:17  9:32 
   89  11/13   3759 Paul Montain             57 M   Hugo               MN 1:36:07  9:37 
   90  12/19   5515 Mariann Stocke           48 F   Mpls               MN 1:36:35  9:40 
   91   3/8    3637 Trudy Ohnsorg            50 F   River Falls        WI 1:37:23  9:45 
   92  18/39   3611 Heidi Hurley             31 F                      MN 1:37:39  9:46 
   93  13/19   3618 Irene Johnson-Salvador   43 F   Mahtomedi          MN 1:38:10  9:49 
   94  14/19   3654 Monika Saxe              40 F   Forest Lake        MN 1:38:34  9:52 
   95   4/8    3642 Donna Piras              52 F   Eden Prairie       MN 1:38:53  9:54 
   96  10/26   3742 Lindsey Albright         26 F                         1:38:54  9:54 
   97  10/11   3677 Ben Wiltse               28 M   Minneapolis        MN 1:39:19  9:56 
   98  11/26   3680 Amanda Yanchury          24 F   South St. Paul     MN 1:39:58 10:00 
   99  12/13   3672 Chad Turner              36 M   Savage             MN 1:40:23 10:03 
  100  12/26   3641 Carly Piras              21 F   Eden Prairie       MN 1:40:34 10:04 
  101  19/39   3692 Betsy Anderson           38 F   Shoreview          MN 1:41:18 10:08 
  102  20/39   3708 Amy Chard                35 F   Forest Lake        MN 1:41:44 10:11 
  103  21/39   3614 Kristi Joesting          35 F   Wyoming            MN 1:41:44 10:11 
  104  13/13   3713 Jeffrey Cirullo          35 M   Woodbury           MN 1:42:28 10:15 
  105  22/39   3633 Maritt May               37 F   Woodbury           MN 1:42:29 10:15 
  106  13/26   3679 Jennifer Wright          27 F   Minneapolis        MN 1:42:29 10:15 
  107  14/26   3743 Jeanna Anderson          27 F   Maple Grove        MN 1:43:14 10:20 
  108  11/11   3744 Ben Anderson             26 M   Maple Grove        MN 1:43:14 10:20 
  109  23/39   3699 Jennifer Bailey          31 F   Shoreview          MN 1:43:37 10:22 
  110  15/19   3700 Krisi Bailey             44 F   Minnetonka         MN 1:43:44 10:23 
  111  16/19   3655 Becki Schwietz           44 F   Mahtomedi          MN 1:43:44 10:23 
  112  12/13   3681 Daniel Young             58 M   Roseville          MN 1:43:49 10:23 
  113  15/26   3631 Kelly Martin             24 F   Plymouth           MN 1:43:51 10:24 
  114  24/39   3737 Laura Gullickson         39 F   Durand             WI 1:44:11 10:26 
  115  16/26   3721 Rachelle Desmith         25 F   Osceola            WI 1:44:20 10:26 
  116  25/39   3665 Kelly Stauff             30 F   Shakopee           MN 1:44:40 10:28 
  117  17/19   3705 Heather Campbell         44 F   St. Paul           MN 1:44:45 10:29 
  118  18/19   3670 Alisa Symanski           44 F   Coon Rapids        MN 1:44:48 10:29 
  119  14/14   3753 Dave Holland             43 M   Chaska             MN 1:45:49 10:35 
  120  26/39   3682 Camille Zelen            34 F   Duluth             MN 1:46:12 10:38 
  121  27/39   3632 Michelle Mauder          34 F   Woodbury           MN 1:46:12 10:38 
  122  17/26   3687 Katie Arnold             27 F   St. Paul           MN 1:46:51 10:42 
  123  18/26   3709 Cynthia Chavez           25 F   Minneapolis        MN 1:47:04 10:43 
  124   5/8    3653 Judy Ryan                50 F   Coon Rapids        MN 1:47:05 10:43 
  125   6/8    3770 Robin Sicoli             50 F   Eagan              MN 1:48:13 10:50 
  126  13/13   3769 Aldo Sicoli              52 M   Eagan              MN 1:48:13 10:50 
  127  28/39   3622 Sara Kujala              36 F   Ramsey             MN 1:48:17 10:50 
  128  19/26   3628 Kristina Lofgren         28 F   St.Paul            MN 1:48:24 10:51 
  129   7/8    3751 Jeannette Risdahl        51 F   Lino Lakes         MN 1:48:25 10:51 
  130  20/26   3752 Ashley Risdahl           21 F   Lino Lakes         MN 1:48:25 10:51 
  131  21/26   3643 Emily Poleski            25 F   St Paul            MN 1:49:27 10:57 
  132  22/26   3690 Erin Folsom              28 F   Falcon Heights     MN 1:49:29 10:57 
  133  29/39   3658 Brianne Sinna            33 F   Vadnais Heights    MN 1:49:31 10:58 
  134   8/8    3651 Dawn Rust                51 F   Brooklyn Park      MN 1:50:19 11:02 
  135  30/39   3756 Claudia Gustafson        37 F   Mpls               MN 1:51:38 11:10 
  136  31/39   3647 Mercedes Reynolds        34 F   Plymouth           MN 1:51:46 11:11 
  137  23/26   3621 Johanna Kitzman          23 F   Plymouth           MN 1:53:00 11:18 
  138   1/1    3741 John Adams               75 M                         1:53:13 11:20 
  139   4/4    3607 Carl Hoiby               61 M   Fridley            MN 1:54:35 11:28 
  140  24/26   3635 Katie Nelson             29 F   Inver Grove Height MN 1:55:13 11:32 
  141  32/39   3673 Jessica Turner           35 F   Savage             MN 1:55:19 11:32 
  142  33/39   3615 Julia Johnsen            34 F   Minneapolis        MN 1:57:00 11:42 
  143  34/39   3638 Lisa Pallo               39 F   Roseville          MN 1:57:22 11:45 
  144  35/39   3761 Julie Fritze             31 F   Hudson             WI 1:59:25 11:57 
  145  25/26   3636 Angela Nikrad            25 F   Fridley            MN 2:00:10 12:01 
  146   2/3    3608 Judy Hoiby               62 F   Fridley            MN 2:02:37 12:16 
  147  36/39   3649 Amy Rockneberg           39 F   Bloomington        MN 2:03:45 12:23 
  148  19/19   3602 Sara Hasse               48 F   Roseville          MN 2:04:41 12:29 
  149  26/26   3697 Chelsey Bahe             27 F   Hopkins            MN 2:07:05 12:43 
  150  37/39   3685 Rachel France            37 F   Oakdale            MN 2:23:13 14:20 
  151   3/3    3686 Linda Tally              60 F   Roseville          MN 2:23:14 14:20 
  152  38/39   3668 Rakel Swanson            34 F   Lindstrom          MN 2:29:00 14:54 
  153  39/39   3695 Agnes Annett             34 F   Madison            WI 2:29:01 14:55 
results by Final Time                                          www.finaltiming.com


*********************************** MALE 10M RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 Jake Marotz              Saint Paul     MN  24 M     54:01 
    2 Johnl Leaf               Center City    MN  24 M     54:44 
    3 Brent Smith              Esko           MN  56 M     59:39 
    4 Jerimy Hallsten          Esko           MN  37 M   1:01:32 
    5 Peter Meinz              Golden Valley  MN  28 M   1:04:36 
    6 Brian Bailey             White Bear Lak MN  36 M   1:05:02 
    7 Dave Lane                Hermantown     MN  30 M   1:06:17 
    8 Denny Jordan             Roseville      MN  60 M   1:06:22 
    9 Ron Johnson              Roseville      MN  52 M   1:07:04 
   10 Todd White               Roseville      MN  44 M   1:08:32 
   11 Christopher Gerlach      Woodbury       MN  42 M   1:09:15 
   12 Matt Otoole              South St. Paul MN  43 M   1:09:28 
   13 Jim Robin                Minneapolis    MN  44 M   1:10:15 
   14 Ryan Hinz                Brooklyn Park  MN  27 M   1:12:07 
   15 Sean Fitch               Farmington     MN  34 M   1:12:47 
   16 Mike Cloutier            Lakeville      MN  32 M   1:12:47 
   17 Jack Ankrom              Vadnais Height MN  59 M   1:13:42 
   18 Kevin Sternal            Duluth         MN  34 M   1:14:22 
   19 Paul Schoeller           Oakdale        MN  39 M   1:15:20 
   20 Zachary Smith            St.Louis Park  MN  29 M   1:17:25 
   21 Jeff Daley               Plymouth       MN  52 M   1:17:27 
   22 Duane Jacobson           Minneapolis    MN  45 M   1:17:42 
   23 William Gallagher        St. Michael    MN  42 M   1:19:52 
   24 George Sprouse           Saint Paul     MN  48 M   1:20:03 
   25 Chad Hasenohrl           Woodbury       MN  42 M   1:20:32 
   26 James Johnson            Hudson         WI  50 M   1:22:02 
   27 Dane Taival              Lake Elmo      MN  43 M   1:22:25 
   28 Eric Singer              Columbia Heigh MN  33 M   1:23:52 
   29 Jack Shoveln             North Oaks     MN  53 M   1:24:23 
   30 Eric Herzog              Mounds View    MN  28 M   1:24:29 
   31 Joe Trepanier            Lakeville      MN  48 M   1:25:24 
   32 Ron Seifried             White Bear Tow MN  43 M   1:25:40 
   33 Don Dornfield            St. Paul       MN  68 M   1:25:42 
   34 Stephen Kemp             Eden Prairie   MN  23 M   1:26:38 
   35 Gerald Weightman         White Bear Lak MN  57 M   1:26:49 
   36 Jay Frohrip              Duluth         MN  45 M   1:27:09 
   37 Gerald Salmon                               47 M   1:28:51 
   38 Doug Meslow              Stillwater     MN  52 M   1:29:18 
   39 Gustavo Quesda           Roseville      MN  35 M   1:31:36 
   40 Casey Parrott            Rosemount      MN  25 M   1:32:18 
   41 Dan Hurley               Duluth         MN  32 M   1:32:20 
   42 Matt Sumers              Champlin       MN  55 M   1:32:39 
   43 Doug Busch               New Brighton   MN  64 M   1:32:45 
   44 John Dolezal             Eden Prairie   MN  31 M   1:32:45 
   45 James Reimann            Eagan          MN  55 M   1:34:02 
   46 Adam Wright              Minneapolis    MN  28 M   1:35:17 
   47 Paul Montain             Hugo           MN  57 M   1:36:07 
   48 Ben Wiltse               Minneapolis    MN  28 M   1:39:19 
   49 Chad Turner              Savage         MN  36 M   1:40:23 
   50 Jeffrey Cirullo          Woodbury       MN  35 M   1:42:28 
   51 Ben Anderson             Maple Grove    MN  26 M   1:43:14 
   52 Daniel Young             Roseville      MN  58 M   1:43:49 
   53 Dave Holland             Chaska         MN  43 M   1:45:49 
   54 Aldo Sicoli              Eagan          MN  52 M   1:48:13 
   55 John Adams                                  75 M   1:53:13 
   56 Carl Hoiby               Fridley        MN  61 M   1:54:35 

*********************************** FEMALE 10M RESULTS *******************************************


Place Name                     City           St Age Sex Time    
===== ======================== ============== == === === ======= 
    1 McKenzie Holt            St. Cloud      MN  16 F   1:03:10 
    2 Kim Anderson             Chanhassen     MN  47 F   1:05:50 
    3 Stefanie Rose            White Bear Lak MN  43 F   1:13:01 
    4 Diane Weyrens            Rosemount      MN  36 F   1:17:25 
    5 Amy Coulter              White Bear Lak MN  48 F   1:17:51 
    6 Jennifer Mader           Hugo           MN  38 F   1:17:51 
    7 Kendra Liila             Saint Michael  MN  30 F   1:17:57 
    8 Deborah Fideldy          Maplewood      MN  43 F   1:19:01 
    9 Alana Hardt              Lake Elmo      MN  30 F   1:19:44 
   10 Kim Friedrich            Jordan         MN  36 F   1:20:02 
   11 Marni Storey             Plymouth       MN  39 F   1:20:17 
   12 Molly Fliearman          Bloomington    MN  43 F   1:21:05 
   13 Lara Christianson        Woodbury       MN  30 F   1:21:34 
   14 Katie Dornfeld           Woodbury       MN  31 F   1:21:34 
   15 Jacquelyn Bowman         Spring Valley  WI  42 F   1:22:19 
   16 Kelly Erickson           Coon Rapids    MN  34 F   1:23:19 
   17 Katie Olson              White Bear Lak MN  29 F   1:23:31 
   18 Gloria Jansen            White Bear Lak MN  64 F   1:23:37 
   19 Corey Johnson            Woodbury       MN  48 F   1:24:21 
   20 Julia Conkel             St. Paul       MN  30 F   1:24:23 
   21 Lindsay Lentini          Mounds View    MN  25 F   1:24:29 
   22 Priscilla Conway         St. Paul       MN  29 F   1:24:54 
   23 Renee Corneille          St. Anthony    MN  36 F   1:25:22 
   24 Michelle Dunaski         Oakdale        MN  38 F   1:25:23 
   25 Kristin Brandt           Roseville      MN  43 F   1:26:07 
   26 Lori Beck                Edina          MN  51 F   1:26:13 
   27 Diane Kiesow             Hudson         WI  43 F   1:26:29 
   28 Barb Sugden              Circle Pines   MN  58 F   1:26:46 
   29 Anna Elgersma            Shoreview      MN  28 F   1:27:37 
   30 Heidi Delesha            Eagan          MN  27 F   1:28:48 
   31 Krista Sorensen          Superior       WI  23 F   1:31:05 
   32 Deanna Tangwall          Gem Lake       MN  47 F   1:31:12 
   33 Christie Jansen          Minneapolis    MN  35 F   1:31:22 
   34 Shelly Frohrip           Duluth         MN  41 F   1:31:25 
   35 Megan Carlson            Pine City      MN  23 F   1:31:37 
   36 Arrin Carlson            St. Paul       MN  28 F   1:31:52 
   37 Alison Peterson          White Bear Lak MN  37 F   1:31:53 
   38 Keri Skinner             Saint Anthony  MN  35 F   1:31:53 
   39 Kelsey Erickson          Eyota          MN  27 F   1:32:48 
   40 Laura Determan           Lindstrom      MN  31 F   1:32:55 
   41 Wendy Griffin            Lino Lakes     MN  36 F   1:35:15 
   42 Mariann Stocke           Mpls           MN  48 F   1:36:35 
   43 Trudy Ohnsorg            River Falls    WI  50 F   1:37:23 
   44 Heidi Hurley                            MN  31 F   1:37:39 
   45 Irene Johnson-Salvador   Mahtomedi      MN  43 F   1:38:10 
   46 Monika Saxe              Forest Lake    MN  40 F   1:38:34 
   47 Donna Piras              Eden Prairie   MN  52 F   1:38:53 
   48 Lindsey Albright                            26 F   1:38:54 
   49 Amanda Yanchury          South St. Paul MN  24 F   1:39:58 
   50 Carly Piras              Eden Prairie   MN  21 F   1:40:34 
   51 Betsy Anderson           Shoreview      MN  38 F   1:41:18 
   52 Amy Chard                Forest Lake    MN  35 F   1:41:44 
   53 Kristi Joesting          Wyoming        MN  35 F   1:41:44 
   54 Maritt May               Woodbury       MN  37 F   1:42:29 
   55 Jennifer Wright          Minneapolis    MN  27 F   1:42:29 
   56 Jeanna Anderson          Maple Grove    MN  27 F   1:43:14 
   57 Jennifer Bailey          Shoreview      MN  31 F   1:43:37 
   58 Krisi Bailey             Minnetonka     MN  44 F   1:43:44 
   59 Becki Schwietz           Mahtomedi      MN  44 F   1:43:44 
   60 Kelly Martin             Plymouth       MN  24 F   1:43:51 
   61 Laura Gullickson         Durand         WI  39 F   1:44:11 
   62 Rachelle Desmith         Osceola        WI  25 F   1:44:20 
   63 Kelly Stauff             Shakopee       MN  30 F   1:44:40 
   64 Heather Campbell         St. Paul       MN  44 F   1:44:45 
   65 Alisa Symanski           Coon Rapids    MN  44 F   1:44:48 
   66 Camille Zelen            Duluth         MN  34 F   1:46:12 
   67 Michelle Mauder          Woodbury       MN  34 F   1:46:12 
   68 Katie Arnold             St. Paul       MN  27 F   1:46:51 
   69 Cynthia Chavez           Minneapolis    MN  25 F   1:47:04 
   70 Judy Ryan                Coon Rapids    MN  50 F   1:47:05 
   71 Robin Sicoli             Eagan          MN  50 F   1:48:13 
   72 Sara Kujala              Ramsey         MN  36 F   1:48:17 
   73 Kristina Lofgren         St.Paul        MN  28 F   1:48:24 
   74 Jeannette Risdahl        Lino Lakes     MN  51 F   1:48:25 
   75 Ashley Risdahl           Lino Lakes     MN  21 F   1:48:25 
   76 Emily Poleski            St Paul        MN  25 F   1:49:27 
   77 Erin Folsom              Falcon Heights MN  28 F   1:49:29 
   78 Brianne Sinna            Vadnais Height MN  33 F   1:49:31 
   79 Dawn Rust                Brooklyn Park  MN  51 F   1:50:19 
   80 Claudia Gustafson        Mpls           MN  37 F   1:51:38 
   81 Mercedes Reynolds        Plymouth       MN  34 F   1:51:46 
   82 Johanna Kitzman          Plymouth       MN  23 F   1:53:00 
   83 Katie Nelson             Inver Grove He MN  29 F   1:55:13 
   84 Jessica Turner           Savage         MN  35 F   1:55:19 
   85 Julia Johnsen            Minneapolis    MN  34 F   1:57:00 
   86 Lisa Pallo               Roseville      MN  39 F   1:57:22 
   87 Julie Fritze             Hudson         WI  31 F   1:59:25 
   88 Angela Nikrad            Fridley        MN  25 F   2:00:10 
   89 Judy Hoiby               Fridley        MN  62 F   2:02:37 
   90 Amy Rockneberg           Bloomington    MN  39 F   2:03:45 
   91 Sara Hasse               Roseville      MN  48 F   2:04:41 
   92 Chelsey Bahe             Hopkins        MN  27 F   2:07:05 
   93 Rachel France            Oakdale        MN  37 F   2:23:13 
   94 Linda Tally              Roseville      MN  60 F   2:23:14 
   95 Rakel Swanson            Lindstrom      MN  34 F   2:29:00 
   96 Agnes Annett             Madison        WI  34 F   2:29:01 

================================================================================
MALE AGE GROUP  1 - 19
================================================================================

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  1 - 19
================================================================================
    1 McKenzie Holt            St. Cloud      MN  16 F   1:03:10 

================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Jake Marotz              Saint Paul     MN  24 M     54:01 
    2 Johnl Leaf               Center City    MN  24 M     54:44 
    3 Peter Meinz              Golden Valley  MN  28 M   1:04:36 
    4 Ryan Hinz                Brooklyn Park  MN  27 M   1:12:07 
    5 Zachary Smith            St.Louis Park  MN  29 M   1:17:25 
    6 Eric Herzog              Mounds View    MN  28 M   1:24:29 
    7 Stephen Kemp             Eden Prairie   MN  23 M   1:26:38 
    8 Casey Parrott            Rosemount      MN  25 M   1:32:18 
    9 Adam Wright              Minneapolis    MN  28 M   1:35:17 
   10 Ben Wiltse               Minneapolis    MN  28 M   1:39:19 
   11 Ben Anderson             Maple Grove    MN  26 M   1:43:14 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================
    1 Katie Olson              White Bear Lak MN  29 F   1:23:31 
    2 Lindsay Lentini          Mounds View    MN  25 F   1:24:29 
    3 Priscilla Conway         St. Paul       MN  29 F   1:24:54 
    4 Anna Elgersma            Shoreview      MN  28 F   1:27:37 
    5 Heidi Delesha            Eagan          MN  27 F   1:28:48 
    6 Krista Sorensen          Superior       WI  23 F   1:31:05 
    7 Megan Carlson            Pine City      MN  23 F   1:31:37 
    8 Arrin Carlson            St. Paul       MN  28 F   1:31:52 
    9 Kelsey Erickson          Eyota          MN  27 F   1:32:48 
   10 Lindsey Albright                            26 F   1:38:54 
   11 Amanda Yanchury          South St. Paul MN  24 F   1:39:58 
   12 Carly Piras              Eden Prairie   MN  21 F   1:40:34 
   13 Jennifer Wright          Minneapolis    MN  27 F   1:42:29 
   14 Jeanna Anderson          Maple Grove    MN  27 F   1:43:14 
   15 Kelly Martin             Plymouth       MN  24 F   1:43:51 
   16 Rachelle Desmith         Osceola        WI  25 F   1:44:20 
   17 Katie Arnold             St. Paul       MN  27 F   1:46:51 
   18 Cynthia Chavez           Minneapolis    MN  25 F   1:47:04 
   19 Kristina Lofgren         St.Paul        MN  28 F   1:48:24 
   20 Ashley Risdahl           Lino Lakes     MN  21 F   1:48:25 
   21 Emily Poleski            St Paul        MN  25 F   1:49:27 
   22 Erin Folsom              Falcon Heights MN  28 F   1:49:29 
   23 Johanna Kitzman          Plymouth       MN  23 F   1:53:00 
   24 Katie Nelson             Inver Grove He MN  29 F   1:55:13 
   25 Angela Nikrad            Fridley        MN  25 F   2:00:10 
   26 Chelsey Bahe             Hopkins        MN  27 F   2:07:05 

================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Jerimy Hallsten          Esko           MN  37 M   1:01:32 
    2 Brian Bailey             White Bear Lak MN  36 M   1:05:02 
    3 Dave Lane                Hermantown     MN  30 M   1:06:17 
    4 Sean Fitch               Farmington     MN  34 M   1:12:47 
    5 Mike Cloutier            Lakeville      MN  32 M   1:12:47 
    6 Kevin Sternal            Duluth         MN  34 M   1:14:22 
    7 Paul Schoeller           Oakdale        MN  39 M   1:15:20 
    8 Eric Singer              Columbia Heigh MN  33 M   1:23:52 
    9 Gustavo Quesda           Roseville      MN  35 M   1:31:36 
   10 Dan Hurley               Duluth         MN  32 M   1:32:20 
   11 John Dolezal             Eden Prairie   MN  31 M   1:32:45 
   12 Chad Turner              Savage         MN  36 M   1:40:23 
   13 Jeffrey Cirullo          Woodbury       MN  35 M   1:42:28 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================
    1 Diane Weyrens            Rosemount      MN  36 F   1:17:25 
    2 Jennifer Mader           Hugo           MN  38 F   1:17:51 
    3 Kendra Liila             Saint Michael  MN  30 F   1:17:57 
    4 Alana Hardt              Lake Elmo      MN  30 F   1:19:44 
    5 Kim Friedrich            Jordan         MN  36 F   1:20:02 
    6 Marni Storey             Plymouth       MN  39 F   1:20:17 
    7 Lara Christianson        Woodbury       MN  30 F   1:21:34 
    8 Katie Dornfeld           Woodbury       MN  31 F   1:21:34 
    9 Kelly Erickson           Coon Rapids    MN  34 F   1:23:19 
   10 Julia Conkel             St. Paul       MN  30 F   1:24:23 
   11 Renee Corneille          St. Anthony    MN  36 F   1:25:22 
   12 Michelle Dunaski         Oakdale        MN  38 F   1:25:23 
   13 Christie Jansen          Minneapolis    MN  35 F   1:31:22 
   14 Alison Peterson          White Bear Lak MN  37 F   1:31:53 
   15 Keri Skinner             Saint Anthony  MN  35 F   1:31:53 
   16 Laura Determan           Lindstrom      MN  31 F   1:32:55 
   17 Wendy Griffin            Lino Lakes     MN  36 F   1:35:15 
   18 Heidi Hurley                            MN  31 F   1:37:39 
   19 Betsy Anderson           Shoreview      MN  38 F   1:41:18 
   20 Amy Chard                Forest Lake    MN  35 F   1:41:44 
   21 Kristi Joesting          Wyoming        MN  35 F   1:41:44 
   22 Maritt May               Woodbury       MN  37 F   1:42:29 
   23 Jennifer Bailey          Shoreview      MN  31 F   1:43:37 
   24 Laura Gullickson         Durand         WI  39 F   1:44:11 
   25 Kelly Stauff             Shakopee       MN  30 F   1:44:40 
   26 Camille Zelen            Duluth         MN  34 F   1:46:12 
   27 Michelle Mauder          Woodbury       MN  34 F   1:46:12 
   28 Sara Kujala              Ramsey         MN  36 F   1:48:17 
   29 Brianne Sinna            Vadnais Height MN  33 F   1:49:31 
   30 Claudia Gustafson        Mpls           MN  37 F   1:51:38 
   31 Mercedes Reynolds        Plymouth       MN  34 F   1:51:46 
   32 Jessica Turner           Savage         MN  35 F   1:55:19 
   33 Julia Johnsen            Minneapolis    MN  34 F   1:57:00 
   34 Lisa Pallo               Roseville      MN  39 F   1:57:22 
   35 Julie Fritze             Hudson         WI  31 F   1:59:25 
   36 Amy Rockneberg           Bloomington    MN  39 F   2:03:45 
   37 Rachel France            Oakdale        MN  37 F   2:23:13 
   38 Rakel Swanson            Lindstrom      MN  34 F   2:29:00 
   39 Agnes Annett             Madison        WI  34 F   2:29:01 

================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Todd White               Roseville      MN  44 M   1:08:32 
    2 Christopher Gerlach      Woodbury       MN  42 M   1:09:15 
    3 Matt Otoole              South St. Paul MN  43 M   1:09:28 
    4 Jim Robin                Minneapolis    MN  44 M   1:10:15 
    5 Duane Jacobson           Minneapolis    MN  45 M   1:17:42 
    6 William Gallagher        St. Michael    MN  42 M   1:19:52 
    7 George Sprouse           Saint Paul     MN  48 M   1:20:03 
    8 Chad Hasenohrl           Woodbury       MN  42 M   1:20:32 
    9 Dane Taival              Lake Elmo      MN  43 M   1:22:25 
   10 Joe Trepanier            Lakeville      MN  48 M   1:25:24 
   11 Ron Seifried             White Bear Tow MN  43 M   1:25:40 
   12 Jay Frohrip              Duluth         MN  45 M   1:27:09 
   13 Gerald Salmon                               47 M   1:28:51 
   14 Dave Holland             Chaska         MN  43 M   1:45:49 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================
    1 Kim Anderson             Chanhassen     MN  47 F   1:05:50 
    2 Stefanie Rose            White Bear Lak MN  43 F   1:13:01 
    3 Amy Coulter              White Bear Lak MN  48 F   1:17:51 
    4 Deborah Fideldy          Maplewood      MN  43 F   1:19:01 
    5 Molly Fliearman          Bloomington    MN  43 F   1:21:05 
    6 Jacquelyn Bowman         Spring Valley  WI  42 F   1:22:19 
    7 Corey Johnson            Woodbury       MN  48 F   1:24:21 
    8 Kristin Brandt           Roseville      MN  43 F   1:26:07 
    9 Diane Kiesow             Hudson         WI  43 F   1:26:29 
   10 Deanna Tangwall          Gem Lake       MN  47 F   1:31:12 
   11 Shelly Frohrip           Duluth         MN  41 F   1:31:25 
   12 Mariann Stocke           Mpls           MN  48 F   1:36:35 
   13 Irene Johnson-Salvador   Mahtomedi      MN  43 F   1:38:10 
   14 Monika Saxe              Forest Lake    MN  40 F   1:38:34 
   15 Krisi Bailey             Minnetonka     MN  44 F   1:43:44 
   16 Becki Schwietz           Mahtomedi      MN  44 F   1:43:44 
   17 Heather Campbell         St. Paul       MN  44 F   1:44:45 
   18 Alisa Symanski           Coon Rapids    MN  44 F   1:44:48 
   19 Sara Hasse               Roseville      MN  48 F   2:04:41 

================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Brent Smith              Esko           MN  56 M     59:39 
    2 Ron Johnson              Roseville      MN  52 M   1:07:04 
    3 Jack Ankrom              Vadnais Height MN  59 M   1:13:42 
    4 Jeff Daley               Plymouth       MN  52 M   1:17:27 
    5 James Johnson            Hudson         WI  50 M   1:22:02 
    6 Jack Shoveln             North Oaks     MN  53 M   1:24:23 
    7 Gerald Weightman         White Bear Lak MN  57 M   1:26:49 
    8 Doug Meslow              Stillwater     MN  52 M   1:29:18 
    9 Matt Sumers              Champlin       MN  55 M   1:32:39 
   10 James Reimann            Eagan          MN  55 M   1:34:02 
   11 Paul Montain             Hugo           MN  57 M   1:36:07 
   12 Daniel Young             Roseville      MN  58 M   1:43:49 
   13 Aldo Sicoli              Eagan          MN  52 M   1:48:13 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================
    1 Lori Beck                Edina          MN  51 F   1:26:13 
    2 Barb Sugden              Circle Pines   MN  58 F   1:26:46 
    3 Trudy Ohnsorg            River Falls    WI  50 F   1:37:23 
    4 Donna Piras              Eden Prairie   MN  52 F   1:38:53 
    5 Judy Ryan                Coon Rapids    MN  50 F   1:47:05 
    6 Robin Sicoli             Eagan          MN  50 F   1:48:13 
    7 Jeannette Risdahl        Lino Lakes     MN  51 F   1:48:25 
    8 Dawn Rust                Brooklyn Park  MN  51 F   1:50:19 

================================================================================
MALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Denny Jordan             Roseville      MN  60 M   1:06:22 
    2 Don Dornfield            St. Paul       MN  68 M   1:25:42 
    3 Doug Busch               New Brighton   MN  64 M   1:32:45 
    4 John Adams                                  75 M   1:53:13 
    5 Carl Hoiby               Fridley        MN  61 M   1:54:35 

================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 & - UP
================================================================================
    1 Gloria Jansen            White Bear Lak MN  64 F   1:23:37 
    2 Judy Hoiby               Fridley        MN  62 F   2:02:37 
    3 Linda Tally              Roseville      MN  60 F   2:23:14 

Total Registered:                            202
Total Number of Finishers:                   153
Number of Male   Finishers:                   56
Number of Female Finishers:                   96
Did not Finish Race or Did Not Start:         49